4%% ÏOLOENS üiüül STE METHODE ONZE EILANDEN No. 101 29 OCT. 1927 WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK liet Meubeïhuis Aanbevelend, A.I PANDBRIEVEN INSULAIRE BYPOTHEEKBH TE ZIERIKZEE •I-DAMES»!' jJE SALAMANDER Stoomwassclierij „VOORNE& PUTTEN"3 Nieuw-Sielvoet- Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. WKHDli BLAK NIGROIDS 30 ets. per doosje Bieten rooien Ingezonden Stukken. aNZE EILANDEN VAN ZATERDAG 29 OCTOBER 192 7. 5 's-GRAVENHAGE Lange Houtstraat 28-30 AMSTERDAM ROTTERDAM Damrak 92 Witte de Withstraat 22 GRONINGEN A-Kerkhof 2.Z. 18. De Directie bericht, dat de Cou pons der Pandbrieven, vervallende 1 November 1927, van dien datum at betaalbaar zijn bij de EILANDEN BANK en bij de NATIONALE BANK- VEREEN1G1NG te Middelharnis en bij de Heeren M. BREUR Zoonen te Ooltgensplaat, alwaar tevens 4£ Pandbrieven tegen beurskoers verkrijgbaar zijn in stukken van f 1000.—, f 500— en f 100.—. De Directie: J. A. VAN ERPERS ROUAARDS. MR. C. SCHUIT. DEZE ADVERTENTIE HEEFT WAARDS Waarom koopt iedereen zijn Meubelen in thans O. Binnen weg 87 v./h. gebouw do Manege? Omdat dat het vertrouwdst en voor- deeligst adres is voor iederen stand. B Modern Buffetf 45,ra 2 Fauteuils en 4 stoelen met leerS3, 2 Fauteuils en 4 stoeien met moquette 45, Eiken Linnenkast45,— Eiken Tafel13, 2 Crapauds en 4 stoelen met leer53, 2 Crapauds en 4 stoelen met moquette 85, Eikenslaapkamer compl. 158, Q. A. Buffet95,— Schuiftafel16, Divan17,— Eiken Boekenkast. 36, Am. Cylinderbureau met Schuifblad 95, Bureau Minlstre 68,— Theetafels8,50 enz. Ameublementen in alle stijlen voorradig Groote keuze RIETMEUBELEN. Oude Binnenweg87, Rotterdam. Telef. 586 Op vertoon van deze advertentie Franco levering. Geen teleurstelling bij ontvangst. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen blf ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkan dig en saccesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. Wij zfjn vanonds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Kipstraat 43, Rotterdam Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant.r NIEUW-HELVOET. Verkeers-Inspectie. Door den heer Minister van Justitie is thans toestemming verleend tot het instel len van een Verkeersinspectie, met mede werking van de Vereeniging „Goedereede en Overflakkee's Belang", voor het Eiland Goedereede en Overflakkee. De voorwaarden welke door de automobi listen-deelnemers aan de Politie-autoritten moeten worden in acht genomen zyn reeds door de veremiging aanvaard, zoodat de ritten spoedig een aanvang kunnen nemen Plaatselijk iNieuws. MIDDELHARNIS. Gevonden voorwerpen. Door C. van Wijk is een vulpenhouder ge vonden welke door den rechtmatigen eigenaar aldaar kan worden teruggehaald. De heer G. van den Bos, werkzaam als stoker by de had het ongeluk zijn knie zoodanig tusschen de buffers te klem men, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Tjjdens de werkzaamheden had de landarbeider B. de Korte het ongeluk dat hem een aardappelhor op het hoofd viel, waardoor hij een zoodanige hoofdwond opliep, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. De schoenmakersknecht M. Blok ver wondde zich op zijn werk zoodanig aan zijn vinger, dat bjj genoodzaakt was zich onder geneeskundige hulp te stellen. De heer S. de Koning alhier is aangesteld tot agent van politie te 's-Gravenhage. Centrale Veiling te Middelharnis Veiling van Woensdag 26 October 1927, Bloemkool 2,70 tot 10,60 per 100 st. Sayoye kool 5,50 tot 12,40 per 100 stuks. Roode kool 7,60 per 100 stuks. Witte kool ƒ12,— per lOOstuks. Andijvie 0,70 tot 3,80 per 100 krop. Kroten 5,60 per 100 bos. Stoksnijboonen 36,— per 100 k.g. Spruiten 16,70 tot 17,60 per 100 k g. Bezie van Schonau 18,— per ICO kg. Goudreinetten 11,40 tot ƒ20,90 p. 100 k.g. Armgaard 9,70 per 100 k.g. Grauwzoete renetten 6,101. ƒ7,70p.lOOk g. Bellefleure (zuur) 7,90 per 100 k.g. Zoete appels J 4,60 tot 13,60 per 100 k.g. Stoofperen 2,50 tot 5,40 per 100 k g. Dorethé 9,50 per 100 k.g. Bergemottenp. 