1 J. Bffi - Sipst: Pluimveeteelt. Hoest, Keelpijn BINNENLAND ROTTERDAM - - boek Pannekoekstraat. VERSLAGEN 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 DECEMBER 1927. ONZE het voer voor Uwe koeien niet alleen letten op het gehalte, maar let ook op de afkomst, de winning van de grondstoffen waaruit uw voeder gemaakt wordt. Ieder weet, dat over het algemeen de beste koeken komen van die fabrieken, waar men spijsolie fabriceert. Echter gaat die redenee ring toch niet altijd op, want weldra, toen deze meening ging postvatten, bleek het, dat ook aan die fabrieken reeds werd geknoeid. Wat was het geval. Het bleek, dat de fabrieken waar spijsolie werd gemaakt, ook de slechte cocosnooten verwerkten. Dat zijn die nooten, dic'-reeds afvallen, voor zij rijp zijn. en waar van de olie wordt verkocht aan de zeepfa brieken. Daarop is het van het grootste belang voor den boer, dat hij zijn koeken betrekt van een fabriek, die uitsluitend olie fabriceert voor inenschelijk gebruik. Eischt van Uw veevoeder naast een goed gehalte ook de afkomst. De afkomst kan van invloed zijn op het prikkel gehalte, want een koe voor het zenuwstelsel zoo noodig heeft. Om de knoeierijen tegen te gaan, heeft men het proefstation gesticht, teneinde de Fa. Rommel en Co. tegen te werken, althans ge heel te weren. Ook de Algemeene Handelsvoor- waarden hebben veel bijgedragen om het af leveren van rommel tegen te gaan. Teneine de waard van het voer te bepalen zijn destijds ook proeven genomen met ratten. Daarbij bleek, dat de ratten op uitsluitend maïsmeel en erwten niet langer dan drie dagen konden leven. Voegde men er wat gerstemeel bij, dan bleven zij wel leven, maar groeiden niet. Daaruit bleek dus, dat aan die voeder menging iets ontbrak, want zoodra men een weinig zoete melk toevoegde, groeiden ze wel. Zoo heeft men ook de proeven genomen voor varkens. In het begin van deze lezing heb ik reeds naar voren gebracht, dat er overal haast te veel wordt gevoederd. Na verscheidene proeven is komen vast te staan, dat het voer voor varkens, van biggen tot 10 pond niet meer per pond behoefde te groei te bedragen dan 11, voor varkens van 100 tot 200 pond 19, en voor zwaardere van 200 tot 300 pond, kost elk pond ,dat het varken groeit, 30 cent. Daaruit zien we dus, dat het mesten van zware varkens nadeelig is. Hoe zwaarder het varken weegt, des te hooger prijs kost elk pond, dat het varken zwaarder wordt. In Denemarken mest men de varkens niet zwaarder dan 180 en daar is ook het varken slachtrijp op dat gewicht. Thans zal ik U echter eenige rantsoenen noemen. Voor koeien is heUdoel, het lichaam te onderhouden, te werken op melkproductie en mogelijk daarbij op vetproductie. Paar malen de landbouwende bevolking zal komen voorlichten. Vragendeze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's gezonden worden aan „De CombinatiePostbus 895, Rot terdam. Postzegel van 71/2 ct. insluiten. EENIGE VERKEERDE GEWOONTEN VAN HET PLUIMVEE. Tot deze verkeerde gewoonten rekenen we o.a. het eierpikken. Deze verkeerde gewoonte is vaak een gevolg van het toeval, n.l. als ze bij ongeluk een ei stuk trappen of een- windei leggen. Bij een dergelijke gelegenheid krijgen ze „den smaak beet" en dan is er practisch weinig aan te doen en in den regel is het maar geraden om den schuldige te slachten en op te eten, We raden aan om dit zelfs zoo spoedig mogelijk te doen. Er worden wel alle mogelijke en onmogelijke middeltjes toegepast, die soms ook wel eens resultaat afwerpen, maar ook heel vaak pure dierenmishandeling zijn. Het eierpikken vindt zijn oorsprong, behalve in het bovenvermelde, ook in een tekort aan kalkhoudend voedsel, of in het geven van on verkleinde eierschalen. De middelen om dit euvel te voorkomen laten zich zeer gemakkelijk uit de oorzaken afleiden. Deze middelen zijn: a. Zorgen voor voldoende klakhoudend voedsel b. Zorgen voor voldoende aantal legnesten c. Deze nesten meermalen daags uithalen, om stuktrappen te voorkomen; d. Het bestrijden van ongedierte; e. De nesten zoodanig inrichten, dat het naar achteren helt, waardoor het gelegde ei buiten het bereik van de kip komt, zoodra deze opstaat (valnesten); Afmaken van