Ingezonden Stukken. Gemengd iNieuws. èfe £*^±5 mrs'Hopkins SM SMXEÏ ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 23 NOVEMBER 1 9 2 7. 8 INGEZONDEN MEDEDEELING. 927. st. k.g. .g- k.g. kg. k.g had Een zoo- be- ver- ijlen nen- nge- -oek o est 't als erk gen ierk ref. 926, tga- rB. end de eb- ge- 20 erk 2i- or- een erk van er en; ote A, en. oor Ha- van zien, kunnen zich hiertoe aanmelden Vrij dagavond ten zeven ure, in de Consistorie kamer. OUDE TONGE. In de Naamlijst voorden Interlocalen Telefoondienst, kantoor Oude Tonge is onder nummer 37 als nieuw aan geslotene ingeschrevenj G. C. v. Schouwen, landbouwer en kassier boerenleenbank. Dhr. C. Buscop is naar een der zieken huizen te Rotterdam vervoerd tot het onder gaan van een operatie. In het perceel Kerkring 31 komt een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk, voor. De beurtschippersknecht W. de Korte Jr. verwondde zich zoodanig aan zijn hand, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. OOLTGENSPLAAT. Donderdagavond hield de vereeniging „De Voorzorg" (Vereeniging tot onderlinge verzekering van varkens) haar 19e jaarvergadering in Hotel Moelker. De voorzitter, de heer A. de Vos, opende met een kort welkomstwoord en heette in het bijzonder de heer J. A. L. Stal welkom. Na voorlezing van de notulen, welke onver anderd werden vastgesteld, las de secretaris het verslag van den staat der maatschappij voor, waaruit bleek, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging niet ongunstig is ge weest. De vereeniging telt 56 leden en 15 donateurs. De rekening sloot in ontvangsten met f 403,25 en in uitgaven met f 209.45, alzoo met een goed slot van f 193,80. In kas was f 934.97, zoodat de vereeniging aan conr tan ten bezit f 1128,77. Als bestuursleden werden herkozen de hh. A. de Vos, B. Noordijk en P. v. Putten Rz. Tot leden van de commissie voor het na zien van de volgende rekeniDg werden door den voorzitter benoemd deheerenL Hotting, W. Buscop en W. Groenendijk. Het voorstel van het bestuur om de con tributie van f 0,40 per maand per varken te verlagen tot f 0,35 werd met algemeene stemmen aangenomen. Verder werd besloten de bepaling van het reglement betreffende het royement, na waarschuwing, uit te voeren. Toen werd een lid wegens wanbetaling door de vergadering geroyeerd met 33 stem men voor, 3 tegen en 1 blanco. De voorzitter dankte de vergadering voor de opkomst en de nette orde, waarna de bijeenkomst werd gesloten. De oogstcollecte in de Ger. Kerk ge houden heeft totaal opgebracht f 1036,—. DEN BOMMEL. Een goede vangst. Door een visscher afkomstig uit de Willemstad, werd voor de haven op spiering gevischt. Toen deze met zijn vaartuigje de haven binnenliep, kon by spreken van in een gety 560 K.G. van deze overheerlijke visch gevan gen te hebben. De vorige week werd vervoerd: 2650 aardappelen, 1250 H L. uien en 100 H.L. koepeen. Het voorportaal der N. H. Kerk is tamelijk bouwvallig geworden, waarom men besloot tot herbouw over te gaan. Naar wy vernemen zal deze herbouw niet ten koste gaan van de schoonheid van het gebouw. We kunnen in den Bommel werkelijk spreken over een mooi typisch dorpskerkje. Bijzonderheden omtrent dit portaal kan worden gemeld: Op een boven den ingang gemetselden steen staat het volgende opschrift: Dit kerkportaal is gevestigt Anno 1779 door de opzienders dezer kerke: I. A. du Bois, predikant, die de eerste steen heeft en tel ga- uis. een van end ben ben zü oor ba- ok het len ots erd er- ne- I. van der Helst, K. Korteland, D. van Dijk, W. van der Veer T. Mosselman P. Menheer, ouderlingen diakenen t kerkmeester. Het kerkportaal werd in 1779 verbouwd. VEILINGSBEBXCHT van Vrijdag 18 November 