BINNENLAND Gemengd Nieuws. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 7 DECEMBER 192 7. 3 Gevonden voorwerpen: Een belasting- meik 1927 en een kinderhandschoentje. In lichtingen bij de gem.politie. Door P. A. Dulien, alhier, is vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis a/d. Secretarieweg. Zondagavond werd door den Heer Adr. Koedam brand ontdekt in de Gereformeerde kerk waaruit de vlammen al naar buiten lek ten. Door Koedam werd eerst de koster ge- aarschuwd en de naast wonenden. Toen politie, autobestuurder en de machinist der Motorspuit. Spoedig was oe spuit op het ter rein van den brand, maar door den lagen waterstand der Haven moest zij verhuizen naai een dijksloot. Door deze omstandigheden gaf ae spuit pas een half uur later water. Aan blusschen viel toen niet meer te denken, daar het geheele gebouw één vuurzee was. Spoedig stortte het dak met geweldig geraas naar be neden en loeiden de vlammen huizenhoog op. De brandweer bepaalde zich slechts tot het nat houcien der omliggende gebouwen, zoodat te 11 uur het gevaar voor uitbreiding was ge weken. Toen clan ook de mo+orspuit uit Melis sant arriveerde behoefde deze geen aienst meer te doen. Het geheele gebouw met kostbaar orgel ging verloren, waarvan de schade geraamd wordt op j 30.000. Naar we vernemen was niets verzekerd. Bij dezen brand bleek weer eens hoe ver keerd het is geweest dat Ged. St. de annexatie van Melissants en Sommelsdijks Kralingen hebben afgewezen. De brand namelijk had plaats gedeeltelijk te Melissant en Sommels- dijk en moest door Dirksland gebluscht wor- den. Overigens moeten wij tot onzen spijt inee- deelen, dat de organisatie der brandweer veel te wenschen liet. De leden van het brandpiket konden zich niet van hun taak kwijten, omdat de hoofdman, die n.b. bij de leden onbekend was, geen orders daartoe gaf. Nu de bietencampagne is afgeloopen, blijkt dat uit de Haven vervoerd zijn 21,450000 K.G. bieten. Hoewel dit lager is als vorige jaren, valt het eindcijfer nog wel 3 mil. mecle. Wat een heerlijke tijd is het toch voor kinderen in de St. Nicolaasweek. Om dat goed tot ons te laten doordringen, is het noodig eens een avond mee te maken dat St. Nico- laas met zijn knecht in hoogst eigen persoon bij een groote groep kinderen een bezoek brengt. Zoo'n avond was het Maandag j.l. toen door de Oudercommissie en het personeel der Openb. School een St. Nicolaasfeest in het Gymnastieklokaal was georganiseerd. De ge heele zaal was bezet met kinderen en ouders der leerlingen en toen de Sint in de school verscheen was er onder de kinderen wel iets van angst maar ook een blik van heerlijk ver langen. De Sint sprak in keurige woorden van zijn mocielijke, maar mooie reis van Spanje naar Dirksland en toen daarna Piet met de lijst kwam van die kinderen tot wien de Sint persoonlijk iets moest zeggen, klopten alle hartjes van vrees daar zij toch ook wel niet altijd zoet waren geweest. Gelukkig kreeg ieder kind na den goeden raad van de Oude Heer een paar stukjes speculaas als ver goeding voor hun beloften, dat zij voortaan beter zouden oppassen. Wat hadden de kinde ren een pret toen St. Nikolaas de onderwijzeres Mej. Bakker ook bij zich riep en tot deze zeide dat zij wel wat al te veel lacht, maar omdat daaruit blijkt dat zij vroolijk is, kon zij wel eens een liedje zingen. Zij voldeed aan het verzoek en zong een paar lieve liedjes op keurige wijze. Ook de kleine Annie zong geheel alleen en onbevreesd voor den Sint een zeèr aardig veisjee en nog een paar andere meisjes viel dat geluk ten deel. Hierna vertelde Mei. Bakker een mooie Sinterklaasvertelling, waarna het tooneel- scherm in de hoogte ging en allen konden genieten van een koddig tooneelstukje dat op voortreffelijke wijze door de kleine kleuters werd*opgevoerd. Een wonder was het om te zien wat kinderen