7lcLgeMxfl&£aujcl& LOGEEREN „Hotel-Restaurant SIMONS" INGEZONDEN MEDEDEELING. f spoedig weer beter door wettig beschermd tegen vervalschingen )n Buisjes van 40 en 75ct. Proefbuisjes25ci te water. De dochter kon zich zwemmende redden. De beide andere personen werden door een schippersknecht van een nabij liggend vaartuig gered. Alle drie drenke lingen zLjn in het R.K. Ziekenhuis te Lobith opgenomen. De politie stelt een onderzoek iD, OVER DEN OCEAAN IN EEN ONZINK- BARE BOOT. Ook bjj het ruwste stormweer dravende. ROTTERDAM, 7 Dec. De heer J. Schut- tevaer, uitvinder van de onzinkbare reddingr boot, heeft op de werf van B. Tans Zn. alhier een nieuwe boot in aanbouw, waarop hij binnenkort een reis van Rotterdam naar New York en terug denkt te ondernemen. Het vaartuig is op de tuigage na geheel ge reed. De directeur van een der groote Rot- terdamsche scheepvaartondernemingen heeft zich garant gesteld voor de bouwsom. Vele Rotterdamsche zaken op het gebied van handel en scheepvaart hebben den heerSchut- tevaer gesteund door belangeloos de navi- gatie-instrumenten, o a. een kompas, de kaar ten en de benoodigde proviand aan te bie den. Als gezagvoerder heeft zich beschik baar gesteld de heer H Smit, een bekend kapiteiD, gewend in notedoppen den Oceaan over te steken. Hij bracht reeds voor ver schillende firma's kleine vaartuigen over en verklaarde, na de „Schuttevaer" aan de werf bezichtigd te hebben, verzekerd te zijn van een veiligen overtocht. De bemanning zal uit vier koppen bestaan, terwijl de uitvinder, de heer Schuttevaer, de reis meemaakt als werkend passagier. Zooals wij reeds vroeger mededeelden is de Schuttevaer-reddingboot geconstrueerd volgens het principe der onderzeebooten. Zij is geheel overdekt, terwjjl de toegang waters dicht afgesloten kan worden, zoodat bij het ruwste stormweer het vaartuig drijvende zal blijven. Men kan deze reddingboot reeds van het dek van een schip af in het water laten glijden. Ook heeft de boot het voordeel, dat zij, indien zij by een zinkend vaartuig mee naar de diepte wordt gezogen, weer boven komt. De nieuwe Schuttevaer-reddiDgboot, die de meest volmaakte stabiliteit heeft en nog steviger geconstrueerd is dan haar voor gangster, biedt plaats voor 30 personen. ZJj is voorzien van zeil vermogen en kan een snelheid ontwikkelen van 12 mijl per uur. De Kon. Luchtvaart Mij. heeft zich, daar deze vinding ook voor de luchtvaart betee- kenis heeft, eveneens voor deze boot geïn teresseerd. De directie heeft zich in verbin ding gesteld met den heer Fokker, die zich bereid verklaarde, Schuttevaer en zjjn beman ning bjj aankomst in Amerika te ontvangen en te introduceeren. Indien de reis naar Amerika en terug be wast, dat de heer Schuttevaer het probleem der onziDkbare reddingboot heeft opgelost, zal hjj de vinding geheel gratis afstaan ten behoeve der veilige scheepvaart en kan ieder belanghebbende zonder kosten zjjn teeke- ningen krfigen om deze vinding toe te pas sen bij de constructie der reddingbooten. Gemengd Nieuws. Bandieten-inval in een danszaal, NEW-YORK, 5 Dec. Bij een gevecht in een danszaal achter in een café te Chi cago waar 200 personen aanwezig waren, zijn in den vroegen morgen een man gedood en zeven personen ernstig gewond. Zes ban dieten die met revolvers gewapend waren en gevolgd werden door twee roovers, die met kleine machine-geweren gewapend wa ren, drongen de lokalen binnen. Een politie beambte die tot de dansers behoorde, schoot vier maal op den leider der bende, die ern stig gewond werd. Intusschen werd een kellner, die trachtte te ontsnappen, door een bandiet die buiten de wacht hield, neer geschoten, In de verwarring werd door ver scheidene politie-agenten in het wilde weg geschoten. Noodweer in de