„Hotel-Restaurant SIMONS" LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U VERSLAGEN ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 DECEMBER 1927. 3 In 1837 werd in Holland de spoorlijn Am sterdamHaarlem aangelegdmaar de tegenstanders scholden dezen maatregel als een bevrediging van „zinnelijk genot", welke met ernstige nadeelen gepaard zou gaan, wijl de vreemdelingen, ons landje in weinige uren als het ware doorvliegende, in geene de minste verteringen, hoe ook genaamd, zullen behoeven te vervallen" Deze laatse bewering lijkt ons niet geheel en al ongegrond. De Amerikanen, die in luxe Lissone-karren Amsterdam in een uur afzien, hebben zoodoende den tijd hun volgend menu of in een restauratiewagen, of over de grens af te werken, zoodat Amsterdamsche restau rants met hun voorraad blijven zitten. Maar erger dan ongegrond, bijna treurig lijkt ons de qualificatie Van „bevrediging van zinnelijk genot!" Toch schijnt die beschuldiging inge slagen te hebben, want toen de Tweede Kamer het volgend jaar een wetsvoorstel behandelde, tot het sluiten van een leening voor den aanleg van een spoorweg van Amsterdam naar Arnhem werd 't voorstel met 46 stemmen tegen 2 ver worpen „Ik laat eiken dag," zoo schreef de post meester-generaal van Pruisen in 1838, „ver scheidene postwagens met zes zitplaatsen'voor passagiers naar Potsdam rijdenNu wil men zoowaar een spoorweg daarheen aanleggen Wanneer ge Uw geld absoluut wilt kwijt raken, gooi het dan liever direct het raam uit, dan het voor zulk een onzinnige onderneming be schikbaar te stellen!" En zijn Koninklijke Meester, Friedrich Wilhelm III, was het volkomen met zijn post meester eens, en verklaarde: „lk kan me niet voorstellen, dat het veel voor ons geluk zou uitmaken of we al dan niet een paar uur vroeger in Potsdam aankomen." Ook de medische wetenschap sloot zich bij de tegenstanders aandie snelle trein- bewegingen veroorzaakten noodzakelijk hersens ziekten bij de reizigers, reeds alleen de aanblik van een snel voortsuizenden trein zou die ziekte kunnen veroorzaken, zoodat geëischt moet worden, dat aan weerskanten van een spoor weg een minstens vijf voet hooge schutting wordt opgericht!" Wat zijn onze moderne bezwaren, vnl. ge- grond op behoud van natuurschoon, feitelijk kinderspel vergeleken bij de sombere voorspel lingen uit vroegere dagen! Gelukkig, dat de vooruitgang onvermoeid voortschrijdt, en zich niet aan medische en zedelijkheidsaposte len stoort. Gemengd Meuws. AANVAL VAN KOELIES OP TWEE PLANTERS. PADANG, 14 Dec. De mandoer van de nderneming Huberts werd verdacht van het ich toeëigenen van gelden, die aan contrac- anten toebehoorden. De assistent Peterson eed daarop een huiszoeking, waarbij een echtpartij ontstond. De mandoer viel toen en te hulp snellenden assistent aan. De heer eterson ontving met een kris in den linker- rm een snede van 20 c.M. lengte. De admi- istrateur, de heer Van Schaik kwam op de laats van de vechtpartij, waarop de mandoer ontractanten te hulp riep. Een algemeene anval op de Europeanen volgde. De admini- rateur loste twee geweerschoten en legde den (landoer met een schot in het hoofd neer. >e assistent Peterson moest naar het hospitaal rorden gebracht. BANDIETEN-OVERVAL OP EEN TREIN. NEW-YORK, 13 Dec. De methodes van t wilde westen zijn heden ook in Pennsyl- nië in practljk gebracht. Een bende van bandieten heeft namelijk een goederentrein gehouden nabij Langhorne en zich, na een urgevecht met het treinpersoneel, met een rtij zijde ter waarde van 50.000 dollar in to's uit de voeten gemaakt. Een der ban- eten werd gewond, doch kon toch nog ont- appen. Men gelooft, dat eenige leden der nde zich in den trein bevonden en dezen een afgesproken plaats tot stilstand