Purol bij Ruwe en Springende Manden. Doos 30 ct. Kritiek en Kroniek. Offlcïeele Mededeelingen. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 14 DECEMBER 1927. ii ii ■v sl N d Bi P' E dt hooging van 500,in ontvang en uitgaaf op die beide posten? Hiertoe werd besloten, De commissie stelde verder voor den weg naar de begraafplaats goed te verharden daar die er schandalig bij ligt. 't Zal waarschijnlijk wel wat geld kosten, maar laat ons dan een afdoende verharding aanbrengen. De VOORZITTER vroeg machtiging om een goede verharding te laten begrooten. De VOORZITTER dankte daarna de com missie voor haar vele bezigheden verricht met het onderzoeken van al deze gegrootingen. BLOK zeide dat de begrooting weinig aan leiding gaf tot opmerkingen, zooals uit het rapport der commissie is gebleken. Echter, bij de behandeling van een begrooting gaat men zoo in gedachten eens terug naar wat in de gemeente heeft plaats gehad. Daarbij ga ik eens terug naar het moment, waarop wij hier weer te samen zitten, en hoe wij hier Zijn gekomen. Bij de jongste gemeenteraadsver kiezing kwam de grootste Tracffie van raads leden voor hare kiezers met niets, eigenlijk zonder een vastgesteld program. Zij vroegen hun gunst bij hunne kiezers op hun lang en goedheid. Lang beleid is waar, goed, dat is' een andere vraag. Daarom vraag ik me af, wat hefeben zij, de A.R. eigenlijk in al die jaren tot stand gebracht: niets. Nog zitten wij met dezelfde krotwoningen als 12 k 13 jaren ge leden. Geen stap is gedadfifjom daarbi Ver betering te brengen. Ik vraag me afr'isDfiet beleid, dat zij hunne kiezers voorspiegelen, wel zoo goed geweest? Zij brachten het dan ook van 5 op 4 zetels. Den Vrijheidsbonders ging het niet beter, die haalden nog minder resultaat, kwamen eveneens zonder program ma bij hun kiezers en nu nog twee verkiezingen, dan is de Vrijheidsbond geweken uit den raad. Slis ging onder een andere vaan zijn kiezers tegemoet. Hoe die zich bij zijn kiezers aan diende weet ik niet, de Maas- en Scheldebode maakt hem Chr. Historisch, doch Slis geloof ik, weet zelf niet wat hij eigenlijk is, althans hij is nog nimmer met een open vizier ten strijde geweest. Speel daarom openk aart. U geeft zich uit .visor de geheele gemeente te zitten, tevens als 'bezuiniger. Dit is eenmaal onmogelijk, als men wrl beSninigen, gaat dit meestal gepaard met'sebödie voor den arbeider; diens belangen behartigt, gij dus allerminst; voor alles kan men dns"geen zitten hebben. Laten wij weten wat wij aan elkaar hebben. De S.G.P'.'kwam evenmin met iets positiefs bij.zijn kiezers aan, en 't is aan Slis te wijten dat die met een zetel winst heenging. Nu ga ik eens terug naar mijn eigen zittings periode. Daarin is herhaaldelijk door mij naar voren gebracht het onhoudbare op woning terrein, de volkshuisvesting is hier aller treurigst. Daarover zijn circulaires ingekomen, waaruit men had te putten om aan dien wan toestand een einde te maken. Wat deed het A.R. bestuur? Men verdonkeremaande die circulaires en bracht ze niet in den Raad. Zij werd stiekuR». ter zijde gelegd. Bij de behande ling van de waterleiding, de bron van be vordering, van de volkswelvaart in het alge voor de hand dat ik me niet op het politiek terrein ga begeven en daarom behoef ik op de rede van den heer Blok slechts kort te zijn. De circulaire waarover de heer Blok gesproken heeft, die, naar hij meende, door het Dag. bestuur maar verdoezeld zoude zijn, is niet juist. De beide wethouders hebben daarvan een afschrift gekregen teneinde zich met die kwestie bezig te kunnen houden en zal ook nader in het college van B. en W. worden be handeld. Het is echter niei zoo gemakkelijk om op dat terrein handelend op te treden. Men kan die woningen wèl afkeuren en onbewoon baar verklaren, maar de menschen moeten onderdak hebben. Ik apprecieer het in Blok, dat hij over het meeningsverschil slechts zeer kort is geweest. Echter verklaar ik, dat ik aan het knoeien, zooals Blok het noemt, de A.R. nog aan eenige andere partij heb mede gewerkt; dat zou een te gevaarlijk spel zijn. wanneer dan eventueel een andere wethouder benoemd werd, zou deze gedurende de zittings periode steeds de gedachte hebben, dat ik hem liever niet als wethouder naast