ND (NIS Tel. 71 [zen. orteiolfstations VIS Handen. Pruimtabak WOENSDAG 14 September 1927 Landbouw en Veeteelt. feuilleton. DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. BINNENLAND ■M*t v. opende stry von Inca. En l vergelding un wegnaar [rekken zij de 3 sparend op Insche regee- }end met tegen verzet .duurde het i, tot het be- itand der In- keeren naar ÏESLAGEN. ton. fld wordt, is ia, by Seoel zijn hierbij Jorden gered, [ïeden gebor- aingshaven jur zou het' chip Banana Konings- doorvaart- kwam het [hip Fortuna de Zuide- IJog voordat ening was, bakboord, egen de ge- ging er nog iet den bak- itstgenoemd troffen. Een rd afgerukt, digd en een reeg slechts jkerkluis aan lit het roer hoog water jl er zoo goed m van Kra- ïaar Pernis. kreeg het op de voi- Irug moeten ourg kwam, |con de reis de Nassau- tise te doen zijn er niet Herkingen, vm. en 'sav. dhr. v. Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouroan. Goedereede, nm. ds. Baarslag uit Melissant. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. Oudsten uit Middelharnis. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nm. dhr. Van leperen uit Herkingen. Oude Tonge, 'sav. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. ds. Bax uit Oude Tonge en 's av. leeskerk. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en nm leeskerk. Hellevoetsluis, vm. en 's av. ds. Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, geen dienst. Rockanje, 'sav. ds. Stolk van Vierpolders. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Stolk. Abbenbroek, nm. ds. Romijn van Heenvliet. PROTESTANTENBOND. Sommelsdyk, (Langeweg) vm. 10 uur,ds. J.L. M. Zillinger Molenaar van R\jp en Graft. Brielle (Kerkstraat) vm. ds. Poortman. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 'sav. ds. De GraafF. Hellevoetsluis, 'sav. ds. Westerhuijs. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Westerhuijs. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm.,nm. en 'sav. leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirkslaud, vm. en 'sav. ds. De Blois. Herkingen, vm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, geen opgaaf. INGEZONDEN MEDEDEELING. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren 1927. KERK. Oudsten. fen Bommel, ds. Polhuijs De groote vliegtochten. De Sir John. Carling ook vermist. Er bestaat groote vrees, dat de Sir John Carling, die Engeland reeds bereikt had moe ten hebben, het lot van de St. Raphael en de Old Glory heeft gedeeld. Toch biyft kapitein Fonck by zyn voor nemen ook nog dit najaar den overtocht te wagen. De Duitschers geven het voor dit jaar op. Men wil Broek en Schlee beletten over den Grooten Oceaan te vliegen. Zij hebben het tusschen Calcuta en Rangoon zwaar te verantwoorden gehad. net deurtjes, Philips Luid- f 175. meter, ïtie. om na gebleken ';'gen vast salaris, Jutomobielgebied te reflecteeren 1 machine jinders ertouw Iharken TEL. 224 Hoe U het ook draait „J. G." is altijd voor- deeiiger en smakelijker, dank zij de groote omzet. „Mikado" Closelrollen 200 gram. Alleen verhoop G. MOOIWEER - MIDDELHARNIS. Prijs per stuk 0,10,per 36 st.è/0,08J. SPECIAAL ADRES IN: Winkelzakken, Ansichtkaarten, Pak papieren, Vetvrij, Zijdepapier, enz. Kastranden f 3,00 per doos. Beslist verkrijgbaar bij i P. Wlelhouwe»» Middelharnis; N. J. Boer, SommelsdiJK, Zaaljer-Teepe, DIrksland; C. de MoolJ, Ouddorp; v. d. Maden, Oude Tonge, W. Bout, Brielle; A. v. d. Heuvel, Heiie voetsluls. Prijs per kwartaal. f l,~ Losse nummersf 0,07B Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 88 HOOI BEREIDEN ZONDER ZON. Kunstmest en weidebouw. Een nieuwe platenpasteur. LEEUWARDEN, 10 Sept. - Het is ondoen lijk om al het tentoongestelde behoorlijk recht te laten wedervaren, absoluut