1927 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging Oostvoorne". Prei 3,50 tot 6,80 per 100 bos. Blauwe druiven 0,38 tot 0,84 per k.g. Boonen dubb. stam f 32 tot 75 per 100 k.g. stoksny ƒ27,— tot ƒ62,— per 100 k.g. Kro'ten 4,60 tot 5,10 per 100 bos. Witlof 0,22 tot 0,23 per k.g. Kool (roode) ƒ5,- tot 10,- per lOOstuks. Kool (witte) 5,- tot 11,-per lOOstuks. Kool (savoye) ƒ4,- tot ƒ9,- per 100 stuks. Bloemkool 1/7,- tot 13,- per 100 stuks. Bloemkool II ƒ2,- tot 9,-per lOOstuks. Boerenkool 0,22 tot 0,31 per krat. Andyvie 1,80 per 100 krop. Uien ƒ4,60 tot 8,50 per 100 k g. Tafelappelen 0.10 tot 0,22 per k.g. Keukenappelen 0,04 tot 0,13 per k.g. Keukenperen 0,02 tot 0,11 per k.g. Spruiten 0,05 tot 0,19 per k.g. Mispels 0,11 tot 0,17 per k.g. Kipeieren netto ƒ11,30 tot 11,70 per lOOst. Eendeieren 6,80 per 100 stuks. Aanvoer 5346 stuks. VERKOOPINGEN. Op DONDERDAG 24 NOVEMBER 1927 bij Veiling en Op DONDERDAG 1 DECEMBER 1927 bij Afslag, beide dagen des nam. 3 uur, in het logement van G. van Veen te Oude Tonge van Divers Perceelen BOUWLAND aan den Langeweg te Oude Tonge, in huur bij dhr. G. Verweij Jz., aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op MAANDAGEN 28 NOVEMBER en 5 DE CEMBER 1927, telkens des avonds 7 uur te Sommelsdijk in Hotel Harmonie en Spee, resp. veiling en afslag van een Rente nierswoning (voor enkele jaren nieuw ge bouwd) met tuin, erf en grond (eeuwigd. erfpacht), te Middelharnis, aan de Chr. de Vrieslaan. Dadeiyk te aanvaarden. Ten verzoeke van de Erven Mej. de Wed. M. G. van Nieuwenhuijzen. Notaris VAM DER SLUYS. Op WOENSDAGEN 30 NOVEMBER en 6 DECEMBER 1927, telkens des avonds 7 uur te Dirksland, in Hotel Van den Doel en Vermeulen, resp. veiling en afslag, van een Huis met Schuurtje, erf en grond te Dirksland aan de Voorstraat. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van Mej.P.W. jen. Notaris VAN DER SLUIJS. (Baiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den ei8Ch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet terug gezonden Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U plaats voor het onder staande. Elke bewoner van Plakkee weet, dat we hier sedert ruim 1 jaar een electrische cen trale hebben. In deze l£ jaar is er echter al heel wat voorgevallen en er komt helaas nog meer. De eerste bedrijfsleider Roos kreeg na slechts eenige maanden dienst ontslag op staanden voet. De reden tot ontslag moeten wel heel ernstig geweest zijn voor zulke krasse maatregelen. Maar... niemand weet er tot op heden iets van. Het bestuur stuurde de leden handig met een kluitje in het riet. Maar weten de Stellendammers al, dat precies hetzelfde dreigt te gebeuren met den tegenwoordigen bedry fsleider Parie Ik hoop, dat ik het mis heb, maar ik vrees van niet. Zijn er nu werkelijk wel heel ernstige redenen; want iemand broodeloos maken, dient men toch wel degelijk te oveiwegen. Waarom laat het bestuur in deze ook de leden niet een woordje meespreken? En wat zijn de leden toch saai in zulke ernstige gevallen geen medezeggenschap te eiscben. En ~wie zou Parie's opvolger zijn? Wellicht de reserve-bedrijfsleider? Laat hij goed over wegen, voor hij zoo'n betrekking aanvaardt. Mijn doel is alleen, Mijnheer de Redacteur, de Stellendammers en vooral de leden der Centrale even wakker te schudden, voor het te laat zal zijn. En U, Heëren Bestuursleden, ik geloof toch, dat openbaarheid in zulke gewichtige besluiten vooral tegenover de leden zeer gewenscht is, in 't belang der goede zaak. U, mijnheer de Redacteur dankzeggend besluit ik met Lucas 6 31. V. L. IN DEN DOOD VEREEND. Na dertig jaar scheiding. De eerste dagen van October zagen in het ziekenhuis