voor alle \ertruiters van Zenuwstillend Knagende pijnen ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 9 NOVEMBER 192 7. ONZ T sc pe m dc da vi» ge te; de va in Ve str Ni« de ste i pei de! een doe lee) del ken A Nee ket boe onderzoek. I Besloten werd het ophalen van het vuilnis weer aan dezelfde menschen te gunnen. Het reglement van het Burgerlijk Armbestu stuur werd in dien zin gewijzigd dat bij de uit besteding van kinderen, gezinnen gezond die nen te zijn. Aan den Burgemeester werd het huis op de kaai weer verhuurd voor hetzelfde bedrag. Van der Meide zeide dat de huur van den tuin wel te hoog was. Voorzitter was dit met Van der Meide eens, doch verzocht die toch maar niet te wijzigen. Rondvraag. Van der Meide vroeg een lantaarn in de Glein Cornelissestraat. Verder de gelegenheid te stellen dat cokes aan de fabriek kan worden afgehaald omdat vele werkmenschen dat dub beltje in den winter zelf kunnen en willen ver dienen. Voorzitter zeide het eerste toe, last daartoe was reeds gegeven en betreffende het tweede deelde de voorzitter mede dat die gelegenheid reeds lang heeft bestaan. Vroegindeweij Wz. vroeg een oprit achter de loods van Kooman naar het jaagpad Dit. werd hem toegezegd. Van der Meide vroeg of de kwestie Pape al uitgezocht was. Voorzitter zeide dat er twee kaarten zijn. Volgens die van Pape behoort de grond aan hem en volgens die welke het laatste aan de gemeente is verstrekt behoort de grond aan de gemeente. Het kadaster deelde in een bege leidend schrijven tevens mede dat de kaart aan Pape verstrekt op een dwaling berust. B. en W. zouden echter trachten tot een vergelijk te komen, daar een kadastrale op meting geen bewijs van eigendom is. Slis vroeg of het juist was dat Wiltviet con cessie had verkregen tot het leggen van licht- leidingen. Voorzitter zeide dat van de zaak is afgezien, omdat B. en W. geen vergunning gegeven hebben voor een bovengronasche leiding. Van der Slik vroeg voor de ;nieuw aan te leggen wegen de rioleeringsbuizen-levering aan te besteden. B. en W. zullen dit punt nader overwegen. Daarna ging de vergadering in gesloten zitting over teneinde te spreken over de grondaankoop achter de begraafplaats voor nieuw bouwterrein. Openbare vergadering van den Gemeen teraad van DIRKSLAND op Vrijdag 4 Nov. jl. Aanwezig allen. Na opening met het gebedsformulier wer den de notulen gelezen en onveranderd go gekeurd. Van de ingekomen stukken vermelden wij, dat onder de verschillende goedkeuringen van Raadsbesluiten door Ged. St. ook voor kwam de goedkeuring van de verlenging met 6 maanden van de bewoning der on bewoonbaar verklaarde woningen. Een schre ven van den Min. van Waterstaat enz waarin deze meedeelt, dat definitief vaststaat dat het Postkantoor veranderd wordt in een Hulpkantoor. De Minister acht de bezwaren tegen een Hulpkantoor erg overdreven daar dat hulpkantoor evengoed aan de behoefte zal voldoen. De exploitatie van een Hoofd kantoor is duur. Daar Middelharnis als Centrale voor de telefoon is aangewezen hebben de houders van telefoon's niet den minsten hinder. Bovendien komt in de hoe veelheid der bestellingen voorloopig nog geen verandering. Meegedeeld wordt dat de gasverwarming in de Openb Bewaarschool is aangebracht en de Trechter in den vorm wordt gebracht zooals door het raadslid Gestel is voorge steld. Voorts een schrijven van den Minister, dat het reglement van het armbestuur zoo danig moet gewijzigd worden, dat het voort aan verboden is personen uit te besteden in gezinnen waar, volgens rapport van een neesheer, besmettelijke ziekten of t. b. c. voorkomt. Tevens het verbod tot uitbeste ding in gezinnen waar dronkenschap voor komt. Alzoo besloten. •4. Tot lid van de Commissie van het plaatselijk schooltoezicht wordt in de vaca ture O versteeg benoemd de heer C. A. Potter hoofd der BIjz. School. 