onder goede leiding kunnen presteeren. Natuurlijk werden de kinderen in de pauzen rijkelijk onthaald op allerlei lekkers n ook de ouders kregen hun deel ruimschoots oegemeten. Hierna deelde Sinterklaas de cadeautjes uit, aarna de Heer Touw zijn grooten dank racht aan c'en Sint voor zijn goedheid, aan e Oudercommissie voor hun bemoeiingen, an het personeel der School voor de prettige amenwerking, aan Poortvliet voor zijn gri- eerwerk, aan de dames die de kinderen het ekkers hadden gepresenteerd en tot slot aan lien, in 't bijzonder aan de gevers, die hun eel hadden bijgedragen tot slagen van dezen vond. Wij voor ons brengen van deze plaats onzen artelijken dank aan het Hoofd der School die eker de ziel was van alles wat de kinderen oo echt gelukkig had gemaakt. Ieder jaar erlangen "we wel zoo'n feestje'. MELLSSANT. Het zoontje van M. Wiegel ad het ongeluk zijn elleboog te breken, oordat hij met drie paarden moest gaan loegen en het derde, welke achter den agen liep, hem er af trok. Zondagavond omstreeks 11 uur is de otorbrandspuit uitgerukt om hulp te ver enen bij den brand der Geref. Kerk te ralingen onder Dirksland. Th. v. 'd. Spaan as het eerst met zijn auto aanwezig om e spuit daarheen te vervoeren. HERKINGEN. A.s. Woensdag, dankstond por het gewas. Ned. Herv. Kerk voorm. uur en 'snam. 6 uur, de HeerA. H. van peren. Geref. Gemeente voorm. 9 uur en 's avonds uur, Ds. A. de Blois te Dirksland. 'sMid- gs leesdienst. - De boekhouder der Diac. Armen der Ned. Herv. Kerk, de Heer J. G. Noordijk, zal a.s. Vrijdagavond van 5£—uur zitting houden tot inning der land- e.i tuinhuren. De vergadering ter verkiezing van een Ouderling en Diaken in de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Vrijdagavond 6f uur plaats hebben. STELLENDAM. Terwijl door de enkele gar- nalenvisschers alhier de vorige week geen garnalen werden aangevoerd, werd doorde 17 visschersvaartuigen, die in Den Helder ver toeven, gemiddeld 250 K.G. aan de pellerijen afgeleverd. De vorige week werden van hier ver zonden 800 H.L. aardappelen, 400 balen koe peen en 200 balen uien. De Heei K. A. v. Wageningen heeft zijn benoeming tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk aangenomen, terwijl de Heer J. Kalle, tot diaken gekozen, voor deze functie heeft bedankt. Daar nog een nagift voor de oogst- collecte in de Ned. Herv. Kerk is ingekomen ten bedrage van 20, heeft deze collecte in 't geheel opgebracht de som van 308. Door de kuilvisschers is de vorige week aangebracht ongeveer 100.000 Kilo bliek voor de drogerijen terwijl gemiddeld per vaartuig 60 K.G. schubben werd afgeleverd. Boven dien werd nog een flinke hoeveelheid spiering gevangen, die naar Amerika wordt verzonden en een hoeveelheid saraijn om te worden ge zouten. Aanstaanden Woensdagavond zullen in de Ned. Herv. Kerk de winteravondbeurten weder beginnen. GOEDEREEDE. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de Heer W. Bouman van Stellendam. De pas benoemde diaken L. v. d. Wende wordt a.s. Zoncag bevestigd in de Ned. Herv. Kerk. De afgeloopen week werden door de kuilvisschers van 40190 kilo Schubben per week en schuit gevangen. In deze gemeente waren door ingezetenen gelden bijeengezameld om de schoolkinderen met Sint-Nicolaas te tracteeren en werkelijk was Sinterklaas in school gekomen om de kinderen wat uit te cleelen. Het was aan de huilende gezichten te zien wie ondeugend ge weest waren. Sommigen probeerden zelfs weg te kruipen, maar dat ging eenmaal niet. Allen namen hun cadeautje in ontvangst en gingen voldaan huiswaarts. OUDDORP. De afgeloopen maand zijn uit deze gemeente vertrokken: P. M. Tanis en kinderen naar Bennekom, S. v. Weele naar Heemstede, C. A. Aalbregtsen naar Goede- reeae. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de beroepen predikant Ds. Klomp van Ol^ebroek. De afgeloopen week werden door de kuilvisschers van 50200 kilo Schubben per week en schuit gevangen en ruim 100 vaten sardijn. De betaling van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op 8 en 15 Dec. van 9—12 en van 15 uur. NIEUWE TONGE. Tot geneeskundige, be last met het verrichten der doodschouw voor het jaar 1928 in deze gemeente is benoemd Dr. C. v. Gelder, alhier. Aan I. Mosselman, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van twee woningen in de Naamlooze straat Door de Oudercommissie der O. L. School, alhier, zal op 20 dezer een ouderavond worden gehouden. Naar. wij vernemen zullen eventueele op- of aanmerkingen gaarne vóór dien-tijd ter overweging worden in ontvangst genomen. J.l. Zondag werd aan nagiften nog ont vangen 30,Hierdoor bedraagt de oogst- collecte 550, Loop der bevolking gedurende de maand November 1927: Ingekomen: Marinus Simon Kardux van Sommelsdijk; Arentje Jannetje Kardux \an Melissant; Jan Tijl en echtgenoote van Oude- Tonge; Stoffel van der Velde van Herkingen; Nceitje Sara Kornet van Dirksland; Cornelia van den Ochtend van Dirksland; Cornelia Buth van 's-Gravenhage; Leentje Pieternella v. d. Tol van 's-Gravenhage. Vertrokken: Wilhelmina van den Ochtend naar Hilversum; Pieter Muije naar Ursem; Arentje Cornelia Hobbel en kinderen naar 's-Heeienberg; Johanna Cornelia Breur naar Dirksland. OUDE TONGE. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk zijn respectievelijk her kozen dhr. Jac. Barnat en L. A. Mooijaart. Op Woensdag, 14 December, a.s. zullen ten Gemeentehuize in het openbaar worden uitgeloot: 1 aandeel ad. 1000,der 4} geldleening van 1917 groot ƒ38.000,3 aan- deelen ad 1000,der 6 geldleening van 1920 groot 120.000,De uitgelote aan deden zullen vanaf 3 Januari 1928 betaalbaar zijn ten kantoie van den Gemeente-ontvanger. Maandagmiddag bracht de goede Sint- Nicolaas vergezeld van zijn trouwen metgezel Zwarte Piet een bezoek aan cie O. L. School. De kinderen werden onthaald op speculaas enz. terwijl aan de kleintjes uit de le en 2e klas nog een stuk speelgoed werd uitgereikt. DEN BOMMEL. Reeds eenigen tijd geleden was Mevrouw Meulendijk-Kort in correspon dentie getreden met Sint Nicolaas, en had zij hem uitgenoodigd, op zijn rondgang ook per soonlijk een bezoek te willen brengen aan de le O. L. school te Den Bommel. Spoedig kwam het antwoord: Zijn Hoog Eerwaarde durfde de ie:s niet aan, omdat cie kapitein van zijn stoomboot niet voldoende met het vaarwater hierheen bekend was. En, zoo schreef oe oude heer, een reis per vliegmachine duifde hij wel ondernemen, maar kwam hem te duur te staan. Spoedig had Mevr. M. zich in verbinding gesteld met eenige goede vriendinnen en vrien den, en kon nu aan St. N. meedeelen, dat bij zijn komst de kosten van een tweedekker zouden worden vergoed. Hierop volgde een brief: „Ik kom Gaarne naar den Bommel." De goede Sint had evenwel pech. Zijn piloot, die nimmer van den Bommel gehoord had, landde, doch te Middelharnis. De heer J. P. Timmers, die bij de landing tegenwooroig was, en den moeilijken toestand van den goeden Sint begrijpende, stelae zich welwillend ter beschikking om Sint-Nicolaas en Zwarte PIET naar hier te brengen. En zoo arriveerde de weldoener oer jeugd en de vriend der grooten Maandagmiddag ten 3-1 uur aan d"3 deur der Openbare school, waar hij met ge juich en een welkomstlied werd ontvangen. Toen wij de school binnen traden, was het gymnastieklokaal, dat tot feestzaal was in gericht, gevuld met kinderen en belangstellen de moeders. De geschenken, die de goede Sint reeds vooruit had gezonden, waren keurig ge- etalleerd. Sint Nicolaas sprak de kinderen toe, en daarna werden de versnaperingen en de prijsjes met gulle hand uitgedeeld, waar aan ook Zwarte Piet een werkzaam aandeel had. Tusschen door werd chocolademelk geschon ken en werden