5,40 per 100 k.g. Kleiperen 3.90 tot 10,10 per 100 k.g. Ponsperen 6,40 per 100 k g. Giesser Wildemans ll,60t. ƒ11,90p, lOOk.g. Eigenheimers 6,40 per 100 k g. Tomaten 5,60 per 100 pond. Druiven 0,29 tot 0,31 per pond. Kaas 0,40 tot 0,41 per pond. Boter 1,08 tot 1,11 per pond. Uienveiling van 27 October. Grove uien 3,20 Gewone 3,30 Drieling 3,— Picklers 2,— Alles per en inclusief de baal. Door drukke werkzaamheden op het land was de aanvoer niet zoo groot. Badiodemonstratie der N. S. F. Donderdagavond hield de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum, de be kende fabriek van Radio ontvangsttoestellen, die hier vertegenwoordigd is door den heer D. Blokland, een leziDg en demonstratie met haar nieuwste toestel in de zaal van den heer Verheij. De spreker zette in korte trek ken uiteen hoe de menschelgke stem, via opnemer, versterker, verzender en ontvanger over een lange afstand verwerkt werd. De spreker trachtte steeds zoo eenvoudig mo- geiyk te blijven, teneinde het voor een teder begrijpelijk te maken. De muziek die werd geboden was zeer goed en klonk vol door de zaal. In eiken hoek was een luidspreker opgesteld die in serie stonden geschakeld, zoodat een forsch, mooi geluid verkregen werd, hetgeen wel pleit voor de kracht van het N.S.F. 4 toestel, waarop die serie luid sprekers stond ingeschakeld. We hopen dat het voor onzen radiospecialist een succesvolle avond geweest mag zijn. SOMMELSDIJK. Bij het rangeeren te Ooltgensplaat had de ongeveer 20-jarige stoker bj de R.T. M., P. v. d. Sluys Az. uit deze gemeente het ongeluk te struikelen en een met suikerbieten geladen wagen over zijn beide beenen le krygen, waardoor hem bet ééne been even onder de knie werd af gereden en van het andere de voet van het lichaam werd gescheiden. De ODgelukkige werd direct per tram naar Middelharnis ver voerd, vanwaar de Flakkeesche Ziekenauto hem verder transporteerde naar het Zieken huis te Rotterdam. Het slachtoffer was slechts 4 of 5 maanden in dienst by ge noemde Maatschappy. In het huis gemerkt A 11 is besmet telijke ziekte (Diphtheritus) geconstateerd. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 253.000 K.G. aardappelen, uien en peen. Sport. Behoudens het verkrygen van het gevraagde uitstel speelt a.s. Zondag 2 uur Flakkee I tegen D. G. V. vaa Krimpen a/d, IJsel, 's Middags 12 uur speelt Flakkee 2 tegen Sportlust 2 van Rotterdam. DIRKSLAND. Het is thans erg slap in de Haven met het vervoer van uien en peen, waardoor het komt dat de schippers wel eens tijd over hebben. Zoo o.a. schipper Joh. v D. die Dinsdagmiddagmetzgn mooi roei bootje „Snip" eens zou gaan zeilen in de Haven. Er woei een lekkere bries, dus het beloofde werkelyk een pleiziervaart te wor den. Hoe geheel anders kwam het echter uit. Nauwljjk voorbij de z.g.n. Hooge sluis of de wind was te sterk voor het lichte scheepje, waardoor het omsloeg en precies met de mast naar de verkeerde kant wees. Onze schipper was gelukkig een goede zwemmer, zoodat hij zich niet aan het wrak behoefde vast te klampen tot er hulp daagde, maar vlug naar de wal zwom om met verbijsterde blik naar zijn geliefde „Snip" te kijken, die hem zoo schandelijk had teleurgesteld. Druipnat ging