5. Aan den heer W. v. d. Linde Sr. en W. v. d. Linde Jr. wordt de door dezen ge bruikten gemeentegrond aan Onderlangs verhuurd voor resp. 1,— en 4,35 per jaar. 6. Aan de Heeren J. G. B. Labeur e a. en J. Bakker Lz. wordt op dezelfde voor waarden de pacht van door hen gehuurd land van het Alg. Armbestuur verlengd met 7 jaar. Van de Wed. Keizer-Bakker was bericht ontvangen dat zjj het door haar gehuurd land niet meer wenscht in te huren. Dit land zal verhuurd worden tegen een pacht van 65,— per Gem. per jaar en zal er' naar de benificie worden ingeschreven. De Bonte vindt het benificiesysteem ver derfelijk en zou gaarne zien dat dit niet weer gebeurde. 7. Van den Heer B. v. Driel, wonende aan de Emmalaan, was een brief ingekomen waarin deze teruggave verzocht van de door hem betaalde som van 220,— in de aan- legkosten van genoemde laan. In het schre ven wees deze op de onbillijkheid dat de laan noch gerioleerd noch verlicht wordt en bovendien de andere bewoners niets hebben betaald. B. en W. stellen voor het eenmaal ge nomen raadsbesluit te handhaven. De andere bewoners hebben gebouwd op gemeentegrond en de aanlegkosten waren in den koop van den grond inbegrepen. Van Driel wist boven dien, althans kon weten, dat hy 7,— per Meter aan de Gemeente moest betalen. Roodzand vindt het ook onbillijk en vindt Onze Fraaie Geschenken SUNLIGHT ENVIM St. Nicolaas is in aantocht. In groote spanning wachten de kleinen zijn komst af. Weet U al waarmee U hen zult ver rassen Maakt gebruik van onze col lectie geschenken, die U door het opsparen van de bekende Sunlight en Vimbons geheel gratis in Uw bezit krijgt. Wilt U de geschenken vöör Sint Nicolaas in Uw bezit hebben, zorg dan dat Uwe aanvragen, met de coupons vóór 20 No vember in ons bezit zijn. De iLever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen. verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Personeels belastingstellen B. en W. voor de werking der nieuwe Rijks wet af te wachten en het volgend jaar dan de beslissing te nemen, daar zeer zeker een vermindering der opbrengst zal komen. Aan genomen. 11. Voorstel tot het sluiten van een over eenkomst met den heer J. v. d. Schenk Pz. betreffende beperking der verhuringsbevoegd heid van de timmermanswerkplaats in de Kattewacht en verbod tot herbouw bij af branden van het huis en (of) werkplaats. B. en W. stellen voor de huur niet langer dan 1 jaar te laten gelden waardoor de ge meente in het ongunstigste geval slechts een half jaar, na overlijden van v. d. Schenk, de werkplaats kan afbreken. Gestel vindt het jammer dat die boel maar niet direct opgeruimd kan worden al was het dan maar voorloopig de timmerwinkel. De Voorzitter ziet daartoe geen kans daar alles in de overeenkomst met v. d. Schenk is geregeld en die nu maar niet zoo gemak kelijk kan verbreken. De Bonte vindt het niet in orde dat Maas dam (de huurder) maar plotseling uit zijn werkplaats kan worden gezet. De Voorz. merkt op, dat Maasdam dat weet en volgens plaatselijk gebruik wordt gehandeld. By verbranden van den winkel krjjgt v. d. Schenk de huur plus 50 cent en bij verbranden van de woning ƒ4,—van de gemeente tot aan zijn overlijden. Aange nomen. 