EN OL NIGR0IDS H. B U IJS 99 ITERDAM W" U gratis thuis bezorgd AMPEN MVERBRUÏK uid van Gelaat ST00MB00TDIENST Dienstregeling' leest Onze eilanden ZATERDAG 29 OCTOBER 1927 EERSTE BLAD Provinciale Staten. feuilleton. DWAALLICHTEN. DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 20ROTTERDAM Landbouw en Veeteelt. rouw kele dubbeltjes g van vele guldens. is meer dan een „zoo- maar verdienen door nkele weken terug. Dagelijks voorra. en van gens afspraak. 236. en door MIUDELHARNIS-ROTTERDAM v.y. via VLAARDINGEN S.S. „MIDDELHARNIS" aanvangende 2 October 1927 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelbands 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vm." A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V.Middelharnis6.40 vm.A.Vlaard. 9 10vm A. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00nm. f A. Middelbands 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) Van 2 October t/m 5 November en vansl 8 Februari. V. Rotterdam 3 00 nm. V.Vlaard.3.55nm. ff V. Brielle 2.20 nm.§ A. Middelbands 6 20 nm. Van 6 November t/m 7 Febrnarl V. Rotterdam 2 15 nm. V. Vlaard. 3 00 nm-1 A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.21 vm. en 7.12 vm. van Vlaardingen. ln aansluiting op den trein van 9 21 vm. en 9.40 vm. van Vlaardingen. t ln aansluiting op den trein van 14 40 (2.40) en 14.51 (2.51) nm. te Vlaardingen. t+ In aansluiting op den trein van 15.40 (3.40) nm. en 15.51 (3.51) te Vlaardingen. Te Vlaardingen overstappen. Al» Feestdagen zijn te be»chouw«n: Nieuwjaarsdag, 2e Paaacbdag, HemaJvaartiaaf lm Pinksterdag en de belde Keretda*eii. Prijs per kwartaalf I,— Losse nummers 0,076 Adyertentiën y. 1—6 regels 1,20 Elke regel meer. 0,23 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. ZUID-HOLLAND. De voorzitter, baron Sweerts de Landas Wyborgh, he6fc Dinsdagochtend 11 uur in naam der Koningin de najaarszitting ge opend en heeft het gebruikelijke gebod uit gesproken. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken van de afdeelingen. Aan de orde was daarna het voorstel vaD Ged. Staten tot vaststelling van een provin ciaal wegenplanals bedoeld in art. 81 der wegenbelasting wet. De voorzitter stelt voor, dit onderwerp in handen te stellen van een commissie, be staande uit de leden W. Warnaar, Bergshoek, Brunt, Drees, v. Eesteren, Ten Hope, Ter Laan, Ni var d, Trouw, Vlielander, Van Voorst, C Warnaar, Van Zadelhoff en den Gedepu teerde von Fisenne. De heer Jansen Maneschijn is van oordeel, dat dit voorstel een breedere behandeling verdient, en stelt voor, het voorstel naar de afdeelingen te zenden. De heer Van Voorst tot Voorst verklaart zich tegen dit laatste voorstel. De heer Van Aalten is van meening, dat het onderwerp van zoo groot belang is, dat men eerst een onderzoek door de commissie zou moeten hebben en daarna een behan deling in de afdeelingen. Met het oog op den door den minister gestelden ter my n kan men echter niet anders hebben dan eerst een behandeling in de afdeelingen en daarna verdere behandeling door een commissie. De heer De Kanter maakt eenige opmer kingen, welke van de perstribune niet ztfn te volgen. De heer L. de Visser wonscht behandeling van de zaak gelijktijdig door de commissie en in de afdeelingen. De heer J. ter Laan dringt op een zoo spoedig mogelijke behandeling in de afdee lingen; daarnaast zal ook een commissie werkzaam kunnen zLjn. De voorzitter merkt op, dat het reglement een dergelijke dubbele behandeling van een onderwerp niet toelaat. De