J. HEN1GER - Kipstraat ROTTERDAM - - boek Pannekoekstraat. Land- en Tuinbouw. BINNENLAND TtccggMztÈz-fèoucle ONZE EILANDEN YAN SATERDAG 10 DECEMBER 1927. kend Nederlander Dr. Gerretson, als spreker voor een bekende Nederlandsche Vereeniging optredende, een verdachtmaking slingerde 'Miaar het hoofd van den bekenden Maastricht- schen wethouder Schaepkens van Reemst, als -zou die de Belgische annexionistische be weging welgezind zijn. De Zeeuwsch-Vla- mingers èn de Limburgers en onder de laatsten evenzeer de heer Schaepkens van Reemst hebben vaak genoeg bewezen goede Nederlanders te zijn, maar boven den Moerdijk moet men het weten te verstaan, dat de Zuid- Nederlanders vaak eigen belangen hebben, die ze tot een zeker provincialisme bewegen en dat ze bovendien door de geografische ligging van hun geboortegrond, voor wat handel en verkeer betreft, voor een groot deel op België zijn aangewezen, waar velen hun uitnemende relaties en vrienden hebben. Dat doet niets af aan hun vaderlandsche ge voelens. We moeten ze daarom niet verdacht maken, als Nederlanders van het tweede soort beschouwen, want het trekken van zulke scheidingslijnen heeft in onze vaderlandsche geschiedenis al eerder geleid tot een splitsing, die oorspronkelijk bij niemand gewild of be doeld was, en bij grooter tact ook best ver meden had kunnen worden. Buitenland. 't Schijnt, dat nu de vertegenwoordigers van Lithauen en Polen in Genève bij elkaar gebracht zijn om onder toezicht van de „groote broers" Engeland, Frankrijk, Duitschland met elkaar over hun geschil len te confereeren, er een oplossing het gaat om het bezit van de stad Wilna, zooals men weet op komst is, die het dreigende oorlogs gevaar van het Oosten afwentelt. Tusschen Italië en Frankrijk schijnt er eveneens eenige ontspanning te zijn in getreden, zoodat mag worden verwacht, dat Italië haar expansie-politiek naar den Balkan (Dalmatië, Albanië) wat zal matigen en ook daar de 'oorlogsfakkel nog even zal blijven rusten. De goede stemming is er dus wel om nu eens ernstig den arbeid ter ontwapenings conferentie voor te bereiden en te beginnen, maar veel vertrouwen hebben we niet, omdat de groote mogendheden geen vertrouwen heb ben in elkaar. Frankrijk zegt: we kunnen niet ontwape nen, omdat dan juist het oorlogsgevaar ver groot zou worden. Engeland beweert naïef: we hebben al ont wapend en kunnen onmogelijk verder gaan door ook het politieleger af te schaffen. (En de vloot?) Amerika verkondigde daartegenover deze week door president Coolidge, in diens jaar- lijksche boodschap aan het Witte Huis, dat een „gematigde vlootbouw" noodzakelijk was, omdat Engeland te Genève de hinderpaal ge bleken was voor ontwapening. Italië is trots op haar „woord van bajo netten"! Wat er van een ontwapeningsconferentie terecht moet komen, waar zulk een geest van wantrouwen heerscht en onoprechtheid, we houden ér ons hart voor vast. Alleen Rusland is consequent. Het heeft een groot leger, maar stelt drastisch voor: allemaal gelijk binnen een jaar volledig ontwapenen. Goed gezien. Als het zóó gauw gaat tè gauw is ook niet goed, dan zijn we over een jaar en een maand, dank zij de wereldrevolutie, allemaal bolsjewiek. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN VOOO Sport- en Reispetten vanai 1 0,78 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanat I 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 7,90 Oude Tonge 8 Dec. 1927. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, 's-GRAVENHAGE. