ADIO D VOLGENS Boerenleenbank WSTE METHODE FT" t's li n en BLOKLAND .UIDSPREKER type 2004 IERS )IGE I Pruimtabak Middelharnis-Sommelsdijk 0. JOPPE Cz. te Sommelsdijk WOENSDAG 16 November 1927 10 JAARGANG. - n°. 5 VERSLAGEN DWAALLICHTEN. nen. ct. ten. ingen vliet. Dirksland, vin. leeskerk en nin. Ds. Den Oudsten van Middelharnis. Herkingen, vm. dhr. v. Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 's av. dhr. Boumau. Goedereede, vm. ds. Bax van Oude Tonge. Ouddorp, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, vu leeskerk en 'sav. dhr. Van Ieperen uit Herkingen. Oude Tonge, 'sav. ds. Bax, Ooltgensplaat. vm. leeskerk en 'sav. ds. Baar slag uit Melissant. Langstraat, vm. en nm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhujjs en nm. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Melissant, nm ds. Mak uit Brielle. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Mak ilit Brielle. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. téle mede, dat het nieuwe toestel >ten toevloed van orders niet direct door uitbreiding der Fabrieken te vereerden en het toestel nog niet dagen te willen wachten. ;n beleefd aanbevolen. De Agent: CHR. DE VRIESEAAN MIDDELHARNIS Nieuwe Prijs f 29.50 itrollen verkoop [•ELHARNIS. fee st. 0,08$. Is IN: jaarten, Pak- lepapier, enz. er doos. Hoe U het ook draait „J.G." is altijd voor- deeliger en smakelijker, dank zij de groote omzet. rd De bank leent gelden aan leden tegen 4.68 °/tt 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3,75 °/0's jaa s, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier Beslist verkrijgbaar bij t P. Wlelhouwei; Middelharnis; N. J. Boer, Sommelsdijk, Zaaljer-Teepe, Dirksland; C. de Mooij, Ouddorp; v. d. Maden, Oude Tonge, W. Bout. Brielle; A. v. d. Heuvel, Helle- voetsluls. Prijs psr kwartaalf I, Losse nummers 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels 1,20 Elke regel meer. 0,23 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen i' 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel moer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- an Zaterdagmorgen. Het werdi uitgegeven daar de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Fiiandeu", Tel. Int. Ka. 15 Vosrstraat Middelharnis. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Vrijdag 11 November des namiddags half vier uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed. 1. Notulen. De notulen werden door den Secretaris voorgelezen en na een kleine opmer king van den heer Blok met algemeene stem men goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. De goedkeuring van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. Een schrijven van den Minister van Water staat, waarbij mededeeling werd gedaan dat het Hilppostkantoor t.z.t. zal verdwijnen en dat-daarvoor een postagentschap zal worden ingesteld. Echter, aldus deze circulaire zal deze maatregel niet lijden tot groote moeilijkheden voor het publiek daar het meerendeel der zaken alsnog dan op het Agentschap zullen kunnen worden afgedaan, zoodat slechts voor enkele aangelegenhecen een gang naar het kantoor te Middelharnis noodig zal blijken te zijn. Een der leden vroeg of de datum al bekend was, waarop dit besluit in werking zal treden. De VOORZITTER deelde mede dat men dit niet met juistheid kan zeggen, doch men verwacht dat het nog wel een half jaar zal duren. De heer BLOK: De actie heeft dus eigenlijk- niet veel geholpen. En zouden die priveleges welke thans nog worden voorgesteld niet een tijdelijke vrijgevigheid