me zag en stel er prijs op steeds in de beste harmonie met de wethouders te kunnen omgaan. Ten opzichte van de stemming heb ik een vergissing ge maakt, dat beken ik, doch een mensch is niet onfeilbaar. Ik zelf had tevoren bij zeer be1 kwame deskundigen ook advies gevraagd en die huldigden mijn standpunt; over die kwestie is lang tweeërlei gedachte geweest, thans is hierin een definitieve uitspraak gekomen. Ik voor mij geloof ook niet dat Blok voor zich- zelven meent dat ik heb medegewerkt aan het geknoei, om denzelfden term te gebruiken, bij die verkiezing. Ik heb steeds getracht daarin de grootste voorzichtigheid te gebruiken en had daarvoor ook den voorzichtigsten weg genomen en slechts één wethouder laten be noemen. SLIS: Een groep kiezers hebben mij candi daat gesteld en hebben ook propaganda voor mij gemaakt en ik geloof dat ik mag veronder stellen met een behoorlijk aantal stemmen in den Raad gekozen te zijn. Ik zit dan ook uit sluitend voor de belangen van de gemeente, zonder eenige politieke partij te steunen. Wat de Maas- en Scheldebode mij kwalificeert moet zij weten. Ik moet daartegen alleen op merken, dat hier ter plaatse geen Chr. Histo rische partij bestaat en ik derhalve niet als hun candidaat kan zitting nemen in dezen raad. Bij de wethoudersbenoeming is er door de A.R. partij niet geknoeid. VOORZITTER: Ik verzoek U zich te ont houden van persoonlijke aanvallen. SLIS: Daarvan zal ik mij onthouden, maar toch acht ik het noodzakelijk den Heer Blok van antwoord te dienen, en tevens die geheele geschiedenis in het openbaar te behandelen. De heer Born is naar mij toe gekomen met de boodschap dat op een bepaalden avond de A. R. fractie vergadering zou houden en dat men mij mogelijk zou laten roepen ten einde mede te werken aan de regeling tot het be noemen van wethouders. Ik ben dien avond thuis gebleven en men heeft mij niet laten meen^m^n moest van de waterleiding niets roepen. Den volgenden morgen is Born weder- hebben, wel waren het de rechtsche partijen, om bij mij gekomen en zeide dat de A.R. die degfr zaflk lieten stranden. I fractie besloten had te trachten mij tot wet- Pfeobenoeming van het college van wet- houder benoemd te krijgen, alhoewel Gideon houj&g-s gaf stof tot nadenken. Tegen de wijze niet direct wilde medewerken. Toen is Gideon vaivoenoeming heb ik protest ingediend; die handeling noemde de Maas- en Scheldebode ondemocratisch; nu zullen wij echter zien wie ondemocratisch handelt. Gewoonlijk gaat men bij elkaar zijn licht opsteken wie wethouders zullen worden. De A.R. zijn daarmede begonnen en hadden klaar gemaakt, dat Born en Slis wethouder zouden worden. Hoe stout is dit streven geweest, wanneer we zien, dat zij slechts 4 zetels hadden, dus te zamen 5, waardoor geen meerderheid is te halen. De S.D.A.P. is gewoonweg, al had zij toch ook twee zetels, net zoo goed als de S.G.P., overal buiten gehouden. Toen wij ter Ver gadering kwamen, wisten wij van geen énkele afspraak. Dit had vermoedéïïjk wel zijn'reden. bij mij geweest voor particuliere aangelegen heden en daarna heeft ook de heer Gideon zijn medewerking aan mij gegeven, alhoewel die eerst aan den heer Mijs was toegezegd. Daarop beweerde men dat ik den heer Gideon had omgekocht op mij te stemmen. Dit is absoluut onjuist. Wel heb ik Gideon gezegd, dat ik op dat baantje niet zoo belust was. Born vertelde mij, dat de heer Mijs het graag zou worden, al was het maar voor de eer. Al deze verwikkelingen hebben er toe geleid dat de heer Gideon bedankt heeft als lid van den Raad. BORN interrumpeerde den heer Slis, doch wij konden dat niet verstaan. SLIS: Anders heeft zich niets afgespeeld en daarom geloof ik niet dat er gesproken mag Toen wij die convocatie thuis geSBüiird worden van geknoei van de A.R. zijde, kregen, trof het mij, dat daarop stond ver-1 LE COMTE: Ik dank den heer Slis dat hij meld .