heer Ter Laan is van meening, dat, ofschoon de voorzitter formeel gelyk kan hebben, we hier voor de eischen van de praktik moeten wijken. Hij wenscht, dat van elke afdeeling een rapporteur in de com missie zitting heeft. De heer Jansen Maneschijn is het met den voorzitter eens, dat het formeel niet mogelijk is, dat de afdeelingen en een commissie naast elkaar werkzaam zijn Spr. had gaarne een onderzoek in de afdeelingen gezien, maar is van meening, dat zijn voorstel geen meer derheid zal verkrijgen en hij trekt het daar om in. Het voorstel van den voorzitter wordt daarna z.h.s. aangenomen. De vergadering wordt vérdaagd tot 16 November 11 uur. OCEAANRAMP. Een der Grootste Italiaansche schepen gezon ken onder de Amerikaansche Kust. De Ramp van de „Principessa Mafalda' E. WERNER VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) „Als 't al niet te laat isl Ze heeft den vader des tijds blind en dol gemaakt, ze zal den zoon ook wel I betooverd hebben!" Na tien minuten ongeveer trad Harmut binnen. Hij sloot de deur achter zich, maar bleef bij den drempel staan. Falkenried wendde zich om. „Kom hier, Hartmut! Ik moet je spreken." De jonkman gehoorzaamde en kwam met loome schreden nader. Hij wist al, dat Wallibald in het verhoor was genomen en dat de samenkomsten met zijne moeder verraden waren, maar in den schroom, waarmede hij gewoonlijk zijn vader 'naderde, niengde zich ditmaal iets balsturigs, wat dezen niet ontging. Somber bleef zijn blik op de knappe gestalte van zijn zoon rusten. „Mijn onverwachte komst schijnt je niet te j verrassen," hernam hij. „Ge weet dus waarschijn lijk wat mij hierheen voert?" „Ja, dat kan ik wel raden, vader!" „Goed. Dan behoeven we ons niet eerst met een i inleiding op te houden. Ge hebt vernomen dat je j moeder nog in leven is; zij is je op het spoor ge komen en gij ziet en spreekt haar d&t weet ik al, deden zich eerst de verschrikkelijkste berich ten de ronde. De eerste berichten van deze oceaan ramp meldden ons niet minder dan 478 dooden, gelukkig waren de latere berich ten hoopvoller en daalde het cijfer der ver dronkenen tot 34. Men vermoed dat deze Oceaanstoomer tegen een klip is geloopen, nadat eerst door een ketelontploffing de stuurinrichting defect was gemaakt. Aan boord van de mafalda bevonden zich 1208 menschen waarvan 240 tot de bemanning behoorden. Nadat het schip de S.O.S. seinen had verspreid, stoomden van vele zijden de schepen naar de plaats des onheils, ook een Nederlandsch schip heeft vele geredden aan boord. Het bericht van de ramp, welke het stoom schip Prinses Mafalda heeft getroffen, heeft te Rome groote opwinding veroorzaakt. Het ministerie voor de scheepvaart wordt over stelpt met vragen van familieleden van passa giers en bemanning om bijzonderheden over de ramp. Uit Montevideo wordt nader gemeld, dat de oorzaak van de ramp geweten zou moeten worden aan het feit, dat de Mafalda met een drijvend wrak in aanvaring zou zijn gekomen. Een der mooiste schepen. De „Principessa Mafalda" was een der snelste en mooiste schepen van de Italiaan sche koopvaardijvloot. Zij had een waterver plaatsing van 12.000 ton en haar machines, die 10.500 P.K. ontwikkelden, gaven aan het schip een snelheid van 18 knoopen per uur. Zij was toegerust met alle veiligheiasinrich- tingen waarover de moderne scheepsbouwkun- de beschikking heeft, had een dubbele kiel, tien waterdichte schotten, die van de scheeps brug af behandeld konden worden, zoodat elk compartiment direct geïsoleerd kon