J. mm - Kipstraat Pluimveeteelt. VERSLAGEN LOGEEREN „Hotel-Restaurant SIMONS" PIET SIMONS zorgt voorü! ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 24 DECEMBER 1927. nageld, doch dit duurde slechts een oogen- blik en met een zuur-zoet gezicht zeide hij Nu, dat is ma een aardige Kerstverrassing. Lucie omhelsde hem lachende en hem schalks aanziende zeide ze Jaik heb ook iets voor uw zaak willen doen Daarom heb ik voor Kerstmis mijn geliefde Karei voor altyd gebonden. Heel aardig van je, Lucie. Ja, hij heeft het U hedenmorgen nog willen vragen, doch U had geen tijd en hebt hem opgedragen, zelf zijn moeilijkheden op te lossen. Inderdaad, mijnheer Meijer; U hebt zelfs verklaard er bij voorbaat accoord mee te gaan. O ja. Nu herinner ik het mij. Een vreemde uitdrukking van iroDie, vertoonde zich op zijn gelaat. Nu jullie zult mijn zegen hebben. Over de zakelijke betrekkingen spreken we wel na het feest. De heer Meier was dien avond nietzoo'n gezellig causeur als anders. Hij was erg afge trokken, wende hoofdpijn voor en begaf zich vroegtijdig naar zijn vrij gezellen woning Hier overdacht hij nog eens de geheele geschie denis en het resultaat was, dat hij zijn verder leven als vrijgezel versleet. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abotmé's gezonden worden aan „De Combinatie"Postbus 895, Rot terdam. Postzegel van 7l/% et. insluiten. HUIDVERPLEGING. Naar aanleiding van eenige ontvangen vra gen, willen we een korte beschouwing geven over de huidverpleging. Buitendien weten we uit ervaring, dat hiertegen nog steeds héél zwaar wordt gezondigd. Het nut van de huidverpleging wordt door vele kippen houders, (vooral de beginnelingen) veel te veel onderschat. Dat ze als gevolg hier aan te eeniger tijd veel schade zullen ondervin den, wordt in den regel te laat door hen ontdekt. Op het pluimvee leven verschillende woe- kerdieren n.l. vlooien, vederluizen, schurft- mijten, vogelmijten en gevleugelde wantsen. We zullen hierover later in eenige artikelen nog eens uitvoeriger op terugkomen. De vlooien en de vederluizen (ook wel vacht luizen geheeten) behooren hiervan tot de minst gevaarlijken. De gevleugelde wantsen zijn zeer lastige plaaggeesten, die zich snel vermenigvuldi- gen en in ernstige gevallen, zeer groote ver woesting onder het pluimvee aanrichten. De vogelmijten zitten overdag verscholen in reten en gaten aan de wanden en zit- stokken. Als de kippen 's avonds gaan rusten, komen ze uit hun schuilhoeken te voor schijn en zjjn oorzaak, dat de beesten niet kunnen slapen en dat de veeren beginnen uit te vallen (buiten den ruityd). Als eerste afweer tegen deze parasieten plaatst men voor opgesloten dieren een bak met zand of asch in de ren en mengt hierdoor een weinig droog pepermuntkruid. Door het „baden" der dieren hierin, verdry ven ze een groot gedeelte van hun plaaggeesten. Dit is als voorbehoedmiddel dus ten zeerste aan te raden. Indien men ongedierte bemerkt (vogelmijten lijken op het oog kleine roode stipjes) dan oogenblikkelijk alle hokken gron dig inspecteeren en alles met carbolineum bestry'ken. Niet er maar eventjes met de kwast overstryken, doch alles zoodanig be handelen, dat het carbolineum overal goed in doordringt. Verder alle naden en reten (mogen in een goed hok niet voorkomen, vooral 's winters niet) goed dichtstoppen met stopverf, pek, cement of iets dergelijks. De bodem van het hok kan men desnoods nog met naphtalinepoeder bsstrooien. Meng verder 1 deel Perzisch insectenpoeder met 1 deel anijszaadpoeder en strooi dit tusschen de veeren. Deze beweiking herbale men zoo noodig eenige malen. In den zomer ('s win ters niet wasschen) wascht men de dieren met een oplossing van 1 a 2 gram lysol in i/4 liter warm water. Als gevolg van parasieten of andere ziek ten, ziet de huid soms rood of is bedekt met schubben. In het eerste geval bestrij ken we de huid met een oplossing vaD yzerchloride. De schubben laten zich ver- wyderen, door de huid in te smeren met zeepspiritus. Deze behandeling herhaalt men zoo vaak, totdat de schubben