van Plasencia in Spanje een be woner dezer stad, Plo Barros binnen brengen, die sinds dertig jaar gescheiden leefde van zijn vrouw. Eenige dagen later werd in het vrouwen paviljoen van hetzelfde ziekenhuis zekere mevrouw Redondo binnengebracht, een vyf- tigjarige vrouw, die dertig jaar geleden het echtelijk huis had verlaten en Daar het buiten land was gegaan, vanwaar zij ziek en arm terugkeerde. Pio Barros stierf op 14 November; me vrouw Redondo den volgenden dag. De beide lijken werden naar het ly ken huisje der be graafplaats overgebracht, waar zij den nacht zfl aan zij bleven liggen. By onderzoek van de papieren der twee overledenen constateerde men nu met ont roering dat de dood hier twee wezens had samengebracht die, daar zij samen niet konden leven, dertig jaar geleden ieder zyns waren gegaan. Mysterieuze verdwijning te Londen. Een in de Engelsche high-life zeer bekende jongedame, miss Rudy Ashdown, de 26-jarige dochter van sir Curtius Ashdown, oud-wet' houder en groot zakenman te Londen, is onder geheimzinnige omstandigheden spoor loos verdwenen. De politie heeft na een eerste onderzoek vastgesteld, dat Maandagnamid dag miss Ashdown zich by een kleermaker in Gerard Street meldde en daar een kamer huurde, die hij had „aangeslagen". Kort daarop kwamen haar twee koffers en om 7 uur 's avonds ging zij te bed, na meegede te hebben dat zij zeer vermoeid was. Midden in den nacht hoorden de kleer maker en zyn vrouw loopen op de trap. Zij stonden op en kwamen juist bytijds bene den om te zien hoe hun huurster in een taxi stapte, die onmiddellijk daarop vertrok. Een wonderdokter. Men meldt uit Hamburg: Te Hamburg is een eigenaardig proces be gonnen, dat algemeene belangstelling wekt. Lange jaren praktizeerde te Moorburg bij Hamburg een wonderdokter, een schaap herder, genaamd Ast, die een zoo grooten toeloop van patiënten had, dat in het kleine dorpje een aantal groote hotels verrezen. Deze „Schilfer Ast" zooals hy w(jd en zijd in Duitschland bekend was, is gestorven, en zyn schoonzoon Buchholz heeft het lucra tieve zaakje op denzelfden voet voortgezet. Wegens een aantal verkeerde diagnoses heeft men dezen wonderdokter thans een proces aangedean, dat in vollen gang is. Op dezelfde wyze als zijn schoonvader stelde hij de diagnose na onderzoek van de haren van den patiënt In de Zaterdag gehouden ge rechtszitting heeft Buchholz zich bereid ver klaard in een van de Hamburgsche zieken huizen te bewyzen, dat zijn kunst geen be drog is. Twee doctoren uit Berlijn zullen hem 100 patiënten laten onderzoeken. Indien het ziekenhuis niet genoeg patiënten heeft, zullen er van het Barmbeeker Krankenhaus bij worden genomen. Met groote belang stelling worden deze proefnemingen tege moet gezien. Inbrekers te Maastricht gearresteerd. MAASTRICHT, 21 Nov. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden alhier de raamluiken van een parfumerie-magazijn in de Muntstraat iDgedrukt. Vele voorwerpen uit de étalage werden ontvreemd. In den volgenden nacht zagen twee agenten twee personen op verdachte wyze rondslenteren. Zij volgden dit tweetal en betrapten hen op heeterdaad, toen zy zich toegang wilden ver schaffen tot een ander perceel in de Munt straat. Bij fouilleering bleken zij in het be zit te zijn van valsche sleutels en allerlei inbrekerswerktuigen. Het tweetal werd in arrest gesteld Het bleken te zijn de kellners G. P., oud 18 jaar, en A. S., oud 24 jaar. By een huiszoeking in hun woningen trof men daar een aantal van de ontvreemde parfu merie-artikelen aan. Zij zijn daarop overge bracht naar het Huis van Bewaring en aldaar ingesloten. De overval op het postkantoor te Noordwyk. LEIDEN, 21 Nov. De politie