O Owde fyeufy roffeeSil Engel s £ftitaafi£ Boerenleenbank Stoomwasscherij Ebdmh Bi 1 BINNENLAND J.DE SALAMANDER.!. Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1927. verschijnen. Daarmee is ook weer de gelegen heid heropend tot het stellen van vragen, die gratis door ons beantwoord worden, hetzy in een persoonlijk schry ven, óf, wanneer het antwoord ook voor anderen van belang kan zijn, in deze rubriek. We zien van dit recht tot vragen-stellen zelfs gaarne een ruim gebruik gemaakt, doch verzoeken uitsluitend te adresseeren aan: De Combinatie, Postbus 895, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten. Doode of zieke dieren worden bacteriolo gisch onderzocht door ze op te zenden aan de Rijksseruminrichting, Rotterdam. In zoo'n geval eveneens een postzegel voor antwoord En nu over den rui. Om dezen tijd begin nen onze hoenders haar vederkleed te ver liezen en dat is voor menigen kippenhouder aanleiding om de toewijding tot zijn dieren een beetje te verslappen. Het eierenrapen immers wordt minder, de uitgevallen veeren geven een smerig hok en het uitzicht der vogels wordt aantrekkelijk. Behalve echter dat het weinig dankbaar geheeten mag wor den om na het ingecasseerde voordeel van een stevige eierenproductie zijn zorgen te gaan verminderen, eischt de gezondheid der dieren en dus mede het belang van den pluimveehouder, dat deze laatste zijn hoen ders óók, ja vooral in den ruitijd, geeft wat ze toekomt. De rui, een jaarlijksche wisseling van veder kleed, is voor de vogels een volkomen natuur lijke levensbehoefte, die echter zóóveel van het', door een drukken leg vaak uitgeputte, lichaam vergt, dat ze dikwijls als een ziekte verloopt, met koortsverschijnselen en groote vatbaarheid voor échte zieken en kwalen. We moeten ruiende hoenders daarom als patiënten behandelen, ze hoeden voor vocht en tocht, omdat ze wegens haar lichtere huidbedekking bijzonder aan het gevaar van kou-vatten zijn blootgesteld, en ze door doel matige voeding op krachten houden. De uit gevallen veeren harken we geregeld bijeen, doordat die vaak met ongedierte, mijten of bacteriën bevolkt zijn en dus gevaar voor de hoenders opleveren en ook, omdat het oppikken dier veeren vaak de eerste stap is naar het ellendige en byna niet meer af te leeren veerenvreten. Goed is het mede, ter bestrijding van het besmettingsgevaar, om door het drinkwater per Liter één gram ijzer vitriool te mengen. Wie meent, dat kippen in den ruitijd, „omdat ze toch niet leggen" met minder voer toe kunnen, heeft het volkomen mis. Het nieuwe, gemiddeld ongeveer 60 gram wegende veerenkleed, dat in hoofdzaak uit ketarine (hoornstof) bestaat, vergt ongeveer 90 k 100 gram verteerbaar eiwit van het hoen en die moeten we haar in het verloop van den rui, d.i. zes a zeven weken, verstreken, onge rekend het eiwit, voor het lichaam zelve benoodigd. Waar eiwitstoffen vooral in het meelvoer (z.g. ochtendvoer) voorkomen - door de aanwezigheid daarin van vleesch- of vischmeel is het duidelijk, dat we van dat meelvoer slechts weinig minder mogen verstrekken dan aan leggende hoenders. Bovendien moet het vetgehalte van het voer worden opgevoerd, omdat ruiende vogels meer warmte verliezen dan niet ruiende. We bereiken ons doel door aan het hardvoer gedurende den ruitijd wat mais toe te voegen, als het kan ook wat pitten van zonnebloe men, die een glanzend gevederte brengen, en wat gekneusd hennepzaad. Voor de noodzaak van een goede voedering pleit ook het feit, dat een hoen in den ruityd haar krachten weer verzamelen moet, voor het hervatten van een productieven leg be noodigd. We moeten daarom ook niet trach ten om, door het geven van een zeer eiwitrijk voer, weer gauw naar een hervatting van den leg te drijven; een behoorlijke rust periode is een natuurlijke behoefte. Kippen, die gebleken zijn slechte legsters te wezen, ruimen we nu zoo spoedig mogelijk op, vóór het nieuwe gevederte zich begint te zetten; de veeren laten bij het slachten gemakkelijk los. Na den rui verwijzen we ook de hoenders nog naar den soeppot, die vroeg en traag geruid hebben, want zij zullen ons haar voer evenmin in een voldoend eieren- tal vergoeden. De dieren echter, die lang door gingen met leggen, laat in den rui vielen, en dezen vlot doorstonden, daar