oral op dit adres. EERSTE BLAD Leest „Onze Eilanden. SA-DROPPELS, SALAMANDER HET EENIG adres S. VANDERPLAAT MIJNHAEDTS 7^c MIJNHARDT'S 7^0 KUNHARDT'S Hoofdpijntabietten MIJHHAROT'S Staaltabletten MIJNHARDT'S £Ac ANBESTEDING. uitbreiden en vergrooten der Ambachts zoo! c.a. in massa en partieel. ZATERDAG 22 OCTOBER 1927 Officieele Mededeelingen. DWAALLICHTEN. DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHQONENBERG GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM BINNENLAND Rloosterhalscffi 7. ia de beide vliegers ook l[de motor is ontploft lig verbrand. Slechts 1de vliegers zelf direct |jn behouden. Ruth Elder, i New York een draad- |rlandsche stoomschip van den volgenden moeten dalen tenge- fjlieleiding en bevinden |an de Barendrecht American Oirl ver- Hen 46° N.B. op 800 pren. peiling. t de marconist op het l met aanvragen om redding, ling te Parijs, ■th Elder heeft veel trokken dan die van laag waren niet meer p het vliegveld Le groote politie- en Eioid, maar deze bleef jche kolonie en in de Is vertegenwoordigd. namen bij het krie- ïschende posities in. jhsche zaakgelastigde I auto der ambassade 1 om juffrouw Elder mee te nemen en ld alle maatregelen ite ontvangen, len over dezen tocht jjiieuws kan brengen, ■den Oceaan over te vliegen is gebleken en de vliegerij integendeel door deze blijken van drieste ijdelheid bij het publiek slechts in discrecdiet kan raken. Mej. Elder is Mevrouw. Naar de New York Herald meldt is „mej. Elder" de meisjesnaam van de koene vliegster' die er de voorkeur aan geeft hem in haar beroep te blijven voeren. Voor de reporters, die haar bij haar aankomst te New York dadelijk de vraag stelden: „Is u getrouwd", maakte zij echter geen geheim van haar huwelijk. „Zeker", antwoordde"ze, „ik ben twee jaar geleden in Alabama getrouwd met den heer Lyle Wo- mack uit Lakeland in Florida. Wij houden heel veel van elkaar, maar omdat Amerikaansche vrouwen meenen dat de plaats van een vrouw thuis is en ik een vliegtuig boven een gashaard verkies, noem ik me mej. Elder." Nu weet men het. EEN VISCH DIE LICHT GEEFT. Wist men, dat er een visch is die in donkere streken als verlichtingsmiddel fungeert? Dat is de kaarsvisch, welbekend bij de In dianen van Britsch-Columbia, die ze gebruiken om er de lantaarn van hun hutten mee te j verlichten. Hoe zij dat doen? Zij hangen den visch op te drogen, tot er geen water meer in i zit. Daarna bevestigen zij hem in de lantaarn 'en steken ze aan. Het geraamte dient als „toorts" en de aanzienlijke hoeveelheid olie in het lichaam van dezen kaarsvisch geeft een I heldere vlam, die absoluut niet walmt en die 1 zeker wel 20 uur achtereen in leven blijft. 1 In tijd van voedselschaarschte kan men het dier natuurlijk nog eten. Een voordeel, dat men de electriciteit niet kan toedichten! lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllIIIUIIIIIUUIIII EUKBANDEN _L. Horten meten zonderveer LESMIDDELEN Jrinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. A1DIE12,25 per flacon. |lE f 1,— per flacon. onze bekende ng v. d. bloedsomloop j oit, succes verzekerd. I lederen worden onder volle pkocht. Niet goed, geld pp bet adres: It 43, ROTTERDAM. en gratis ook per brief. 11e lichaamsvormen door [rsche krachtpijlen, een l flacon van 80 pillen op liet eiland voor een goed portret is sinds 30 jaar het Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van- |mn I af het station IHB9 Beslist verkrijgbaar bijt P. Wielhouwet, Middelharnis; N. J. Boer, Sommelsdijit Zaaijer-Teepe, Dirksland; C. de Mooij, Ouddorp; v. d. Maden, Oude Tonge; W. Bout, Brielle; A. v.d. Heuvel, Helle- voetsluis. Zenuwtabletten Maagtabletten y Laxeertabletten Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten Alles voorzien van den naam A.MIJNHARDT Pharm. Fabriek. ZEIST .terdag 29 October a.s. zal het BESTUUR der SSCHOOL te MIDDELHARNIS in het Schaftlokaal dier achten aan te besteden: i teekening verkrijgbaar bij den uitvoerenden Architect a. te Sommelsdijk, A 4,per stel. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers „0,076 Advertentiën v. 1—6 regels 1,20 Elke regel meer. 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent, Dit biarï verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de H.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG - N°. 99 Nummer- en rijbewijzen voor motorrijtuigen. De Motor- en rywielwet, het Motor- en rijwielreglement en de Motor- en rijwiel- beschikking, welke nieuwe regelingen 1 November a.s. in werking treden, bevatten gewijzigde bepalingen omtrent de aanvraag en de afgifte van nummer- en rybewyzen. Zy, die op genoemden datum in het bezit zijn van een Nummer be wys, afgegeven onder de oude wet, behoeven geen nieuw num- merbewijs aan te vragen. Voor verloren ge- gane, versleten of tenietgegane nummerbe- vvijzen kunnen door den Commissaris der Koningin duplicaten worden uitgereikt. ILjjUewjjzen worden voortaan afgegeven: rybewys A voor het besturen van motor- rijruigen op meer dan twee wielen, rjjbe- wtfs B voor het besturen van motorrijtuigen op twee wielen, rubewjjs C voor het be sturen van die motorry wieren op twee wieleu, waarmede geen grooter snelheid kan wor den bereikt dan 3u K M per uur. In het byzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bezit van eenrybewysA uitsluitend vergunning geeft voor het rijden met motorrytuigen op meer dan twee wie len, terwijl om ook te mogen rijden met motorrijtuigen op twee wielen bovendien het bezit van rijbewijs B of 0 wordt ver- eischt. Alle houders van rijbewijzen moeten, voor zoover dit nog niet geschiedde, aan den Commissaris der Koningin schriftelijk een nieuw rijbewijs aanvragen. De oude rijbe wijzen, welke vóór 1 November 1925 zijn afgegeven, blijven nog tot 1 Juli 1928 gel dig. Omtrent de later afgegeven rijbewijzen zal nadere mededeeling worden gedaan. Een rijbewijs wordt afgegeven aan hem, die den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Echter is de leeftijd van 16 jaar voldoende voor de aanvragers van rijbewijs C. B|j de aanvrage moeten de volgende stuk ken worden overgelegd: 1°. E9n uittreksel uit het geboorteregis ter, het bevolkingsregister of eenig ander bewijsstuk betreffende datum van geboorte van den aanvrager. Echter is dit stuk niet noodig, indien den aanvrager reeds eerder een rijbewijs door den Commissaris dei- Koningin in deze provincie is uitgereikt. 20, Twee afdrukken van een welgelijkend fotografisch portret van den aanvrager van ongeveer 4 c.M. hoogte en ongeveer 3 c.M. breedte, op de achterzijde waarvan zijn naam is vermeld. 3°. Een verklaring van een arts, dat by den aanvrager geen lichaams- of zielsgebre ken zyn waargenomen, welke dezen zouden beletten een motorrijtuig naar behoor en te besturen. (Het door den arts voor het af geven der verklaring ingesteld onderzoek mag niet vroeger dan veertien dagen voor de indiening der aanvraag gehouden zijn). 4°. Een verklaring, afgegeven door een daartoe door de Koningin aangewezen des kundige voor deze provincie, dat de aanvra ger voldoende vaardigheid bezit in het be sturen van een motorrijtuig, als waarop de FEUILLETON. E. WERNER VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) Zij hadden in hunne jeugd samen gespeeld en waren ook als mannen die oude vriendschap trouw gebleven. Eens hadden ze Qok aan elkaar vermaag schapt zullen worden, daar de wederijzdsche ouders fcii huwelijk hadden beraamd tusschen den toen- foaligen luitenant van Falkenried en Regina Wal moden. Het jonge paar scheen zich gaarne aan die beschikking te onderwerpen en het plan naar aller wensch verwezenlijkt te zullen worden, toen er iets gebeurde, dat het op eens den b'pdem insloeg. Een neef van de familie Walmoden, een onver beterlijke losbol, die ten gevolge van allerlei dwaze streken verscheidene jaren geleden zijn vaderland bad moeten verlaten, was de wijde wereld inge daan en na allerlei zwerftochten en een leven vol avonturen naar Rumeniê verzeild