noodzakelijk is het hier en daar een greep te doen. Heden willen wij daarom de aandacht ves tigen op een methode van hooi bereiden zonder zon en zonder broei, welke door het Prov. Electriciteitsbedrijf in Friesland wordt gedemonstreerd. Hierbij gaat men uit van vroegtijdig gemaaid gras, dat in enkele dagen op het land winddroog is geworden. Dit product wordt opgestapeld om groote houten kokers, waardoor met behulp van een ven tilator lucht door de massa kau worden ge perst. Men moet bij het opstapelen alleen zorgen dat de dikte van de laag horizontaal en verticaal in de koker afgemeten niet grooter wordt dan 2.5 M.). Eerst laat men de temperatuur oploopen tot pl.m. 55 gr. C. Daarna zet men den ventilator open en wordt het ventileeren zoo lang voortgezet tot.deze zelfde plaats tot pl m. 40 gr. C. is afge koeld. In het begin moet minstens 8 uur per dag lucht door den stapel worden geperst. Dit wordt zoo lang voortgezet tot het product volkomen droog is geworden,-waarvoor 4 k 5 weken worden gerekend. Op die manier ver krijgt men uitstekend hooi, en wat in natte zomers vooral veel waarde heeft wordt men veel onafhankelijker van het weer. Wij hoor den reeds, dat een Duitsch professor tegen deze methode, waarby men de werking van de zon uitschakelt, aanvoerde, dat het hooi op deze wyze bereid, geen vitamine G. zou bevatten. Dit is mogelijk, doch of normaal bereid hooi na eenige maanden nog veel vitaminen zal bevatten is eveneens een vraag. Bovendien wordt naar het ons wil voor komen wel wat al te veel aandacht aan de „vitaminenkwestie" geschonken. Kunstmeststoffen. De propaganda-bureau der kunstmestfabri- kanten komen hier goed voor den dag. Het paviljoen van het Kali-syndicaat noemen wij reeds bij onze bespreking van de tentoonstel- lieg in Almelo. Ditmaal willen wy wat nader ingaan op de expositie van de luchtstikstoffabrikanten Be halve het mooie paviljoen, waarin aanschou- weiyk wordt voorgesteld wat met 1 K.G. stik stof is te bereiken, n.l. een opbrengstverraeer- dering van 100 K G. aardappelen, 40 K.G hooi- 20 L. melk, 20 K.G graan, pl.m. 30 K G.stroo, 250 K G. voederbieten. Tegen' een zwarten achtergrond worden bovengenoemde produc ten den bezoekers getoond. Een gelukkig idee is het geweest, om rond om het paviljoen voor enkele maanden stik- stofbemestingproefvelden aan te leggen. Die zijn nu juist zoover, dat duidelijk de bedoeling van den proefnemer blijkt. In dit geval was dat natuurlijk, om duidelyk te doen uitko men de rentabiliteit van stikstofbemesting van grasland, en speciaal van zwavelzure ammoniak (met 20J pCt. stikstof) en ureum (met 46 pCt. stikstof), twee van de vier pro ducten van de I. G. Farbenindustrie A G. Natuurlijk is in de proefveldjes de noodige variatie gebracht. Zoo werd o.a. het resultaat van een sterke stikstofbemesting van wei- W. HEIMBURG VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) J 57) Tante Bertha? Ja, als Tante Bertha eens kwam I Op een vriendelijke, hartelijke uitnoodiging! Maar welke reden zou Mariene opgeven voor haar eensklaps zoo dringend verzoek? Zij zat aan de schrijftafel en hield de pen in de band, niet wetende hoe zij den brief aan tante Bertha zou beginnen. In dien langen, moeilijken tijd waren ze ook eenigszins van elkander ver vreemd. Mariene was eigenlijk in het diepst van haar hart altijd nog boos op de vroeger zoo vergode tante. Doch dit zou zich wel vinden. Als ze nu "laar wilde komen! Op haar vlugge manier; in het vurig verlangen een steun en beschermster bij zich te hebben, stelde z'j een telegram op, waarin zij de oude dame dringend verzocht, eenige weken bij haar te komen togeeren. Toen het telegram verzonden was, begaven haar a'le hoop en moed, dat haar wensch zou vervuld gorden. Robert