zijn, zoodat die steeds meer bekrompen kunnen worden en men ten slotte toch zonder kantoor komt te zitten? M.i.z. zou het thans nog aanbeveling ver dienen de zaak door een adres aan de Tweede Kamer aldaar nog aanhanging te maken ten einde gedaan te krijgen den toestand ongewij zigd te laten. De lieer SLIS: Als het gewijzigde besluit nog een bezuiniging was, ook het geheele ver dwijnen van het kantoor, dan zou ik me er nog bij kunnen neerleggen. Maar de maat regelen geven geen bezuinigingen. Op voorstel van den heer Blok werd beslo ten een adres tot de Tweede Kamer te richten voor het behoud van het hulpkantoor, zooals het thans is. Een schrijven van de gascommissie waarin deze mededeelde dat de Raad van Middel harnis besloten heeft de gasprijs met 1 cent te verlagen. De heer LE COMTE vroeg: hoe gaat nu de verrekening? Krijgen de verbruikers hier nu het gas 1 cent goedkooper als in Middelharnis? De VOORZITTER zeide dat deze zaak door Ged. Staten behandeld moet worden. Voor- loopig wordt den prijs met 1 cent verlaagd en beslissen Ged. voor'n verlaging van 2 cent dan moet aan de verbruikers restituties plaats hebben. De heer LE COMTE meende dat toch een eigenaardig verschijnsel is, dat het besluit van dezen raad maar weer gesabotteerd wordt. Een verzoek van den Heer M. Gideon om ontslag als raadslid. Dit verzoek werd verleend. 4 Aanbieding Gemeentebegrooting dienst 1928. De VOORZITTER bood deze begrooting den raad aan met een ontvangst en uitgaaf FEUILLETON. E. WERNER VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 14) Hier en daar dook uit het geboomte een dorpje op of een oud kasteel, dat grauw en verweerd op het instorten stond; alleen het groote, overoude gebouw, dat op een hoogte gelegen den geheelen omtrek overzag, maakte daarop een uitzondering. Het was de Furstenstein, een jachtslot van den regeerenden vorst en voor het oogenblik de woning van den opperhoutvester. Het slot dagteekende van het begin der vorige eeuw en was zoo ruim en groot gebouwd als destijds gebruikelijk was, toen het jachthuis van een vorst dikwijls weken achter een de geheele hofhouding moest huisvesten. Uit de verte was de Furstenstein slechts gedeeltelijk zichtbaar, daar het bosch den geheelen slotberg overdekte, zoodat alleen de grauwe muren, de torens en uitstekken uit de altijd groene toppen der dennen te voorschijn kwamen. Eerst als men op het voorplein stond, zag men welk een grooten omvang het oude gebouw had, waaraan zich nog een menigte kleinere zijgebouwen uit later tijden aansloot. Natuurlijk werd alles zorgvuldig voor verval behoed, wijl de bovenverdiepingen met al de daar aanwezige zalen en kamers ter beschikking van den vorst gereed werden gehouden, als hij van 123.101,15. 5. Rekening der Gemeente over 1926. De commissie van onderzoek had nog een kleine opmerking, welke door den Voorzitter werd opgehelderd. Daarna stelde de com. voor deze vast te stellen in ontvangst en uitgaaf met resp. 130.262,09 en 117.304,47alzoo een batig saldo van 12.957,61£ in gewonen dienst en in kapitaaldienst met een ontvang en uit gaaf van 15.454,en 14.742,alzoo een voordeelig slot van 712, 5. Vaststelling rekening van het Burgerlijk Weeshuis en Armbestuur 1926. De commissie zeide deze rekening in orde bevonden te hebben en adviseerde tot goed keuring. Beide rekeningen werden daarna met alge meene stemmen goedgekeurd. De VOORZITTER dankte de commissie voor haar onderzoek. 