eierpiksters. OVERVLIEGEN VAN HOENDERS EN EENDEN. Door deze nare gewoonte is reeds menigeen de aardigheid van het houden van kippen of eenden vergald. Ze vliegen in buurman's tuin en dan is het lieve leven aan den gang. Door de beesten te gaan kortwieken, maakt men het de dieren wel onmogelijk, dat ze zich nog langer met deze sport bezig houden, doch dan heeft men de beesten dermate in hun uiterlijke pracht getroffen, dat het mooie er voor een groot gedeelte af is. Wil het resultaat blijvend zijn, dan moet deze knipkuur na het ruien worden herhaa d. Een o.i. betere methode en rnugenjK uddruij up veipiuuucuc ijs het voJgende_ De vier of vijf sterkste veeren entegen b.j ossen wordt alleen op vetproduct.e yan u f een viijmscherp gewerkt. Op onderstaande gegevens worden mesj Zoodanig, dat de snede niet verder thans 7000 koe.en gevoederd en die gaan er g3at' ja[) tot 2 c M het yrije „itejnde der w7v L A veer. Men mag natuurlijk niet hooger gaan De boeren voeren, enkelen uitgezonderd te dan t de |t waar vaIf desveer veel. Naast haar krachtvoer heeft een koe n et j de scha(Tht y t 0okFdeze bewerking meer noodig dan wat stroo en bieten of pulp. -b Het spreekwoord zegt niet voor niets, er wor den wel vreters gemaakt, maar niet geboren, en zoo is het heusch bij het vee. Bij een productie van 10 L. melk per dag, geeft men1 de navolgende hoeveelheid meel, INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. dat U 26| cent behoeft te kosten: 1 K.G. maïs, h K.G. grondnootenkoek, £K.G. cocos- meel, bij 15 L. melk wordt dit rêsp. 1£, 1 en 1, bij 20 L. melk resp. 2, H, en 1£ bij" 25 L. resp. 2£ 2 en 1£ K.G. Nu moet U ,na deze lezing niet direct be ginnen met deze rantsoenen vast te stellen, dat zou in Uw nadeel zijn. Begin langzaam aan dit rantsoen toe te dienen, opdat U geen schade zult lijden van den overgang in de voedering. Voor biggen van 6 tot 14 weken is het rant soen als volgt: 75 deelen maïs, 13£ deel cocos- meel, deel zout, 1 deel phosforzure kalk en 5 deelen vischmeel en de rest grondnootenmeel. Voor varens van 14 tot 22 weken wordt dit resp. 75 maais, 17£ cocosmeel, zout, 1 phos forzure kalk, 3 grondnootenmeel en 3 visch meel. In de laatste periode kunt U alleen vol staan met 75 deelen maïs en 25 deelen cocos meel. De zeugen worden over het algemeen geheel verkeerd gevoerd. Wanneer een zeug drachtig is, mag zij haast in het geheel geen voer hebben. Een zeug, die drachtig is, mag op zich zelf niet zwaarder worden. Laten we nu eens rekenen, dat zij 10 biggen'ter wereld zal brengen. Die wegen 303 pond, en daarvan is 1 pond water en 15 pond vleesch. Dus om 15 pond vleesch te vormen heeft een zeug 115 dagen tijd Loopt een zeug in de wei, dan kan ze gerust daar blijven, alleen de laatste maand dient U de zeug wat extra eten toe. Het overvoeren van de zeug kan oorzaak zijn van weinig en dan nog slechte biggen. In de laatste maand der dracht tot dat de biggen afgescheiden wor den, kan men gerust het volgende geven: 50 deelen maïs, 20 havermeel, 10 gerst 7 vleesch meel, 5 grondnootenmeel en 8 cocosmeel. Men moet dit droog voeren. Niet alleen is het nat vergiftig, maar ook veel duurder, want droo droog verorbert het s300 K.G. tegen nat 375. Veel water geven is niet goed, want dit werkt het verteringsproces tegen, en ziet men maar al te dikwijls, dat geheele maïskorrels het li chaam verlaten, dus zonder eenig nut te hebben gehad. Daarna werden door velen nog vragen ge steld. welke door den spreker werden beant- W( i. i -e Heer Mijs dankte den spreker voor de leerzame rede en hoopte, dat hij nog meer- moet men na het ruien herhalen, doch het voordeel van deze operaties is, dat het uiterlijk der dieren er niets onder lijdt. Een ander middel, dat evenwel duidelijk zichtbaar is, bestaat uit het onbruikbaar ma ken van een vleugel, door er een band omheen te binden. De band mag hoogstens 3 4 maan den onafgebroken om den vleugel zitten, daar anders verlamming kan optreden. Met het oog hierop, doet men beter om deze band maan delijks te doen verwisselen van de linker- naar de rechtervleugel of omgekeerd. Bovenstaande middelen kan men ook toe passen op andere vogels, behalve bij eenden. Indien