w EN DEKENS 31 December 1927 Let vooral o; i ées, EERSTE BLAD ME-VERKOOP van 20% korting duurt tot go ECEMBER Huishoudster, -f DÊ SALAMANDER adverteert in 1 onze eilanden ZATERDAG 24 December 1927 DWAALLICHTEN. NIEUW TARI EF tijdelijke of blijvende algefieeie invaliditeit. 53IIMIIBI1 III 7 JONKER FRflNSSTRflflT VAN DER [AKSTRAAT (Oudejaarsdag) oewijzing der Fortuna-Winst aandeelen. Groote winstkans. 0.000 ten voile in contanten. .000, f 30.000, f 25.000 enz. enz. nten. troostprijzen a f 25,voor de niet ners. Bestaande uit geldkist met inhoud;nikkelen es, enz. enz. ijzen: De 1ste kooper en voorts elke 10de ntvangen een aandeel gratis, kooper een stoffelïjken prijs! n bestaande uit geld en stoffelijke prijzen, tkans ruim t op 4. iïg andeel wordt jaarlijks een winstuitkeering gedaan tdat het volle betaald bedrag is terugontvangen ebeimboudlng verzekerd, binnen 5 dagen na de toewijzing de ofticieele toewijzingslijst gratis! 10,of met inlevering van een oud aandeel Wart aandeel kost l 2,50 of met inlevering oud aandeel slechts l 2,- wissel of storting op onze postrekening 127224 franco toezending in gesloten enveiop. nde uitgifte een kans, vraagt ons bewijzen wat doch koopt spoedig of zendt ons postwissehje der 5de of een der 10de koopers mag zijn! E HET NOG HEDEN. zeesch-Obligatiekantoor. at C 113 - ZIERIKZEE. Opgericht 1921 Terstond gevraagd een MiJdelb. leeftijd, in klein boeren bedrijf, bij D. Baren dregt, Rockanje. en ent. I BREUKBANDEN I I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,per flacon Vraagt onze bekende MIMOSA-DROPPELS, ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Let op hot adres: Kipstraat 43, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachlpillen, een Gulen per flacon van SO pillen Prijs per kwartaalf I, Losse nummers 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels 1,20 Elke regel meer. 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f I,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iaderon Woensdag en Zaterdagmorgen. Het wardt uitgegeven doer de H.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Mo. 15 Voorstraat BUddelharnis. 10e JAARGANG. - N°. 16 8BP* Wegens invallende Kerst dagen verschijnt ons blad op Woensdag 28 December NIET. DE UITGEEFSTER. 1928. 1 Januari. 1928. Heeft U reeds Uw Nieuwjaarsadver tentie opgegeven voor ONZE EILANDEN? Zoo niet? Doe het dan nu direct, dan kunnen wij een goede plaats garandeeren. Week-revae. Binnenland. Ook in ons kikkerlandje heeft de winter zyn intrede gedaan en over bet geheele land heeft het geducht gevroren. De scheepvaart op de meeste kanalen is gestremd. Zelfs op de R\jn by Lobith wordt door het drijfas de scheepvaart zoodanig belemmerd, dat voor spoedige stopzetting wordt gevreesd. Op de andere rivieren wordt ook veel hinder onder vonden van het drijfys en zijn verschillende schipbruggen reeds weggenomen of maat regelen getroffen zulks te doen. De Lemmer haven is voor alle scheepvaartverkeer geslo ten en de haven vuren zijn gedoofd. Br is over het geheele land door jong en oud ge schaatst en vooral in Friesland werd druk gereden en waren oud-kampioenen en kam pioenen in spé, ijverig aan het trainen en hebben in enkele wedstrijden hun krachten reeds tegen elkaar gemeten. Waarschijnlijk zal de traditioneele elfstedentocht voorloopig niet worden verreden, vooral nu de dooi is ingevallen. Als gevolg van de vorst zijn verschillende werkzaamheden gestaakt, o a. de Zuiderzeewerken. Laten we hopen dat deze weer spoedig ter hand kunnen worden genomen. In Amsterdam heeft het Comité Vlieg tocht Holland Indie, in de aula van het Koloniaal Instituut, een propaganda-bijeen komst gehouden. Op uitnoodiging van ge noemd comité, hebben de piloten Thomassen h Thuesink v. d. Hoop, Scholte en Koppen, nog eens een causerie gehouden over hun tochten, waarbij een serie lichtbeelden, het gesprokene verduidelijkte. Ir. Stephan, de adj.