6. Vaststelling Rekening der Gasfabriek 1926. De commissie van onderzoek zeide nog geen gelegenheid gehad te hebben deze te contro leeren en stelde voor de vaststelling aan te houden tot een volgende vergadering. Hiertoe werd besloten. 7. Verhuring perceel grond aan den Dorps weg ten behoeve van de Lagere Landbouw school. Een verzoek was ingekomen om een stuk grond te huren voor proefveld enz. B. en W. stelden voor een perceel groot 1500 M2. te verhuren k 40 cent voor den tijd van 7 jaren met een wederzijdschen opzeg termijn van 1 jaar. De heer BLOK vroeg of het geen bezwaar was dien grond, welke toch eigenlijk voor bouwgrond bestemd, voor dat doel te ver huren. Thans is die verhuurd met een opzeg termijn van bijkans elk oogenblik en nu zou men een jaar moeten wachten. De heer MIJS zeide dat het de bedoeling is om daar eventueel ook een schoolgebouw en leeraarswoning te bouwen, indien blijkt dat de school levensvatbaarheid heeft. Dan is natuurlijk van belang, gezien het een school is voor het heele eiland dat die in de buurt van tram is. De heer SLIS meende dat voorloopig een opzegtermijn van een jaar bezwaar kan op leveren. Daarna werd besloten den grond te ver strekken. 8. Wijziging van de verordening op hef fing en invordering van opcenten op de hoofd som der personeele belasting. B. en W. stelden voor de opcenten eenigs- zins te wijzigen. De heer BLOK zeide dat de opbrengst moeilijk te ramen is op dit moment, en stelde voor ten einde gelegenheid te hebben, een berekening te maken, dit punt nog aan te houden. De VOORZITTER zeide dat B. en W. getracht hebben de oude opbrengst nabij te komen. De heer MIJS meende dat men thans het best kon besluiten tot het voorstel van B. en W. en eerst eens een jaar in te zien. Dit voorstel werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Buiten stemming bleven de heeren Van der Veer en Blok. 9. Benoeming ambtenaar van den Burger lijken Stand. Na verscheidene stemmingen werd de lieer M. Born benoemd. 10. Benoeming lid schattingscommissie. soms in het najaar hier een poos zijn intrek nam. Het niet minder ruime benedenhuis was daaren tegen aan den opperhoutvester ter bewoning afge staan, die hier reeds sedert verscheidene jaren zijn verblijf had gehouden en die zich, door alle vrien den in zijn woning gastvrij te ontvangen, zoowel ais door zelf telkens bezoeken in de nabuurschap af te leggen, uitermate goed in die eenzaamheid wist te schikken. Hij had ook thans logees: zijne schoonzuster, mevrouw Regina van Eschenhagen, was den vorigen dag gekomen en ook haar zoon werd ver wacht. De beide dames van Walmoden hadden zeer goede huwelijken gedaan: terwijl de oudste de vrouw werd van den majoraatsheer van Burgs- dorf, trouwde de jongst met een mijnheer van Schönau, de afstammeling van een Zuid-Duitsche, ook zeer gefortuneerde familie. De zusters hadden ondanks den afstand, waarop zij van elkander woonden, veel en hartelijk met elkaar omgegaan, en ook na den dood van de jongste, nu een paar jaren geleden, bleef er een vriendschappelijke be trekking tusschen de bloedverwanten bestaan. Met die vriendschap was 't wel is waar wonder lijk gesteld, daar de opperhoutvester steeds op voet van oorlog met zijne schoonzuster stond. Beiden even kloek en kort aangebonden van aard, kwa men ze telkens met elkander in botsing, maar ver zoenden zich dan weer en namen zich stellig voor in het vervólg den vrede te bewaren, welke belofte bij de eerste de beste gelegenheid weer verbroken werd. Elk verschil van meening gaf aanleiding tot een twist, en daar geen van beiden licht zijn gevoe len opgaf, kwijnde het gesprek tusschen hen zelden of nooit. Voor het oogenblik nochthas schenen zij t merk- Rijks Inkomstenbelasting. Ook hiervoor werd een keer of vier gestemd, waarna ten slotte de heer S. van Nimwegen werd benoemd. 