NIGROIDS ONZE EILANDEN IWEKDKBLAh Het Wegenplan voor Flakkee. Spit in den rug Kloosterbalsem DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBEJRG ONZE EILANDE N VAN ZATERDAG 17 DECEMBER 1927. 5 No. 14 17 DEC. 1927 In aansluiting op onze mededeeling ter zake het Wegenplan voor Flakkee, in ons blad van 3 December 1927, deelt de Wegen- Commissie ons mede dat in dat artikel ge noemde besluiten zijn aangenomen door alle polders van Flakkee die bij dien- weg betrokken zijn. Vijf van de elf betrokken Gemeentebe sturen hebben ook reeds de voor hun ge meente betreffende besluiten aangenomen. De overige gemeenten vergaderen van daag of de volgende week. Plaatselijk JNieuws. MIDDELHARNIS. De heeren H. van der Wende en S. Verhage, j 1. week gekozen resp. tot ouderling en diaken der Ned. Herv. kerk, hebben beiden bedankt. Tengevolge van de vele zieke kinderen is de bewaarschool voor de helft ontvolkt. Donderdagavond had de uitdeeling plaats van de door de Meisjesvereeniging „Bid en Werk" vervaardigde kledingstuk ken, wat voor de behoeftigen in dit koude jaargetijde voorzeker welkom was. Ongeveer 250 stuks kieeding zyninhetverloopenjaar door hen gemaakt. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van den kolenbond „Ons Belang" is tot bestuurslid herkozen J. van der Slik Jz. en gekozen in de plaats van W. Jongejan, die als zoodanig wegens vertrek heeft be dankt, A. Koese. Ook de boekhouder J. L. Vink, werd als zoodanig herbenoemd. Terwijl de chauffeur J. Hoolboom met zijn auto buiten het dorp reed, geraakte deze door uitwijken op de helling van den dijk, en sloeg naar beneden. De chauffeur bekwam geen letsel, doch de auto werd zwaar be schadigd. In den kerkeraad der Geref. kerk zijn tot ouderling herkozen J. de Bakker en P. H. Mans; tot diaken M. Driesse. DE GROENE KRUIS FILM# Woensdagavond werd in de zaal van Hotel „Meijer" voor de leden van Middelharnis de Groene Kruis Film vertoond. De zaal was geheel bezet, ondanks het. slechte weer, want het sneeuwde er goed op los. Te kwart over zeven doofde men de lichten en draaide de rolprent, bestaande uit zes deelen, achtereen af. Deze gaf te zien, hoe het Groene Kruis ontstaan was, den snellen groei der vereeniging, en het nuttige werk door deze organisatie verricht. Ook werden nog demonstraties gegeven van het zieken transport van dertig jaar geleden, alsmede de kinderverpleging uit die dagen. De lach spieren werden nogal eens bewogen, wel ten teeken dat de oude begrippen bij de jongere generaties hebben afgedaan en men zich steeds meer gaat aanpassen aan de nieuwere ideeën. Het was werkelijk een interessante film. Ongeveer negen uur gaf het beeld „einde", ook het eind van dezen avond aan. We had den gewacht naast de film nog een harte lijk woord te hooren, doch de bijeenkomst werd noch geopend, noch gesloten. Wel een eenigzins eigenaardige manier van bijeen komst van een plaatselijke vereeniging. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Uienveiling van Donderdag 15 Dqc. 1927. Met U. C.B.-merki Gewone 4,66 Drielingen 3,03 Picklers3,35 Zonder U. 0. B.