hy zich spoedig verkleeden, waarna hij met een steviger boot naar zijn verongelukte snip-roeide en deze weer op de goede wijze in het water plaatste. Van spelevaren is dien dag en ook de volgende dagen niet gekomen. De vorige week werd uit de Haven ver voerd 2830 H.L. aardappels, 3380 balen peen, 400 balen ajuin en 860 H.L. kwade aard: Op de Beurs van j.l. Donderdag werd besteed: voor uien 3,50 en koepeen ƒ1,— per 60 K G. Aardappels 4,50 per 70 K.G. Tarwe met schot van 12 tot 12,50 per 100 K.G. HERRINGEN* B. en W. dezer Gemeente hebben aan den heer Johs. van Poortvliet alhier vergunning verleend tot het verbou wen van zyn woonhuis aan den Scharloodijk. Liefhebbers van goede lectuur kunnen in het leesseizoen weer boeken ter lezing bekomen. Iederen Maandagavond tusschen 6$ en 7$ uur kunnen ze in de consistorie kamer worden afgehaald. tegen den hoest (Adv.) STELLENDAM. Een stuk bouwland in den Eendrachtspolder groot 1 gemet en 13 roeden, ingezet op 1690 door B. Moyses, werd heden afgemgnd door J. Guérand op 1850. Een blazerschuit, toebehoorende de erven M. v. Lenten en gemerkt SL met vischtuig en inventaris, ingezet door J. D. van LeDten op 1000, is afgemijnd door G. van Oostenbrugge op 2010. GOEDEBEEDE. De werkman B. Jongste had het ongeluk met pulp dragen zoodanig te vallen en zich zoo te bezeeren dat kundige hulp noodig werd geacht. OUDDORP. Van den werkman C. Breen in den Oostdijk is een 1-jarige vaars gestor ven en onder politietoezicht begraven. Zoo doende een groote schade. De bagger üit de sloot van de Achterweg wordt bij inschrijving verkocht, waarvan de briefjes a s. Zaterdag 12 uur by den Gemeen teopzichter J. van Zuijen ingeleverd moeten worden. De heer J. Galjema is benoemd als onderwyzer aan de Bgz. school te Hillegom. Wegens de storm van Dinsdagmiddag had de vrachtschipper Braber van Stad aan 't Haringvliet, het ongeluk bij het binnen komen in de haven, dat geheel zijn zeilen en fok stuk sloegen en genoodzaakt was een paar dagen te wachten op andere zeilen. Aan de halfjaarlij ksche veemarkt wer den aangevoerd 70 stuks hoornvee en 30 biggen. De prijzen voor vaarzen waren 120,— tot ƒ200,-Graskalveren 50,— tot ƒ100,— Melkkoeien 225,— tot ƒ300, .Handel vlug. Jan v. d. Bok Tz. was op het land als kok koföie aan koken en was ongemerkt een stukje vuur tusschen zijn kleeren geraakt waarbij in een ommezien zgne bruine kiel, vest en broek bijna heelemaal verbrandde, doch door toegeschoten hulp van zgn kame raden werd het bijtgds gebluscht. Verzeke ring dekt geen schade. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerdi 1600 balen irien en 400 balen peen. Aan Mej. J. Nelisse, is eervol ontslag verleend als tijd. onderwyzeres aan de O. L. School alhier. UITSLAG van de gehouden Verkooping van een Bouwhoeve met Landeryen bewoond door J. Voorwinden ten over staan van Notaris P. A. van Buuren, op Donderdag 27 October 1927, in Hotel „De. Kroon". Koop I ongeveer 1 gem. 224 R. V. M. in gezet door A. Holleman, alhier op ƒ1510, per gemet of in totaal op 2637, Koop II ongeveer 1 gem. 137 R V. M. in» gezet door P. Keljzer alhier op J 1440,— per gemet of in totaal op 2098, Koop III ongeveer 1 gem. 109 R. V. M. in gezet door H. C. van Griethuizen te Middel harnis op 1530— per gemet of in totaal op2086, Koop IV ongeveer 1 gem. 122 R. V. M. ingezet door P. Keyzer alhier op 1470,— per gemet of in totaal op ƒ2068,—. Koop V ongeveer 289 R. V. M. ingezet door P. Kegzer alhier op 1430,per ge met of in totaal op1377, Koop VI ongeveer 287 R. V. M. ingezet door A. Holloman alhier op ƒ1130,— per gemet of in totaal op1062, Koop VII ongeveer 