in Onze Eilanden. Predikbeurten. A. G. ON SANITAS eiling te Middelharnis veehouders, Land- an Tuinbouwers!! WOENSDAG 9 NOVEMBER 1927 VERSLAGEN DWAALLICHTEN. Na het Haarwasschen ?n de len; eden met >oriot, iOSCOU r zijn heden e mi- ■borg; irt is een diger! laffe Con- :nelle, n hun 675 llioen lis de le laf- voor ig der kind Zelf d'armen om hem heen te slaan: „Waar toch in liefdes heiligdom, „Men weet van jeugd noch ouderdom. Cupido. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAGEN 9 en 16 NOVEMBER 1927 telkens des avonds 7 uur te Som- melsdijk in Hotel Harmonie en Spee, resp. veiling en afslag van een Woonhuis met Tuin en daarachterstaande 2 Arbei derswoningen te Sommelsdijk aan de Voor straat, ten verzoeke van de Erven Mevr. Wed. du Boeuff-Lindhout. Alle werkdagen te bezichtigen. Notaris VAM DER SLUYS. sten. an, d? n, d? Zondag 6 November 1927. NEDERLANDSC11 UEKVOHMDE KERK. Middelharnis, vin. en 'sav. ds. Den Oudsten. Sommelsdijk, vin. en 's av. dhr. Overweel uit Werkendam. Oirksland, vm. leeskerk en nm. dhr. v. Ieperen uit Herkingen. Herkingen, vm. dhr. v. Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. (doop) ds. Bax van Oude Tonge en 'sav. dhr. Ëouman. Goedereede, 's av. ds. Baarslag van Melissant. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. (doop) ds. Bax van Oude Tonge. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk eu nm. ds. Polhuijs uit Stad aan 't Haringvliet. Oude Tonge, vm. ds. Bax. Oollgensplaat, vm. dhr. Bouinan van Stellendam en 'sav. ds. van der Zee uit Den Bommel. Langstraat, vm. en 's av. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en nm. leeskerk. Hellevoetsluis, vm. en 'sav. ds. Timmer. Sieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. (Doop). Nieuweuhoorn, vm. ds. de Voogd v. d. Straaten. Rockanje, 'sav. ds Van der Does uit Brielle. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, 's av. ds. Brinkerink uit Oostvoorne. Zwartewaal, vm. ds. Loran uit Brielle. Ueenvliet, 'sav. ds. Romijn. Abbenbroek, vm. ds. Romijn uit Heen vliet. PROTESTANTENBOND. Brielle (Kerkslraal), vm. ds. Poortman. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van "Velzen. Stellendam, vm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm- ds. Diemer. OoltgeDsplaat, vm. en 'sav. ds. De Lange. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsraa. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. De Graaff. Hellevoetsluis, vm. ds. YVesterhuijs. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan 't Haringvliet, vm.,nm. en 'sav. leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland. vm. en 'sav. ds. De Blois. Herkingen, vm. en 'sav. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds. Schopenhouer. happij van Algemeene Assurantiën BRUXELLES d sedert 1830 onder NEDERLANDSCHE n met NEDERLANDSCH KAPITAAL. G. PENNING ZOON - Dirksland n Nederland sedert 1914, f 2.230.000, SS36S ALLEEN Kade No. 7, Rotterdam abt) HET WITTE HUIS EN BLIJFT HET OUDSTE BETROUWBARE ADRES VOOR Kousen, Breukbanden, els, Suspensoirs, enz. belangrijke Gratis Brochures en Prijs aanvrage gaarne worden toegezonden. d, Arth E. M. HUFKENS. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren iling zooveel als in Uw vermogen is. Een goed functlo- -elvaart in een streek en opent de gelegenheid tot het eten, ntet voor veilingprijs aan de deur, doch laat ze alhalen middel van onze Veiling verkoopen. Hoe grooter aan- r prijzen. e men zich tot onzen Veilingmeester te zijnen kantore. HET BESTUUR. Prijs per kwartaal Losse nummers Advertentiën v. 1—6 regels 1,20 Elke regel meer. 