zou zijn moeder immers niet Runnen missen. En het moederlooze kindl Na tuurlijk zou er een weigerend antwoord komen I Neerslachtig zat ze in haar boudoir. Ze had zich "toe gedacht, wie haar zou kunnen helpen, en land met „grazende koetjes" gedemonstreerd. De bemesting maakte het nl. mogelijk op dezelfde oppervlakte 5 in plaats van 3 koeien te weiden. Dat zijn voorbeelden, welke tot de boeren „spreken". Het is goed gezien de leiding van derge lijke bureaux aan landbouwingenieurs op te dragen. Men voorkomt daardoor een te sterke eenzydige voorlichting. Zoo valt hier op een grafische voorstelling van de verhoogde bo dem-opbrengst door kunstmest, betere be werking, enz. verkregen, waarin duidelijk naar voren komt, dat de akkerbouwgewassen tot nu toe veel meer hebben geprofiteerd van den vooruitgang der landbouwweten schap dan het weiland. Voor den Frieschen weideboer dus een aansporing, om meer aan dacht aan het weiland te schenken. Chilisalpeter ontbreekt al evenmin, zij het met een inzending welke minder de alge- meene aandacht trekt. Mooi zijn hier een drietal symbolische schilderyen, voorstellen de een calicheveld, de aankomst der schepen met chilisalpeter te Rotterdam en het resul taat van een bemesting met dien kunstmest, Veel interesse wordt hier getoond voor het nieuwe product volgens de methode Guggen heim gefabriceerd. De afwijkende kleur (het is nl. een wit zout) maakt echter, dat het, ondanks het iets hoogere stikstofgehalte, door de boeren eenigszins wordt gewan trouwd. Bij informatie bleek ons, dat reeds verschillende ladingen zijn aangevoerd, doch dat, om bovengenoemde reden, de afzet met moeilijkheden gepaard gaat. Door deze nieuwe methode is het mogeiyk caliche met een laag salpetergehalte (10—12) pCt.) te verwerken. Hoe de bereiding precies geschiedt was nog niet aan den ons inlich- tenden landbouwingenieur bekend. Men is daar nog wat geheim mee. Zuivelwerktuigen. De zuiveljaarbeurs is ditmaal te Leeuwar den gehouden. "Het is dus onnoodig te zeg gen, dat wij nog nooit een zoo volledig stel werktuigen voor de zuivelbereiding, voor de reiniging van benoodigdheden en voor de ver pakking der producten op een landbouwten toonstelling by elkaar hebben gezien. Verder waren er natuurlijk stands betreffende melk- contröle, weegwerktuigen, apparaten voor melkonderzoek, glaswerk enz. Oyer de juiste methode van pasteuriseeren is nog steeds niet het laatste woord gezegd. Dit komt wel duidelyk uit in de groote ver scheidenheid van pasteuriseertoestellen, wel ke de tentoonstelling ons laat zien. De firma W. Mertens te Amersfoort demonstreert er een platenpasteur van de Aluminimum Plant and Vessel Comp. te Londen, ingericht voor kaasmelk met een uurcapaciteit van 8000 L. Voordeelen van deze nieuwe vinding zijn, dat de melk niet door stoom, doch door warm water wordt verwarmd, dat de verhitting geschiedt zonder dat lucht toe kan treden terwijl door de wijze van behandeling schuim- vorming wordt voorkomen. Verder vermelden wij de verschillende kaasmachines, waaruit blijkt, dat de indu strialisatie van de kaasbereiding steeds ver der voortgang maakt. De karnkneders dit tenslotte werden evenals de verschil lende centrifuges in steeds forschere modellen gebouwd, zoodat groote kwantiteiten room tegeiyk kunnen worden verwerkt, hetgeen aan de uniformiteit van het product ten goede komt. was daarbij tot de verrassende en tevens droevige ontdekking gekomen, dat behalve tante Bertha niemand genoeg betrekking op haar had, om haar dit offer te brengen. Ja, als ze haar moeder nog had gehad! Met deze zou ze van het begin af alles wat haar hinderde hebben kunnen bespreken. Deze had haar kunnen raden en helpen, en zeker zou er veel niet zijn gebeurd of zich anders ont