11. Benoeming Commissie van onderzoek voor de begrootingen. Na gehouden stemmingen werden benoemd de heeren M. Joppe, Le Comte en Blok. Rondvraag. De heer LE COMTE vroeg bij de Ned. Herv. Kerk een waterplaats te plaatsen. De VOORZITTER meende dat dit een bron van ergernis zou geven en leiden tot ongewenschte toestanden. B. en W. zullen nader onderzoeken of dit gewenscht is en of er een geschikte plaats is te vinden. De VOORZITTER sprak daarna nog enkele woorden van afscheid tot het scheidende raadslid Gideon, die gedurende 16 jaar zijn krachten aan de gemeente heeft gegeven. Moge U nog vele jaren van Uwe rust genieten. De heer Gideon dankte voor de woorden tot hem gesproken. Daar niemand meer het woord verlangde ging de vergadering in comité over. Vervolg verslag Raadsvergadering van Dirksland op Vrijdag 4 November j.l. 15. Voorstel tot goedkeuring der begroo ting van het Weeshuis. De begrotingscommissie vondt geen aan leiding tot reclame en werd de begrooting alzoo vastgesteld op 659,78 in ontvangst en uit gaven. 16. Het voorstel tot goedkeuring der begrooting van het Algemeen Armbestuur werd goedgekeurd en vastgesteld op 8744,65 in ontvangst en uitgaaf. 17. Aangenomen werd het voorstel om aan het Algem. Armbestuur voor 1928 een subsidie te verleenen van 600, 18. De begrooting van het vleeschkeurings- bedrijf werd vastgesteld op 4696,50 in ont vangst en uitgaven en de kapitaaldienst op 275,—. 19. De Gascommissie adviseert de begroo ting van het gasbedrijf aan te nemen in ont vangst en uitgaaf van 39.754,30 en de kapi taaldienst op 15.697,73. ROODZANT vraagt voorlezing van de be grooting, hetgeen geschiedt. (Waarom niet tevoren inzage genomen van deze begrooting, waardoor dat tijdroovend voorlezen achter wege kon blijven? Verslg.) 20. Bij het voorstel tot vaststelling van de Gemeentebegrooting vraagt de Voorzitter of iemand het woord verlangt. DE BONTE antwoordt bevestigend en be gint met de opmerking, dat de behandeling der Gemeente begrooting^aanleiding geeft de alge meene toestand te bespreken. De nieuwe samenstelling van den Raad schept juist de gelegenheid daartoe, die hij niet ongebruikt kan laten. Allereerst constateert hij dat er, wat de samenstelling van den Raad. betreft, niets veranderd is, althans oogenschijnlijk. De uitslag der verkiezingen gaf wel een veran dering te zien ten nadeele van de Antire volutionairen. Al bezetten deze 5 zetels, is dat absoluut niet in overeenstemming met hun stemmenaantal, dat slechts 58 der uitge brachte stemmen bedroeg. Door de werking der veranderde kieswet kregen zij de 5 zetels. Zij leven echter 20 boven hun stand. De Sociaal Democraten behaalden 18,6 de liberalen 12,9 en de St. Geref. 10,6 Hoe komen echter de Antirev. aan die waardig ééns te zijn. Zij zaten met hen beiden op het terras voor het salon. De opperhoutvester, ondanks zijn reeds gevorderden leeftijd nog een kras man met forsche, door de zon gebruinde gelaatstrekken en eenigszins grijze, hoewel nog dikke haren en baard, leunde welbehaaglijk achter over in zijn stoel en luisterde naar zijn schoon zuster, die zooals gewoonlijk het woord voerde. Zij was nu al over de vijftig, maar in het laatste tiental jaren weinig veranderd, daar de tijd op haar door en door gezond gestel geen vat scheen te hebben. Wel vertoonde zich hier en daar een rimpeltje op haar gelaat en zag men