-Benoeming van 1 Wethouder in de 1 thans open kaart heeft gespeeld en zijn kleur vacature Joppe. Ik dacht niet anders dan datheeft bekend; nu weten wij ten minste wat zulks?Verkeerd was. Ik stak daarover mijn wij aan den heer Slis kunnen hebben. Dat de licht op bij deskundigen en die gaven blijken tweede wethouder linksch is en dat in een van instemming met mijn inzicht in de-'gé- gemeente waar de verhouding 7 tegen 4 meentewet te dien opzichte. De A.R. hadden linksch is, is de schuld der A. R. fractie. Deze in hun fractie eerst geéh ov'éf&'nstemming ge- wilde met de S. G. P. niet overleggen, terwijl vonden, waardoor geen andere gelegenheid in principe de S. G. P. en A. R. toch in één overschoot dan te wachten met het benoefnën lijn Zbuden moeten staan. De A. R. weigerden van een tweeden wethouder tot het raadslid echter meermalen haar chr. standpunt te Hokke was geïnstalleerd.' ïn de vei'ga'dériiig, huldigen. Toen de S. G. P. voorstelde om de toen de eerste wethouder is benoemd,, heb, ik brug over de haven des Zondags gesloten te erop gewezen en verdedigd dat het benoemen houden, waren het de A.R. die niet wilden van 1 wethouder niet wettig was, althans niet medewerken de Zondagsrust te bevorderen, in overeenstemming met de gemeentewet. Het Zoo ook was het de plicht der A. R. geweest doel der A. R. fractie is geweest die stemming te helpen bevorderen dat er in deze gemeente voor een tweeden wethouder uitgesteld te een rechtsche|wethouderbenoemd gewordenjwas krijgen. Voorzitter zeide, zich beroepende op Dt S. G. P. is, zooals de heer Blok zeide, met zijn 20-jarige ervaring, dat het gerechtvaar- geen program tot haar kiezers gekomen, doch digd was de stemming aan te houden omdat zij heeft uitsluitend ten doel de belangen der de raad niet voltallig was. Mijn meening was gemeente te behartigen overeenkomstig Gods toen dat een tweede wethouder wel gekozen Woord en dienovereenkomstig laten wij die had Runnen worden. Daarover heb ik bij Ged. belangen allen daaraan toetsen. Wij wenschen Staten mijn licht opgestoken en ben daarin in alles te steunen als dit in het belang der ge- 't gelijk gesteld. Concludeerende dus, dat óf de meente is en dan vragen wij niet of het een voorzitter heeft willen medewerken aan het linksch dan een rechtsch voorstel is. Daarom geknoei.,dqoi de A.R. fractie óf zich vergist Willen wij zoowel de belangen van het Open- heeft in de uitlegging van de wet. baar als het Bijzonder onderwijs steunen. Niettegenstaande dat is de uitslag der stem- Hiermede is in totaal gemoeid het belang van ming„en: samenstelling van den raad voor alle volkskinderen. optimisme vatbaar. Gezien dat het arbeiders- HOKKE: Als A. R. arbeider heb ik zitting element-mede goed vertegenwoordigd is, hoop gekregen in den Raad en allereerst wensch ik ik men thans in deze zittingsperidoe ook die beginselen, die getoetst zijn aan Gods aanffléi belangen zullen kunnen werken. Woord voor te staan. Ik hoop daardoor aan die Dc VOORZITTER antwoordde: Het ligt belangen mede te werken welken dienovereen komstig zijn, en hoop als zoodanig voor de geheele gemeente de belangen naar mijn best# weten te helpen bevorderen, in tegenstelling met de S.D.A.P. MIJS: Het verheugt mij na de beschouwing van den heer Blok, dat hij toch nog optimis tisch is over de samenstelling van den Raad. Ik hoop dat het ons gegeven moge worden dat wij als raadslid nog een poosje mee kunnen gaan. Wij hebben als Vrijheidsbonders nog een veeg gehad. Ik wil het eerst eens opnemen voor de A. R. partij. Blok heeft hun verweten dat er totaal niets gedaan is de laatste jaren. Ik wil er daarom op wijzen dat de A. R. en de Vrijheidsbonders <ook hebben meegewerkt aan de volkshuisvesting. Dodch het gaat niet aan om direct alle krotwoningen ontruimd te krijgen, dat zou te groote bedragen gaan vorderen; als we nu eens zien dat de strop op 't moment reeds 25.000 bedraagt, is dat toch heusch niet weinig, leder op zijn wijze doet zijn best het gemeentebelang te dienen; dat zulks niet altijd in de lijn van den heer Blok ligt is vanzelfsprekend. Dat de Iinksche leden niets hebben uitgericht in die jaren is onwaar. De Iinksche leden zijn begonnen met de plan nen voor de waterleiding. Dat deze zaak thans geheel stil igt, is de schuld van het conserva tisme van den Raad zelve. Het waterleiding plan had alleen tot doel te geraken tot een uitspraak in principe. De stemming is gehou den of men waterleiding wenschte al dan niet. 