wikkeld hebben! Haar vader? Hij had nu andere plichten, en zelfs als hij niets te doen had gehad, zou hij geen begrip hebben van wat cr in haar gemoed omging en haar in dit geval dreef. En verder? Wien had ze dan nog meer? Niemand! Ze had wel een paar jaren in het stille huis van de twee oude zusters te Lausanne gewoond. Maar deze waren altijd boos op iiaar gebleven na het blauwtje, dat zij indertijd den jongen dominéé had laten loopen En toch, ze waren oud en zwak en konden haar niet helpen. Zij sprong op en liep het vertrek radeloos op en neer. En telkens zwierven haar gedachten her en derwaarts, een hart zoekend, tot haar hulp bereid en telkens keerden ze onverrichterzake terug. Niemand behalve dien eenen! Zooals te verwachten was, had tante Bertha een weigerend antwoord gezonden. Mariene werd bleek en zwak in den eerstvolgenden tijd. Zij bleef thuis en liet de kinderen bij het mooie najaarsweer alleen wandelen. Ze zocht afleiding in haar werk. Met een helden moed, waarover zij zichzelve verbaasde, begon zij, door de tweede meid geholpen, de kamer van haar man op te ruimen en deze tegen zijn terugkomst ONTSMETTING DER ZAAIZADEN, Voorzichtigheid gewenscht. Nu de weersgesteldheid gedurende de maand Augustus de kwaliteit van vele par tyen zaaizaad zeer heeft doen verminderen, is de kans zeer groot dat bij gebruik van kopervitriool als ontsmettingsmiddel voor de zaaizaden de kiemkracht wordt benadeeld. Voor die partyen, welke voor het slechte weer hebben geleden raadt daarom de Planten- ziektenkundigen Dienst het gebruik van dit middel af. Ook zal bij aanwending van Ger- misan en Uspulun universal (vroeger Tillan- tin in een sterkte van 100 gr. op 3 L. water bij sommige partyen kiembeschadiging nog niet geheel zijn buitengesloten. Vandaar dat voor dit jaar de volgende voorschriften ter ontsmetting worden gegeven. De partijen, welke droog zijn ingehaald en niet uitgeloopen zijn geweest kunnen op de gewone wyze worden ontsmet. Tegen steen- brand en fusarium in tarwe omscheppen met kopervitriool 200 gram opgelost in 2J L. water of met Germisan of Uspulun universal 100 gr. opgelost in 3 L. water per H.L. tarwe, om scheppen met Germisan of Uspulun universal. 50 Gr. opgelost in 3 L. water werkt ook zeer goed doch is niet altijd geheel afdoende. Tegen strepenziekte, steenbrand en Fusarium in grest omscheppen met 100 gram Germisan opgelost in 3 L. water per H.L. gerst. De partyen welke hebben geleden worden niet onsmet met kopervitriool. Tarwe wordt omgeschept met een oplossing van 50 gram Germisan of Uspulun universal op 3 L. water per H.L. Ter ontsmetting van gerst gebruikt men 50 gram Germisan op 3 L. water per H.L. Bij de bestryding van den stuifbrand, welke alleen kan geschieden door behandeling met warm water, moet ook in zeer hooge mate met de kwaliteit van het graan rekening worden gehouden. Graan, dat uitgeloopen is geweest, of niet goed droog binnen is gekomen, verdraagt de warmwaterbehandeling gewooniy k niet meer. Aangeraden wordt om, indien men tot toepas sing van de warmwaterbehandeling wil over gaan, vooraf van iedere partye een monstertje1 te ontsmetten en hiervan de kiemkracht te be- j palen. De ontsmetting met warm water ge schiedt door de tarwe of de grest 1^ uur in water te weeken, daarna 4| uur buiten water na te weeken, om ze ten slotte gedurende 10 minuten in warm water onder te dompelen. Voor tarwe moet de temperatuur bedragen 53 gr. C., voor grest 51-52 gr. 0. Wat de pompoen vertelde. Door een fruitkweeker te Naaldwyk werd dezer dagen op de veiling een groote, plat- ronde pompoen aangevoerd, welke 77 pond woog. De vrucht was voorzien van de vol gende inscriptie: „Wie uwer heeft er ooit aanschouwd Zoo'n groote bol van zuiver goud. Zorgt Kees of