zijn verdwenen. Als nabehandeling wryft men de dieren, met een aftreksel van walnoot bolsters. Tijdig maatregelen treffen ter voorkoming van deze parasieten, blijft nog het voordee- ligst. Hierdoor beperkt men zijn schade tot het uiterste en wordt veel onaangenaams vermeden. J. de B. vraagt, hoe hij bevroren kopver- sierselen moet behandelen. Antw. In geen geval het aangetaste dier in een warm vertrek brengen. De onttrok ken vochtdeelen van het vleescb, moeten langzamerhand weer worden opgenomen. Door de snelle verwarming zouden etter builen ontstaan en als gevolg hiervan afrot- ting. Bovendien zou het dier ontzagiyke pijn ïyden. De bevroren deelen (kenbaar aan hun zwartachtige bruine kleur) flink met sneeuw inwryven en daarna zorgvuldig afdrogen en de bevroren deelen als dan inwryven met een weinig salvinebalsem. Het dier verder minstens 24 uur in een koud, vorstvrij ver trek plaatsen en nog eenige dagen met sal vinebalsem behandelen. We heriDDeren er aan, dat ter voorkoming aan dit euvel, men 's morgens en 's avonds alle kopversirrseleri met een weinig vaseline moet uitsmeren. Denk er evenwel om, dit spaarzaam te doen, daar anders de vaseline op de halsveeren druipt, waardoor deze een vuile, vieze kleur krygen. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN - VOOR CCK »'IN KOUS i Let op deze lichtreclame ROTTERDAM - - hoek Pannekoekstraat. Sport- en Reispetten vanai 1 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanai 1 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af I 2,75 Stijve Hoeden vanaf f 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 7,90 Openbare Vergadering van den Ge meenteraad van Dirksland op Dindsag, 20 Dec. v.m. 10 uur. Aanwezig allen. Na voorlezing van het gebedsformulier wer den de zeer uitgebreide Notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastge steld. Van de ingekomen stukken vermelden wij De Goedkeuring van Ged. Staten voor de verhuring van bouwland aan J. Bakker, M. Labeur en B. Labeur, de Wed. D. Labeur voor den tijd van 7 jaar. Voorts de goedkeu ring van de dienst 1926, de verordening op het gasbedrijf en wijziging van het Regl. van het Algemeen Armbestuur. Voorts een schrij ven, dat op de Keuringsdienst een bedrag van 36,22 is te veel betaald, welk bedrag het volgend jaar in mindering zal worden ge bracht. Van den Heer Potter een schrijven, dat hij zijn benoeming als lid van het plaatselijk schooltoezicht aanneemt. Van het bestuur der Bijz. School het verzoek om de gelden te voteeren, voor den aankoop van 80 nieuwe schoolbanken, benevens een landkaart van Zuid-Holland en Europa. De VOORZITTER stelt voor, de behande ling van dit verzoek uit te stellen tot een vol gende vergadering, daar eerst met het nieuwe bestuur der Bijz. School overleg moet worden gepleegd. Van de Ned. Herv. Kerk was een schrijven gekomen, waarin zij de tuingrond ten westen van de Boschjesdreef in huur bij H. Bal, te koop aanbood voor 2,50 per M2, V. D. POEL zeide, dat deze prijs het gemid delde was, wat voor gronden in die omgeving wordt besteed. Wordt aangehouden. Een schrijven van de Heeren Goemaat en Keizer, waarin deze hun dank betuigen voor de salarisverhooging. 3° Met algemeene stemmen worden de Heeren Touw en Brooshoofd benoemd tot leeraren aan de winteravondcursus. 4° Voorstel van B. en W., om aan de Politie- hondenvereeniging een subsidie te verstrekken van 10,per jaar. DE BÓNTE acht de voordeelen niet in overeenstemming met het bedrag, temeer, omdat er op dit eiland in den regel te laat er gebruik van gemaakt kan worden, omdat de honden toch aan de overzijde van het Ha ringvliet verblijfhouden. De VOORZ. zegt, dat het de bedoeling der vereeniging is, om ook op dit eiland één of meer honden te stationeeren. ROODZANT is ook van meening, dat de resultaten zeer gering zijn, al zal hij niet tegen het voorstel stemmen. Nadat de Voorzitter nog op het nut der politiehonden wordt gewezen, wordt de sub sidie met algemeene stemmen verleend. 5° Aan Mej. M. Kastelein wordt per 1 Jan. a.s.,-op haar verzoek, eervol ontslag verleend, als helpster aan de handwerkschool. 