12. Met algemeene stemmen wordt D. v. Broekhoven voor vast aangesteld als gem.* werkman en chauffeur op een salaris van 1015,— en wordt de pensioengrondslag gesteld op 1100, 13. Aan de ambtenaren ter Secretarie, de heeren Goemaat en Keizer wordt een tractementsverhooging toegekend van resp. 150,— en 250,— en de pensioengrondslag op hun salaris. 14. B. en W. stellen voor aan den Gemeen tearchitect Roodzand een salarisverhooging te geven van 250,— zoodat het salaris dan bedraagt 700, De Voorzitter zegt dat dit salaris niet te hoog is gezien het vele werk dat de architect te doen heeft. Soeteman vindt de verhooging te groot en zegt dat deze betrekking niet den heelen mensch noodig heeft. Veel dagen is er niets te doen. Verhoogen gaat gemakkelijker dan verlagen. Men moet voorzichtig zyn want alles gaat minder worden. De Voorzitter antwoordt dat hij by onder vinding het vele werk kent en dat het tegen woordige salaris van 450, - veel te laag is. De Bonte merkt op dat deze zaak ook in de begrotingscommissie is ter sprake ge bracht en de commissie was eenparig van meening dat 700,— noodig is. Bovendien wordt dan geen geld meer gegeven voor extra werk. Gestel meent dat het heel goed is een zakenman als architect te hebben want anders zou men veel meer salaris moeten betalen. Buth gelooft dat Roodzand wel ƒ700,— toekomt, maar is het toch met Soeteman eens. Wij leven in een landbouwdorp en als het den landbouw slecht gaat, en alles w(jst er op dat het slechter wordt, dan moet men zuinig zijn. Soeteman stelt voor het salaris te bepalen op 600,— De Bonte vindt bet vreemd dat Buth in de begrotingscommissie die bezwaren niet naar voren heeft gebracht. Buth geeft dat toe, maar by nader inzien is hij veranderd. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Soeteman, Rood zand en Buth. Vervolg a.s. Zaterdag. INGEZONDEN ME de som in verhouding tot boerenstellingen veel te hoog. De Bonte zegt dat hier weer uit blijkt dat de gemeente vroeger te kort geschoten is inzake een uitbreidingsplan. Van Drielis daar nu de dupe van. Het is nu mogelijk dat particulieren van den aanleg van wegen door de gemeente, proflteeren. Hij meent echter ook dat het raadsbesluit moet ge* handhaafd bljjven. Gestel vraagt hoe v. Driel kon weten wat hij moest betalen en waar dat gepubliceerd is. De Voorz. meent dat v. Driel daarmee bekend had kunnen zijn wat door den Secr. nader wordt bevestigd. Het voorstel van B. en W. tot afwijzing wordt, met de stem van Gestel tegen, aangenomen. 8. Een verzoek van den heer I. Mossel man te N.-Tonge om teruggave van de waarborgsom h 200 voor de aanneming der afbraak aan de Trechter werd na toe lichting van den Voorzitter afgewezen. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging en opnieuw vaststellen van de verordening op den Winteravondcursus. Van de hoofden der scholen was het ver zoek gericht aan B. en W. om de avond cursus weer open te stellen en wel voor personen die niet meer leerplichtig zjjn dus tot en met 18-jarigen leeftijd. De Bonte m6ent dat het beter is de leef tijdsgrens tot 20 te stellen op grond dat dan d© cursus meer kans van voldoende leerlin gen heeft en hfi maakt daar een voorstel van. Soeteman acht dan het verschil in leeftijd te groot wat de oorzaak zou kunnen worden van weinig orde in de klas. Het voorstel de Bonte wordt met 5 tegen 2 stemmen, de Bonte en Gestel, verworpen. Het begin van den cursus wordt vastge steld op 15 Nov. a.s. tot half Maart met dien verstande dat 80 cursussen worden ge houden in lezen, schrijven, rekenen en Ned. Taal op de avonden van Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. Soeteman zegt dat op de Ghr. School ook plant- en dierkunde, aardrijkskunde en Vader- landsche Geschiedenis op het program staat. De Voorzitter zegt van het heele leerplan niets te weten daar alleen gesproken is over de tijden en betaling der leeraars*. Soeteman vindt dat dat nu wel uitge* en Zenuwsterkend Is de werking van Mijnhardt's Zenuwtabletfen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) maakt kan worden. Warnaer acht overleg met de Hoofden het eerst noodige, want er moet toch over eenstemming zfin. De Bonte vindt de manier waarop de Chr. school invloed op het Gemeentebestuur uit wil oefenen niet goed. Wethouder v. d. Poel had B. en W. wel met dat leerplan der Chr. school in kennis kunnen stellen. Hij vindt de eerstgenoemde vakken voldoende maar zou de beslissing liever aan de schoolhoofden overlaten. De Voorzitter zal eerst met de Hoofden overleggen. Het schoolgeld bedraagt 20 cent per week. Soeteman wil 10 cent per week om het aantal leerlingen op te voeren. Warnaer acht 20 cent geen bezwaar voor het bezoek. De Bonte ondersteund het voorstel Soete man. Het voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van Warnaer tegen. Warnaer betreurt het zeer dat wethouder van der Poel tegen zjjn eigen voorstel stemt. 10. By het voorstel tot vaststelling der Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. De h.h. H. A. v. d. Meer en P. v. d. Nieuwendijk hebben ieder een nieuwgebouwde woning in de De Ruyter- straat onderhands gekocht van de bouw ondernemers Langbroek Van Hulst. Woensdagavond 6.30 uur zal in de Ned. Herv. kerk door ds. A. M. den Oudsten Dankuur voor het gewas worden gehouden. Door Burg. en Weth. is aan de grossiers- firma K. Vermaas Zonen, ingevolge de Hinderwet, toestemming gegeven tot het oprichten van een koffiebrandery in het per* ceel kad. sectie no. 3020. De heer A. v. d. Nieuwendijk Pz. heeft onderhands aangekocht de mandenmakery van dhr. W. Jongejan aan het Visschersdijk. Op Maandag 14 November, des avonds van 7 tot 9 uur, zal in de Kerkekamer der Ned. Herv. kerk de stemming plaats hebben van twee notabelen. Voor de Stichting van alleenstaande blinden te Wolfheze is in de navolgende gemeenten ingezameld: Middelharnis ƒ120; Sommelsdyk 90,40; Melissant 37,50; Nieuwe Tonge 49,60. Centrale Yeiling te Middelharnis Veiling van Vrijdag 4 Novenber 1927. Kippeneieren 60—61 k.g. ƒ11,— tot ƒ11,10. Tdem 50-51 kg. 8.- tot f 8,15. Idem(br.) 60-61 kg. 11,101. 