-merki Gewone4,45 Drieling3,38 Picklers3,20 Aanvoer 417 balen. Alles per en inclusief baal. SOMMELSDIJK. De heer A. Knape, be noemd tot lid van den Gemeenteraad in de plaats van den heer J. Gideon, heeft voor zijn benoeming bedankt. Bij den Correspondent der Arbeids* bemiddeling stonden 1.1 Maandag 10 werk- looze landarbeiders ingeschreven. Uit deze gemeente werden vorige week verscheept 213100 K G aardappelen, uien en peen. Voetbal. Flakkee 1 heeft Zondag weer vrijaf gekregen, terwijl het tweede elftal Siod 4 van Rotterdam zal ontvangen. Met de aanhoudende vorst zal van dezen wed strijd ook wel niets komen Op Zondag 25 December 1927, des avonds 7 uur, hoopt voor de Vrijz. Her vormden op te treden Ds. F. J. Los, pred. te Haarlem, in de zaal van den heer Verheij aan den Langeweg alhier. Op Vrjjdag 30 December 1927, des avonds half zeven, hoopt voor de Vrijz, Hervormden op te treden Ds. A. J. C. Fetter Rm. Predikant te Rotterdam, in de zaal van den heer Verheij aan den Langeweg alhier. RECTIFICATIE. In ons raadsverslag van Sommelsdljk staat, als zijnde door den voorzitter gespro ken: „Ten opzichte van de stemming heb ik een vergissing gemaakt, dat beken ik, doch een mensch is niet onfeilbaar." Men leze daarvoor: „Ten opzichte van de uitlegging der Gemeentewet inzake de kwestie of één of twee wethouders hadden moeten worden benoemd, bleek bij Ged. Staten de meening van den heer Blok als de meest aannemelijke te moeten worden beschouwd." DIRKSLAND. De Gemeenteraad komt in vergadering bijeen op Maandag 19 December voormiddags io uur. Aan het brandweerpersoneel is toege voegd als Hoofdman van het brandpiketde heer A. Boks J.Gz. HERRINGEN. De plaatsel. geneesheer Dr. Huisman is voor 1928 benoemd als heer, belast met doodschouw. (Adv.) Dinsdagavond a.s. zal door de ouders van kinderen der O. L. School een ouder avond worden gehouden in de Gymnastiek zaal dier school. Deze week arriveerden alhier 4 Beier- sche toeristen, die per rijwiel een rondreis om de wereld maken. Dinsdag en Woensdag j 1. hebben zij schit terende muziekuitvoeringen gehouden in de stampvolle zaal van hotel „De Weerd", waar zoowel diepvolle en ernstige nummertjes, als kluchtige voordrachten ten beste werden gegeven. Tijdens het spelen van „Avé Maria" en „Stille nacht, Heiige nacht" kon men wel een speld hooren vallen. Het klokkenge beier in den gedenkwaardigen Kerstnacht weid zeer kunstig door één der spelers op zijn instrument nagebootst, wat zeer in den smaak viel. Een welgemeend applaus was dan ook steeds hun deel. Een geanimeerd bal sloot beide avonden. Nog enkele maanden zullen deze toeristen in ons vaderland ver toeven, waarvan deze week en gedeeltelijk volgende op ons eiland. Eind Februari of begin Maart a s. vertrekken zfi naar Engeland. Wij wenschen deze ondernemende jonge mannen bij dezen een voorspoedige reis en veel succes op hun verdere loopbaan en hopen hen na het volbrengen der reis nog maals in Oude Tonge te ontmoeten. In deze maand zal de Rijksontvanger in deze gemeeute geen zitting houden tot inning der belastingen. Gevonden voorwerpeneen geldbeursje met inhoud. Inlichtingen ter Secretarie. Bij de gehouden verkiezing van een ouderling en diaken, is gekozen tot ouder ling de heer J. A. Witvliet en herkozen als diaken de heer J. v. d. Wende. STELLENDAM. Bjj den gemeenteveld wachter alhier is gedeponeerd een gevonden autonummerplaat, gemerkt H. 36404. Vanaf 19 December a.s. kunnen by den gemeenteveldwachter formulieren worden ingevuld ter bekoming van een kosteloos rywielbelastingmerk voor het jaar 1928. Door ingelanden van den polder „de Generale Dijkagie van Stellendam"is besloten met ingang van 1 Januari 1928 aan de pro vincie in eigendom, onderhoud en beheer over te dragen de onder haar ressort begre-1 pen wegen, die zullen komen te behoorer» tot het Provinciaal Wegennet op 't eiland en tot ontbinding van het contract inzake onderhoud voor genoemde wegen door de Commissie Ouddorp - Sommelsdijk. GOEDEREEDE. De vorige maand zjjn hier ingekomen A. Orgens en gezin van Ouddorp C. Aalbregtsen en echtgenoot van Ouddorp; Vertrokken naar Rotterdam Jannetje Heer schap. Zondagmiddag werden in de Ned. Herv. Kerk 3 in elkander gevouwen Bankbiljetten van 25 voor de kerk gecollecteerd. Vanaf 19 December kunnerrkostelooze Rijwielmerken worden aangevraagd bij den, Dienstgeleider. OUDDORP, Voor rekening van E Tanis van Stellendam, werd bij uitgenoodigde in.