geraakt, waar rijk Bojaar hem tot opzichter over zijn uitge lekte bezittingen aanstelde. Na diens dood Schikte 't hem, de hand van de weduwe te ver erven en hierdoor tevens de maatschappelijke Positie te herwinnen, die hij eens lichtzinnig had ^crspeeld, en nu kwam hij na een ruim tienjarige «twezigheid met zijne echtgenoot voor eenige aanvrage betrekking heeft. Yan overlegging van deze verklaring is vrygesteld hy, aan wien vóór 1 Mei 1924 een rybewys is afge geven. By de aanvrage aan den deskundige voor het afleggen van een proefrit moet worden overgelegd een bewijs van storting van ƒ10,- by een ontvanger der registratie en domeinen In de plaats van deze verklaring kan ook treden een rijvaardigheidsbewijs, afgegeven door den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond, toeristenbond voor Nederland, de Koninklijke Nederlandsche Automobiel club, de Koninklijke NedejJandsche Motoi- rydersvereeniging of den Bond vanBedryfs autohoudersin Nederland Dit rij vaardigheids bewijs kan worden aangevraagd aan het Cr i - traal Bureau voor de afgifte van bewijsstuk ken van ry vaardigheid te 's Gravtnhage onder toezending van een bedrag van 4,— bij voorkeur door storting op postrekening 124149 ten name van dat bureau. StortiDt van 10,- bij een ontvanger der registrant en domeinen is alsdan met noodig. Indien het rijbewijs vóór 1 Mei 1922 wem- uitgereikt door een anuere autoriteit, dan die tot welke thans de aanvrage wordt ge richt, moet bij de aanvrage daarenboven worden overgelegd een verklaring van be doelde autoriteit, van welke de afgifte is uitgegaan, waarbij de opgaven van den aan vrager worden bevestigd, teozij het betreffen de bewijs wordt overgelegd. Het komt herhaaldelijk voor, dat de schrif- teiyke aanvragen tot het verkrijgen vai nummer- en rybewljzen niet volledig zijn en derhalve aanleiding geven tot een corres pondentie met de aanvragers. Daarom wei den aanvraagformulieren, alsmede formulie ren voor daarbij te voegen geneeskundige verklaringen, en voor aanvragen tot het af leggen van een proefrit, ter gemeentesecre tarie verkrygbaar gesteld, alwaar desge- wenscht nadere inlichtingen worden ver strekt. Middelharnis19 October 1927. De Burgemeester van Middelharnis L. J. DEN HOLLANDER. (Adv.) DE ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND. Op de onlangs gehouden vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft de voorzitter, Dr. F. G. Waller, oud- Directeur van de bekende Delftsche Gist- en Spiritusfabriek, een redevoering gehouden, waarin hij op zeer duidelijke wijze de economi sche positie van Nederland schetste en de middelen aangaf om daarin de zoo noodzake lijke verbeteringen te brengen. Hij wees er eerst op, dat volgens verschillende officieele uitlatingen erkend wordt, dat de gang van zaken, afgezien van een aantal gunstige uit zonderingen, in de groote meerderheid der bedrijven onbevredigend is. Dit wordt ook be vestigd door het geringe bedrag der industri- eele emissies en de cijfers over de werkloosheid. De oorzaken van deze verschijnselen zijn ten deele van algemeenen aard en wel voor zoo ver zij voortkomen uit de verarming tenge volge van den oorlog en het verlies van afzet gebied door verplaatsing der industrie naar buiten Europa gelegen plaatsen. Inderdaad heeft Europa sedert 1913 heel wat afzetge bieden verloren, welke voornamelijk thans door Japan en de Ver, Staten worden bediend. Verder is Europa, inplaats van dat het vóór den oorlog 4 milliard dollar van de Ver. Staten te vorderen had, thans 5 milliard dollar schul dig. Tenslotte hebben vrijwel alle Europeesche landen zich met hooge tolmuren omringd, waardoor de onderlinge ruil van producten zeer wordt bemoeilijkt. Voor een ander deel zijn de oorzaken op Nederland zelf terug te voeren. Uit een onder zoek is Dr. Waller n.l. gebleken, dat in de ons omringende landen de productiekosten, met name voor zoover deze veroorzaakt worden door de loonen en arbeidstijden, heel wat lager zijn dan in