deze zich de gewoonte van wegvliegen hebben eigen gemaakt, dan zit er niets anders op als slachten. Er wordt wel eens opsluiting als middel toegepast, doch dat is bij nuteenden onmogelijk. Vroeger werd bij eenden het lee wieken wel toegepast en helaas ook nu nog wel, doch waar dit een volslagen dierenmishan deling is, zullen we hier niet verder op ingaan. WEGLEGGEN EN VERSTOPPEN DER EIEREN. Deze zoogenaamde verkeerde gewoonte is een zeer natuurlijke gewoonte, van het aier, doch niettemin ze bevallen ons niet en dan zeggen we maar meteen, dat het verkeerd is. De grondoorzaak evenwel ligt ïn het instinct van het dier, terwijl ondoelmatig ingerichte legnesten dit euvel in de hand werken. Wat hoenders betreft, mogen de nesten niet te plat van bodem zijn noch te ondiep en verdient de aanwezigheid van een kunstei aanbeveling. Eenden houdt men 's morgens zoolang in het hok, tot ze hebben gelegd, vooral in het begin v?n den legtijd. Men voelt eenvoudig het Ijok, tot ze hebben gelegd, vooral n het beg n van den égtijd. Men voe t eenvoudig wie nog moet leggen en sluite ze op, met enkel drinkwater en vooral geen voeder. Hebben ze gelegd, dan direct voederen Ze hebben dan spoedig in de gaten, dat ze pas gevoederd worden, nad^t ze hebben gelegd en dit brengt hun er toe, dit op de plaats te doen, waar men dit wenscht. Het geval van abortus provocatus te 's-Gravenhage. De verdachten aangehouden. De politie te Gorinchem heeft Dinsdag aangehouden de beide verdachten in de be kende abortus-zaak genaamd H. P. en K. M. Zij worden vandaag naar Den Haag over gebracht. VOOR EMIGRANTEN NAAR CANADA. Reductie op den vervoerprijs. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Januari a.s. door de regeering met medewerking van de gemeentebesturen aan minvermogende emi granten naar Canada een reductie van ƒ200, op den vervoerprijs worden toegestaan. Door deze regeling zal de vervoerprijs derde klasse welke 280,bedraagt, voor hen, die hier voor in aanmerking komen, worden terug gebracht tot 80, HET AANTAL MILLIONNAIRS IN ONS LAND STIJGT WEER. 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. In de No- vember-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gepubliceerd de uitkomsten der Vermogens belasting over het belastingjaar 1926-1927. 1 Er blijkt uit,dat het aantal millionnairs, dat over 1920-1921 bedroeg 1239, met een geza- menlijk vermogen van 2704 millioen, en over 1925-1926 achteruitliep tot 1057, met een totaal-vermogen van 2255 millioen, over 1926- 1927 wederom steeg tot 1145, met een ver- mogen van 2475 millioen. Gaat men de ver houding na van het vermogen van deze groep j personen tot het vermogen van alle aangesla- genen te zamen, dan blijkt dat deze verhouding over 1920-1921 bijna 20 te zijn, over 1925- 1926 ruim 17 en over 1926-1927 ruim 18 I Voorts wijzen de cijfers uit, dat te 's-Graven- hage naar verhouding het grootst aantal ver mogens boven 100.000,voorkomt, n.l. 27.60 °/0; daarop volgen Amsterdam met 22.45 Nijmegen met 21.15 Arnhem met 20.81 en Rotterdam met 20.24 HOFSTEDE VERBRAND TE HERVELD, Bewoners met moeite gered. ELST, 14 Dec. Te Herveld in de Betuwe is hedennacht afgebrand de groote hofstede „De Noordakker", bewoond door den land bouwer Langendijk en eigendom van dokter Van der Hoeven te Nijmegen. Vier en twintig koeien, meest stamboekvee, alsmede drie kalveren, zes paarden en een bok kwamen in de vlammen om. Een groote partij reeds gedorschte tarwe en veldgewassen is mede verbrand en ook de landbouwgereed schappen en een auto gingen verloren. De bewoners wisten zich met groote moeite te redden, toen de geheele hofstede reeds in lichtelaaie stond. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. WILDE STAKING TE DEVENTER. DEVENTER, 14 Dec. Gisteravond is aan de afdeeling spinnerij van Ankersmit's katoen- fabriek alhier een wilde staking uitgebroken. Een vijf-en-dertigtal arbeiders heeft het werk neergelegd, terwijl ten gevolge hiervan nog een twintigtal arbeiders genoodzaakt was den ar beid te staken. De oorzaak is, dat de arbeiders, die op weekloon werkten, een regeling hadden gevraagd, waarbij loon per stuk wordt uit gekeerd. MET EEN MES DE POLITIE TE LIJF. Driftig arrestant te Utrecht. UTRECHT, 14 Dec. In een café in de Willemstraat werd op verzoek van de Haag- sche politie een zwerver aangehouden. De man werd overgebracht naar den hulppost aan het Vredenburg. Zonder dat daartoe eenige aan leiding bestond, trok hij een mes en ging daarmede de agenten te lijf. Een worsteling ontstond, waarbij de man zichzelf vrij ernstig aan een der handen verwondde. Hij moest onder behandeling worden gesteld van den geneeskundigen dienst. Vervolgens is hij ter beschikking gesteld van den commissaris van de tweede afdeeling, wegens misdrijf tegen het leven gericht. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN Let op deze lichtreclame Sport- en Reispetten vanaf 1 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf f 2,95 Hooge Hoeden vanaf i 7,90 DE INBRAKEN IN ZUID-LIMBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 12 uur werd telefonisch aan de Heer- lensche politie kennis gegeven, dat twee per sonen zich verdacht ophielden bij den achter uitgang van een perceel aan de Geerstraat te Heerlen. De mannen wandelden echter, waarschijnlijk omdat zij bemerkten dat men hun gedoe gadesloeg, verder in de richting van de Laanderstraat. De Heerlensche politie gaf daarna telefonisch kennis aan de politie der Oranjemijn, dat de twee personen zich in de richting van die mijn verwijderden. De mijn- politie arresteerde hen en zij bleken te zijn F. D. en A. M. Op hen werden gevonden een groot artillereirevolver van het caliber 9 niM en verder een dolkmes en een Engelsche sleutel. Zij. hadden ook verschillende plattegronden van woningen van Heerlen in hun zak. Langs den weg dien zij van de bewuste woning naar de mijn hadden gevolgd, vond de mijnpolitie nog een breekijzer en een buigtang. Van deze beide voorwerpen wist geen van beide arre stanten iets. Nadat zij door den commissaris van politie gehoord waren moesten zij op vrije voeten worden gesteld, daar elk bewijs, dat hier een poging tot inbraak was geschied, ont brak. Er is proces verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van de wapenwet. De inbreker C. E. S., die in den nacht van Donderdag op Vrijdag door de Heerlensche politie is aangehouden, omdat hij op twee achtervolgers had geschoten, heeft behalve het schieten en verschillende inbraken te Heer len thans ook bekend op twaalf plaatsen te Kerkrade te hebben ingebroken. De man is vanmorgen ter beschikking van de justitie gesteld. Te Hoensbroek is ook weer ingebroken. Al daar zijn in een woning aan de Akkerstraat ontvreemd vier gouden horloges, verschillende gouden armbanden en een bedrag in geld van 415, EEN OVERVAL VERIJDELD. Een goed bestudeerd plan. Maar de politie kende de plannen. Donderdagmiddag kwam een ongeveer 48- jarige man in het café-hotel-restaurant Coo- mans aan de Hoofdsteeg alhier, die dringend den directeur te spreken vroeg. De man ver telde hem, dat er een plan was gemaakt om denzelfden avond nog in het hotel een overval te doen, in de loge van den kassier. Een Italiaan, de 25-jarige W. B., die als eens is ver oordeeld wegens hotel-diefstallen, had het plan beraamd en aanvankelijk zou de man, die het plan nu kwam verraden, hem helpen. B. had kennis gemaakt met een werkster van het hotel en van haar had hij een en ander gehoord over de situatie in het ho+el. Zoo was hij o.a. te weten gekomen, dat de boekhouder, die zijn kamer heeft naast de loge van den kassier, om 6 uur naar huis gaat, dat aan de andere zijde van de loge welke op de eerste verdieping is gelegen een ongebruikte kamer ligt, dat de kassier en de directeur, die zijn kamer naast die van den boekhouder heeft, tegen achten gaan eten en dat op dat uur in den regel, de andere kamers, welke uit komen op de gang, waarop de loge uitkomt, ook verlaten zijn, zoodat dat uur voor een overval heel geschikt zou zijn. Bovendien waren B. en de man, die nu den directeur op de hoogte kwam stellen zekere I. tot driemaal toe in het hotel geweest om persoon lijk poolshoogte te nemen. I. had spijt gekregen en kwam daarom de plannen verraden. Uit vrees voor B. zou hij evenwel des avonds toch meegaan, als de Italiaan zijn plannen ten uitvoer wilde brengen. De