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen j Het Dagelijksch Bestuur van deFlakkee- sche Boerenbond? Goedgekeurd bij Konink lijke Besluiten, laatst van 24 December 1924, No. 24. dat het niet zonder vreeze uit de bladen vernam, dat in Belgie het mond en klauw zeer heerscht; dat het zich overtuigd houdt, dat deze ziekte welke onzen veestapel in der tijden loop zoo onnoemelijk veel schade heeft be rokkend; onze staatskas millioenen heeft gekost: zelf ons afzetgebied van varkens- vleesch in groote mate belemmerd: door? gaans vanuit de naburige Staten hier te lande is ingevoerd geworden: dat voorzoo- verre het 'teiland Goeree en Overflakkee betreft, invoer van runderen niet noodig, noch ook voor de vleeschvoorziening nood* zakelijk is» waarom het hun gewenscht voor komt dat Uwe Excellentie in het Zuiden des lands, van de Noordzee tot deDuitsche grenzen, van uit een eenige Kilometer breede strook, den invoer van runderen en andere herkauwende dieren en varkens verbiedt; dat het iiun voorts gewenscht schijnt dat met de meeste nauwkeurigheid het smok kelen wordt tegengegaanen bh overtreding de strengste straffen op de overtreders wordt toegepast. Het Bestuur voornoemd: De Voorzitter w.g. P. VAN SCHOUWEN. De Secretaris w.g. A. W. KEIJZER. BRENGT EENHEID IN SORTEERING EN VERPAKKING. Wat in het Buitenland geschiedt. Een nationaal kwaliteitsmerk. Men kan tegenwoordig haast geen buiten- landsch vakblad in handen krijgen of er staat het noodige in over de wenschelijkheid van het volgens bepaalde regelen sorteeren en ver pakken van tuinbouwvoortbrengselen. Voort durend worden de voordeelen genoemd, welke er verbonden zijn aan het oordeelkundig be handelen van groenten, vruchten en aard appelen. Dat men in verschillende overzeesche staten er steeds op uit is het product te verbeteren en er met groot succes propaganda maakt voor het collectief sorteeren en verpakken, is alge meen bekend. Ons land en ook andere staten in West- Europa worden overstroomd met overzeesch fruit, vooral uit de V. S. van Noord-Amerika. En landen als Zuid-Afrika en Australië be ginnen zich op de wereldmarkt al meer te doen gelden. Maar ook in onze onmiddellijke nabijheid, bij onze afnemers zit men niet stil. Over het geen bijv. onze oostelijke buren doen, ter ver betering van den afzet van tuinbouw-voort- brengselen, is reeds heel wat geschreven en op de onlangs gehouden „Frankfurter Messe" is op duidelijke wijze gedemonstreerd, welke kant vele Duitsche tuinbouwers en handelaren in groenten en fruit uit willen. Dit streven verdient te meer onze aandacht, waar blijkt, dat het de Duitsche regeering er om te doen is, het land door uitbreiding van de cultures zooveel mogelijk van den invoer onafhankelijk te maken, ja als het kan dezen invoer zelfs geheel overbodig te maken. In dezelfde richting is men in Groot-Brittan- nië werkzaam, waarbij men in niet geringe mate den steun van de overheid ontvangt. Hoezeer daar het vraagstuk van den afzet der Tuinbouwvoortbrengselen de aandacht der be langhebbenden in beslag neemt, moge o.a. blijken uit het feit, dat op de vanwege het orgaan „The Fruit Grower" tijdens de in Man chester gehouden „Imperial Fruit Show" ge organiseerde „Growers Day Conference" alle sprekers een onderwerp hadden gekozen in ver band met de goede behandeling bij den afzet van de producten, hoewel zij geheel vrij waren gelaten in de keuze van hun onderwerp. In de Britsche pers wordt eveneens her haaldelijk op hetzelfde aambeeld gehamerd. Men gaat in Groot-Brittannië inzien, dat de reclame van de „Impire Marketing Board" voor het meer eten van fruit enz. van eigen bodem of afkomstig van de andere deelen van het rijk, lang niet voldoende is, ja, dat deze propa ganda zelfs overbodig en nutteloos is, indien men niet tevens zorg draagt, dat het zelf ge teelde product minstens aan dezelfde eischen voldoet als het geïmporteerde. In verband daarmede is men in Engeland en Wales al sedert eenigen tijd een campagne begonnen voor de verbetering van Markt- methodes, met name waar deze betreffen het goed sorteeren en verpakken. Thans is het reeds zoover, dat met steun van het Ministerie van Landbouw een nationaal merk is ont worpen, hetwelk reeds voor een enkel product in gebruik genomen is. Het voeren van dit merk is vrijwillig. Degene, die het recht ver krijgt, mag het aanbrengen op producten, die aan bepaalde, vanwege het Ministerie vast gestelde eischen voldoen. Op die wijze hoopt men den handel in tuin bouwvoortbrengselen in goede banen te leiden en de afnemers te bewegen tot het koopen van nationale producten, waarvan hun nu een be paalde kwaliteit gewaarborgd wordt. We zien hier dus in Groot-Britannië een