ons land. Nederland is omge ven door landen, waarin de productievoor- waarden gunstiger, ten deele zelfs verbazend veel gunstiger zijn en het is dan ook niet te verwonderen, dat ook in het bijzonder onze industrie moeilijke tijden doormaakt. Men tracht de oorzaak daarvan wel eens te zoeken in de bewering, dat Nederland achter gebleven is in de volmaking harer fabrieken, doch deze bewering meent Dr. Waller, die ten deze toch zeker bij uitstek deskundig is, beslist te moeten ontkennen. De outillage der Nederl: industrie als geheel kan volkomen de vergelijking met het buitenland glansrijk doorstaan. Na op het groote belang te hebben gewezen, dat onze koloniën voor onze Nederl. welvaart zijn, kwam Dr. Waller tot de conclusie, dat de Nederl. industrie slechts zeer moeilijk den strijd met de overige landen kan volhouden, omdat wij een duurte-eiland zijn temidden van landen, waar de productiekosten veel lager zijn. Ónze productiekosten moeten dus naar beneden en daarvoor zijn 3 dingen noodig: ten eerste sterke verlaging van staats- maar vooral van gemeenteuitgaven, zoodat lage belastingen kunnen worden gelieven; ten tweede soepele toepassing der Arbeidswet met zoo noodig wijziging op sommige punten en ten derde verlichting van de hooge lasten, die in het bijzonder de industrie treffen. De publieke opinie zal haar stem zoo luid moeten doen hooren, dat de Overheid den durf Ingezonden Mededeeling. Weken bij zijne familie logeci'en. Mevrouw van Walmoden was reeds niet jong meer en een verwelkte schoonheid, maar zij had een dochter uit haar eerste huwelijk, Zalika Rojanow, bij zich, en het zeventienjarige Slavoni sche meisje, met haar buitengemeene schoonheid en vurig zuidelijk temperament, dook plotseling als een meteoor aan den horizon dier Duitsche landedellieden op, wier leven zich in zulke kalme, gelijkmatige banen voortbewoog. Zij paste dan ook inderdaad zeer weinig in dezen kring, boven welks gewoonten en vormen zij zich met souvereine minachting verhief, en die héar als een wonder uit een vreemde wereld aanstaarde. Maar bovendien lokte zij nog menig ernstig hoofd schudden, menig afkeurend oordeel uit, dat even wel niet in woorden werd gebracht, daar men het meisje slechts als een tijdelijke logee beschouwde, die wèl even onverwacht weer zou verdwijnen als ze was verschenen. Nu kwam Hartmut van Falkenried voor eenige dagen uit zijn garnizoenplaats op het landgoed zijns vaders en leerde ten huize van de bevriende familie het nieuwe nichtje kennen. Hij zag Zalika en die eerste blik was beslissend, 't Was een dier genegenheden, die als met een tooverslag ontstaan, op een roes, een bedwelming gelijken en maar al te dikwijls met het berouw van een geheel leven betaald worden. Vergeten waren de wenschen van zijne ouders en zijne eigen plannen voor de toekomst, vergeten was het hartelijk en innig gevoel, dat hem voor Regina, de vriendin zijner jeugd, had bezield. Hij had geene oogen meer voor de inheemsche woudblowm, destijds nog in den eersten bloei harer jeugd, hij was slechts vatbaar voor den bedwelmenden geur van die zeldzame, wondërschoone plant uit den vreemde; al het ande re verdween en verzonk in het niet, bij haar ver geleken, en toen hij eens voor enkele oogenblikken met haar alleen was, viel hij haar te voet en bekende haar zijne liefde. En zijne gevoelens werden beantwoord. Mis schien was 't de bevestiging van het oude gezegde, dat les extremes se touchent, wat Zalika bekoorde en aantrok in een man, die in alle opzichten van haar verschilde; misschien streelde 't haar ijdel heid, dat éen blik, éen woord van haar den jongen officier met zijn ernstig, bedaard en destijds reeds somber karakter in vuur en vlam had kunnen brengen. Hoe 't zij, ze gaf aan zijn aanzoek gehoor en hij mocht haar als zijne aanstaande vrouw in de armen sluiten. Het nieuws van deze verloving verwekte een algemeenen opstand in de wederzijdsche families; van alle kanten kwam men daartegen in verzet en aan