A. WIELHOUWER Lit vooral op dit adres. Boerenleenbank J.GRUNOS Tandarts BUIJS Gordijnstoffen MIMOSA-DROPPELS, UT Let op het adres: -f DE SALAMANDER Middeltiarnis-Sommelsdijk DERDE BLAD. Vraagt ons Admtentie-tariet ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 31 DECEMBER 192 7. 9 is van Zaterdag 31 Dec. tot en met Maandag 2 Januari AFWEZIG Zware Pluchette per el 0.95-1.35-1.65 Dubb. Pluchette per ei 1.90-2.10-2.70-3— Ribstof per el 0.48 Landhuisstoffen per el 0.63 lmt. eiken reclame-garni tuur per stel 1.85 Afgepaste Pluchette gordijnen met geschabloneerde randen, zeldzaam artistiek 12.75, 1 16.75,119.50, enz. per paar. Koopt Uw gordijn stoffen enz. bij SOMMELSDIJK Hing A 99-100, Tel. 243 inde). ■ar ir i >ekend iken goede ken. Sorp WAAS". 1376. Fruit. FRIESCHE BAAI ROOK-TABAK V 10 ct. per l/» ons. BREUKBANDEN I alle soorten meten zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANT0LMID1E f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 43, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulen per flacon van 80 pillen De bank leent gelden aan leden tegen 4.6 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3,84 °/0'sjaa s, ook van niet-ieden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van bet Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier D.JOPPECz.teSommelsdijk VEILINGSBURICHT yass Vrijdag 23 December 1927 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 4,90 tot 10,60 per 100 bos. Kroten 8,80 tot 11,— per 100 bos. Kool (roode) ƒ6,— tot ƒ9,40 per lOOstuks. Kool (savoye) 4,90 tot 9,60 per 100 st. Boerenkool 0,58 tot 0,60 per krat. Uien ƒ8,— per 100 k.g. Keukenappelen 0,08 tot 0,22 per k.g. Spruiten 0,16 tot 0,37 per k.g. Selderij 4,90 per 100 bos. Kipeieren netto, 9,80 tot 10,30 per 100 st. Aanvoer 6100 stuks. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. Getrouwd: F. A. Pen,oud 25j. (Enschedé) en W. v. d. Haart, 21 j. DIRKSLAND. Geboren: Aaltje, d. v. Dirk Huibrecht Kuape en Jacoba Johanna Bieuefelt. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Leendert, z van Dingeman de Vos en Teuntje Duim; Johanna Paulina, d v. Pieter van Kempen en Neeltje Lijntje Dors man; Pieter, z van Catharinus Cornelia van Gent en C)rne!ia Korteweg: Oorstiaan, z. v. Leendert Paasse en Elisabeth van der Welle. DEN BOMMEL. Geboren: Willem, z. v. J. C Bakelaar en A. J. Huijer. Adrianus en Johannis, z. v. H. Klink en M, Lodder. Overleden: J. J. Duivelaar, 80 jr., wedr. van L. Coenradie. BRIELLE, van 16-22 Dec. Geboren: Janni, d. v. I. van Ry en S. Hokke; Gerard, z. v. P. v. d. Hoek en P. v. Seters; David, z. v. J. Passenier en J. M. Krook; Elly Antoinette, d. v. P. A. J. v. d. Reijden en A. Brummelkamp. Gehuwd: P. J. de Vlieger enJ.P. Schup- pers; J. de Bruyn en J. Miezelmoe. zijn er ook thans nog van aie optimistische na turen, dieo ndanks alle teleurstellingenzichwe- ten staande te houden in het leven. Hun veerkracht doet hen zich telkens weer opheffen, en waar ze schromelijke teleurstelling onder vonden, Hier, beginnen ze met nieuwen moed niet slechts, maar ook met engelengeduld el ders'hun werk, en ondertu.ischen beschou wen ze de teleurstelling als een opvoedings middel in de groote leerschool des levens. Wanneer wij onszelven, zoowel op stoffe lijk als op geestelijk gebied, "hooge eischen stel len, zal ons menige teleurstelling bespaaid blijven, en al komt er van tijd tot tijd een over ons, dat we de kracht bezitten mogen, ze met opgewektheid te dragen. Zoo kan het nieuwe jaar ons tot een zegen zijn, Geen prettige Oudejaarsavond. De zaak was doodeenvoudig, Brown en ik waren boekhouder op een makelaarskantoor in Liverpool. Het