streven soortgelijk aan dat van het U.C.B. hier te lande, alleen met dit verschil, dat in Engeland de controle meer semi-officiëel is, in zooverre de Regeering er meer van nabij in betrokken is. .Al deze feiten zijn symptomen van een be weging tengunste van een verbetering zoowel als van een verhooging van den afzet van het product, welke beweging in vrijwel de geheele beschaafde wereld is op te merken. Het komt ons daarom voor, dat zij de aandacht van allen, die betrokken zijn bij de teelt van of den handel in tuinbouwvoortbrengselen, ten volle waard is. Zonder ons zeiven de concurrentie op de wereldmarkt ernstig te bemoeielijken of zelfs onmogelijk te maken, kunnen wij bedoeld streven niet aan ons voorbij laten gaan, zullen wij dus moeten blijven voortgaan op den reeds door velen ingeslagen weg van een verbetering van de methodes van afzet der producten. Standaardiseering en normaliseering zijn factoren, welke in onze dagen voortdurend de aandacht op zich vestigen en in de toekomst nog meer van zich zullen doen spreken. In dezen tijd reeds wordt de voortbrenging der goederen in sterke mate beheerscht door de* wijze, waarop de verdeeling plaats vindt. Houden wij daarom het oog voortdurend scherp gericht op hetgeen in andere landen wordt gedaan ter verbetering van de sorteering en verpakking van groenten, fruit en aard appelen en laten wij zorgen in dat opzicht vooraan te gaan, zooals wij dat reeds sedert jaren gewoon zijn op ander terrein. De Tuinderij. (Adv.) HET KERSTFEEST EN KERSTGEBRUIKEN. Het heidensche Kerstfeest. Vele gebruiken van Kerstmis herinneren nog aan de heidensche feesten, waarin onze chris telijke herdenkingen wortelen. Rond die hei densche feesten hadden zich tal van volks gebruiken gevormd, die ook na den overgang tot het christendom moeilijk uitroeibaar bleken. Lang heeft de kerk er strijd tegen gevoerd, maar ten slotte een oplossing gezocht en gevonden door de viering der voornaamste christelijke feestdagen zoodanig vast. te stel len, dat deze met de vroegere heidensche fees ten samenvielen, waarna aan de gebruiken in den loop der tijden ook zoodanige wijzigingen werden gegeven, dat deze een christelijk karak ter kregen. De heidensche Germanen vierden op den tijd', waarop nu Kerstmis valt, hun Joel- of Midwinterfeesten. De eerste naam, die in het noorden van Mecklenburg nog voortleeft, is hier met het heidendom ondergegaan, maar de laatste bleef in de, middeleeuwen algemeen in gebruik en in sommige oostelijke streken van ons land wordt de Kerstdag nog „Mid winter" genoemd. Het Joelfeest was aan den Germaanschen zonnegod gewijd. Kerstmis is dus wel een zeer juiste vervanging van het oude Joelfeest, omdat voor de christenheid de zonne in Bethlehem opging, inhoudende de belofte van de redding der menschheid. De Germaansche zonnegod werd in het Noorsch Freyer, in de taal onzer voorouders Fro geheeten; volksgebruiken en -spreukjes herinneren nog aan hem. In de graafschap Zutphen voer tot voor kort en misschien hier en daar nóg wel in den Kerstnacht „Derk met den beer" om, d.i. een spook, op een zwijn rijdende; en de landman bergt zorg vuldig zijn akkergereedschap weg, want als het zwijn er op trapt, is het bedorven. Dat spook is de oude Fro, wien 't zwijn gewijd was. Eveneens tot voor. enkele tientallen jaren was nog in 't gebruik, dat de nachtwacht van Kerstmis tot Nieuwjaar of tot Driekoningen (6 Jan.) dus gedurende de heilige nachten de ooren der slapendq menigte met zijn maat gezang streelde; in 't,midden der vorige eeuw zelfs nog in Amsterdam, 't Gold hier alweer een herinnering aan 't Germaansche Joelfeest. „De twaalfnachten" Behield'men ook als tijds bepaling nog lang. In, een brief van Maximi- liaan van 14 Febr. 14f)2, waarbij hij een nieuw dijkbestuur instelde voor West-Friesland, lezen we: „beginnende nae den twaalfnachten van Kermisse", d.i. óp Driekoningen of Der tiendag. Nog eeuwen daarna zelfs handhaafde „de twaalf nachten" zich in 't spraakgebruik 'der landlieden; het waren, naar oude traditie heilige nachten en de boer lette in die nachten nauwkeurig op het wëer