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen 1' I,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis, op Vrijdag 4 November des namiddags half drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Afwezig met kennisgeving de heer Vogelaar. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van de kasopname bij den Gemeente-ontvanger. De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij werd verzocht af te schaffen de heffing van vergoe ding van de schoolhoofden voor het onder houden van huizen door hen bewoond. Een schrijven van Mr. Nijgh over de proce dure van den Doel. Op voorstel van B. en W. werd de gemeente- begrooting, dienst '27 met enkele af- enjover- schrijvingen gewijzigd. Een verzoek was ingekomen van den Cen- tralen proeftuin om een lokaal met vuur en licht disponibel te stellen voor het houden van een tuinbouwcursus. Dit verzoek werd met algemeene stemmen toegestaan. Gasprijsverlaging. Van de gascommissie was een schrijven inge komen, waarin werd voorgesteld den gas- prijs met 1 cent te verlagen. De Gemeenteraad van Sommelsdijk deelde in een missive mede, dat hij besloten had den gasprijs met 2 cent te verlagen en adviseerde verder den raad alzoo te besluiten. B. en W. stelden voor thans met 1 cent te verlagen. Een verlaging van 2 cent zou een bedrag beteekenen van 12.000,en indien er b.v. maar 8 of 9 duizend gulden winst ge maakt wordt, dan zou de gasprijsverlaging een verlies gaan beteekenen. Slis vond de cokesprijzen hoog en indien de winst nu uit de cokes of teer moet komen, dan tegen verlaging te zijn. Indien met tegen woordige prijzen de kolen nog iets zakken, zullen we met de cokes weer blijven zitten. Daarna werd met algemeene stemmen be sloten tot 1 cent verlaging over te gaan. Staanplaats motorspuit aan het Zandpad. B. en W. stelden voor de motorspuit bij brand in het nieuwe gedeelte van de gemeente te plaatsen bij Beversluis, waarvoor een plaats gemaakt moet worden wat een bedrag van 61,vordert. Verder stellen B. en W. voor die plaats te huren voor 25,per jaar. Struik vroeg of dat bij een ander ook niet kon, zonder dat de 65 kosten moeten wor den gemaakt. Van der Meide stelde voor dit punt nog aan te houden tot een volgende vergadering. Koote merkte op, dat het waarschijnlijk bij Fabert ook zou kunnen en meende dat de spuit daar nog beter stond, en ging men de kosten mis van het te bouwen steigertje. Struik vond een vergoeding van 25,— ook wel wat hoog, zouden B. en W. geen voor- deeliger aanbod kunnen krijgen? Zou men even tueel niet voordeeliger uitkomen, indien men huur betaalt voor eiken keer dat er gebruik van gemaakt werd. Tenslotte werd besloten B. en W. nader te laten onderzoeken wat beter en voordeeliger was, de spuit bij Beversluis of bij Fabert te plaatsen. Wijziging verordening Personeele belasting. Voorzitter zeide dat in verband met de ge wijzigde wet deze verordening een kleine wij Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het werdt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Veerstraat Middelharnis. FEUILLETON. E. WERNER VERTALING VAN HERM1NA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 12) „Zijt ge alleen?" vroeg deze, niet zonder eenige verbazind. „Ik wilde je niet storen, maar ik zag Hartmut zoo even den tuin doorvliegen. Waar gaat hij zoo laat nog heen?" „Naar zijne moeder om afscheid te nemen." De gezantschapssecretaris zag bevreemd op. „Met goedvinden van zijn vader?" vroeg hij schielijk. „Ja, ik heb mijn toestemming daartoe gegeven." „Hoe onvoorzichtig! Gij hebt nu immers gezien, dunkt mij, hoe Zalika haar zin weet