directeur stelde de politie met het geval op de hoogte en dadelijk werden rechercheurs er op uitgestuurd. Enkelen werden in het hotel op post gezet; de overigen begaven zich naar een café aan de Kruiskade, waar I. en B. altijd bij elkaar kwamen. Om kwart voor acht verlieten beide mannen het café, gevolgd door de politiemannen. Zij begaven zich regelrecht naar het hotel aan de Hoofdsteeg. Via de biljartzaal gingen de man nen naar den vleugel, waar de loge van den kassier is. In de gang, dicht bij deze loge, hebben de rechercheurs ingegrepen en beide mannen aangehouden. Bij fouilleering werd op I. een geladen revolver gevonden. Hij deelde mee, dat hij het wapen had meegenomen, uit angst voor den Italiaan, die hem ernstig had bedreigd, voor het geval hij hem in den steek zou laten. De Italiaan is opgesloten, maar zou, naar wij vernemen, vermoedelijk vanmorgen weer in vrijheid worden gesteld. In deze zaak moet men rekening houden met de mogelijkheid van een complot, waarbij de aangever in overleg met den z.g. dader heeft gehandeld, met het oogmerk, voor zijn mede- deeling een belooning te ontvangen, welke hij dan later met zijn medeplichtige zou hebben gedeeld. In 1837 werd in Holland de spoorlijn Am sterdam—Haarlem aangelegdmaar de tegenstanders scholden dezen maatregel als een bevrediging van „zinnelijk genot", welke met ernstige nadeelen gepaard zou gaan, wijl de vreemdelingen, ons landje in weinige uren als het ware doorvliegende, m geene de minste verteringen, hoe ook genaamd, zullen behoeven te vervallen" Deze laatse bewering lijkt ons niet geheel en al ongegrond. De Amerikanen, die in luxe Lissone-karren Amsterdam in een uur afzien, hebben zoodoende den tijd hun volgend menu of in een restauratiewagen, of over de grens af te werken, zoodat Amsterdamsche restau rants met hun voorraad blijven zitten. Maar erger dan ongegrond, bijna treurig lijkt ons de qualificatie Van „bevrediging van zinnelijk genot!" Toch schijnt die beschuldiging inge slagen te hebben, want toen de Tweede Kamer het volgend jaar een wetsvoorstel behandelde, tot het sluiten van een leening voor den aanleg van een spoorweg van Amsterdam naar Arnhem werd 't voorstel met 46 stemmen tegen 2 ver worpen „Ik laat eiken dag," zoo schreef de post meester-generaal van Pruisen in 1838, „ver scheidene postwagens met zes zitplaatsen'voor passagiers naar Potsdam rijdenNu wil men zoowaar een spoorweg daarheen aanleggen Wanneer ge Uw geld absoluut wilt kwijt raken, gooi het dan liever direct het raam uit, dan het voor zulk een onzinnige onderneming be schikbaar te stellen!" En zijn Koninklijke Meester, Friedrich Wilhelm III, was het volkomen met zijn post meester eens, en verklaarde: „Ik kan me niet voorstellen, dat het veel voor ons geluk zou uitmaken of we al dan niet een paar uur vroeger in Potsdam aankomen." Ook de medische wetenschap sloot zich bij de tegenstanders aan.die snelle trein- "bewegingen veroorzaakten noodzakelijk hersen ziekten bij de reizigers, reeds alleen de aanblik van een snel voortsuizenden trein zou die ziekte kunnen veroorzaken, zoodat geëischt moet worden, dat aan weerskanten van een spoor weg een minstens vijf voet hooge schutting wordt opgericht!" Wat zijn onze moderne bezwaren, vnl. ge grond op behoud van natuurschoon, feitelijr kinderspel vergeleken bij de sombere voorspel lingen uit vroegere dagen! Gelukkig, dat de vooruitgang onvermoeid voortschrijdt, en zich niet aan medische en zedelijkheidsaposte len stoort. Gemengd Meuws. WEGENVERBETERING. Nu we er in onzen tijd op uit zijn overal, niet alleen in onze groote steddn, maar ook daarbuiten de wegen voor het toenemend autoverkeer te regelen, stuiten zij, die deze wegenverbreeding en verharding propogandee- ren, op tegenstanders en moeilijkheden, die zich altijd voordoen en hooren laten, als er van een nieuwigheid sprake is. Niet ondienstig,- we schreven haast „amu sant"- lijkt het ons daarom een paar citaten te geven uit een tijdschriftartikel, waarin de ontwikkeling van het verkeer wordt behan deld, en tevens aangetoond wordt, hoe ook vroeger de pioniers van verbeterd verkeers wezen tegenstanders en moeilijkheden hadden te overwinnen. Door de