kantoor werd gehouden in het parterre van het voorgebouw, het magezijn was in het achterhuis; een smalle lange gang, waar in zich een gemetselde kluis bevond, verbond beide. Brown en ik waren in het magezijn en stonden juist gereed om - hij met de autobus naar huis, ik met de boot van 5,15 naar Birken- jaarsdag, welke ik in Chester moest doorbren gen. De gedachte aan dit alles gaf me weer moed en met bovenmenscheüjke inspanning liep ik tegen de deur. Deze begon, dank zij het werk der dieven, te wijken, doch niet voldoende. Na verscheidene pogingen slaagde ik er in, haar zoover te zien wijken, dat ik was bevrijd. Dadelijk opende ik de kantoordeur en stond goddank op straat. Weer klonk een fluitsignaal en voor ik wist, wat er gebeurde, werd ik door twee agenten gegrepen en geboeid. Ik bood natuurlijk weerstand en protesteerde ver ontwaardigd. Doch dit alles baatte mij niet. Ik was in hun oogen de man, waarnaar ze reeds den geheelen nacht hadden gezocht en die mede de inbraak had gepleegd. Geboeid werd ik tusschen twee agenten naar het bureau gebracht; 't was toen twee uur in den middag, Daar werd ik nauwkeurig onder zocht. Ze vonden den kantoorsleutel bij me, twee brieven van mijn meisje, die ze ondanks mijn protest voorlazen, een notitieboekje, een telegram van het kantoor, mijn portemonnaie en eenige andere kleinigheden. Toen dit onder zoek was afgeloopen, kon ik de zaak uitvoerig gaan vertellen. De commissaris en de inspecteurs begonnen toen hartelijk te lachen en gaven me te eten en te drinken. Zoo was de oudejaarsavond voorbijgegaan, tegen al mijn hopen en droomen S'orgebS.gelU"1Ckigen ee" gWangeniS Toen ik den volgenden morgen op het kan den nieuwsjaarsdag te vieren. Eerst was mijn dö^fgebracht. fdeguTvo^ il- h«h nncr 'ai hood- „rii ;0 ~nric. of was ik een geworden, en na verloop van Ik heb nog al haast, wil je eens zien, ofMn|„ maand.n wprr,pnTOreani„5 tot Bij DE JAARWISSELING. alles in orde is, zei ik tot Brown. Wacht even op me, ik ben zoo klaar, antwoordde deze. Dat gaat onmogelijk, het is nu al zeven minuten over vijf en van hier naar de aanleg plaats is het nog zeven minuten. Zoo als je ziet Brown, is het hoog tijd. En nadat ik hem nog gauw een gelukkig nieuwjaar gewenscht had, liep ik de smalle gang doorWacht eens, daar valt me iets in, ik ga terug naar mijn bureau, haal daar het kasboek, - dat ik vergeten had te bergen - en vlieg er mee naar de groote brandkast, leg het boek op zijn vaste plaats in een der hoeken. Ik hoor Brown aan komen en werpt met een forsche duw de kast dicht, ik hoor hem wegloopen en de kantoor deur achter zich dichtslaan. Verschrikkelijke toestand. Ik schopte tegen de ijzeren deur, schreeuwde zoo luid ik kon, maar begreep, eenige maanden, werden wij vereenigd tot een gelukkig paar. (iemengd Nieuws. Wederom luiden de klokken - het afscheid dat hoeveel leven en geraas ik ook maakte, van het jaar, dat voorbijging, de verwelkoming van het nieuwe jaar, dat komen gaat. Oudejaarsavond - hoe weemoedig is het, op dezen laatsten avond van het jaar te droomen van de dingen, die niet weerommekomen; hoe zoet te mijmeren over genoten vreugde - maar ook, hoe bitter om te peinzen over ondervonden teleurstelling. Teleurstelling - hoe weinigen zijn er, die hiermede geen kennis maakten in hun leven. Ouderen van dagen en volwassenen kunnen we menigmaal ovei hun teleurstellingen hooren sprekenook de rijpere jeugd kent ze en zelfs aan de kinderwereld zijn ze niet heelemaal vreemd. Hoogst moeilijk is het dan ook om aan teleurstelling te ontkomen - en waar zulks ha?st niet gaat, rijst vanzelf de vraag: hoe het alles vergeefsche moeite zou zijn. Daar zat ik nu