waarschuwingen ontbrak 't niet. Ook Zalika's moeder en haar stiefvader waren tegen het huwe lijk; maar die algemeene tegenstand vuurde den hartstocht van het jonge paar slechts aan. Ondanks alles had de verbintenis voortgang: een half jaar later voerde Falkenried zijn jonge vrouw zijne woning binnen. De ongelukkige voorspellingen omtrent dit huwelijk zouden maar al te zeer bewaarheid worden. Op een kort tijdperk van geluk volgde de bitterste teleurstelling, 't Was een noodlottige dwaling geweest, te onderstellen dat een vrouw als Zalika Rojanow, die in onbeperkte vrijheid op gegroeid en aan de ongeregelde en verkwistende levenswijs der Bojaren-families in haar geboorte land gewoon was, zich ooit in de Duitsche gewoon ten en toestanden zou kunnen schikken. Op wilde zal hebben door een wel overwogen energiek doorgevoerde bezuinigingspolitiek, een groot stuk der abnormale duurte, te doen verdwijnen. Moord en zelfmoord? Dinsdagmiddag zijn in het bosch van Bus kers bij WInterwijk de jyken van een man en een vrouw gevonden. Men meldt nader: Toen een boerin de nabijheid van genoemd bosch op den akker bezig was, hoorde hy menige schoten. Het geval kwam hem niet pluis voor en hy waarschuwde een voorbij ganger en verzocht dezen de politie op het ^eval opmerkzaam te maken. Toen kort daarop agenten in het bosch kwamen, zagen zfi twee lijken liggen, een man en een vrouw. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het langdurige ziekbed Een van de verschrikke lijkste bijverschijnselen van een ziekbed is het zoo gevreesde doorliggen. Men kan het lijden van den patient echter aanmerkelijk ver lichten door de doorgelegen plaat sen met Akker'Kloosterbalsem in te smeren. Maar beter nog is het, het doorliggen te voorkomen door den zieke, voor wien men een lang ziekbed verwacht, dade lijk bij het bedlegerig worden op geregelde tijden met Akker's Klcostcrbalsém te smeren. De geneeskrachtige balsem houdt dan de huid gezond en sterk. AKKES's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— „Geen Goud zoo goed" paarden uren lang rondzwerven; met de mannen, die hun tijd tusschen de jacht en het spel ver deelden, op een vrijen toon omgaan en zich in haar huis, dat steeds met een schaar van gasten gevuld was, met een uiterlijke pracht en weelde omringen, die hand aan hand gingen met het droevigst verval van de met schulden bezwaarde goederen dit was het leven, dat zij tot hiertoe slechts had leeren kennen en dat haar ook alleen behaagde. Het begrip van plicht en plichtsbetrachting was haar volslagen vreemd ook thans in hare nieuwe positie. En deze vrouw moest zich nu voegen en schikken in de huiselijke omgeving van een jong officier, die slechts een beperkt inkomen had, en naar de zeden en gewoonten in een kleine Duitsche garnizoens plaats! Zalika begon met zich ook hier aan nie mand of niets te storen en haar huis op den ouden voet in te richten, waarbij zij haar vrij groote huwelijksgift op de allerdwaaste wijs verkwistte. Vergeefs smeekte en vermaande haar echtgenoot haar, zij luisterde niet naar hem; zij spotte slechts met de grenzen en vormen, die hem heilig waren, ze haalde minachtend de schouders op voor zijn strenge begrippen van eer en fatsoen. Weldra hadden er de heftigste botsingen plaats en Falken ried erkende te laat, hoeveel ellende hij zich met zijne overijling op den hals had gehaald. Hij had op de almacht der liefde vertrouwd, ten spijt van al de waarschuwende stemmen, die hem op het verschil in afkomst, in opvoeding en karak ter opmerkzaam maakten en was nu genood zaakt toe te stemmen, dat Zalika hem eigenlijk nooit had liefgehad, en dat slechts een oogenblik- kelijke luim of op zijn hoogst een vluchtige ge negenheid haar in zijne armen had gevoerd. Thans (Adv.) Een revolver, waarop nog 3 patronen zaten en een, waarvan er 3 afgeschoten wareD, lag naast ben. Nadat foto's genomen waren, werden de lijken naar het lykenhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. Bij