slechte wegen in het graafschap Sussex konden de boeren in den winter ge durende de 18e eeuw bijna niet ter markt gaan, waardoor het graan duur werd op de markt, omdat het er bijna niet te krijgen was en goedkoop in de boerenwoningen, omdat het niet vervoerd kon worden." Macaulay vertelt ,dat in 1685 een onder- koniing, de naar Ierland moest, vijf uur noodig had, om den afstand van St. Asaph naar Con- way 22 K.M. af te leggen. Tusschen Conway en Beaumaris moest hij loopen en werd zijn gemalin gedragen, zijn koets werd hem later ten koste van veel moeite nagezon- den! Gewoonlijk werden de rijtuigen te Conway uit elkaar genomen, en op de schouders van sterkgespierde Walesche boeren verder ge bracht Toen Londen in 1750 reeds 700 000 inwoners telde, was de grootste weg van Londen naar het Noorden slechts tot op 100 mijlen van Londen een straatweg de verdere „groote" weg naar Noordelijk Engeland was een pad voor lastdieren, zoo smal, dat er geen dubbel tweespan elkaar kon passeeren AANVAL VAN KOELIES OP TWEE PLANTERS. PADANG, 14 Dec. De mandoer van de onderneming Huberts werd verdacht van het zich toeëigenen van gelden, die aan contrac tanten toebehoorden. De assistent Peterson deed daarop een huiszoeking, waarbij een vechtpartij ontstond. De mandoer viel toen den te hulp snellenden assistent aan. De heer Peterson ontving met een kris in den linker arm een snede van 20 c.M. lengte. De admi nistrateur, de heer Van Schaik kwam op de plaats van de vechtpartij, waarop de mandoer contractanten te hulp riep. Een algemeene aanval op de Europeanen volgde. De admini strateur loste twee geweerschoten en legde den mandoer met een schot in het hoofd neer. De assistent Peterson moest naar het hospitaal worden gebracht. BANDIETEN-OVERVAL OP EEN TREIN. NEW-YORK, 13 Dec. De methodes van het wilde westen zijn heden ook in Pennsyl- vanië in practijk gebracht. Een bende van 15 bandieten heeft namelijk een goederentrein opgehouden nabij Langhorne en zich, na een vuurgevecht met het treinpersoneel, met een partij zijde ter waarde van 50.000 dollar in auto's uit de voeten gemaakt. Een der ban dieten werd gewond, doch kon toch nog ont snappen. Men gelooft, dat eenige leden der bende zich in den trein bevonden en dezen op een afgesproken plaats tot stilstand hebben gebracht door aan de noodrem te trekken. In dit district hebben in den Iaatsten tijd veel diefstallen van zijde uit treinen en vracht auto's plaats gehad, doch de politie heeft de daders nog niet kunnen arresteeren. HET „BAKKIE" BEHOUDT IN ROME ZIJN RECHTEN. Het „bakkie" is één van de graag vermelde symptomen van een tijd, die voorbij is nu de auto op kunstmatige wijze een vermenig vuldiging van paardekrachten bracht. Haar voordeelen zijn vele, boven de genoegens die de met stallucht doorgeurde ruimte achter den rug van een koetsier bood. Maar ziet, in het land, dat op velerlei gebied aan de wereld schijnt te laten zien, hoe het moet, zal het bakkie zijn plaats onder de vehikkelen behouden en wijdt de overheid er haar aandacht aan. De gouverneur van Rome heeft hiervoor een middel uitgevonden, door den aapjeskoetsier te dwingen, dat hij zorg draagt voor een paard, dat den strijd met de automatische kracht aankan. Elk Romeinsch paard voor een „bakkie" zal voorzien moeten zijn van een officieel zegel aan zijn manen bevestigd. Nauwkeurig is voorts het costuum van den koetsier geregeld, een blauwe jas met metalen knoopen en een hooge hoed met een kokarde in de kleuren van de stad Rome. 's Zomers moet hij een grijze jas dragen. Weliswaar zal dit een revolutie in het klassieke uiterlijk van den aapjeskoetsier brengen, maar het zal vol gens den gouverneur zijn aantrekkelijkheid verhoogen. De rijtuigen zelf worden ook smaakvol ingericht. Tuigen en andere benoodigdheden zullen tegen matige prijzen besch:kbaar gesteld worden. Zoo hoopt men in het nieuwe seizoen, ook wat de „bakkies" betreft prachtig voor den dag te komen. Men heeft indertijd een poging gedaan om dit vervoermiddel af te schaffen, maar toen bleek, dat het zoo populair was, dat men zich genoodzaakt zag de vergunning voor 600 te handhaven. Het vaticaan echter, is geen anhanger van levende