door te drij ven Hoe kunt gij je zoon in 's hemels naam nu weer geheel in hare macht en onder haar invloed laten?" „Maar voor een half uur en alleen om haar goedendag te zeggen. Dat kon ik niet weigeren. En waarvoor vreest ge eigenlijk? Toch niet voor een gewelddadige ontvoering of iets van den aard? Hartmunt is geen kind meer, dat men in een rijtuig zet en ondanks zijn tegenstribbelen meeneemt." „Maar als hij nu eens niet tegenstribbelt bij een mogelijke schaking?" „Hij heeft mij zijn woord gegeven, dat hij binnen ziging dient te ondergaan. Over het te heffen percentage stelden B. en W. voor dit voor dit jaar te houden zooals het thans is, waartoe werd besloten. Ontruiming varkenshokken achter de R. K. Kerk. B. en W. stelden voor het terrein achter de R. K. kerk te laten ontruimen, daar het daar een absolute onhoudbare toestand is. De huur ders schijnen niet te willen medewerken den rommel wat minder te maken en daarom rest ons niets dan op te laten ruimen b.v. voor 1 Februari a.s. Ook stellen B. en W. voor, het stukje grond niet weer te verhuren aan Van der Veer. Koote zeide dat het werkelijk een ongekend vieze boel daar is en vroeg of het niet mogelijk was daar arbeiderswoningen te laten bouwen als tot opruiming wordt overgegaan. Voorzitter meende dat die te veel afgelegen zouden zijn en waarschijnlijk geen bouwlief- hebbers daarvoor zullen komen. Struik zeide tegen ontruiming te zijn. Nim mer zijn er hier klachten gekomen, en degenen die daar in die buurt hebben gebouwdjwisten, dat die toestand daar zoo was. Voorzitter zeide dat er wel klachten zijn ge komen en wel zoo, dat Hotel Huisman schade in zijn bedrijf ondervindt daar er steeds reizigers zijn die voor het nachtelijk rumoer van al die honden en ander vee en den ondrage- lijken stank daar niet meer wenschen te lo- geeren. Het voorstel van B. en W. werd met 9 tegen 1 stem, die van Struik aangenomen. Verhuring Tuingrond. B. en W. werden gemachtigd de tuintjes welke weer uit de pacht kwamen, te verhuren tegen denzelfden prijs als vorig jaar. Goedkeuring Rekening Weeshuis over 1926. Struik zeide, dat de conferentie door de commissie van onderzoek door de heeren re genten van het weeshuis heeft plaats gehad, men gaf daarbij sommige dingen toe, doch niettegenstaande dat, kan de meerderheid der commissie zich nog niet geheel met die reke ning vereenigen, o.a., die dam voor het land, waarvoor 136,is betaald is veel te duur, bovendien was de conditie bij de inschrijving dat de huurder daarvoor zelf had te zorgen en nu komt alles voor rekening van het wees huis. Indien het weeshuis dien dam eerder, althans had laten leggen voor het verpachten, waren er vermoedelijk meer huurders gekomen nu de ligging beter is, dus waarschijnlijk ook nog van huurderving sprake. Het verbouwen van het huis, zooals dat thans is gebeurd, hetgeen 450, kostte, om dat men last van muizen had, is wel wat over dreven. Hoe er met die cijfers over de bank is gegoocheld, is ons nog niet juist, wel nemen wij aan dat dat geld gebruikt is, doch waaraan is niet te bewijzen, bewijzen van betaling van die 1000 zijn er niet. Wij kunnen niet be grijpen dat toen er in '26 een klein gezin in de stichting was, er een tekort was, wat zal '27 dan wel brengen? Die autotochtjes zijn opge helderd,^ op één na. Indien men het verlangt zal regent Vroegindeweij dit wel terug betalen. De algemeene indruk is dat er in 1926 veel geld over den balk is gegooid en als men den weesvader gaat opdragen uit een bezuiniging om voortaan margarine te gaan eten inplaats van natuurboter, dan kan ik over het beheer, gezien