iïssss ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 4 JANUARI 192 8. was nog niet verzonden. Vrijdagmiddag heeft de heer K. verlof gevraagd, voor de rest van den dag, om naar Den Haag te gaan, en dit verlof werd hem gegeven. Des avonds kreeg dr. van Herwerden een brief, waaruit moest blijken, dat de heer K er van door was. Het kwam hem ongeloollijk voor, daar hy K. kende als een ernstig en plichtsgetrouw ambtenaar, die zoowel bij zyn chefs als b(j zijn ondergeschikten in hoog aanzien stond. Dr. van Herwerden waar schuwde de politie. Toen K. Zaterdagmorgen niet op het kantoor kwam, bleek, dat de mededeeling juist was. De sleutel van de brandkast had de heerK. meegenomen, zoo dat besloten werd, deze open te breken, waar een paar uur mede gemoeid was. Het slot werd er uit gestoken, waarna men consta teerde dat nog slechts een bedrag vanplm. j 400,— in de brandkast aanwezig Was Een bedrag van 24.000,— werd vermist. Men vermoedt, dat de heer K. naar Parijs is uitgeweken. Gebleken is, dat hij Zaterdag nog belangrijke schuldbedragen heeft afgelost. Zoo heeft hij 4000,geleend geld aan een familielid gezonden en ongeveer 3000,- aan verschillendecollega'seveneens bedragen, die hij geleend had. De daad van den heer K. is daarom voor velen zoo onbegrijpelijk, wijl hij in verband met zijn Indische dienstjaren reeds binnen eenige jaren den dienst met pensioen had kunnen verlaten. TWEE BROERTJES IN EEN WAK GEREDEN. Een hunner verdronken. WEESP, 1 Jan. Hedenmiddag halfvier zakte op de Vecht bij Port Uitermeer een te Bussum wonende knaap door het ijs. Met behulp van een ladder, welke over het ijs geworpen werd, gelukte het, hem uit water te halen. Bij den sluiswachter H. werd de jongen binnengebracht en van droge kleeren voorzien. Even later kwamen, vanuit de richting Weesp twee broertjes aanrijden, de 14-jarige Jan H. en de 12-jarige Frans H. wonende te Weesp Plotseling zag eerstgenoemde, hoe zijn broertje door het ijs zakte. Hij wilde hem grijpen doch geraakte daarbij zelf in het wak. Met groote inspanning gelukte het den knaap weer met het hoofd boven te komen, onmiddellijk daarop geraakte hij be wusteloos, maar voelde nog, hoe hem een lus over het hoofd geworpen werd. Zijn broertje Frans was inmiddels onder het ijs verdwenen. De caféhouder B. had van den wal af de hulpkreten van de knapen gehoord en was I met eenige omstanders toegesneld, aan welke spoedige hulp het te danken was, dat Jan H. nog bijtijds op het droge kon worden gebracht. Hit werd bij den fortwachter, den heer P. M. Wolsing binnengedragen, alwaar kunstmatige ademhaling werd' toegepast, met het gevolg, dat hij eenigen tijd later weer tot bewustzijn kwam. Van het fort werd naar het zich te Weesp bevinde fort getelefoneerd, waardoor de rijkspolitie alhier gewaarschuwd kon wor den, welke per Roode Kruisauto, waarin zich burgemeester Bletz van Weesperkarspel, op wiens grondgebied het oDgeval zich had afgespeeld, en dr. Wartena bevonden naar Uitermeer reed. Intusschen had men alle pogingen in het werk gesteld, door dreggen als anderszins, om Frans H. boven het ijs- oppervlak te brengen hetgeen echter niet mocht gelukken. Na anderhalf uur zag men zich genoodzaakt de pogingen op te geven. Morgenochtend vroeg zal met behulp van een vjsscher, die de stroomingen in de Vecht nauwkeurig kent, opnieuw naar het lijkje gedregd worden. Nadat Jan H. op het fort van droge kleeren was voorzien, werd hy per Roode Kruisauto naar zijn woning in de Verl. Nieuwstraat te Weesp vervoerd. Aan de ouders werd eerst later medegedeeld welk tiagisch lot het jongste broertje getroffen had. GASRESERVOIR ONTPLOFT. ROERMOND, 31 Dec. Hedenmorgen ontplofte in de machineloods van de Lim- burgsche Tramweg Maatschappij alhier, door onbekende oorzaak, het gasreservoir De zich .alleen in het gebouw bevindende gehuwde arbeider Kools, alhier wonende, werd bewus teloos tegen deö grond geslagen. Hij overleed spoedig. De materieele schade is vrij aan zienlijk. Naar de oorzaak der ontploffing wordt een onderzoek ingesteld. DOOR HET I4S GEZAKT EN VERDRONKEN. ZAANDAM. 