11,20, in gewrichten en ledematen] L kiespijn, worden zeer sne» In busjes van 75 en 40 ct.;jf Eendeieren 66-70 k.g. 6,90 tot 7,20. Alles per 100 stuks. Bloemkool 2,50 tot 13,— per 100 st. Savoy e kool ƒ3,- tot 10,10 per lOOstuks. Roode kool ƒ3,70 tot 13,—per 100 stuks. Witte kool 6,40 per 100 stuks. Andijvie 0,60 tot 1,70 per 100 krop. Sla J 0,90 tot 1, - per 100 krop. Stoksnyboonen 23,— per 100 k.g. Spruiten 1,20 tot 10,- per 100 k g. Eigenheimers ƒ7— per 100 kg. Sjalotten 2,60 tot ƒ4,— per 100 k.g. Contesse de Paris 17,— per 100 k g. Jodensuikerperen ƒ9,50tot ƒ10,40p 100kg. Armgaard 13,— tot 18,— per 100 k.g. Huismanszoet 16,— per 100 k.g. Goudrenetten 7,50 per 100 k.g. Bellefleure (zuur) 15,— per 100 k.g. Ponsperen 3,70 per 100 k g. Kleiperen 1,80 tot 7,per 100 k.g. Bergemottenperen 9,50 t. 10, - p. 100 k.g. Giesser Wildemans 2,101. ƒ6,—p. 100k.g. Lauwtjesperen 7,80 tot 10,— p. 100k.g. Stoofperen 5,50 tot J 8, per 100 k g. Druiven 0,28 tot 0,36 per pond. Kaas 0,39 tot 0,59 per pond. Boter 1,14 tot 1,19 per pond. Voortaan veiling op Maandag en Vrijdag. Uien veiling op Donderdag. Veiling van Maandag 7 November 1927. Kippeneieren 60—61 k.g. 11,25. Idem 50 k.g. 8,25. Idem bruine 60 k.g. 11,50. Eendeieren 70 k.g, 7,Alles p. 100 st. Bloemkool 2,70 tot 11,10 per lOOstuks. Savoye kool 11,— per 100 stuks. Roode kool 7,70 tot 9,50 per 100 stuks. Andijvie ƒ0,60 tot ƒ2,— per 100 krop. Spruiten 3,50 tot 15,80 per 100 k.g. Stoksnijboonen ƒ38,— per 100 kilo. Kroten 5,90 per 100 bos. Zoete appels 7,50 tot ƒ9,per 100 k.g. Zure Bellefleurs ƒ12,— tot ƒ15,— per 100 kg. Stoofperen 8,50 per 100 kg. Ponsperen 3,60 tot 3,70 per 100 kg. Lauwtjesperen 7,70 per 100 k.g. Goudrenetten 15,— per 100 k.g. Witte kool 9,50 per 100 stuks. Eigenheimers f 4,60 per mud. Druiven 0,16 tot 0,36 per pond. Kaas 0,37 tot 0,60 per pond. SPORTNIEUWS. Op een van die Rotterdamsche volksvoet- balterreinen, na den geweldigen regenval, glad en glibberig als een Flakkeesche Peeën- kaai in den bietentijd, slaagde de kern van Flakkee I, aangevuld met spelers van 't twee de en 't derde er in om H.W.S. met 21 te kloppen. Bravogeel-blauw. Het tweede ontving zijn gasten niet, omdat de gasten niet opkwamen. Alzoo: reglemen tair won geelblauw. Het veld was anders best bespeelbaar. SOMMELSDIJK. De collecte ten bate van de Unie heeft opgebracht de som van ƒ313,30. Zaterdag sloeg het paard bespannen voor den wagen van de firma Van den Broek Co. uit Middelharnis op hol. Op den Oost- dijk werd een flets van den heer R vernield en kwam het dier tot staan. Met veel mate- rieele schade aan wagen en tuig liep dit ongeval af. Bij het verrichten van zijn werkzaam heden had de heer F. V. het ongeluk een stukje glas in zijn duim te krijgen, waar door dit lichaamsdeel zoodanig werd ver wond, dat heelkundige behandeling moest worden ingeroepen. In de maand October j.l. vestigden zich hier 4 personen, 15 ingezetenen verlieten de gemeente, 4 personen werden geboren, 3 personen stierven en 2 huwelijken werden gesloten. DIRKSLAND. Hij of zij die de winter avondcursus op de Openbare School wil be zoeken en niet ouder is dan 18 jaar, moet zich zoo spoeiig mogelijk aanmelden bij het Hoofd der School. Onderwijs wordt gegeven in de vakkenlezen, rekenen, schrijven, Ned. Taal en Natuurkennis. De cursus begint 14 Nov. des avonds half acht en wel op de avonden van Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. We hopen dat van deze gelegen heid ter vergrooting van hun kennis, velen gebruik zullen maken. De heeren T. Meijer en J. Knöps had den het geluk resp. de 2de en de 9do prijs te loten in de Sommelsdijksche verloting. Naar we vernemen ondergaan thans 5 personen uit deze Gemeente een operatie voor rekening der Ver. Ziekenhuisverpleging. HERRINGEN. De heer M. Kalle alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Petrus- Datheen school te Rotterdam. Aan den metselaar A. Huizer alhier is opgedragen het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Johs. van Poort vliet. Catechisaties: Ned. Herv. Kerk des Dinsdags van 2-3 uur meisjes beneden 12 jaar 3-4 w van 12-16 4 5 boven 16 6—7 jongens van 12-16 7—8 belijdenis-catechisatie 8—9 jongens boven 16 jaar. 