hoe er in '26 is gehandeld, niet tevreden zijn en mag veilig van een wanbeheer gespro ken worden. Koote zeide dat hij als minderheid der com missie vail onderzoek niets heeft kunnen ont dekken dat de heeren regenten van het Wees- 'huïs profiteerden zooals Struik beweert. Ik i kan de houding van Struik dan ook geenszins steekhoudend verklaren. Struik zit steeds alle i narigheden op te zoeken om revanche te ne men en dat is zijn li&ofdzaak. Struik: Koote e.a. gaan over om adverten ties te plaatsen, is dat een goede manier? I Voorzitter hamerde deze discussie tusschen Struik en Koote af. Voorzitter zeide dat er van de Bank 2500,is opgenomen, dat er 1000,is teruggestort en dat die 1500,noodig ge weest zijn voor uitgaven. Koote: Van presentie, dat de heeren regen ten in hun zak gestoken zouden hebben, vol gens Struik, zegt hij nu niets. Struik: Daar zullen we niet meer over spre ken, maar hoe komt Vroegindweij er dan bij om tegen van der Meide te zeggen, dat hij zijn presentiegeld steeds stort op de spaar boekjes van de weezen. Dit is onderzocht en wanneer er weer een storting van dien aard plaats heeft is het de eerste keer. Voorzitter zeide dat hij de meening van de meerderheid der commissie niet deelde. Van der Slik beweerde dat die 1500 zijn opgenomen voor de groote kosten in '27. Struik: Dus de heeren regenten wisten reeds in '26 dat die vrouw van Van den Bos in '27 zou sterven, waardoor het weeshuis in groote kosten zou vallen. Bovendien men haalt toch vooruit geen geld. Slis meende dat de heeren regenten het werk wat i .1 '26 i 5 gebeurd, hadden moeten verdeelen. Doornbos meende dat de commissie van onderzoek zich teveel met de interne aangele genheden van het weeshuis heeft bemoeid, het loopt er thans alleen over, zijn de cijfers juist, ja of neen. Slis meende dat aan de cijfers niets viel aan te merken zal als commissielid daarover niet uitwijden, doch wenschte als raadslid te pro testeeren over het beheer. Vroegindeweij zeide dat die 1500 wel te vinden zijn. Struik: Men kan niet direct zien waar dat geld is gebleven, men rommelt daar alles maar door elkaar. twee uur terug zal zijn," zeide de majoor nadruk kelijk. Walmoden haalde de schouders op. „Het woord van een zeventienjarigen knaap!" „Maar die tot militair is opgevoed en weet wat een eerewoord beteekent. Daarvoor heb ik geen vrees 0ver iets anders maak ik mij méér onge rust." „Regina heeft mij verteld, dat gij 't samen goed hebt kunnen vinden," hernam Walmoden met een blik op het nog steeds zeer bewolkt gelaat van zijn vriend. „Een paar minuten, ja maar toen moest ik weer de hardvochtige, strenge vader zijn, en juist vandaag heb ik opnieuw gemerkt, hoe moei lijk 't is dat weerbarstig karakter te leiden en te beteugelen Om het even,- ik zal 't gedaan krijgen! De gezantschapssecretaris trad aan het venster en keek naar buiten. „'t Begint al te schemeren en de Burgsdorfsche vijver ligt hier meer dan een half uur vandaan," zeide hij half luid. „Ge hadt die laatste samenkomst zoo deze a! moest plaats hebben, slechts in je tegen woordigheid moeten toestaan." „En Zalika weerzien? Onmogelijkl Dat kon en wilde ik niet." „En als die ontmoeting nu eens anders afloopt dan ge hoopt en vertrouwd als Hartmut nu eens niet weerkomt?" „Dan zou hij een bedrieger, een meineedige zijn!" barstte Falkenried uit, „een deserteur, want hij draagt dén degen al op zijde! Beleedig mij niet met zulke onderstellingen, Herbert! 