30 Dec. - Alhier is heden de 14-jarige Smit, terwijl hij was gaan schaatsen op de oude zeehaven, door het ijs gezakt en verdronken. De heer R. die den jongen nog trachtte te redden, zakte zelf niettegenstaande hij een plank op het ijs had gelegd, door het ijs. Toegeschoten bur gers wisten de drenkelingen op het droge te brengen. Het mocht evenwel niet meer gelukken de levensgeesten van den jeugdigen S. op te wekken. ERNSTIG MET EEN MES VERWOND. Hevige vechtpartij te Rotterdam tusschen vader en zoon. ROTTERDAM, 2 Jan. Zaterdagavond heeft op een hofje aan de Willem van Hil- degaardsbergstraat een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen den 42-jarigen J. E. E. en diens 17-jarigen zoon G. E. Reeds ge- ruimen tijd leefde dit tweetal opgespannen voet De vader maakte veel misbruik van sterken drank en ruzies waren aan de orde van den dag. Zaterdagavond was de man met zijn vrouw alleen thuis, terwyl de zoon bij een tante, die op hetzelfde hofje woonde, op visite was. Ongeveer acht uur 's avonds, hoorde de jongen zijn ouders hevig twisten en daar hij bang was, dat zijn moeder ge slagen zou worden, begaf hij zich terstond naar huis. Daar zag hij, dat zijn vader een open knipmes in de hand hield. Hij slaagde er nog in, deu man achterover op een bed, dat in de kamer stond, te drukken Er ont stond een hevige worsteling, waarbij de vader zijn zoon met het mes een ernstige verwonding in de linkerzij toebracht. De jongen moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Vermoedelijk is een nier geraakt. De vader is in den loop van den avond gearresteerd. GAS VERSTIKKING. Een 79-jarige vrouw dood gevonden. Zondagmorgen kwamen eenige burgers, die een bezoek hadden willen brengen aan een perceel in de Wijde Steeg te Utrecht, aan den politiepost Tolsteeg melden, dat zij voor een gesloten deur waren gekomen. Ondanks hun pogiDgen om kenbaar temaken, dat er iemand aan de deur was, werd niet opengedaan. Bovendien namen zij een sterke gaslucht waar. Direct gingen een paar agen ten met een zuurstofkoffer naar het bewuste perceel. Zij hebben zich door openschuiving van een raam toegang verschaft tot de woning, waar zij een oude vrouw bewusteloos op bed vonden. Drie kwartier zijn zij bezig geweest met te trachten de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Een geneesheer van den geneeskundigen dienst kon slechts den dood constateeren. Vermoed wordt, dat een lek in de buiten-gasleiding de oorzaak van dit ongeval is, daar de be woonster in haar woning geen gasleiding bezat. EILANDBEWONERS UIT HUN ISOLEMENT VERLOST. Vliegtocht naar het barre Noorden. AMSTERDAM, 2 Jan. Zou het gaan? Nog niets van te zeggen, meneer. De lucht is nevelig. Over een uur kan dat wel op klaren, maar zeker is het niet En dan, wij weten nog volstrekt niet of wij Ameland kunnen bereiken. Men heeft wel naar den burgemeester geseind, om een landingster rein met vlaggen aan te geven, maar wij weten niet of hij de seinen heeft ontvangen wij hebben geen tegenbericht gehad. Maar wij moeten het er maar.op wagen. Dit gesprek werd gisteren in den vroegen ochtend op Schiphol gevoerd. Zooals men weet, zou de K.L.M. een po ging wagen om de eilanden Ameland en Schiermonnikoog, welke reeds een 14-tal dagen van de buitenwereld geïsoleerd zijn, per vliegtuig te bereiken. Om 9 40 startte de F VII H N.A.D.G. met een vracht van zijn pl.m 1000 K.G., onge veer overeenkomende met het maximum laadvermogen van het toestel. Aan boord bevonden zich als piloot de heer Beekman, verder de mecanicien Waalewijn, die -vyf jaar geleden ook reeds een tocht naar de Waddeneilanden heeft ondernomen en het landigsterrein op Schiermonnikoog reeds kende, voorts een sergeant en een soldaat van de genie, die belast waren met het overbrengen van een volledig radio-station, welke zij op Schiermonnikoog zullen instal- leeren, ten einde langs draadloozen weg de verbinding met het vasteland tot stand te brengen. De post, die