om daaruit zijn voor spellingen voor de twaalf maanden van het jaar te maken. Hoe en op welken datum vierden de heiden sche Germanen hun Joelfeest? Oorspronkelijk was het feest waarschijnlijk aan de zielen der afgestorvenen gewijd,, die volgens het volks geloof omstreeks het winteracquinoctium (21 Dec.) hun ommegang hielden en aan feest malen aanzaten; bij sommige stammen werd het tegen het einde van December, bij andere eerst in Januari gevierd en duurde twaalf dagen. Er werd dan vooral aan de groote goden Thor en Freyer (Fro) geofferd en zegen voor den oogst van het volgend jaar af gesmeekt. Het was een gebruik om op het joelfeest een groote ever in de voorhal te brengen en op den kop daarvan geloften af te leggen. DE KERSTBOOM. De met veel kaarsjes of andere lichtjes en allerlei siersels opgetooide, met lekkers en ge schenken behangen (of aanden voet omringde) sparreboom, waarom men in gezin, kerk of openbaar lokaal met kinderen feestviert, is, gelijk in Skandinavië en Engeland, ook hier overgenomen uit Duitschland, waar hij echter eveneens, van bepaalde streken uit, pas in de 19e eeuw volstrekt algemeen is geworden. De geschenken en lekkernijen aan den Kerst boom heeten althans in Duitschland door het Kerstkindje voor de kinderen te zijn meegebracht; bovenin of onderaan is vaak een beeldje van het Kerstkindje in de Kribbe in het bijzonder in de Katholieke gezinnen of de top is met een engel of een ster bekroond. In streken, waar deze christelijke wijding en alle christelijke viering ontbreekt, waar aeze niet anders aan middel of middelpunt is voor een vroolijk kinder- of familiefeest, is soms het „Kerstmannetje" een bedenksel uit den nieu wen tijd, zoogenaamd de brenger der goede gaven. Het vroegste gewag, tot hiertoe, van een kerstboom in Nederlandsche gezinnen, is in den Gelderschen Volksalmanak van 1837 te vinden, in een artikel „Een huiselijk feest". Daarin staat o.m.: „Ook op onzen vaderlandschen bodem „wórdt dit feest (t.w. het Duitsche Kerst feest) reeds meer en meer inheemsch Ik zag „hetzelven hier in een huiselijken kring ge gierd,.., wij (zagen)... in de verte talrijke „lichten aan een groenend dennenboompje „schitterentusschen het grone loof en de „lichtjes, hingen appelen, noten enz." Aanvankelijk en nog lang, heeft de kerst boom hier vele en dikwijls heftige bestrijders gehad. „Laat die gifplant aan onze Duitsche naburen", schreef iemand omstreeks 1859. Deze bestrijders keerden uit godsdienstige en/of vaderlandsche motieven, de vervanging en de verdringing, door een Duitsch gebruik, van het bij de Nederlanders sedert eeuwen tot volkszede geworden Sinterklaasfeest af. Tegen woordig is de toestand zoo, dat de Sinterklaas viering onverminderd bestaat, en dat buiten dien in vele gezinnen en kringen jaarlijks in den Kersttijd een meer of minder christelijk getint kinder- en familiefeest om den Kerst boom wordt gevierd. De kerstboom heeft in Nederland het eerst bij de protestanten ingang gevonden en gaan deweg ook in katholieke gezinnen een plaats gekregen; zelfs komt hij tegenwoordig in Joodsche kringen voor. In Vlaamsch België is het gebruik nog niet sterk verbreid. Vorschers hebben vastgesteld, dat de kerst boom ook al steunt op een oud-heidensch ge bruik, doch hun zwaarwichtige bewijsvoering zullen we den lezers maar sparen. HET KERSTBLOK. In sommige streken, waar in de boerderijen nog een open haard brandt, is het kerstblok nog bekend. Het is een gedeelte van een zwaren boomstam, soms het onderste gedeelte daar van, het worteleinde zonder de wortels, dat op Kerstavond of met Kerstmis op den haard wordt gelegd en gebrand. Hoe men tot het gebruik is gekomen om zulk een blok te branden (het overschot wordt hier en daar bewaard om er 't kerstblok van Kerstmis over een jaar mee aan te steken), en waar dit bruik vandaan komt is onbekend; de ver klaring, dat het zou zijn om er zich in den kerstnacht wanneer men opbleef om naar de kerst-mis te gaan bij te warmen, lijkt den meesten folkloristen wel wat al te nuchter en eenvoudig. Maar zeker is, dat er in vele boerderijen het gevoelen