alhier heeft achtereenvolgens twee personen aan gehouden, die, ieder afzonderlijk, betrokken zouden zijn geweest bij den roofoverval op het postkantoor teNoordwijk. Wij vernemen, dat beide personen na verhoor onschuldig gebleken zyn. SLEEPBOOTJE OVERVAREN EN GEZONKEN. De bemanning gered. NIJMEGEN, 21 Nov. Hedenochtond is op de Waal alhier het sleepbootje „Johanna1 uit 's Hertogenbosch overvaren door het sleepschip „Grada". Beide vaartuigen voeren stroomopwaarts. Het sleepbootje kantelde en zonk. De bemanning kon gered worden. De „Grada" bekwam oogenschijnlijk geen schade en heeft eenigen tijd na het ongeval de reis voortgezet. DRANKSMOKKELARIJ BIJ TILBrRG. TILBURG, 21 Nov. Ondanks het ver scherpte toezicht wordt onder de gemeente Goirle Dabij Tilburg onnoemelyk veel drank over de grenzen gesmokkeld Volgens de kommiezen wordt er iederen dag en nacht circa 300 liter overgevoerd. De vorige week werden vyf personen tegelijk gearresteerd. Zy begeleiden een boerenkar, welke vol ge laden was met fleschen drank. MET VEERTIG GULDEN DE WERELD IN OM WERK TE ZOEKEN. ROTTERDAM, 21 Nov. Aan het politie bureau Witte de Withstraat alhier is in bewaring gesteld de 22-jarige zwervende zeeman J. G. K. Zondagavond had hij van het modemagazyn van de firma W. in de Witte de Withstraat met opzet een ruit ver nield. Des avonds te voren had hij hetzelfde trachten te doen, doch hij was daarin ver hinderd door een agent van politie, die er juist aankwam. Bij zijn verhoor bleek, dat zijn vader hem enkele dagen geleden de ouderlijke woning had ontzegd, omdat hy niet werkte. Zijn vader had hem 40 mee gegeven om de wereld in te gaan en werk te zoeken. De jongeman heeft echter dit geld in een paar dagen opgemaakt en probeerde nu ten einde raad door het intrappen van een iuit weder onderdak te krijgen. M.lle DOBANGE MET HUPPÉ TE PARIJS. Ruiin 1600 K.M. afgelegd. PARIJS, 21 Nov. Mile Dorange, de Pransche dame die met haar paard Huppé uit Parijs naar Berlijn en terug is gereden, arriveerde hedenmorgen in de Pransche hoofdstad Zij heeft in totaal een afstand van meer dan 1600 K.M. afgelegd, met een gemiddelde van 37£ K M. per dag. NA HET NOODLOTTIG ONGEVAL TE ARNHEM. ARNHEM, 21 Nov. Gisteren, één dag voor het vertrek van den Hongaarschen kin- dertrein uit ons land, had te Arnhem de be grafenis plaats van de Hongaarsche geleidster van dien trein, mej. Grünbergen uit Boeda pest, die, gelyk men weet, door een nood lottig ongeval op het rangeerterrein alhier om het leven kwam. Behalve de geneesheer-gelei' der was het verdere personeel van den Hon gaarschen kindertrein by de plechtigheid aan wezig, alsmede waren er twee léden van het Hongaarsche ministerie voor Volkswelvaart, de heer Krak namens het R.K. Comité uit Amsterdam, de heer Van Nes, voorzitter van het Leidsch-HongaarsGh Comité, de heer Backer van Ommeren van het Comité te Arn hem, welke laatste gezorgd had voor de aan- van alle te Arnhem aanwezige kinderen uit Hongarije, allen voorzien van een strikje in de Hongaarsche kleuren. Het personeel van den trein, alsmede de beide comité's hadden kransen gezonden. Per extra tram gingen allen naar. het R. K. kerkhof. De Hongaarsche kinderen waren om het graf opgesteld, met de Hongaarsche vlag in hun midden. Toen de kist werd neergelaten, zon gen de kinderen het Hongaarsche volkslied, terwijl hun vlag mede ten grave daalde. Vele pleegouders waren meegekomen naar het kerkhof. Rector Schimmel van het Liefdes gesticht „De goede Herder" te Velp, tevens lid van het R K. Comité voor Hongaarsche Kinderen, heeft de gebruikelyke ceremonieën vervuld. NA DE BEVRIJDING UIT MOORSCHE HANDEN. Nu de Franschen, die door de Moorenstam- men in Marokko