hebben bracht door aan de noodrem te trekken. In dit district hebben in den laatsten tijd 1 diefstallen van zijde uit treinen en vracht o's plaats gehad, doch de politie heeft de Iers nog niet kunnen arresteeren. T „BAKKIE" BEHOUDT IN ROME ZIJN RECHTEN. „bakkie" is één van de graag vermelde iptomen van een tijd, die voorbij is nu de o op kunstmatige wijze een vermenig- diging van paardekrachten bracht. Haar rdeelen zijn vele, boven de genoegens die met stallucht doorgeurde ruimte achter den van een koetsier bood. aar ziet, in het land, dat op velerlei gebied de wereld schijnt te laten zien, hoe het et, zal het bakkie zijn plaats onder de ikkelen behouden en wijdt de overheid er r aandacht aan. De gouverneur van Rome ft hiervoor een middel uitgevonden, door aapjeskoetsier te dwingen, dat hij zorg agt voor een paard, dat den strijd met de omatische kracht aankan. Elk Romeinsch rd voor een „bakkie" zal voorzien moeten van een officieel zegel aan zijn manen estigd. auwkeurig is voorts het costuum van den sier geregeld, een blauwe jas met metalen open en een hooge hoed met een kokarde 'e kleuren van de stad Rome. 's Zomers t hij een grijze jas dragen. Weliswaar zal een revolutie in het klassieke uiterlijk van aapjeskoetsier brengen, maar het zal vol den gouverneur zijn aantrekkelijkheid oogen. e rijtuigen zelf worden ook smaakvol richt. Tuigen en andere benoodigdheden zullen tegen matige prijzen besclhkbaar gesteld worden. Zoo hoopt men in het nieuwe seizoen, ook wat de „bakkies" betreft prachtig voor den dag te komen. Men heeft indertijd een poging gedaan om dit vervoermiddel af te schaffen, maar toen bleek, dat het zoo populair was, dat men zich genoodzaakt zag de vergunning voor 600 te handhaven. Het vaticaan echter, is geen anhanger van levende paardekracht en heeft alle rijtuigen door automobielen vervangen. EEN GROOTE BRAND IN ROEMENIE. Een munitiedepot in de lucht gevlogen. Volgens een bericht uit Weenen, heeft er in het begin van deze week te Orawitz in Roemeni een groote brand gewoed, waarbij 50 huizen, de synagoge en de kazerne in den ach zijn gelegd. Ook vloog 'n munutiedepot in'dejlucht, waar door twee soldaten gedood en verscheidene gewond werden. De schade beloopt verscheiden miljoen lei. ECHTSCHEIDINGEN. Onlangs maakten wij melding van de sterke toeneming van het aantal echtscheidingen een bloote formaliteit, zooals men weet in Sowjet-Rusland. Speciaal te St. Petersburg doet zich dit verschijnsel voor, waarbij de aandacht trekt, dat het meerendeel der schei dingen. plaats heeft op verzoek (of juister gezegd: bij kennisgeving) van de vrouw, die dan in vele gevallen spoedig weder hertrouwt. Dezer dagen hebben de bij het vraagstuk betrokken autoriteiten vergaderd ter bespre king van de houding, door de overheid tegen over dit verschijnsel aan te nemen. Ofschoon het verschijnsel op zich-zelf uit een sociaal oogpunt geenszins bedenkelijk werd geacht integendeel meende men, dat het getuigde van den belangrijken voortgang, die het proces van de „vrijmaking" der vrouw maakt werd het toch gewenscht geacht, om, ter bevordering van de intimiteit van het gezinsleven, en met volledige handhaving van de vrijheid der be trokkenen, een zekeren drang op de bevolking uit te oefenen ter voorkoming van echtschei dingen om allerlei futiliteiten. In dit verband werd de idee geopperd, commissie voor de beslechting van geschillen tusschen echtge- nooten in te stellen, welke niet het karakter van rechtcolleges, maar van arbitrage of verzoeningscolleges zouden dragen. Door ande ren werd dit voorstel echter bestreden, omdat men van dergelijke commissies juist aanrand'ng van de intimiteit van het familieleven ver wachtte. Bepaalde besluiten werden door de ver gadering