Bij Scheren 2 ONZE EILANDEN "VAN WOENSUAO 12 OCTOBER 1927 Gemengd Nieuws. SNOWWBITE HET WONDERMIDDEL. Om 2\ millioen francs los te krjjgen. Op last van den officier van justitie is in zijn weelderig ingerichte woning aan den Boullevard de Montmorency te Rus Basile von Hauck gearresteerd, beschuldigd van oplichting en misbruik van vertrouwen. Von Hauck, die in 1889 te St. Petersburg geboren is, is twee jaar geleden uit Duitsch- land naar Frankrijk gekomen, waar hij zich nu een ingenieur, dan weer industrieel noem de. Hij had een crème uitgevonden, voor het schoonmaken van schoenen en slobkou sen, aan welk wondermiddel hij den naam „Sno w white" had toebedeeld. Deze uitvinding vormde de basis voor zijn oplichtersprak- tijken. Met een industrieel uit Noord-Frankrijk trad hij in connectie voor de exploitatie van zijn vinding en de industrieel, die zich de kans op een zoet winstje niet wilde laten ontsnappen, stelde hem als eerste storting een bedrag van 350.000 francs ter hand En von Hauck had met zijn sneeuwwit too vermiddel sucgos. naar hij verklaarde. Want een paar maanden later kwam hij op gewonden opnieuw bij den industrieel, wien hij de vreugdeboodschap bracht, dat hij voor het Engelsche leger een order van zeven millioen francs had gekregen 1 Doch, zoo ver klaarde hij verder, de Britsche regeering, die de bestelling had gegeven, verlangde een aanzienlijk bedrag als cautie gestort te zien, En de goedgeloovige industrieel stelde hem voor 2.200 000 francs effecten ter hand, om deze bij een bank te deponeeren. Maar later kreeg de industrieel toch spijt, dat hij zoo, zonder eenige zekerheid, zijn lieve effectjes had meegegeven en hij ging naar Parijs en informeerde daar eens bij de bank, die de Rus hem had genoemd. Uiter aard was daar van een deponeering niets bekend. Nu beweerde Von Hauck, dat hij de effec ten naar Engeland had gezonden. Maar daar hij het bewijs van ontvangst niet kon vin den, liet de industrieel hem arresteeren. Gebleken is, dat de „Etablissements Snow- white" reeds kort na de oprichting feitelijk weer ter ziele waren. De hoofdvertegen woordiger der wereldfirma heeft van zijn patroon nog altijd een paar maanden salaris en eenige duizenden francs provisie te vor deren. ZIJT GIJ RADIOLIEFHEBBER 1 Ga dan niet winkelenin Moskou Dezer dagen, zoo vertelt de „Prawda", stapte een eerzaam burger der Sovjet-repu bliek den winkel van de G.E.T. (Electro- staatstrust) op den hoek van de Mjasnitskaja- en Zlato-oestinskaja-straat te Moskou binnen en maakte zyn verlangen kenbaar een batterij voor een zaklantaarn te koopen. Dertig kopeken, zeide de verkooper en de klant, die hiermede accoord ging, stapte reeds naar de kassa om het gevraagde be drag te storten, toen opeens een luide stem van achter de toonbank hem toeriep: Wacht nog even met betalen! Verwonderd keek de kooper om, in ge zichtsuitdrukking en houding een en al vraag- teeken. Ziet ge, zoo begon de bediende, ik heb volkomen vergeten u van te voren een be langrijke vraag te stellen. Ik zou namelijk gaarne willen weten, of u soms radiolief hebber is. Radioliefhebber, hernam onze goede Sovjet-burger, wat heeft dat met mijn koop te maken? Met den besten wil ter wereld zie ik daartusschen geen onderling verband. En toch bestaat er wel degelijk ver band, betoogde de verkooper met nadruk. De kwestie gaat hierom, dat wij voor radio liefhebbers een andere prijs berekenen, ten einde deze hoogst nuttige liefhebberij te be vorderen. Het verschil is wel is waar niet groot, het bedraagt slechts vier kopeken op elk gekocht artikel, maar nochtans... Natuurlijk ben ik een radioliefhebber, haastte zich de klant met innerlijke voldoe ning te antwoorden. Gjj krijgt dus zesen twintig kopeken. Het verschil is, zooals ge zegd, niet groot, doch wie't kleine niet eert, is 'tgroote niet weerd. Pardon, pardon, spoedden zich de woor den uit des verkoopers mond, gij begrijpt mjj volkomen