worden; de reddingsbooten konden 1460 personen be vatten. Op het schip bevonden zich een wintertuin, een kinderkamer, een bibliotheek, bioscoop zaal en een drukkerij, welke eiken dag een blad uitgaf. De eetzaal had een oppervlakte van vierhonderd vierkante meter, doch boven dien waren er nog twee zalen, waar men k la carte kon eten. Alle salons hadden groote vensters, welke op het promenadedek uit kwamen, in de hutten bevonden zich marme ren waschtafels met stroomend heet en koud water. De voornaamste Italiaansche kunstenaars hadden de meubelen, decoraties en de ver dere aankleeding der verschillende salons in stijl Louis XVI ontworpen. Alle gordijnen en tapijten waren speciaal Voor het schip ont worpen en vervaardigd. Hoewel de „Mafalda" een groot aantal derde-klasse-passagiers kon vervoeren, was het speciaal in de vaart gebracht voor het luxe-vervoer tusschen Italië en Zuid-Amerika. Allen aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver- I gaderi-ig werden voorgelezen en onveranderd g ifdgekeurd. De voorzitter deelde mede dat tot PI. ver vangend Burgemeester is benoemd de heer KI. Voogd en bij diens ontstentenis de heer M. Grin wis. Ingekomen stukken. Proces verbaal van de kasopname bij den Gemeente Ontvanger waaruit bleek dat op 28 September j 1. in kas was een bedrag van 1398,22 overeenkomstig boeken en beschei den. Een schrfi ven van de havenbewoners en de schippers om drinkwatervoorziening, door middel van het slaan van een nortonpomt. B. eu W. stelden voor dit adres in handen te stellen van hun college ter onderzoek, en daarna nader te besluiten. Voorzitter meende dat het niet zeker is op eigen terrein een zoetwaterpomp te kunnen slaan. T. Tanis meende dat wel het geval kan zijn daar er meerdere zoete wellen op het haventje zijn. J. Bosland was deze meening ook toegedaan. Besloten werd de gevraagde pomp te laten maken en een nadere plaats vast testellen door B. en W. (Adv.) Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardl's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. (Adv.) VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente OUDDORP op Woensdag 26 October 1927, des voor middags 10.30 uur. Voorzitter Burgemeester Gobius du Sart Wanneer hebt ge haar het eerst gezien?" „Voor vijf dagen." „En hebt ge haar na dien tijd dagelijks ge sproken?" „Ja. Bij den vijver op Burgsdorf." Vragen en antwoorden klonken even stroef en kortaf. Hartmut was aan die strenge, militaire wijs van spreken gewoon, zelfs in den omgang met zijn vader, die nooit een enkel overtollig woord, een aarzelend of ontwijkend antwoord duldde. Hij praate ook thans op dien toon, om zoo mogelijk zijne pijnlijke ontroering voor de ongeoefende oogen van zijn zoon te verbergen. Deze zag dan ook slechts dat ernstig en strak aangezicht en hoorde enkel den koelen, strengen toon, waarop de majoor voortging: „Ik zal je daarover niet beknorren, wijl ik je dienaangaande niets verboden had. We hebben over dit punt nooit samen gesproken. Maar nu 't eens zoover is gekomen, moet ik wel het stilzwijgen breken. Gij dacht dat je moeder dood was, en ik heb je in dat geloof gelaten, daar ik je de herinne ringen wilde besparen, die mijn leven vergiftigd hebben; in de jeugd althans wenschte ik je in dit opzicht te ontzien, 't Is niet vol te houden, naar ik merk, en ge moet dus nu maar de waarheid ver nemen." Hij hield even op. 