Gesprongen handen ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1 9 2 7. 3 INGEZONDEN MEDEDEELING. ruwe huid schrale li ppen 5 3O"60-90ct. Bij Apoth en Drogis vrouw te toonen, terwijl zij grootvader schuch ter en van terzijde aankeken. Deze had intusschen de pijp weer aan het branden gekregen en begon weldra ook schik te krijgen in het aardige troepje, dat om groot moeders schoot een kring vormde. Toen al het moois bekeken was, bleven de kinderen nog wat dralen. De nieuwe kachel werd aan alle kanten bekeken. Een van de jongens opende de deur en kreeg lust, om het vurig gloedje door te prikken. Hij greep naar den pook, maar grootmoeder hield hem bij den arm vast. „Eén prikje maar," vleide hij met zijn aardig stemmetje. „Eén prikje' dan," herhaalde grootmoeder, waarop zij zijn arm losliet. „Maar voorzichtig dan, voorzichtig." I De kachel begon aanstonds na het prikje te I snorren, dat het een lieve lust was, tot groot vermaak van de kinderen. Nu moest de kleine guit ook een klein schepje kolen op de kachel doen, wat grootmoeder ook toestond. „Je bederft de kleuters" .gromde grootvader. „Het is maar ééns in het jaar kerstavond," [zei grootmoeder, juist zooals hare dochter dat I ook al gezegd had. I „Hoera!" riepen de kinderen uit. „Dat zegt moeder ook. We mogen van avond zoo vroolijk Izijn, als we willen." I Grootvader hield alweer zijn hand aan zijn looren, en grootmoeder bracht de kinderen met leen zacht lijntje naar beneden. I Toen zij terugkwam, keek de oude man al reikhalzend naar haar om, want het was tijd Ivoor zijn grogje. I De oude vrouw ging daarom aan liet weg- Ibergen van het theegoed, zette den ketel weer |op de kachel en kreeg de cognacflesch uit de kast. Toen zij de kachel nog wat meer wilde opstoken, om den ouden man spoedig aan zijn jgrogje te kunnen helpen, miste zij den pook pn de kolenschop. De kleine jongen had geen van beiden weer bp zijn plaats teruggelegd, en grootmoeder pad er niet op gelet. Nu ging zij overal aan net zoeken, totdat de ondeugende kleuters zelf poven moesten komen. De pook -iad hij in gedachten medegenomen, In de kolenschop kwam, na lang zoeken, uit lie vensterbank te voorschijn. „Je moest je schamen," zeide grootvader; naar de jongen was al bijna de trap af, eer Irootvader meer kon zeggen. Hij mompelde |og een paar onverstaanbare woorden eirver- S/eet grootmoeder, dat het haar eigen schuld ras. „Wat zouden we toch zonder pook en kolen- bhop beginnen?' zeide de oude vrouw, toet lij de kachel opstookte. Een oogenblik later, pen zij weer een kooltje uit de kachel nam, lm in haar stoof te doen, bekeek zij ook de png en zeide: „en jou kunnen we ook niet lissen, hoor." We zullen zorgen, dat jullie ben kleuters uit de handen blijft; het zou me. lat moois wezen!" 1 Toen zette zij alles op de gewone plaats, nam bn ketel van liet vuur, die niet zijn zingend lemmetje vertelde, dat het water kookte, en laakte een lekker warm grogje voor groot- pder klaar. jDe oude luidjes zaten nog eene heele poos Izellig.bij elkander, totdat het tijd werd, om lar bed te gaan. Beneden was alles stil ge- jprden; de kinderen sliepen en droomden van ft kerstkindje; wie weet, zag de kleine Ingel, die zooveel onrust gestookt had, ook pook en een kolenschop aan den kerstboom ■ngen vader en moeder waren den ouden I goeden dag komen zeggen, en grootmoeder igon den boel op te redderen. |De oude man sliep al, toen grootmoeder de Ichel nog eens voor het laatst van brand- bffen voorzag, 0111 zoolang mogelijk vuur in [kamer te hebbenwant het was bitter koud. Toen grootmoeder eindelijk klaar was en ook lp, begonnen de pook, de tang en de