ULSTERS WOENSDAG 12 OCTOBER 1927 Vaafuin opgeÉÉ mam Uw Zenuwen BINNENLAND DWAALLICHTEN hoek Heerenstraat. A. G. Prijs per kwartaalf I, Losse nummers „0,075 Advertentiën v. 1—6 regels 1,20 Elke regel meer. 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel moer 15 cent. Dit blad verschijnt iederan Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Ottze Eilanden", Tel. Int. Ho. 15 Voorstraat Ididdelharnis. gaan. Daarentegen r harte tegoed aan np. Toen" zij ver- :h rustig te slapen ij goedvonden, dat ioden, besloten de an ze te trekken, n sindsdien dienen it als paarden. Zij trekken lasten en onrechte de beren hebben gegeven? n kunnen spreken, van den beer, als n den mensch?" £KB-_AC 'SE.V/UD BfclL LAMt>ÜOïJ\syc.N IMCIJ6TM ppEüBlLte) 9° JAARGANG. - N°. 96 1ICHT tober 1927 ilingsvereeniging heid, MejCta. Bader, Steynstraat 35, Arnhem Drenthe, Groningen, Friesland en Over ijssel aan den Inspecteur van de Volksge zondheid, Dr. J. H.Tuntler, Petrus Camper- singel 123, Groningen; Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland aan den Inspecteur van de Volksgezondheid J. A. Putto, Dr. Kuyperstraat 8, 's-Graveo- Amsterdam-Batavia in 9 dagen. BATAVIA, 10 Oct. Luitenant Koppen lis heden met de „Postduif" alhier aangeko- Inien, na tusschenlandingen te Muntok om 18,50 uur en te Palembang om ongeveer 3 uur, Indische tijd. Alvorens te landen cirkelde het vliegtuig boven de stad, om 5,13 streek liet neer. Er was enorme belangstelling en vele autoriteiten waren aanwezig. Reeds te Palembang werd de „Postduif" op geestdriftige wijze ontvangen. Resident Tiedeman huldigde in zijn rede de verdiensten van de heeren Koppen, Frijns en Elleman, waarna burgemeester Le Cocq d'Armand- ville drie zilveren medaliles aanbood als hulde van de burgerij aan de vliegers. Ook de laatste étappes van luit. Koppen's vlucht zijn dus vlot afgelegd. Zaterdagavond 6 uur kwam de „Postduif" uit Calcutta te Bangkok aan na een tocht van 1850 K.M. Van haar aanvankelijk voornemen om Zondag Muntok te bereiken moest de be manning later afzien wegens den zwaren regen val. Zoo was gisteren Singapore het doel. De afstand, Bangkok-Singapore, welke 1600 K.M. bedraagt, werd afgelegd zonder moeilijkheden te ondervinden. Onder de aanwezigen werden opgemerktjde directeur der Gouvernementsbedrijven, ir. D. de Jong, de president van de Factory, de heer G. W. A. M. Groskamp, tevens bestuurslid van de Ned. Ind. Ver. voor Luchtvaart, de president van de Kon. Paketvaart Mij., de heer N. van Zalinge, de directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland", mr. D. N. Delprat, die met den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, die mede aanwezig was, naar Indië vertrokken was, in verband met de verbinding Holland-Indië, en de burgemeester van Batavia, mr. A. Meyroos. Een vijftal kransen werd geschonken, o.a. van de Ned. Ind. Ver. voor Lcutvaart en van de K. L. M. Hedenavond worden de vliegers in den Dieren tuin gehuldigd. De Hoofdinspecteur vjd. Volksgezond heid belast met de leiding van den dienst van de Hygiëne van het kind, de Tuber culosebestrijding en de bestrijding der Geslachtsziekten EIJKEL. komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) „Van onze Adverteerders". De N.V. Paanakker's Schoenenmagazijnen bezitten reeds over het geheele land schoenen winkels, n.l. te Amsterdam niet minder dan 5 stuks, Utrecht 2 stuks en te Haarlem en den Haag ieder een. Thans heeft deze onder nemende zaak haar tiende schoenenpaleis voor het Rotterdamsche publiek opengezet, waarbij z(j ook rekent op een druk bezoek van de zijde der bewoners der Zuidholland- sche eilanden. Wij spraken van een schoenenpaleis en dat is zeer zeker zonder eenige overdrijving. De opzet van het geheel is