waren ontvoerd, eindelijk zijn vrijgekocht, is men geneigd te gaan filoso feeren over de voordeeligheid van zulke ont voeringskarweitjes voor de ontvoerders, een voordeeligheid die moet animeeren tot meer regelmatige bedrijvigheid in dezen zin. De ge kleurde broeders hebben voor de twee weesjes Arnaud, voor de heeren Steeg en Maillet neven van gouverneur Steeg en derzelver reisgezellinnende niet geringe som van zeven millioen francs (dus zevenion gouds) ontvan gen. Men zou zeggen: op die manier kan zich op den duur een fondsjé vormen, dat voor divers gebruik gereed lig! De Pransche pic- nic-ers in het gevaargebied doen toch mis schien goed, voorzichtig te zijn, willen zij zekeren elementen geen strijdmiddelen tegen de Republiek in handen spelen! Overigens zijn zulke losgelden een in de Fransche historie periodiek weerkeerend ver schijnsel geweest. Speciaal de bewoners van Bretagne raakten op deie wijze in de 16e eeuw en daarna aan de Barbarijsche kapers veel geld kwijt. De Barbarijers maakten jacht op de Bretonsche schepen, die over de golf van Biscaje koersten om in Spanje wijn te koopen en linnen te verkoopen. Voor de zee schuimers waren de bemanningen van nog meer waarde dan de goederen. Registers, thans nog te vinden in Roscoff en Saint-Malo, ver halen van vele gevallen van loskooping, en daarnaast ook van voorbeelden, dat het be vrijdend goud te laat kwam om de zware ket tingen der slavernij te doen neervallen "leeds in 1584 richtten de Staten van Bre- tagen vertoogen tot den Franschen koning over de onbeschaamdheid der potentaten uit Afrika, „die tegen ieder recht in ongelukkige kooplieden uit Morlaix, Saint-Malo en Vitré gevangen houden." De Staten zelf voteerden middelerwijl belangrijkebedragen tot loskoo ping der gevangenen, sommen van 6000 tot 30.000 lires „om hulpe en .verzachting te bren gen aan de arme gevangenen, in ketenen ge slagen ver van hun land". Tusschen 1641 en 1667 liep het zóó hoog met die losgelden, dat de Bretonsche staten er nieuwe belastingen voor in het leven moesten roepen! Het is een historisch feit, dat de eischen der Marokkanen met den tijd hooger zijn gewor den, zoodat reeds aan het eind der 17e eeuw een stamhoofd 5800 livres per gevangene vorderde enkreeg. Hun bedienden werden voor 500 livres „afgegeven", maar wee den geen, aie voor „vol" werd aangezien (en de Barbarijers wisten hun menschen te schat ten)! Zoo moest voor bevrijding van den zoon van den burgemeester van Le Croisic 50.000 francs betaald worden. Zeer vaak werden de benoodigde middelen bijeengebracht door particuliere inzamelingen, door de goede diensten van de geestelijke orden enz. Ter prikkelir.g der vrijgevigheid van de Bretonsche bevolking organiseerde men processies, waarin figuranten meeliepen, die gevangenen voorstelden, met verwilderde ha- gevangenen voorstelden, met verwilderde haren, verwezen gezichten enz. Sommige kapellen in Bretagne bewaren nog Barbarij sche ketenen als ex-voto. 12 UUR IN EEN SNEEUWSTORM. LONDEN, 20 Nov. De twee Britsche vlie gers Me Intosh en Hinklcr, die Dinsdag waren vertrokken met het doe) een nonstopvlucht naar Indië te volbrengt, zijn de zwaksten gebleken in den strijd met ongunstige weers omstandigheden, nadat ^j ongeveer 2800 mijl in 24 uur hadden afgelegd. Volgens een bericht, afkomstig van de vlie gers zelf, hetwelk heden in de „Sunday Times" werd afgedrukt, hebben zij twaalf uur moeten kampen met een vreeslijken sneeuwstorm, terwijl er een volkomen duisternis hecrschte; de machine was hierdoor bijna niet in bedwang te houden, en eerst nadat men blijkens den hoogtemeter gevaarlijk dicht bij den beganen grond kwam, herkregen de vliegers weer de macht over het toestel. 