RADIO-TOESTEL Tandarts KROS Marts J. I Bil IJS EERSTE BLAD STOQMBOOTDIENST Kunsttanden - Gebitten EIM Voorstraat 209 - Sosimelsdijk C. BAKKER ROTTERDAM. - Iel. 8088. f 135,-. 4 Philipslampen. 1 luidspreker. 1 hoofdtelefoon. 1 anode 90 Volt. 1 accu Varta. 10 spoelen. Antenne materiaal. 2 jaar garantie f 135,-. Friesch Eigenheimer Pootgoed Roode Star, Alfa's, Bravo's Fa. W. C. POSTMA - Harlingen- ZATERDAG 10 September 1927 9' jaargang. - n°. 87 feuilleton. DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. 30 ets. per doosje DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG RECHTZAKEN. 1 9 27. riijk de New Republic en dej fide bladen, toch al op opposi- tijd gevonden het rapport van pkijken en namen het duchtig [Het scheen dat, nadat men idee was gebracht dat het [ijk was het rapport uit een k beschouwen, velen de oogen |uim een" week later b.v. viel lief aan de New-York Times [ooral door zijn connectie met :y Association alhier zoo be- I Fabian Franklin op mees ter- Ie wijze het rapport van Ful- laan. En na Franklin kwamen kam zelfs weer de New Repu- [wee dagen later met een uit- pp het rapport, dat het blad rijn eigen tijdschrift drukte, [et op de wijze van advertentie, Ij de in nam van de New-York |eeft alles niet mogen baten, tti zijn dood. Als helden zijn kgemoet gegaan, die per slot pnde onzekerheid een einde i de consternatie en beroering ng dezer doodstraf in het gebracht, heeft het Ameri- bk zich buitengewoon kalm Ipaar openlijke protestdemon- I redevoeringen een enkel lar was het mee afgeloopen. Jeer voorbereid en van over- de grootste voorzorgs- kcht genomen. Vooral in Bos- fin Boston was tot de tanden Iwees van het begin af, dat zij lak maakte. Het kan zijn dat het nog tot ernstiger botsingen komen zal tusschen publiek en politic b.v. bij gelegen heid van de crematie der slachtoffers maar het valt te betwijfelen. Men weet in dit land van groote democratische reputatie al buiten gewoon goed de radicale en zoogenaamd radicale elementen in toom te houden. Zoo genaamd radicaal want alles wat maar een millimetertje afwijkt van het alledaagsche wordt met „radicaal" gebrandmerkt, waardoor men vrijwel kan zeggen dat de geheele in- tellectueele en literaire klasse, op het oogen- blik onder die rubriek is ingedeeld. Wat daar toe bijdraagt, is het feit dat in het buitenland vooral de uiterst radicale elementen het in de Sacco-Vanzetti betoogingen tot opstootjes hebben laten komen. En omdat het gemakke lijker is den toestand te beteugelen door een ieder over een kam te scheren, is ieder die gelooft aan de onschuld van Sacco en Van- zetti een radicaal geworden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren 4'te- m n wtve&e n. \ofv /let- aetZifc. □ROT VERVOLGD, MIÜDELHARN1S-R0TTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 15 MEI 1927 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis 4.30 vm. A.Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V.Middelharnis 6.30 vm.A. Vlaard. 9.00 vm.** A. Rotterdam 10.00 vm. A. Brlelle 10.30vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V.Rotterdam2.16nm. V.Vlaard.3.05nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15 nm. V. Vlaard. 4.05 nm. ft V. Brielle 2.40 nm.§ A. Middelharnis 6.