't Liep niet over de uitvoering van het plan zelve. Wel was het gewenscht, omdat in Zee land ook alle waterleidingbedrijven subsidie van Rijk en Provincie hebben gehad^dg&gfy tracht wordt dat ook hier te krijgen. Wat be treft de wethouderskwestie die heb ik in een der vorige vergaderingen reeds uiteen gezet. En van hetgeen daarover wordt beweerd, daar trek ik me een beetje van aan en ik zal be danken als ik denk daartoe reden te hebben. BLOK: Ik dank den Voorzitter voor het erkennen van zijn ongelijk in die kwestie van uitlegging der Gemeentewet inzake de wet houdersbenoeming. Hierna ontspon zich een korte discussie over de behandeling van de waterleiding, die ten slotte geen nieuwe gezichtspunten bracht. Daarna werd overgegaan tot behandeling der begrooting. BLOK stelde voor de post presentiegeld der Gemeenteraadsleden te verhoogen van 110,tot 275,met als verdediging dat de tegenwoordige uitkeering geen belooning is voor het werk aan het raadslidschap ver bonden. Wel wetende, dat men zich daarvoor heeft beschikbaar gesteld, doch gezien het vele werk als al die rekeningen en begrootin gen controleeren, dat is toch ten dienste der algemeene belangen. Hiertoe werd besloten. Bij de verlichting drong BLOK aan, dat beter toezicht gehouden moest worden bij het ontsteken der straatlantaarns. Meermalen als de maan achter de wolken zich schuil houdt, is het des avonds stikdonker. Zoo ook is het 's morgens vroeg dikwijls zeer donker. Be sloten werd hierover met den directeur der gasfabriek te zullen spreken en des morgens vooral Maandag en Dinsdag de lantaarns aan den Langeweg te laten branden. SLIS merkte nog op dat j.I. Maandag iemand die beesten aau den tram moest leveren, in de sloot is geloopen bij de woning van den heer Mijs. Dit zijn ongewenschte toestanden. LE COMTE drong nog aan dat de school commissie noodig eens op het nakomen van haar taak werd gewezen, in verband met de eventueele benoeming van een onderwijzer tegen de volgende vergadering. De VOORZITTER zeide zulks te zullen bevorderen. Daarna werd de gemeentebegrooting goed- gekeurd. d n3mf,. Benoeming commissie werkverdeehng qnder de werkeloozen. VOORZITTER zeide dat daarin zitting hebben gehad de heeren Blok, van Nimwegen en Kievit. BLOK drong aan, die commissie, waarvan het werk uiterst moeilijk is en ook zeer on dankbaar, wat meer bevoegdheid te geven. Zeer gewenscht zou het zijn, indien die com missie ook het recht had werk op te zoeken en dit aan B. en W. en in overleg met B. en W. te laten uitvoeren. VOORZITTER: U wenscht toch geen blanco crediet? BLOK: Neen, zoover wensch ik niet te gaan, dat is niet noodig. VOORZITTER meende dat tegen den wensch van Blok geen bezwaar kon zijn. Hiertoe werd dan ook besloten. In de com missie werden benoemd de heeren Blok, van Zetten en Van der Veer. Allen nemen hunne benoeming aan. 17. Besloten werd thans de plannen voor het bouwverbod officieel vast te stellen over eenkomstig de voorstellen. 18. Benoeming Regent Burgerlijk Arm bestuur en Weeshuis. Vacature G. Born. De voordracht luidde: G. Born en 2. L. J. Buth. De heer Born werd herbenoemd. 19. Benoeming Lid schoolcommissie. Af- Voor huis en hof. 1NHEEMSCHE AQUARIUMPLANTEN. subsidie aan die vereeniging beter besteed was dan bijv. aan een geitenfokvereeniging. De leden raakten in vroolijke stemming, misschien van de alcoholvrije geitenmelk, maar Van der Veer kreeg het er door, dat aan genoemde ver eeniging jaarlijks 10,- -owordt. gesubsidieerd. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat die centjes in de lade van dffikaajeleins verdwijnen. De Soinmelsdijksche haven krijgt ook haar jaarlijksche beurt (altijd men praat er over). Waar we hebben opgemerkt, dat verschillen-1 In werkelijkheid wordt er beroerd weinig aan de de aquariums werden bedorven door water-vaargeul gedaan. Echter kwam men overeen planten, welke hiervoor niet geschikt zijn, een verhooging van 500,— boven de door zullen we hier in 't kort eenige inheemsche B. en W. geraamde bedrag te accepteeren, waterplanten bespreken, welke zonder eenig waardoor we nu wel verwachten, dat Sommels- bezwaar geschikt zijn om in een aquarium te dijk nog eens een puike haven krijgen zal. worden geplaatst. De diverse begrootingen worden zoo goed en In de eerste plaats noemen we dan de Cana- ZOo kwaad als 't ging goedgekeurd, deesche Waterpest, die zoowel drijvend, als) Na de begrooting-behandeling komt de ondergedoken en in den bodem wortelend, kan s. D. A. P.