6° Ingevolge een schrijven van Ged. Staten wordt een wijziging aangebracht ten opzichte van het verleende voorschot voor den bouw van de 8 arbeiderswoningen. Inplaats van een bedrag 18.000 tegen 50 annuïteiten wordt het voorschot verleend a 17.800 tegen 50 annuïteiten en het bouwvoorschot a 200, tegefl 70 annuïteiten. I 7° Het voorstel tot ontbinding van het con-1 tract ten opzichte van beheer en het onderhoud van den grindweg OuddorpSommelsdijk, wordt aangenomen. 8° Idem om dat beheer en onderhoud voor rekening der Gemeente te nemen, met be taling door de Polders van de tot heden gel-j dende bijdrage aan de gemeente. 9° Idem het voorstel om het beheer en onder houd van den weg aan de Provincie over te' dragen tegen een jaarlijksche bijdrage van ƒ600,per K.M. door de betrokken Gemeente te betalen in verhouding tot de thans aan de wegencommissie verschuldigde bijdragen, ver- minderd met de evenredige bijdragen, die de' polders thans betalen. j 10° Idem om de, aan de Gemeente toebe-| hoorende wegen, bermen en wegslooten, die in den Provincialen weg vallen, kosteloos in eigendom aan de Provincie af te staan. ROODZANT zegt, dat Poortvliet reeds in de 1 vergadering van den Polder Dirksland de aan dacht heeft gevestigd op de mogelijkheid, dat Dirksland nog van zijn weinig natuurschoon zal worden beroofd, als ook de boomen aan de Boezemweg als slachtoffer vallen van de Prov, weg. Spreker meent, dat het van zeer groot belang is, die boomen te behouden, want ook de Stationsweg en Schelpenpad loopen ge vaar de boomen te zien verdwijnen. Hij zou daarom gaarne zien, dat van gemeentewege een poging werd gedaan, om dat te verhinde ren. Dirksland is toch ai niet zoo bijzonder be deeld met natuurschoon. De VOORZ. antwoord, dat een verzoek niet veel zal baten, daar de Provincie een uniforme regeling heeft en daarvan ten behoeve van de bedoelde wegen geen afwijking zal maken. Bovendien ligt het in de bedoeling der Prov. toch, om de geheele weg te beplanten met boom boomen. DE BONTE wil de mogelijkheid overwegen om de bedoelde wegen bij de kom der gemeente te trekken. De VOORZ. zegt, dat dit niet meer gaat, al vindt hij het ook erg jammer, als de boomen weg moeten. Hij verzoekt daarom aan den Heer Warnaer, dat deze eens met de Hoofd ingenieur praat over de hier besproken be zwaren. WARNAER geeft in overweging om ook door de Gemeente een schrijven te richten, maar meent, dat het niet veel zal geven. Bo vendien moeten de boomen aan den Boezem- weg toch verdwijnen, daar deze na onderzoek door een deskundige, gebleken zijn te zijn aange tast door de iepziekte. Wat er met de andere boomen zal gebeuren, weet spreker niet meer hij geloofd, wel, dat de Prov, niet onnoodig boomen zal vellen. De boomen aan den Boezemweg zijn echter ten doode opgeschreven. 11° Aan den heer Arie Struik wordt met algemeene stemmen verhuurd het stuk bouw land bij de gasfabriek, voor de som van ƒ156, per jaar, met een pachttermijn van 7 jaar, onder bepaalde voorwaarden ten opzichte der tusschentijdsche ontbinding der pacht. 12° Bij het voorstel tot wijziging der Alg. politieverordening, ontspon zich een breed voerige discussie, waaraan allen deelnamen. De oorzaak hiervan was, een volgens de leden, verkeerde redactie van het desbetreffende ar tikel, wat tengevolge zou hebben, zooals de Heer ROODZANT betoogde, dat iemand, die bij het vervoer van een wagen mest daar iets van verloor, een proces-verbaal zou kunnen krijgen. Hij maakte bezwaar tegen de letter der verordening en vreest onbillijkheden. De Voorzitter zegt, dat men meer met de geest der wet rekening moet houden en als het vuil direct wordt opgeruimd, is van een proces-verbaal geen sprake. Soeteman merkt op, dat we in een boeren land zijn en niet iedere keer de kans moeten loopen bekeurd te worden, en stelt daarom voor een andere lezing van het artikel en het dan in een volgende vergadering te behandelen. Alzoo werd besloten. GESTEL meent, nu ook de aandacht te moe ten vestigen op