verkeerd. Nu gg ratlioliefheb ber zijt, moet gij vier kopeken meer betalen, in totaal dus vierendertig kopeken. Neem mij niet kwalijk,-bromde ver bolgen de Sovjet-burger, waarvoor vier kopeken meer? Gij begrijpt nu wel, dat ik geen radioliefhebber meer ben. Nitsjewo, Nitsjewol hernam met stem verheffing de winkelbediende. Het helpt u niets meer te ontkennen. Nu ge u eenmaal een radioliefhebber genoemd hebt, betaalt gij vier kopeken meer. Zoo luidt de veror dening. En deze verordening geldt niet alleen bij ons, maar voor alle magazijnen. De klant betaalde daarop noodgedwongen maar de vierendertig kopeken, doch waren zijn binnensmonds geuitte „zegewenschen" in vervulling gegaan, dan was ongetwijfeld van het geheele gebouw der Electro-staats- trust geen steen meer op den anderen ge bleven. ACHTTIEN JAAR BIJ DE RATTEN. Te Parijs heeft men dezer dagen een zeld zame ontdekking gedaan. Toen in een der stadswijken de rioleering vernieuwd werd. vond men in de z.g. „catacomben" een man, die 18 jaar lang onder den grond moet ge woond hebbenHet zonderlin ge personage wist niet, wat er zich gedurende al dien tijd boven den grond had afgespeeld. Ook van den wereldoorlog wist hij niets af. De man be weert Francois Dublot te heeten en 53 jaar oud te zijn. Hy ziet er uit als een spook en het spreken heeft hij haast verleerd; zijn stembanden waren bijna verlamd. De zon derlinge „kluizenaar" voedde zich met het afval van de Parijsche markthallen, waar hij groente- en vleeschresten verzamelde. Zijn maaltijd deelde hij met de ratten, het eenige gezelschap, dat zijn eenzaamheid in het voch tige hol, dat hij zjjn salon noemt, een beetje kwam „opvroolijken". Drinkwater kreeg hij uit een lekke waterpijp Dublot heeft meermalen zijn haar met een oud. scheermes afgesneden, doch zijn voor komen was zoo afschrikwekkend, dat de arbeiders, die zijn toevluchtsoord ontdekten, het eerst niet waagden, het afstootend wezen te naderen. „Gij gelooft mij geholpen te hebben", zeide hij stotterend tot den politiecommissaris, die hem in verhoor nam, „maar gij hebt het mis; waarom wilt gij de dooden niet met rust laten Daar beneden is het veel beter. Hier boven kan men niet denken. Het ge weldig lawaai hindert me verschrikkelijk 1" Op de vraag, waarom hij zijn toevlucht onder den grond gezocht had, antwoordde de eigenaardige man, dat menschenhaat, misschien ook vrouwenhaat, hem daartoe bewogen had. Hij vroeg dringend in zijn hol te mogen terugkeeren om daar rustig te kunnen denken. „Ik dacht over dingen na, waarover ieder nadenken moet, zoodra hij het duivelsche karakter der vrouw ontdekt heeft", zoo eindigde hij een beschouwing over de beminnelijkheden van het schoone slacht. De politie wist uit te vinden, dat een zekere Dublot 20 jaar geleden plotseling ver dwenen was, zonder het geringste spoor na te laten. De verdwenene was in een biblio theek werkzaam, leidde een stil en terug getrokken leven en genoot de beste reputatie. VAN ADVOCAAT TOT STRUIKROOVER. Een geleerd misdadiger te Burma neergelegd. Aan de „Times" wordt uit Rangoon ge meld, dat blijkens officieel communiqué de Burmeesche politie erin geslaagd is, een der beruchtste misdadigers van Burma, Maung Ba Byu neer te leggen. Deze Maung Ba Byu was eens een eerzaam en zeer knap advocaat, die in het district Rangoon een groote prak tijk bezat. Later werd hy, gel ijk gezegd, een der meest notoire boeven van het land, op wien de autoriteiten reeds geruimen tijd zonder succes jacht maakten. Hij pleegde on telbare daden van „dacoity" (straatroof door Indiërs). Toen de politie hem dezer dagen op een nieuw feit betrapte, ontspon zich een vuurgevecht, waarbij Byu werd neergelegd. WAAR VORSTEN HET GOEDE VOORBEELD GEVEN. Een hofmoord in Britsch-Indië. Eenige maanden geleden werd de neef van den radja Kisjen, chef van de hofhouding van den maharadja van Bhartpoer (een staat in het oosten van Rajpoetana, Britsch-Indie), vermoord