Boef of Achtsterib, Dat je dit koopje niet ontglipt 1" De drie met name genoemde kooplieden zagen dit koopje zich echter toch ontglippen. SCHURFT OF POKKEN OP AARD APPELEN. Dezer dagen was ik in correspondentie met den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, over het optreden in verschil lende gronden van' Schurft of Pokken. Er was n.l. by een Landbouwer beweerd dat op een stuk land waar altyd pokkerige Eigenheimers groeiden, de[Roode Star gerust verbouwd kan worden als niet vatbaar voor deze kwaal. Dit is toch niet het geval daar de Roode Star wel degelijk vatbaar is, hoewel iets minder dan andere soorten. Op land waar schurft sterk optreedt kan de Roode Star ook zeer pokkig worden. Wanneer er nu Landbouwers zijn die een perceel hebben daar zy van weten dat pokken voorkomen bij de teelt van Aardappelen, ver dient het aanbeveling eens een proef te nemen met het groen onderploegen van rogge of tarwe. Het is n.l. gebleken, dat daar het onder brengen van versch gras in groote hoeveel heid de schurft minder optrad. Wanneer de verbouwer nu spoedig rogge of tarwe zaait, kau dit volgend voorjaar reeds een flink gewas zijn geworden, het moet dan even voor hat klaarmaken van het land ondergeploegd worden. Verder moet geen Chili of andere alcalische meststof gebruikt worden, daar dit de schurft in de hand werkt, dus zuur bemesten. Wanneer er proeven genomen worden zal ondergeteekende dit gaarne vernemen. Controleur v/d Holl. Mij. van Landbouw. G. v.-d. Heiden. Sommelsdyk, Sept. '27. bewoonbaar te maken. Zij stofte met eigen hand de boeken en de hooge kasten af, poetste het zware zilveren schrijf- gamituur op de vierkante tafel, dat een dankbare Russische patiënt hem vereerd had, en schikte de plooien van de dikke overgordijnen, uit echt Oostersche stof vervaardigd, ook het geschenk van een herstelde dame uit het buitenland. Zij bracht de pendule aan den gang, legde vuur aan in den haar den wierp zich nu in een van de groote fau teuils en staarde in de koesterende vlammen. Ze dacht terug aan oude, zalige tijden tijden, toen ze daar zoo innig gelukkig met Erik had gezeten, niet onderstellende, dat 't ooit ooit zou kunnen veranderen. Zij streek langs haar vinger, waaraan de trouw ring ontbrak, en vroeg zich af of Erik dien mee genomen of hier ergens weggesloten zou hebben. En nu overviel haar weer de angst voor den eerstvolgenden tijd. Anders had ze haar heil, haar redding in het bosch, in de natuur gezocht. Maar thans! Ze kon 't bijna niet langer uithouden. Twintigmaal daags op zijn minst passeerde de schilder, de oogen naar haar hoekvenster opslaan de. Dagelijks kwam er een bouquet van hem, dat geregeld geweigerd zou zijn, als men ooit een bode te zien had gekregen. Maar de kostelijke bloemen lagen bij het aanbreken van den dag op de stoep, terwijl het adres in de brievenbus was gestoken. Mariene verbood, haar die ruikers te brengen. Keuken- en werkmeid eigenden zich deze dus toe en versierden haar kamers en de keuken prachtig met orchideeën en tuberozen en viooltjes. De brief jes wierp Mariene ongelezen in den brandenden haard. De dienstboden begonnen te meesmuilen en open- NED. SCHIP BIJ MAASSLUIS GEZONKEN. Aunvaring by Poortershaven. Het s.s. „IJselmonde" door een Engelsch schip lekgestooten. De bemanning sprong overboord om zich zwemmende te redden. Vier personen vermist. ROTTERDAM, 10 Sept. Vannacht onge veer twee uur heeft nabij Poortershaven een ernstig scheepsongeval plaats gehad, waarbij vier personen zijn verdronken. Om kwart over twaalf vannacht was het s s. „IJselmonde" van Gebr. van Uden met een lading cokes uit de Waalhaven vertrokken, met bestem ming naar Helsingfors en nauwelyks enkele uren later was het vaartuig een hulpeloos wrak, dat