-directeur der Fokkerfabrieken toonde aan, dat er technisch geen enkel bezwaar meer bestaat, geregelde verbinding met Indiö tot stand te brengen. Volgens diens uiteen zetting, moest deze verbinding in 't begin uitsluitend worden gebruikt voor de mail verzending en door een Nederlandsche onder neming, welke gesteund moet wordendoor de regeering, worden geëxploiteerd. "We wen- schen het comité alle mogelijke steun toe en hopen dat in korten tijd de opening van deze luchtverbinding zal plaats hebben. Dan pas zal blijken, van hoeveel gewicht deze zaak is, waardoor Indië dichter bij het moe derland wordt gebracht. In onze Tweede Kamer is deze week de oorlogsbegrooting aangenomen. De motie- Ter Laan, over de beweerde onregelmatig heden te Soesterberg, kon geen meerderheid halen en werd verworpen. Minister Lambooy toondo in zijn verdediging aan, dat de ver schillende sensationeele belichten schrome lijk waren overdreven. Er z\jn maatregelen getroffen om herhaling van het gebeurde te voorkomen. Een commissie is bezig met een onderzoek de organisatie betreffen ie en na ontvangst van het rapport dezer commissie, zal de minister definitieve reorganisatie plannen overwegen. Voorloopig dus geen haast. Door onoplettendheid by het rangeeren zyn op het stationsemplacement te Utrecht, eenige goederenwagens tegen de laatste wagon van den trein uit Arnhem geloopen. Gelukkig vallen hierbij geen persoonlijke ongelukken te betreuren en is ook de mate rieels schade van weinig beteekenis. Door het gebeurde ondervond de treinenloop aan zienlijke vertraging, welke nog werd ver ergerd door het feit, dat de buitenlandsche treinen, als gevolg van de buitengewone' sneeuwval, ook met aanzienlijke yertraging arriveerden. Buitenland. Overal vanuit het buitenland komen be richten over de felle koude en sneeuwstor men, die er heerschen. De verschillende rivieren (o.a. de zijrivieren, van de Rijn) zijn zoodanig met drijfijs bedekt, dat het scheep vaartverkeer noodgedwongen is stilgelegd. De temperatuur daalde in verschillendelan den tot 25° Celcius onder nul en vanuit Siberië wordt zelfs geseind, dat op enkele plaatsen, de temperatuur is gedaald tot 52° C. onder 0. Talrijke personeu moeten hier zy'n doodgevroren, terwijl duizenden vogels en andere dieren, eveneens zijn omgekomen. Ook uit Frankrijk komen berichten, dat hier en daar personen zijn omgekomen van de koude. Verder heeft het in verschillende landen zoodanig gesneeuwd, dat zelfs het spoorwegverkeer op enkele lijnen, tijdelijk is stopgezet. FEUILLETON. E. WERNER VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 25) Overigens had de jonge majoraatsheer terstond gelegenheid om zich daankbar te betoonen voor de hem bewezen toegevendheid. Toni beklaagde zich dat iets, hetwelk zij besteld en volstrekt voor den avondmaaltijd noodig had, niet bezorgd was. 