liedjes gezongen. De vroolijke en blijde gezichten van jongen en van ouden waren het duidelijkste bewijs dat allen recht genoten van de feestvreugde. Wij willen dit verslag niet besluiten, zonder een woord van hulde te brengen aan Sint- Nicolaas en zijn zwarten knecht en hen te be danken voor de opoffering die zij zich hebben getroost op hunne verre reis. Maar ook een woord van dank aan hen, die op zich hadden genomen de vliegtocht te betalen. Zoncier dat zou het heele feest mislukt zijn. Tevens danken we hem, die zijn auto welwillend ter beschik king stelde. Sint Nicolaas, we roepen u gaarne een vaar wel, maar tevens een tot weerziens toe op den Bommel. Wegens het epidemisch heerschen der mazelen is de R. C. school te Achthuizen tijde lijk gesloten. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week alhier 6 werkloozen ingeschreven. De vorige week werden van hier ver voerd 2061 H,L. uien en 2117 H.L. aard appelen. Aan den landbouwer W. C. Luijendijk is door Heeren B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een aardappelbewaarplaat''. LOGGER „SCH. 421" VERGAAN? Groote ongerustheid te Scheveningen. 's-GRAVENHAGE, 3 Dec. De „Sch. 421", logger van de reederij Jacq. den Duik, bemand met twaalf koppen, onder den 25- jarigen schipper M. Spaans, is 18 October j.l. ter vischvangst uitgevaren en niet terug gekeerd. Het is begrijpelijk, dat er thans te Scheveningen in verschillende visschersgezin- nen en ook bij de reederij groote ongerustheid heerscht over het lot van dezen logger. Men vreest, dat de zware storm in den nacht van 28 op 29 October j.l. het schip noodlottig is geworden. Aan den anderen kant is de hoop echter eenigszins herleefd door een bericht, dat gistermiddag is ingekomen van den logger „Sch. 189". Deze zou op 17 November het ver miste schip gezien hebben, doch men durfde dit niet met zekerheid te beweren, daar het nummer door het mistige weer niet was te onderscheiden. Eenigen tijd geleden zijn er goederen, o.a. breels, welke het nr. „Sch. 421" droegen, drij vende gevonden. Het gebeurt echter wel meer dat door stortzeeën een deel der deklading over boord wordt geslagen, zoodat dit niet be hoeft te wijzen op het vergaan van de ver miste boot. Politiekruisers op onderzoek. De Marine heeft den politiekruisers „Triton" en „Oceana" draadloos last gegeven naar de „Sch. 421" uit te zien, iederen logger te' praaien en te informeeren of zij ook iets van het vaartuig hebben vernomen. Toen gister avond verschillende loggers de Schevening- sche haven binnenvielen, werd de hoop weer veel geringer, daar zij niets van de „Sch. 421" hadden gezien of vernomen. Er bestaat echter nog een kleine kans, dat het schip meer Noord waarts is gegaan, boven Doggersbank de netten heeft uitgeworpen en ten slotte is vastgeloo- pen. Hier komen over het algemeen weinig schepen, zoodat praaien er niet veel voorkomt. De reederij deelde ons mede dat het schip, volgens gewoonte, voedsel voor negen weken heeft medegekregen, zoodat deze voorraad thans ongeveer uitgeput moet zijn. Wel is het schip zeven weken weg, doch de laatste uit vaart was een kleine reis van ongeveer veer tien dagen. De voedselvoorraad was niet aan gevuld. Zoowel uit Katwijk als IJmuiden zijn te Scheveningen de alarmeerende berichten bin nengekomen, dat visschers vlak onder de En- gelsche kust een logger hebben zien vergaan. De bemanning zou hebben gezien hoe het schip door hooge zeeën gegrepen en in de diepte weggetrokken werd. Het nummer kon echter niet geconstateerd worden. Niemand heeft ook den witten band, rond den boeg van de loggers der firma Jacq. den Duik, geschil derd, opgemerkt. NOG STEEDS ZONDER BERICHT. 