en thans wordt deze hoogwaar digheidsbekleder verdacht by den moord betrokken te zyn geweest. Het schgnt daar in dien kleinen staat van ruim drieduizend vierkante K.M. eigenaardig toe te gaan, waarby de heerscher zelf, de 29-jarige Sing Bahadoer, het voorbeeld geeft. In 1900 werd de vader van den tegenwoor- digen maharadja afgezet, omdat by in een aanval van woede een bediende had dood geschoten. Zyn vrouw werd regentes en Singh Bahadoer werd ter voltooiing zyner opvoe ding kort voor den oorlog naar Engeland gezonden. Vyf jaar geleden stierf de regentes. Zy heeft een goeden invloed op haar zoon uit geoefend, zoodat hij niet in de fouten van zyn vader, drankzucht en losbandigheid, ver viel. Daarentegen was de jonge maharadja uiterst verkwistend. Het aantal olifanten, liefst witte, werd tot dertig uitgebreid en by plechtigheden werden de dieren schitterend uitgedost. Voor het hof werden dure auto's aangeschaft, de livreien en uniformen over troffen in praal geheel Britsch-Indië. Zoo doende verkeert het staatje al reeds geruimen tyd in financieele moeilijkheden. Ook in de keuze zyner vrienden en ver trouwelingen is de maharadja te ondoor dacht. Radja Kisjen was oorspronkelijk in de stallen van het paleis werkzaam en werd plotseling de vertrouwde van den maharadja en tot de hoogste functies benoemd. De beschuldiging wegens medeplichtigheid aan den moord werd geuit door deD man, die bekend had den moord gepleegd te heb- ben. De neef moest uit den weg worden geruimd in verband met betrekkingen, die de radja met een dansmeisje onderhield Ook een tweede persoon uit de omgeviDg van den radja moet uit den weg zyn ge ruimd. HOLLYWOOD KRIJGT EEN LESJE. Een nieuwe bankroovers-truc, maar niet voor de film! Hollywood, de bioscoopstad in Californië, was dezer dagen het tooneel van dramatische gebeurtenissen, die, zooal niet voor de film bestemd, dan toch by zonder daarvoor geschikt waren. Het was Zaterdagmorgen, even voor twaal ven, en voor de loketten van de Merchants, National Bank verdroDgen zich vyftig perso nen, die nog geholpen wilden worden voor dat om twaalf uur het bedryf tot Maandag zou worden stopgezet. Buiten het bankge bouw vertoonde de straat, een der drukste van Hollywood, het gewone levendige va- et-vient van voetgangers en auto's. Een prachtige open wagen houdt stil voor den ingang van de bank Yier mannen, met revolvers bewapend, springen er uit en gaan het gebouw binnen. De chauffeur houdt den motor op gang en blijft aan het stuurradeen zesde monteert in een oogwenk een machine geweer op een drievoet, in den auto, en be strijkt daarmede zoowel de bank, als, in beide richtingen de straat. „Halt! Achteruit 1"schreeuwt hy tot het stom-verbaasde publiek,ter wijl hy zijn moord dadig wapen op de menigte richt. Als 't ware automatisch zoeken de menschen naar den operateur met het opneem-toestelmaar die is niet te zien... En daarom nemen zij het zekere voor het onzekere en verroeren zich niet. Inmiddels hebben de vier bandieten in het bankgebouw de menschen op een hoop gedre ven en uitgeplunderd. Aan de brandkast wagen zy zich niet; zij grg pen slechts wat voor het grijpen ligt. Dan: een snelle terugtocht naar den auto, die met razende vaart er van door gaat, onder dekking van het machinegeweer. Eerst toen kon de politie gewaarschuwd worden. Het bleek, dat de brutale roovers vijfduizend dollar hadden buit gemaakt. De filmbandieten van Hollywood hebben een ije gehad van hun collega's uit de practyk WAT LEVINE IN AMERIKA WACHT. Huldiging en een schadevergoedingseisch van 500.000 dollar. Als Levine, de vliegende Amerikaan, in zijn vaderland terugkeert, krijgt hij, zooals wij reeds gemeld hebben, een even officieele en schitterende huldiging als zijn voorgangers- Oceaanvliegers hebben gehad. Er wacht hem nog iets dat hem wel minder aangenaam zal zijn. In weerwil van de pogingen van Levine's advocaten om een compromis tot stand