231 R. V. M ingezet door W. Nygh te Middelharnis op ƒ1290,- per gemet of in totaal op 924, Koop VIII ongeveer 1 gem. 35 R. V. M. ingezet door P. Keijzer alhier op 1350,— per gemet of in totaal op 1508, Koop IX ongeveer 1 gem. 48 R. V. M. ingezet door W. Nggh te Middelharnis op 1430, per gemet of in totaal op 1659, Koop X ongeveer 1 gem. 92 R. V. M. in gezet door A. Holleman alhier op ƒ1440,— per gemet of in totaal op ƒ1882,—. Koop XI ongeveer 21S R. V. M. ingezet door P. Keyzer alhier op 1380,— per ge met of in totaal op1003, Koop XII ongeveer 1 gem. 51 R. V. M. ingezet door A. Holleman alhier op 1365, per gemet of in totaal op 1597, Koop XIII ongeveer 219 R. V. M. ingezet door P. Keijzer alhier op 1380,— per ge met of in totaal op1L07,— Koop XIV ongeveer 220 R. V. M. ingezet door J. L. Kwak S'dyk op ƒ1375,— per ge met of in totaal op1008,—. Koop XV ongeveer 1 gem. 139 R. V. M. ingezet door J. Kosten Dirksland op 1395, per gemet of in totaal op 2037,—. Koop XVI ongeveer 223 R. V. M. ingezet door J. Kosten Dirksland op 1340,— per gemet of in totaal opƒ996, Koop XVII ongeveer 258 R. V. M. ingezet door J. Kosten Dirksland op 1375,— per gemet of in totaal op1183, Koop XVIII ongeveer 295 R. V. M. inge zet door J. Kosten Dirksland op 1850,— per gemet of in totaal óp 1328,—. Koop XIX De Boerenhoeve met 1 gem. 173 R. V. M. ingezet door W. Nijgh te Middelharnis op2550, Koop XX groot 1 gem. 5 R. V. M. ingezet door P. Keijzer alhier op 950,— per ge met of in totaal op966, Koop XXI 1 perc. watering ingezet door C. Baart alhier op1.25 Totale opbrengst 30977,25. OUDE TONGE. Het woonhuis der Wed, H. Heestermans, staande aan de Stationsweg alhier is bg veiling ingezet door C. A. Th. Lambert op 3020, De heer Dm. Hartman werd op zijn rijwiel gezeten, aangereden met een auto, bestuurd door A. van Schelven. Het rijwiel werd geheel vernield terwijl H. zoodanige verwondingen opliep dat hij zich onder neeskundige behandeling moest stellen. Het echtpaar Jac. Kievit en Jacoba de Bruijne vierde dezer dagen zyn gouden hu- weiyksfeest. De beide oudjes mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. De heer C. van der Jagt heeft zyn schuur en tuin aan den Zuiddijk onders hands verkocht aan den heer M. C. van Balen alhier. Maandag 31 October as. hoopt onze vroegere dorpsgenoote Mej. de Wed. Bresyn - Van Zuren, thans wonende te Utrecht, Hoogstraat 78, haar 102e verjaardag te vieren. Het zal dien dag aan belangstelling uit onze gemeente niet ontbreken. B. en W. hebben ingevolge art. 77 der Gemeentewet bepaald, dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Burge meester hy wordt vervangen door den Wet houder J. Prince, en bg diens afwezigheid door den Wethouder C. L de Wit. INGEZONDEN MEDEDEELING. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met PUROL. Doos 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. OOLTGENSPLAAT. Donderdagmorgen is, by het rangeeren van suikerbieten waggon^ op de Nieuwe Kade, de stoker P. van der Sluis uit Sommelsdijk uitgegleden en terecht gekomen onder een wagon van de stoom tram der R T.M. Beide beenen werden over reden. Na door Dr. Kramer verbonden te zgn heeft men hem naar een Rotterdamsch Ziekenhuis overgebracht. - De Volksbibliotheek zal voor het publiek worden opengesteld op Zaterdagmiddag 5 November van 3 tot 4 uur. - Bij de gehouden rietverkooping werd gemijnd: Weipoldersche gors ƒ230, J. Hokke; Noordpoldersche gors 115,— en Steigerdijk 60,—, beide door L.BomHzn. DEN BOMMEL. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner uit Nieuwe Tonge, wegens overtreding der maximum snelheid. 