't Was een marteling voor dien man met zijn prikkelbaar eergevoel, tegenover zijn zoon omtrent dit punt in bijzonderheden te treden; maar thans bleef hem geen keus meer over en moest hij voortgaan: „Als jong officier heb ik hartstochtelijk veel van je moeder gehouden en trouwde met haar tegen den zin van mijne ouders, die mij in dat huwelijk met een vrouw uit een vreemden stam en een B. en W. stelden voor de verordening op de heffing van personeele belastingen te wijzigen. Op huurwaarde van 150,— 50 opcenten, boven J 200,— 60, boven 250,— 70, van 300,— tot J 350,— 90, en boven f350,— 100 opcenten. Voorzitter deelde mede dat deze regeling geen mindere inkomsten met zich zal brengen, waarna besloten werd de verordening aldus te wyzigen. De Gemeentebegrooting dienst '27 werd met enkele af- en overschry vingen gewijzigd. Voorzitter zeide dat de vorige vergadering gevraagd is een lokaal disponibel te stellen voor den landbouwhuishoudcursus. Gezien de overige gemeenten, waar ge tracht zal worden dien cursus tot stand te krijgen, allen een subsidie hebben toegekend, zoo b.v. Oude Tonge ƒ40,— en Sommels- •iijk 140,— verzoekt het bestuur ook een subsidie. B. en W. stellen voor 25,— te subsidieeren. Dit voorstel werd goedgekeurd. De brandweerverordening werd op voor stel van B. en W. in overeenstemming ge bracht, met den aankoop van een motorspuit. De daarbij benoodigde funtionarissen zullen volgens den voorzitter deze week benoemd worden. B. en W. stellen voor een leening te sluiten groot 9000,— waaruit de kosten van de raotorspuit bestreden kunnen worden. Spreker zeide een aanbieding gehad te hebben van de My. Gemeente Crediet te Amsterdam tegen een rente van 47/s en af te lossen in 10 jaren. Echter was van deze leeniDg al 4000 geplaatst in deze gemeente tegen 4| zoodat getracht zal worden het vreemde familie weinig geluk voorspelden. Ze hadden gelijk dat huwelijk was diep onge lukkig en werd op mijn verlangen weer ontbonden. Ik heb onvoorwaardelijk recht om die scheiding aan te vragen en even onvoorwaardelijk werd mijn zoon mij toegewezen. Méér kan ik je niet zeggen, daar ik de moeder niet tegenover haar zoon wil aanklagen. Stel je hiermee dus tevreden." Hoe norsch en kortaf deze verklaring ook klonk, maakte zij toch een bijzonderen indruk op Hart mut. Zijn vader wilde zijne moeder niet tegenover hem aanklagen, tegenover hem, die immers dage lijks de bitterste aanklachten en smaadredenen tegen zijn vaddr uit haar mond hoorde! Zalika had natuurlijk al de schuld van de scheiding op haar echtgenoot en zijne ongehoorde tirannie gewenteld en daarbij een maar al te gewillig oor gevonden bij den knaap, wiens ontoombare natuur zoo zwaar onder de gestrengheid van zijn vader leed. En toch maakten thans diens korte, ernstige woorden meer indruk dan al die hartstochtelijke ontboezemingen. Hartmut gevoelde instinctmatig, wie de waarheid aan zijne zijde had. „En nu de hoofdzaak!" begon Falkenried weder om. „Wat was het onderwerp van de gesprekken, die ge dagelijks samen hebt gehouden?" Hartmut scheen deze vraag niet verwacht te hebben. Een gloeiende blos steeg hem eensklaps naar het gelaat; hij zweeg en zag vóór zich. „Wel zoo, durft gij er niet voor uitkomen? Maar ik wensch 't te weten. Antwoord! Ik beveel 't je!" Hartmut bleef echter zwijgen, Hij perste de lippen slechts vaster opeen en troscerde stug den toornigen blik van zijn vader, die thans op hem toetrad. „Kunt ge niet praten? Heeft een verbod van restant ook alsnog hier geplaatst te kry gen. Vaststelling Gemeente Begrooting dienst 1928. De commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Kl. Westhoeve, T. Tanis