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. Van de „Scheveningen 421", den vermisten logger van de reederij J. den Duik, is tot op heden nog niets vernomen. Er zijn Zaterdag en Zondag nog eenige visschersvaartuigen in de Scheve- ningsche haven binnengevaren, doch ook zij hebben het vermiste schip niet gezien en even min iets er van vernomen bij het praaien van andere vaartuigen. Men vreest thans het erg ste voor schipper Spaans en zijn elf man. Het is echter wel meer voorgekomen, dat een logger wij denken hier aan de „Scheve ningen 103" als opgegeven werd beschouwd, doch nog behouden binnenkwam, doordat het schip op de banken was geloopen en niet los had kunnen komen. In visscherskringen beschouwt men den logger als verloren, niet zoozeer door het uitblijven, dan wel door de omstandigheid, dat het schip op geen enkel praairapport voor komt en door niemand is gezien, terwijl alle nasporingen ook van de beide politiekruisers vruchteloos zijn gebleven. TWEE SCHOTEN OP ZIJN ZOON GELOST. Huiselijk drama te Rotterdam. ROTTERDAM, 5 Dec. Zaterdagnacht ongeveer 1 uur heeft zich ten huize van den 53-jarigen caféhouder A. J. S. een huiselijk drama afgespeeld. De 29-jarige zoon A. J. S. Jr. was sedert geruimen tijd werkloos en leefde op kosten van zijn ouders. Desondanks wilde de zoon steeds den baas spelen en hierdoor was een eenigszins gespannen verhouding ont staan. Zaterdag ontstond opnieuw twist, waar bij de vader zich zoo driftig maakte, dat hij uit zijn kleinmodel automatisch pistool twee schoten op zijn zoon loste. Een der schoten trof dezen aan de linkerzijde van den hals. De zoon trok daarop eveneens zijn pistool en richtte deze op zijn vader. De jongen trok af, doch het wapen ketste. Later bleek, dat de patroonkamer uit de pistool verwijderd was. Buren hadden inmiddels de politie gewaar schuwd. De vader werd aangehouden en naar het bureau Meermansstraat in bewaring ge steld. De zoon werd in het ziekenhuis Cool- singel verbonden, waarna hij naar huis terug kon keeren. FELLE BRAND TE NIJMEGEN. NIJMEGEN, 4 Dec. Gisteravond laat heeft op het Sint Stevenskerkhof alhier door onbekende oorzaak brand gewoed in de werk plaats, tevens magazijn van den manden maker Bakker, die zijn winkel heeft aan de voorzijde van het pand in de Stikke Hezel- straat. Het was een uitslaande brand, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien door de on middellijke nabijheid van de Groote Kerk. De brandweer was 't vuur echter spoedig meester en wist den brand te beperken tot genoemde j werkplaats, welke geheel uitbrandde. De aan- wezige voorraad mand- en rietwerk ging ver loren. Verzekering dekt de schade. j De meeste moeite had de brandweer nog met een bejaard echtpaar, dat boven de werkplaats woonde en geheel onnoodig, uit zenuwachtig- heid, op het dak van hun pand was gevlucht. j De oudjes konden na heel wat omslag langs' de trap van hun woning op straat en vervol gens bij buren worden gebracht. VRIESMACHINE UIT ELKAAR GESPRONGEN. Bankwerker ernstig gewond. ROTTERDAM, 5 Dec. Vanmorgen on geveer 11 uur is in een der werkplaatsen van den Rotterdamschen Lloyd aan de Lloydkade een vriesmachine, welke aan boord gebruikt wordt voor de bereiding van ijs, en welke thans in de werkplaats gerepareerd moest worden, uit elkaar gesprongen. Ten gevolge van de exploisie werden de stukken ijzer door de werkplaats geslingerd. De 27-jarige bank werker A. Bakker uit de Boschpolderstraat werd getroffen. Met wonden over het geheele lichaam is de man in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd en daar opgenomen. Eenige arbeiders, die in de nabijheid werkten, bekwamen lichte ver wondingen en konden ter plaatse verbonden worden. DOOR EEN KOE OP DE HORENS GENOMEN. BERGAMBACHT, 4 Dec. De boeren knecht H. alhier werd bij het wegbrengen van een koe door het dier op de horens genomen en ernstig verwond. De man had o.a. ver scheidene gebroken ribben. DE ZAAK VAN DEN GEARRESTEERDEN KERKVOOGD TE KATWIJK. Zaterdag heeft te