't Scheen bij -tïjds te Waldhofen aangekomen, maar verkeerd geadresseerd te zijn. Men had 't den bode dus niet medegegeven, die door den opper houtvester onderwijl ergens anders was heenge zonden, geen van de dienstboden kon op het oogen- blik gemist worden en de tijd drong. Willibald bood zich nu aan, die zaak persoonlijk in orde te brengen, welk aanbod zijn aanstaande zeer welkom bleek te zijn. Waldhofen was de grootste plaats in den om trek, hoewel niet meer dan een klein landstadje. Het lag omstreeks een half uur van Furstenstein en vormde een soort van middelpunt voor de dor pen en gehuchten, die overal in „het bosch" ver spreid lagen. In de namiddaguren, als er geen schepsel op straat was, zag 't er recht doodsch en vervelend uit zooals ook mijnheer van Eschenhagen vond, die over het marktplein slenterde, waar het post- (Adv.) Duitschland In de Duitsche pers wordt op het oogenblik het laatste memorandum van Parker Gilbert besproken. Over't geheel genomen, heeft het een gunstige pers. Van zelfsprekend wordt in deze jongste verklaring vooral de nadruk gelegd, op versobering van al te luxieuse bestuursinstellingen en derge lijke. De agent-generaal streeft er naar, dat het totaal bedrag, dat Duitschland als repa ratie-schuld heeft te betalen, ten spoedigste wordt vastgesteld. Om dit te bereiken, zijn nieuwe onderhandelingen noodig Doch eerst zal in Duitschland zuinig moeten worden geregeerd, om zijn betalingscapaciteit vast te stellen. Frankrijk. De verschillende politieke par tijen zitten midden in de voorbereiding, voor de aanstaande verkiezingen. Op het congres der Parysche sociaal-democratische organi saties is besloten, tot zelfstandig optreden bij eerste stemming. Verder is besloten, dat in gevallen van het stemming, die candidaat zal worden gesteund, welke de meeste kans biedt een reactionaire candidaat te slaan. Nadat de h6eren een opgewekte conversatie hebben gehoudeö, over de heifiog op het kapitaal, is het congres uiteengegaan. De verdere definitieve besluiten, zuilen valien op het nationaal congres der socialistis< he partij. Ingeland. In het Lagerhuis is de motie van Labour, het werkeloosheidsvraagstuk betreffende, verworpen. Omtrent het geheele vraagstuk, werden geen nieuwe gezichts punten naar voren gebracht. De verschillende wenschen, vastgelegd in de motie, konden door den minister van arbeid niet worden aanvaard. Uit het debat blijkt, dat sedert den oorlog, door de Bngelsche schatkist, ongeveer 4500 millioen gulden is uitgegeven, ter bestrijding van de werkloosheid. Het debat liep dood in dorre opsommingen van cijfers en ging uit als een nachtkaars. Rusland. Op het congres der Russische- eommunistische partij, is na veel aarzeling besloten, tot uitstooting van de oppositie. "Welke de gevolgen hiervan zullen zijn, laat zich heden nog- niet overzien. De kwestie is hiermede allerminst opgelost, doch hoog stens in een nieuw stadium gebracht. Uit alles blijkt, dat de Stalinisten zich alles be halve op hun gemak gevoelen en dit is wel het duidelijkste bewijs, dat de oppositie, hoewel op papier verslagen, inderdaad nog over veel aanhang beschikt. China. De toestand van dit, door de voort durende onlusten zoo zeer geteisterde land, is nog steeds hopeloos verward. Nog steeds wordt er op groote schaal gemoord en ge plunderd. De bevolking uit de provincie Sjantoeng, tracht door ontvluchting, aan de gruwelen te ontkomen, waardoor heele districten van de te vruchtbare en welvaren de provincie, nagenoeg worden