kolen- lop nog een praatje. [,Heb je 't gehoord?" vroeg de tang," groot- leder zeide, dat ze ons niet missen Kon." l,Of ik het gehoord heb?" zeide de kolen- fop. „Dat zou ik denken, en ik kan je be ten, dat het mij goed aan mijn hart deed. pn ik daar zoo verlaten in de vensterbank dacht ik warempel, dat ik er vergeten zou ■ven liggen en ik voor goed had afgedaan; lar zie, daardoor zagen ze nu juist in, hoe Itig ik hun ben." fDat is precies, wat ik gedacht heb," zeide pook. „Ik wist niet, wat die kleine bengel mij beginnen zou; maar ik ben hem dank- fr, dat verzeker ik je! |En door dat alles is grootmoeder er ook 1 gekomen om mij wat vriendelijks te zeg- 1" zeide de tang. „Ik had het wel op een feen kunnen zetten, toen zij mij in het begin den avond zoo koeltjes naar mijn plaats blit. Zie je wel, dat mijne woorden uitgekomen I?" bracht de kachel nu tusschenin. [ja, dat doen we," riepen alle drie een- Jimig uit; „en wij danken je voor je wijze f'ii, en voor het geduld, dat je met ons ge- fhebt, toen we zoo onaardig tegen je waren" praat er niet meer over", zei de kachel. |j snorde, nadat zij dit gezegd had, nog een Te door. De pook. de tang en de kolen schop fluisterden nog lang vol bewondering over de vriendelijkheid van de kachel, die toch zoo voornaam was, en er zich zoo weinig op liet voorstaan. „Welterusten!" riepen zij elkander en de kachel eindelijk toe, en een vroolijk: „tot morgen." „Wel te rusten!" zeide de kachel. „Morgen hoop ik weer te zamen met je aan den arbeid te gaan in dienst van de menschen, Kerstmis 1927. Vrede op Aardel De Kerstklokken luiden. Plechtig en vol klinken zij tot ons door. Ver in het rond, in de bosschen 'éri velden, Gaan hunne stemmige klanken teloor. Vrede op AardeDie luidende klokken Moeten voor ons een herinnering zijn. Klokjes, zoo hoog in den toren verscholen, Klingelen jullie het vredes-refrein Het doet ons denken aan angstige jaren, Toen Uw gelui door 't kanon werd gesmoord, Toen daar de velden met menschenbloed kleurden. Liefde en vrêe allerwreedst werd verstoord. Vrede op Aarde!... Volkeren hoort dat, Wilt nu toch eind'lijk dien roep eens verstaan. V oegt bij U w woorüen toch ook eens de daden Laat nu die klokken niet nutteloos slaan! S. M. J. N. Plaatselijk Nieuws. i MIDDELHARNIS. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente is tot ouderling gekozen Adr. Krijgsman en tot diaken E. Razenberg. In navolging van vorige jaren is ook thans door de damesvereeniging Dorcas" aan de behoeftige ingezetenen een geldelijke gift verstrekt, wat door allen in dank is aanvaard. Alhier is j.l. week opgericht een Ned. Herv. (Geref.) Meisiesvereeniging die den naam draagt van „Monica" met aanvanke lijk 14 leden. Het bestuur isL C. Doornbos, presidente; A. T. Doornbos, secretaresse; A. Vroegindeweij, penningmeesteresse; A, Vis, bibliothecaresse; A. Krijtenberg, alg. secunda. Werkloozen statistiek. Gedurende de week van 12—17 Dec. hebben zich bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden aangemeld: Veldarbeiders 33; Timmerlieden 1; Metselaars 3; Zeevis' schers7; Opporlieden 1; Totaal 45 personen. Gevonden voorwerpeneen alpaca beursje inhoudende eenig geld, gedeponeerd bij L Wesdijk. Nadat tal van jaren alle weerprofeten, die strenge vorst afleidden uit de aanwezig heid van wilde ganzen, eenden en zwanen, (een heel normaal verschijnsel overigens) het mis geraden hadden schijnen deze hee- ren het toch eindelijk eens bij het rechte einde te hebben. Jammer echter is het oude liedje, dat ook nu weer actueel is, het liedje van de water- loozing. Al stond het water op de Vliegers ook zoowat op of onder zomerpeil, toch