overweldigend. Zoowel de inrichting als de enorme voorraad toont, dat de ondernemers grooten dunk hebben van den te wachten toeloop. In de zaak, waar vroeger de firma Kramer gevestigd was, bestaat thans uit niet minder dan 4 etages. Gelijkvloers vindt men de dames-afdeeling met een enorme keuze van de goedkoopste tot de meest verfijnde schoenwerken. Als iets geheel aparts treft ons hier de inrichting van de boxen, waardoor men geheel viy van elkander de schoenen kan passen. Deze boxen treffen wij ook aan op de eerste etage, waar de heerenafdeeling is ondergebracht. Deze afdeeling is te bereiken per lift, zoodat trappenloopen in deze zaak absoluut niet noodig is. Op de tweede etage is het enorme maga zijn ondergebracht, waar men een kleine indruk krijgt van de geweldide voorraden, die zooals de directie ons verzekerde nog maar een klein gedeelte zgn van die in het magazijn te Amsterdam, Elands gracht 14. Zoolang de voorraad strekt ontvaDgt ieder bezoeker een fraai lederen koffertje, waarin de schoenen medegenomen kunnen worden. Het is dus geraden zoo spoedig mogelijk deze nieuwe inrichtiag met een bezoek te vereeren. Groote verscheidenheid in modellen, ver vaardigd in degelijke zware Uisterstoffen. Soliede bewerking. Mededeelingen van de inspectie voor de hygiëne van liet kind, de tuberculose bestrijding en de bestrijding der geslachtsziekten. Volgens de bepalingen, waaronder aan plaatselijke vereenigingen voor tuberculose bestrijding (Vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, Groene Kruis, Witte Kruis, Wit-Gele Kruis, Vereenigingen voor Wijk verpleging, enz., enzsubsidie wordt ver leend, mag het gedeelie van het subsidie, dat is bestemd voor verplegingsdoeleinden, o,m. worden besteed voor verpleging in door de Inspectie goedgekeurde sanatoria, zee hospita, ziekenhuizen, dagverblijven, buiten scholen en andere verplegingsinrichtingen voor tuberculoselijders. Inrichtingen, welke prijs stellen, op de lijst der goedgekeurde verplegingsinrichtingen te worden geplaatst, kunnen eene aanvrage in zenden, onder mededeeling, hoe de verple ging der tuberculoselijders in de inrichting geregeld is, aan de(n) betreffende(n) Inspec teur (Inspectrice) van de Volksgezondheid, dienst: hygiëne van het kind, tuberculose bestrijding, bestrijding der geslachtsziekten. De aanvrage is te zenden voor de provincies Utrecht, Gelderland, Noordbrabant en Lim burg aan de Inspectrice van de Volksgezond- Betere kwaliteiten, 't Nieuwste wat de mode brengt Overweldigende keuze voor iederen smaak. Prachtvolle dessins. Voor hen die Iets aparts wenschen en toch geen hoogen prijs willen besteden, 't Neusje van den zalm. Prachtkwaiiteiten At onze kteeding, op eigen ateliers, onder toezi.cht van bekwame coupeurs vervaar-1 digd, munt uit door fraaie modellen, uitstekenden pasvorm en soliede bewerking ROTTERDAM LEERT VLIEGEN. BOTTERDAM, 6 Oct. Nu de vlieglessen van de Rotterdamsche Aero Club en de Nationale Luchtvaartsehool op Waalhaven eenigen tijd aan den gang zijn, hebben wij „En Hartmut laat zich eens weer bij het ontbijt wachten!" ging zij wrevelig voort. „Hij schijnt zich hier op Burgsdorf alle mogelijke vrijheden te veroorloven, maar ik zal dien jongen heer, zoodra hij komt, eens onder handen nemen en hem aan het verstand brengen „Daar is hij al!" klonk een stem uit den tuin. In den helderen zonneschijn, die door het open venster binnenstroomde, viel een schaduw, en plotseling slingerde zich een jonge slanke gedaante over de steenen vensterbank naar binnen. „Jongen, zijt ge dol, dat ge nu al het raam in komt?" riep mevrouw van Eschenhagen veront waardigd. „Waarvoor dienen de deuren dan?" „Voor Willy en alle andere wel opgevoede menschen," antwoordde de indringer lachend en overmoedig. „Ik