heerscht, dat er aan de Kerstmis viering iets ontbreekt, als het kerstblok niet knappert in het vuur.terwijl men de koffie met kerstkoek gebruikt en vol verwachting het kerstmaal met den kerstgans verbeidt TWEE SLACHTOFFERS YAN NEKKRAMP. Thans het heele gezin opgenomen. LEEUWARDEN, 6 Dec. De gevallen van nekkramp, die te Hallum werden geconsta teerd, blyken van ernstigen aard te zijn ge weest. De familie M. J. Terpstra is plotse ling in rouw gedompeld door het overladen van een vier- en van een zeventien-jarig meisje, die in het diaconessenbuis alhier ter observatie waren opgenomen. De toestand van een derde zusje is redelik wel. Inmid dels is het heele gezin in het ziekenhuis alhier opgenomen. Men is bezig de woning van de familie T. te ontsmetten. Drie boerderijen in asch gelegd. EINDHOVEN, 6 Dec. Gisteravond heeft een felle brand gewoed te Heeze aan den spoorweg Eindhoven—Weert. De brand ont stond op het gehucht De Rul in de boerderij van de weduwe A. v. d. Hurk. In korten tijd stond de groote boerenhofstede in lichte laaie, zoodat aan redden niet te denken viel. Het vuur tastte daarna de groote boerderij van J. Heesakkers aan, alsmede de boerdery van E. van Winkel. Alle drie boerderijen werden geheel in asch gelegd. Van de in boedels kon vrijwel niets worden gered. Het vee wist men grootendeels tijdig in veilig heid te brengenalleen een vet varken van de wed. v. d Hurk, twee jonge varkens van den landbouwer Heesabkers en vier geiten van E. v. Winkel, die niet thuis was, kwa men in de vlammen om. De vrij willige brandweer trad krachtig op om uitbreiding van den brand te voorkomen, door de dichtbijgelegen boerderijen met em mers water te begieten. De brand is ver moedelijk ontstaan door een in slechten staat verkeerenden schoorsteen. Een groote partij landbouwgereedschappen is mede vernield. Assurantie dekt de schade. HEVIGE BRAND TE NIJMEGEN. Yele woningen kregen waterschade. NIJMEGEN, 6 Dec. In den afgeloopen nacht heeft in het oude stadsgedeelte tus schen de Vinkengas, de Lange Brouwer straat en de Priemstraat een hevige brand gewoed in de trappen fabriek van den heer B. Lommerse. De fabriek bestond uit twee gebouwen, elk drie verdiepingen bevattende. De brand werd op de eerste verdieping van het achterste gebouw door buren ontdekt. De brandweer was spoedig met veel mate rieel ter plaatse en slaagde er in, het vuur in te sluiten en te beperken tot het gebouw, waarin de brand was ontstaan. Het achterste gebouw, waarin de eigenlijke fabriek geves tigd was, brandde over de drie bovenste verdiepingen geheel uit. Behalve een groote voorraad hout gingen honderdtwintig trap pen, die gereed stonden voor de nieuw te stichten woningengroep aan de Koolemans Beynenstraat, verloren. VEERBOOT AANGEVAREN BIJ LOBITH. Drie personen te water en gered. LOBITH, 6 Dec. Hedenochtend te onge veer tien uur is de veerboot van Ludwig Haas aangevaren door de sleepboot „Willingen- waard". Op de veerboot bevonden zich, be halve de veerman Haas, mevr. Derksen uit Dusselward en haar dochter. Allen geraakten INGEZONDEN MEDEDEELING. S spoedig weer beter door ta&tettem wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 40 en 75ct. Proefbuisjes25ct. te water. De dochter kon zich zwemmende redden. De beide andere personen werden door een schippersknecht van een naby- liggend vaartuig gered. Alle drie drenke lingen zijn in het R.K. Ziekenhuis te Lobith opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. OVER DEN OCEAAN IN EEN ONZINK- BARE BOOT. Ook by het ruwste stormweer dravende. ROTTERDAM, 7 Dec. - De heer J. Schut- tevaer, uitvinder van de onzinkbare redding? boot, heeft op de werf van B, Tans Zn. alhier een nieuwe boot in aanbouw, waarop bij binnenkort een reis van Rotterdam naar New York en terug denkt te ondernemen. Het vaartuig is op de tuigage na geheel ge reed. De directeur van een der groote Rot- terdamsche scheepvaartondernemingen heeft zich garant gesteld voor de bouwsom. Vele Rotterdamsche zaken op het gebied van handel en scheepvaart hebben den heer Schut- tevaer gesteund door belangeloos de