het feit, dat vele slooten en ook de Gooij verontreinigd worden met de inhoud der W.C. emmers. Vooral nu het vriest is het méér dan schandalig. -- De VOORZ. zegt, dat de politie streng toe zicht houdt, maar de overtreders wachten in den regel, tot deze verdwenen zijn. WARNAER wil, zoolang de vorst duurt een ophaal dienstinstellen en, mocht de proef sla gen, die dienst voor altijd laten verrichten, b.v. ééns of tweemaal per week. Het materiaal is er voor aanwezig en er zou alleen wat werk loon voor betaald moeten worden. DE BONTE is het met Warnaer eens en meent ook, dat dat systeem wel uitvoerbaar, en dus ook wel vol te houden is De betrokken personen moeten dan ook medewerken. SOETEMAN en anderen sluiten zich bij de vorige sprekers aan, waarop de VOORZ. voor stelt, de uitvoering van dat plan over te laten aan B. en W. Aangenomen. 13° De wijziging Gem. begrooting 1927 wordt goedgekeurd. 14. DE BONTE had aan B. en W. een schrijven gericht waarin verzocht werd aan B. en W. vragen te mogen stellen naar aanleiding van de laatsten brand. De VOORZITTER geeft de Bonte het woord waarop deze zegt: dat de organisatie bij den brand der Geref. Kerk op Kralingen zeer slecht was. Ieder liep links en rechts over de slangen, waardoor de brandweer geen goed werk kon verrichten. Dat was vooral te danken aan het onvoldoende of liever het niet optreden van het brandpiket. De hoofdlieden van dat onder deel hebben niet de minste moeite gedaan om het werk der brandweer te vergemakkelijken of de gevaren verminderd die door het om vallen van muren zou hebben kunnen ontstaan. Onverschillig waar of bij wien de brand is moet die tot het geringste worden beperkt en daarom moet ieder zijn volle plicht doen. Met het water was het ook niet in orde want dat was niet in voldoende hoeveelheid aanwezig. Hij zou daarom gaarne zien dat op verschillen de plaatsen in de Haven, Boezem en Gooij betonnen ringen werden geplaatst, die bij de laagste waterstand nog 25 c.M. onder de op- pervlakte lagen. Daardoor zou men altijd over voldoende, en vooral helder water, kunnen beschikken. De gemeente breidt zich steeds uit en hij wijst op 't gevaar van brand in de Julianawijk tot Tuindorp. De zuiger der spuit is van te geringe lengte, waardoor het kwam dat men bij den laatsten brand niet bij het havenwater kon komen en waardoor veel kost bare tijd verloren ging. Hij hoopt dat een en ander met de Brandweer en B. en W. al besproken worden. i ROODZAND doet het genoegen dat de Bonte deze zaak ter sprake heeft gebracht, want ook hem is meegedeeld dat de zuiger te kort was. Hij heeft vroeger daarop al gewezen, maar het is zoo gebleven. Ook moet de brand weer bij iederen brand onverschillig op welke plaats in de gemeente, weten waar zij vol doende water kan krijgen. Hij hoopt dat in 't vervolg er zoo spoedig mogelijk de noodige verbeteringen zullen gemaakt worden. De VOORZITTER zegt dat de slangen in voldoende Jengte aanwezig zijn en alleen de zuiger met 10 Meter verlengd zal moeten worden. WARNAER zegt dat bij de brand der Kerk bij de woning van Westdijk voldoende water was als de spuit aan de Haven bij de woning van de Graaf gestaan had, was er ook vol doende water geweest. Door de week kon men altijd uit de Haven putten, maar alleen Zon dags is het waterpeil in de Haven het laagst. Hij is overigens ook van meening dat met de brandmeesters een bespreking hoog noodig is. Qp een vraag van een der leden of de hoofden van het Brandpiket, de heeren C. Both en L. Kooman gestraft zijn, antwoorde de Voorzitter dat zij teruggesteld, zijn in rang en nu tot de gewone piketleden behooren. Hij had gaarne een zwaardere straf toegepast, maar om reden, die hij niet in het openbaar wil noemen, kon hij niet verder gaan. Met de brandweer zal overleg worden gepleegd, waardoor dingen, als bij den laatsten brand hebben kunnen gebeuren niet meer zullen voorkomen. Verder deelde de Voorz, mede, dat van de heeren Joh. Boogaert en Wolfert een aanvraag is gekomen, om grond van de Gemeente in erfpacht te mogen omtvangen. De perceelen liggen resp. ten noorden van de woning van H. Bal en ten zuiden van de woning van Adr. de Hollander. Nadat DE BONTE nog de aandacht heeft gevestigd op de verkeerde rooilijn van het hoekhuis aan dezen weg, werd de grond in erfpacht aan genoemde heeren toegewezen. Hierna sluiting. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHMARKT12. bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. VERSLAG van de vergadering van den Itaad der Gemeente Goedereede op Woensdag 21 December 1927 des namiddags half drie. Voorzitter Burgemeester Gharbon, Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken. Een missieve van heeren Ged. Staten, waarbij werd verzocht het reglement vari het Burgerlijk Armbestuur zoo te wijzigen dat indien] het bestuur moet overgaan tot het uitbesteden van een armlastige, eerst het gezin, waarin de patiënt zal worden opgenomen, geneeskundig moet worden on derzocht en de geneesheer tot goedkeuring moet adviseeren. Besloten werd aan dit verzoek tegemoet te komen en het reglement in dien zin te Een verzoek van den Bond tegen het schenden en misbruiken van Godsheiligen Naam om het z.g.n. vloekverbod uit te vaar digen. B. en W. stelden voor op dit verzoek af- wyzend te beschikken, omdat zy van meening waren dat indien men dit gaat verbieden, het eer een prikkel zal zijn juist meer Gods naam te gaan lasteren. Wel zouden zy hier aan kunnen medewerken indien dit door een bindende wet werd verboden of gesteund, doch in de praktyk brengt een dergelijk ver bod zeer vele moeielykheden met zich. Den Eerzamen was dit niet met B. en W. eens en meende dat indien het verbod er is, juist ook minder gevloekt zal worden, Hier wordt vreeselijk veel gevloekt en ik meen indien het strafbaar gesteld wordt dat men dan wel beter op zyn woorden gaat passen. Lokker was het geheel met B en W. e6ns. Het voorstel van B. en W. werd in stem* ming gebracht en aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren den Eerzamen en Heerschap. Twee leden stem den blanco. Een verzoek van de afd. Goedereede van de Z. H. Vereen. „Het Groene Kruis" om een subsidie voor een aan te stellen wyk- zuster. De totale kosten zullen bedragen 1600,— ongeveer. Van het Hoofdbestuur zal een flinke subsidie verkregen worden in de eerste vier jaar. B. en W. stellen voor om van gemeentewege 2/8 deel van het te- kortkomende by te passen of het le jaar 484,-, 2e 550,-, 3e ƒ617,- en het 4e jaar 870, B. en W. zijn van oordeel dat indien de wijkverpleging eenmaal is ingesteld en de menschen dan het groote nut van de wykverpleging gaan erkennen, dat de particuliere bijdragen mild zullen binnen vloeien waardoor de gemeente niet eens het toegezegde deel zal behoeven by te betalen. Goedereede heeft zich, indien het 'n goed doel betrof nimmer afzijdig gehouden en zoo zal het ook de wykverpleging gaan. Aan een wijkzuster wordt groote behoefte gevoeld. De wykverpleging komt voor het grootste deel ten goede aan de minder goed gesitueerden, want bij de beter gesitueerden kunnen indien Doodig, particuliere verpleeg-1 sters ontboden worden voor eigen rekening. De belasting behoeft hiervoor niet omhoog, en tenslotte wanneer het een nuttige instel ling betreft, mag men toch ook weer niet te zuinig zijn, en een pogen om de belasting door alle bezuinigen zoo laag mogeiyk te houden en krygen, mag men ook niet hul digen. Er is nu eenmaal geen eldorado waar men geen belasting behoeft te betalen. En Goedereede staat al reeds laag. D. Breen zeide dat het geen voorstel was van B. en W. Voorzitter: Het is een voorstel van de meerderheid van B, en W. Lokker huldigde de poging om een wijk verpleegster hier te krijgen omdat hij zelf persoonlijk ooggetuige is geweest van de verpleging door een zuster en door de naaste familie van de zieke, waarby de betere verpleging van een zuster zeer de voorkeur verdient. Troost zeide ook op de vergadering geweest te zijn van Het Groene Kruis. Daarbij is bij hem vast komen te staaD, volgens me- dedeeling van den geneesheer, dat de zuster geen bezoeken zal afleggen