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.28 vm. en 7.20 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.09 vm. van Vlaardingen. f In aansluiting op den trein van 2.51 nm. (14.51) en 2 57 nm. (14.57) te Vlaardingen. ff In aansluiting op den trein van 3.30 nm. (15.30) en 3.48 nm. (15.48) te Vlaardingen. Te Vlaardingen overstappen. Als Feestdagen zijn te beachouwen: Nieuwjaarsdag, 2e Paaachdag, Hemelvaartadag le Pinksterdag en de belde Keratdaaen. Spreekuren Dagelijks van 8V2 tot 10 uur voorm. en van 1 tot 2Va n-H- en volgens afspraak. TeleSoon No. 236. Geheel pijnlooze speciaal Medische behandeling. Betaling desgewenscht in t2 maands termijnen ook voor Zieken fondsleden. Inlichtingen kosteloos BUREAU voor Tandheelkundige Middenstands-verzekering Adm. G. DE WAARD, Van Heusdestraat 13b, Rotterdam aan lijn 5 en 15. Telefoon No. 30013. Geopend van 94 en 79 uur. Agentschappen Mej. J. KREUKNIET. Wolphaertsbocht 181a, ChnrloSs. G. KREUKNIET, Strijenschestraat 56; C. BRUSSAARD. Nassaulaan 20 beiden te Schiedam. A. C. RIETHOF, Dorpsstr. 39, Rhoora. HOOGSTRAAT 253 ZIT O AG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, yan 9 töt 2 onr Goedgekeurd met ÏO. Ooedgekeurd met 91/2 en ÏO. Vraagt prijsopgave bij Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0,07' Advertentiën v. I—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanyragen f 1,per plaatsing tot een maximum yan 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. DE VLUCHTEN OVER DEN OCEAAN. BERTAUD VERTROKKEN. Floyd Bertaud en Chester Hill hebben den tocht van Amerika naar Rome onder nomen. Kapitein Courtney wordt nog alttfd in La Coruna opgehouden. De Duitscher Udet nog steeds voor nemens den tocht te wagen. De Old Glory op weg naar Rome^ De Old Glory met Floyd Bertaud en Chester Hill aan boord is Dinsdagmiddag om 1 uur 23 Amerikaansche tijd (18 uur 43 Neder- landsche zomertyd) te Old Orchard in den staat Maine opgestegen voor de 4100 myl lange vlucht naar Rome. De vliegers volgen zooveel mogeiyk de route van de St. Raphael en zullen boven New Foundland een krans in zee werpen ter eere van de nagedachte nis van Nungesser en Coli met het opschrift Jullie hebben den weg gewezen, wy volgen". Het toestel, een eendekker van Fokker mot drie motoren, geheel gelijk aan de St. Raphael, was Zaterdag van het vliegveld Rooseveldt by New-York naar Old Orchard vertrokken, nadat eerst op verzoek van Hearst, die den tocht betaalt, inspecteurs van den regeeringsvliegdienst het toestel lucht waardig verklaard hadden. Naar Reuter meldt, is het vertrek uit Old Orchard geschied onder de beste condities, kis Bertrand er in slaagt Rome te bereiken zal hy een nieuw afstandsrecord gevestigd hebben voor de langste vlucht zonder tus- schenlanding. De laatste weerberichten moe ten heel gunstig zy'n. Als wij de New-York Herald mogen ge- looven, heeft Bertrand Maandag, toen hij zijn toestel voor de groote vlucht in orde bracht, verzekerd, dat hy bij behouden aankomst te Rome van plan is ook terug te vliegen. Hij wilde daartoe vertrekken van de Marokkaan- sche kust, omdat daar een uitgestrekt strand is, dat hy het geschiktst acht om op te stygen. Dat was ook de reden, dat hy Old Orchard met zyn breede strand voor zijn huidig ver trek heeft uitgekozen. Van Marokko zou hy dan de Zuidelijke route kiezen naar Florida, gebruik makende van de passaatwinden, die naar zyn meening den byna 1500 K.M. lan goren weg goed zullen maken. Maar dit is toekomstmuziek. Hoofdzaak is natuurlijk, dat Bertrand en Hill heelhuids over den Oceaan komen en er in slagen Rome te bereiken. DE OLD GLORY NIET WEERGEVONDEN. Verder luchtvaartnieuws. Het lot van Bertaud, cs. De draadlooze noodseinen van de Old Glory z(jn door verscheidene