men had willen meevoeren, bleek zoo omvangrijk te zijn, dat ongeveer 110 K.G. achter moest blijven. Deze post zal vermoedelyk Dinsdag met een tweede vlucht vervoerd moeten worden. En zoo steeg het viertal op en verdween het toestel in de grijze wolken op weg naar het barre Noorden. Terugkomst. Zijn jullie er werkelijk geweest? was de eerste vraag, op lichtelijk ongeloovigen toon gesteld, waarmee piloot en mecano ont vangen werden, toen het vliegtuigom2uurlO na een vlotte landing vlak voor de groote loods stopte. Ja, zeker. We hebben op Ameland en Schiermonnikoog de post gebracht en zijn daarna teruggekeerd. Alsof het gewoonste zaak van de wereld was: eventjes een post gepost... Later, in een gezellig hoèkje in het restau rant kwam er wat meer losDe heeren Beekman en Waalewijn vertelden ons toen het*volgende? Wij zijn eerst op Schiermonnikoog ge land, omdat het landingsterrein daar gunsti ger was en wij er het grootste deel van onze vracht konden achterlaten. Bovendien zyn de twee militairen met hun radiotoestellen daar afgestegen. Het station zal vermoedelijk in de zeevaartschool worden opgesteld. Eerst moesten wij nog wat zoeken, voor wij het eiland konden vinden. Want het was alles even wit, en het zicht was matig. Maar men had het landingterrein met bruine lappen afgezet, zoodat wij ten slotte op de juiste plaats terecht kwamen. Wij landden om 11 uur 10 op Schiermonnik oog. De burgemeester, de postdirecteur en'n paar honderd menschen waren aanwezig om ons te verwelkomen. Het overgeven van de post en het inladen van pakketten voor de terugreis ging vlot. En we kregen alsonder- scheidingsteeken iedereen broche als aandenken Naar Ameland. Een half uur later stegen wij weer op en om kwart voor twaalf landden wij op Ame land. Dit ging men eenige moeilijkheden gepaard, aangezien met een zeer slecht ter rein had uitgekozen, dat wij voor een vol gende landing meteen maar hebben afgekeurd. Ten eerste was het veel te klein en boven dien liep er een sloot dwars doorheen, waar ons toestel snel overheen hobbenle. Daar het zeer glad was, gleed de machine door, zoodat wij gebruik moesten maken van onze „nood rem", n.l. de staartrem, die zich dan in den grond vast zet. Het gevolg was echter dat zij brak. Overigens ging ook hier alles vlot. Natuur lijk waren er ook de autoriteiten en een hon derdtal belangstellenden uit Nes. Het vast binden van de gebroken staartrem hield ons wat langer op het'eiland. Wl] zijn er een klein uur gebleven en om 20 minuten vóór één weer gestart. En zooals u ziet, waren wij om 2 uur 10 terug. Wy hebben er dus vier en een half uur over gedaan. Op onze terugreis vervoerden wij één passagier en 50 K.G. post. Deze poststukken zijn onmid dellijk naar het hoofdpostkantoor gebracht. De Wadden waren overal dichtgevroren maar aan den Noordzeekant waren de kusten open. De menschen hadden sedert vier dagen alle contact met de buitenwereld verloren. De sergeant van de genie vertelde nog, dat men op een avond van Anjum af metlichtseinen de eilandbewoners kon bereiken. Er is toen een aantal berichten gewisseld, maar den volgen den avond was het zicht zoo slecht, dat men deze wijze van correspondentie niet kon voortzetten. Totdat het hoofdbestuur der Posterijen zich tot de K. L. M. wendde en deze eenige be kwame vliegers zond, die alszwanenridders redding in den nood brachten en weer ver dwenen. Hebt u behalve post en radiotoestellen nog levensmiddelen meegenomen, vroegen wij nog. Neen, antwoordde de mecano Waalewyn, vijfjaar geleden hadden wij dat wel gedaan. Ik herinner mij heel goed, dat wy toen een zak met conserven hebben laten vallen. Maar deze is blijkbaar in zee terechtgekomen, want de burgemeester kreeg den zak wel in handen, maar... ettelijke maanden later uit Jutland toegestuurd, waar de zak was aangespoeld Dat was het eenvoudige relaas van dezen vliegtocht, een poging, om de twee eilanden uit hun isolement te verlosseneen poging, die in zooverre geslaagd is, dat er tenminste een radiostation is opgesteld. Men zal daar mee trachten Leeuwarden te bereiken. Het is een gunstig voorteeken voor de K. L M., dat zij den eersten dag van het Nieuwe Jaar met een goede daad heeft ingeluid. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. De vrouw van L Stapel Jz. had het ongeluk een pan kokend water over haar been te krijgen, waardoor genees- dige hulp moest worden ontboden. Het 11-jarig dochtertje van Aart Koster had op de Kaai het ongeluk door de gladheid te vallen en haar arm te breken. Woensdag 4 Januari des avonds 6.30 uur zal voor den Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. kerk optreden ds. Klomp uit Oldebroek. De vorige week zijn in dienst der ge meente tewerk gesteld: 18 veldarbeidersen 5 zeevisscbers; in dienst der IJsclub „Mid- delharnis-Sommelsdijk": 7 personen, zoodat aan 25 werkloozen arbeid is verschaft. Maandagmiddag is door de IJsclub op „de Vliegers" een wedstrijd in hardrijden op schaatsen gehouden, waarvan de uitslag is: le prijs K.J. Meijer Pz. alhier 7 50; 2e prys D. de Baan alhier ƒ5.— 3e prijsC Kievit, Sommelsdijk 2.50. Over het 4e kwartaal 1927 zijn door de schutsluis ingekomen 381 schepen met een inhoud van 36327 ton en uitgevaren 380 schepen met een inhoud van 36794 ton. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 26 t/m 31 Dec, '27 zijn bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven: Veldarbeideis 30; Timmerlieden 1; Metselaars 2; Opper lieden 3; Zeevisschers 3. Totaal 39 personen. In het koor der Ned. Herv. kerk heeft Donderdag 29 December'27 een bijeenkomst van stemgerechtigde leden van de Nederl. Hervormde gemeente te Middelharnis plaats gehad, teneinde te bewerken van onder het toezicht van het Provinciaal College te ko men, aangezien genoemd College jaarlijks veel geld kost en allerlei vormen van admi nistratieven aard ontwerpt, die telkens meer geld kosten, waarvan deze kerk den finan- cieeleD druk niet langer kan dragen. Het doel van deze vergadering was met de noodige meerderheid van stemmen beslissing te nemen van onder dit toezicht te geraken en door het ontwerpen van een nieuw re glement het toezicht te brengen onder de leden zelf. Het besluit hiertoe was door het College van Kerkvoogden en Notabelen in hun ver gadering éénparig genomen. In deze ledenvergadering bleek dit echter niet eenparig te gaan. Van de 193 stemge rechtigde leden waren 94 ter vergadering gekomen, waarvan 77 het voorstel van het plaatselijk college steunden, doch 17 zich er tegen verklaarden. Daar thans nog niet het vereischte aantal voorstanders verkregen is, zal, naar men herneemt, alsnog bij den secretaris der Kerk voogdij gelegenheid bestaan bij volmach t hun goedkeuring hieraan te geven. We apprecieeren het in hooge mate dat onze gemeente tegen bederf, door het algemeen zout strooien, is gevrijwaard. Maar had het niet veel beter geweest indien tegelijkertijd het leger werkloozen aan 't werk was gezet om ons van al dien sneeuwrommel te ontdoen? Zoo'n janboel als we nu gehad hebben met het oud-en-nieuw zagen we hiel nog nlEn"bóvendien: waar blijven de bijten in 'tlis als er brand mocht komen... Onze hoogste lof en bewondering. J-b- IJS. Het is wel eenigszins vreemd te moeten schrijven over het Ijs, als de thermometer op of net boven nul is gekomen endealge m Maandagmiddag ^hield' d'eljsclub a'^6r met al de vinnigheid, die er kon zijn. Ge reden volgens het afvalsysteem, kregen we dus verscheidene scherpe races te zien.die tot slot den heer K. Meijer een welverdiende overwinning gaf. No.2, de >Ba™; was ongeveer een tweetal meter acnter no. 1, terwijl de heer P. Kieviet zich na wist te plaatsen met ongeveer 10 meter a0VanSsachdo"onrijden kwam niets er scheen te weinig deelname te zijn. Op de banen, die sinds Vrijdag een geweldige vooruitgang hadden gemaakt wat ber«dbaarheid betreft was het druk en gezellig. Jammer dat de wind, uit het Zuiden met vr(] groote.kracht recht over de baan, vooral in den beginne ^Bjfeen volgende wedstrijd lijkt ons toch de oude manier voor het