dan op advies van den dokter. Daaruit blykt dus dat de eventueel te benoemen zuster niet bij de mindere zieken, die geen dokter hebben, komt, die blyven derhalve van hulp ver* stoken, 't Bedrag dat gevraagd wordt voor bet eerste jaar is niet veel, doch voor het vierde jaar is het wel veel. Spreker geloofde ook niet dat, indien de gemeente het tekort zal gaan dekken, er vele particuliere bijdra gen zullen inkomen. En wat doet het Groene Kruis voor den burgerstand? Onlangs moest een niet-lid van de vereenigiDg per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd en daarvoor diende men een rekening van 20 gulden in. Voorzitter zeide dat dit argumenten waren die by de vereeniging zelf thuis behooren. Bovendien als men geen lid is, heeft men ook geen rechten op het gebruik van haar eigendommen Dat de zuster alleen by zieken komt die den dokter hebben, is vanzelf sprekend noodig; de zuster mag geen prak tijken gaan uitoefenen tegen den dokter. Zy moeten naast elkander werken. En ik ben er niets bang voor dat, indien het noodig biykt, de zuster hulp zal bieden waar zulks noodig zal biyken te zyn. En de dokter heeft hart voor zijn patiënten, dat weten we allen, dus wat betreft het indeelen van den werk kring, daarover behoeft men geen vrees te koesteren. TroostOp den dokter is nogal heel wat te zeggen. Hy zou hier willen zitten en alleen over alles heerschen. Voorzitter meende dat Troost zich over die woorden moest schamen, om die in het openbaar te zeggen. TroostDe plaats is veel te klein om hier een wijkverpleging te hebben. Voorzitter wees op de groote medewer king, welke de wijkverpleging in Ouddorp in korten tijd heeft verkregen. Ook daar sputterde men eerst en nu acht men het een zegen voor de gemeente. Ik kan me dan ook niet begrypen dat TrooBt zich zoo tegen deze instelling kant. Doch het is hier oyer deze kwestie niets een haat en nyd zetten. Het groote be lang wordt daardoor zeer geschaad. De een heeft het niet op het bestuur van 't Groene Kruis, de ander werkt tegen den geneesheer en het is diep treurig dat de leden zich door deze verkeerde elementen laten leiden om tegen dit voorstel te zijn, dat niets anders beoogt het welzy'n van onze zwakken en zieken. Troost achtte dat dit meer door particulier iniatief moest kunnen geschieden, en er vanuit de gemeente weinig medewerking is te verkrijgen. Wethouder Lodder zeide dat zich op de vergadering van de honderd aanwezigen slechts één man tegen een wijkverpleegster verklaarde, dus dat er niet gesproken mag worden, dat de gemeentenaren geen behoefte aan de wykverpleging gevoelen. Spreker achtte het nog beter, indien het )heele plan van gemeentewege werd uitge voerd, dan droeg elk bij naar draagkracht. Ik kan me dan ook Diet begrijpen, dat er nog leden zyn die over het geld dat er mede bemoeid is, durven spreken als het hier be treft het verlichten van de menschelyke ellende. Steeds houden we ons voor: „Ge zondheid is de grootste schat", welnu, helpt dan nu ernstig de gezondheid te helpen be vorderen en ik kan me niet begrijpen, waar om dit voorstel nog bestrijding ban duchten. Wethouder Breen meende dat de particu liere giften zullen ophouden als de gemeente gaat subsidieeren. Voorzitter: Overal is de wijkverpleging een zegen voor de gemeente geweest en ik begrijp niet dat U als wethouder tegen dit voorstel kunt zy'n. Schaam U, die woorden te uiten. 0. J- Lodder meende dat die uitgaaf de draagkracht der gemeente te boven gaat. Den Eerzamen zeide eerst tegen bet voor stel te zyn geweest, gezien echter het groote bedrag dat ermede gemoeid zal zijn, toch mag dit echter niet opwegen tegen het groote belang dat er mede gemoeid is, Het voorstel van B. en W. werd in stem ming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. ONZE De heeren Troost, Breen en C. J. Lodder hadden den moed een dergeiyke instelling te bestrijden, en de tot standkoming te hel pen verijdelen. Wyziging der verordening op de heffing van opcenten op de personeel© belasting. Voorzitter zegt, dat, aangezien de mini mumaanslag