nog niet genomen, behoudens dat tot de regeering het verzoek werd gericht, de gouvernementeele en di'strictsorganen van den burgerlijken stand de bevoegdheid te verleenen in bepaalde gevallen toestemming te geven voor huwelijk van vrouwen beneden den bij de wetvastgestelden huwbaren leeftijd'der vrouw! GEVAARLIJK GAS. Binnen twee weken zijn thans te Berlijn vier chauffeurs aan vergiftiging met koolmonoxyde bezweken, doordat zij in een gesloten garage den motor van een auto lieten loopen. Nu in een groot deel van Duitschland de koude is inge- „lu&ul.J1UiLm Wlll vallen en het wel meer zal voorkomen dat de haven. Ten slotte werd besloten deze zaak menschen, die niet weten aan welk gevaar zij J te laten rusten, daar alle leden van meening wa- zich blootstellen, in garages motoren warm ren, dat.er geen zoet water te vinden zou zijn. laten loopen, waarschuwen in de Duitsche1 De aftredende leden van de commissie tot bladen deskundigen daartegen met klem. wering van school-verzuim werden herkozen. In het Berl. Tagebl. schrijft prof. Fritz Wirth Daarna sluiting, dat koolmonoxyde, 't welk bij elke onvol- j komen verbranding ontstaat en volmaakt reuk- loos is, reeds bij een gehalte van 0.05 procent in de ademhalingslucht, sterk vergiftigend, werkt. Wanneer het gehalte stijgt tot 0.3 procent en daarboven treedt al een meest doodelijk verloopende vergiftiging op, als men onn b-iir-lr+ior in Hio fltmncfiapr hliift voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Kennisgeving van de Heeren T. Tanis en W. Mastenbroek, dat zij deze vergadering niet konden bijwonen. De goedkeuring van Ged. Staten van de Gemeente-rekening over 1925. Daarbij was de opmerking gemaakt, dat de Raadhuis- schoonhoudster, Mej. A. Mastenbroek, de pensioensbijdrage alsnog moest storten. Voorzitter zeide, dat mei. Mastenbroek in 1924 is benoemd, dat zij op dien daturn niet gerechtigd of verplicht was de pensioensbij drage te storten. In Juni 1925 is de wet gewij zigd en nu moet zij'de pensioensbijdrage wel storten. Ik heb nu deze zaak ook met de betrok kene zelf besproken, die het onbillijk vind, als zij dat geld moet missen, daarom stellen B. en W. voor, het salaris te verhoogen, met 10,hetgeen ongeveer neerkomt op de te stoorten bijdrage. Metjalgemeenejstemmen werd daarna besloten het salaris te verhoogen. Een schrijven was ingekomen van Ged. Staten, waarbij mededeeling werd gedaan, da aan den Keuringsdienst van Waren over 1926 te veel was bijgedragen een som van 49,75. Een missieve, waarin werd bericht, dat de goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 5.000, was verdaagd. Nog was een schrijven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat de namen der schuld- eischers vermeld moeten worden in het besluit. Voorzitter deelde mede, dat de geldschieters liever hun namen geheim houden, en dus de beste oplossing was, dat men obligaties aan toonder liet maken. Hiertoe werd daarna be sloten. Een schrijven van M. Lodder, waarin hij bedankt als lid van den Raad. 1 Voorzitter deelde mede, dat thans door het Hoofdstembureau tot lid van den Raad was benoemd verklaard de heer P. Bezuyen. Hierna werden de geloofsbrieven onderzocht en de Heer Bezuyen toegelaten als lid van den Raad. Ingekomen was het advies van de Gezond heidscommissie over de wijziging der Politie verordening. Daarna werd deze wijziging de finitief vastgesteld. Een verzoek was ingekomen van den Kon. Ned. Politiehondenvereeniging, om een jaar- lijksche subsidie. B. en W. stelden, hoezeer zij het werk dezer vereeniging ook appre cieerden, voor, om op dit verzoek afwijzend t; beschikken, waartoe werd besloten. Een schrijven was ingekomen van den Bond tegen het schenden en misbruiken van Gods Heiligen