b»»°;a^eltenf d°e. middel van lange touwen, zeei te prefe ree ren Een der rijders kwam door het publiek te vallen en het was waarl«k een wonder dat dit zoo goed afliep. - Gevonden: een paar kindermofjes, welke op ons Bureau zijn gedeponeerd. SOMMELSDIJK. BS) het verriohten iran zijn werkzaamheden bezeerde de landbou wersknecht J. L. B. zfin rug "Odjmftdtf geneeskundige hulp moest woiden loge roepen. - De naar deze gemeente beroepen predi kant, Ds Van Ameidevan Hoogeveen, heet ztjn 'beroep aangenomen. DIBKSLAND. Oudejaarsmorgen te half acht brak door onbekende oorzaa!k Ma ïdu in het Dakhuis van den smid A. W. Koops Hoewel de brandweer spoedig op het terrein arriveerde, duurde het toch nog 8e*"ltn®° tijd eer de handbrandspuit water gaf. D motorspuit kon door de vors met dadelijk in werking worden gesteld. Na.een halfiuu caf echter ook deze water, waarna het vuu opheel uit en de voorgevel moest, levaar voor omvallen, naar beneden gehaald worden. Het pakhuis was tegen brandschade verzekerd maar dat was met het geval met den inventaris en een groote hoeveelheid brandhout van bakker Van Es. De snuit wel een vorstvrij onderdak mag hebben. Voor de Wed. Bal, die door den brand veel schade aan haar meubelen heeft ge leden circuleert een lijst door de gemeente om geldel ij ken steun. Naar we vernemen wordt er flink geteekend. Het 11-jarig zoontje van Boshoven vie bij het schaatsenrijden zoodanig op t|s, dat bii een hersenschudding opliep. De patient fs echter reeds buiten levensgevaar. Het was Zaterdag, Zondag eni Maandag een groote gezellige drukte op de «sbaanmp den Boomvliet. Hoewel de baan met eig root is Ts men toch zeer tevreden over de fisclub m de baan steeds in uitstekenden toestand houdt. Zaterdag werd een wedst «d gehouden voor jongens van 8 tot 13 laiir Lee afdeelingen. Deze wedstrijd levenie ver sUüd^'met ^hinderuL^i^gemgaoi^^dj^De ^fr^elde'sleStfeeïmaal dienst te, d°er, SVn bewiisvanden vooruitgang op ver- Vermeulen en Co 2400 balen. Vele arbeiders Tonden daardoor, ondanks den harden winter werk, wat hun echter wel een kouden nei bezorgd zal hebben. niTnnOKP Alhier is een meeuw gevon- den gemerkt door het Natuur Histonsoh Museum te L« rmno.^ Westen z^n - jaU: De" Beurtschippers v. d. Maas en de r„,( hebben het toch gewaagd ledei met - Deze week zullen voor de Herv. geen catechisatien worden gehouden. - Vanwege de afdeeling van het Groene Kruis, is bij inschrijving aanbesteed het maken van een draaibare tent voor T. B. G. lijders, wat wel nuttig is. Laagste inschrijver was de timmerman G. PUI. - De Heer C. Tanis Dz. is voor deze ge meente aangesteld als Agent van den Raad van Arbeid. ON Z BRIELLE. Op den 2den Kerstdag heeft Brielle in duisternis gezeten doordat de kabel van de Electrische niet in orde was. Gemengd Nieuws. Een fabriek van ontploffingsstoifon in de lucht gevlogen. Uit Brussel meldt men: Zaterdagmiddag even na 2 uur is de fa briek van ontploffingsstoffen, Explosifs Sa- tanite te Lanaeken in Limburg nabij de Nederlandsche grens in de lucht gevlogen. De ontploffing werd tientallen kilometers ver gehoord, terwijl steenen,dakpannen,stukken hout, enz. overal in de omgeving der ge teisterde fabriek neerkwamen. In het dorp zelf zijn vele huizen beschadigd, totdusver heeft men vijf lijken van arbeiders onder het puin weggehaald; er zouden echter nog meer slachtoffers zijn. Ook de directeur der fabriek is verdwenen. Het B. T. A. meldt nader: Er waren 9 arbeiders in de fabriek werk zaam; men vreest, dat ook de vier nog niet gevonden arbeiders en de directeur omge komen zijn. EEN BRUTALE MISDAAD Even buiten Parijs is er Zaterdag een brutale misdaad gepleegd, die herinnert aan den slechten ouden tijd, waarin postkoetsen en eenzame reizigers op de onveilige land wegen door bandieten werden aangehouden en uitgeplunderd. Een jong koopman keerde Zaterdag met vrouw en kind uit Parijs terug, waar het gezin den avond had doorgebracht. Bij het bosch van Vaire gekomen, bleek de weg daar versperd door boomtakken en stukken