Ter. St. NEW-YORK, 5 Dec. Door de hevige stormen der afgeloopen dagen is aan de kust van den Atlantischen Oceaan veel schade aangericht. Yele badplaatsen hebben schade geleden door de hooge zee. Te New-York daalde de temperatuur plot seling tot 12 graden beneden het vriespunt, Er is veel sneeuw gevallen en talrijke men- schen zj)n door de koude bevangen en over leden. De binnenkomende schepen der vaste lijnen hebben veel vertraging. DE NAAKTDANSERES MET DE SLANG. Een vertooning, die door de zedenpolitie is verboden. Sinds 1 December treedt, of liever trad in het Royal Orpheum te Boedepest de Fran* sche naaktdanseres Arimande Banu op, die als eenig toilet bij haar dansen een levende slang droeg. Na de derde vertooning van dit unamer kreeg de directie van het cabaret en boodschap van de zedenpolitie, dat de rouw voortaan alleen gekleed zou mogen ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 10 DECEMBER 1927. optreden. De danseres weigerde zulks, daar hiermee de karakteristieke bewegingen van haar dans verloren zouden gaan. De directie van het Orpheum slaagde er echter niet in de zedenpolitie te vermurwen en het slot was, dat het nummer van het programma geschrapt moest worden. De danseres heeft nu een eisch tot schadevergoeding tegen de directie van het Orpheum ingediend. De biecht van een levend begravene. In een klein dorp in het Noorden van Hongarije gebeurde onlangs een ongeluk. By het herstel van een welput stortte de rand in en sleepte een arbeider mee in de diepte. De man kwam in het water terecht en werd ten deele onder de aardmassa be dolven, doch zijn hoofd bleef vrij, zoodat hjj om hulp kon roepen. Op alle mogelijke manieren trachtte men die te bieden, doch het resultaat was slechts, dat er steeds meer grond in de put stortte. Men werkte tot het nacht werd en zette den volgenden dag, bjj het krieken van den ochtend den arbeid voort. Het eenige resultaat was, dat de arme man steeds dieper wegzakte, 's Middags riep by, dat het water zoo hoog was gestegen, dat het spoedig te laat zou zijn en vroeg hij om bijstand van een geestelijke. De pas toor kwam en de man biechte, ten aanhoore van de ontroerde dorpsbewoners, al zijn kleine zonden. Toen kreeg hy den zegen van de kerk en zweeg voorgoed. De dorps- genooten waren by gebrek aan de noodige reddingsmiddelen gedoemd hun makker machteloos den dood in te zien gaan. Een ramp op de Kaspische Zee MOSKOU, 6 December. Gevreesd wordt, dat het meerendeel van de ongeveer 900 visschers, die sinds eenige weken in de Kaspische Zee door het ijs zijn ingesloten, om het leven zjjn gekomen bij hun poging om den vasten wal te bereiken. Liefdesdrama te Boedapest. Te Boedapest kwam de geliefde van den knappen winkelbediende Wessely, Barbara Sallay, tot de ontdekking, dat ook haar jongere zuster Rose in liefdesverhouding tot den jongeman stond. In een vlaag van jaloezie heeft zij daarop Wessely den Inhoud van een flesch vitriool in het gelaat ge worpen, waarna zij in den Donau sprong. Een uur later wierp zich ook Rose, die het gebeurde had vernomen, in de rivier. De twee vrouwen liggen stervend in het zieken huis. Wessely is aan de bekomen brand wonden overleden. Levensmoede. Te Charlottenburg hebben Maandag twee jonge meisjes en drie jongelui getracht ge meenschappelijk zelfmoord te plegen. Ze hadden in de keuken van de woning de gaskraan opengedraaid. De bewoners van het huis, die onraad bespeurden, konden de 5 wanbopigen redden; ze zjjn ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. Het was op de kamer van een 18-jarig chauffeur dat zich het drama afspeelde. De jonge man was sinds eenigen tijd werkloos evenals zijn kameraden. Maandag hadden de 5 jongelui, die allen deel uitmaakten van den communistischen