8TAD AAN 'T HARINGVLIET. De oogst- collecte in de Gereformeerde kerk alhier heeft opgebracht de som van 1025,43. ROCKANJE. De uitvoering op 20 October in De Rots door de dilettanten-tóoneelver- eeniging van Oostvoorne van het boeiende blijspel „Suikerfreule" ten bate van Rockan- jes Groene Kruis is door uitstekend spel, eivolle zaal en een batig slot voor de afdeeling van 134,- uitstekend geslaagd. Aan de vereeniging hulde en dahk voor haar mooi werk. - De aanbouw van warenhuizen-druiven- kassen, platglas neemt hier voortdurend toe, hoewel de piijzen op de veilingen in deze omgeving, vergeleken met die in 't Westland niet geroemd worden. De bloemenbollenteelt neemt hier h&nd overhand toe. Aan den weldra door de Duindirectie aanteleggen nieuwen duinweg, is men aan het bouwen van twee nieuwe woningen voor winkelbedrijf en pensioengelegenheid; één voor den heer M. van Soest en een voor den heer P. Moree Czn. ittimeu verrtuiwoorüeiyktieid der Redactie. Stuk Keu die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eiech van uiterste beknoptheid voldoen. 'worden tertij de gelegd.Kopie wordt niet terng gezordan Geachte Redactie! Door tijdgebrek had ik geen gelegenheid een antwoord te geven op het ingezonden stuk van den Heer Jac. v. d. Koogh in het nummer van Onze Eilanden van 28 Sept j.l. Ik hoop, dat U alsnog dit stukje in uw blad wilt opnemen, waarvoor u mij zeer zoudt verplichten. De bedoeling van mijn eerste ingez. stuk was zeer duideiyk, n.l. om van de betrokke nen een antwoord of verdediging van de zaak Koedam te verkrijgen. Dat dit echter op deze wijze zou geschieden had ik Diet verwacht. En waarom? Ten eerste zegt de Heer v. d. Koogh, dat hij met het geheele geval bekend is. Het tegendeel blijkt echter uit wat hij op deze bekendheid laat volgen. Natuuriyk was de slechte betaling aan de getuigen slechts by zaak en bedoeld als demon stratie, dat werkgevers die slechte betaling als argument zouden gebruiken om een werknemer niet ter wille te zyn. De hoofdzaken zgn echter de gebruikte argumenten, die aangevoerd zijn om Koedam in bet ongeiyk testellen, waarvan het meest onware is, dat de Heer v. d. Koogh schreef: „In het geval van Koedam, waarin de ampu- „tatiestomp goed bewegelijk was, een goede ,en verschuifbare huidbedekking had en niet „pijnlijk was, mocht worden aangenomen,dat „na ruim een jaar de aanpassing had plaats „gevonden, welke in den regel in dien tijd „plaats vindt". Niets is minder waar dan dit. De ampu tatiestom p is niet goed beweegbaar, maar steekt, bij een grijpbeweging buiten de hand uit. De huidbedekking is wel verschuifbaar en, volgens den geneeskundige, onpy'nlgk, maar ook dat is absoluut onwaar. De top der stomp is nog steeds zeer gevoelig bij de minste aanraking met eenig voorwerp en is by koude de pLjn of gevoeligheid groot. Het resultaat daarvan is dus, dat zoo iemand groote schade beeft by de uitoefening van het landarbeidersvak en zeker voor minstens ,10% biy'vend invalide is. Hoe de schrijver Art. 39 der Wet op dit geval wil toepassen is my ter eenenmale een raadsel. Bovendien is 10 arbeidsongeschikt zeer spoedig be» reikt en dat de regeering en verzekerings raden dat ook weten, biykt wel uit de voor genomen wetwyziging, dat ook bij invalidi teit tot 15 een som in eens uitbetaald kan worden. Bovendien zijn er meer dingen in dit geval die duidelijk wijzen in de richting van te willen ontkomen van de uitbetaling der som in eens. Dat ik de ongemotiveerdeconclusie heb getrokken, dat de belangen der arbeiders by de particuliere verzekeringsmaatschappyen niet veilig zijD, vindt nog meerderen