als een wild dier opgesloten in zijn hok. Ik ging op een stapel boeken zitten om na te denken. Nooit heb ik mijn handschoe nen zoo zenuwachtig uitgetrokken en toen ik mijn hoed afzette om wat koeler te worden, begon ik te begrijpen, dat ik gedwongen was, hier te blijven. Bij die gedachte kwam mij het angstzweet op het voorhoofd. Den nieuwjaarsdag door te brengen in een gemetselde kluis. Het was om krankzinnig te worden. Ik schaamde me voor mezelf, maar ik had kunnen huilen en ik geloof, dat tranen me lucht hadden gegeven. De stoom boot van kwart over vijf was vertrokken. In gedachten zag ik haar duidelijk den steiger verlaten; ik zag mijn vriend, die om mij ge- ons "tegen haar te wapenen? Het lijkt ons uit-' noegen te doen, ook verlof had gevraagd, op gemaakt, dat ze ons vijandig tegenover staat, het dek naar me zoeken. Ik, die anders op ons krenkt en grieft en vaak heel onaangenaam een minuut kijk, zou mijn afspraak niet na- aandoet. Zeker is het, dat de teer- en fijnge- komen. In mijn gedachten zag ik hem in Bir- voeligen dikwijls het meest onder teleurstelling kenhead de boot verlaten, mij overal met argus lijden, maar toch ook op die menschen, welke oogen zoekende. men rekent heel sterke zenuwen te hebben, Hoe kon hij ook weten, dat ik opgesloten mist teleurstelling geenszins haar uitwerking, zat tusschen vier ijzeren muren. Ja, daar zat Ziet ge dien vader daar? Hoevele jaren heeft ik nu, ik voelde maar al te zeer het koude hij er niet op gehoopt, dat zijn zoon hem in ijzer. Zou er voldoende lucht in zijn, kon er zijn bedrijf zou opvolgen; doch de zoon slaat lucht binnendringen? Als dit niet het geval deze verwachting den bodem in, door naar zee was, hoelang kon een mensch dan in zijn eigen te willen, hetgeen dien vader ten zeerste te- atmosfeer leven? Alle mogelijke vragen maak- ieurstelt. Beschouwt die jonge vrouw; hoe ten zich van mij meester. Stikken, van dorst bitter is zij teleursgeteld; weenend slaat zij en honger omkomen, krankzinnig worden, er bij aen overgang van het oude in het nieuwe behoorde een groote dosis moed en zelfbeheer- jaar een blik op het ledige wiegje, waaruit het sching toe, om daar kalm onder te blijven, stoffelijk overschot van een teeder wichtje Om mijn kracht zelf op de proef te stellen, grafwaarts is gedragen; dat kindje, waarvan schreeuwde ik uit alle macht, kneep mc zelf zij zooveel illusies had gemaakt..thans voor eens flink, drukte mijn nagels in mijn vleesch goed van haar weggenomen. Hoort dien pre- trok aan mijn haren; en had ik me zelf niet diker, hoe vaak reeds maande hij aan tot beheerscht, dan was ik bepaald gek geworden, meerdere beoefening van allerlei deugden - Tot mijn groote vreugde merkte ik nu echter, doch in plaats daarvan zag hij ondeugd en dat de lucht niet verstikkend werd. Dank zij ontucht voortwoekeren, ook onder degenen, een fabrikant, die zich niet de moeite gaf, de die naar zijn woorden wel heetten te luisteren, deur luchtdicht sluitend te maken, kon ik nu maar er geenszins naar handelden. O, welk lucht krijgen. een harde teleurstelling was zijn deel. „Wat Het zou kunnen zijn, dat Brown terugkwam, had ik mijn best gedaan," zegt een ander, „om doch dit zou een groot toeval wezen. Doordat dat werkstuk af te maken. Al mijn vrijen tijd ik geen lucifers bij me had, kon ik geen tijd stak ik erin, mijn beste krachten besteedde ik opnemen, Tergend langzaam verstreek de er aan en met verlangen zag ik den dag nade- tijd. Slapen kon ik niet, en terwijl ik zoo moede ren, dat ik het hem zou kunnen aanbieden en loos terneerzat, werd ik opgeschrikt, door het toener werd geen oog aan gegeven, slechts geschuifel van voetstappen