thans begint by ƒ80,- inplaats van bij 62£, er een wijziging moet plaats hebben in de te heffen opcenten. Echter is hieromtrent geen raming te maken en stellen B. èn W. voor de opcenten voor een jaar te houden zooals ze zijn. Waarschijnlijk zal dit wel een minder totaal bedrag geven, doch men kan het niet bij benadering berekenen. Wel kan men veilig aannemen dat een heffing van 120 opcenten geen verlies kan opleveren. Den Eerzamen meende dat, gezien de uit gaven, welke er by gekomen zijn en nog bijkomen zullen, zooals de wegen, wijkver pleging en straks de muziek, er veiliger gehandeld zou worden als men de inkomsten niet ging verminderen en stelde derhalve voor 120 opcenten te heffen. C. J. Lodder: Nu, houdt het dan op 120, dan bin je toch klaar. Daarna werd besloten de opcenten op 120 te stellen. Verder werd besloten tot ontbinding van het wegencontract van 1852 en de wegen in eigendom, onderhouden beheer over te geven aan de provincie. De Begrooting dienst 1927 werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. - Rondvraag. Heerschap vroeg betere ver lichting, want de lantaarnopsteker vergeet biykbaar dikwy'ls de lantaarn in de verst verwyderde hoeken der gemeente te ont steken. Voorzitter zeide toe dit te onderzoeken, C. J. Lodder vroeg hoe het stond met de electrische verlichting. Voorzitter zeide dat er twee plannen bij Ged. Staten zy'n ter onderzoek en dat het derde daar volgende week zal heengaan. Dan zal uit die drie het beste worden gekozen en komt dit in behandeling. Volgend jaar zullen we echter nog wel geen electrisch licht hebben. Troost vroeg verbetering van het school plein der O. L. School. Voorzitter zeide dat daarop reeds grint is aangebracht. Troost klaagde ook over de verwarming op die school. De kinderen zitten te bibberen van de kou. Voorzitter zeide dat het Hoofd der school juist vóór deze vergadering hem dit had medegedeeld en zeide onderzoek toe; Daarna sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad van Oude Tonge, op Woensdag 21 December j.l. v.m. 10 uur. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. _N.a opening der vergadering worden de 'notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Ie. Ingekomen stukken. a. Enkele missives waarbij goedgekeurd worden teruggezonden verschillende raads besluiten. b. Een verzoek van den heer J. B. van der Vliet te Antwerpen om in huur te mogen ontvangen een perceel bouwgrond aan de haven alhier tot het. plaatsen van een loods. Hiertoe wordt besloten. c. Advies van de Gezondheidscommissie i.z. het onbewoonbaar verklaren van het z g. Hoogerhuis. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit advies besloten. d. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten i.z. jaarwedden Gemeente-ambte naren wordt op voorstel van dhr. Beyer be sloten met 7 tegen 4 stemmen Ged. Staten te berichten dat de Raad is tegen kinder toeslag. e. Wordt op voorstel van B. en W. op „verzoek" besloten, aan de Geitenfokvereen, „Oude Toüge en Omstreken" over het jaar 1927 25 subsidie te verstrekken. f. Wordt afwyzend beschikt op een ver zoek van de Algem. Bond van Politie-perso- neel in Nederland om aan den Gemeente veldwachter een vacantietoeslag te geven. 2e. Wordt met algemeene stemmen be sloten aan de Provincie over te dragen de in deze gemeente liggende wegen voor zoo ver zij in het Provinciaal Wegenplan zijn of zullen worden opgenomen. 3e. Worden herbenoemd voor het jaar 1928: a. tot weger aan brug 1 dhr. C. Vogelaar, aan brug 2 dhr P. Gebraad Pz.: tot Gem. opzichter dhr. C. Snyder Pz. b. worden de jaarwedden der wegers op nieuw vastgesteld als volgt: 2/3 van de op brengst van weeglooDen van aardappelen en ajuin en J der opbrengst van weegloonen der overige artikelen. Minimum loon voor brug 1 f 850, voor brug 2 f 300, zulks met 7 tegen 4 stemmen. 4e Wordt aan B. en W. een blanco cre- diet toegestaan voor het planten van boomen in de Willemstraat en Emmastraat. 5e. Deelt de Voorzitter mede dat aan ge- wetensgeld door de gemeente is ontvangen f 1539. 