's Nachts bevonden zij zich in een bergstreek waar zij in de dalen op en neer vlogen, op deze wijze den dageraad afwachtend, brak de dag aan, doch tot op een hoogte van 8000 voet hing een zware mist. Daarom stegen zij zeer hoog, met het doel den tocht naar Indië voort te zetten; op die hoogte beerschte een intense koude, en het toestel was spoedig met ijs bedekt Drie uur vlogen zij toen door; de omstandig heden werden steeds ongunstiger. Zij meenden ongeveer boven Astrakhan te zijn, doch hier werd het zoo totaal onmogelijk verder te vliegen, dat besloten werd maar terug te kee. ren. Tegen den avond vlogen zij over een ver laten landstreek in Polen, waar zij zochten naar een geschikte landingsplaats. Eindelijk hadden zij iets gevonden, en de landing op een omgeploegd stuk veld verliep vlot. Wel was het nog eenigszins moeilijk om de identiteit aan te toonen, doch toen de tolk was gearri veerd was ook deze moeilijkheid overwonnen. Vrijdag werd een poging gedaan naar War schau te vliegen, doch opnieuw werd het weer een handicap en nu moest een landing worden volbracht in de nabijheid van Lemberg. Alles liep goed van stapel, doch doordat de landings plaats met sneeuw was bedekt, liep liet toestel in een sloot, welke tevoren niet was opgemerkt. De machine werd beschadigd, doch zal worden hersteld. NED. SCHIP VERGAAN. LONDEN, 21 Nov. Bij Cromer werd hedenmorgen een groot schip in zinkenden toe stand waargenomen, dat met den achtersteven in de hoogte lag. De reddingsboot, die werd uitgezonden, keerde na eenige uren terug.. Gerapporteerd werd, dat zich blijkbaar nie mand aan boord van het schip bevond, dat bleek de Nederlandsche olietankboot Georgia te zijn (br. 5110 ton, van de firma Frans Hoynck, Amsterdam). Er ontbrak een red dingboot en vermoed werd, dat de bemanning zich daarmede in veiligheid heeft gesteld. Om halfacht hedenavond meldde de kust wacht van Mundesley, dat een reddingsboot, die op den voorsteven den naam van het s.s. Georgia droeg, aan wal was gespoeld, evenals eenig wrakhout. Verder is bericht ontvangen, dat het Brit sche stoomschip „Corsea" een gedeelte van de bemanning der „Georgia" heeft gered, maar dat zich nog eenige mannen aan boord van het zinkende schip bevonden. BANKROOF BEPROEFD DOOR EEN WAANZINNIGE. Een eens beroemde zanger de dader. WEEN EN, 21 Nov. De „Sonntag- und Montagzetting" publiceert een bericht uit Rome, volgens hetwelk in de Milaneesche bank van leening een oude man binnengedrongen is en onder bedreiging met een revolver van den dienstdoenden beambte een millioen lire eischte. Het personeel riep om hulp en door dien de indringer ook andere beambten be dreigde, ontstond een kleine paniek. Soldaten van de Militia, die toeschoten, brachten den man naar het politiebureau, waar hij mede deelde, dat hij een Doge was, en ook, dat hij reeds tien keer den Italiaanschen bokskampioen Spalla verslagen had. Naderhand bleek, dat men hier te doen had met den indertijd be roemden bariton Rossi, die aan verstandsver bijstering lijdende is. (V. D.) NOODWEER IN DE V.S. NEW YORK, 18 Nov. Omtrent het nood weer, dat in de Ver. Staten heeft gewoed, wordt nader gemeld, dat het aantal slachtoffers thans dertien bedraagt. De storm, die soms de kracht van een cycloon aannam, richtte scha de aan in steden en dorpen van Washington tot aan de Canadeesche grens en v*n Chicago tot New York. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geschad. In New England dreigden door de hevige regens en stormen nieuwe overstroomingen. In den staat New York en op sommige plaatsen van Pennsylva- nië heeft de storm gisteren met bijzondere hevigheid gewoed. De stad New York heeft be trekkelijk weinig schade opgeloopen, ofschoon de slagregens van den afgeloopen nacht vaak stoornissen in het verkeer hebben veroorzaakt. Vandaag hebben bovendien twee ongelukken plaats gehad. Te Baltimore werd een arbeider gedood en vijf arbeiders werden gewond ten gevolge van een ontploffing; de arbeiders ver richtten herstelwerkzaamheden aan een stoom- teraad een plan overwegen voor invoering van centrale verwarming op groote schaal. Door een stelsel van stoom- of heetwater-distributie wil men, van gemeentewege, van één enkel cenWrum uit, huizen en andere gebouwen over een groote uitgestrektheid van verwarming voorzien. De prefect der Seine, de heer Bouju, wil beginnen met de „bewerking" van een groot gedeelte in het Oosten van Parijs, waar een groot terrein dat door de Metro verlaten is voor proefneming beschikbaar is. Hij wil de onderneming aan een concessionaris geven niet voorbehoud van participatie der gemeente in de winst en van de mogelijkheid van latere overneming door de gemeente. Hij wijst er op dat reeds groepen van groote gebouwen te Parijs een gemeenschappelijk verwarmings systeem hebben en dat in de V. S. en Duitsch land ondernemingen als de door hem bedoelde reeds bestaan. VERGIFTIGING OM TE KUNNEN STELEN. Laaghartig vergrijp te Stolberg. Een bij de drukknoopjesfabrieken te Stol berg bij Aken werkzame laborant werd sinds H jaar herhaaldelijkdoor vergiftigingsver schijnselen overvallen, welke ondanks lang durige behandeling maar niet wilden wijken. Toen hij dezer dagen zijn boterhammen, die hij mee naar het laboratorium had genomen, 's avonds thuis samen met zijn gezin verorber de, vertoonden zich bij de overige gezinsleden dezelfde verschijnselen. Door chemisch onderzoek werd uitgemaakt, dat op de boterhammen braakwijnsteenpoeder gestrooid was. Verder bleek, dat de tweede assistent van den laborant zijn patroon regel matig het gif had toegediend, om tijdens diens ziekteperioden ongehinderd zilver te kunnen wegnemen, dat in de fabriek ter verwerking aanwezig was. De dader had zijn slachtoffer bij diens aan vallen van vergiftiging steeds zorgzaam ter zijde gestaan. De man heeft bekend, en ver klaard, niet minder dan 50 kilo zilver verduis terd en verkocht te hebben. CONTINENTALE DIENSTBODEN IN ENGELAND. Zeer veel vraag naar vreemde, o.a. Nederlandsche, gouvernantes. De Engelsche minister van Arbeid heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de laatste jaren 3000 4000 buitenlandsche vrouwen ver lof hebben ontvangen, Engeland binnen te komen en er betrekkingen als dienstbode of hulp in de huishouding te aanvaarden. Elk geval wordt zelfstandig onderzocht en deze arbeidskrachten worden individueel naar haar bestemming gericht en zorgvuldig buiten de arbeidsbeurzen gehouden, ten einde de Engel sche dienstbodenloonen niet te drukken, ln- tusschen overtreft de vraag naar zulke vreem de huishulp het aanbod. Ook wordt veel gevraagd naar continentale jongedames als gouvernantes, die den kinderen haar taal bijbrengen en zelfs Engelsch leeren, terwijl zij bovendien naast haar werkzaamheid nog kunnen studeeren. Voornamelijk wordt gevraagd om Fransche, Zwitsersche, Nederlandsche, Deensche en Zweedsche meisjes. Als de bestaande wette lijke beperking wordt opgeheven het minis terie denkt daar, wat de gouvernantes betreft, ernstig over zouden honderden van zulke meisjes geplaatst kunnen worden. De s°laris- sen varieeren tusschen 30 en 80 pond (360 en schip in de haven, waarbij zij acetyleenlampen §go gulden) per jaar. rrphrm'Trfpri Hnnr Hp nn+rtlnffincr -ulno-pn cfii'L-- f r i gebruikten. Door de ontploffing vlogen stuk ken van het schip in alle richtingen. Te Cof- feyville in