heeft men nog water weg laten loopen. toen het ijs al van behoorlijke dikte was. Het gevolg is een verknoeide baan, groote scheuren, bomljs langs de kanten terwijl het, op het ys geloopen water zich met de sneeuw, die de vorige week gevallen was, vermengd heeft. Onze IJsclub zal werk hebben om de Vliegers weer netzoo'n mooie baan te geven als we vroeger aan haar hadden. Ondanks deze misere wordt er dapper en braaf gereden. De IJstent staat er al weer er is vrool^jkheid en vertier, en zjjn amateur- hardrijders die baantjes leggen En er zijn amateur-kunstrijders, naast enkele goede krullentrekkers. Jammer dat de Vliegers voor de helft gedempt is. Daardoor zien de krul lentrekkers zich genoodzaakt om de door de lage waterstand toch al niet breede baan voor hun gebied te verklaren Laten we ho pen, dat ze zelf zullen inzien dat dit toch wel wat gevaarlijk is. Een E H b O heb ben we hier helaas nog niet. anders zouke zeer zeker gemobiliseerd moeten worden De drukke baan, waarop velen in vrfi snelle vaart zich voortbewegen is niet geschikt voor acrobatie op gladde ijzers De Raad der gemeente Middelharnis komt in vergadering bijeen op Donderdag 22 December 1927, 's nam. half drie ure. I. Ingekomen stukken. II. Aangehouden beslissing vergoeding tele foon gemeente-ontvanger. III. Benoeming lid en plaatsvervangend lid gascommissie periodieke aftrediDg C. J. Dors man en J van der Meide. IV. Benoeming regent weeshuis. Periodie ke aftreding J van der Meide. Aanbeveling luidt: P. Wielhouwer en Adr. v. Zetten H Gz. V. Benoeming twee leden schoolcomm. VI. Benoeming vijf leden Comm tot W. van schoolverzuim. VII Verzoek weeshuis om bijdrage ver pleging L. M. van Hof ten. VIII. Wijziging gemeente-begrooting. IX. Vaststelling vergoeding bijz. school art. 100 over 1926. X. Verzoek erfpacht J. C. van Gent. XI. Verzoek lidmaatschap Kon. Ned. Po litiehonden vereenigiDg. XII. Verzoek subsidie 30, - per jaar Vereeniging Afschaffing alcoholhoudenden dranken. XIII. Verzoek schoolhoofden verlaging huishuur. XIV. Verzoek afd. Volksonderwijs instel ling cursus Vervolgonderwijs. XV. Verzoek Christelijke Landarbeiders- bond werk verse haffiug en ondersteuning XVI. Ontwerp raadsbesluit overdracht on derhoud van wegen. XVII. Opmerkingen verordening heffing opcenten personeele belasting. XVIII Grondaankoop. Middelharnis20 December 1927. De Burgemeester L. J. DEN HOLLANDER. Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Vrijdag 16 December 1927. Kippeneieren 60—62 k.g. 9 30 tot 9.80. Idem 50-51'k.g. 7,10 tot 7,20. Idem bruine 60-61 k.g. 9,45 tot 9,6U. Eendeieren 66-68 k.g. ƒ7,35. Alles per 100 stuks. Savoye kool 1,80 tot 7,50 per 100 stuks. Roode kool ƒ7,50 tot ƒ8,— per lOOstuks. Boerekool 2, per 100 stronk. Spruiten 17,80 tot 18,90 per 100 k.g. Knollen 1,10 tot 1.30 per 100 k g. Stekuien 2,60 tot 3, - per 100 kg. Alexander Lucas (Handp26, - per 100 k.g. Lauwtjes ƒ4,— tot 11,— per 100 kg. Kleiperen 8,80 tot 12,80 per 100 k g. Giesser Wildemans 8,801. 10,80 p. 100 k.g. Bergamotten 9,20 tot 12,90 per 100 k g. Campagners 8,10 tot 13,10 p. 100 k.g. Bellefleurs 9,50 per 100 k.g. Kaas 0,35 tot 0,59 per pond. Boter 1,06 tot 1,15 per pond. Het plaatsen van een kleine advertentie by de jaarwisseling geeft veel gemak, voor 50 cent. SOMMELSDIJK. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. H. H. van Ameide van Hoogeveen. De heer J. H. Dijkers is door het be danken van den heer A. Knape, benoemd verklaard als lid van den Raad. Als hulpbesteller bij de posterijen is aangesteld L. Troost Jz. uit deze gemeente. Toen de 83-jarige P. K. Vrijdag uit zyn bed kwam en daarna eenige kleine werk zaamheden verrichtte, zakte hij in elkaar en stierf. Vergeet niet Uw nieuwjaarswensch op te geven voor Onze Eilanden. HERKING ENDe oogstcollecte heeft thans, met nagiften opgebracht ruim 440. Nieuwjaarswensehen van 1—5 regels, f 0,50, geef deze nog heden op. STELLENDAM. De garnalenvisschers al hier hebben de vorige week niets gevangen. Die uit Den Helder hebben gedurende 4 da gen 150 Kg. naar de pellerijen gestuurd. Er werd 30.000 Kg. bliek afgeleverd en per vaartuig-25 Kg. schubben. Als diaken in de Ned. Herv. kerk is gekozen de heer C. Hoek. Dinsdagmiddag is door de ijsclub alhier de baan geopend. Woensdagavond wordt ledenvergadering gehouden. Donderdagmiddag zal de raad dezer gemeente in het openbaar vergaderen. De heer Touw, die gedurende 40 jaar boekhouder is geweest van het leesgezelschap S G.M.O. alhier, werd Vrijdag j.l. door de leden gehuldigd onder het aanbieden van een bloemstuk en een cadeau. Plaatst Uw nieuwjaarswensch zeker in het blad, dat door Uzelf wordt gelezen. GOEDEREEDE. A.s Woensdagmiddag 2.30 uur zal er Vergadering van de Gemeente raad plaats hebben. Van B, Temmink lag er een jaarling vaars dood in den stal, daar het dier niet verzekerd was is dat een groote schade. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan de heer Bouman van Stellendam. Maandag nm. 2 uur werd de ijsbaan van de ijsclub „Vooruit" op feestelijke wijze geopend Door dhr. H. Lodder voorz der vereeni ging werd het volgende uitgesproken. Dames en Heeren! Op dezen kouden Decemberdag heet ik u allen hartelijk we.kom Het is vour het Be stuur der ijsclub „Vooruit" een waar genoe gen om deze dag de leden van de ysclub „Vooruit", toegang te kunnen veileeuen op haar eigen ijsbaan Het is de eerste keer dat wij dit kunnen, omdat we nooit een eigeu baan hadden. We hadden wel eene vereeniging, maar zonder baan, we moesten dan overal henen verspreid op zoek. Dat is nu gelukkig niet meer noodig. Met veel geldelijke offers gesteund door vele ingezete nen zijn wij er in geslaagd een eigen baan rijk te worden Om deze te behouden, heb ben we uw aller steun noodig n.l. door lid of donateur te worden van onze vereeniging. Ik wil hier nog even dank brengen aan de leden der muziek vereen „Apollo" dat ze zoo welwillend geweest zijn, aan deze ope ning een feestelijk karakter te helpen geven. Met de wensch dat onze vereeniging moge groeien en bloeien. Daverend applaus Daarna werd door het zoontje van de Voorzitter den band die de weg van de baan scheidt door geknipt en de baan was geopend. OUDDORP. Zaterdagavond werd ten ver zoeke van de Erven G. 't Mannetje bij inzet verkocht een woonhuis en grond, hoogste bieder Joh. 't Mannetje van Goedereede voor 1050,- Ds. J. E. Klomp heeft bedankt voor het beroep naar de Ned Herv. Kerk alhier In de Weervisscherij werd nog een zalm van 17 pond gevangen Tot Onderwijzer aan de Cbr. School is beDoemd de heer G Schermers. Hebt U Uw Nieuwjaarswensch voor ons blad reeds opgegeven! NIEUWE TONGE. Afgeloopen week werden alhier verzonden: 7000 balen uien. - Door C Pape, alhier, is ingevolge de Hinder- en Veiligheidswet vergunning ge vraagd tot het drogen van visch en nat graan in de cichoreifabriek „de Onderneming." - Door C. Holleman Wz. te Battenoord werden van de Gebr. de Lind te Oude Tonge eenige perceelen bouwland aangekocht aan den Langeweg, Door A. v. R., alhier, werden bij het graven eenige meikevers opgedolven, welke na in een verwarmde kamer te zijn gebracht, zich na eenigen tijd, als was het nu reeds Mei, in de lucht verhieven. Is Uw Nieuwjaarswensch nog niet opge geven. Doe het dan nog heden voor ons blad. OUDE TONGE. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis dat een openbare vergader- ring van den Raad is belegd tegen Woensdag, 21 December a.s. des v.m. 10 uur. Zaterdag 24 Dec. a.s. des n.m. van 1£ tot 3^ uur zal op de consistoriekamer der N. H. Kerk gelegenheid bestaan tot betaling der pachtsommen v/h Diaconie Armbestuur en Pastoriefonds. A.s. Vrijdagavond 5.30 uur zal het Kerst feest wórden gehouden in de Ned. Herv. Kerk en Donderdag 7 -uur inde Bewaarschool. De arbeiderstooneelclub „De Dageraad" speelde 16 Dec, voor een aandachtig publiek „Het Spinnewiel", tooneelspel van G. W. R. Stoutenbeek in vier bedrijven. De familie Houtman, Mevrouw en haar beide zoons, is eigenares van een stoomweverij „Het Spinnewiel". Mevrouw en haar oudsten zoon zijn conservatief. De jongste zoon, die aan de Technische Hoogeschool te Delft heeft gestudeerd heeft een gevoelig karakter en geeft blijk van andere levensopvatting als zijn medefirmanten. De firma die grooten invloed op den rijksmagazijnmeester heeft, waardoor het mogelijk is aan rijksinrichtingen minder waardige stoffen te leveren, maakt goede zaken. De jongste zoon leeft met het personeel mee, kan niet zien, dat dit een armoedig be staan heeft. Hij wordt verliefd op de mooie typiste, die op het kantoor der firma werk zaam is. Hij verafschuwt het geknoei met de stoffen. Dit alles is oorzaak, dat hij scherp tegenover zijn Moeder en zijn oudsten broer komt te staan. De wensch van Mevrouw, dat hij zou huwen met een dochter van een der grootste wevers uit de omgeving, wordt niet vervuld, daar haar zoon liever de vrouw bezit die hij werkelijk lief heeft, als geld en goed. Als ten slotte de arbeiders in de fabriek in verzet komen en het uitloopt op een staking, schijnt Mevrouw geneigd te zijn toe te geven. Haar oudsten zoon weet haar echter te bewe gen hieraan niet te denken. Hij weet tevens z'n Moeder te inspireeren, dat deze haar jong- sten zoon de deur uitjaagt. Geen wonder dat een d.g. spannend stuk de volle aandacht van het publiek trok. De spelers deden goed hun best de vertolking der verschillende karakters goed tot z'n recht te doen komen. Ze zijn daarin aardig geslaagd. Weliswaar had mevrouw op momenten wat heftiger kunnen zijn. Piet de jongste zoon wat losser in z'n beweging. Mijn heer Scheffer scheen wel eens te haperen. Van de overige spelers zou nog wel iets gezegd kunnen worden maar voor delitanten geeft „De Dageraad" zeer goed spel. Uw Nieuwjaarswensch, geplaatst in dit blad, verlost U van veel geschrijf. OOLTGENSPLAAT. Vergadering Steen- kolenbond „Algemeen belaDg". Vrijdagavond werd in Hotel Hobbel de jaarvergadering gehouden van den Steen kolenbond „Algemeen Belang". Aanwezig waren 85 leden. De Voorzitter, de heer C M. Breur, riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe en zeide, dat het hem aangenaam zou zijn wanneer allen hun grieven naar voren zou den brengen, ook de eventueele misstanden die reeds bestaan of dreigen te komen. De secretaris las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vast Tot bestuursleden werden herkozen de heeren 0. M. Breur, A. van Putten, C. Wie laard en Abr. de Vos Johzn. In de vacature ontstaan wegens het af treden van den heer C J. Avé, werd tot commissaris gekozen de heer A. de Vos Wzn Op verzoek van den heer C van Nimwegen werd door het bestuur toezegging gedaan, dat de vereeniging voortaan, bij voldoende vraag, ook turf zal inkoopen. De heer P. Troost stelde voor het presen tiegeld te verdubbelen, wat met op een na algemeene stemmen werd verworpen. De heer C. van Nimwegen wenschte dat de leden wonende aan de kaai de z g. sloff goedkooper zouden