navi- gatie-instrumenten, o a.een kompas, de kaar ten en de benoodigde proviand aan te bie den. Als gezagvoerder heeft zich beschik baar gesteld de heer H Smit, een bekend kapitein, gewend in notedoppen den Oceaan over te steken. Hij bracht reeds voor ver schillende firma's kleine vaartuigen over en verklaarde, na de „Schuttevaer" aan de werf bezichtigd te hebben, verzekerd te zijn van een veiligen overtocht. De bemanning zal uit vier koppen bestaan, terwfil de uitvinder, de heer Schuttevaer, de reis meemaakt als werkend passagier. Zooals wij reeds vroeger mededeelden is de Schuttevaer-reddingboot geconstrueerd volgens het principe der onderzeebooten.Zij is geheel overdekt, terwyl de toegang water dicht afgesloten kan worden, zoodat bij het ruwste stormweer het vaartuig drijvende zal blijven. Men kan deze reddingboot reeds van het dek van een schip af in het water laten glijden. Ook heeft de boot het voordeel, dat zy, indien zij by een zinkend vaartuig mee naar de diepte wordt gezogen, weer boven komt. De nieuwe Schuttevaer-reddingboot, die de meest volmaakte stabiliteit heeft en nog steviger geconstrueerd is dan haar voor gangster, biedt plaats voor 30 pèrsonen.Zy is voorzien van zeilvermogen en kan een snelheid ontwikkelen van 12 mijl per uur. De Kon. Luchtvaart Mij. heeft zich, daar deze vinding ook voor dè luchtvaart betee- kenis heeft, eveneens voor deze boot geïn teresseerd. De directie heeft zich in verbin ding gesteld met den heer Fokker, die zich bereid verklaarde, Schuttevaer en zftn beman ning bij aankomst in Amerika te ontvangen en te introduceeren. Indien de reis naar Amerika en terug be wijst, dat de heer Schuttevaer het probleem der onzinkbare reddingboot heeft opgelost, zal by de vinding geheel gratis afstaan ten behoeve der veilige scheepvaart en kan ieder belanghebbende zonder kosten zyn teeke- ningen krijgen om deze vinding toe te pas sen bij de constructie der reddingbooten. Gemengd Nieuws. Bandieten-inval in een danszaal. NEW-YORK, 5 Dec. Bij een gevecht in een danszaal achter in een café te Chi cago waar 200 personen aanwezig waren, zijn in den vroegen morgen een man gedood en zeven personen ernstig gewond. Zes ban dieten die met revolvers gewapend waren en gevolgd werden door twee roovers, die met kleine machine-geweren gewapend wa ren, drongen de lokalen binnen. Een politie beambte die tot de dansers behoorde, schoot vier maal op den leider der bende, die ern stig gewond werd. Intusschen werd een kellner, die trachtte te ontsnappen, door een bandiet die buiten de wacht hield, neer geschoten, In de verwarring werd door ver scheidene politie-agenten in het wilde weg geschoten. Noodweer in de Ver. St. NEW-YORK, 5 Dec. Door de hevige stormen der afgeloopen dagen is aan de kust van den Atlantischen Oceaan veel schade aangericht. Vele badplaatsen hebben schade geleden door de hooge zee. Te New-York daalde de temperatuur plot seling tot 12 graden beneden het vriespunt, Er is veel sneeuw gevallen en talrijke men- schen zijn door de koude bevangen en over leden. De binnenkomende schepen der vaste lijnen hebben veel vertraging. DE NAAKTDANSERES MET DE SLANG. Een vertooning, die door de zedenpolitie is verboden. Sinds 1 December treedt, of liever trad in het Royal Orpheum te Boedepest de Fran* sche naaktdanseres Arimande Banu op, die als eenig toilet bij haar dansen een levende slang droeg. Na de derde vertooning van dit nunamer kreeg de directie van het cabaret een boodschap van de zedenpolitie, dat de vrouw voortaan alleen gekleed zou mogen optreden. De danseres weigerde zulks, daar hiermee de karakteristieke bewegingen van haar dans verloren zouden gaan. De directie van het Orpheum slaagde er echter niet in de zedenpolitie te vermurwen en het slot was, dat het nummer van het programma geschrapt moest worden. De danseres heeft nu een elsch tot schadevergoeding tegen de directie van het Orpheum ingediend. De biecht van een levend begravene. In een klein dorp in het Noorden van Hongarije gebeurde onlangs een ongeluk. By het herstel van een welput stortte rand in en sleepte een arbeider mee