frontstrijdersbond, be sloten samen in den dood te gaan; toen de politie Maandag de woning binnendrong lagen ze bewusteloos op den vloer van de keuken. Ze bevinden zich thans allen buiten gevaar. JUWEELENSHOW TER WAARDE YAN MILLIOENEN. Een unieke gebeurtenis te Londen. Dinsdag is in May fair-hotel te Londen een show gehouden van juweelen. Ten aan- schouwe van twee prinsessen van Grieken land en tal van andere hoogadellijke dames, maar ook van de noodige detectives, demon streerden mannequins juweelen sieraden tot een totale waarde van 12 millioen gulden. Men had zorg gedragen, draagsters van „juweelen" namaak slechts openlijk het hotel te laten binnengaan, terwijl de echte kleinoodiën langs een achterdeurtje werden binnengebracht. Gedurende de show werd in en rondom het hotel streng gesur veilleerd. Het kostbaarste stuk was een parelsnoer van 1.200.000 gulden. Een enkele ring, geheel gesneden uit een solitaire, deed een kwart-millioen gulden. De noviteit waren halssnoeren van smaragden. GEHEELE BRUILOFT VERGIFTIGD. Verscheidene patiënten hopeloos. Een rijk Poolsch koopman, Kastner, te Turek woonachtig, noodigde dezer dagen 60 gasten op den bruiloft zijner dochter. Na het diner viel de bruidegom in zwjjm en een paar minuten later stortten van liever lede alle gasten bewusteloos of krimpend van pijn ter aarde. Kort vóór de bruiloft had de bruidegom een anoniemen brief ontvangen, die dreige menten bevatte, en de geneesheeren ver klaren dat een nog niet bekend geworden vergif aan het eten was toegevoegd. Alle slachtoffers liggen in het ziekenhuis; aan het herstel van verscheidene hunner wordt gewanhoopt. EEN BRUTALE OVERVAL. In de Berlijnsche tunnelspoor is een bru tale poging tot beroving gepleegd. De 25- jarige schilder Karl Ristau uit Wilmersdorf had 's nachts om 1 uur den trein van Ge- sundbrunnen naar Wilmersdorf genomen. Hy zat alleen in een coupé, maar kreeg aan de halte Putlitzstrasse gezelschap van een naar schatting 40-jarig man met een zwart puntbaardje. Deze vroeg na een oogen- blik den schilder vuur en toen deze hem zijn sigaret overhandigde, sloeg de man hem plotseling met een zwaar voorwerp, ver moedelijk een boksbeugel, op het hoofd. De schilder, hoewel zwaar gewond, wist nog op te staan en aan de noodrem te trekken, juist op het oogenblik dat de trein het sta tion Westend binnenliep. Van deze omstan digheid maakte de aanrander gebruik om op het perron te springen en tusschen an dere uitgestapte passagiers te verdwenen. De aangevallene heeft zeer ernstige kwet suren aan den schedel gekregen. EEN MAN DIE ZICH LEVEND LAAT BEGRAVEN. Men meldt uit Berlijn. Een man, die 120 uur onder den grond wil blijven, heeft zich te Stuttgart levend laten begraven. De fakir, die zich To Chas noemt, maar in werkelijkheid Hubert heet en geboren is te Dusseldorf, verscheen, nadat hij in een restaurant flink had gegeten, om half 9 's avonds in gezelschap van twee ge neesheeren in de Sportarena te Stuttgart waar hjj door de artsen werd onderzocht. Deze verklaarden To Chas in elk opzicht geheel gezond. To Chas stak daarop 5 lange hoedenspelden door zijn wangen, zjjnooren en zijn hals en legde zich vervolgens in een van een glazen deksel voorziene kist, die werd dichtgeschroefd en tenslotte met tou wen omwonden. De uiteinden der touwen werden verzegeld, daarna werd de kist in de diepte neergelaten, er werden een paar planken overgelegd en toen werd het graf dichtgeworpen. Boven het hoofd van To Chas bevindt zich een houten schacht, waardoor de nieuws gierigen tegen betaling van 50 penning het gelaat van To Chas kunnen zien. Zondag zal deze weder uit zijn graf worden bevrjjd. Nieuwe beperking der Am. Immigratie? NEW YORK, 6 Dec. Bij het Huis van Afgevaardigden is een voorstel