worden thuisbezorgd, De heer De Vos achtte dit verkeerd en zeide dat de bondsmenschen voor elkaar dienen te zorgen, waarom dan ook ieder hetzelfde bezorgloon moeten betalen. De Voorzitter deed toezegging bij voldoen de vraag ook sloffen vroegtijdig te zullen aankoopen. Verder werd medegedeeld dat het brandstoffenlossen 1928 weder zal wor den aanbesteed, hetgeen bij aanplakking zal worden bekend gemaakt. Na dank te hebben gebracht voor de aan wezigheid en den bond in aller belang warm aanbevolen te hebben sloot de Voorzitter de vergadering. De Ouderavond in de Openbare School te OOLTGENSPLAAT. De ouderavond, Donderdag j.l. gehouden in de Openbare Lagere School No. 1, is in alle opzichten geslaagd. Dit is de eerste avond, uitsluitend toegankelijk voor de ouders zooals de Wet dat bedoelt, en bovendien' voor enkele genoodigden, die bijdragen leve ren om den avond tegelijk tot een gezelligen te maken. De afdeeling „Volksonderwijs", als staande, naast de Openbare School als particuliere vereeniging, doch daarmede niet één geheel vormend, zal in 't vervolg afzon derlijke bijeenkomsten houden voor haar leden. Het intieme karakter der ouderavon den, het rechtstreeksche contact tusschen de ouders en de onderwijzers komt hierdoor veel zuiverder tot zyn recht. Na een welkomstwoord van den voorzitter der oudercommissie, den heer R. Breeman, geeft hij de verdere leiding over aan het Hoofd der School. Deze zet in het kort uil een waarom men meende, den toegang tot deze avonden te moeten beperken tot de ouders van schoolgaande kinderen. In verband met de aanstaande verplichte invoering van het 7e leerjaar legt hij den ouders duidelijk uit, wat dat in de toekomst voor het kind zal beteekenen. Hierna wijst hij in het kort op de noodzakelijke samenwerking tusschen school en huis, hetwelk in sommige gezin nen blijkens zijn ervaring nog wat te wen- schen overlaat. Onderling vertrouwen moet er bestaan; gesprekken over den onderwijzer in afkeurenden zin, soms zelfs aansporing cot verzet, ondermijnen de tucht. Pogingen om kinderen die straf verdiend hebben, uit de school te halen na schooltijd, zijn zeer streng af te keuren en kunnen niet geduld worden. Het dreigen met het zenden van het kind naar een andere school, indien men zijn zin niet kan krygen, behoort tot de zeer onwaardige middelen. Spreker besluit zijn causerie met de opwekking tot de ouders, toch vooral te bedenken, dat het steeds in het belang van het kind is, als het'niet verhoogd wordt. Ook in dit geval dient men zich by de beslissing van den onderwijzer vol vertrouwen neer te leggen. Na de mede- deeling, dat in de pauzen het werk van de hoogste klassen voor belangstellenden ter inzage ligt, is het officieel gedeelte afgeloo pen en volgt het gezellige, waartoe ruim schoots is bijgedragen. Mevrouw Vinke met haar prachtig vol geluid zong de volgende nummers: Mare takken, Kerstlied, Slaapliedje, Winteravond en Holland s zee, die alle zeer in den smaak vielen. Hetzelfde kan gezegd worden van de liederen van Mej. 0. van Nieuwaal, een jonge debutante, wier zuivere sopraanstem veel voor de toekomst belooft Zij zong: Het Kerstkindje, Zilver tusschen 't goud, Mooi Holland en de geestige liedjes „Van'tBeijer- landsch Boerke" en Het Boerke in de klei". Deze kwamen bijzonder tot hun recht, omdat eerst, de tekst duidelijk werd voorgelezen Het litteraire gedeelte was in de beproefde handen van Mevrouw Bol, die op zeer goeden toon eenige gedichtjes voordroeg, waarvan één in Betuwsch dialect, en daarna het diep ernstige „Vader's horloge" gevolgd door het humoristische „De Italiaansche Hond". Ook zij oogste een