-afgevaardigde op z'n praatstoel en worden gehouden. Deze plant is bovendien een vertelt z'n medeaanzittenden z'n weder- uitstekende ontwikkelaarster van zuurstof en waardigheden en bevindingen van den Raad. reinigster van troebel water en wordt door de De Anti-revolutionnairen, de Vrijheidsbonders, karperachtige visschen graag als „groente" I de St. Ger. en tenslotte de Chr. Historische genuttigd. Men kan deze plant in alle siooten raadslid worden eventjes aan den tand gevoeld en plassen in overvloed vinden, omdat ze welig en zelfs de Voorzitter ontkomt niet aan een groeit. Af en toe verwijdert men de donker- pijnlijke behandeling, betreffende de wethou- wordende, afstervende stengeleinden. Dezeders-verkiezing in September j.I. En het plant leent zich ook uitstekend voor bodem-1 mooiste was, de arbeiders-vertegenwoordiger beplanting en geeft vooral in eenigszins kale heeft, gelijk gehad, de Voorzitter bekend z'n aquariums een heel mooi effect. Als zodenvormers doet de Biesvaren of Brasemkruid uitstekende diensten. Deze komt echter niet zoo veelvuldig voor, uitgezonderd in de Friesche meren. Naast deze blijvende nlanten, kunnen we fout. De beste breister laat allicht een steekje vallen. Blok drong aan op langer straatverlichting des avonds en 's morgens. Het verheugt ons, dat we reeds in een vorig nummer van O. E. daarover een artikeltje schreven. Een raadslid als een tijdelijke opluistering de Sterrekroos heeft misschien meer respect op ons eiland dan aanbevelen. Verder is als drijvende waterplant de pers, dus we kunnen zeker zijn dat de ons Hoornblad onmisbaar. Deze plant is altijd lantaarns langer branden voortaan, vol leven'ëh is gemakkelijk met een steentje] Een verluchting was het ook voor de raads- in een hoek vast te leggen. In het voorjaar i leden, toen de door de Maas- en Scheldebode beginnen ze uit te schieten en het is een pracht altijd zoo opgehemelde Chr. Historische heer als men deze onderwaterboom zoo te bewon- Slis zelf kleur ging bekennen en verklaarde deren. Ze hebben kleine doornachtige uit- j nooit voor een Chr. Historische partij zitting steekseltjes aan de bladeren, waarmee ze het drijvend vuil opvangen en zoo het water helpen zuiveren. Zifa ze vuil geworden, dan neemt men ze even u.t het water en spoelt ze onder de kraan af. Waar deze planten niet wortelen, levert dit geenerlei bezwaar op. Ook deze plant wordt door enkele vischsoorten gaarne als plantenvoedsel gebruikt, terwijl de salamander ze bij voorkeur als nest gebruikt, hetgeen even eens door de stekelbaars gebeurt, die zijn nest maakt van Hoornbladstukjes. Verder is Hoorn blad een der weinige planten, welke onder water wordt bestoven. Deze bestuiv.ng vmdt als volgt plaats. Het stu.fmeel zweeft in den vorm van langwerpige blaasjes aoor het water. De heen en weer zwaaiende bloemstengel met den stempel raakt deze blaasje^ en op de plek van aanraking groeien, uit de stuifmeel blaas jes, buisjes met den inhoud van het blaasje in den stempel. Ook de Kikkerbeet kan heel goed als drij vende plant gehouden worden, terwijl ook het Sierlijke Bronmos uitstekend geschikt is. Het verdient evenwel geen aanbeveling dit in een groot aquarium te gebruiken, omdat het spoe dig door andere planten wordt verdrongen en dan verstikt en daardoor veel last veroorzaakt bij het schoonmaken. In een klein aquarium met wat salamanders mogen ze echter niet ontbreken. De diverse Kranswiersoorten zijn vooral voor den beginneling niet aan te raden, omdat deze de drgers zijn van de woekeralgen en ofschoon deze wel te verwijderen zijn, door ze een tijdlang m een sterk bad van kopersulfaat te houden, lijkt het ons voor den beginner beter, dat hij zich er niet aan waagt. De aan de Kr nswiersoorten verw nte Ni- tell 's kunnen gerust gehouden worden. Deze zijn fijner en sl pper, maar zijn vrij van woe keralgen en-zijn gemakkelijk in den bodem te bevestigen.1 We besluiten dit artikel met nog op te merken, dat het absoluut uit den booze is, om wekelijks het aquarium schoon te maken. In een behoorlijk ingericht aquarium is zulks overbodig en men stoort onnoodig de harmo