's Woensdagsmiddags op de gewone uren de schoolkinderen. Geref. Gemeente. 'sWoendags van 6 7 uur meisjes en jongens beneden 16 jaar, van 7-8 uur meisjes en jongens boven 16 jaar. Beiydenis-cati worden bekend gemaa STELLENDAM. De is benoemd tot rivierpoi vliet en de Zeeuwsche De vorige week visschers 3 dagen gevij per dag en per vaartuig] lerfien aangebracht. De vorige week w< zonden 700 balen uien, en 550 H L. aardappelenl GOEDEREEDE De kn| bouwer G. J. Goekoop h, paard en wagen geladei sloot te rijden. Meteeni, De vorige maand zij vertrokken A. den Eerz; waal, Krijntje van Wijk Tanis en gezin naar O Lokker naar Rotterdam. OLDDORP. Voor heth| op de O. L. School hebbel aaugemeld. De afgeloopen ma; weervisscherijen geen eej Aan Joh. Breen Mo, en W. vergunning verlee] van een motor vau 15 malen. Het woonhuis, schl naamd de Kleine Hofdijk, Jn. Tanis voor 2320, Ten verzoeke van Al burg werd een woonhuis,] bij afslag alhier verkochj C, Tanis Kz. voor 2520,] De afgeloopen weel kuil visschers van 5-40 week en schuit gevangen.' Voor de cursus voi ongelukken hebben zich geven. De catechisaties zull< oude school worden gehou OUDE TONGE. De Bu: een Openbare Raadsvergadi Donderdag 10 November a. De chauffeur M. PolL baal meel op het hoofd, hierdoor zoodanig dat hij w ty'd geen werk mag verricl Zondag j.l. is in de een gift van 100 gecol] der kerk. Woensdag 9 Nov. a.s, hoopt Ds. Bax dankstond te houden. Op de wekelijksche v) aangevoerd 27 stuks hoorn' 1 mand kippen. Handel vl DEN BOMMEL. De vorij van hier vervoerd 2050 en 1030 H.L. uien. De heer W. A. Lok' noeming tot ambtenaar van] aangenomen. Met ingang van 17 dezj dijk eervol ontslag verleend bij de post alhier. HELLEVOETSLUIS. Voe Zondag j.l H. 0.(Rotterdam) Helle' Hellevoetsluis 2 Het Noi dam). 6-2. De heer P. v. d. Doelj benoemd tot Directeur van vereeniging „Euterpe", waarl dezer vereeniging is gezet derdagavond half tien in het alwaar men zich dan ook als De sergeant torpedomai is met 1 November j.l. van hi< naar Rijkswerf te Den Helde: zaam te zyn als instructeur. Maandag 31 Oct. gaf di niging „Comoedia" haar ee| in dit seizoen voor een voll opgevoerd „Filmmaniakken ven van H. Bakker. Het wi gijn en nonsens, hetgeen het male deed schateren. Het to« rig verzorgd en de rollen w< vervuld, hetgeen van een „Comoedia" met haar bek' dan heer Tieman kan verwaï Het was eene beschrijving ven nl. Zwfintje, een inbreker een landlooper (Hartman) en een flesschentrekker (v. d. Het stuk werd gespeeld in een pension, waar zij zich o^ Swieteren verschillende plan: z'n vrienden om zich uit te j en half-Watt en op die manit leven er op na te houden, zoc Van Swieteren als Secretaris neming. Dra komen er meer pensioi mijnheer en mevrouw Palm (Werkema) "mevr. v. d. Wal neef, alsmede Kitty, Thea en Sollaart, Werkema en Verma verschillende -ondervindingen Zoo ook speelde als eigen Duinroos" de heer van Pande ter en Jan de bediende (Hekk nelisse en v. d. Linde) en tev Blackhead, de negerin, welke rol was, te meer de gebroke

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2