te bren gen, heeft het ministerie van justitie namelijk een aanklacht tegen Levine gereed gemaakt die zal worden ingediend zoodra hij in de V. S. terugkeert. De vlieger wordt beschuldigd van fraude in verband met overgebleven oorlogs- voorraden, die Levine van de regeering kocht en op bepaalde voorwaarden moest verkoopen. Er wordt nu een schadevergoeding van 500.000 dollar van hem geëischt. INGEWIKKELD HUWELIJKSLEVEN. BRUSSEL, 5 Oct. Een van mijn beste vrienden begint en eindigt al zijn gesprekken met de verzekering, dat het leven veel een voudiger zou zijn zonder vrouwen en er bestaan weinig zinsneden, die voor alle gevallen zoo goed kloppen. Probeer ze maar eens. Maar op het oogenblik bevindt zich te Antwerpen een juffer.hè, moet ik soms zeggen een gehuwde dame?... die niet zonder reden zou kunnen zeggen, dat het leven eenvoudiger zou zijn zonder mannen. Gedurende den oorlog had juffrouw B, er bestond toen niet de minste twijfel dat zij nog juffrouw was in Amerika, waarheen zif was gevlucht, een familiepension geopend. De zaak jes gingen niet slecht, totdat haar de Ameri- kaansche wet onder de oogen werd gelegd, wet, die door mannen is gemaakt ter bescher ming van de pensionhoudsters of de in pension gehoudenen wie zal het uitmaken? en waarbij het aan ongehuwde vrouwen verboden is een kosthuis te houden. Wet is wet en de wet moest derhalve worden omzeild. Het spreekt toch vanzelf dat het leven vóór-gaat, ook in Amerika. Juffrouw B. luisterde naar den raad van een knap advocaat en vond een landgenoot, den matroos M., bereid even voor de grap met haar te huwen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Korte huwelijksceremonie, een feest maal, bij wijze van dank, en.daar hield het vroolijk huwelijk op. Verstandiger dan veel andere getrouwde lieden vertrok de matroos naar zee en liet juffrouw B., vol eerbied voor de wet, in haar pension de baas, of de bazin. Na den oorlog had juffrouw B. ik blijf haar juffrouw B. noemen heimwee naar Antwerpen, waar zij zich opnieuw ging vesti gen. In 1922 begon zij aan trouwen te denken en ditmaal was het haar ernst, onder die voorwaarden zal het niemand verwonderen, dat zoo iets slecht moest afloopen. Zij trad in het beroemde bootje met den heer F., thans geen matroos. Haar echtgenoot koos geen zee en zij werd geen bazin van een pension. Inte gendeel. Hun huwelijk had een ernstig en nor maal verloop en zij kregen ruzie. En na vier jaar van dat huwelijksgeluk gingen beiden huns weegs. Daar had men echter de poppen aan het dansen. De ernstige echtgenoot ik bedoel dien uit het ernstig huwelijk heeft een dub bele wraak genomen: 1°. op juffrouw B., die zich in intiem gezelschap bevond van een even- tueelen derden echtgenoot, heeft hij de politie afgezonden: er werd proces-verbaal opge maakt; 2°. aan het gerecht heeft hij een docu ment doen toekomen, waaruit het eerste hu welijk, om de Amerikaansche grap, van zijn vrouw ten overvloede blijkt. Daaruit zijn twee processen voortgevloeid, twee verrukkelijke kluifjes voor al de rechters en advocaten, die van het recht een hooge op vatting hebben en met onderscheidingsvermo gen den geest tegen den letter der wet kunnen uitspelen. De strafrechtbank heeft juffrouw B. en den eventueelen derden echtgenoot tot het betalen van elk 150 frs. geldboete veroordeeld. Dat zou een verdiende straf zijn, ware 't niet dat de civiele rechtbank naderhand op 22 Sep tember LI. een vonnis heeft gewezen, waarbij het huwelijk met den ernstigen en wraak gieriger echtgenoot ongeldig en niet bestaande wordt verklaard. Alleen de echtgenoot nummer 1 heeft het recht tot klagen, maar dat is de matroos, die van hei: grapje op zijn Ameri- kaansch, en gentleman als hij is en wijs boven dien, houdt hij zich aan de afspraak en blijft rustig varen. Als nu nog dat eerste vonnis te niet zal zijn gedaan zal juffrouw B., na vier jaren huwelijks- straf te hebben geboet met iemand waarmede zij niet blijkt getrouwd te zijn geweest, nog slechts met dien derden man gestraft zijn. Heb ik gelijk of niet, dat juffrouw B. zou kunnen zeggen: Het leven zou veel eenvoudiger zijn zonder mannen? Burgerlijke Stand. BRIELLE, van 30 Sept.