Kansas ontplofte een groote hoe veelheid nitroglycerine, waardoor de gebou wen van de Torpedo Comp. werden verwoest. HET LIJK IN DE OLIFANTEN- KOOI. Vermoord en vertrapt. Te Timisoara in Roemenië geeft een circus Tot op grooten afstand tirlden de huizen tijdens voorstellingen, waartoe ook een troep olifan- de ontploffing. De arbeiders in het gebouw en ten behoort, die door den temmer Stanisluas de menschen in de omgeving konden zich even- Urbanski werd vertoond, wel tijdig in veiligheid brengen, omdat er een Dezer dagen werd vroeg in den ochtend het brand aan de ontploffing was voorafgegaan, gruwelijk verminkte lijk van Urbanski in den 1 olifantenstal gevonden. Men geloofde eerst aan MRS. CAMPDEN'S TESTAMENT. I een ongeluk, maar kwam later toch op andere De geweigerde naald. j gedachten, daar Urbanski voortreffelijk met Mrs. Campden, een zeer rijke weduwe, stierf wist om *e 2aan' Bii nader °nder- kort geleden op 75-jarigen leeftijd te Linden. kk™ du™'wMkbaar dooreen'da* was Zij woonde al vijfentwintig jaren met haar veroorziakt D11jkbaar door een slag was nicht, mrs. Hopkins, die zeer arin en ook u. J*™;*,t. weduwe was. De twee vrouwen konden het h ;.SeJr0"dz vermoeden bestaanui dat Ur- Mrs. Campden had voor 35'jaar een testa- Ma naar..df °Iifantcn- ment gemaakt en dit bij haar advocaat gede- .SLh/J^e" °P" poneerd. Eenige maanden vóór haar dood ver-,llltsten' z00ctat deze het vertrapten, klaarde zij, dat haar uiterste wilsbeschikking EFN TOONEFLVGORSTFl l ING DIF nog altijd onveranderd dezelfde was van voor-bbN nift nnnpriwr heen. De advoca-t had voor de opening en ,7". voorlezing van het testament mrs Hopkins DINXPERLO, 18 Nov. Gisteravond zou uitgenoodigd. En toen kwam de verrassing. in het Feestgebouw liet Hollandsch Tooneel- De oude dame had haar geheele vermogen gezelschap onder directie van de heer Jo de aan liefdadige instellingen vermaakt. Haar Yne5 u,t Amsterdam een voorstelling geven, nicht kreeg niets. Deze zonderlinge wilsbe- die dagen te voren door aanplakbiljetten en schikking was als volgt gemotiveerd: advertenties was aangekondigd In 1887, op 27 Augustus, 's avonds om 9e De directeur van het Feestgebouw ontving uur, is het gebeurd, ik verzocht mijn nicht, die evenwel dezer dagen per telefoon bericht, dat destijds nog rijk was, terwijl ik arm was, mij ecn de,r hoofdpersonen van het gezelschap on een naald te leenen. Bits weigerde zij. Diep gesteld was geworden en de voorstelling dus beleedigd ging ik heen. Vijf jaren verstreken. nie,Y1'1 doorgaan. Mijn nicht werd een arme vrouw, ik daaren- D't bericht natuurlijk teleurstelling tegen erfde een groot vermogen en werd rijk. b'J de Personen, die zich van een toegangskaart Ik had besloten, wijl ik geheel alleen stondf— hadden voorzien. De aangeplakte biljetten wer- mijn man was ook gestorven met mijn nicht de" verwijderd en per omroeper werd zelfs te gaan samenwonen. Maar.... voor de ge- bekend gemaakt dat de voorstelling niet zou weigerde naald moest ik haar straffen. Der- doorgaan. Gisterenavond evenwel kwam het halve zal zij na miin dood weer een arme-gezelschap met al zijn medespelenden hier ter vrouw worden en, desnoods in het armenhuis Plaatse aan en vernam toen dat door een ont boeten voor de naald." I vangen telefonisch bericht de voorstelling met I zou doorgaan. Het gezelschap begreep dat dit CENTRALE VERWARMING TE PARIJS.be;j,cllt 1,va]sdhe.liik was gezonden. I Men had het gezelschap op deze wijze be- Grootscheepsche plannen van gemeentewege» nadeeld, daar een speelavond verloren was met De volgende week zal de Parijsche gemeen- alle gemaakte onkosten daaraan verbonden

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3