Naam. verzoekende maatregelen te treffen, dat zulks wordt strafbaar gesteld. De meerderheid van B. en W. stelde voor, hiertoe over te gaan. Voorzitter zeide nog steeds te stuiten op de praktische bezwaren. grooting dienst 1917; het jaarverslag van de voor de te verwachten meerdere werkzaam- Commissie tot Wering van Schoolverzuim over heden een hoogere vergoeding te geven, dan 1926; een staat van werkzaamheden van den was het nog tijd genoeg. Hij zou gaarne zien keuringsdienst van waren over het 3e kwartaal dat de veldwachter deze functie blijft ver- 1927; een missive houdende mededeeling op vullen, zij het ook met hulp, die uit hooger welke wijze de uitkeering ingevolge de artt. salaris bestreden kan worden. Men kan toch 19 der wet van 24 Mei 1897 zal plaats heb- maar niet ieder op de Secretarie toelaten, waar ben; een bedrijfsoverzicht der gasfabriek over dikwijls stukken liggen, die niet ieder dient te de maanden Juli-Aug. 1927; een mededeeling weten. Spreker wil daarom deze aanvrage dat van den keuringsdienst van waren over aanhouden tot de volgende vergadering en B. 1926 te veel is betaald 15,61 en een verzoek en W. verzoeken met den tegenwoordigen om toetreding als begunstiger van den Kon. functionaris de zaak nog eens te bespreken en Ned. Politiehonden-Vereeniging, welke stuk- dan prae-advies uit te brengen. Na eenige ken voor kennisgeving worden aangenomen, discussies wordt aldus besloten. Begrooting Vleeschkeuringsbedrijf 1928. b. Thans komt aan de orde het door de De begrooting van het vleeschkeuringsbe- Provinciale Staten vastgesteld Wegenplan voor drijf voor het dienstjaar 1928 wordt onver- Flakkee. anderd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op B. en W. stellen voor om overeenkomstig het 4750,j wegenplan de wegen in beheer, eigendom en Verzoek A. Hvizer. onderhoud aan de provincie over te dragen. De Op een verzoek van A. Huizer om langs heer Holleman zegt dat het wegenplan aan zijn erf een goot te leggen, wordt op voorstel geeft, dat de weg zal loopen over den Molen van B. en W. besloten hieraan te voldoen, dijk; Zuiddijk en Korteweegje, dcch hij zou Tevens wordt besloten ook aan de andere zijde gaarne zien richting Molendijk, Overdorp- van de straat een goot te leggen. j straat, Wentinkstraat en Korteweegje, waarom Verzoek J. C. Elvé. j hij voorwaardelijk zou willen overdragen. Op een verzoek van J. C, Elvé, om voor Wanneer het wegenplan wordt uitgevoerd, is zijn woning wijk B. No. 72 een hekje te mogen daaraan niets meer te doen. De Voorzitter zegt, plaatsen, wordt na eenige bespreking, gunstig dat hij hier reeds op gewezen heeft in een ver- beschikt. i gadering der wegencommissie en dat de Voor- Verzoek P. Huizer. j zitter dier Commissie hem toen heeft medege- Op een verzoek van P. Huizer om vrijstelling deeld, dat daarmede wel rekening zal worden van het betalen van schoolgeld, belastingjaar gehouden. De Heer Holleman zou het jammer 1927/'28 wordt gunstig beschikt. vinden als het besluit ongewijzigd werd uitge- Verordening schoolgeld. voerd. Wethouder Prince merkt op, dat er Op voorstel van B. en W. wordt besloten indertijd door het wegschap Flakkee een weg de verordening op het heffen van schoolgeld ontworpen is, toen Overdorp- en Wentink- te wijzigen in dien zin, dat de belasting wordt straat nog niet waren aangelegd; vandaar geheven van het belastbaar inkomen. Grond- en personeele belasting. Wordt besloten de opcenten op de grond en personee.e belasting onveranderd te houden. De heer BERK wil de opcenten op de grond belasting (ongebouwde eigendommen) ver hoogen, wat wordt verworpen met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer Berk. Belegging kasgeld. De VOORZITTER deelt mede dat de be legging van kasgeld niet mag geschieden bij de Boerenleenbank en stelt voor een overeen komst te sluiten met de Bank van Ned. Ge meenten. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de H.H. v. Paasse, Elvé en Berk. Alsnog zal worden getracht goedkeuring te verkrijgen voor het beleggen van kasgeld bij de Boerenleenbank. Zekerheidsstelling Gemeente-Ontvanger. Ged. Staten stellen den Raad voor de zeker heid van den Gem.-Ontvanger L. Keijzer te verhoogen tot 4000, Op voorstel van B. en W. wordt besloten hierop niet in te gaan, aangezien de nieuwe aan de uitvoering van een dergelijk verbod. ontvanger 1 Januari reeds in functie treedt. KI. Westhoeve zeide, dat hij principiëel j Aan B. en W. wordt machtiging verleend voor het verbod was, dochanderzijds, weer tot verkoop van de oude brandkast en de oude bezwaren heeft. Daarna werd besloten totbrandspuiten en tot af- en overschrijving op het in het leven roepen van een z.g.n. vloek- j de gemeentebegrooting dienst 1927. verbod. Bij acclamatie wordt besloten alsnog goed- Vervolgens werd besloten de wegen, in keuring te verzoeken aan Heeren Ged. Staten eigendom, onderhoud en beheer der gemeente,1 tot verhuring van de Secretariswoning van over te geven aan de Provincie. jl Jan. 1927 tot 1 Mei 1928 en tot het ver- jaarwedde van de tijdelijke onderwijzeres, Mej. Nog werd lang en breed gesproken over de strekken van 200,vergoeding aan den Nelisse ten laste van het Rijk komt. mogelijkheid om een nortonpomp te slaan bij j gemeente-secretaris voor gemis ambtswoning, I Wordt voor kennisgeving aangenomen. ingaand 1 Mei 1928. j d. Idem een rondschrijven van den Com- Bij de gebruikelijke rondvraag vestigt de missaris der Koningin in deze provincie en heer Berk de aandacht op de uitvoering van J van de Koninklijke Nederlandsche Politie- de Landarbeiderswet en vraagt of geen termen hond-vereeniging om toekenning van een dat toen de richting door de gemeente werd genomen. Nu daar echter twee prachtige straten zijn aangelegd van tien Meter breedte, zullen deze door de provincie wel worden benut. Wethouder Van der Kroon zag bij totstandkoming van den weg gaarne ook den Molendijk bestraat en het werk aan dien weg zooveel mogelijk aan menschen ujt te betrok ken gemeenten opgedragen. De heer Holleman kan zich met het laatste zeer goed vereenigen, ten opzichte der be strating merkt spreker echter op, dat de tegen woordige manier van beharding verre boven bestrating te verkiezen is. De Voorzitter zegt, dat dit kwesties van uitvoering zijn. De heer Holleman wil dan voorwaardelijk overgeven. Richting moet zijn Molendijk, Burgem. Over dorpstraat, Wentinkstraat, Korteweegje en bovenal verdwijnen die gevaarlijke korte bocht aan het eind van den langeweg, door het aan leggen van een weg, achter de huizen aldaar heen. De heer Nieuwenhuijzen meent, dat al deze kwesties tot de uitvoering behooren. De heer Nelisse vraagt nog eenige inlich tingen welke hem worden verstrekt, waarna het voorstel van B. en W. doordien de Voor zitter verzekert, dat met de naarvo ren ge brachte wenschen rekening zal worden ge houden, met algemeene steemmen wordt aan genomen. c. Een beschikking van den Minister van O. K. en W., waarbij wordt bericht, dat de Verslag der vergadering van den Raad der Gemeente Stad aan 't Haringvliet, op Maandag 12 December 1927, des v.m. 10.15 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. B0ERENV1SCHMRKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. een kwartier in die atmosfeer blijft. 