zijn we zuinig op, want zij zijn de beste producenten, die we in het voorjaar voor den fok bestemmen. Na den tweeden leg worden geen kippen aangehouden. Vragenbus. P. v. O. vraagt, of zijn ruiende hoenders en zijn jonge hennen hetzelfde voer kunnen hebben. Antw. Lees voor ruiende hoenders boven staand artikel. Men kan ze geven per dag en per dier: 40 gram meelvoer (ochtendvoer) van prima samenstelling en circa 80 gram hardvoer (gelijke deelen haver, gerst, tarwe en mais met wat zonnebloempitten of (en) gekneusd hennepzaad. Aan jonge hennen tegen den leg; 50 k 60 gram prima meelvoer en 70 a 80 gram hardvoer (gelijke deelen gerst, tarWe en haver). Verder groenvoer. L. v. d. B. heeft een jonge Leghorn aan den leg, maar de andere geven nog geen aanwijzingen het voorbeeld te zullen volgen. Antw. 't Is geen voordeel, nu reeds een jonge hen tot productie gebracht te hebben, want zij zal dan zoo goed als zeker over eenige weken gaan ruien. De beste tijd van aanvang is begin October, dan leggen ze vermoedelijk door. Geef dan de dieren een goed voer (zie het antwoord aan P. v. O.), zorg, dat ze „bezig" blijven door ze een dik scharrelbed op den bodem to verschaffen, Sunlight _No. 614 Eierklopper'4 coupons Ho. 619 Aardappelmesje 11 coupons wordt eiken dag hard gewerkt en het keukengerei moet van tijd tot tijd vernieuwd worden. Een geregeld verbruikster van Sunlight Zeep heeft niet alleen het genot van een prachtig heldere wasch, die in een minimum van tijd gereed is, doch kan ook allerlei practische keukenartikelen geheel gratis ontvangen! U behoeft hiervoor alleen de Sunlight coupons en de deksel- cartonnetjes der VIM bussen op te sparen. Vraag nog heden onze nieuwe geschenkenlijst aan Uwen winkelier en maak een keuze! DE LEVER'5 ZEER MAATSCHAPPY^^^y1 VLAARDIMeiEri waarin hardvoer is ondergeharkt, maak de legnesten klaar en leg daarin porceleinen eieren, wat ook eenigen prikkel tot leggen geeft. Indien de dieren van hok verplaatst worden, vertraagt dat de komst der eerste eieren en mag dus slechts geschieden, als de leg te vroeg dreigt te beginnen, in welk geval zulke verplaatsing zelfs een aanbeve lenswaardige methode is. In geen geval is een behoorlijke winterleg te wachten, als de hennen te laat gefokt zijn, d.i. voor Leghorns na half Mei, zwaar dere rassen na half April. A. F. H. vraagt, wanneer zijn kippen in geënt moeten worden. Antw. Vermoedelijk bedoelt bij de serum behandeling tegen pokken en diphteritis. Wacht daarmee niet tot na half September. Stel u in verbinding met een veearts, of liever; doe zulks met andere liefhebbers uit uw buurt te zamen, dan zijn de kosten veel minder. Die veearts kan dan tydighet serum „van Heelsbergen de Blieck" bestel len. We schrijven misschien de volgende week over deze enting uitvoeriger. DROEVIG ONGEVAL BIJ SLAPERSTIL. Gevolg van onvoorzichtig rijden. GRONINGEN, 14 Sept. - Nabij Slaperstil, op den Frieschen straatweg, is heden een ernstig ongeluk gebeurd. De 17-jarige Elisa beth Stop, in dienst bij een familie aan den Kraneweg te Groningen, wilde per fiets een bezoek brengen aan haar grootvader te Zuid- horn. Toen een melkvrachtauto haar pas seerde, greep zy zich daaraan vast, in weer wil van de waarschuwingen van den chauf feur. Even voor Slaperstil moest zy door zand, dat daar ter reparatie van den weg ligt, ryden. Het meisje slipte en viel naar den linkerkant, juist naar den wagen. Het noodlottig gevolg was, dat de aanhangwagen, welke ruim 1500 K.G. weegt en een gewicht aan bussen en melk van ruim 600 K G. vervoerde, haar over het lichaam ging. Dr. Poelman, uit Hoogkerk, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, kon slechts constatoeren, dat het meisje onmid- deliyk dood moet zijn geweest. De familie te Zuidhorn heeft het ïyk herkend. Een tra gische bijzonderheid van het gebeurde is nog, dat de vader gisternacht van Rotterdam naar Amerika is vertrokken. Hij werd nog tele grafisch van het ongeval op de hoogte gesteld. INBRAAK IN EEN MODEZAAK TE ROTTERDAM. Een groot aantal artikelen gestolen. ROTTERDAM, 14 Sept. Toen vanmor- het personeel van het heerenmodemagazijn „Au 100.000 chemises", gevestigd aan de Hoogstraat 274 alhier, den winkel binken trad bemerkte het, dat er in den afgeloopen nacht was