voor de kluis. Ik een simpel „dankje" trof mijn oor, wat was luisterde aandachtig, en hoorde gedempte stem- ik teleurgesteld. „Maar," zoo gaat degene, dien men in de gang, Mijn pols en hart klopten wij hier sprekend invoerden, verder, „ik be- hoorbaar en mijn zenuwen waren tot het uiter- gon tegen mijzelf te zeggen, dat ik mij niet.ste gespannen. zooveel van mijn werk had moeten voorstellen, i Hier is-het Bil, zei een der stemmen, dat ik een te goeden dunk van mijzelf had ge- terwijl hij met een hamer tegen de deur sloeg, had en bovendien, wat ik mooi vond, behoefde! Geef hier het breekijzer, dan zal ik met toch een ander niet altijd zoo in bewondering' het slot beginnen. te brengen." En zoo werd tenslotte tot de Het was duidelijk, dat dieven een inbraak- conclusie gekomen van zichzelf eens duchtig poging ondernamen op de kluisdeur. Er klonk te herzien en de oorzaak van de teleurstelling i een harde slag en de deur scheen te wijken, niet in de eerste plaats BUITEN zichzelf te] Ik was radeloos van angst en was oveituigd, zoeken. dat ik straks mijn vrijheid met mijn leven moest Hoevele andere voorbeelden zouden wij niet betalen. Als laatste redmiddel besloot ik ze van teleurstelling kunnen geven op zeer ver- danig te verschrikken en begon ik uit alle schillend terrein, zoowel in het huisgezin, als kracht tegen de deur te trappen, op ae markt des levens; overal is een smarte- Plotseling daarop hoorde ik gefluit, het op- lij'ke ervaring er de grondtoon van. We dienennemen van werktuigen, toen hard geloop en ons dus krachtig te maken, ons innei lijk zijn'daarna werd het stil. Geruiinen tijd bleef ik te versterken tegen die wreeaé teleurstelling.ineen gedoken zitten. Ik vermoedde, dat de Ze moet ons niet kunnen lam slaan; gelukkig dag reeds lang zou zijn aangebroken, de nieuws- AARDSCHOKKEN TE ROME. Ernstige schade in de Monti Alhani. ROME, 26 Dec. - Hedenmiddag even na vier uur zijn te Rome enkele vrij hevige aardschokken waargenomen. Talijjke perso nen vluchtten in paniek de straat op. De aangerichte materieele schade ia evenwel zeer gering. Een student werd door een steen, die van een kerktoren was losgeraakt, ge wond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. In het huis van een arbeider stortte het plafond in, zonder evenwel iemand te verwonden. Op de renbaan „Appio" speelden zich woeste tooneelen af. Onder het publiek op de tribune brak een paniek uit en er ontstond een hevig gedrang. Dientengevolge stortte de tribune in en allen kwamen op het daar vóór staande publiek terecht. Hierbij zijn verscheidene personen licht gewond. Het centrum der schokken moet op circa 20 K.M. van Rome tusschen Frascati en Polca de Papa zijn gelegen, twee kleine plaatspn aan de helling van een uitgedoofden vulkaan. Te Monte Cavo en Polca de Papa werd ernstige schade aangericht, doch roen- schenlevens zijn niet te betreuren. Volgens nadere berichten lag het centrum der schokken te Valletri en omgeving, waar eveneens ernstige schade is aangericht.. De grootste schade schijnt in de nabijheid van het kasteel van Nemi te z$n aangericht, doch nadere details dienaangaande zijn momen teel niet te verkrijgen, daar de verbindingen verbroken zijn. Drie personen werden onder de puinhoopen bedolven, doch konden wor den gered Volgens mededeeling van het seismogra- fisch instituut te Rome duurden de schokken in totaal vier minuten. Ook te Genzano werden de schokken ge voeld, hetgeen tot een hevige paniek aan leiding gaf. SCHEEPSRAMP IN DE ZEE VAN MARMARA. Voorlig personen verdronken. CONSTANTINOPEL, 27 Dec. In de Z*e van Marmara zijn gisteren deTurksche stoombooten „Sevindj" en „Marmara"in een