in het donkere haar een paar zilveren draden schemeren, maar hare grijsblauwe oogen hadden niets van hunne scherpte verloren, hare stem was nog even luid en krachtig, hare houding nog even vast en gebiedend als vroeger. Men kon haar aanzien, dat zij nog altijd den veldheerstaf in haar rijk zwaaide. /Willy komt dus over een dag of acht," zeide zij juist. „Hij Was met al de drukten van den oogst nog niet klaar; maar de volgende week zijn die afgeloopen en dan komt hij hier zijn hof maken. Wij zijn 't al wel lang over die zaak eens, maar ik heb op uitstel aangedrongen, want een jong ding van zestien of zeventien jaar is nog veel te kinder achtig om een ordentelijke huishouding te bestie ren. Nu is Toni twintig en Willy zevenentwintig; dat past dus net goed bij elkaar. Gij vindt 't im mers goed, zwager, dat we die verloving van onze kinderen nu maar laten doorgaan?" „IkA Best!" stemde de opperhoutvester toe. „We zijn 't al lang omtrent alle bijzonderheden eens. De helft van mijn vermogen vervalt bij mijn dood aan mijn zoon, de andere helft aan mijne dochter, en met de huwelijksgift, die ik haar meegeeft, kunt temmen? Dat dient krïties te worden bekeken. De partijen aan wien de antirev. hun stemmen verloor, n.l. de S.D.A.P. en de St. Geref., stonden in de verkiezingsstrijd het scherpst tegenover hun. Dat de antirev. zich daartegen verzet hebben is hun goed recht, maar de manier dient wel eens nader te worden be keken. Zoo heette het in hun verkiezingsbiljet tegen Kersten dat de antirev. erkenden dat Hun tekortkomingen zijn vele en als goed Antirev. zullen zij ze in schuldbesef voor hun God belijden." Een eenvoudig kiezer zegt bij de lezing allicht „dat is netjes" en ook de meening in datzelfde verkiezingsblaadje „Eén S.D.A.P.er in den Raad is meer dan genoeg" mist ook zijn uit werking op zulke kiezers niet. Tegen de S.D.A.P. slaat zij in een ander verkiezingsblad een heel andere toon aan, want daar heet het nOp Geestelijk en moreel terrein kunnen de Antirev. zeggen het hunne te hebben gedaan." Dat is heel wat anders dan de erken ning „dat hun tekortkomingen velen zijn." Dat zij op geestelijk en moreel gebied het hunne hebben gedaan, wordt dan gemotiveerd met te verwijzen naar afschaffing van de ker mis, een vloekverbod en de poging om het voetballen op Zondag te verbieden. De manier, waarop zij trachten zelfs het voetballen op Zondag aan de S.D.A.Pers te wijten is al bijzonder dun. Omdat de terreinverhuurder toevallig lid der S.D.A.P. is, zou dus ook voet ballen alleen door socialisten worden gedaan; Een kijkje op het terrein op een Zondag zal de heeren wel iets anders doen blijken n.l. dat onder de toeschouwers menscheri zijn, die tot hun partij behooren en ook velen, wier ouders zeer kerkelijk zijn. Daarom is het misleidend om zulke dingen als strijdmiddel te gebruiken. Het verschil gaat niet over zulke kleine peute rige dingen, het gaat alleen over de vraag wat gij voor de Gemeente dient te doen. Het klassekarakter geeft de doorslag en staat in den Raad als 16 en dat zal wel deze periode zoo blijven. De S.D.A.P stelt zich ten doel de arbeidersklasse moreel omhoog te voeren en als wij dat door middel van den Raad trachten te bereiken, dan plaatsen allen zich tegen de S.D.A.P. Voor volkshuisvesting js alleen wat gedaan, doordat de S.D.A.P. de anderen in die richting duwden, zoodat zij wel gedwongen werden iets te doen. Het is echter lang niet genoeg, zoolang er in Dirksland nog één krot is, dan dient dat opgeruimd en vervangen door een frissche gezonde