en C. Breen, deelde mede dat zij over 't algemeen met de ramingen zich kan vereenigen. De commissie stelde echter, niettegenstaande dat toch voor om post 110, bijdrage in de kosten van het onderhoud van het wegschap Ouddorp -Sommelsdijk te laten vervallen ge zien de kwestie voor dit loopende nog niet eens een beslissing heeft. Dankte verder den secretaris voor zijn steun bij het onderzoek genoten en stelde voor de begrooting vast te stellen met een ontvang en uitgaaf van 67423,11. De voorzitter dankte de commissie van het onderzoek. Spreker zeide dat B. en W. wel vermoed hadden dat de post 110 de aandacht der commissie niet zou ontgaan. Doch gezien het stadium waarinde wegverbeteringthans staat, meende zy het beter dien post wel op te nemen. Echter indien de raad liever eerst eens afwachtte, vinden B. en W. dit niet bezwaarlyk. Kl. Westhoeve vond het wel vreemd dat er van het bestuur van het wegschap nog niets ingekomen is. T. Tanis vond het schande zooals de weg er bijlag en verklaarde gezien te hebben dat de grove keislag welke op den weg bij Stellendam ligt door de Gebr. Human is weggehaald voor een dreef in hun land en daartoe toestemming hebben gekregen van den opzichter den heer van der Velde. Het gaat toch m.i.z niet op dat de dure materialen op die wijze van de wegen worden gehaald voor particulier gebruik. Kl. Voogd vindt dit wel het toppunt van wanbeheer, om zoo met de materialen om te springen die zooveel kosten. Voorzitter verzocht Tanis met die klacht zich te wenden tot de voorzitter van het weg schap, Burgemeester Charbon te Stellendam. Spreker meende dat hij dit beter zelf kon doen, omdat hij dit zelf met eigen-oogen heeft aanschouwd en hooren verklaren. Lodder vroeg om in comité eens bet salaris van een ambtenaar te mogen bespreken. Voorzitter zeide dat de fiuancien van de gemeente in het openbaar behandeld moeten worden. Lodder stelde daarna voor het salaris van deD Burgemeester met 500,te verhoogen, omdat volgens spreker de voorzitter zoo veel voor de gemeente doet, zooals die kwestie van het Postkantoor, het niet behoeven ver- grooten der Fabrieken, de val welke hij ge daan heeft in de vervulling van z(jn ambt C. Bosland zeide er niet op tegen te zijn dat den burgemeester een gratificatie wordt gegeven voor de kosten welke h£j doordien val heeft gehad. T. Tanis zeide tegen verhooging te zijn. De secretaris zeide dat een gratificatie nim mer zal worden goedgekeurd. dien kant je met stomheid geslagen? Om het even, je zwijgen zegt mij meer, dan ge met woorden hadt kunnen doen. Ik merk, hoezeer ge al van mij ver vreemd zijt, en ge zoudt geheel verloren voor mij gaan, als ik je nog verder onder dien invloed liet blijven. De samenkomsten met je moeder nemen van nu aan een eind; ik verbied je die. Nog van daag gaat ge met mij naar huis en blijft daar onder mijn opzicht. Of ge dit al dan niet wreed vindt 't moet, en gij zult gehoorzamen!" De majoor vergiste zich evenwel, als hij dacht dat zijn bevel evenals anders voldoende was om Hartmut voor zijn wil te doen bukken. De laatste dagen was deze in een school geweest, waar hem het verzet tegen zijn vader op de krachtigste wijze was ingeprent. „Vader, dat kunt, dat moogt ge mij niet beve len!" barstte hij woedend uit. ,,'t Is mijne moeder, die ik eindelijk heb weergevonden, de eenige op de geheele wereld die mij lief heeft! Ik wil niet hebben dat ze mij voor de tweede maal wordt ontnomen ik laat mij niet dwingen om haar te