ontvolkt Inplaats van de Kerstklokken, worden in China nog steeds de doodsklokken geluid. kantoor was gelegen. Hij had de boodschap, die hem naar Waldhofen voerde, al bezorgd en ook een bode gevonden, die de kist naar het kasteel bracht. Daar de straten van het stille plaatsje nu echter niets merkwaar digs opleverden, sloeg hij een binnenweg tusschen twee hagen in, die achter de tuinen van de huizen om rechtstreeks op den straatweg uitliep. Dit pad was wel wat morsig en door den regen van den vorigen dag op sommige plekken nauwelijks be gaanbaar; maar Willibald gaf als buitenman weinig om zulke dingen en stapte onbekommerd voort. Hij verkeerde in een recht tevreden stemming; 't was toch een prettig gevoel, zoo geëngageerd te zijn, en hij twijfelde geen oogenblik, dat hij met zijne goede Toni een zeer gelukkig huwelijksleven zou leiden. Nu kwam hem een rijtuig te gemoet, dat zich slechts met moeite over den moerassigen bodem voortbewoog eri blijkbaar reizigers bevatte; want tusschen de achterwielen was een groote koffer vastgebonden en binnenin scheen 't ook allerhande bagage te bergen. Willibald kon niet nalaten zich te verwonderen, dat men juist dien" binnenweg koos, die in zijn tegenwpordigen toestand al zeer onge schikt voor voertuigen was, in plaats van de stra ten door te rijden, en de koetsier scheen dan ook zeer ontevreden daarover te zijn. Hij had zich omgekeerd en praatte met de reizigers, die voor loopig nog niet zichtbaar waren. „Maar nu gaat 't niet verder, juffrouw. Ik heb 't dadelijk gezegd we kunnen hier niet door, de wielen blijven in de modder steken 't is een leelijk gevalI" „Maar we zijn er gauw!" klonk nu een heldere stem uit het rijtuig. „Nog maar een paar honderd INGEZONDEN MEDEDEELING. LEVENSVERZEKERING-BANK, VAN 1863, TE ROTTERDAM Verzekert niet slechts Uw Leve n Dekt tevens het risico van De Kerstverrassing. Het was daags voor Kerstmis. De heer Meier, directeur van de firma Meier en Co groothandel in wynen, stond in gedachten verzonken, voor een der vensters van zijn villa. Een dikke sneeuwlaag bedekte de "straten en viel nog steeds in dikke vlokken neder. Plotseling werd hy uit zijn gedachten op geschrikt. Hij opende het raam en ging er met zijn bovenlijf uithangen, er zich niet om bekommerende, dat de sneeuw op zijn eerbiedwaardigen knikker dwarrelde. Lucie...l De sneeuw en de koude voelde hij niet eens op dit oogenblik. Al zyn aandacht gold een jeugdige, elegante dame, die gehuld in een kostbare bontman tel, zich met moeite een weg baande, door de opgehoopte sneeuwmassa. Het was een betooverend beeld, dat zich buiten in de sneeuw afteekende. Haar volle ronde wangen gloeiden door de inspanning en telkens als zij haar sierlijke voetjes dieper in de sneeuw drukte, kwam er eeu tevreden lachtje, op haar knap gelaat te voorschijn. - Lucie...! OOom HendrikGoeden morgen l 1 Jy, in dit weer? Juist heeriyk, oompje! Kom loop met me mee. Waar ga je toch heen, in zoo'n hon- deweer? Naar tante Anna, voor de Kerstge= schenken. Nu, dat zal een mooie verrassing geven, doch ik kan niet meegaan. Ik zal je mijn auto sturen, om je naar huis terug te brengen. Begrepen? Dankbaar aanvaard oompje, klonk het opgewekt terug. Dapper schreed ze verdtr, nagestuurd door haar oom. Deze sloot weder het venster en liet een handdoek brengen, om zyn natgeworden kaasbol af te drogen. Hm. Hm. Dat zou een kleine zonnestraal wezen, in mijn eentonig