hout, zoodat de auto moest stoppen. Toen de wagen s.tilstond dook er een man op, die zich aan den wegkant in een greppel had schuil gehouden en onder bedreiging met een pistool eischte hij het geld op van den bestuurder. Deze wierp den bandiet zijn por tefeuille toe, die 170 fr. bevatte. Toen de roover zich bukte om het geld op terapen, schoot de man In de auto zyn eigen revolver op hem af, zonder hem echter te raken. De bandiet schoot terug en raakte wel, want de man achter bet stuur werd op slag ge dood, waarop de struikroover de vlucht nam. Ondanks haar ellende, wist de ongelukkige vrouw van den vermoorden man de auto weer in beweging te brengen en het naast- bijzijnde dorp te bereiken. DE SNEEUWSTORM IN VLAANDEREN. Een trein ingesneeuwd. Verlaten auto's. Broodgebrek in sommige dorpen. Eerst thans begint men, naar men uit Brussel meldt, een duidelijk beeld te krijgen van de gevolgen van den sneeuwstorm der vorige dagen. Zoo is men er, op sommige plaatsen van het Brabantsche platteland, slechts Vrijdag in geslaagd verscheidene in gesneeuwde auto's te bevrijden. Hetzelfde geldt voor de spoorbaan Brugge-Blanken- berge-Heist-Knokke welke, tot driemaal toe, door een detachement van 200 soldaten, weer moest worden vrijgemaakt. Vooral het Noorden en het centrum van West-Vlaanderen blyken zwaar door het noodweer beproefd te zijn. Verscheidene ge meenten waren letterlijk van de buitenwe reld afgezonderd en het is maar Vrijdag ochtend dat het verkeer, in beperkte mate kon worden hersteld. De sneeuwlaag be reikte een hoogte van twee en op sommige plaatsen zelfs van drie meter. De trein van Adinkerke Gent sneeuwde in op den Pit- themberg, een heuvel van 40 Meter, nabij Thielt- Onder de reizigers ontstond een pa niek. Op het alarmgefluit der locomotief lie ten de burgemeesters der naburige gemeen ten de noodklok luiden. Honderden bewo ners van de streek, geholpen door de brand weer van Thielt, werken bijna een heelen dag aan het vrijmaken der baan en ten slotte kon, door drie locomotieven gesleept, de trein zijn bestemming bereiken. De daling van den waterstand houdt, dank zij het vriesweer, in Vlaanderen overal aan. Watervliegtuig neergestort. Vyf (looden. Uit Marseille wordt gemeld, dat bij een proefvlucht een watervliegtuig is neerge stort. De vijf inzittenden werden gedood. Een tekort van een inillioen. Een te Schaerbeek gevestigd Waalsch wis selagent, Etienne Falize, is spoorloos ver dwenen met achterlating van een deficiet van meer dan een millioen francs. EEN AANGERANDE TYPISTE. Een vriendin die niet terugbetualde. Men meldt uit Berlijn: De Berlijnsche politie werd Vrijdag ont boden naar de kantoren van de Mercedes Mashinenwerke. Hier was een 28-jarige typiste, die nog laat aan den arbeid was, plotseling aangerand door onbekenden, die haar neersloegen. Toen ze weer tot bezinning was gekomeü, bemerkte ze dat de indrin gers alvorens er vandoor te gaan brand in de kantoren hadden gesticht. De typiste riep om hulp, waarop de buren de politie en de brandweer alarmeerden. Deze slaagde er in het vuur te blusschen, Eén vertrek was ge heel uitgebrand. De boeken van de firma werden eveneens voor een groot deel door het vuur vernield; uit de brandkast hadden de onbekenden geld en effecten gestolen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, vond het zonderling dat de typiste in het geheel geen verwondingen had; ze ver klaarde weliswaar een hevigen slag op het hoofd te hebben gekregen, maar hiervan was geen enkel spoor te zien. De politie vond de houding van de jonge dame ook eenigszins verdacht, maar ze verklaarde mannen met zwart gemaakte gezichten door het venster te hebben zien vluchten, ook andere getui gen hadden een slag en een ontploffing ge hoord, maar na in het nauw gedreven te zyn, bekende» de typiste gisterochtend ten slotte den aanslag te hebben gefingeerd. Ze vertelde ongeveer H jaar geleden uit de baai- toevertrouwde kas een bedrag van 14Ö0 mark te hebben geleend aan een vriendin, die onlangs was overleden, zonder