ingediend, de immigratie gedurende vijf jaar, te be ginnen met 1 Juli 1928, jaarljjks met 5 te verminderen. SNELTREIN BERLIJN-WEENEN ONTSPOORD. Eén zwaar, twintig lichtgewonden. WEENEN, 6 Dec. De sneltrein Berlijn- Dresden-Praag-Weenen is nabij het Station Siegmundsburg op een goederentrein inge reden. De sneltrein ontspoorde, waarbij een reiziger zwaar, twintig anderen licht wer den gewond. De componist Richard Strauss en zijn echtgenoote, die zich in den trein bevonden bleven ongedeerd. Van den goe derentrein werden vier wagens vernield, Van den sneltrein derailleerde de locomotief, de tender, de bagagewagen en een personen rijtuig. Nieuwe onthullingen over vrouwenhandel. Op voorstel van sir Austen Chamberlain is de Volken bondsraad Maandag j 1., zooals wij reeds melden, overgegaan tot de publi catie van het tweede deel van het rapport betreffende den handel in vrouwen en meis jes. Dit document van 200.000 woorden bevat een opsomming der resultaten van onderzoekingen in 28 steden ingesteld, met de opmerkingen van eenige regeeringen over den toestand, zooals die in haar landen bleek te bestaan. Chamberlain, die het rapport indiende, ver klaarde, dat er een aanzienlijke verbetering in den toestand was ingetreden sedert het onderzoek van 1924,1925 en 1926. Het toont onomstooteljjk aan, dat er een georganiseerde handel van vrouwen en meisjes plaats heeft van zekere Europeesche landen, vooral Polen, Frankrijk en Roemenië, naar Latijnsch- Amerika en Egypte. Ofschoon vele der betrokken meisjes reeds in haar vaderland prostituées waren, zijn toch tal van gevallen aan het licht gekomen van meisjes, die naar het buitenland gelokt zijn, meestal door middel van vaak fictieve huwelijken, om dan ten slotte, als het te laat was, te zien dat haar bestemming een bordeel in een vergelegen land was. Hoe groot die handel is blijkt uit officieele op gaven, volgens welke in Brazilië 80 van de meisjes in bordeelen buitenlandscben waren, terwijl dit cijfer voor Argentinië 75 bedroeg. Geen dezer meisjes was uit eigen initiatief den Oceaan overgestoken en geen harer bezat daarvoor ook het geld. De hande laars betalen de passage-kosten en leven later van de verdiensten der meisjes. In Engeland werden onderzoekingen in gesteld in Londen, Southampton en Huil. De handel in blanke slavinnen bestaat daar bijna niet, mede tengevolge van de strenge wetsbepalingen. Een van de meest verrassende ontdek kingen was de Chineesche slavernij in den waren zin des woords in Californië. Chinee sche meisjes worden in China gekocht, naar San Francisco gebracht en daar voor prezen, die gemiddeld 400 pond sterling bedragen, verkocht. In één geval echter werd een meisje te San Francisco verkocht voor 900 pond, terwijl een contract werd gesloten, volgens hetwelk zij zichzelf moest vrijkoopen door gedurende vier jaar van haar „ver diensten" dagelpa twee pond en 15 shilling aan den kooper te betalen. Deze handel werd mogelijk gemaakt door geheime Chineesche vereenigingen, die vroeger ook- in West- Canada gevonden werden. De politie heeft ze thans uitgeroeid, waardoor aan haar praktijken tevens een eind is gemaakt. Over de wijze van vervoer der meisjes zegt het rapport, dat zij dikwijls, b.v. naar Egyptische havens, reizen in manskieeren, soms verborgen in bunkers of andere minder comfortabele schuilplaatsen, en dat alles met medeweten der bemanniDg. Het rapport onthult andere ontstellende feiten. Zoo, dat er in Portugal ouders z^d, die hun meisjes op haar veertiende jaar naar huizen van verdachte zeden brengen om dan zelf te deelen in de verdiensten der kinderen. Ook, dat bordeelen in sommige steden van Italië geregeld hun bezetting onderling uitwisselen, zoodat er b.v. iedere veertien dagen andere bediening