aangevaren en omgeslagen was. De eerste berichten luidden zeer veront rustend. Men sprak van negen dooden en vele gewonden, doch gelukkig bleek het aantal slachtoffers aanmerkeiyk minder. Reeds kort na het ongeluk waren wy in de gelegenheid een onderhoud te hebben met verschillende 1 leden van de bemanning, die ons een omstan dig verhaal deden van het gebeurde. Het eerst spraken wy den eersten stuurman M. C. de Graaf. „Ik had wacht te kooi", aldus de stuurman, „en werd tegen tweeën wakker van een stoot op de fluit en eenige oogenblik- ken later voelde ik een hevigen schok, terwijl het schip sterk begon te hellen. Ik snelde naar dek en zag, dat wij zinkende waren. Het bleek, dat wy in aanvaring waren ge weest met het Engelsche stoomschip „Eller- dale", dat, zooals ik later hoorde, van Mon treal kwam. Ik commandeerde dadelijk „de boot over bakboord", doch wy zonken zoo snel, dat er geen denken meer aan was. Het grootste deel van de bemanning sprong over boord en trachtte zich zwemmende te redden. Ik zelf zwom in de richting van het eiland Rozenburg en toen ik na een tijdje omkeek, zag ik, dat de „IJselmonde" gekapseisd was. Na een half uur zwemmen bereikte ik den den eiken ochtend al vroeger en vroeger de huis deur, in de hoop den aanbidder hunner meesteres op het spoor te komen. Maar 't gelukte hen niet. De gevolgtrekking lag echter voor de hand, dat de heer, die zoo dikwijls bij mevrouw venster- parade maakte, de gever moest zijn, dezelfde, dien mevrouw hen had bevolen niet binnen te laten en die zich toch bij zijn eerste bezoek als een oude kennis had laten aandienen. En de koetsier wist, dat die heer een schilder was, een vreemde schilder, die het portret van de prinses maakte, en die zeker op de mooie en jonge mevrouw Dannz verliefd zou zijn geworden, toen zij in Italië was. Mariene leed onder de vrijwillige gevangenschap, die zij zich had opgelegd. Ze verlangde zoo naar het bosch, naar frissche lucht en beweging. Op een goeden dag schelde zij het kamermeisje. „Johanna, kunt ge soms te weten komen, wanneer de prinses wordt uitgeschilderd?" Johanna zeide, dat zij 't aan de vrouw van den portier zou vragen. 't Duurde ook niet lang, eer zij terugkwam. Vrouw Rhode had gezegd, dat dit heel verschillend was. Gewoonlijk in den voormiddag, maar Hare Hoogheid hield den tijd aan zich. Doorgaans kwam mijnheer Romer geregeld om tien uur, maar dan werd hij soms weer weggestuurd en voor later besteld. „Goed! Dankje, Johanna!" Iets over tienen verliet Mariene den volgenden dag het huis. Uit voorzorg door de achterdeur. Zij sloeg een smal pad in, dat achter haar huis naar het bosch voerde. Drie-, viermaal kwam zij ongestoord weer thuis, 't Was stil en rustig op den weg, de frissche lucht wal, waarna men mij in het stoomgemaal van droge kleeren voorzag". Wat de man aan 't roer vertelde» De man aan het roer, die zich met den loods op de brug bevond, vertelde ons daarna, dat om tien minuten voor tweeën de „Eller- dale" in zicht kwam. Wij gaven een stoot o"p de fluit, aldus de roerganger. Aanvankelyk hielden wy alle twee goeden wal, doch plot seling zag ik de „Ellerdale" omzwenken en recht op ons aankomen. De loods comman deerde nog hard bakboordroer, maar het was al te laat. De Engelschman trof ons aan bak boord, ter hoogte van de machinekamer, waar een groot gat onder de waterlyn ont stond. Onmiddellyk begonnen wy te zinken en in een oogwenk stond de machinekamer vol water. Doordat de deklast cokes begon te rollen, helde het schip sterk naar bakboord en voor wij een boot konden stryken, sloegen wij om, en geraakten aan den grond. De sleepboot „Griekenland" van Piet Smit, die in de nabijheid voor anker lag, maakte on middellyk stoom en verleende assistentie. Verschillenden