schepen in de buurt opgevangen, evenals door het station bij kaap Race. De Transylvania, die 83 myl en de Car- mania, die 170 myi van de aangegeven plek verwijderd was, hebben onmiddellijk hun koers gewyzigd en zyn ter hulp gesneld. De Transylvania was er het eerst, maar de kapitein heeft reeds draadloos gemeld, dat bij geen enkel spoor van een vliegtuig heeft ontdekt, ofschoon hij zijn opsporings-pogin- gen reeds 50 mijl van de aangegeven plek begonnen was. De zee is zeer ruw en er staat W. HEIMBURG VERTALING VAN HERM1NA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 56) Toen Trui terugkwam en de kleinen in de kinderkamer bezorgd waren, kreeg Mariene hoed en paletot en begaf zich naar het bosch. In de inrichting luidde juist de etensbel, zoodat ze hoopte en verwachtte in den naasten omtrek geen ster veling te zullen tegenkomen. Op eens overviel haar de lust, het oude pad weer eens op te Ioopen, dat zij en Erik hun engagementspad noemden, 't Lag op de helling van den berg, tegenover het huis. Het bosch was al gedund en langs de Elseke wandelde zij over bruine, vochtige bladeren. Lang zaam, op haar parasol leunende, beklom zij de oerste hoogte en bleef toen stilstaan om achterom te kijken naar de plek, waar haar huis in de middagzon lag. Als een beeld van vrede en geluk! En welke stormen hadden er toch al gewoed onder bet dak, welks pannen nu in de heldere zon als zilver schitterden. Zij keerde zich zuchtend om en iiep door; met geweld verdreef zij de sombere gedachten, die baar, ondanks al haar goede voornemens, telkens overvielen. Ze begon binnensmonds een vers op te zeggen. Dit deed ze graag en had ze ook altijd al als kind gedaan, met neergeslagen oogen door een hevige wind. Het feit, dat het vliegtuig slechts één noodkreet heeft laten hooren, ofschoon het een installatie aan boord had, die de seinen op gezette tyden automatisch moest herhalen, doet reeds vreezen, dat het kort na het uitzenden van den hulproep in zee gestort en vergaan is. De plaats die Floyd Bertaud en Hill aan gaven, was slechts 700 mijl uit de kust van New Foundland, zoodat zij nog niet eens het midden van den Oceaan bereikt hadden. Behalve de Transylvania hebben ook de Carmania, de Lapland en de California de plaats bereikt, die de in nood verkeerende vliegers hadden aangegeven, maar ook deze booten hebben geen spoor van een vliegtuig ontdekt. De California had echter te zes uur 's morgens, twee uur voor het noodsein op gevangen werd, de vliegers gezien en deze drie booten zyn daarom langs drie wegen, ongeveer een mijl uit elkaar, naar die plaats vertrokken, in de hoop onderweg nog iets te ontdekken. Bovendien werd het gisteren nog altyd mogelijk geacht, dat de Old Glory bij het opsteken van den storm teruggekeerd was en nog kans gezien zou hebben een of ander punt van de kunst van New Foundland te bereiken, waar de vliegers slechts 4 uur vandaan waren. De kans op redding van de vlieger is ech ter niet groot, vooral niet, daar zy zich, naar de Seewarte te Hamburg opmerkt, juist in de kritieke zone bevinden waar de koude luchtstroomen van de Pool tot zware wervel stormen aanleiding geven 6n waar bovendien op het oogenblik zware regens vallen. tegen den heest (Adv.) Behalve de beide vliegers Floyd W. Ber taud en James de Witt Hill, bevond zich nog aan boord de heer Phil Payne, hoofd redacteur van de Daily Mirror uit New-York, die als vertegenwoordiger van Hearst, den dagbladkoning, die den tocht betaalde, de reis meemaakte. Payne