welverdienden bijval Verder wist de heer Bol, die ook op schitterende wyze de zangnummers begeleidde, het pu bliek te boeien door op geestige wijze voor te dragen „Analyse van een gemoedstoe stand", wat herhaaldelijk op de lachspieren werkte. Aan het slot van den avond droeg de heer Van Ravesteijn nog voor „Het Wees jongetje en de juffrouw in de le klas coupé", hetgeen zeer in den smaak viel. Door de bereidwilligheid van eenige jonge dames en de bijzondere zorg van de oudercommissie werden in de pauzen de bezoekers onthaald op chocolademelk en gebak, hetgeen bij de koude temperatuur zeer op prijs werd ge steld. Na een hartelijk slotwoord van den voorzitter voor de goede orde en oprechten dank aan allen die voor het slagen van den avond hadden medegewerkt, gingen allen te ruim half elf zeer voldaan huiswaarts. Wij zijn er vast van overtuigd, dat bij een vol genden ouderavond alle ouders tegenwoordig zullen zijn, die zich nu misschien door de weersgesteldheid hadden laten weerhouden. De Nieuw jaarswenschen worden aange nomen door agenten en correspondenten, alsmede door eiken boekhandelaar en brie vengaarder. DEN BOMMEL. Bij de N. Herv. kerk is tot diaken benoemd de heer J. P. Brugge- mans, in de plaats van den heer J. van Prooijen, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Woensdag a.s. zal gelegenheid bestaan tot uitbetalen der zitplaatsen in de N H. Kerk, terwijl Zaterdag a.s. de open gevallen plaatsen zullen worden verkocht. Het aantal werkloozen, dat werd inge schreven, bedroeg de vorige week 15. Aan C. Berkhoff is door B. en W. ver gunning verleend tot den verkoop van alco holhoudende dranken, andere dan sterke dranken, in een perceel aan de Voorstraat alhier. Dit blad brengt Uw heilwensch by de wisseling des jaars over aan allen, voor 50 cent (1-5 regels). ROCKANJE. Wij vernamen, dat Rockanjes IJsclub de ijsbaan op het allesomkarstend en pétrïfïeerend meertje „De Waal" op a.s. Dinsdagmiddag zal openen. I11 „Duinoord" hield Rockanjes Groene Kruisafdeeling hedenavond haar jaarverga dering, waarop de begrooting in ontvangst en uitgaven werd vastgesteld op 2660. Een voorstel van het Bestuur tot liet oprichten van een verzekering tegen ziekenhuisonkosten- verpleging vond geen voldoenden steun. De heeren H. Hofland, Jb. Langendoen werden herkozen en gekozen de heer D. Luijendijk. Zij namen aan. Op een vraag van den lieer J. Groeneveld verklaarde Dr. J. van Soest zich bereid weldra een cursus te houden over het verleenen van de le hulp bij onge lukken. Dinsdag 27 Dec. aanvang half 6 krijgen de leerlingen van de Zondagsschool van onzen consulent Ds. C. Brinkerink van Oostvoorne hun feest met den kerstboom, natuurlijk met tractatie, prijzen en gezang van kerstliederen onder directie van den heer Joh. van Wijk. Ds. Brinkerink doet de kerstvertelling, een en ander verder met assistentie van de dames onderwijzeressen aan de Zondagsschool, van de Zondagsschoolcommissie en den organist L. Groeneveld. De kerk gaat om kwart over 5 opende ouders hebben vrijen toegang; liet verdere publiek a 10 ets. Wij twijfel er niet aan of het zal een mooi feest zijn. Als gemachtigden van liet kiescollege worden 1.1. Donderdag herkozen de heeren L. J. Nieuwland, K. Nieuwland en A. P. Moree Jz. en gekozen de heer Abr. Moree Jz. V ELLIN GSRERIOHT van Vrydag 16 December 1927 der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Prei ƒ2,— tot 7,30 per 100 bos. Blauwe druiven 0,64 tot 0,70 per k.g. Kroten 6,90 tot 10,- per 100 bos. Kool (roode) J 8,— tot ƒ10,— per lOOstuks. Kool (savoye) 6,— per 100 stuks. Boerenkool 0,52 tot 0,62 per krat. Uien 10,— tot 10,50 per 100 