dichten mist met elkaar in botsing gekomen. De „Sevindj", aan boord waarvan zich 130 passagiers bevonden, zonk binnen enkele minuten. Omstreeks veertig opvarenden vonden den dood in de golven, o. w. een Engelsche en eeu Z'-vitsersche onderwijzeres aan de Amerikaansche school te Broessa. POLITIEKE BRANDSTICHTERS AAN IIET WERK. Belangrijke kunstwerken verloren gegaan. WARSCHAU, 26 Dec. In Calicië hebben opnieuw in twee kasteelen groote branden gewoed In Mlyniska by Tarnopol is het slot van graaf Dunin-Borkowskiafgebrand. Belangrijke kunstwerken zijn verloren gegaan. De moeder van den graaf kon slecht met groote moeite uit het brandende slot gered worden. Verder is het jachtslot van den Staatspre* sident in Wislo totaal afgebrand. De mate rieele schade is zeer groot. De brand ent-i stoDd door onvoorzichtigheid van een ar beider. In politieke kringen gelooft men, dat hier politieke wraak in het spel is. CYCLOON TEISTERT NOORD-SPANJE. PARIJS, 26 Dec, Het Journal" ver neemt uit Madrid: Een cycloon heeft enorme schade aan gericht in de provincie Burgos. Schoorsteenen en daken werden weggeslingerd, boomen ontworteld In do laaggelegen wijken van Burgos liepen tal van huizen onder; zy moesten worden ontruimd. In de provincie overstroomden vele rivieren en beken. Te Valladolid staat de spoorweg blank. Vele personen werden gewond en verschei dene zijn verdronken. De materieele schade is aanzienlijk. GEWELDIGE BRAND TE TIENTSIN. Alle tanks vail de Standard Oil in de lucht gevlogen. De stad in paniek. TIENTSIN, 26 Dec. Het Noord-Chineesche hoofd-depót van de Standard Oil Cy is heden met alle tanks in de lucht gevlogen. De ontploffing is veroorzaakt door een brand iu een nabijgelegen munitie-depót. In de aan grenzende Belgische concessie zijn talrijke huizen verwoest. Tientsin is gehuld in dichte zwarte rookwolken. In de stad heerscht een paniek, daar men vreest dat de enorme brand zich zal uitbrei den Het aantal slachtoffers is nog onbekend. De materieele schade zal stellig meer dan 50 millioen dollar bedragen. De Standard Oil Cy.zal waarschijnlijk.,door dezen brand genoodzaakt zijn haar werk zaamheden in Noord-China voorloopig stopte zetten. DOODGEVROREN OP HUN POST. WEENEN, 28 Dec. - Te Nisj zijn de lijken van 17 Joegoslavische soldaten gevonden, die de vorige week tijdens de strenge vorst doodgevroren waren. OverstroQmiisgen in Oostelyk België. BRUSSEL, 26 Dec. Gisteren werden uit het gebied van de Sambre in de omgeving van Charleroi overstroomingen gemeld. Ook de Leie trad op sommige plaatsen buiten haar oevers, waardoor de scheepvaart werd onderbroken. De Maas en haar zijrivieren begonnen hedenmorgen te vallen. Op som mige plaatsen was do waterstand in de Maas om twaalf uur middags veertig centimeter gedaald. Noodweer in Griekenland. ATHENE, 26 Dec. In verband met de hevige slagregens der laatste dagen zijn de rivieren Glaukoes en Selinoes, die onder gewone omstandigheden in dezen tijd van het jaar droog staan, buiten haar oevers getreden. Het geheele district tusschen Vos titsa en Patras staat onder water. De spoor dijk is weggespoeld. Verscheidene dorpen zijn overstroomd, waardoor honderden gezinnen dakloos zijn geworden. ARSENAAL ONDER EEN SCHOOL. Schrikbarende vondst in Noord-Ierland. Werklieden, die dezer dagen bezig waren met reparatiewerkzaamheden in een open bare lagere school te Belfast, hebben tot hun ontzetting ontdekt, dat de kinderen dier school reeds geruimen tijd dagelijks gezeten hebben boven een arsenaal vol munitie, ge noeg om de halve stad in de lucht te laten vliegen I Na het uitgaan der school bij de intrede der Kerstvacantie bracht een arbeider zijn hand