—6 Oct. Geboren: Hendrik, z. v. B. Alebregtse en M. Bouman. Gehuwd: J. Spruyt en J. Krugt. OOSTVOORNE, van 1-30 Sept. Geboorten: Lena Cornelia, d. v. L. Noor- dermeer en L. C. Vermeulen; ArieBastiaan, z. v. B. A. Langendoen en C. N. Sprugten- burg; Gerrit, z. v. P. J. van der Meer en P. van Treuren; Lena, d. v. P. den Bakkeren L. Noordermeer; Arie, z. v. A. van der Knaap en E. Stans; Sara, d. v. C. G. Kleijkamp en S. F. Boot. Ondertrouwd: C. J. van Balen enA. H. S. Langendoen. Getrouwd: J. Mol en D. Berkhout; I. v. d. Berg en W. v. d. Blom; W. Dalmollen en M. v. Santen; S. v. d. Berg en E. J. Assenberg Overleden: Elisabet van Toledo, 27 jaar, echtg. van C. S. Schipper. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. De heer J. van Es werd aan de Prinses Julianaweg zoodanig door een fietsrgder omvergereden, dat hy een ernstige wond aan zijn pols bekwam en deze door den geneesheer moest worden gehecht. De handel in veldvruchten is hier zoo slap, dat in de afgeloopen week niet noe menswaard verscheept is. - Het zoontje van den arbeider C. van Eek had Zondagmiddag by het spelen het ongeluk te vallen en daarby een arm te breken. - De heer F. van Es die hier dezen zomer in dienst der Utrechtsche "Wegenbouw My. als opmeter en uitzetter aan den ryweg langs den havendyk is werkzaam geweest, is thans als zoodanig weer by My. te Best (Noord-Brabant) In het College van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente zyn aan de beurt van aftreding J. Vroegindewey Lz., kerkvoogd; A. Baart en G. van Eek Lz, notabelen. Centrale Veiling te Middelharnis van Vrfjdag 7 October 1927. Kippeneieren 60—62 k.g. 8,95 tot 9,—. Idem 50—51 k.g. 6,80 tot 6,90. Idem bruine 60-61 k.g. ƒ9,— tot 9,15. Eendeieren 65-71 k.g. 6,15 tot 6,90. Poelpetaateieren ƒ5, Alles per 100 stuks. Bloemkool 12,— tot 18,— per lOOstuks. Savoye kool 3,50 tot 11,— per 100 st. Roode kool 4,60 per 100 stuks. Komkommers ƒ2,— tot ƒ6,60p.lOOstuks. Kroten 4,10 tot 4,40 per 100 bos. Andijvie ƒ1,— tot 2,30 per 100 krop. Dubb. princessen 3,50 tot 15,— p. 100 k.g. Spruiten 10,— per 100 k.g. Uien 3,50 per 100 k.g. Maagdeperen 9,50 tot 13,50 p. 100 k.g. William Duchesse ƒ7,801. 10,10 per 100 k g. Calabasperen ƒ6,— tot ƒ9,70 per 100 k.g. Soldat Labreur 9,40 per 100 k.g. Jodensuikerperen 7,60 tot ƒ9,20 p. 100 k.g. Beuré le Brun 14,— per 100 k.g. Zoete appels j 2,60 tot 9,60 per 100 k.g. Zure appels 1,70 tot 8,20 per 100 k.g. Stoofperen 1,70 tot ƒ4,50 per 100 k.g. Le Lectier 4,20 per 100 k.g. PoDsperen 5,70 per 100 k.g. Gieser Wildemans ƒ4,— tot ƒ8,50 p. 100 k.g. Sla 1,30 tot 1,70 per 100 krop. Meloenen 0,10 tot 0,80 per stuk. Druiven 0,30 tot 0,31 per pond. Kaas 0,40 tot 0,56 per pond. Boter 1,18 per pond. Veiling van Maandag 10 October 1927. Kippeneieren 60—61 k.g. 9,30 tot 9,50. Idem 51 k.g. 5,95 tot 6,55. Idem (bruine) 61 k.g. 9,65. Eendeieren 7,40. Alles per 100 stuks. Bloemkool 8,— tot 18,80 per 100 st. Savoye kool 11,— tot ƒ17,— per 100 stuks. Roode kool 1,90 tot 8,40 per 100 stuks. Witte kool j 2,20 tot 9,50 per lOOstuks. Andy vie 1,10 tot ƒ3,— per 100 krop. Dubbele princ. 