ga altijd den naasten weg en die voerde ditmaal recht door het venster." Tevens was hij met één sprong middenin de kamer. Evenals de jonge majoraatsheer van Burgsdorf, stond Hartmut van Falkenried op de grens tus schen knaap en jongeling, maar reeds bij den eer sten blik kon men zien, dat hij, hoewel van den zelfden leeftijd als zijn makker, dezen in alle op zichten de baas was. Hij droeg de uniform van de Militaire Academie, die den jongen cadet uitste kend kleedde, maar toch lag er iets in zijn geheele uiterlijk, dat in verzet scheen te komen tegen dat nauw sluitend soldatenpak. De slank opgegroeide knaap was inderdaad het type van jeugd en schoon heid, maar die schoonheid had iets vreemds, in zijne manieren en gedragingen lag iets wilds en buitensporigs, en geen enkele trek herinnerde aan de krachtige gestalte, aan de kalme bedaardheid zijns vaders. Weelderig dik krulhaar viel op het hooge voorhoofd, en die blauw-zwarte lokken zoo wel als de donkere huiskleur duidden veeleer den zoon van het zuiden dan zijn Duitsche afkomst aan. Ook de oogen, die in dat jeugdig aangezicht schit terden, behoorden niet in het koel en ernstig noor den thuis0 't waren wonderlijke oogen, donker als de nacht en toch vol vuur en gloed. Hoe schoon ze ook waren, lag daarin iets, dat soms een onaange- namen indruk iriaakte, en hoe overmoedig het lachen klonk, waarmee Hartmut thans elk der aanwezigen beurtelings aankeek, de hartelijke lach van een vroolijken knaap was 't niet. „Gij schijnt je hier wél thuis te gevoelen," merkte Walmodèn bits aan, „en er je voordeel mee te doen, dat men zich op Burgdorf niet veel om de etiquette bekommert! Ik geloof niet, dat je vader je op die manier bij zich de eetkamer zou laten binnenkomen." „Daar past hij wel op zóo iets aan te vangen!" zeide mevrouw van Eschenhagen, die gelukkig den steek niet gevoelde, welke ook voor haar in het gezegde van haar broeder lag opgesloten. „En dus zijt ge daar eindelijk, Hartmut, juist nu het ont bijt is afgeloopen? Maar achterblijvers krijgen niets te eten, dat weet ge wel!" „Ja, ja, dat weet ik," antwoordde Hartmut onbezorgd, „en daarom heb ik mij al door de huishoudster een ontbijt laten geven. Ge kunt mij niet laten uithongeren, tante Regina daarvoor sta ik op een veel te goeden voet met al uwe onder- hoorigen." „Zoo! En denkt ge daaroni alles ongestraft te kunnen doen wat ge goedvindt?" riep zij driftig. „Dat ge de huiselijke orde kunt verstoren, geen schepsel met rust laten, geheel Burgsdorf op stelten brengen Dat zullen wij je dan toch eens anders leeren, mijn jongen! Morgen stuur ik een bode naar je vader, met verzoek om mijnheer zijn zoon, die zich aan orde noch gebod stoort, hoe eer hoe liever weer te komen afhalen." Deze bedreiging maakte indruk. Hartmut schrikte en achtte 't geraden een minder hoogen toon aan te slaan. Maar alles is immers niets anders dan gekheid en plagerij Zou ik die korte vacantie dan niet besteden „Om allerlei kattekwaad uit te voeren?" viel mevrouw van Eschenhagen hem in de rede. „Willy heeft zijn geheele leven niet zooveel dwaas heden aangericht als gij in deze drie dagen! Ge zult hem eindelijk nog met je slecht voorbeeld aansteken en ook tot ongehoorzaamheid en op stand verleiden." „O, Willy is niet te bederven bij hem is alle moeite vergeefs," bekende Hartmut openhartig. Den jongen majoraatsheer aanziende, zou men inderdaad niet zeggen, dat hij tot ongehoorzaam heid en opstand geneigd was. Zonder zich in het minst over het gesprek te bekommeren, besloot Tiïj in de grootste gemoedskalmte zijn ontbijt met na den laatsten boterham nog een allerlaatsten te nemen. Zijne moeder was echter geweldig verstoord over dit gezegde. „En dat spijt je natuurlijk zeer!" riep zij. „Nu, uw schuld