'gebed, waarna de notulen der vorige vergade- Nu ontwikkelen auto-motoren zeer veel kool- WQrden ,ezen en onverande°rd g0?dge_ monoxyde en wanneer men ze in gesloten garages laat draaien treedt spoedig een ge- voorzitter deelt mede naar aanleiding vaarlijke concentratie van gifgas op, te gevaai- van hetgeen jn de vorige vergadering is be- hjker omdat het gas een verlammende werking Sproj^en over een Bewaarschool, dat de kosten heeft op den wil, zoodat de menschen die den ongeveer zullen bedragen 50,per kind per invloed ervan ondergaan, vaak geen energie -aar jndjen de sch00i wordt bezocht door plus genoeg meer hebben om de frissche lucht op te Jminus 50 kinderen. zoeken. De vergiftiging kondigt zich door dui- Burgemeester en Wethouders stellen voor, zeligheid en zwakte in de beenen aan. Daarna me^. 0p de kosten, niet tot stichting volgt bewusteloosheid. van een bewaarschool over te gaan. Prof. Wirth dringt ten slotte aan op een De heer VAN PAASSE verklaart zich tegen verbod om auto-motoren m gesloten garages het s^c^en van een bewaarschool, omdat de te laten draaien. ouders verplicht zijn zelf hun kinderen op te r AcvrrDriFTiriwG voeden en de kinderen toch lang genoeg ver- GASVERuIFTlGlNG, bonden zijn aan de lagere school. Toen Zondagochtend een te Berlijn-Moabit De heer BERK meent dat het stichten van wonend echtpaar van feest thuiskwam vond een bewaarschool noodzakelijk is, mede met het de keuken van de woning geheel gevuld met het doel, dat vrouwen die op het land moeten gas. In de keuken lagen hun drie kinderen van gaan werken, hun kinderen op de school zou- 7, 3 en 2 jaar oudde jongste twee waren reeds den kunnen brengen. dood, terwijl de oudste nog levensteekenen gaf. De heer VAN SPRANG sluit zich aan bij t Het meisje is door de brandweer naar een hetgeen door den Heer v. Paasse is opgemerktworden de notulen der vorige vergadering ge- ziekenhuis gebracht. Uit het onderzoek bleek, en zegt dat het argument van den heer Berklezen, goedgekeurd en geteekend. dat de leiding van het gastoestel lek was. niet opgaat, omdat de vrouwen des morgens Worden behandeld de volgende ingekomen Te Berlijn-Friedenau heeft de 27-jarige let- om 5 uur reeds naar het land gaan en de schoolstukken: terkundige Leo Ehlers in zijn woning met zijn dan nog niet geopend zal zijn. a. Van den schoonkouder van het gemeen- 21-jarige verloofde zelfmoord gepleegd. Uit de Er ontstaat nog een breede discussie over, tehuis, waarin deze beleefd eervol ontslag uit brieven die de jongelieden achterlieten bleek dit onderwerp, waaraan alle leden deelnemen.1 die betrekking vraagt, niet, wat de aanleiding tot de daad was ge- Het voorstel van B. en W. wordt in stem-1 De Voorzitter zegt, dat dit verzoek eerst weest; Ehlers had alle gaskranen in de woning ming gebracht en aangenomen. Tegen de heer hedenmorgen inkwam, dus nog niet in B. en W. is behandeld, doch stelt voor het verzoek in te willigen. Wethouder Prince vraagt inlichtingen om- aanwezig zijn tot het verstrekken van een huis met grond door de gemeente ingevolge voor noemde wet. Na eenige bespreking stelt de Voorzitter voor af te wachten tot van de arbeiders zelf zulk een verzoek inkomt. Sluiting. INGEZONDEN MEDEDEELING. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge, op Woensdag, 14 December 1927, nam. 2 uur. Na opening der vergadering met gebed opengedraaid. Berk, Beëediging gemeente-ontvanger. De benoemde ontvanger legt de bij de wet vereischte eeden in handen van den Voor- trent het salaris. De Voorzitter zegt, dat de zitter af. jaarwedde ƒ50,bedraagt. De heer Nieuwen- Ingekomen stukken. huijzen vraagt de redenen waarom ontslag Verslag van de vergadering van den Een missive ten geleide van een goedgekeurd wordt gevraagd waarop de Voorzitter zegt, dat Raad der Gemeente Ouddorp op Don- raadsbesluit tot het aangaan van een geld-meerdere werkzaamheden het motief is. derdag 15 December, sde namiddags leening voor den bouw eener Bijz. SchooleeneDe heer Holleman