is. Dat by dezen handel ook een ruim gebruik wordt gemaakt van vervalschte paspoorten en geboortebewijzen, ten einde het reizen der meisjes, indien zij b,v. minderjarig zijn, te vergemakkelijken, spreekt wel vanzelf. Maar gelukkig maakt het rapport ook melding van vooruitgang, door sommige regeeringen bereikt. De-Cubaansche regee ring heeft b.v. hoofdzakelijk als gevolg van het Volkenbondsonderzoek, in 1925 grondig „opruiming" gehouden onder de handelaars. Én ten slotte hoopt men, dat het publiceeren van de in de verschillende landen ontdekte feiten, de regeering zal prikkelen om krach tiger den stry d aan te binden tegen den verfoeilijksten handel dien de wereld kent. ALLEEN VOOR DAMES. Een ongenoode gast. Te Brün (Cechoslovakije) hield onlangs een vrouwenarts een voordracht over „De vrouw in haar eigendommeljjke levensver schijnselen". De voordracht werd gehouden in een bioscoop, juist een van die bepaalde cinema's, welke door aankondigingen als „Verboden voor kinderen" e.d. nogal eens extra bekoring aan een film meenen bij te zetten. Natuurlijk vond de voordracht plaats „alleen voor dames". De zaal was tjokvol. Desondanks of misschien wel daardoor viel een der dames den overigen aanwezigen op door haar on vrouwelijke gedraging en houding. De aan wezige inspecteur van politie werd geroepen en verzocht de dame, hem te volgen. Vóór het tot een nader onderzoek kwam, bekende de bezoekster. Zij was geen bezoekster, maar een bezoeker, een belangstellend student. Daarop werd de jongeman op straat gezet en kon de arts zijn lezing vervolgen. Maar wellicht vond menige toehoorster, dat nu de aardigheid er wel wat af was. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE 2ULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISGHItüARKT 12, bij de Gioote Keik te ROTTERDAM. PIET SIMONS zórgt voor II TERUGKEER VAN EEN DOODGEWAANDE. Een vrouw die door haar verwanten dood gewaand werd, n.l. omgekomen, nu bijkans zestien jaar geleden bij' de ramp van de „Titanic", is voor eenige dagen plotseling weer verschenen in het ouderlijk huis te Coalville in Leicestershire om na een paar uur weer te verdwijnen, zonder hef mysterie van haar leven te openbaren. Toen zij Coalville in 1912 verliet, was zij nog miss Wilkinson, zij keerde terug als de Amerikaansche mrs. Robertson. In haar jaren lange afwezigheid waren haar vader, zuster en twee broers gestorven. Mrs. Robertson of liever miss Wilkinson, zou in April 1912 naar Amerika gaan. Men nam aan dat zij met de „Titanic" was gegaan, en toen men na de ramp niets meer van haar hoorde, stond het voor de familie vast dat het meisje was verongelukt. Toen zij dezer dagen onverwachts voor haar oude moeder stond, viel deze van schrik in zwijm. De arme vrouw dacht aan een geest verschijning. Het vreemde is, dat mrs. Robert son, die al die jaren niet aan haar familie geschreven had, er met geen mogelijkheid toe te brengen bleek, haar leven van al dien tijd te verhalen. Het eenige wat zij wilde zeggen was, dat zij in den oorlog aan het front ver pleegster was geweest en door de Duitschers was gevangen genomen. Zij is in Amerika ge trouwd met een arts en dacht er niet aan, zich weer in Engeland te vestigen. Gelijk gezegd, vertrok de zoo wonderlijk herrezene eenige uren later naar een niet- genoemde havenplaats, om de terugreis naar Amerika te aanvaarden. VRUCHTBARE OORLOGSWINST. Een eigenaardige geschiedenis, die een typisch voorbeeld is van wat men zou kunnen noemen „practisch patriotisme", is in Noord- Lincolnshire aan het licht gekomen. Tien jaar geleden sloten daar 27 mannen en vrouwen, oorlogswinstmakers door de omstan digheden, maar ongeneigd om het er overmatig breed van te nemen in tijden van grooten nood voor het land en zijn