haten, om dat gij haar "haat! Dreig, straf mij, doe alles wat ge wilt met mij maarik gehoorzaam niet, ik wil ditmaal niet gehoorzamen!" De jonge man was zijn drift niet meester, zijne oogen schoten vuur, hij balde de handen, hij beefde van verontwaardiging en was blijkbaar van plan den strijd tegen zijn anders zoo gevreesden vader te aanvaarden. Maar de uitbarsting van toorn, die hij stellig verwachtte, kwam niet. Falkenried zag hem slechts zwijgend aan met een ernstigen, diep verwijtenden blik. „De éenige op de geheele wereld, die Je lief heeft!" herhaalde hij langzaam, „Vergeet ge dan, dat ge De Burgemeester heeft tusschentijds de vergadering verlaten omdat de besprekingen over zijn persoon liepen. T. Tanis meende dat het feit, daar de Bur gemeester de fabrieken zoo heeft geholpen, door de fabrieken zelf gehonoreerd diende te worden. Van der Bok meende dat in een vereenigde vergadering al iets in dien geest is besloten dus die activiteit hier niet ter sprake gebracht behoeft te worden. Kl. Westhoeve zeide zich wel te kunnen vereenigen met een vergoeding voor de kos ten van zfin val. T. Tanis was dit met West hoeve eens. Na veel delebereeren werd besloten het salaris niet te verhoogen en ook geen grati ficatie te verleenen. De voorzitter trad daarna de raadzaal weer binnen en leidde verder de vergadering. De Gemeente-begrooting werd daarna con form het voorstel, met in achtneming van het schrappen van post 110 goedgekeurd. Besloten werd verder de bergplaats van de motorspuit in orde te maken. C. Breen vroeg of de spuit in zijn geheel al geaccepteerd was door de gemeente. Voorzitter antwoordde bevestigend. C. Breen vroeg of dan ook die slechte slan gen waren geaccepteerd. Voorzitter deelde mede dat daarvoor nog andere worden geleverd. Kl. Westhoeve vroeg hoe het afgeloopen was met het onderzoek naar de norton- pompen. Voogd deed hierover verslag. Lodder nam daarna afscheid van den voor* zitter, wethouders en raadsleden en dankte voor alles wat hij in de zittingsperiode heeft medegemaakt. Maakte een bespottelyk com pliment aan allen. De voorzitter dankte mede namens de raads leden voor zyn woorden en hoopte dat het hem in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan. Daarna sluiting. (Adv.) GEEN RUNDERHORZELS. Inwryven met keukenzout. Sedert dit voorjaar is in ons land de run* derhorzelbestrijding krachtig ter hand geno men. In afwijking met wat in Denemarken en België geschiedde, is deze bestrijding hier nog een vader hebt?" „Maar die heeft inij niet lief!" riep Hartmut bitter. „Eerst sedert ik mijne moeder heb leeren kennen, weet ik wat liefde is!" „Hartmut!" De jonkman zag vreemd op bij den zonderling weemoedigen toon, waarop zijn naam werd geuit en dien hij voor de eerste maal hoorde, en hij ver kropte den driftigen uitval, dien hij reeds weer op de lippen had. „Omdat ge geen vleiende woorden en geen lief kozingen van mij krijgt, omdat ik je met ernst en strengheid heb opgevoed, twijfelt ge aan mijn liefde?" hernam Falkenried nog altijd op den zelfden toon. „Weet ge wat 't mij gekost heeft, mijn éenig, mijn dierbaar kind zoo streng te behan delen?" „Vader 't klonk nog beschroomd en aarze lend, maar toch anders dan anders; daarin lag Iets van ontkiemend vertrouwen, van blijde, nog half onzekere verbazing, terwijl Hartmut dc oogen vol verwachting op zijn vader Het rusten, die hem nu de hand op den arm legde en hem zacht naar zich toetrok, zeggende: (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1