onzer, die overboord gespron gen waren, konden door de „Griekenland" worden gered. Ook de „Ellerdale" zette on middellijk een boot uit, welke eveneens een man wist op te pikken. Kapitein Klontje, die met de „IJselmonde" zijn eerste reis maakte, en de loods zyn in den romp van het schip gebleven. Tot zoover her verhaal van den roerganger^ Bij een eerste appèl ontbraken verschillende leden van de bemanning. Zoo miste men o.a. den eerste stuurman en den eerste machinist, doch later bleek, dat deze zwemmende den wal had kunnen bereiken. Verschillende leden van de bemanning hadden het door het koude water zoo te pakken gekregen, dat zy in het ziekenhuis te Maassluis moesten worden op genomen. Intusschen was men tot de ont dekking gekomen, dat zich nog meer mannen aan boord van het omgeslagen schip moesten bevinden. De matroos G. Faber stak met zyn hoofd door een patrijspoort en hing verder met het geheele lichaam in het water. Anderhalf uur heeft hy daar zoo gehangen, voordat men er in slaagde hem te bevrijdeu. Tenslotte gelukte dit, nadat men met behulp van snijbranders een gat in het schip had gebrand. „Daar ben ik goed afgekomen", vertelde de man ons later. „Wilt u gelooven, dat ik geen cent meer voor myn leven gaf. Ik heb in die paar uur meer meegemaakt dan in myn heele leven." Op zoek naar de vermisten. Op het oogenblik is men bezig om op ver schillende plaatsen gaten in den romp te branden, om te trachten de vier menschen, die nog vermist worden, n.l. twee matrozen, een stoker en een donkeyman, naar buiten te brengen. Men heeft weinig hoop, dat zy nog in leven zyn. Experts van Gebrs. van Uden stellen thans ter plaatse een onderzoek in. Men hoopt het schip, dat buiten de vaargeul en dus niet gevaarlijk voor de scheepvaart ligt, nog te kunnen omtrekken en daarna het gat te kunnen dichten. De „IJselmonde" meet 2200 ton dwt. en is in 1918 gebouwd. Het schip was eerst j ,1. Zondag van een lange reis teruggekomen. De bemanning maakte, op een enkele uit zondering na, de eerste reis. De „Ellerdale", welke niet ernstig aan den verkwikte haar en ze voelde zich, althans in dit opzicht, wat gerustgesteld. Ook thans sloeg zij weer den weg naar Gun- thersfelde in. 't Was een sombere dag echt najaarsweer. Donkere wolken hingen laag neer, alsof er sneeuw zou komen. Maar zij vond 't toch prettig om eens flink te loopen, en de vochtige lucht met volle teugen inademend, ging zei a verder en verder. Toen zij den berg naar den Bis- marcktempel opklom en van daar het voetpad langs naar Gunthersfelde, kon ze zoo goed als zeker zijn niemand te ontmoeten, daar de wandel paden van het Sanatorium zich niet in deze rich ting uitstrekten. AI achter den tempel begon het hertogelijk domein. Wel een uur was zij voort gegaan, om toen eindelijk terug te keeren en den weg, dien zij gekomen was, langzaam weer af te dalen. De klok op het Sanatorium sloeg twaalf, toen zij het roode, blikken dak van het Bismarck- tempeltje weer in het oog kreeg, dat in de grauwe, eentonige omgeving helder afstak tegen de groene dennen en de donkergrijze lucht. Ze moest vlak langs dit aan twee kanten ge opend gebouwtje gaan. Toen zij wat dichterbij, kwam, hoorde ze lachen en werd weldra twee dames en een heer gewaar, die hier even zaten uit te rusten van het klimmen. Tot haar schrik en ontzetting herkende zij de prinses met een hof dame en Albert Romer. Aan omkeeren was niet te denken ze hadden haar al gezien. Zoo haastte zij zich dus met een eerbiedige buiging haar weg te vervolgen. Maar de hofdame snelde haar op vorstelijk bevel na, en goed- of kwaadschiks moest Mariene voldoen aan het verlangen der prinses om kennis met haar te maken. Wordt vervoiedy

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1