meeste bewoners, zich aan een tot „wederkeerige raadgeving en hulp bij doordachte distributie der verkregen rijk dommen", Er was geen formeele organisatie tot dat doelelk der 27 gaf zijn of haar geld aan doeleinden of takken van openbaar leven die hem of haar speciaal aanlokten, doch met strikte vermijding van al wat op verspilling en verbrassing geleek. Sommigen hielpen philantropische instellingen; anderen steun den noodlijdende industrieën die anders hadden moeten sluiten en haar arbeiders ontslaan. Duizenden werkers zijn door deze actie op gelukkige wijze voor werkloosheid en ellende bespaard gebleven. Het totale op deze wijze bestede bedrag zal wel steeds in het duister blijven, maar de hoegrootheid ervan wordt eenigszins duidelijk als men weet, dat reeds in één enkel geval een som van 1.200.000 gulden voor steun is uitgelegd. De historie is aan den dag gebracht door een geestelijke, Canon Walter Hicks uit Messing ham, die aan enkele vertrouwden, zonder na men te noemen, vertelde hoe hij de schakel tusschen welmeenende lieden is geworden, die, inziend dat zij toch nooit het geld in eigen gebruik zouden kunnen opmaken althans op die fatsoenlijke wijze, waaraan zij gehecht waren en diep doordrongen van den ernst van een conflict waarvoor zij hun kinderen naar de slagvelden hadden zien gaan, aan hun fortuin een hoogere bestemming verlangden te geven. Dit vrijwillig accoord is een jaar geleden, in September 1926, afgeloopen. De deelnemers, noodigden tot besluit den heer Hicks uit, hun één, twee of drie plannen voor te leggen, waar aan nog eens een som van 100.000 pond zou worden besteed. De heer Hicks kwam toen met een schema voor intensieve en goedkoope|auto- verbindingen voor de arbeiders in het industrie district van Lincolnshire. Helaas kon dit plan door tegenwerking van gemeentebesturen nog niet verwezenlijkt worden, EEN LUGUBERE VONDST. Het Ijjk van een vrouw in een kist dravende gevonden. Inlichtingen verzocht. Maandag heeft een schipper in de Waal haven alhier dravende gevonden een ruwe eikenhouten kist, veel gelijkende op een duivenhok, waarin zich het lijk van een on bekende vrouw bevond. De politie schat den leeftijd van de vrouw op 25 a 30 jaar. Zij is van flink postuur. Blijkbaar heeft zjj een gezonde kleur gehad. De vrouw had donker blonde wankbrauwen. De tanden zijn bijzon der gaaf. Zij had zeer donkerblond gebobbed haar en bruine oogen. Het voorhoofd, de neus, de mond en de kin zyn gewoon; het gelaat is ovaal. De lengte is ongeveer 1 meter 70. De vrouw had een blauwen fluweelen hoed of muts op en droeg een zwarten mantel, met een kraag en mouwopslagen van heel licht bont, een zwarte, zij den japon, versierd met kraaitjes, welke in drie bloemfiguren zijn verwerkt, zoowel voor als achter. Voorts droeg zij een gewoon, wit katoenen hemd, vermoedelijk gemerkt L. T., een tricot on derrok, een rose directoire, licht beige kousen en zwarte, lage schoenen, welke met één riempje zijn gesloten en welke zijn versierd met plaatjes van wit metaal. Verder zijn er geen bijzondere kenteekenen op het lijk ge vonden. De commissaris van politie in de ode af- deeling, bureau Nassaukade, verzoekt hen, die eenige inlichtingen omtrent de vrouw kennen geven, zich ten spoedigste op zijn bureau te vervoegen. Naar wij nader vernemen heeft de politie geen uiterlijke kenteekenen van geweld op het lyk gevonden. Vanmorgen vroeg zou de sectie op het lijk worden gehouden. Toen het lijk werd gevonden stonden de schoenen op den schoot van de vrouw. De politie zet haar nasporingen voort. Het raadsel Is opgelost; de identiteit van de vrouw is vastgesteld. Een geval van opwekking van abortus. Het raadselachtige geval van het in de Waal haven alhier in een drijvende kist gevonden