is 't niet, gij hebt je moeite genoeg ge geven om hem te bederven Zooals ik zeg, mor gen schrijf ik aan je vader „Dat hij mij moet komen afhalen? Neen, tante Regina, dat doet ge niet, daarvoor zijt ge veel teg goed. Ge weet immers, hoe streng papa is en hoe hard hij kan straffen. Ge hebt mij nog nooit bij hem aangeklaagd, en dat zult ge ook nu niet doen, niet waar?" „Jongen, blijf mij van het lijf met je gevlei en geflikflooiI" Regina's gelaat stond altijd nog ge ducht boos, maar hare stem begon al bedenkelijk weifelend te klinken, cn Hartmut wist partij te trekken van het reeds door hem behaalde voordeel en legde met al de vrijpsotigheid van een opge schoten knaap zijn arom om haar schouders. „Ik geloof wel, dat gij een klein beetje van mij houdt, tante Regina, en ik fk heb mij weken lang verheugd op mijn reis naar Burgdorf, ik heb smachtend verlangd naar het bosch en het meer, naar de groene weiden en de groote blauwe lucht. Ik voel mij hier zoo gelukkig maar als ge mij niet langer houden wilt, dan ga ik heen op staanden voet, en behoeft ge mij niet weg te sturen." Hij liet zijn stem tot een zacht, smeekend ge fluister dalen, terwijl hij die woorden met zijne groote donkere oogen maar al te welsprekend onder steunde. Ze konden nog vuriger smeeken dan zijne lippen en schenen inderdaad een wonderbare macht uit te oefenen mevrouw van Eschen hagen, de oppermachtige gebiedster van haar Willy en geheel Burgsdorf, liet zich overhalen en gaf toe. „Nu, deugniet, pas dan op in het vervolg!" zeide zij, met de hand door zijn dikke lokken strijkende. „En wat dat wegsturen betreft, ge weet ongeluk kig maar-al te goed, dat Willy en al mijn onder geschikten, del op je zijn om van mijzelve niet te spreken!" Hartmut liet een juichtkreet hooren bij deze laatste woorden en drukte haar met vurige dank baarheid tie' hand, waaroo hij zich tot zijn vriend wendde, die nu eindelijk ook de laatste snede brood had verorberd en in stille verbazing het tooneel mede aanzag. (Wordt vervolgd). E. WERNER VERTALING VAN HERM1NA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) Wie zijn leven verzekert en dan bij de LevensvefZ.- Mij „Aanrora'% handelt verstandig en plichtmatig. Omdat „Attrora" bekend is als te behooren tot de soliede maatschappijen, wier reserve volgens de netto methode, dus streng, wordt berekend. Gevestigd Amsterdam, Heerengracht 62. Directeur J. G. GÖTZE. „Bijtijd 1" verzekerde Willy met innige zelfvol doening, terwijl hij nog een groot stuk brood nam. „Ja, we lijden hier Goddank niet aan maag kwalen," zeide mevrouw Regina op min of meer stekelïgen toon, „maar we verdienen ook vlijtig en ijverig ons brood. Eerst bidden en werken en dan eten en drinken, alles degelijk en solide dat houdt lichaam en ziel gezond. Is Willy daarbij niet knap opgegroeid? Zie hem maar eens aan hij mag zich laten kijken, dunkt mij!" Bij deze laatste woorden sloeg zij haar broeder vriendschappelijk op den schouder, maar dit vriendschapsbetoon was zoo hardhandig, dat Wal modèn zijn stoel ijlings op zijde trok en lijf en leden huiten het bereik van zijne zuster bracht. Zijn gelaat verried duidelijk, dat zijne zenuwen 't weer hard te verantwoorden hadden. Hij gaf 't in deze 0tnstandigheden op, zijne rechten als voogd te hten gelden, die hij bovendien slechts in naam uit rende. En Willy was 't blijkbaar volkomen met %e moeder eens, dat hij bijzonder knap was op- ftgroeid en zag er recht tevreden uit bij den lof, tien ze hem toezwaaide. Maatschappij van Algcmeene Assurantiën BRUXELLES Nederland sedert 1830 onder NEDERLANDSCHE 'RAAK en met NEDERLANDSCH KAPITAAL. enten A. G. PENNING ZOON - Dirksland randen in Nederland sedert 1914, f 2.230.000»

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1