woning. Alles echter wat de antirev. voor zich op- eischen als door hun. gedaan is een leugen, want alleen de man, die wat goeds gedaan heeft voor Dirksland en een vooruitziende blik had, was Mr. C. Zaaijer, de voorlaatste Burge meester. Zoo is het ook op onderwijsgebied en belastingheffing en de geschiedenis zal oor- deelen, dat er niets door de Antirev. is gedaan. Vooral van belasting naar draagkracht zijn de antirev. verwoede tegenstanders. Dat willen zij niet erkennen en daarom verspreiden zij een verkiezingsblad tegen de S.D.A.P. waarvan de inhoud meer dan dun was om geen onparle mentair woord te gebruiken! De antirev. maakten zich in dat pamflet schuldig aan een citatenvervalsching zooals misschien alleen zij aandurven. Zij laten de S.D.A.P. zeggen, „de mindere man betaalt van iedere 100,belast baar inkomen hetzelfde percentage dan iemand met een groot vermogen." In werkelijkheid was geschreven door de S.D.A.P.; „Want ieder zal begrijpen, dat de mindere man van iedere 100,belastbaar ge ook tevreden zijn." „Ja, ge zijt daarmee niet zuinig geweest. Nu, ge weet, Willy is sedert drie jaar majoraatsheer van Burgsdorf, en al blijft het overige vermogen ook volgens testamentaire beschikking in mijne han den, vervalt dit toch bij mijn overlijden alleen op hem. Het jonge paar zal geen gebrek behoeven te lijden, dat's zeker, daarvoor is voldoende gezorgd, en dus, die zaak is in orde!" „In orde! We vieren nu de verloving en het vol gend voorjaar de bruiloft!" De tot dusver zoo heldere hemel werd hier door de eerste wolk van tweedracht verduisterd. Me vrouw van Eschenhagen schudde het hoofd en zeide kortaf: „Dat gaat niet, de bruiloft moet 's winters zijn. In het voorjaar heeft Willy geen tijd om te trou wen." „Gekheid! Om te trouwen heeft men altoos wel tijd!" beweerde Schönau op denzelfden toon. „Op het land niet," hield mevrouw Regina vol. „Daar is de leus: eerst werken en dan plezier hebben. Zóo is 't altijd bij ons geweest en zóo heeft Willy 't ook geleerd." „Ik verzoek dan vriendelijk, dat hij met zijn jonge vrouw een uitzondering maakt anders kan hij voor mijn part naar de maan loopen!' riep de opperhoutvester knorrig. „En bovendien, ge kent mijn voorwaarde, Regina! Het meisje heeft je zoon nu in twee jaar niet gezien. Als hij haar niet aanstaat ze is vrij in haar keus!" Hij trof zijne schoonzuster hiermede in hare zwakke zijde; in haar moederlijken trots gekwetst, hief zij fier het hoofd op. „Mijn waarde Maurits, ik vertrouw dat je doch ter toch wel eenigen smaak zal hebben. Overigens inkomen moeilijker hetzelfde percentage be taalt, dan iemand met een groot inkomen." Dat is juist het tegenovergestelde. De Anti's schrappen er wat woorden af en laten er wat van tusschen en klaar is Kees. Zulk werk is echter beneden critiek en zij moesten zich doodschamen om door zulke middelen kiezers te vangen. Dat schijnt echter de strijdmethode van de Antirev. te zijn, maar Christelijk is het in geen geval en haalt niet bij voetballen op Zondag. Ons vertrouwen in deze Raad is niet groot. Het College van B. en W. is ook niet werk zaam, wat weer is gebleken uit het adres van Driel. Er is niet èens een uitbreidingsplan. Hij zelf heeft een uitbreidingsplan ingediend en hoopt dat zijn voorstellen niet meer bezien zullen worden, vanwien zij komen, want dan loopt het met Dirksland mis. De Antirev, achten alles goed, als het maar tegen de S.D. A.P. gaat, wij doen daar echter niet aan mee, maar zullen zakelijk blijven. De VOORZITTER vraagt, of nog iemand het woord verlant. Daar