haar de schuld te hebben terugbetaald Een andere vriendin had beloofd haar uit de moeilijk heden te helpen, maar had dit niet gedaan. Zijzelf wilde het tekort ook niet dekken, daar zij binnenkort zou gaan trouwen en daartoe haar spaarduitjes noodig had. Daar ze nu vreesde, dat aan het eind van het jaar de boeken zouden worden nagezien en aldus de verduistering zou worden ontdekt, besloot ze een aanranding te ensceeren. Eerst wierp, m ze een sohriifmaehine tegen den grond dat Aug,uste .Talo5' .IooPeD„j was de ontploffing, die de buren hadden ge-! om ,tusscl>ea en Mtj hoord, daarna sneed ze de telefoonleiding door, tenslotte wierp ze rekeningen en kwi tanties op een hoop en stak deze in brand Haar handtascbje, inhoudende 260 mark, was mede verbrand daar de bandieten dit natuurlijk moesten hebben geroofd. Toen haar plan tot zoover was volbracht, wierp ze zich in de gang op den grond en riep om hulp. De koude. Deze December-maand is in Engeland de koudste geweest sedert tien jaar. In den afgeloopen nacht was de tempel a- tuur te Londen gedaald tot negen graden Fahrenheit. zakkenroller staat voor beklaagde, wat was jou rollerij?" „Och, kanj het bescheid, „welke rol ling te spelen in het his] Wolvenjacht perj Ten einde het hoofd wolvenplaag die sommigJ ten van Siberié teistert' regeeiing besloten, de machines met bommen! ongewoon hevige koude uit hun holen en naar dq gedrevendoor honger gegaan, zelfs menschenl Aviateurs hebben nu opdl kudden wolven te „borl hoopt daardoor aan de 1 eind te maken. „TORPEDOPOST" PARI.il Een zonderling Frans] Een Fransch luchtvaar! Hirschauer, en een spi EEN PASSAGIERS-VLIEGTUIG VERMIST EN GEVONDEN. Een noodlanding in de woestyn. Donderdagochtend vertrok uit Kaïro een postvliegtuig met passagiers naar Bagdad. Gisteren kreeg men draadloos bericht van den vlieger dat hij in de buurt van Rutha te kampen had met hevigen wind. Twee. uur daarna meldde hij dat hij in de woestijn _ww had moeten landen, omdat zijn benzine op per kilo behoeven te bedrag was, en vroeg hij om een nieuwen voorraad.1 Hij gaf zijn positie aan en er gingen auto's rendienst in te stellen d Daartoe moet, zoo is hij bovengrondsche spoorlijn bestaande uit twee rails bo van het type van die de] leiding, terwyl over die „zweefspoor", dus haDgem cale wielen, zich een toi jectiel voortbeweegt. Dit p zwaar, zou 25 kilo poststu voeren. De drijfkracht zou el< zyn. De idee is op zichzelf herkent er o a. de gedacht! behahn" in, maar men gemakkelijker uitvoerbaar drie a vier keer goedkoop] een spoorweg. Voor het po] zou de uitvoering groote vooral met het oog op de levering van brieven en kra zou n.l. tweemaal zoo sn vliegtuig, de afstand Parr door de stukken worden af] en de speciale torpedopost- berekent men, niet meer d| op uit om hem te zoeken, maar zij zagen niets. Hierop hebben vannacht drie militaire vliegtuigen en twee vliegtuigen van de Imperial Airways do woestijn afgezocht en vanochtend is het vermiste vliegtuig op 96 K M. van Rutba ontdekt. De vier passa giers maken het blijkbaar goed. Een van de vliegtuigen die ter redding waren uitgezondeo, werd bestuurd door kapitein Warner, wiens vrouw een van de reizigsters in het vermiste vliegtuig was. Russische humor, ondanks terreur. De censuur, die in Sovjet-Rusland heerscht, maakt de uit den volksgeest voortgekomen anecdotes, spotliedjes enz., tot informatiemid delen van den eersten rang, kostbaar vooral voor den historicus van morgen voor de na speuring van het onbekende in Rusland. Een Cechische dame, mevrouw Melnikova-Pa- pousjikova, vertelt er een aantal van in het Cechische tijdschrift „Pritomnost", pikante gevalletjes, die helaas bezwaarlijk vertaal baar zijn in een niet-Slavische taal. Het blijft hieronder dus by enkele pogiDgen. De wrangste van die grapjes dateeren uit den tijd van den hongersnood, toen de stede lingen het land afzochten naar voedsel, waar voor ze gaarne al hun bszit van waarde wilde afstaan, voedsel dat door de boeren stelselmatig werd achtergehouden. Een