12,50—18,80 per 100 k.g. Kroten 4,80 tot 0,— per 100 krop. Knollen 0,60 per 100 K.G. William Duchesse 18, tot 16,60 p. 100 k.g. Rietperen 11,— per 100 k.g. Beurré Clargeau 10,—tot 13,— p. 100 kg. Diverse Handperen ƒ16,— p. 100 k.g. Armgaar 12,— per 100 k.g. Zure appels 3,50 tot 12,40 per 100 k.g. Goudreinetten 12,40 t. ƒ17,— p. 100 k.g. (val) 6,50 per 100 k.g. Stoofperen 1,50 tot ƒ9,— p. 100 k g. Kleiperen 2,70 tot 6,40 per 100 k.g. Giesser Wildemans 5,60 tot 10,— p. 100 kg. Meloenen 0,10 tot 0,18 per stuk. Druiven 0,28 tot 0,35 per pond. Kaas 0,40 tot 0,55 per pond. Boter (eenigszins sterk) ƒ0,76 tot ƒ0,81 d n Boter 1,18 tot 1,20 per pond. SOMMELSDIJK. Bakker J. H v. d. "W alhier behaalde op de Intern, tentoonstelling te Utrecht voor zijn inzending in klasse E een bronzen plaquette en in klasse A. eeii verguld bronzen plaquette. Bij het neerlaten van een raam had d vrouw van A. C. de K. het ongeluk haar hand zoodanig te verwonden, dat geneeskun dige hulp noodzakeiyk bleek. Donderdagavond half zeven hoopt de beroepen predikant Ds. S. Goverts van Olde- broek alhier op te treden. Wg brengen in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die in Som- melsdijk wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 29 October a.s. Sport. Met een 4-1 nederlaag zijn onze geel-blauwen Zondagavond van Erasmus weergekeerd, daarmee hun kansen voor een afdeelingskampioenschap aan dezelfde kap stok hangende als schrijver dezes de zijne voor den hoofdprijs van de a s. Sommelsdijk- sche verloting. Flakkee bleek ten zeerste ontstemd over de treurige leiding van den scheidsrechter en zou over hem zijn beklag doen bij i bond. Zgn vreemde beslissingen in zake vrjje schoppen en panalties tegen Flakkee moet een groote deprimeerende invloed hebben uitgeoefend op de onzen. Waarschijniyk zul len onze sport-enthousiasten meer hier over hooren in de komende weken. Het 2de elftal won met 4 1; aldus dezelfde cgfers van Overmaas 4. Een degelgk begin op de schoone lei. Op Zondag 16 October des voorm. 10 uur, hoopt voor de Vryz. Herv. op te treden, Ds. C. E. Hoogkaas, Predikant te Rotterdam, in de zaal van den heer Verheij aan Langeweg alhier. DIRKSLAND. Wij brengen in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die in Dirksland wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 21 October a.s. HERRINGEN. A.s. Woensdagmorgen zal er bij Zuster Mulder gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting. Volgens de Gemeente-rekeniDg bedroe gen de ontvangsten over het vorige jaar 28873,97, en de uitgaven 20551,69J. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 28 H.L. aardappelen e 120 H.L. uien. In de haven is een heistelling gearri veerd teneinde aldaar palen te slaan voor d herstelling van de basaltglooiing, die gedeel telijk is verzakt. GOEDEREEDE. Wg brengen in herinne ring, dat de rentekaarten van de arbeiders, die in Goedereede wonen en werken, moesten worden ingeleverd vóór of op 9 October. Op de gehouden vergadering der Cicho- reidrogery alhier, zyn als bestuursleden ge kozen de heeren C. J. Lodder, P. Troosten A. Koese van Stellendam. J. de Reus heeft 140 R. V. H. ajuin verkocht voor 500 aan J. H. A.s. Vrydagavond zal er Vergadering van den Gemeentenraad plaats hebben 7.30 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Ambtenaar v. d. Burgerlgjren Stand. 3. Vast stelling Gem. begrooting 1926. 4. Gemeente? begrooting 1928. 5 Comtabiliteit. Het was te weinig. H. v. Splunderin den Oostdyk is voor 1 Gem. en 60 R. ajuin 1550 geboden en wacht nog hooger (of lager bod). De algeloopen week werden uit doze gemeente 1600 balen ajuin verscheept. De Heer Ontvanger van Ouddorp 5 voor het innen van belastingen voortaan zitting houden ten huize van C. Jongste aan de Pieterstraat. OUDDORP. De afgeloopen week hebben de garnalenvisschers van 300 tot 400 kilo garnalen per week en schuit gevangen. De kuilvisschers hebben van 7 tot 40 kilo schubben gevangen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. J. H. Th. Rappard van Barneveld. A.s. week begint de Landbouwcursus weer en wel des Diusdags- en Vrijdagsavonds. Zaterdagavond kwamen de kooplieden KI. Westhoeve en J. Komtebedde met een auto met biggen van Helmond naar Goric.hem ryden en hadden onderweg het ongeluk dat een tegen komende auto zijn lichten Diet doofde en zoodoende met de auto van den dyk te tuimelen. Komtebedde was er bij tyds uitgesprongen. Westhoeve kwam onder de auto te recht en moest in het ziekenhuis te Gorichem verbonden worden. Volgenden dag is hij hier gearriveerd en zal wel eenigen tyd rust moeten houden, een big werd ge dood en enkele verwond. NIECWE TONGE. Vergadering van de gemeenteraad op Woensdag 12 October 1927 des namiddags 2 uur. Tegen een tweetal personen van elders is proces-verbaal opgemaakt wegens over* treding der maximum snelheid. Alhier besteed men voor de veldvruch ten: uien f 3,50, koepeen f 1,50 en aard appelen f 3,75. OUDE TONGE. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis dat een openbare raa s vergadering is belegd tegen Donderdag a des v.m, 10 uur. Als gevonden is aangegeven een brood zak en een sleutel, merk Yale", en als ver loren: een portefeuille met inhoud. Inlich tingen ter Gem. Secretarie. Zaterdagavond stortte het dak van het woonhuis van dhr. Jst. Keuvelaar aan de Kerkring ineen. Gelukkig kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Door dhr. J. de Berg en H. Beijer wordt met een lyst gecollecteerd voor. Adr. van Noord Tz., om de herfstwerkzaamheden in diens landbouwbedrijf te lateu verrichten, daar Van Noord wegens langdurige ziekte niet in staat is te werken. We bevelen deze collecte dan ook warm aan. De landbouwkneebt P. Jacobs geraakte onder het ploegen verward tusschen de paarden, daar deze in het rond gingen loopen en tenslotte in een sloot geraakteD. J. ver wondde zich zoodanig aan zijn been, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. OOLTGENSPLAAT. Was de loterij ver- eeniging „Wie waagt, die wint" verleden week zoo gelukkig een jong paard te loten, de heer L. Bom, di9 dit paard kocht, was dit in geen geval. Nadat hij het 's avonds tevoren thuis in ontvangst genomen had, vond hij het dier den volgenden morgen dood in den stal. Vermoedelyk teveel water ge dronken. De heer H. Noordijk Bzn. heeft met een inzending brood, op een door „Zeelan- dia" gehouden Internationale tentoonstelling van brood en beschuit, een bronzen plaquette gewonnen. Ouders, die Zondagmiddag in de Ned. Herv. Kerk hun kinderen wenschen te doen doopen, moeten daarvan aangifte doen in de consistoriekamer, op Vrijdag 14 October a s des avonds half zeven. Door den heer L. Dorsman is aangifte gedaan bij de politie, dat hg van den Noord- Achterweg heeft vermist een 7 Meter lange telefoon- of steigerpaal. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. De burgemeester heeft een openbare ge meenteraadsvergadering belegd tegen Woens dag 12 October a s., des namiddags 3 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken; 2. Aanbieding begrootingen der gemeente, bewaavschool en groot- of algemeen arm bestuur; 3. Wgziging verordening maximum snelheid, krachtens de motor-en rij wiel wet; 4. Wijziging verordening opcenten personeele belasting; 5. Vaststelling suppletoir kohier der hondenbelasting en 6. Geldleening voor de Gasfabriek „Oost-FJakkee". Bij de door notaris Akkerman gehou den verkoopiDg van een landbouwschuur en aiuinschuur van mej. de wed. A. van Rossurn, werden beide perceelen gecombineerd afge slagen op 2155,De gunning werd voor behouden. Door den heer G. C. van den Berg werd met, aanvankeiyk 5 leerlingen een avond cursus geopend in de Engelsche taal. DEN BOMMEL. Door den keuringsdienst zijn over het 3e kwartaal 1927, 21 inspec ties gehouden van winkels en pakhuizen; terwijl 18 monsters melk en 8 monsters van andere partyen werden genomen. Een partij werd ter plaatse afgekeurd, en aan fabrikanten 3 waarschuwingen gezonden. Tegen eenige personen alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de ykwet. De vorige week werden van hier ver scheept 1000 H.L. aardappelen en 1200 H.L. uien. Vergadering van den Raad der ge meente Stad aan 't Haringvliet op 6 October, nam. half zeven. De Voorzitter opent te kwart voor zeven te vergadering, alle leden zijn dan present. De notulen der vorige vergaderiog worden voorgelezen en na een opmerking van Van Paschen over de af- en overschrijvingen goed gekeurd en geteekend Berk stelt voor het hoekpand bewoond door M. Kamerling te onteigenen of slechts uit de Nieuwstraat te laten rijden en het verkeer over de „Kaai" te leiden. De Voorz. zegt dat geinformeerd is naar verkeersspiegels, maar dat er nog geen ant woord is ontvangen. Voorts adviseeren B. en W. om niet op het voorstel Berk in te gaan. In stemming gebracht wordt dit met 4 tegen 3 verworpen. Rechts stemde tegen. Ingekomen stukken: Kasstaat opgenomen bij den gem.