allen zwijgen, vraagt DE BONTE nog= maals het wooru en constateert uit het zwijgen der Antirev., dat zij niets ter verdediging hebben aan te voeren en dus ook de citaten vervalsching voor hun rekening nemen; Overgegaan wordt tot Hoofdstuksgewijze be handeling der Gemeente begrooting 1928, Bij het Hoofdstuk onderwijs merkt de commissie, bij monde van De Bonte, op dat de post schoolgeld met 500,verminderd moet worden op de begrootingssom van 1500, Dirksland heft veel hooger bedrag dan eenige andere gemeente op 't eiland. B. en W. geven toe, dat dit zoo is en zij zullen t.z.t. met een wijziging in de school geldheffing komen, maar geven toch in over weging de post ongewijzigd te handhaven, om dat dez voorgestelde vermindering onverant woordelijk zou zijn. DE BONTE antwoordt, dat hij tegen de motieven van B. en W. geen bezwaar heeft en deze som is slechts genoemd als middel om het schoolgeld te verlagen. Daar in de nieuwe schaal een? billijker heffing zal komen neemt hij genoegen met de toezegging van B. en W. BUTH sluit zich bij de woorden van De Bonte aan. Bij de post schoolhuur vraagt DE BONTE of door de Landstorm ook huur betaald wordt voor het gebruik der school. De VOORZITTER zegt, dat deze slechts vier maal van het lokaal gebruik maken en geen huur betaalt. DE BONTE meent, dat men daarmee de een bevoorrecht, want als de vereenigingen huur moet betalen, dan zeker ook de Landstorm. De VOORZITTER antwoordt, dat de Landstorm een instituut is van algemeen belang, wa. men van de andere vereenigingen niet kan zeggen. DE BONTE zegt geen debat te zullen be ginnen naar aanleiding van het antwoord van den Voorzitter, want dat zou nog al wat tijd in beslag nemen, maar stelt voor ook de land storm 5,huur te laten betalen. Dit voorstel wordt verworpen met 52 stemmen De Bonte en Gestel. Bij de post verlichting stelt de Commissie voor de lantaarns op de hoeken en gevaarlijke plaatsen ook bij lichte maan te laten branden. Met algem. stemmen aangenomen. Bij de post volksgezondheid zegt DE BON TE, dat door Ged. Staten een circulaire aan de gemeentebesturen heeft gericht met de vraag, ben ik een voorstandster van de goede oude ge woonte, dat de ouders hunne kinderen uithuwelij ken. Zoo is 't in onzen tijd gegaan en wij hebben ons wél daarbij bevonden. Wat begrijpen die jongelui van zulke ernstige zaken! Maar gij hebt je kinderen van jongsaf hun zin laten doen. Men kan merken dat er geen moeder in huis is!" „Is dat soms mijn schuld?" vroeg Schönau ver stoord. „Zou ik hem bij geval een stiefmoeder geven? Eens heb ik dat willen doen, 't is waar maar toen hebt gij niet gewild, Regina!" "„Neen, aan éen keer heb ik genoeg!" klonk het antwoord, koel en onverschillig, wat haar zwager nog meer in het harnas joeg. Spottend haalde hij de schouders op. „Nu, mij dunkt, over je overleden man hebt gij je toch niet te beklagen gehad. Eschenhagen en zijn geheele Burgsdorf liet gij immers naar je pijpen dansen. Ik zou je het bestuur niet zoo onvoor waardelijk hebben overgelaten." „Maar binnen vier weken had ik 't gehad," ver klaarde mevrouw Regina met de grootste bedaard heid, „en u had ik het allereerst onder mijn com mando genomen, Maurits." „Zoo? En durft ge mij dit in het aangezicht zeggen? Willen wij 't eens probeeren?" barstte Schönau verwoed uit. „Dankje! Ik trouw niet voor den tweeden keer. Doe maar geen moeite!" ,,'t Komt mij ook niet in den zin! Ik heb genoeg aan dat eene blauwtje. Ge behoeft mij geen tweede te geven!" (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1