vindt het jammer, dat half drie uur. ten geleide van een goedgekeurd raadsbesluit nu de werkzaamheden meerder zullen worden, De voorzitter, Burgemeester Gobius du betreffende de zekerheidsstelling van den ge- direct tot ontslag-aanvrage wordt overgegaan. Sart, opende de vergadering met gebed, waarna meènte-ontvanger; eene ten geleide van een Hij beschouwt dit als een votum van wantrou- de notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging der be- wen jegens den Raad. Had de Raad geweigerd jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas van 10,-. e. Een verzoek van een tiental bewoners van de Wentinkstraat om straatverlichting. De Voorzitter wil twee petroleum-lantaarns plaatsen. De heer Nelisse meent, als die straat Provin ciale weg wordt, er goede verlichting zal moeten zijn. 1 De Voorzitter zegt, de Staten bemoeien zich met den weg, niet met de verlichting, dat blijft gemeentezorg. De heer Nieuwenhuijzen vraagt of het juist is, dat de bewoners der Wentinkstraat inder tijd gedwongen werden een zeker aantal kubie ke meters gas af te nemen, indien zij gasver lichting wenschten. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Nieuwenhuijzen vindt dat onbillijk. De Voorzitter zegt, dat dè gemeente in deze heeft gedaan, wat-een particulier zou doen, indien het bedrijf niet rendabel is. Dat is met de "Gasfabriek het geval en daar om was de Gasfabriek er niet voor te vinden groote kosten te maken zonder er zeker van te zijn dat eenige rendabiliteit kon worden ver wacht. Wethouder Van der Kroon zegt, er waren indertijd van de dertien bewoners drie, die heelemaal geen gas wilden afnemen; de ande ren wilden wel gas afnemen, doch geen garan tie stellen. De heer Nieuwenhuijzen vindt, dat de Gas fabriek niet moet optreden als particulier en keurt af, dat de bewoners meer moesten afne men dan in de Burgem. Overdorpstraat. De heer Nelisse komt het onbegrijpelijk voor, dat de bewoners van die straat zich nog met hun primitieve petroleumlampje willen be helpen; hij zou nogmaals met die menschen over aansluiting willen spreken. De heer Holleman is het met dit laatste eens en geeft B. en W. in overweging er die menschen op te wijzen, dat aansluiting moge lijk minder gemakkelijk tot stand zal komen, wanneer de provinciale weg er eenmaal is. De heer Visbeen zegt dat hier al heel wat over gesproken is, ook over de aansluitingen in de Burgen. Overdorpstraat, waar nu vele groote afnemers zijn. De heer Holleman vraagt naar het minimum- verbruik, dat gevraagd werd voor de Wen tinkstraat. i Wethouder Prince zegt, dat dit niet onrede lijk was. De partijen stonden echter tegenover elkan der en wilden niets toe geven, waardoor van aansluiting ook niets kwam. De Voorzitter verwacht er niets van, maar wil nog wel eens met de bewoners en den Gas- directeur confereeren. Vervolgens wordt door den Voorzitter mede gedeeld, dat aanschaffing van een nieuw exem plaar van het gemeentewapen met volledige beschrijving, wegens den slechten toestand, waarin het vorige verkeert uiterst noodzakelijk is. De kosten hiervan zullen 12,50 bedragen. Besloten wordt tot aankoop over te gaan. Voorts wordt nog goedgekeurd, op voorstel van B. en W., de begrooting, dienst 1928, van het Vleeschkeuringsbedrijf voor de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Stad aan 't Ha ringvliet en deze gemeente. Conform een verzoek van H.H. Gedepu teerde Staten dezer provincie worden enkele administratieve wijzigingen aangebracht in de vastgestelde gemeentebegrooting, dienstjaar 1928. Volgens bericht van H.H. Gedeputeerde Staten is over 1926 aan den Keuringsdienst van Waren te Dordredht te veel betaald door deze gemeente, een bedrag van 26,50, welk bedrag bij de eerstvolgende