in een open ruimte ouder een vaste kast en haalde daaruit iets te voorschijn waarvan h(j dacht dat het een steen was Bij nadere beschouwing bleek het een geheel gevulde bom te zijn. Terwijl hij zich met zijn vondst naar het politiebureau repte, gin gen zijn kameraden voort met zoeken en weldra hadden zy te zamen met de in middels gearriveerde politie een arsenaal ontdekt van 50.000 patronen, 16 Mils-bom- men, geweren, bajonetten en krachtige explosieven. Men vermoedt dat deze gevaarlijke collectie een restant is uit den poiitieken oorlog van een paar jaar geleden. TACHTIG INDIANEN VERDRONKEN. Op de Cautin-rivier in Chili. SANTIAGO (Chili), 28 Dec. - Dinsdagj.l. zijn 80 Indianen, die op den tetugweg waren van een vergadering van verschillende stam men, in de Cautin-rivier verdroDkeD. Naar gemeld wordt, waren de gidsen beschonken en konden zij in de stroomversnellingen de booten niet in bedwang houden. Pogingen, die van den oever der rivier tot redding dei- Indianen werden aangewend, mochten niet baten. LONDEN VERTEERDE EEN HALF MILLIARD. 340.000 Londeuaars naar do Proviucie Dé bekende Engelsche econoom J.P.Col- ben-, hoofdredacteur van de „Statist", heeft eenige cijfers gegeven, die wel de merkwaar digste illustratie opleveren vau wat Kerstmis voor de Londenaars is. Enkel aancadeaux en aan reizen hebben de bewoners der hoofdstad, zoo berekent Colbert-, in de week vóór Kerstmis 40 millioen pond sterling, dus bijna een half milliard gulden, uitgegeven. In hetzelfde tijdvak hebben de verschillende postkantoren 3 millioen pakjes en 120 millioen brieven en briefkaarten in ontvangst genomen. In twee dagen tij ds verlieten 340.000 Lon denaars huD stad om hun feestdagen op het land door te brengen. Ook naar het buitenland vertrokken buitengewoon veel hoofdste- delingen. EEN METER SNEEUW IN N.-FR ANKRIJK. Snelle was der rivieren. PARIJS, 28 Dec. Ook he^en was het in Noord-Frankrijk en langs de kust van het Kanaal noodweer. In de omgeving van Rijsel en in Fransch-Vlaanderen is veel sneeuw gevallen, die op sommige plaatsen een meter hoog ligt. Op een in beweging zijnden trein op het traject Parijs—Calais is een telegraaf paal gevallen, zonder dat dit door het trein personeel onmiddellijk werd opgemeikt De afgeknapte paal werd door den trein meegesleurd, waarbij nog eenige tientallen telegraafpalen werden verbrijzeld. Het scheepvaartverkeer in het Kanaal ondervindt nog altijd grooten overlast. Een Italiaansch schip, dat ernstige avery had opgeloopen, kon ternauwernood de haven van Cherbourg bereiken. Het Fransche stoom schip „P. L.M." moest de haven van Brest worden binnengesleept, daar het op verschei dene plaatsen lek was geslagen. De Maas, de Marne en de Aisne voeren groote watermassa's met zich mee. Het peil van eerstgenoemde rivier is op sommige plaatsen 2 M. gestegen. Te Chalons aan de Maas stijgt de rivier snel en begint thans de stad binnen te dringen. Te Parijs is het tot nu toe mooi zonnig weer geweest, doch met een scherpen oosten wind en dalende temperatuur. VIER GRADEN VORST TE BERLIJN. BERLIJN 28 Dec. De temperatuur, die gisteren nog eenige graden boven het vries punt bleef, daalde tegen den avond tot twee graden vorst. Hedenmorgen vroor het zelfs vier graden. DERTIG TREINEN IN RUSLAND INGESNEEUWD. WARSCHAU, 28 Dec. Naar gemeld wordt woeden sinds eenige dagen in ver scheidene deelen van Rusland hevige sneeuw stormen. De sneeuw ligt- op vele plaatsen twee meter hoog. Talrijke spoorwegen zfjn geheel geblokkeerd. Tusschen OrlofenToela bleven acht treinen in de sneeuw steken. De spoorwegverbinding tusschen Kazan en Pecza en tusschen Symbirsk en Penza is verbroken. In totaal