paardekracht en heeft alle rijtuigen door automobielen vervangen. EEN GROOTE BRAND IN ROEMENIE. Een munitiedepot in de lucht gevlogen. Volgens een bericht uit Weenen, heeft er in het begin van deze week te Orawitz in Roemeni een groote brand gewoed, waarbij 50 huizen, de synagoge en de kazerne in den ach zijn gelegd. Ook vloog 'n munutiedepot injdejlucht, waar door twee soldaten gedood en verscheidene gewond werden. De schade beloopt verscheiden miljoen lei. ECHTSCHEIDINGEN. Onlangs maakten wij melding van de sterke toeneming van het aantal echtscheidingen een bloote formaliteit, zooals men weet in Sowjet-Rusland. Speciaal te St. Petersburg doet zich dit verschijnsel voor, waarbij de aandacht trekt, dat het meerendeel der schei dingen plaats heeft op verzoek (of juister gezegd: bij kennisgeving) van de vrouw, die dan in vele gevallen spoedig weder hertrouwt. Dezer dagen hebben de bij het vraagstuk betrokken autoriteiten vergaderd ter bespre king van de houding, door de overheid tegen over dit verschijnsel aan te nemen. Ofschoon het verschijnsel op zich-zelf uit een sociaal oogpunt geenszins bedenkelijk werd geacht integendeel meende men, dat het getuigde van den belangrijken voortgang, die het proces van de „vrijmaking" der vrouw maakt werd het toch gewenscht geacht, om, ter bevordering van de intimiteit van het gezinsleven, en met volledige handhaving van de vrijheid der be trokkenen, een zekeren drang op de bevolking uit te oefenen ter voorkoming van echtschei dingen om allerlei futiliteiten. In dit verband werd de idee geopperd, commissie voor de beslechting van geschillen tusschen echtge- nooten in te stellen, welke niet het karakter van rechtcolleges, maar van arbitrage of verzoeningscolleges zouden dragen. Door ande ren werd dit voorstel echter bestreden, omdat men van dergelijke commissies juist aanrand'ng van de intimiteit van het familieleven ver wachtte. Bepaalde besluiten werden door de ver gadering nog niet genomen, behoudens dat tot de regeering het verzoek werd gericht, de gouvernementeele en districtsorganen van den burgerlijken stand de bevoegdheid te verleenen in bepaalde gevallen toestemming te geven voor huwelijk van vrouwen beneden den bij de wetvastgestelden huwbaren leef tijd der vrouw GEVAARLIJK GAS. Binnen twee weken zijn thans te Berlijn vier chauffeurs aan vergiftiging met koolmonoxyde bezweken, doordat zij in een gesloten garage den motor van een auto lieten loopen. Nu in een groot deel van Duitschland de koude is inge vallen en het wel meer zal voorkomen dat menschen, die niet weten aan welk gevaar zij zich blootstellen, in garages motoren warm laten loopen, waarschuwen in de Duitsche bladen deskundigen daartegen met klem. In het Berl. Tagebl. schrijft prof, Fritz Wirth dat koolmonoxyde, 't welk bij elke onvol komen verbranding ontstaat en volmaakt reuk loos is, reeds bij een gehalte van 0.05 procent in de ademhalingslucht, sterk vergiftigend werkt. Wanneer het gehalte stijgt tot 0.3 procent en daarboven treedt al een meest doodelijk verloopende vergiftiging op, als men een kwartier in die atmosfeer blijft. Nu ontwikkelen auto-motoren zeer veel kool monoxyde en wanneer men ze in gesloten garages laat draaien treedt spoedig een ge vaarlijke concentratie van gifgas op, te gevaar lijker omdat het gas een verlammende werking heeft op den wil, zoodat de menschen die den invloed ervan ondergaan, vaak geen energie genoeg meer hebben om de frissche lucht op te zoeken. De vergiftiging kondigt zich door dui zeligheid en zwakte in de beenen aan. Daarna volgt bewusteloosheid. Prof. Wirth dringt ten slotte aan op een verbod om auto-motoren in gesloten garages te laten draaien. GASVERGIFTIGING. Toen Zondagochtend een te Berlijn-Moabit wonend echtpaar van feest thuiskwam vond het de keuken van de woning geheel gevuld met gas. In de keuken lagen hun drie kinderen van 7, 3 en 2 jaar oud; de jongste twee waren reeds dood, terwijl de oudste nog levensteekenen gaf. Het meisje is door de brandweer naar een ziekenhuis gebracht. Uit het onderzoek bleek, dat de leiding van het gastoestel lek was. Te Berlijn-Friedenau heeft de 27-jarige let terkundige Leo Ehlers in zijn woning met zijn 2l-jarige verloofde zelfmoord gepleegd. Uit de brieven die de jongelieden achterlieten bleek niet, wat de aanleiding tot de daad was ge weest; Ehlers had alle gaskranen in de woning opengedraaid. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Ouddorp op Don derdag 15 December, sde namiddags half drie uur. De voorzitter, Burgemeester Gobius du Sart, opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd; Ingekomen stukken: Kennisgeving van de Hec W. Mastenbroek, dat zij niet konden bijwonen. De goedkeuring van Ged Gemeente-rekening over 19! de opmerking gemaakt, da schoonhoudster, Mei. A. pensioensbijdrage alsnog moi Voorzitter zeide, dat mej. 1924 is benoemd, dat zij op gerechtigd of verplicht was drage te storten. In Juni 192! zigd en nu moet zij* de pensi storten. Ik heb nu deze zaak oJ kene zelf besproken, die hel als zij dat geld moet missen. B. en W. voor, het salaris tel 10,hetgeen ongeveer ne< stoorten bijdrage. Metjalgemee daarna besloten het salaris tl Een schrijven was ingekt Staten, waarbij mededeeling V aan den Keuringsdienst van \j te veel was bijgedragen een sJ Een missieve, waarin werd goedkeuring van het Raads aangaan van een geldleening was verdaagd. Nog was een schrijven ing< werd medegedeeld, dat de nar eischers vermeld moeten worde Voorzitter deelde mede, dat I liever hun namen geheim houl beste oplossing was, dat men toonder liet maken. Hiertoe vJ sloten. Een schrijven van M. Lodcj bedankt als" lid van den Raa Voorzitter deelde mede, dat Hoofdstembureau tot lid van J benoemd verklaard de heer P. Hierna werden de geloofsbrief en de Heer Bezuyen toegelaten Raad. Ingekomen was het advies v heidscommissie over de wijzigi verordening. Daarna werd dez°! finitief vastgesteld. Een verzoek was ingekomen Ned. Politiehondenvereenigingj lijksche subsidie. B. en W. s zij het werk dezer vereenigi; cieerden, voor, om op dit ver; ti beschikken, waartoe werd b| Een schrijven was ingekomen tegen het schenden en misbrui Heiligen Naam. verzoekende n treffen, dat zulks wordt strafb De meerderheid van B. en W hiertoe over te gaan. Voorzit steeds te stuiten op de praktis< aan de uitvoering van een der KI. Westhoeve zeide, dat voor het verbod was, doch ar bezwaren heeft. Daarna werd het in het leven roepen van eer! verbod. Vervolgens werd besloten cfl eigendom, onderhoud en beheer over te geven aan de Provinci Nog werd lang en breed gespr mogelijkheid om een nortonpom de haven. Ten slotte werd beslo te laten rusten, daar alle leden vai ren, dat. er geen zoet water te vii 1 De aftredende leden van de wering van school-verzuim wen Daarna sluiting. Verslag der vergadering der Gemeente Stad aan op Maandag 12 December 1 10.15 uur. i Aanwezig met den Voorzitter i De Voorzitter opent de verg gebed, waarna de notulen der vol ring worden gelezen en onveran] keurd. De Voorzitter deelt mede naa van hetgeen in de vorige vergat sproken over een Bewaarschool, cl ongeveer zullen bedragen 50, jaar, indien de school wordt bezocl minus 50 kinderen. Burgemeester en Wethouders met het oog op de kosten, niet 1 van een bewaarschool over te ga De heer VAN PAASSE verklaai het stichten van een bewaarschool ouders verplicht zijn zelf hun kirl voeden en de kinderen toch lang bonden zijn aan de lagere schooi De heer BERK meent dat het i een bewaarschool noodzakelijk is' het doel, dat vrouwen die op het I gaan werken, hun kinderen op de den kunnen brengen. De heer VAN SPRANG sluit hetgeen door den Heer v. Paasse is; en zegt dat het argument van det niet opgaat, omdat de vrouwen q om 5 uur reeds naar het land gaan dan nog niet geopend zal zijn. Er ontstaat nog een breede di dit onderwerp, waaraan alle leden Het voorstel van B. en W. wod ming gebracht en aangenomen. Te; Berk. j Belediging gemeente-ontvanger. De benoemde ontvanger legt de vereischte eeden in handen van zitter af. Ingekomen stukken. Een missive ten geleide van een g< raadsbesluit tot het aangaan van leening voor den bouw eener Bijz. S ten geleide van een goedgekeurd r betreffende de zekerheidsstelling v mcente-ontvanger; eene ten geleic goedgekeurd raadsbesluit tot wijzig

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2