nische samenleving in zoo'n kleine levens- gemeensdUb', die ons steeds meer genot geeft en ons inwijdt in de geheimen der natiuur. Over eenigen tijd zullen we eenige grepen doen uit het leven van de diverse aquarium bewoners, waarbij we nog enkele wenken zullen geven. in den raad heeft genomen maar er alleen zit ter behartiging van de gemeente. Het kan zijn en we hopen het, heel veel merken we er nog niet van. Afgevaardigden van Vrijheidsbond en S.G.P. verdedigden zich natuurlijk dapper en krab belden al het goeds dat ook zij in hun zittings periode hadden gedaan, bij elkaar. Ook het A. R. arbeiderslid verklaarde de beginselen, getoetst aan Gods Woord, vóór te staan! Mundus vuldus decipit! Emje-EN. Marktberichten. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 12 December. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 648 vette runderen, 206 vette kalveren, 1620 schapen of lammeren en 1195 varkens. Prijzen per kilo: Koeien 30 k 33 c.; 42 a 45 c.47|- k 50 c. Ossen 37£ c.41 a 44 c.46 49 c. Kalveren 55 a 60 c.; 70 a 75 c.; 82| a 87£ c. Schapen 29 a 31 c. Varkens 31 c.; 32 c. 33 c. Lammeren 18 i27&per^stuk. n. De aanvoer van koeien en ossen was groot met langzamen handeLemfleiELigszins gedrukte prijzen. .e-".1 Een enkele puik beste koe werd nog tot 2\ cent boven noteering verhandeld. Stieren niet noemenswaardig ter markt, vandaar geen noteering. Vette kalveren waren tamelijk aangevoerd. De handel was redelijk en prijshoudend. Een prima best kalf werd nog van 5 tö. 7 j''cent boven noteering verhandeld. Schapen en lammeren warerfimimer aange voerd. Wegens de slechte berichten uit Frankrijk was de handel zeer traag en dit was ook van invloed op de prijzen. Enkele prima zware lammeren werden nog iets boven no teering verkocht. De aanvoer van varkens was nog goed met tamelijk vluggen handel en er werden hoogere prijzen bedongen. Voor zouters werd van 28 tot 30 cent per K.G. besteed. AMSTERDAM, 12 December. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 626 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwali teit 98108 c., 2de kwal. 8096 c., 3de kwal. 6878 c. per K.G. slachtgewicht; 140 melk en kalfkoeien 300400"per stuk; 96 vette kalveren 2de kwaliteit 90104 c., 3de kwal. 8090 c. per K.G. levens gewicht; 56 nuchtere kalveren 12—20, 90 schapen 3242 per In een zitting van ongeveer drie en een half stuk; 763 overz. en Geldersche varkens: 1ste uur, van half drie tot zes heeft den Raad van kwaliteit 73—75 c., 2de kwal. 72—73 c. per Sommelsdijk de Gemeente-begrooting behan- k.G. slachtgewicht; vette varkens 71—72 c., deld. Harde nootjes zijn er gekraakt; enkele per K.G. slachtgewicht; 62 paarden 100—225 lichtpunten zijn er opgegaan. per stuk. Van socialistische zijde kwam er al spoedig oppositie voor een tijdelijke onderwijzers- Boter, Kaas en Eieren, benoeming aan de Openbare School door het APELDOORN, 12 December. Eieren. Aan- vertrek van den heer Kruithof, en het voorstelvoer ]0 000 stuks' Prij van f 12 M f H 5Q van dien kant vond geen doorgang. Wel werd m|ddelt^arkt f 13 50 d'e I00 stu^. Han[i'c| v aangedrongen om m een volgende zitting nog 1 eens met dit voorstel te komen. Bij de vast stelling der Begrooting van de Gasfabriek over 1928 bracht de St. Ger. afgevaardigde de wisselplaats bij de fabriek ter sprake. Heftig protesteerde hij tegen de manier van optreden van Ged. Staten, die nog steeds uitspraak moet doen over die wisselplaatskwestie. Tesamen met het S. D. A. P.-raadslid Blok betreurt hij tredend den heer" Van der Poel. Deze werdde sabotage van de raadsbesluiten. De laatste met 8 stemmen herbenoemd. I ging nog verder, en voornamelijk de winst- 20. Benoeming Leden commissie tot wering verdeeling te Middelharnis zat hem in zijn maag. t van schoolverzuim. De aftredende leden wer-| De Raad van Middelharnis beschikt, de Gas-; stuks, 9 a 12 ct.; particulieren betaalden 12 ct. den herkozen en gekozen de heeren J H.commissie wikt. Als dat zoo doorgaat zal hij per stuk. aeooqeieb- Dijkers en L. J. Buth. klagen bij Ged. Staten. I 21. Tot Lid en Pl.vervangers der Gas-J Een verzoek van de Ned. Ver. tot drank-) Granen enz., Meel en Oliën, commissie werden herkozen de heeren M. bestrijding om een jaarlijksche subsidie