huis. Zou ze het wel willen aannemen, ondanks een kwart eeuw verschil? H\j plaatste zich voor de spiegel en begon eritisch zyn spiegelbeeld te bekijken, 't Viel niet bepaald mee. Boven geheel kaal, terwijl zijn neus de duidelijke sporen droeg, van een overmatig stevig wijugebruik. Overigens vond hij, dat zijn fortuin veel goed maakte en vooral omdat Lucie's moeder moest leven van. de rente van een klein kapitaal plus pensioen. Zoo de zaak overwegende, besloot hij de zaak nog den volgenden dag in 't reine te brengen. Lucie's moeder had hem voor mor gen op 't Kerstfeest geinviteerd en dit scheen hem een prachtgelegenheid zLjn aanzoek te doen. Hij begaf zich haastig naar ziin kan toor, om zijn dagelyksehe werkzaamheden 3an" te vangen. Rechtstreeks naar zijn privé- kantoor doorloopende, begon hij de aangts komen poststukken door te zien Eensklaps werd er op de deur geklopt. Binnen Mijnheer de Jong, de procuratiehouder trad binneü. Ik. Niets, niets! Hij liet hem niet eens aan 't woord kojnen. Ik heb vandaag geen tijd. stappen probeer 't maar!" „Wat niet gaat, dat gaat niet!" antwoordde de koetsier met wijsgeerige kalmte. „Door dat moeras daar voor ons komen we niet we moeten om- keeren." „Maar ik wil niet door de stad rijden," klonk dezelfde stem nu met onmiskenbare eigenzinnig heid. „Als 't volstrekt niet gaat, houd dan maar op, dan zal ik uitstappen." De koetsier hield op, het portier werd geopend, en een tengere, sierlijke gestalte wipte van de trede, zoo licht en vlug, dat ze met éen sprong over de modder heen op een hooger gelegen, droge plek te land kwam. Hier bleef zij staan en wierp een onderzoekenden blik om zich heen. Wijl de weg hier echter juist een kromming maakte, kon men hem slechts voor een klein gedeelte overzien. De jonge dame scheen hierdoor teleurgesteld; maar daar werd zij op eens mijnheer van Eschenhagen gewaar, die van den anderen kant kwam en juist de kromming bereikt had. „Mijnheer, mag ik eens weten is die weg te begaan?" riep zij hem toe. Hij antwoordde niet terstond, daar hij nog als verstijfd van verbazing was over dien even ge waagden ais bevalligen sprong. Dat vloog als een veer door de lucht en stond toch vast en stevig op de voeten! „Verstaat ge mij niet?" herhaalde het juffertje ongeduldig. „Ik vraag of de weg begaanbaar is?" „Ja ja, ik heb hem geloopen," zeide Willi bald, min of meer verschrikt door die dictatorische vraag. „Dat zie ik, maar ik heb geen waterlaarzen aan, zooals gij, en kan niet door al die poelen en plassen waden. Is 't mogelijk, daar vlak langs de haag te Pardon mijnheer Meier! Heb je zulke gewichtige zaken? Dat juist niet; ik... Nu kom dan na Kerstmis terug. Pro* beer zelf je moeilijkheden op te lossen. By voorbaat ga ik er mee accoord. Nu heb ik het geweldig druk. Zoodra de jonge man was vertrokken, ver zonk de heer Meyen in gedachten. Onophou delijk betrapte hij er zich op dat hy voort durend slechts aan Lucie dacht. Dat de procu ratiehouder ook niet meer initiatief toonde'* Overigens een flinke kerel, waar hij volko men op kon vertrouwen. Alles leek hem veel vroolijker toe vandaag. Hy verlangde met ongeduld naar het oogenblik, waarop hij zijn aanzoek zou doen. Keurig gesoigneerd, liet de heer Meijer zich op Kerstavond aandienen. Nu hij zoo dicht voor het beslissende moment werd geplaatst, voelde hy zich toch niet erg op zijn gemak. Hij werd reeds in de hal door Lucie's moeder begroet