bijdrage in min dering kan worden gebracht. Een bedrijfsoverzicht der Gasfabriek Oost- Flakkee over de maanden Juli/Augustus toont aan, dat door dat bedrijf over die maanden een verlies is geleden van 2000,(ruim). Dan komen aan de orde de in de vorige ver gadering door den heer Holleman ingediende voorstellen: le. uitbreiding van het handwerkonder- wijs aan de O. L. School, alhier, desnoods bij afzonderlijke cursus 2e. Gelijkstelling der vereenigingen ten opzichte der huur voor het gebruik van het gymnastieklokaal en deze te bepalen op 0,50 per vergadering of repetitie; 3e. geen circus of andere daarmede gelijk te stellen publieke vermakelijkheden, uitoefe ning van bedrijf op Nieuwe-Tongschen bodem' toe te staan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. over het eerste voorstel het advies van het Hoofd der school hebben gevraagd. Zij vinden het een moeilijke kwestie. De Voorzitter leest het ad vies voor, waaruit blijkt dat het een cursus buiten de gewone schooluren moet worden, omdat de vorige inspecteur van het lager onder wijs bezwaar maakte een leerplan goed te keuren, waarin meer dan twee uren per week les in de nuttige handwerken werd voorge schreven, en dat de kosten verbonden aan zoo'n cursus zullen bedragen 400,behalve de leermiddelen. Verleden jaar is hier zulk een curcus gegeven voor meisjes, die de school reeds verlaten hadden en ddze is moeten worden opgeheven uit gebrek aan deelname. Het schoolgeld ongeveer tien cent per week kan toch geen bezwaar zijn geweest. De heer Holleman vraagt zich af wat de oor zaak van het verloopen van bedoelde cursus is geweest, doch afgezien daarvan meent spre ker, dat de meisjes evengoed onderlegd in de nuttige handwerken als in rekenen en schrijven behooren te zijn, wanneer zij de school ver laten. Gaarne geeft spreker toe, dat de geraamde kosten hoog zijn, maar meent dat er wel een andere oplossing mogelijk is. Bovendien maakt de vorige inspecteur bezwaar tegen een derge lijk leerplan; echter is het niet zeker, dat de tegenwoordige functionaris diens meening huldigt. De Voorzitter wil met Holleman in B. en W. de zaak bespreken. B. en W. hebben nog geen besluit genomen, vooral met het oog op de hooge kosten. Vervolg Raadvcrslag 2e Blad, EEN MISDAAD. Te Chimiez bü Nice is een schandelijke misdaad gepleegd. Een oude dame van zeven? tig jaar woonde daar met een oude dienst bode op een afgelegen villa, die door een groot park is omgeven. Maandagochtend in de vroegte drong er een man haar kamer binnen, die, onder bedreiging met een pistool en een bijl om geld vroeg. Hij bracht de oude vrouw eenige slagen toe om haar tot spoed aan te zetten en zeide haar, dat zij anders het lot zou deelen van de dienstbode, die hij reeds gedood had. Maar er was byna geen geld in huis, slechts driehonderd en vijftig franken, die de moordenaar meenam. Na zijn vertrek vond de oude vrouw haar trouwe meid, die reeds zestien jaar bij baar had ge diend, door balslagen afgemaakt in het voor portaal liggen. Een 83-jarige de moordenares. l'Oeuvre komt nu met de volgende opzien barende mededeeling: Gedurende 24= uur heeft men naar aanleiding van het .verhaal geloofd, dat een gemaskerde bandiet de villa was binnengedrongen en de oude dienstbode had vermóórd. Maar na een langdurig ver hoor heeft mevrouw Gortois, de eigenaresse van de villa, bekend, dat zij zelf de daderes was. Na een onbelangrijk twistgesprek heeft zij haar dienstbode met een bijl de hersens ingeslagen. Het drama had zich 's avonds om 7 uur afgespeeld. De moordenares, die 83 jaar oud is, had een gedeelte van den nacht besteed om een mise en scène in elkaar te zetten, ten einde de politie te kun nen misleiden.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3