ingebroken. Bij onderzoek bleek, dat de buitendeur was geforceerd. Een groote partij overhemden, dassen, sokken en andere mode artikelen, alsmede een bedrag van 10 aan wisselgeld was gestolen. Tot nu toe kon nog niet worden nagegaan, hoe hoog het juiste bedrag is, dat de inbrekers hadden ontvreemd, LEKKENDE BENZINE-TANK. Een kelder volgeloopen. ROTTERDAM, 14 Sept. De bewoners van een pand aan de Van Borselenstraat bemerkten Zondagmorgen benzinedamp in hun woning. Een onderzoek werd ingesteld en toen bleek, dat in den kelder een groote hoeveelheid water stond, vermengd met benzine. Vermoedeiyk was de benzinetank van een aan den overkant der straat gelegen garage lek geworden en is daaruit benzine weggevloeid. Deze is door de hevige regens van Maandag en Dinsdag in het riool terecht gekomen en door de spruit van het huisriool onder de woning der menschen. Ook dit riool schijnt lek geweest te zyn, zoodat modder, water en benzine in den kelder konden komen. De bouwpolitie heeft in vereeniging met de gemeentereiniging besloten het riool schoon te maken. Daarom werd gistermiddag met twee stralen op de waterleiding door personeel van de brandweer het groote riool schoongespoeld. Vanmorgen evenwel bemerk te men opnieuw benzinedamp en nu zal de gemeentereiniging alle modder en water uit het riool verwijderen, opdat de benzine, die zich nog in de omgeving van het riool be vindt, verwyderd kan worden. ONGEVAL MET EEN KLEINE 8TÜOMKRAAN. AMSTERDAM, 14 Sept. - Hedenmorgen om tien uur heeft op het opgespoten terrein den Archimedesweg (O.) een ongeval plaats gehad. Werklieden waren bezig met het verplaatsen van een stoomkraan van klein model, die zich op rails voortbeweegt en die een knyper bedient. Plotseling kan telde de stoomkraan om, waardoor stoom ontsnapte. Een der arbeiders werd hierdoor getroffen en kreeg vry ernstige brandwonden aan den schouder en den arm. Per autobrancard van den Geneeskundigen Dienst werd de getroffene naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. Zijn toestand is niet '.ernstig. Een onderzoek wordt naar de oorzaak ingesteld. Vermoedelyk is de stoom door de veiligheidsklep ontsnapt. VAN HET DAK GEVALLEN EN OVERLEDEN. ENSCHEDE, 14 Sept. Gisteren is aan de in aanbouw zijnde fabriek van de firma G. Janniuk Zoon aan de Haaksberger straat, een ernstig ongeluk gebeurd. De 19-jarige metaalbewerker A. Mulder was er voor zijn patroon bezig werkzaamheden te verrichten op het dak. Hij viel uit de dak goot, kwam op een betonnen vloer terecht en werd ernstig gewond en in bewusteloozen toestand opgenomen. De ongelukkige werd per politieauto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later, zonder bij kennis te zy'n gekomen, is overleden. Een onbehoorlijkheid. Men scnrijft uit Delft. Eenigen tijd geleden heeft iemand de on beschaamdheid gehad, enkele groote dagbla den een valsche opgave te zenden van perso nen, die aan de Technische Hoogeschool ge slaagd zouden zyn voor het examen voor bouwkundig ingenieur. Voor deze opgave was gebruikt gemaakt van papier van de Tech nische Hoogeschool, op oneerlijke wyze ver kregen. De hoogleeraren der afd. bouwkunde heb ben dezer dagen over bovengenoemde zaak een bespreking gehouden, met het gevolg dat curatoren der Technische Hoogeschool een klacht by de justitie zullen indienen tegen den gene, die de valsche examen-op- gave aan de bladen heeft gezonden. Een gemerkte kopmeeuw. Te Noorddorp is door een veehouder een kopmeeuw gevangen, die aan een der ach- j terpooten een ring had waarop het volgende te lezen stond: K. 5753. P. Skovgaard, Vi- l borg danmark. De inbraak in het station Hoogeveen. In verband met de Dinsdagnacht plaats gehad hebbende inbraak in het spoorweg station te Hoogeveen kunnen we melden! I Dinsdagmorgen by aankomst op het station merkten de beambten, dat er dien nacht ongewenscht bezoek was geweest. De brand kast was van het kantoor verdwenen. De chef werd direct met een en ander in kennis I gesteld. Weldra bleek dat de brandkast was weggesleept met een zoogenaamd steekwa- 1 gentje, by het station in gebruik voor zware vrachten. Deze kast werd teruggevonden in de nabijheid van de goederenloods aan westkant van het station, ingegraven in den I grond en bewerkt en opengeslagen met mo kers en