't Is mijn zoon, van wien ge spreekt." „Hij is ook Zalika's zoon! Maar laat ons niet hierover twisten; we worden in de eetkamer ge INGEZONDEN MEDEDEELING. is het haar droog en stug. Wrijf een weinig PUROL tusschen de handen en strijk dit door de haren, dan wordt het onmiddel lijk weer zacht en handelbaar en kunt ge het wederom kammen zooals gij wenscht. 't Voldoet iedereen. Koote: Struik zijn hartstocht heerscht boven alles uit. Van der Meide meende dat hier van een wanbeheer geen sprake mag zijn. Tot het leg gen van dien dam heb ik mijn medewerking verleend, wanneer een verhuurder zijn lande rijen of panden meer waarde kan geven door een kleine kosten te maken, dan kan van een wanbeheer geen sprake zijn. Ook geloof ik niet dat er meer en hoogere huurders gekomen zouden zijn indien dat werk voor dien tijd ge beurd was. Struik: Dan zal ik ze vanavond wel eens opnoemen. Als een stuk je heb het paard achter de wagen gespannen. Van der Meiae zeide dat eene autotocht niet gemaakt is voor de uitwatering doch uit wacht. Wilt ge vandaag nog vertrekken?" „Ja over twee uur," antwoordde de majoor met volle verzekerdheid, „Dan is Hartmut terug daar sta ik je voor in." Over bosch en velden breidde zich reeds de grauwe avondschermeing uit, die van minuut tot minuut toenam. De korte mistige najaarsdag spoedde ten eind en bij den zwaar bewolkten hemel brak de nacht nog vroeger aan dan anders. Dicht bij den vijver op Burgsdorf liep een vrouwelijke gestalte onrustig en ongeduldig op en neer. Zij had den donkeren mantel strak om de schouders getrokken, maar lette niet op de koude avondlucht, die haar telkens deed huiveren: ze was éen en al gespannen verwachting, terwijl zij luisterde naar een stap, die zich nog altijd niet liet hooren. Van den dag af, dat Willibald hen beiden had verrast en zij wel genoodzaakt waren geweest hem in het vertrouwen te nemen, had Zalika de samen komsten met haar zoon in de late namiddaguren gehouden, als 't in het bosch geheel stil en eenzaam was. Zij plachten echter weer voor het invallen van de duisternis te scheiden, zoodat Hartmut's late terugkomst op Burgsdorf geen achterdocht kon verwekken. Hij was altijd even stipt op zijn tijd geweest; maar nu wachtte zijne moeder hem al wel een uur te vergeefs. Werd hij door het een of ander weerhouden of was het geheim verraden? Sedert een derde mee daarvan af wist, moest men altijd hierop voorbereid zijn. 't Was doodstil in het bosch; slechts de dorre bladeren ritselden onder den zoom van het sluitend voor informatie op de huurders. Slis meende dat zulks wel het geval is ge weest en kan zich niet vereenigen met het alge meen beheer. Van der Meide: Ik wil zweren dat ik er ge durende mijn zittingsperiode geen cent van in mijn zak gestoken heb. Ik wensch na al deze geschiedenissen dan ook geen regentschap meer te aanvaarden. Volgend jaar ben ik aan de beurt van aftreding en stel mij niet weer beschikbaar, hoe gaarne ik de werkzaamheden ook deed in het belang van de stichting. Struik: Er zijn menschen die zeer gemakke lijk zweren. Ten slotte ging de voorzitter tot stemming over. De rekening werd met 7 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Vaststelling Gemeente-rekening over '26. Van der Meide rapporteerde namens de commissie van onderzoek, dat zij zich niet konden vereenigen met een post van 17, voor vergoeding van de telefoon van de ge meente. Die heeft die telefoon evengoed voor zijn privézaken noodig en verwachtte niet dat daarvoor door de gemeente nog betaald moet worden. Dat de uitgaven voor de brandweer zeer hoog waren. Voorzitter meende dat het billijk was aat de gemeente iets bijdraagt in die telefoon kosten daar die zeer dikwijls ten dienste van de gemeente gebruikt