had zich het vorig jaar naam gemaakt in de Amerikaansche journalistiek door zijn onderzoek in de zaak Hall-Mills, de droevige geschiedenis van de predikantsvrouw, die haar man en een koriste van het kerkkoor heeft doodgeschoten, toen zij hen samen verraste. Bertaud en Hill waren twee bekende Ame rikaansche postvliegers. Hun Fokker vliegtuig was een eendekker, speciaal voor den tocht over den Oceaan gebouwd en voorzien van één Engelsche Bristol-Jupiter motor van 450 P.K., met luchtafkoeling. De gevaarlijke vluchten over den Oceaan. Op de geslaagde vluchten van Lindbergh, Chamberlin en Byrd, die welhaast het droeve lot van Coli en Nungesser en van de St. Roman en zijn metgezellen, die in het Zui delijk deel van den Atlantischen Oceaan om gekomen zijn, had doen vergeten, zLjn de ongelukkige wedvlucht naar Hawai, waarop twee vliegtuigen verloren zijn gegaan, met vader's of tante's tuin loopende en al het andere om zich heen vergetende. En ook in later jaren was 't een van haar middelen om pijnlijke of hin derlijke gedachten van zich af te zetten. Terwijl zij boven op het begroeide plateau onder de reeds ontbladerde boomen liep en zich een vers van Scheffei trachtte te herinneren, klonk plot seling een mannenstem onder haar: „Eindelijk Eindelijk mevrouw!" Zij wendde het hoofd om. Daar stond Albert Römer, de schilder uit het pension te Pallanza, in een demi-saison vóór haar, zijn vilten hoed met breeden rand in de hand. Met zijn blauwe oogen zag hij haar half ootmoedig, half ondernemend aan. „Mevrouw Mariene doe ik u schrikken? Maar ge wist toch wel dat ik woord zou houden, dat ik hier zou komen ge hebt mijn bloemen immers ontvangen? Mariene!" De jonge vrouw keek onwillekeurig naar alle kanten om. 't Was een netelig moment. Geheel alleen stond zij daar tegenover den man, die plan scheen te hebben haar opnieuw met zijn aanzoek lastig te vallen. Het hartstochtelijk tooneei in Itaiië stond haar aanstonds voor den geest. Toen was ze dicht bij huis geweest maar hier Plot seling bekroop haar de vrees. Allerlei gedachten verdrongen zich in haar hoofd. Wat zou ze doen, wèt zou ze zeggen, om dien opgewonden Man aan het verstand te brengen, dat hij zich niet de minste illusies moest maken? Het beste was misschien, maar net te doen, alsof ze hem niet begreep. Ze bleef dus staan. „Goedendag!" zeide zij, uiter lijk kalm en bedaard, ,,'t Verwondert mij u hier te zien, mijnheer Römer. Maar laat ik u niet op houden, ge hebt plan het bosch in te gaan, en ik moet gauw naar huis, naar mijn kinderen," een derde, dat ben op was gaan sporen, zoomede de vermissing van Minchin c.s. en nu weer dit drietal gevolgd om ons nog eens te herinneren aan de groote gevaren, die het vliegen over de uitgestrekte wateren van den Atlantischen en den Stillen Oceaan met de huidige toestellen met zich brengt, vooral wanneer dit geen z.g. vliegbooten zyn, watervliegtuigen, die tegen een vrij ruwe zee zijn opgewassen. Wij hebben al eens gewag gemaakt van de stemmen, die erin Amerika en Engeland zijn opgegaan tegen dit soort vluchten, die men als een te roeke- looze onderneming beschouwt om er kostbare menschenlevens aan te wagen dat men ook een ander standpunt in kan nemen, heeft men kunnen zien aan het hoofdartikel van de Daily Mail naar aanleiding van Min- chin's ondergang, waarvan wij Zondagochtend gewag hebben gemaakt. Tot degenen, die de Oceaanvluchten af keuren behoort ook de heer Fortan, de direc teur-generaal van het Fransche luchtvaart