lijk van een vrouw is tot klaarheid gekomen. Nadat de politie gisteren den geheelen dag het onderzoek had voortgezet, waarbij zij steeds meer aanwijzingen in handen kreeg, die in het belang van het onderzoek niet gepubliceerd mochten worden, was men gisteravond zoover gekomen, dat men met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid kon vaststellen hoe het drama zich heeft afgespeeld. Vannacht nog zijn enkele getuigen met het lijk gecon fronteerd, en zoo is de waarheid aan het licht gekomen. Uit het onderzoek is dan het volgende gebleken: Eenige dagen geleden is bij de politie te 's-Gravenhage een anonieme brief ingekomen, waarin werd verteld, dat zich op een hofje aldaar een geval van opwekking van abortus had voorgedaan. In dezen brief was voorts sprake van een duiventil. Den morgen van het ontvangen van dezen brief verscheen het bericht in de bladen be treffende het in een drijvende kist gevonden lijk, en natuurlijk werd toen tusschen beide gevallen verband gelegd. De Haagsche politie pleegde overleg met de Rotterdamsche en gisteravond zijn enkele personen, onder wie zich bevonden twee zusters van de vrouw, van wie in den anoniemen brief sprake was, per auto hier gekomen. Op het politiebureau aan de Nassaukade zijn zij gehoord, en daar zijn hun ook de kleeren en de kist getoond. Daarna zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij met het lijk van de vrouw zijn geconfronteerd. Het lijk werd herkend als te zijn dat van de ongeveer 20-jarige L. T. uit 's-Gravenhage. Deze juffrouw T. is tot korten tijd geleden dienstbode geweest bij een familie aldaar. Zij is zwanger geworden en heeft zich toen onder behandeling gesteld van een vruchtafdrijver, die op het in den anoniemen brief aangeduide hofje woont. In overleg met hem heeft zij haar dienst opgezegd en tijdens den duur van de behandeling is zij bij hem komen inwonen. Zondagnacht is de vrouw aan de gevolgen van de behandeling overleden. De vrucht afdrijver heeft toen naar een middel gezocht, om zich ongemerkt van het lijk te ontdoen. Daartoe heeft hij het in het duivenhok gedaan en Maandag heeft hij de kist per handwagen naar Rotterdam gebracht. Maandagavond laat is hij bij de Waalhaven aangekomen en daar heeft hij, ter hoogte van de terreinen van de firma Walsum, de kist in het water gegooid. Dit laatste wordt o.a. bevestigd door de verklaringen van een daar in de buurt met zijn schip liggenden schipper en diens vrouw, die hebben verklaard Maandagavond Iaat een plons te hebben gehoord. Even later hebben zij iemand met een handwagen zien wegrijden. Zij dachten toen, dat er, wat zoo dikwijls gebeurt, een oude matras in het water was geworpen. Zij hebben er toen verder geen aandacht aan geschonken. Eerst toen zij den volgenden morgen in een krant het verhaal van de vondst lazen, hebben zij vermoed, wat het eigenlijk geweest was en 'hebben zij de politie van het door hen waargenomene in kennis gesteld. De vruchtafdrijver is sedert Maandagavond spoorloos verdwenen. De politie stelt naar hem een onderzoek in. Men meldt uit Den Haag: De zedenpolitie alhier heeft gistermiddag aangehouden een 21-jarige vrouw, wonende in een hofje aan de van Limburg Stirumstraat, verdacht van medeplichtigheid aan abortus, gepleegd op de jongen vrouw, die gebleken is de 20-jarige Duitsche dienstbode L. T. te zijn. De man van de gearresteerde vrouw, de 33-jarige H. J. K. en zijn knecht, de ongeveer 22-jarige K. M. die vermoedelijk tezamen het duivenhok met het lijk op een handwagen naar Rotterdam hebben vervoerd, worden nog gezocht. Ook heeft de politie voorloopig aan gehouden de beide zusters van het meisje, die haar naar het adres in de Van Limburgh Stirumstraat zouden hebben gebracht. De chef van de zedenpolitie, de