Noordwijk een vergadering Iplaats gehad van schuldeischers der firma S. Parlevliet Zn. in liquidatie, van welke firma de gearresteerde kerkvoogd D, P. te Katwijk firmant is. Meegedeeld werd, dat de firma een zaken- schuld van ongeveer 100.000 heeft en een hypothecaire schuld (op gebouwen en schepen) van 71.000, welk bedrag waarschijnlijk niet uit de opbrengst van het onderpand terug ontvangen zou worden. De grootste zaken- crediteur is de firma Lubbe te Alkmaar, met 57.000. Het bedrag van debiteuren te vorde ren bedraagt 2258. Er bestaat onzekerheid, of en zoo ja, op welke wijze de firmant D. P. de 20.000, tot de kerkgelden behoorende, in de boeken ver antwoord heeft. De gearresteerde firmant be weert, dat hij deze belegd had in de firma S. Parlevliet Zn., zoodat er van ver duistering geen sprake zou zijn. Van andere zijde wordt dit niet alleen betwijfeld, maar meent men redenen te hebben, aan te nemen, dat de gearresteerde niet alleen de 20.000 van de kerkgelden ten eigen bate zou hebben aangewend, maar bovendien uit de zaak der firma S. Parlevliet <5 Zn. ook nog een bedrag van omstreeks 40.000. De crediteuren, die van meening zijn, dat deze bedragen nog wel achterhaald zullen kunnen worden, hebben een commissie van onderzoek in het leven geroepen, bestaande uit de heeren Lubbe,, te Alkmaar, Ouwehand en Meyer, te Katwijk aan Zee, en A. F. C. Buckman, te IJmuiden. Mr. C. Punt te Noord- wijk aan Zee is tot liquidateur benoemd. Nog werd meegedeeld, dat de boeken der firma einde 1926 met een batig saldo sloten. OOK 'N „VORSTENDOCHTER". Voor een der Berlijnsche rechtbanken diende zoojuist een zaak, die reeds in 1924 het hoofd stedelijk publiek om aandacht vroeg. Destijds diende de procuratiehouder eener bank, zekere Otto Knoop, een aanklacht in tegen den Hon- gaarschen koopman Franz Szell en diens be weerde echtgenoote, Marie Szell geb. Fürst. Knoop had de jonge, mooie Marie Fürst lee- ren kennen als „mevrouw Szell", die hem toe vertrouwde, dat zij zich van haar man wilde laten scheiden. Later noemde zij zich dan ook Marie Fürst en vertelde hem, dat zij uit het vorstenhuis Hohenlohe-Mariac-Staremberg af komstig was en den naam „Fürst" had geko zen om aan haar vorstelijke afkomst te her inneren. Knoop liet zich inpraten, dat de vor stelijke vader speelschulden had gemaakt, en verschafte Marie ten behoeve van haar vader eerst 10.000, later 60.000, en ten slotte' nog eens 30.000 mark, waarmee de vrouw de eer van haar vader zou redden, om vervolgens naar Amerika te gaan en van haar aldaar wo nende rijke tante geld te halen. Vóór het ver trek zou zij Knoop, die haar ten overvloede nog een schriftelijke trouwbelofte had moeten geven, nog eens te Hannover treffen. Vier dagen wachtte Knoop daar tevergeefs op zijn „bruid", die inmiddels met Szell naar het bui tenland was gevlucht. Toen een arrestatie bevel was uitgevaardigd, verscheen Szell en noemde het tegenover de politie laster, dat hij en zijn vriendin den procuratiehouder bena deeld hadden. Toen desondanks een bedrog proces tegen hem werd aangespannen, ver dween hij weer uit het land. Ten slotte is hij te Nice gearresteerd en uitgeleverd. De politie ontdekte, dat de „vorstendochter" een vroeger dienstmeisje uit Dingelfing in Beieren is, de dochter van een daglooner. Zij is, ook na SzelI's aanhouding, absoluut on vindbaar gebleven, en zoo stond thans alleen Franz Szell terecht, met als hoofdgetuigen Knoop, die, zooals te begrijpen is, verreweg het meeste aan Marie verstrekte geld op de bank had verduisterd en daarvoor een lang durige gevangenisstraf heeft uitgezeten. Ter terechtzitting bleek nu, hoezeer ook Szell die in uiterst armoedige omstandig heden leeft zelf niets anders dan het slacht offer der verleidster is geweest. Hij leefde met haar in luxe-hotels, maar aan den ande ren" kant was hij