wordt. De brandweer heeft in '26 veel gekost doch dit jaar zijn er bijna weer geen kosten. Koote zeide niet te snappen dat Van Paas- schen dit durfde doen, iemand met zooveel particuliere aangelegenheden om voor 17, naar de gemeente te komen. Daarna werd deze rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Vaststelling rekening der gasfabriek. De commissie van onderzoek adviseerde tot goedkeuring. Met algemeene stemmen werd zonder duscussie deze vastgesteld. Vaststelling begrooting Vleeschkeurings- oienst 1928. Zonder discussie werd ddezen overeenkom stig het voorstel goedgekeurd. Idem de begrooting van ue gasfabriek 1928. Vaststelling der Gemeente-begrooting, dienst 1928. Bij monde van den heer Van der Meide ad viseerde de commissie van onderzoek om wanneer nieuwe wegen worden gelegd daarin gelijk de rioleerings- en gasbuizen te leggen daar wanneer dit later werd geschied extra grint kost. De huizen terzijde van het gemeentehuis af te breken opdat de doorrit daar verbreed wordt. Voorzitter zeide dat het in de bedoeling van B. en W. ligt overeenkomstig de opmerkingen van de commissie te handelen. De commissie stelde tevens voor de subsidie van de leeszaal te schrappèn. Voorzitter zeide dat liet gemiddelde be zoek per avond dne is. Doornbos meende dat het dan niet gewet tigd is dat er driehonderd gulden wordt uit gegeven voor een zoo gering bezoek. Besloten werd deze post af te voeren. De commissie stelde voor den Ring, Zandpad en Vingerling opnieuw te bestraten of goed te herstellen. Voorzitter zeide er voor te zijn deze straten afdoende te verbeteren door nieuwe bestra- i ting en dit door een leening te dekken. Het kleedje der rusteloos op en neer stappende vrouw. De toppen van de boomen waren reeds in scha duwen gehuld, boven den vijver, waar 't nog wat olichter was, zweefde een dikke nevelwolk, en verderop, waar het kleine water door een weide begrensd werd, uit bedrieglijk drasland bestaande, stegen nog dichter wolken en dampen als licht grijze sluiers uit den grond op en breidden zich golvend en deinend naar alle kanten uit. Een kille, vochtige graflucht kwam van dien kant over waaien. Eindelijk een vlugge stap, eerst nog heel in de verte Hij naderde echter ijlings in de richting van den vijver Nu verscheen een slanke ge stalte, nauwelijks nog te herkennen in de toe nemende duisternis. Zalika snelde deze te gemoet en het volgend oogenblik lag haar zoon in hare armen. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij, terwijl zij hem zooals gewoonlijk met liefkozingen overstelpte. „Waarom komt ge zoo laat? Ik wanhoopte al, je vandaag nog te zien. Wat heeft je zoolang weer houden?" „Ik kon niet eerder hier zijn," bracht Hartmut uit, naar den adem hijgende door het schielijke loopen. „Ik ik kom van mijn vader." Zalika zag hem verschrikt aan. „Van je vader? Weet hij dan „Hij weet alles!" „Is hij dan op Burgsdorf? Sedert wanneer? Wie heeft hem gewaarschuwd?" In haastige, afgebroken bewoordingen vertelde de jonge man het voorgevallene, maar eer hij zijn verhaal nog ten eind had gebracht, viel zijne moe der hem met een bitteren lach in de rede: „Natuurlijk spannen ze allemaal samen om mi\ 10 JAARGANG. - N°. 