heer Hol, heeft nog een belangrijke aanwijzing gekregen. Een man, die onbekend wilde blijven heeft hem telefonisch den raad gegeven om maar eens in de Limburg Stirumstraat te gaan kijken. Hier aan werd nog de mededeeling toegevoegd, dat twee mannen op een handkar een duivenhok hadden vervoerd. Het noemen van de van Limburg Stirum straat was voor de politie aanleiding om in een woning van een der hofjes van die straat een onderzoek in te stellen. De bewoners bleken niet thuis te zijn. Hierin vond de heer Hol aan leiding om direct aan alle politiesecties op dracht te geven tot aanhouding en voor geleiding van die bewoners over te gaan. K. en zekere K. M. zouden de beide mannen zijn, die het duivenhok op een handkar had den vervoerd. Op den zolder van de woning bleek de politie, dat er duiven werden ge houden. Een hok ontbrak echter. In de kamer op de eerste etage werden bij een divan eenige koffers aangetroffen. Hierin bevonden zich instrumenten welke bij het plegen van abortus gebruikt kunnen worden. Na deze sterke aanwijzingen te hebben ge kregen heeft de politie zich begeven naar de Hekkenlaan, waar de moeder van vrouw van K. woont. Hier werd de vrouw met haar twee kinderen aangetroffen en werd tot aanhouding van de vrouw overgegaan. In de hofjeswoning was bovendien nog een prentbriefkaart ge vonden, waarop een adres aan de Amsterdam- sche Veerkade stond vermeld. Bij onderzoek aan dit adres bleek, dat daar een Duitsch dienstmeisje genaamd Liesje T. 20 jaar oud had gediend, maar dat deze sedert 30 November j.l. was vertrokken. Diezelfde initialen kwamen voor op het ondergoed van het te Rotterdam gevonden lijk. De aange houden vrouw erkende dat sedert Woensdag van de vorige week een Duitsch meisje bij haar thuis is geweest. Zij beweerde echter, dat meisje niet te kennen. Wel een zuster van het meisje. Zon dag zou haar man, nadat zij even uit was geweest haar hebben medegedeeld, dat het meisje was vertrokken. De vrouw zou haar daarna niet meer hebben gezien. De politie heeft vervolgens met behulp van den vreem delingendienst twee zusters van het meisje laten opsporen. Een dezer dient in de Faber van Riemsdijk, straat. Haar patroon deelde de politie mede, dat de aangehouden vrouw meermalen bij hem aan huis is geweest. Zij kwam dan voor de dienstbode. De beide zusters zijn gisteravond door de politie verhoord. Het bleek, dat zij op de hoogte waren dat Liesje zwanger was. Zij hebben haar het adres aan de van Limburg Stierumstraat aan de hand gedaan en wisten derhalve met welk doel zij naar dat perceel is gegaan. Vrijdag hebben zij haar nog opgezocht en haar aangetroffen op den divan. De behande ling zou toen nog niet zijn geschied. Zondag is een van de zusters er nog geweest, maar toen vond zij de deur gesloten. Waar het meisje door toedoen van de zusters in de van Lim burg Stierumstraat is terecht gekomen, achtte de politie termen aanwezig beiden ook voor loopig aan te houden om een onderzoek naar eventueele medeplichtigheid in te stellen. Het bleek, evenwel dat zij waarschijnlijk niet op de hoogte waren, dat haar zuster over leden was. Dit is haar toen te Rotterdam voor zichtig medegedeeld. Naar de beide bi] de politie bekende mannen wordt nu nog gezocht. Vermoedelijk zou K., die nog al eens met de politie in aanraking is geweest, de abortus hebben gepleegd. De politie heeft alle hoop, dat de mannen, die waarschijnlijk geen of weinig middelen van bestaan hebben, spoedig hier of daar zullen worden aangehouden. In verband met hun opsporing zal vandaag nog een buitengewoon algemeen politieblad verschijnen. iiii:aiiiiii}iiiii)i!iiu!:iuu:u!i{miu!uit:iiiiitiui!iii!!iii!i!iiiuniu!mii$ii:mijyiiiifuiuuti!itt

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3