de slaaf dezer vreeselijke vrouw en moest de diepste vernederingen dul den. Niet slechts dat hij moest toezien, dat zijn»aangebedene een verhouding met den pro curatiehouder had, hij moest ook in lakeien pak met zijn eigen auto voorrijden en „me vrouw en mijnheer" mededeelen, dat de wagen vóór stond. Urenlang liet men den bediende in storm en ontij buiten staan! Deze bewerin gen van Szell zijn van a tot z waar bevonden; het bleek, dat hij nooit- heeft geweten, dat Knoop de vrouw geld gaf en dat hij zelf min stens evenveel aan haar heeft ten koste ge legd. Ofschoon het O.M. 2 jaar en 4 maanden gevangenisstraf eischte, sprak de rechtbank Szell dan ook vrij, met de motiveering, dat de getuige en de beklaagde in gelijke mate onder den invloed dier vrouw hadden gestaan". ZONDERLINGE POGING TOT VERGIFTIGING. Een dame te Nice, mevr. Gasperini, kreeg een week geleden bezoek van een onbekende vrouw, die een aangeboden gemeubileerde kamer wilde huren. De bezoekster trachtte daarbij tal van bijzonderheden omtrent het leven van mevr. Gasperini te vernemen, met name of zij alleen woonde. Zij ging daarop heen zonder een besluit te hebben genomen. Zondag kwam zij opeens terug en verklaar de de kamer te huren. Tijdens het nu volgend onderhoud haalde zij een bonbondoosje uit den zak en presenteerde mevr. Gasperini daaruit. Deze hapte in de bonbon en vond er een bit teren smaak aan. Kort daarop werd zij door hevige pijnen bevangen. De huurster legde haar daarop op een bed en zei dat zij in de apotheek wel een medi cijn zou halen. Het drankje, waarmee zij terugkeerde, stilde inderdaad voor een oogen- blik de pijn, doch even later begon deze weer zeer te verergeren. Toen vertrok de geheim zinnige vreemde om een dokter te halen. Mevr. Gasperini leed inmiddels zoozeer, dat zij om hulp riep. Buren snelden toe. Toen een dokter verscheen, constateerde hij een begin van strychine-vergiftiging. Twee uur later kwam ook de vrouw terug, maar toen zij zag dat de patiënte buren bij zich had, verdween zij. Men heeft haar niet weergezien. De verhuurster is overtuigd, dat de ander haar heeft willen vergiftigen om haar daar na te bestelen. HET SNEEUWPALEIS. De kunstmatige ski-helling van den Noor Dagfin Carlsen. Een imposante stel lage in het oude Noord-West-station. WEENEN, 29 Nov. Van buiten heeft het iets van die vervallen grootheid of liever het gemis van de „finishing touch"; dat buiten het centrum, zoovele straten van Weenen een mistroostig cachet geeft. Een banale en eigen lijk potsierlijke verbastering van Italiaansche Renaissance vormt den royalen voorgevel. In de tijden van de monarchie, toen de treinen hier af en aan raasden moet het voor de reizi gers een prettige voldoening geweest zijn hun trein te missen in een voorhof, die op een Venetiaansch of Florentijnsch paleis „geïnspi reerd" scheen. Maar achter dit voorportaal, waar vroeger loodrecht op den ingang de bun dels rails en perrons het verkeer in onderdeelen scheidden, rijst nu tot bijna aan het dak een machtige stellage die langzaam afglooiend op één derde van het eind der overkapping den beganen grond bereikt. Een eenvoudig houten hek vormt de afscheiding met het ruime plankier, waar stoelen en tafeltjes voor het toeschouwend publiek een groot aantal belang stellenden kunnen herbergen. Hier, luttele minuten van het centrum van Weenen, kunnen dus de tallooze ski-minnaars, die niet altijd den tijd beschikbaar hebben om vooral op wéekdagen één of twee uren in den trein door te brengen, de sport van hun voorkeur be oefenen, zonder van weer of tijd afhankelijk te zijn. Dagfin Carlsen, de bekende Noorsche ski-tóoper, die reeds eenige jaren te Weenen verblijf houdt kreeg den Columbiaanschen inval aan het al lang niet meer gebruikte Noord-West-station een nieuwe bestemming te geven. Dezen zomer is het werk