grond in het toeval, die mg het verslag van de Onderlinge bedrijfsvereen. „Land en Tuin- bouwbelang" in handen speelde. Dat verslag begint: „Het is ons aangenaam te kunnen be lichten, dat de resultaten van het boekjaar „1 Jan. t/m 31 Dec. 1926 als bevredigend „kunnen worden aangemerkt. Wij zijn in de „gelegenheid, den leden 10 van het door „hen over 1926 betaalde voorschot te resti- „tueeren, zoodat wij 19% beneden de door „het Rijk voor verschillende bedrijven aan gegeven premievoeten kunDen afrekenen. „Het voorschot wordt berekend naar een „rentevoet, die 10% LAGER dan de Rijks- premie voet is". Duideiyker kan zeker niet gedemonstreerd worden de concurrentie met de te betaleD premie en dat die concurrentie alleen moge lijk is door zoo weinig mógelijk invaliditeits- rente te betalen. Ik hoop dan ook, dat de Centr Raad vaD Beroep te Utrecht een meer juist oordeel in de zaak Koedam zal vellen, temeer omdat ook van arbeiderszijde meer vertrouwen iü zake de verzekeringswetten en hare uitvoe ring zal ODtstaan. Alleen dit laatste te bereiken zou voor mij voldoende belooning zy'n. D. POORTVLIET, Landbouwer. Dirksland, 24 Oct. 1927. Vergadering van den gemeenteraad van Ooltgensplaat, op Woensdag 26 Oct. 1927, dés namiddags half drie. Voorzitter burgemeester W. J. Donker sloot Lz. Afwezig de heer Waling. De voorzitter opent de vergadering. De secretaris leest de notulen der vergade ring gehouden óp 12 October j.l., welke na een kleine opmerking van den heer Vermaas werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. een proces-verbaal van de kasopname van den administrateur van het Groot-Arm bestuur, waaruit bleek dat boeken en kas in orde werden bevonden. I11 kas was 14,66. b. een schrijven van den heer J. G. Ver maas, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het Lager Onder wijs aanneemt. c. een schrijven van den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Oude-Tonge, waaronder onze gemeente ressorteert, waarin werd medegedeeld, dat de laatste postbe stelling, welke met de tram van 9!35 uur arri veert, zal komen te vervallen. Gelegenheid zal worden gegeven de poststukken op dat uur af te halen. Een nieuwe ochtendbestelling zal worden ingelascht des morgens 8 uur vertrek van het hulppostkantoor. De voorzitter zeide dat een menigte menschen hierdoor gedupeerd worden. Alle zaken- menschen wachten des avonds op de post. Velen, die geen zaken hebben, wachten op het avondblad. Het gemeentebestuur heeft ge meend zich daartegen krachtig te moeten ver zetten. De directeur voerde het eenige argu- j ment aan, dat vele menschen vroeg naar bed gaan. Spreker, wil een publicatie aanplakken 1 om brievenbussen in de deuren van de wonin gen aan te brengen, opdat de post daarin de stukken kan deponeeren. Wij hebben toch maar slechts 3 postbestellingen per dag, wat al weinig genoeg is. Als het publiek geen bus in de deur heeft, J zegt de heer Van Es, dan zal het goed wezen dat er een lijst circuleert. Voorzitter zegt, dat het gemeentebestuur j een krachtige actie wil beginnen. Een voor- I gestelde inkrimping kan niet worden goed gekeurd. Alzoo wordt met algemeene stemmen besloten. d. De begrooting va; het Vleeschkeurings- bedrijf voor het jaar 1928, welke in ontvang sten en uitgaven sluit met 4074,88. De heer Van Gurp merkt hierbij op, dat het aanbeveling zou verdienen, dat men hier plaatselijk zou keuren, omdat een rund, dat te Oude-Tonge moet gekeurd worden en aldaar uitgehald, heel weinig ombrengt. Men krijgt daar alle uit nood geslachte koeien en ander vee, uit Oude-Tonge, Ooltgensplaat en Den Bommel. Men krijgt