had ROTTERDAM, 12 December. Fijne zaden Joppe en A. A. Mijs. Beiden nemen hunne zeker van de baan geknikkerd geworden, als (Boerennoteering): blauw maanzaad 38 benoeming aan. daar niet, weer van de rooie kant, een waar- 39 karwijzaad 37 a 38 koolzaad 20 22 w Daarna werd de vergadering gesloten. schuwende stem had doen verstaan, dat een kanariezaad ƒ11 k 12 zaailijnzaad 23 k 25 OUDEWATER, 12 December. Kaas. Aan voer 74 partijen tezamen 3330 stuks, wegende 16,650 k.g. Eerste soort Gouda met rijksmerk 53 k 55, dito mindere qual. 49 k 52; zonder rijksmerk 50 52. Handel matig. ROERMOND, 12 Dec. Eiermijn. Aanvoer 450.000 stuks. Kippeneieren 10.9012, id, kleine 6.5010.50; eendeneieren 8.709 de 100 stuks. TI EL, 12 December. Boter. Aanvoer 53 k.g. 2 a 2.40 per k.g. Eieren. Aanvoer 5000 ONZE E - voerlijnzaad 18 k 20, alles per 100 k.g. AMSTERDAM, 12 December. Granen. Noteering Amst. Korenbeurs. Mais La Plata desp. 200, stoom, per Ashleigh. Galvan en Theeofano alsmede Jan./April lev. 1" Java mixed dispjbjf"l'98r- Lijnkoeken Noord Am. loco 13.40, Dec./ Maart 13,45, SK^pemstoomschip Bellepline 13,85, per stoomschip Anaconda 13,85. inlandsche voorslag loco 13,35. AMSTERDAM, 12 Dec. Binnenl. granen nieuwe tarwe 11 k 14, rogge 10J k 11°//, Chev/Hergerst 12 a 12| haver 11 12,g duivenboonen 14 a 154, paardeboonen 12 a 12£, groene erwten 24 a*27£, alles per 100 Kg. karwijzaad 19 a 19|, blauwmaanzaad 20 k 201 p. 50 kg. ROTTERDAM 12 December. Binnenland8 sche granen en peulvruchten. Tarwe: met zeer ruim aanbod, in alle soorten belangrijk lager verkocht. Puike 13 tot 14£, overigens van 10 tot 11. Rogge 11 tot 12.50. Chevalier gerst 12b tot 13A-, Haver ƒ11 tot 12°//. Erwten klein groene iets lager verkocht naar kwaliteit van 22 tot 26.75. Schokkers even eens iets lager verkocht. Puike 34 tot 36, overigens van 20 tot 32. Bruine boonen langzaam onveranderd. Puike 27 tot 30, overigens 20 tot 25. Alles per 100 K.G. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 12 December. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 5.205.70. Zeeuwsche blauwe 5.606, Zeeuwsche eigenheimers 55.30, Zeeuwsche bonte 5.756.25, blauwe eigen heimers 4.80—5.20, bravo's 5.756.25. Red Star 4.504.75, industrie, klei 4.4.4f drielingen, bonte, blauwe 34.60, drielingen eigenheimers 4.504.60. Met matigen aan voer, kalmen vraag. Huiden, Leer Wol, Diversen. ROTTERDAM, 12 December. Vlas (opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer: 800 K.G. blauw, schóón f MO1.65, 6000 K.G. Groningsch 1.401.50, 2800 K.G. Holl. geel f 1.40—1.75, 200 K.G. dauwroot 1.1 per kilogram. Burgerlijke Stand. ^DIKKSLAND. Overleden: 'Öieertfé?o£kenburg, oud 64 j., weduwe van MachieMde Ruiter; Neeltje Koster, oud 96j., wed. van Marinus Visbeen. OOLTGENSPLAAT. Geboren j Jacoba Hendriena, d. v. Martinus Stam en Pieternella Cornelia Vermaat; Mat- thys, z. v. Jacob van Oostenbrugge en Lena Holleman; Arie, z. v. JohannisCornelisvan Putten en Maatje van Putteh; PieterLeen- dert, z. v. Willem Bastiaan de Vos en Teuna Kloet. Getrouwd: AdriaaqstMarinusLeendert van der Griend, 26 j., en Krflntje Leadens, 26 j. OverledenSnaanna. Korte weg, 66 j., wed. van Arie van Hassent. H. A. v. d. Meer, ambtenaar Middelharnis. Gevonden voorwerpen: merplaat, gemerkt H 60327;; den gem-veldw. H. Dirkx al De heer A W. Njjgh als secretaris der Gezondh* gezeteld alhier. Sport. De voetbaluitslag! dag zijn voor onze geel-blaii onvoordeelig. Het eerste elftal dan ook in de laatste minuut Erasmus, een gelijk spel (2 Het tweede zette haar zeget dam voort en met 21 blee 8 de baas in een alleraardigste waardoor Flakkee II een mi promotie gaat maken. Schuren der Straten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelharnis maken bekend, dat op VRIJ DAG 16 DECEMBER 1927 de bewoners van huizen, de eigenaars van onbewoonde hui zen, de bruikers en bij gebreke van dien de eigenaars van pakhuizen, stallingen, schuren, tuinen en erven zullen moeten doen schuren de straten en goten vóór, achter en ter zijde van die gebouwen of erven loopende. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13 December 1927. De SecretarisDe Burgemeester, NIJGH. L. J. DEN HOLLANDER. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. In de plaats van de heeren J. Vroegindeweü en J. Boeter zijn tot ouderling en diaken in de Ned. Herv kerk gekozen H. van der Wende enS, Ver- hage Jz. Donderdagmiddag ontstond in de wo ning van Adr. Peeman in de Nieuwstraat een begin van brand, doordat een hoeveel heid goederen op een hekje waren gehangen hetwelk te dicht bij de kachel was geplaatst. Doordat het vrij spoedig werd opgemerkt, kon men het vuur tijdig blusschen en werd meerdere schade voorkomen. Woensdagavond 6 30 uur zal in de Geref. kerk godsdienstoefening worden ge houden door ds G. van Velzen. Na afloop hiervan zal de stemming plaats hebben voor 2 ouderlingen en 1 diaken. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 6 10 Dec. hebben zich bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden aangemeld: Veldarbeiders 21; Timmerlieden 1; Zeevisschers 6. Totaal 28 personen. .uisu Op 10 Dec. 1927 is opgericht de onder afdeeling Goedereede en Overflakkee van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: L. J. den Hollander, Burg. van M'harnis en S'd\jk; F. Nieborg, Burg. en Secr. van Stad a/t Haringvliet; J. RoojJ, gem-secr. Dirks- land; D. Verweij, gem.-ontv. Oude Tonge; Centrale Veiling te Mid< Veiling van Vrydag 9 Dec Kippeneieren 60-61 k.g. 91 Idem 60 62 k.g. 71 Idem bruine 60 61 k.g. Eendeieren 68-69 k.g. 7,30J Alles per 100 stuks. Bloemkool 2,— tot 6,60 p Savoye kool 3,60 tot ƒ14, Roode kool 2,60 tot ƒ6,— Andüvie 0,40 tot 1,80 per Spruiten 6,70 tot 12,40 pe Stekuien 2,90 tot per 100 k Armgaard 11,60 tot 12,8(1 Campagners 10,— p. 100 k. Grauw Zoete Reinet 8,60 p Goudrenetten 5,10 tot ƒ20, -. Bellefleurs ƒ7,— tot 11,40 Giesser Wildemans ƒ5,101. ƒ10 Kleiperen ƒ2,— tot J 11,60 p Ponsperen ƒ8,70 per 100 kg. Witte Kozijn J 12,10 per 100 Bergamotten 5, per 100 k Kaas 0,33 tot 0,59 per por Boter 1,13 tot 1,18 per po Boerekool 2,60 per 100 stroc Veiling van Maandag 12 Dec Kippeneieren 61 62 k.g. 9,- Idem 60 k.g. 6,80. Idem (br.) 60 k.g. 9,20. Eendeieren 66 k.g. 7,25. All Savoye kool 4,70 per 100 stu Roode kool 5,70 tot 9,60 pi Witte kool 9,per 180 stuks Tulpenbollen 0,30 tot 0,50 Spruiten ƒ9,— tot 10,10 per Stekuien 3,per 100 kg. HaDdperen ƒ6,— tot 7,20 pe Kleiperen 3,80 tot 8,40 per Lauwtjesperen 12,10 tot 12, Armgaard 8,60 tot 13,40 pe Grauwz. Reinetten 8,701 10, - Campagners 10,20 tot 10,60 Bellefleurs ƒ10,— tot ƒ10,80 pe Kaas 0,35 tot 0,37 per ponc Boter 1,06 tot 1,15 per pon SOMMELSDIJK. Aan de fai: werd in dit najaar door den we 7.592.250 K.G. suikerbieten gew In de maand November hier 2 personen geboren; 21 persd den zich, 15 vertrokken en 1 ovj weljjken werden niet voltrokken DIRKSLAND. Voetbaluitslag v Dirksland-Olivio 2-5. Door het Gemeentebestuur A. Duhen, alhier, vergunning verbouw van de woningen aan tarieweg, A. N. 262, 263 en 264 Tegen J. v. d. V. is proces- gemaakt wegens mishandeling schippersknecht A. Nobel. Tegen J. R. alhier, is té' proces-verbaal opgemaakt wegen; in de bebouwde kom dier gemeed motorrijtuig op vier wielen, zon bezit te zijn van een Rijbewjjs. rjjden in de bebouwde kom) De oudste inwoonster dezer en van dit eiland, de Wed, M. 12 dezer in den ouderdom van ri overleden. HERRINGEN. De oogstcollecte Herv. Kerk heeft opgebracht 3! STELLENDAM. De garnalenvi? hier hebben de vorige week niets terwfll de 18 vaartuigen, die te E visschen, gemiddeld 800 K.G. aan de alhier hebben afgeleverd. De kui hebben gemiddeld per vaartuig 6 K G schubben aangevoerd tegen van f 1 tot ƒ2 per K.G. Voor de di werd aangevoerd plm. 100.000 K Groote hoeveelheden sardijn werd. voerd, doch waren onverkoopbaai geen vraag was. De vorige week werden van voerd 350 K.G. aardappelen. Door het bedanken van den Kalle als diaken voor de Ned He zal Vrijdagavond 6 uur een nieu ming plaats hebben. GOEDEREEDE. Het drogen van heeft de afgeloopen week een eir men. Er werden aangevoerd 1.731 A.s. Donderdagavond hoopt i Herv. Kerk op te treden den heer man van Stellendam. De kuilvisschers hebben de am week van 1090 kilo Schubben gi I De vorige week zijn van f I balen ajuin verscheept en 50000 I droogde cichorei. OUDDORP. De afgeloopen week door de kuilvisschers van 20 i j schubben per week en per schuit g/ j

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2