-ontv. waaruit blijkt dat er f 231,47 in kas is. Staat ingez. door Mg. „Mabeg" over de maan den Mei en Juni waaruit goede vooruitgang der gasfabriek valt op te maken. Elvé vraagt of die vooruitgang niet te laat komt, waarop de Voorz. antwoordt, dat hetaltyd beter laat dan nooit kan komen. Door den voorz. wordt inlichtingen ver schaft aan Berk aangaande de verhouding tot de gasfabriek. Daarna zegt de voorz. goedkeuring van Ged. Staten ontvangen te hebben tot het ingaan van een geldleening groot f 16000,- Voor de Byz. School, waarmede tevens de 'eenlng groot f 4600,- rentende ruim 6 2ou afgelost worden. De nieuwe leening is Verkrijgbaar a 4| Een schrijven van den veldwachter L. van Antwerpen waarin deze dankt voor de be- "angstelling ondervonden by zijn ambtsjubi- «um wordt voorgelezen. Van Paschen vraagt waarin het cadeau fistaat dat den veldwachter geschonken is. 0 voorz. zegt dat geschonken zyn 2 leuning •n 4 gewone stoelen. Een verzoek c- tot bevordering voor kennisgevil Een verzoek -1 betaling van tê' recht, wordt z. lij Evenzoo het vj het aan brengen jj wordt besloten Haksteen voornJ straat door te loozing. Voorgelezen vl het lid Berk, orrj in de gem. inkol tot een bedrag vl Tevens wordtI voor ieder kind Op de vraag toelichting wens. hy zulks niet rij kan begrijpen dl zwaar belast zijnj dat een bedrag v belastingbet. me worden bij aannJ zegt de voorz. da en als men voor j kan doen gelden hooger wordt, da dan wel 4 zal w< Berk gelooft misschien in reken d zal worde Elvé wil de bel Paschen zegt da komen is, en dat penningen worder de 2000,— Het voorstel Be stemden Van Spr; en Braber. Door den voorz. gelezen van J. Nil De voorz. wil p| ken tegen adress. schrijven beleedig.' sen van een gask geleverd. Van Pas soms toez. tot le volgens de voorz. dat de inwoners n] vraagt prys opgaal soon, en dan zien' Braber wil Nipiil waarop de voorz. na het gebeurde v koopsprijs zal willj hiermede goed ver ook nog een voord Een voorstel tot algem. stemmen aj Aan de orde is St. tot wijziging inj naamste wgzigingq per inwoner op de stort worden zondes de gem. ontv. niet I plaatsvervanger enz geld ingelegd wore gemeenten. Deze u rente uit. De voor* of de Boerenleenbanj te stellen. Arensman denkt zal zijn daar de Ban Berk wil hiervan ni waar zooveel inwon^ zyn pogingen moe om het geld bij dez Zulks wordt beslote Door de Bijz. Scho van f 661,98 of per bezochten de school, vangen 295,60, n 't welk verhoogd w handwerkonderwys. De commissie to. grooting 1926 breng; van Van Sprang. De| te hebben dan dat 600,voor vuur wel hoog lijkt. Door toogd, dat men de I merking moet neme] I kou hebben. Van Paschen wil I begrooting hoofdstuk'.:-! den Raad behandelen® ondersteund. Na infof I van het Burg, Arm® bedeelden stelt Berk v; I op 1200,— te bre, I begrooting. Met algei® dit aangenomen. Ev<® groot 2500, - voor stallatie en vernieuw! I heden. Dan gaat de verga' I Na de heropening wo vingen voorgelezen, v. der agenda volgt Rondvraag. Tot het oprichten j I wil Berk trachten te I B. en W. zullen inl Daar Ged. St. bepa gem. een motorbram zal deze gem. er ook Paschen zegt dat prijs: worden. Voorts wordt;! dat het gem. secreta: en op andere tijden v® De voorz. zegt vera® Berk vraagt om de op „'t Dijk hof" te trek» van B. Maliepaard op gebouwde woningen. 1 Dit wordt aangenor men. Tegen Elvé en E Daarna wordt om r den voorz. gesloten.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2