- schrijving aanbesteed voor het bouwen van een woonhuis aan den weg naar de Haven laagste inschrijvers P. v. d. Nieuwendijk Metselwerk; Jn, Mierop Timmerwerk; P. Tanis SchilderwerkM. v. Damme Smids- werk. Vanaf 19 December kunnen kostelooze R\jwielmerken worden aangevraagd bij den Rijksontvanger. Joh. Tanis en Kommer Tanis hadden het ongeluk door de gladheid zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp noodig was. OUDDORP. Woensdagavond gaf deZang- vereeniging „Ouddorp's Gemengd Koor" een uitvoering voor een goed bezette zaal in de oude school. Behalve de goed uitgevoerde zangnummers werd ook opgevoerd het wel bekendestuk „De Kilometervreter". Dit stuk, dat op het eiland Flakkee al meer is opge voerd o.a. te Goedereede, blijft steeds voor de belangstellenden nieuw Op zeer duidelijke wfize werden vooral de hoofdrollen vertolkt en deed men menigeen in luid lachen uit barsten. Ette Kugelberg en zijn vrouw Mi- nona bleken hun rollen zeer goed onder de knie te hebben, daar zij alles tot in de klein ste dingen tot zyn recht brachten. Het mag dan ook een succesavond genoemd worden en de speelsters en spelers komen dan ook een woord van dank toe omdat zij alle moeite hebben opzij gezet en allen ge tracht hebben het stuk zoo goed mogelijk op te voeren. Op verzoek van vele burgers zal a s Zaterdagavond te half zeven weder een uitvoering worden gegeven en genoemd stuk nogmaals worden opgevoerd. Wfj twijfelen niet of velen zullen gebruik maken dien avond nuttig te besteden door te komen zien naar de opvoering van dit stuk. NIEUWE TONGE. Donderdagavond gaf de muziekvereenigiog „Apollo" alhier, in hotel de Witte de door haar aangekondigde uitvoering. De prijs der uien bedraagt thans in deze gemeente 4,75. OUDE TONGE. Een zoontje van dhr. L. W. Ottevanger viel van een auto en ver wondde zich zoodanig, dat hij onder genees kundige behandeling gesteld moest worden. Aan dhr. C. A. Th. Lambert is ver gunning verleend tot het plaatsen van een 8 P.K. benzinemotor tot het drijven van verschillende machines voor houtbewerking in het perceel Oostdyk 10. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Ineens is het er Ineens, terwijl Ge een stoel verzet, een krant opraapt of een andere oogenschijn- lijk onschuldige beweging maakt, schiet de pijn in Uw rug. Als ge er het minst op voorbereid bent, krijgt Ge het Spit in Uw rug. Hebt Ge Akker's Klooster- balsem in huis - en omdat dit middel in zoovele gevallen te pas komt, zijn velen niet gerust, wan neer niet een pot in hun kast staat - dan kunt Ge U van stonde aan met dezen weldadigen balsem laten wrijven. Het zal U verbazen hoe snel Uw aanval verdwijnt. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1 „Geen Goud zoo goed" Ten laste dezer Gemeente zjjn uitgeloot van de 4£ geldleening van 1917, groot 38.000, het aandeel No. 37, en van de 6 geldleening van 1920, groot 120.000, de aandeelen Nos. 52,62 en 66. De uitgelote aandeelen zullen vanaf 3 Januari a.s betaalbaar zyn ten kantore van den Gem. Ontvanger. DEN ROMMEL. De heer J. van Prooijen heeft verzocht voor een eventueele herbe noeming als diaken by de Ned. Herv. kerk niet meer in aanmerking te komen. Dinsdagavond werd hier onder groote belangstelling van het publiek de landstorm film vertoond. Het mooie filmwerk wordt zeer geprezen. Bij de laatste bietencampagne werden op de kaai alhier 5.260 000 Kg. suikerbieten aangevoerd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor de verkiezing van twee ouderlingen in de Geref. kerk alhier zijn de volgende tweetallen steld: A. van Biert (aftrM. W. Keijzer (aftr.) en W. P. Jelier, J. Wagner; en voor de verkiezing van één diaken W. van Sprang (aftr.) en C. van Biert Imz. RECHTZAKEN. Smaadschrift tegen den Burgemeester van Stad aan 't Haringvliet. Op 6 October van dit jaar kreeg de Ge meenteraad van Stad aan 't Haringvliet in het Raadhuis ter vergadering byeen onder voorzitterschap van den burgemeester den heer F. Nieborg, het volgend geschrift ter behandeling. Stad aan 't Haringvliet. Aan de heeren gemeenteleden, alhier. Hiermede een schrijven over de geleverde gaskachel uit Oude Tonge, daar ik vernomen heb, dat ik als smid en ingezetene en elf kinderen uitgesloten wordt om iets te ver dienen, waar er wat te verdienen is, er nog buiten gesloten wordt. Behalve dat de heeren ,my wel aanslaan voor 2300,— belasting Ingezonden Mededeeling. GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM als vrije diensten, vraag ik beleefd, waar die verdiensten vandaan moeten komen, alszelfs mijnheer de burgemeester de pro visie wil verdienen, die in elk geval geen burgemeester, maar een smid toekomt of wie dan ook. En tevens dient dit schrijven om te vra gen om ook wat van deze provisie, daar er toch al lang over gesproken geweest is om mij een kachel te laten leveren. Daar er anders wanneer ieder voor zich zelf alles bestelde, hoe zou ik dan aan ƒ2300,— ver dienste moeten komen ?U dankend voor het oponthoud, dat ik aan de heeren gegeven heb. (get.) J. J. N. smid. Wegens smaadschrift stond de 46-jarige smid J. J. N. terecht. Hij bekende den boven staanden brief te hebben geschreven, maar ontkende de kwade bedoeling ervan. In geen geval heeft hij den burgemeester willen krenken. Hjj wilde ermee zeggen dat de ge meente geen provisie behoefde te verdienen. De Burgemeester als getuige gehoord, zeide, dat hij zich door dezen brief, in een openbare vergadering ter behandeling aan geboden, zeer zeker beleedigd gevoelde. Hij heeft aan N. nog gelegenheid gegeven zijn schrijven in te trekken, maar deze weigerde. Wel is N. later zijn excuses komen aanbie den. Getuige verzocht dan ook, den ver dachte een kleine geldboete op te leggen, met 't oog op het groote gezin. Het O. M. vond voor een kleine geldboete geen termen en requireerde 25,boete subs. 10 dagen hechtenis. Verd. vond het te veel. Maar je verdient flink, vond Mr. Halbertsma Ik, verdienen, edelachtbare. Ja, je bent voor de belasting aangeslagen volgens een inkomen van j 2800. Ach, edelachtbare, hoe kan het? Inzoo'n klein plaatsje. Dat bestaat immers niet? Ik heb al een klacht bij de belasting ingediend De politierechter veroordeelde verd. echter conform den eisch. HELLEVOETSLUIS. Het voorstel van enkele Raadsleden om het vloekverbod in te voeren is met 4 tegen 3 stemmen (links tegen rechts) verworpen. De uitvoering van de muziekvereen. Sempre Crescendo op Dinsdag jl. in de Casino zaal kan als goed geslaagd worden beschouwd. De zaal was vrij goed bezet, terwijl hetgeen ten gehoore werd gebracht allen voldeed. RECHTZAKEN. GERECHTSHOP TE 'a-GRAVENHAGE. Het hof heeft uitspraak gedaan in de vol- G. V., koopman in Den Briel, is door den politierechter te Rotterdam, wegens diefstal, veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. Het hof bevestigde dit vonnis. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. GeborenCornelis, z. v. C. Bresijn en P. A. Lageweg; Cornelia, d. v. J. Krijger en L. v. d. Ham. OndertrouwdF. A. Pen, oud 25 j. (En schede) en W. v. d. Haart, 21 j. Setrouwd: B. v. d Linde, 25 j. (S.dpk) en M. v. d. Valk, 22 j. Vervolg Raad verslag NIEUWE TONGE. (Zie Eerste Blad.) De heer Holleman merkt op, dat het z.i. niet noodig is twee onderwijzeressen met zoo'n cur sus te belasten; wanneer een onderwijzeres de leiding had, en haar twee helpsters, zooals dat vroeger'gebeurde, werden toegevoegd, zou dit belangrijk minder kosten. Spreker releveert hoe het vroeger gebeurde en verzekert, dat de meisjes, die vroeger van school kwamen, in de nuttige handwerken heel wat verder waren gevorderd dan tegenwoordig. De Voorzitter meent, dat met vroeger geen rekening kan worden gehouden, omdat thans niet meer dan twee uren handwerkonderwijs onder de gewone schooluren mag worden gegeven. De heer Holleman zegt, daarom heb ik ook gezegd: desnoods bij afzonderlijke cursus. De heer Visbeen zegt, dat de inspecteur het als bijzaak beschouwt, doch dat hij het hoofd zaak vindt. Spreker heeft wel eens hooren zeggen: als je een meisje zoekt, kijkt dan na een, die gaatjes in haar vingers heeft, of m.a.w. die goed met de naald om kan gaan. De zaak zal andermaal onder de oogen wor den gezien en een oplossing worden gezocht. Thans is aan de orde het tweede voorstel van den heer Holleman betreffende het gebruik van het gymnastieklokaal der O. L. School. De Voorzitter zegt, dat verschillende ver eenigingen van dit lokaal gebruik maken, waardoor deze gemeente-lokaliteit eenigszins het algemeen belang dient; vroeger was men blij, dat de gemeente een lokaal had, om voor zang- en muziekverenigingen beschikbaar te stellen; de jongelui waren dan van de straat en beoefenden de kunst. De heer Holleman vraagt den Voorzitter of deze zang en muziek een algemeen belang acht. De Voorzitter vraagt hoe den Raad er over denkt. De heer Holleman zegt, dat zang en muziek vermakelijkheden zijn; toch niet alle leden der verenigingen worden daardoor van de straat gehouden; vele meisjes worden daar door toch van de hulp aan moeder onttrokken, terwijl de jongens nuttige lessen zouden kunnen volgen. Een kiesvereniging acht spreker meer een algemeen belang, wanneer tenminste niet speciaal partijbelang wordt beoogd, maar wan neer zij zooals het behoort werkt tot welzijn van gemeente, volk en vaderland. De heer Nelisse zegt voorstander te zijn van zang en muziek, wanneer dit ordelijk gebeurt. De Voorzitter zegt, dat de vereenigingen thans 10,— per jaar betalen. De heer Prince wil niet meehelpen de ver eenigingen af te breken, daar de meeste met de financien te kampen hebben. De heer Visbeen vindt, dat men dan even goed de vereenigingen het gebruik van het lokaal kan verbieden; hij betreurt echter, dat zoo vaak de openbare school door die ver eenigingen wordt gebruikt. De Voorzitter zegt, dat dit alleen in bijzon dere gevallen voorkomt. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met zes tegen een stem. (Voor de voorsteller). Nu wordt overgegaan tot behandeling van het derde voorstel van den heer Holleman. De heer Holleman zegt, dat bij het lezen der notulen van de vorige vergadering hem is ge bleken, dat er een vergeeflijke vergissing is gemaakt, doordat hij niet volledig is geweest. Spreker meent, dat het niet op zijn weg ligt met een uitgewerkte verordening te komen, Z.i. behoort zooiets niet bij een raadslid, doch bij Burgemeester en Secretaris thuis. De Voor zitter zegt, dat de uitvoering van dergelijke besluiten behoort bij B. en W., doch dat de voorsteller zelf met een uitgewerkte wijziging der verordening moet komen, daar niemand beter dan voorsteller zelf, daarin diens gevoe lens kan uitdrukken. Hij wil het daarom andermaal aanhouden tot de volgende vergadering. De heer Holleman heeft geen bezwaar het voorstel in een volgende vergadering te be handelen en zal dan zijn voorstel nader om schrijven. Wethouder Prince heeft wel bezwaar het voorstel aan te houden. In de vorige vergadering, aldus spreker, dacht ik, dat Holleman op hol was. Wanneer hij f artikel 180 der gemeentewet goed had gelezen, zou hij gezien hebben, dat de raad niet bevoegd is om dergelijke zaken, die tot de competitie van den burgemeester als hoofd der plaatselijke politie behooren, te regelen. De Voorzitter zegt, dat artikel 180 der Ge- meentewèt daarop niet slaat, doch leest voor artikel 188, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat de Raad wel degelijk de bevoegdheid heeft om de door den heer Holleman bedoelde wijzi ging in de verordening op te nemen. De heer Holleman zegt in deze den Burge meester niet aan banden te willen leggen; z.i. kan zoo'n verordening voor den burgemeester nog een ruggesteun geven, wetende dat hij den Raad achter zich heeft. De heer Nelisse merkt op, dat het tegenwoor dig in Nieuwe-Tonge erg druk is met al die publieke vermakelijkheden; een poosje geleden kwamen er zelfs een paar jongelui bij spreker toen het al donker was met verzoek of hij teekenen wilde voor een te houden bioscoop voorstelling. Spreker zegt, dat hij dit natuurlijk weigerde; hij is altijd bereid op lijsten te teekenen, wan neer hij overtuigd is, dat dit noodig en nuttig is en dan schijnt er na de uitvoeringen nog al eens wat voor te vallen. Spreker woont even buiten het dorp en heeft er daardoor zelf zoo geen last van, maar toch heeft hij er al eens over hooren klagen. Z.i. zou er een grens aangegeven moe ten worden, b.v. tot tien uur, dat is laat genoeg. De heer Nieuwenhuijzen zegt, dat niet alle bioscoop-voorstellingen overéén kam geschoren moeten worden en meent, dat er nuttige en leerzame filmen zijn. Naar zulke zou spreker de jongelui nog wil len opwekken, zooals bijv. die film van de Eeuwige Stilte, die vertoont de Zuidpool tocht van Shackleton en de bijzondere Vrij willige landstorm-film, acht hij leerzaam en nuttig. Wat betreft de opmerking van den heer Nelisse inzake het rumoer op straat na afloop van de uitvoeringen, merkt spreker op, dat hij nog nimmer hiervan iets heeft gehoord; trouwens wanneer zich zooiets mocht voordoen is er de politie om de orde te herstellen; hij acht het sluitingsuur, voor een gepaste uitvoe ring op tien uur te stellen, niet mogelijk. De heer Holleman zegt, dat het hem ge noegen doet, dat ook de heer Nelisse zich een weinig in zijn richting beweegt; spreker is tegen bioscoop-voorstellingen en ziet er boven dien het nut niet van in, doch over de bioscoop voorstellingen heeft hij het echter thans niet, omdat dit behoort tot de bevoegdheid van het hoofd der plaatselijke politie. Als men echter hoort, hoe de uitvoeringen soms verloopen, is vervroeging van het sluitingsuur zeer gewensch Spreker heeft echter het oog op circussen en daarmede gelijk te stellen publieke vermake lijkheden van buiten. Wethouder Prince zegt, wanneer de Burge meester afwezig is, hij als waarnemend Burge meester optreedt; hij geeft dan vergunning tot

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 5