treio houdt stil middenin het land; iemand steekt zijn hoofd buiten het raampje en vraagt: „Waarom staan we stil?" „Zeruilen hier van locomotief". „En waarvóór ruilen zij ze? „Voor zout?" Troepen doorkruisten het platteland om de hamsteraars te arresteeren. Een van die lie den, gevraagd om zijn papieren te vertoonen, haalt het eerste het beste vel papier uitzijn zak..Het is eeu medische analyse De luite nant leest: „Geen eiwit, geen suiker". „Goed," zegt hij, „in orde". De huiszoekingen van de politie waren zóó gevreesd, dat men de volgende parodie op den achturendag hoorde: Acht uren vechten tegen het reglement (van den arbeid), acht uren vechten tegen de buren (de ver plichte onderhuurders), acht uren vechten tegen de huiszoekingen (nachtelijk politie- bezoek). Een rijke „nepman", midden in den nacht door hevig bellen gewekt, gooit in allerijl zijn geld uit het raam, verstopt zijn brieven en juweelen, verbrandt zijn boeken. Maar hij kalmeert alras, wanneer hij achter de deur hoort roepen: „Wees maar niet bang, wij zijn maar dieven 1" Een Roemeensch koopman, die in dien tijd met alle geweld zaken wilde doen in Rusland, gaat er heen met een partij graan en een partij doodkisten. „Als de menschen daarginds leven", zoo redeneerde hy, „moeten ze eten, en dan raak ik mijn graan kwijt. En als ze doodgaan, hebben ze doodkisten noodig, en dan slijt ik dus de mijne." Hij komt echter na eenigen tijd mistroostig in zijn land terug. „Ik heb niets verkocht", zegt hij, „'t is een land waar ze heelemaal niet eten, maar sterven doen ze er toch niet De nieuwe dikke phraseologie, die zich tot zelfs van de analphabeten in de Sovjet Unie heeft meester gemaakt, leent zich ook voor aardige spotternijen. Bij alles brengt men b.v. het „historisch proces" tëpas. Een Elf doodcu aan alcoholvq Winnipeg. Een Reuter-bericht meldt| dat het aantal dooden ten drinken vau vergiftigden pension in de buitenlandsch| thans tot elf is gestegen. ROE PORT-ARTHUR WE«| Verradersloon geë] Een proces dat niet zondq gevolgd zal worden, komt Londen voor. Het betreft. ee| 1905, in den Russisch-Japaj tot zekere hoogte geleid bee van Port-Arthur en die Japq lieve bedragje van 130 mil kunnen kosten, d.w.z. ODg. ll den (de toenmalige yen a p^ Een zonderling feit wel: Port-Arthur weer actualiteit herinnert zich dat die val c plaats had, dat de versterk leerde zonder zelfs een pogi die verdediging, welke door door haar onderzeesch mil mogelijk gemaakt. De overw] den Japanschen admiraal Nof hulp van drie Russische dienst stonden van den Japi tingendienst. Elk dezer offici een som van 46 millioen y< pleegd, een som die in MaarL baar was, op voorwaarde datB rijk op dat tydstip niet in o<l Het conflict van 1914 hecfl een andere wending gegevendB van het lot van de eerste chèj vermoedt dat Japan ze heeft Arthur was tenslotte wel dl van een handteekening waard. I chèque ontbreekt eveneens i J wat de derde chèque betreft, I is van zins, er thans de eikel eischen en ze ter uitbetaling te I Goed vijftig millioen gulden zl niet te versmaden. Voor rekening van twee spl nisaties hebben de verraders gl zelf beweerden, niet verraad tel door hun manoeuvre den val I te willen bewerkstelligen. Zij h I tieveUjk: graaf Tillinski, Theod I ki. Hierbij komt natuurlijk nl bare blonde viouw. SoDja is hl men heeft het filmscenario, I prentauteur niet het zijne zou wl De derde chèque schijnt het m graaf Tillinski te zijn. Hij hl 1910 getracht, er betaling van I door bemiddeling van eenige fi| heeft later geprobeerd ze te verl de chèque is slechts verhand! overlegging van een contract! „Yomayata". Dit contract heefl duizend moeilijkheden, uit Ode] smokkelen en het in 1917 veill ondergebracht. Hoe is het verraad indertijd gegaan, het verraad dat met zi| bedragen beloond werd Dat! twijfel uit het proces blyken, d] sche regeering is aangedaan, wfl de derde chèque te honoreeren. BLOEDIGE „BANKBEYEII IN TEXAS. In dezelfde stad Austin in 1

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2