zijn 30 treinen in de sneeuw blijven steken. De passagiers zouden gebrek hebben aan "levensmiddelen en ernstig van de koude hebben te lijden. Verduistering aan het Centraal Bureau van de Statistiek. De politie stelt een onderzoek in naar een vermoedelijke verduistering aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, gevestigd aan de Oostduin laan in Den Haag. Het onderzoek richt zich voornamelijk tegen een der amb tenaren van genoemd bureau, die het rfjk voor vele duizenden guldens benadeeld zou hebben. De verduistering zou gepleegd zjjn aan de afdeeling huishoudelijke dienst, comp tabiliteit enz. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. In verband met het bericht, dat de ver dachten in de Oulemborgsche moordzaak gisteren in vrijheid, zijn gesteld, meldt men nog het volgende: De invrijheidstelling geschiedde in verband met een verzoek van den procureur-geDeraal, mr. Cnopius. Verdachte V. werd gedetineerd in verband met een. veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf wegens het opwekken van abortus. S. kreeg de tijding van zyn invrijheidstelling 's ochtends omstreeks 12 uur in het huis van bewariDg. Noch hij, noch zijn verdediger, mr. H. H. Roobol, waren op deze invrijheidstelling voorbereid. Beiden zaten sedert Maart 1926 in voor- loopige hechtenis. S. begaf zich oogenblikkelyk na zijn in vrijheidstelling naar zijn verdediger en van middag is hij naar zijn gezin in Tricht terug gekeerd. Mr. Roobol is voornemens, voor V. gratie te verzoeken in verband met zijn langdurig verblijf in voorloopige hechtenis. De berechting dezer zaak geschiedde vol gens de bepalingen van het oude wetboek van strafvordering, zoodat een actie voor hef verleenen van schadeloosstelling feitelijk niet mogelijk is, doch verdachte S. is niettemin voornemens in dezen eeo actie in te stellen. De beide beklaagden werden door de recht bank te Tiel veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. In hooger be:oep werd de zaak voor het gerechtshof te Arnhem behandeld Het gerechtshof heeft toen echtereen onderzoek gelast naar de betrouwbaarheid van verschil lende getuigen, waarvoor deskundigen wer den benoemd en een onderzoek naar verschil lende brieven. Verdachte S. is in hoofdzaak verbolgen over het optreden van den rechter commissaris te Tiel, mr. Hofdijk, die hem reeds terstond na zijn arrestatie als den moordenaar gebrandmerkt heeft. Een stad als meter. In Februari vond men te Bratislava (Press- burg) in een portiek een meisje van drie maanden, dat daar klaarblijkelijk te vondeling was gelegd. Het kind werd in een tehuis opgenomen, waar men het Charlotte noemde en den achternaam Bratislavska gaf, d w.z. dochter van Bratislava, zooals bijvoorbeeld Masarykofska, de naam is van de dochter van president Masavyk. Daar de moeder vau het kind niet te vinden was, vroeg men het gemeentebestuur vergunning hetmeiskeals Bratislavska te mogen laten inschrijven en doopen, wat werd toegestaan. Een gemeente raadslid werd als voogd aangewezen en de stad zal zorgen voor haar dochtertje nette pleegouders te vinden. LINDBERGH. NEW-YORK Mexico (Stad). Lindbergh, de gevierde aviateur, heeft dezer dagen weer eens oen on-stop vluchtje gemaakt van 3200 K.M. Deze afstand werd door hem in 26 uren gevlogen. De toeloop naar het vlieg veld tegen de uren dat men den koenen vlieger wachtte was enorm. Precies op den vastgestelde tyd landde de pionier der lucht vaart kalm op Mexico's vliegveld. De geheë'le stad had een dag vacantie voor dit evene ment. Lindbergh is door deze nieuwe pre statie nog meer Amerika's populaire 1 licht heid.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 9