nader onderzoek bleken de dooden te zijn W O.K. en diens vrouw H. S., uit Cleveland, in Ohio, Amerika. De man was blijkens de op hem gevonden pas 77. en de vrouw naar schatting 70 jaar. Circa ƒ50 in Hollandscb, Duitsch en Amerikaansch geld werd op hen gevonden. Omtrent de toedracht van het gebeurde tast de politie nog in het duister. Een patroon ontploft. Dinsdagmiddag is, naar het U. D. meldt, by een oefening met ontplofbare middelen op het fort Vossegateen patroon ontploft, waar- by een luitenant, een sergeant, een korporaal en eenige soldaten zyn verwond. De gewonden zyn naar het St. Anthonius- Gasthuis overgebracht, waar het eerste ver band is gelegd. Overtreding van de Loterywet? Dezer dagen stond in den sigarenwinkel De Bokser aan den Coolsingel no 27 te Rotter dam in de uitstalkast een toestel bevattende 6 glazen buizen, elk 50 centimeter hoog, staande voor een spiegel. In deze buizen waren onderscheidenlijk stapeltjes guldens, kwartjes, centen, stuivertjes, dubbeltjes en halve stuivers opgestapeld. Boven de buizen was een plantje bevestigd, waarop stond: „Picolo, reuzen pryavraag: De Celdstaven". Yoorts stond op het voetstuk van het toestel té lezen: „Hoe groot is het totaal bedrag?" en verder: „Een kapitaal aan geldpryzen Ieder kan meedoen!" Het geheele toestel was verzegeld met be hulp van een lint. De centrale recherche heeftop vermoeden van overtreding van de loterij wet het toestel in beslag genomen. WONINGNOOD TE EINDHOVEN. AMSTERDAM, 19 Oct. Men schrijft ons: In verband met het tekort aan arbeiders woningen in Eindhoven, zijn de Philips Fabrieken reeds sinds geruimen tijd genood?- zaakt om arbeidskrachten, buiten Eindhoven woonachtig, in de fabrieken te werk te stel len. Iederen dag komen zoodoende talrijke Philips-arbeiders per trein, tram of omnibus uit Helmond. Boxtel, Tilburg, Valkenswaard, St. Oedenrode, Veghel, 's-Hertogenboscb, Oirschot, Budel en andere plaatsen om' des avonds weer naar hun woonplaatsen terug te keeren. Daar het practiseh niet mogelijk bleek uit nog verder van Eindhoven verwijderde plaatsen arbeiders in de Philips Fabrieken te laten werken, komen er thans iederen dag ongeveer 250 Belgische arbeiders uit de omgeving van Achel (België) naar Eind hoven. Door dé Philips Fabrieken wordt een autobus-dienst tusschen de verschillende by zag zij in hem nog slechts den lastigen man, die haar elk levensgenot onthield of bedierf en haar met zijne dwaze pedanterie, zijn bespottelijke be grippen van eer en fatsoen in al haar doen en laten belemmerde. En toch vreesde zij dien man, wiens geestkracht 't gelukte, haar, karakterloos als zij was, telkens weer voor zijn wil te doen bukken. Zelfs de geboorte van den kleinen Hartmut ver mocht in het destijds reeds diep rampzalig huwe lijksleven geen verandering ten goede te brengen, maar deed 't althans uiterlijk nog voortduren. Zalika hield hartstochtelijk veel van haar kind en wist dat haar man 't haar in der eeuwigheid niet zou afstaan, indien 't ooit tot een scheiding tus schen hen kwam. Dit alleen hield haar aan hem gekluisterd, terwijl Falkenried met verbeten smart zijn huiselijk leed verdroeg en zijn uiterste best deed om 't ten minste voor het oog van de wereld te verbergen. De wereld wist er echter alles van. Zij wist zelfs dingen, die hij als echtgenoot niet eens vermoedde en die men uit mededoogen nog voor hem ver zweeg. Maar eindelijk brak er een dag aan, dat den bedrogen man de oogen geopend werden en men hem mededeelde wat reeds sedert lang voor ande ren geen geheim meer was geweest. Het onmiddel lijk gevolg hiervan was een duel, waarin Faiken- ried's tegenstander viel, terwijl hijzelf tot langduri ge vestingstraf veroordeeld, maar weldra weer in vrijheid gesteld werd, zoodra het feit was erkend, dat de beleedigde echtgenoot slechts zijne eer .had gewroken. Onderwijl was ook de scheiding aange vraagd en uitgesproken. Zalika onderwiërp zich hieraan. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1