6e. Wordt besproken het vernieuwen van een gedeelte beschoeing der Kaai, waarom trent B. en W. met een nader voorstel zullen komen. 7e. Brengt de heer Beyer ter sprake het aanstellen van een schoolarts en het dempen' der Kerkgracht, waarover nog geen beslissing is genomen. Wordt met 6 tegen 8 stemmen be Raadsvergadering tc 22 December. Tegenwoordig alle leder; wegens ziekte afwezii^B houder, 'de heer J. P. Mar dering. Na opening der vergal I notulen gelezen en onverar^B daarna komen de ingekc de beurt. 1. De door H.H. Ged. I geldleening, groot 4900 gi; I fabriek. 2. De goedgekeurde rei ringsdienst te Dordrecht. 3. Mededeeling dat dej. I Middelharnis weder is herf I taris van de gezondheidsei' I 4 Goedgekeurd het be I der begrooting. Goedgekeurd het bj I leening groot 2300 gulden! I haven. 6. Wijziging in de begi I 7. Goedgekeurd de wy»M ment van het Burgeriyk Aï. I het uitbesteden van armla: door H.H. Ged. St. een claSI 8. Aanvrage van de politH ging om subsidie. 9. Een schrijven van o-fl weriDg van schoolverzuim,1 t wordt den verloftermijn vj I verplaatsen van ltot29Se\ H zitter zegt, dat hiertoe ej II de verordening noodig is. J worden besproken. 10. De Chr. landarbeid»? 3 voor de werklooze arbeider! H wtrkverschaffing, door ook I van het wegenplan zooveel n H in dienst te nemen uit gemeente. By werkverschaffing zal H gehouden met dit verzoek is. De heer Segers vreest, d H aanleg de Raad niet veel me zal hebben. 11. De begrooting op dei volgens de warenwet worwB Al deze ingekomen stukkl kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt het voc^J der wegen, vallende onder 1 Voor den Bommel bedraagt Het voorstel van B. en W. aan de provincie over te di gulden per KM per jaar wo zonder hoofdelijke stemmin, I geling vraagt of het stuk, besM steenen tot aan de woning va er ook onder begrepen is zegt, dat dit wel beproefd z; I kan geen toezegging geven, voorgestelde plan ter tafel^l dat de breedte der wegen bracht zal worden op 8,70 I gefundeerde verharding val I Devens een fietspad van 1.2» Vervolgens wordt aangenc ging in de begrooting diensl Nog wordt besloten om, e jaren aan den rijks vel dwacl I politiediensten een gratifies- te verleenen over 1927. Bij de rondvraag verzoekt huizen eenige inlichtingen aaaH het Witgele Kruis gevraagd», de wykverpleegster in AchtH m De Voorzitter wijst er op, grooting 1928 een post is uit.g dat nog geen beslissing kan men. Het bestuur van het toch heeft een onderhoud bestuur van het witgele Kru tot gemeenschappelijke wijk, deze conferentie is den Burg |3 op de hoogte, omdat deze als 't Groene Kruis by die saijfl tegenwoordig is geweest. Da voor, dit punt aan te houd^ gende vergadering. De hee meent te weten, dateensam<^ schen de beide vereenigingen|?j zal komeD. Nog verzoekt de c zen medewerking van den r;H te komen, dat de drie lanta huizen ook bij lichte maan z Ook dit punt zal nader word» De heer Lokker vraagt w, meen te zal overgaan tot het de Julianastraat. De voorzitt; dat deze straat, die in hoofdzj was van den heer P. LuijendH overlijden, nog niet in 't bezii is gpkomen Zoodra dit in or inorde maken worden begoni men nog even geduld oefenetH Ten slotte vraaet de heei het behardingsmateriaal, als gH dat in de bakken langs de w< is, ook aan de provincie komt wegen worden overgenomen, is van oordeel, dat dit mater en overgenomen zal worden; fende bepaling wordt uit bet rel gelezen waardoor de leden vol gelicht zy'n. Niets meer te behandelen d) vergadering gesloten. VERSLAG van de geliom Vergadering van den meente Middelliarnis 22 December 1927. Een voltallige Raad. De laatste vergadering van 1 naar aller berekening, een agel sloten, de jaarwedden der Wethouders te bepalen op f 300 ieder, ingaande 1 Januari 1928, en Ged. Staten daartoe te adviseeren. minder dan 18 punten, waarvar Na nog eenige bespreking van huishou- niets om het lijf hebben, zijnd» delijken aard sluit de Voorzitter de verga voor leden van de een of andere dering. alleen een ambtelijk leven leid»

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2