begonnen en dezer dagen was de feestelijke opening, die door den aanslag op burgemeester Seitz een aparte reclame verkregen heeft, die ze waarlijk niet behoefde. De „Ski-wiese" zelve, waarvan het bovenste gedeelte met de minder steile helling en de fijnere sneeuw voor de minder geoefenden be stemd werd, is geflankeerd door een nauwere geul met een platform voor den ski-sprong en aan de andere zijde door een langgerekte trechter voor de rodelsport. Een electrische lift stelt de aan lager wal geraakten in staat, om snel en doeltreffend weer boven te komen, op een wijze, die in het gewone leven utopie moet blijven. De heer Balaun, één der tech nische leideis, die zoo vriendelijk was ons enkele inlichtingen te verschaffen, voerde bovendien rustig en zeker een paar ski-spron gen uit die aan meesterlijk beheerschte „tech niek" niets te wenschen overlieten. Aan zijn mededeêlingen ontleen ik het volgende. De lengte der „ski-weide" bedraagt 150 M., de breedte 30 M., als sneeuw dient gekristalliseer de soda, die eiken dag met een chemisch praeparaat begoten wordt en die in een fijner en grover „sneeuwgehalte" verdeeld is. Van de leerlingen beginnen de aanvangers op den vlakken grond en kunnen na een tiental lessen reeds met gunstig resultaat hun krachten op het hooggebergte beproeven. Een aantal kleed kamers, die van alle gemakken voorzien zijn, een winkel van sportartikelen, waar men alles kan huren wat voor de skisport vereischt is als ski's, stokken, sokken, schoenen en „over all", completeeren de technische inrichting. Behoeft het afzonderlijke vermelding dat het restaurant van het vroegere Noord-West-sta tion zijn oude bestemming trouw is gebleven? Dagfin Carlsen, de jonge Noor met het geestige acteursgezicht kan over de resultaten van zijn arbeid tevreden zijn. Zondag telde men in het sneeuwpaleis 10.000 betalende be zoekers. Weenen is een sport-instituut rijker, dat zich zonder eenige luxe maar in practische doeltreffendheid aansluit bij het zakelijke karakter, dat deze stad na den oorlog verkre gen heeft, En vraagt de lezer, waarom dit station met zijn houten sneeuwstellage de naam „sneeuw-paleis" heeft verworven, zoo kan ik antwoorden, dat zulks met evenveel recht geschied is, als de oude Johann Strauss een zijner beroemde walsen „An dei Schonen, blauen Donau genoemd" heeft. Want te Wee nen is de Doanu een kanaal en het water heeft er de kleur van gesmolten sneeuw, waartoe Dagfin Carlsen's gekristalliseerde soda nooit vervallen zal. HEVIGE AARDBEVING TE DONGGALA. Veertien dooden, vijftig gewonden. MENADO, 3 Dec. Het „Soerabajaasch Handelsblad" meldt, dat Donderdagmiddag hevige aardschokken te Donggala (Celebes) ge voeld werden. Zij liepen in de richting Noord- Zuid. Het kantoor van den assistent-resident te Donggala stortte gedeeltelijk in. Te Paloe stortten eveneens twee passarioodsen in, ter wijl de aanlegsteiger gedeeltelijk werd weg- Te Biromaroe werd een passarloods verwoest en het landschapskantoor zeer beschadigd. Een vloedgolf in de Paloe-baai bracht een verwoes ting aan onder inlandsche huizen. Veertien personen werden gedood en vijftig gewond. De schade wordt geraamd op 50.000, De Gouverneur-Generaal betuigde zijn deel neming. De assistent-resident te Donggala is gemachtigd hulp te verleenen, waarbij hij ge bruik kan maken van het geld in de Land- schapskassen aanwezig. UITBREIDING DEB CHOLERA IN BENGALEN. Aantal sterfgevallen zeer gestegen. CALCUTTA, 5 Dec. De cholera-epide- mie, welke thans in geheel Bengalen heerscht, is buitengewoon hevig. Te Calcutta en in vijftien andere districten komen de meeste sterfgevallen voor. In de week, welke ein digde op 26 November j 1., is het aantal sterfgevallen te Calcutta gestegen van 49 tot 106 en in het district Dinajpoer van 42 tot 229.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3