in de diepte. De man kwam in het water terecht en werd ten deele onder de aardmassa be dolven, doch zijn hoofd bleef vrij, zoodat hij om hulp kon roepen. Op alle mogelijke manieren trachtte men die te bieden, doch het resultaat was slechts, dat er steeds meer grond in de put stortte. Men werkte tot het nacht werd en zette den volgenden dag, by het krieken van den ochtend den arbeid voort. Het eenige resultaat was, dat de arme man steeds dieper wegzakte, 's Middags riep bij, dat het water zoo hoog was gestegen, dat het spoedig te laat zou zijn en vroeg hij om bijstand van een geestelijke. De pas toor kwam en de man biechte, ten aanhoore van de ontroerde dorpsbewoners, al zijn kleine zonden. Toen kreeg hij den zegen van de kerk en zweeg voorgoed. De dorps- genooten waTen bij gebrek aan de noodige reddingsmiddelen gedoemd hun makker machteloos den dood in te zien gaan. Een ramp op de Kaspische Zee MOSKOU, 6 December. Gevreesd wordt, dat het meerendeel van de ongeveer 900 visschers, die sinds eenige weken in de Kaspische Zee door het ys zijn ingesloten, om het leven zijn gekomen bij hun poging om den vasten wal te bereiken. Liefdesdrama te Boedapest. Te Boedapest kwam de geliefde van den knappen winkelbediende Wessely, Barbara Sallay, tot de ontdekking, dat ook haar jongere zuster Rose in liefdesverhouding tot den jongeman stond. In een vlaag van jaloezie heeft zij daarop Wessely den inhoud van een flesch vitriool in het gelaat ge worpen, waarna zy in den Donau sprong. Een uur later wierp zich ook Rose, die het gebeurde had vernomen, in de rivier. De twee vrouwen liggen stervend in het zieken huis. Wessely is aan de bekomen brand wonden overleden. Levensmoede. Te Charlottenburg hebben Maandag twee jonge meisjes en drie jongelui getracht ge meenschappelijk zelfmoord te pLegen. Ze hadden in de keuken van de woning de gaskraan opengedraaid. De bewoners van het hüfs, die onraad bespeurden, konden de 5 wanhopigen redden; ze zijn ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. Het was op de kamer van een 18-jarig chauffeur dat zich het drama afspeelde. De jonge man was sinds eenigen tijd werkloos evenals zijn kameraden. Maandag hadden de 5 jongelui, die allen deel uitmaakten van den communistischen frontstrijdersbond, be sloten samen in den dood te gaantoen de politie Maandag de woning binnendrong lagen ze bewusteloos op den vloer van de keuken. Ze bevinden zich thans allen buiten gevaar. JUWEELENSHOW TER WAARDE VAN MILLIOENEN. Een unieke gebeurtenis te Londen Dinsdag is in Mayfair-hotel te Londen een show gehouden van juweelen. Ten aan- schouwe van twee prinsessen van Grieken land en tal van andere hoogadellijke dames, maar ook van de noodige detectives, demon streerden mannequins juweelen sieraden tot een totale waarde van 12 millioen gulden. Men had zorg gedragen, draagsters van „juweelen" namaak slechts openlijk het hotel te laten binnengaan, terwijl de echte kleinoodiön langs een achterdeurtje werden binnengebracht. Gedurende de show werd in en rondom het hotel streng gesur* veilleerd. Het kostbaarste stuk was een parelsnoer van 1.200.000 gulden. Een enkele ring, geheel gesneden uit een solitaire, deed een kwart-millioen gulden. De noviteit waren halssnoeren van smaragden. GEHEELE BRUILOFT VERGIFTIGD. Verscheidene patiënten hopeloos. Een ryk Poolsch koopman, Kastner, te Turek woonachtig, noodigde dezer dagen 60 gasten op den bruiloft zijner dochter. Na het diner viel de bruidegom in zwijm en een paar minuten later stortten van liever lede alle gasten bewusteloos of krimpend van pijn ter aarde. Kort vóór de bruiloft had de bruidegom een anoniemen brief ontvangen, die dreige menten bevatte, en de geneesheeren ver« klaren dat een nog niet bekend geworden vergif aan het eten was toegevoegd. Alle slachtoffers liggen in het ziekenhuis; aan het herstel van verscheidene hunner wordt gewanhoopt. EEN BRUTALE OVERVAL. In de Berlijnsche tunnelspoor is een bru tale poging tot beroving gepleegd. De 25- jarige schilder Karl Ristau uit Wilmersdorf had 's nachts om 1 uur den trein van Ge- sundbrunnen naar