teveel en besteedt daar om vobr het vleesch maar enkele centen per kilo. Kwam zulk goedgekeurd rund'naar Ooltgensplaat terug, dan zou het vleesch veel meer opbrengen. De voorzitter ka niet veel voelen voor een plaatselijke keuring. Men zou dan een slacht- plaats moeten hebben, die aan de eischen van de Wet voldoet en een keurmeester moeten benoemen. Men kan dit beter met andere gemeenten doen. Spreker zegt toe, te zullen probeeren, om het goedgekëurde vleesch van uit nood geslacht Vee, terug te krijgen in onze gemeente, voor uithalling. De begrooting van het Groot Armbestuur wordt in ontvangsten en uitgaven vastgesteld met 11.629,35. De begrooting der Bewaar school met 2575,14. Daarna komt de gemeentebegrooting in be handeling. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt geen gebruik gemaakt. Aan de secretarie-ambtenaren wordt een extra gratificatie verstrekt van 400,zoo dat de heer Doorduin 700,per jaar zal genieten en de heer Bom 200,In gesloten zitting zou behandeld worden of de verdeeling redelijk genoemd kan worden, bij het vele werk dat door genoemde heeren wordt gedaan. De heer Van Es wenscht dat de bode Jor- daan, die als veldwachter nog steeds verhin derd is dienst te doen, de functie van bode voor het salaris van 100,zal vervullen. Hij meent dat het niet aangaat, dat iemand van de ambtenaren dit werk van hem over neemt, terwijl de bode zelf het salaris ont vangt. Iemand uit het gezin van den bode zou het ook kunnen doen, zegt preker. Of anders zal men het iemand voor dit salaris moeten doen, die het beter kan gebruiken. Hij wil een andere bode benoemen. De voorzitter zegt dat de heer Jordaan nog steeds buiten dienst is, reeds sedert 24 jaar, tengevolge van de zware mishandeling d~oor de Amsterdamsche inbrekers. De zaak is aan hangig bij den Centralen Raad van Beroep, Om een andere bode te kunnen benoemen, zal hij moeten worden ontslagen. Spreker ont raadt dit. De heer Van Nieuwaal meent eveneens, dat de bode goed zijn werk als zoodanig kan ver richten voor het salaris. De heer Hobbel vindt het salaris te hoog, voor het geringe werk. Alles gaat tegenwoor dig over de post voor niemendal. De voorzitter zegt het werk wel door iemand anders te kunnen laten doen, om te weten te komen of het omvangrijk is. Veel stukken zijn er, die niet over de post kunnen, omdat die persoonlijk behooren te worden uitgereikt. Een bode kan spreker niet missen. De heer Dorsman zegt, dat het werk dan veel zal heeten te zijn, terwijl als Jordaan het doet het niet veel te beteekenen heeft. Daarna besloot de raad aan B. en W. op te dragen, aan den bode mede te deelen, dat hij er voor moet zorgen, dat de bodediensten ver richt zullen worden. Het salaris blijft dan onveranderd. Verder wordt besloten een Royal-schrijf- machine aan te koopen voor het gemeente secretarie. De heer Dorsman wilde een urinoir plaatsen aan het Weespad, als het nieuwe postkantoor klaar is, De voorzitter bestrijdt den heer Dorsman, zoodat hiervan niets komen zal. De heer Hobbel acht de post voor de be strating te klein. De voorzitter zegt, dat men geleidelijk de bestrating wil verbeteern. De heer Van Gurp kan zich er niet mee ver eenigen, dat de secretaris van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, de oproepen voor de vergadering, aan de leden per post verzend. Hij wenscht dat de secretaris deze persoonlijk bezorgd. De voorzitter acht dit niet gewenscht. De portkosten zijn laag, slechts 2 cent per exem-, plaar. Een voorstel van den heer Brinkman, om 1000,— op de begrooting te brengen, voor

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 5