kolbeitels. De spaden en gereed schappen lagen nog daarbij en waren gehaald I uit een in de nabijheid staand loodsje, eigen-1 dom van den heer S., waarin de inbrekers J (men vermoedt dat er 3 zijn geweest) zjjn gekomen door uitsnyding van een ruitje- Op eenigen afstand naby de veelading trof I men de geldbakjes aan en hier en daar waren enkele dubbeltjes en kwartjes verspreid. De groote buit een goede 2000 was gis- I teren juist overgestort, terwijl zich thans I een bedrag van een goede 800 in de kast I bevond. De kast is compleet uit elkaar g"- beukt. De inbrekers zijn vermoedelijk 1 deur ingekomen, welke ze den vorigen keer I hebben verlaten. Een paar wollen handschoe-1 nen zijn achtergebleven en de gereedschappen I zijn by het werk gelaten. Het schynt dat een jas van een der beambten is gebruikt, r deze is in elkaar gefrommeld teruggevonden, met modder besmeerd. Een lont met poeder I was eveneens aanwezig. Bij het vertrek van l de beambten om 11^ uur Dinsdagavond i® er niets bijzonders door hen bemerkt. Eoke l is door omwonenden geconstateerd, dat een J drietal personen op den hoek van den Pesser' i straatweg tegen het hek stonden ge'6"13. tegen den tijd dat het personeel van de S huiswaarts ging en hen moest passeere l Zoodoende zouden ze op de hoogte z|JD I 1 weest, dat het terrein „veilig" was.Woen dagmorgen is de subst. off. van justitie mr. H. A. Servatius, vergezeld van den heer van der Werff, rijksveldwachter te Assen met diens politiehond naar hier gekomen, doch door het slechte natte weer van Dinsdagnacht kon de hond weinig uitrichten. Het onderzoek wordt naar alle zijden ijverig voortgezet onder leiding van den burgemees ter dezer gemeente, mr. J. L. Bouma. Ingezonden Stukken. (Buiieu verantwoordelijkheid der Reductie. Stukken die volgens bet oordeel der Redactie niet aan den eiscb van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet terng gezonden Geachte Redactie l Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Insider; in uw nummer van Woensdag j.lover de onjuiste voorlichting van den Voorzitter aan den Raad van Sommelsdy'k, wenschte ik gaarne iets toe te voegen. Middelharnis heeft ook zyn proces, name lijk het proces tusschen de gemeente en den slager Klaas Vroegindewelj over een afge keurd paard. Op vragen, welke in den Raad gedaan werden, was de mededeeling ook dat het proces officieus verloren is en de Raad voor gesteld werd niet in hooger beroep te gaan. Door de tegenpartij was evenwel het be richt ontvangen dat officieel de zaak door hem is gewonnen en het bedrag ten volle plus de loopende rente is uitbetaald. Daar er na deze uitspraak al eenige Raads- INGEZONDEN vergaderingen zyn my nog geen officie^ te hebben. Waarom moeten lang verzwegen wc zich eerst met de is er geen andere l eene gemeente te toelichting beter er meden worden? Ja, dit kan Wanneer het gesel Middelharnis en dl goed was toegelicht le. De eisch va keurde paard was i bestrijden geweest delharnis voor zyn wijl nu de kosten 700 gulden. 2e. Wanneer de had medegedeeld h< van het Kantongere Daar is de gemee stek veroordeeld, o meester, die de Ge§ Gemeentewet in re door verzuim in geq van zoo'n volmacht Wanneer den Raadi ook dat de keurmee kosten zou instaan] uitspraak van den II te vervolgen, anders! Maar nu, door het| verzwijgen van feit« J bereiding 1 En waarom .7". Omdat de TOFFEE-J de echte EIMGELSCHE BEREIDIWG waardoor eene onovertrefbare kwal Ook de Wapens dezer Reepetlketten zl|n geldig i DAMES -1" Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bij ons ls succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke a!- beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste adres- Let daar vooral op. Kips'uaat 43, Rotterdam S Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant. De bank leent gelden aan leden tegen 4.68 ®/0 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3,75 °/0 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. NIEU W-HELVOET. dat hem werd geschorM bons uit de pakjes zeep. Srieeuwwitgloc Het Rijwiel is te bezi JAC. VAN DEN BK Spaart de bot Tob 'heb verkri/gen i LUXE. RU WIL ©M fla inzending zenden wij een I voor de kleinen /W.2.eepf&brféken% t Fabrieken \Z^hCOflDOD2

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2