Wilmersdorf genomen. Hij zat alleen in een coupé, maar kreeg aan de halte Putlitzstrasse gezelschap van een naar schatting 40-jarig man met een zwart puntbaardje. Deze vroeg na een oogen- blik den schilder vuur en toen deze hem z\)n sigaret overhandigde, sloeg de man hem plotseling met een zwaar moedeiyk een boksbeugel, schilder, hoewel zwaar gew; te staan en aan de nood. juist op het oogenblik dat I tion Westend binnenliep. V digheid maakte de aanrac I op het perron te springen dere uitgestapte passagiers 2 De aangevallene heeft zee I suren aan den schedel gekr I EEN MAN DIE ZICH LE I BEGRAVEN Men meldt uit Berlijn. Een man, die 120 uur o wil blijven, heeft zich te S laten begraven. De fakir, di noemt, maar in werkelijkhe en geboren is te Dusseldorf, v hy in een restaurant flink b m half 9 's avonds in gezelscha I neesheeren in de Sportarer waar bij door de artsen jÉ Deze verklaarden To Chas geheel gezond. To Chas stak I hoedenspelden door zijn wan p en zijn hals en legde zich vej I van een glazen deksel vooi werd dichtgeschroefd en tem wen omwonden. De uiteind; I werden verzegeld, daarna w de diepte neergelaten, er we planken overgelegd en toen dichtge worpen. Boven het hoofd van To zich een houten schacht, waarc I gierigen tegen betaling van f gelaat van To Chas kunnen z leze weder uit zijn graf wor Nieuwe beperking der Am. NEW YORK, 6 Dec. - BylH Afgevaardigden is een voors de immigratie gedurende vl ginnen met 1 Juli 1928, jaar]V te verminderen. SNELTREIN BERLTJN-T ONTSPOORD. Eén zwaar, twintig licht^ WEENEN, 6 Dec. Desn< Dresden-Praag-Weenen is nab Siegmundsburg op een goede.1 reden. De sneltrein ontspoordi reiziger zwaar, twintig andei den gewond. De componist Ri?*? en zijn echtgenoote, die zichH bevonden bleven ongedeerd. 'H derentrein werden vier wagens den sneltrein derailleerde de 1 tender, de bagagewagen en e rytuig. Nieuwe onthullingen over vro Op voorstel van sir Austen is-de Volkenbondsraad Maand wy reeds melden,, overgegaan catie van het tweede deel var betreffende den handel in vrou jes. Dit document van 200.( bevat een opsomming der re onderzoekingen in 28 steden iifl de opmerkingen van eenige rege den toestand, zooals die in haar te bestaan. Chamberlain, die het rapport i klaarde, dat er een aanzienlijke in den toestand was ingetrede onderzoek van 1924,1925 en 19 onomstootelijk aan, dat er een ge handel van vrouwen en meisjes van zekere Europeesche landen, v Frankryk en Roemenië, naai Amerika en Egypte. Ofschoon vele der betrokken i in haar vaderland prostituéesj I toch tal van gevallen aan bet liq I van meisjes, die naar het buitej zyn, meestal door middel van huwelijken, om dan ten slotte, s. was, te zien dat haar beste; bordeel in een vergelegen lan groot die handel is blijkt uit cfl gaven, volgens welke in BraziliH de meisjes in bordeelen buitJ I waren, terwijl dit cijfer voor Arge bedroeg. Geen dezer meisjes ws initiatief den Oceaan overgestok| harer bezat daarvoor ook het geli laars betalen de passage-kosteM later van de verdiensten der mi In Engeland werden onderzo gesteld in Londen, SouthamptM De handel in blanke slavinnen t bijna niet, mede tengevolge van wetsbepalingen. Een van de meest verrassen' kingen was de Chineesche slaveB waren zin des woords in Califorr licnoQ wnrHon in flhinn rra sche meisjes worden in China g San Francisco gebracht en daar v< die gemiddeld 400 pond sterling,; verkocht. In één geval echter meisje te San Francisco verkochl pond, terwijl een contract weri volgens hetwelk zy zichzelf moest door gedurende vier jaar van diensten" dageiyka twee pond en aan den kooper te betalen. Deze h mogelijk gemaakt door geheime i vereenigingen, die vroeger ook- Canada gevonden werden. De po ze thans uitgeroeid, waardoor praktyken tevens een eind is gen Over de wijze van vervoer dt zegt het rapport, dat zij dikwijls, Egyptische havens, reizen in mar, soms verborgen in bunkers of ande! comfortabele schuilplaatsen, en dal medeweten der bemanning. Het rapport onthult andere on feiten. Zoo, dat er in Portugal oi

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2