en hartelijk welkom geheeten. "Waarom wist hy niet, doch een bang voorgevoel bekroop hem. Hij wilde spreken, doch zijn keel was als dichtge schroefd. Al pratende voerde de gastvrouw hem in het salon. Hier traden Lucie en de procuratiehouder, beiden van geluk stralend op hem toe. Mijnheer Meier. Lieve oom Hendrik. Wij zijn verloofd. De heer Meier voelde zich als een poedel, die een emmer koud water op het lichaam krijgt. Hy scheen als aan den vloer vastge- (Avd. passeeren? Mijn hemel, antwoord dan toch!" „Ik Ja, ik geloof 't wel, dat 't daar wat droger is." „Nu, dan zal ik 't maar wagen. Keer om, koet sier, en bezorg mijn bagage aan het posthuis op de markt, waar ik 't zal laten afhalen. Wacht! Dat handkoffertje houd ik bij mij. Geef dat maar aan!" „Maar dat is te zwaar voor u, juffrouw," bracht de koetsier hiertegen in, „en ik kan de paarden niet alleen laten." „Nu, dan zal die mijnheer 't wel even voor mij dragen. Onze tuin is vlak bij. Wees zoo goed, mijnheer, en neem even dien koffer op/dien kleinen daar op de achterbank, met het zwart lederen over- trek toe, gauw, als 't u belieft!" Ongeduldig stampte zij met den kleinen voet op den grond, daar de jonge majoraatsjieer haar nog i altijd met open mond stond aan te kijken. Hij begreep volstrekt niet, hoe een wildvreemde zoo I op eens over hem beschikte, noch hoe een jong meisje op die manier beval en konimandeerde. Bij de laatste, zeer ontstemd klinkende woorden kwam hij echter ijlings naderbij en nam den be- j wusten koffer in ontvangst, wat het jonge meisje niet meer dan natuurlijk scheen te vinden. „Ziezoo!" zeide zij kortaf. „En dus, gij rijdt maar naar het posthuis, koetsier! Nu de moerassen van Waldhof in!" Zij nam haar grijze reisjapon op en liep dicht langs de haag, waar de weg eenigszins hooger en droger was. Willibald, van wien zij verder niets geen notitie nam, kwanrmet den koffer achter haar aan. Hij had nog nooit iets zoo liefs en bevalligs gezien als die tengere gestalte, die hem nauwelijks tot aan den schouder reikte, en nam deze dan ook terdege goed op, daar hij toch niets anders te doen had. Het jonge meisje had iets bijzonder bevalligs in al hare bewegingen, maar ze hield het hoofdje met het donkere kroeshaar, dat zeer weerbarstig onder den hoed te voorschijn kwam, met onmiskenbaar zelfbewustzijn opgeheven. Haar gelaat was onre gelmatig van vorm,, maar allerliefst met die gui tige donkere oogen en den kleinen frisschen mond, welks eigenzinnige trek door bekoorlijke kuiltjes in kin en wangen verzacht werd. „Haar grijs reis kostuum was ondanks zijn eenvoud uiterst smaak vol en modisch de jonge reizigster was blijk baar geen inwoonster van het brave en eenvou dige stadje Waldhofen. De weg was werkelijk verderop wat droger, maar toch moest het tweetal steeds vlak langs de haag loopen en niet zelden over waterplassen springen, 't Was hierdoor onmogelijk een geregeld gesprek te voeren, en Willy dacht er ook niet aan om er een te beginnen; hij droeg geduldig den koffer en liet 't zich even geduldig welgevallen, dat zijne gezellin zich niet verder over hem be kommerde, totdat zij na tien minuten ongeveer voor een laag tuinhek stilstonden. De jonge dame boog zich hierover heen, schoof aan den binnenkant een grendel open en keerde zich vervolgens om. „Wel bedankt, mijnheer! Geef mij nu maar mijn bagage, als 't u belieft." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1