3 kwam de commissie verder voor dat 1200 schoolgeld te weinig was en stelde voor, hier voor een nieuwe regeling te ontwerpen. Voorzitter zeide nader te zullen overwegen daar hetj niet aangaat hier indirect voorzie ning te treffen. De commissie wees verder op den toestand waarin de kaaimuur aan de Spuistraat ver keerde. Voorzitter zeiae dat deze noodig vernieuwd zou moeten worden. Koese vroeg of het mogelijk zou zijn gelijk tijdig een deel, b.v. ter breedte van een paar meter te dempen. Vroegindeweij stelde voor te trachten mede werking en subsidie te verkrijgen van de pro vincie; in verband met de doortrek van het nieuwe wegenplan. Voorzitter zeide dat de provincie geen gel den voor werken en wegen in de kom van de gemeente verstrekt worden. De commissie van onderzoek stelde verder voor de subsidie van de proeftuin te laten ver vallen. Zaaijer vroeg of de proeftuin dat kan missen. Slis meende dat zulks tegenstrijdig zou wer ken met een besluit in het begin van deze ver gadering genomen. Daar geeft men eerst een lokaal voor tuinbouwles en de gelegenheid voor proefneming zou men gaan bekorten. Van der Meide zeide dat die 125,niet wettigd is, wanneer het publiek belang stelt in de proeftuin laten er dan lid worden voor een gulden, dan steunen ze hun belang finan cieel en moreel. Doornbos meende dat men die 125 niet bepaald noodig heeft ,het tekort wordt toch door de provincie gemaakt. Ik ben er wel eens bij geweest dat het kunst en vliegwerk was een sluitende rekening en begrooting te krijgen, omdat er geen winst gemaaki mag worden. Ik stel derhalve voor de subsidie op 50 te brengen. Struik was er voor de subsidie geheel te laten vervallen. Slis zeide dat de provincie alle proefneminge voorschrijft, die dikwijls veel geld kosten anders hadden ze mogelijk geen subsidie noodig. In stemming over het voorstel-Doornbos staakten de stemmen. Daarna ging men de begrooting post voor post nogeens- na. Bij post 171 der uitgaven verzocht Van der Meide de schoollokalen te verven, daar dit dringend noodig is om geen demoraliseering bij de kinderen in de hand te werken. De lo kalen zien er zeer schandalig uit. B. en W. zeide toe hieraan hun aandacht te schenken. Vroegindeweij Wz. wilde de subsidie van Sempre Crescendo schrappen. Hij vond dat niet noodig, wat heit de gemeente an die me- ziek. Men ging er niet verder op in. Van der Meide vroeg of er nu al eens onder zocht is wie eigenlijk de eigenaar van de tent in den Ring is, dat is daar toch een onding. Destijds heb ik zulks ook reeds gevraagd, liet zou worden onderzocht maar ik hoor er niets van en de toestand blijft ongewijzigd en verergert. Voorzitter zeide weer toe te zullen onder zoeken. Daarna werd de begrooting goedgekeurd. De Begrootingen van de instellingen van i weldadigheid werden eveneens goedgekeurd. De voorzitter dankte de commissie voor haar mijn kind te ontrukken! Dat spreekt van zelf! En je vader? Heeft hij je weer gedreigd en gestraft en je de zware misdaad laten boeten, dat ge in de armen van je moeder hebt gelegen?" Hartmut schudde ontkennend het hoofd. De herinnering aan dat oogenblik, toen zijn vader hem aan zijne borst hield geklemd, was hem bijgefl bleven, hoe pijnlijk en grievend hun gesprek ook was geëindigd. „Neen," zeide hij zacht, „maar hij verbood mij u terug te zien en eischte onvoorwaardelijk, dat wij niets meer met elkander uit te staan zouden hebben." „En toch zijt ge nu hier! Ja, dat wist ik wel!" klonk 't juichend uit haar mond. „Ja maar, mama, verheug u maar niet!" zeide de jonge man bitter. „Ik kom alleen om afscheid te nemen." „Hartmut!" „Vader weet er van, hij heeft mij dit afscheid toegestaan, en dan „Dan wil hij je weer meenemen en zult ge eeuwig voor mij verloren zijn! Is 't niet zoo?" Hartmut antwoordde niet, maar sloeg beide armen om zijne moeder heen en barstte in een woest hartstochtelijk snikken uit, dat even knorrig en gemelijk als bedroefd klonk. (Wordt vèrvolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1