k.g. Keukenappelen 0,06 tot 0,18 per k.g. Keukenperen 0,04 tot 0,12 per k.g. Spruiten 0,11 tot 0,29 per k.g. Mispels 0,19 tot 0,27 per k g. Kipeieren netto 9,40 tot 10,per 100 st. Eendeieren ƒ6,— per 100 stuks. Aanvoer 6812 stuks. MIDDELHARNIS. Veiling van Maandag 19 Decenber 1927. Kippeneieren 61-62 k.g. 9,15 tot 9,25. Idem 50 k.g. 7,15. Idem (br.) 60 k.g. 9,25. Eendeieren 66 k.g ƒ8,— Alles p. 100 st. Spruiten 10, per 100 k g. Armgaard 8,70 tot 13,40 per 100 k g. Huismanszoet 10,— per 100 Kg. Campagners 6,— tot 8,70 per 100 k.g. Kleiperen ƒ4.— tot 13,60 per 100 k.g. Ponsperen 5,70 per 100 Kg. Lauwtjesperen ƒ8,— tot 12,10 p. 100 k.g. Kaas 0,87 tot 0,38 per pond. Boter 0.95 tot 1,10 per pond. Marktberichten. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 19 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 567 vette runderen, 237 vette kalveren, 1296 schapen of lammeren en 1314 varkens. Prijzen per 4 K.G. Koeien 30 33; 4245 5052£ ct., ossen 37£; 4144; 46 50 ct., kalveren 5560; 7075; 82£ 85 ct.schapen 2932; kalveren 18—25 per stuk, varkens 31; 32; 33 ct. per 4 K.G. De aanvoeren van koeien en ossen was wederom flink met tamelijken handel en vrij wel de prijzen van j.l. Dinsdag. Een enkele prima koe werd nog tot 1£ ct. boven noteering verhandeld. Stieren weinig aangevoerd en geen noteering. De aanvoer van vette kalveren was groot. De handel was matig en weinig verandering in de prijzen,alleen de afwijkende soorten werden wat gedrukt. Een enkel puik best kalf ging nog tot 7£ ct. boven noteering. Schapen en lammeren waren minder aange voerd. De handel was, tengevolge van de overvoerde markten in buitenland, zeer slecht. De oude prijzen konden dan ook niet worden bedongen. De aanvoer van varkens was ruim. Uitslui tend zware varkens werden vlug verkocht overigens trage handel en vrijwel de prijzen van de vorige week. Zouters werden van 29 a 30 cent per 4 K.G. verkocht. AMSTERDAM, 19 December. Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 582 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 96 a 112 ct., 2e kw. 80—96, 3e kwal. 68—80 ct. per k.g.; 80 melk- en kalfkoeien 300400 per stuk; 100 vette kalveren 1ste kwal. 90 110 ct., 2de kwal 8090 ct. per k.g.; 46 nuch tere kalveren 10ƒ18, 126 schapen 33 ƒ40 per stuk; vette varkens Holl., le kwal. 7273 ct. per k.g.; 80 Overz. en Geldersche lste kwal. 7374 ct., enkele boven noteering 2de kwal. 7273 ct., 64 paarden 100ƒ230 per stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 19 December. Eieren. Aan voer 12,000 stuks. Prijzen 10.50 tot 11.50, middelmarkt 11.00" de 100 stuks. Handel gewoon. Tl EL, 19 December. Boter. Aanvoer 29 k.g. Prijs 2 a 2.40 per k.g. Voorts 6000 eieren, prijs 9 a 114 ct., kleine eieren 7 ct. p. stuk. OUDEWATER, 19 Dec. Kaas. Aanvoer 58 partijen, tezamen 2,610 stuks, wegende 13.050 K.G. Eerste srt. Gouda met rijksmerk 35 55; idem mindere qual. 5153; zonder rijks- merk 5053. Handel matig. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 19 Dec. Heden waren de prijzen der Aardappelen ais volgt: Brielsche eigenheimers 5.756.25, zeeuw- sche blauwe ƒ5.606.25, eigenheimers 5.50- 5.80, bonte 5.756.25 blauwe eigenheimers 55.50, bravo's 662.25, red star 4.75 i 5, industrie klei 4.254.60, drielingen zoute J blauwe 33.60, idem eigenheimers ƒ4.50 4.75. Met matig aanvoer en redelijk vraag. AMSTERDAM, 19 December. "Aardappel- markt. Zeeuwsche eigenheimers 5.40 ƒ7.50, Zeeuwsche bonten ƒ6.50ƒ7. Spuische eigenheimers 5.40—ƒ5.70, Industrie ƒ4.50— 4.70. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen ol 3150 Hectorliter.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3