departement. Het oordeel van het hoofd van de Fransche luchtvaart. „Ik ben nogal krachtig aangevallen", zei de heer Fortan in een interview met de New York Herald, „over het feit, dat ik geen toestemming heb willen geven voor een offlcieele Fransche vlucht. De luchtvaartdienst kan particulieren niet beletten dergelijke pogingen te ondernemen, en als wij gedaan hebben wat wy kunnen om hen te ontmoedi gen, zonder dat zij hun plan willen opgeven, zyn wij om redenen van menschlievendheid wel verplicht hen zoo veel mogelijk te steu nen. „Wy eischen daarbij echter zekere voor zorgen. Wij beseffen dat er zelfs aan een vlucht per watervliegtuig nog genoeg risico verbonden is en hebben daarom verschillen de proeven voorgeschreven. Geen landvlieg- tuig mag een dergelijke vlucht ondernemen als het niet zoo is gebouwd, dat het 24 uur kan blyven dry ven zonder om te slaan. Voorts moet een Fransch toestel om ver gunning tot vertrek te krijgen voorzien zyn van een draadlooze inrichting, die krachtig genoeg is om hulp te kunnen vragen. (Het toestel van Nungesser en Coli had geen draadlooze aan boord. Red. N. R. Ct.) „Deze mmimum-eischen geven natuurlijk geen afdoende waarborgen van veiligheid. Zij schakelen alleen onnoodige risico uit. Zoo'n tocht is een uiterst gevaarlijke onder neming, zelfs onder de gunstigste omstandig heden en met het beste toestel. Hoe volmaakt ook het toestel, hoe volmaakt ook de motor, zoo'n vlucht brengt altijd groot risico met zich. „De kans op ongunstig weer is ook groot. Zelfs de beste meteorologische dienst is on voldoende gebleken. Ook is er groot risico verbonden aan het opstijgen met zoo'n zware lading benzine. „De luchtvaartdienst acht den tijd nog niet gekomen voor het steunen van een vlucht over den Atlantischen Oceaan. Later, als het risico wat verminderd is, zullen wij er gaarne toe bereid zijn". De St. Raphael. Naar Reuter meldt, blijkt uit de draadlooze berichten van schepen en kuststations, dat er geen enkel spoor van het vliegtuig St. Raphael gevonden is op of in den omtrek Ingezonden Mededeeling. Met deze woorden keerde zij zich om en ging den weg terug, dien zij was afgekomen. „Maar, Mariene, ge moet mij aanhooren! Op die manier moogt ge niet weer van mij weggaan!" klonk zijn stem achter haar. „Ge weet, dat ik je liefheb sedert die onvergetelijke dagen te Pallanza, en die liefde is zóó toegenomen, dat ik je niet meer kan missen, dat ik alles en alles wil doen om je te veroveren! Ge vreest het opzien, dat een scheiding te weeg brengt. Maar wat kan 't je schelen, dat opzien van de badgasten hier 't is immers niets, in vergelijking van een rampzalig huwelijks leven. Ja, ik ken je heele geschiedenis. Ik weet alles En daarom, Mariene Ze keerde nu het aangezicht naar hem toe en bleef met dreigende oogen vóór hem staan. „Zwijg! Geen woord meer! Als ge een vonk van ridderlijkheid bezit, vergeet ge van dit oogenblik af, dat ge mij ooit hebt ontmoet." Toen zij, na een half uur met vluggen stap te hebben doorgeloopen, met kloppend hart voor haar huisdeur stond, waagde zij 't schuw achterom te kijken. Goddank, hij was haar niet gevolgd! Het kamermeisje, dat haar hoed en mantel hielp afdoen, vertelde: „Straks is er een mijnheer geweest, mevrouw, die zeide dat hij een oude kennis van u was en dat 't hem zoo speet u niet thuis te treffen. Hij vroeg, waar mevrouw heen was, en daar ik mevrouw toevallig den berg had zien opgaan, wees ik hem den weg. Heeft die heer mevrouw nog gevonden?" „Johanna, als die heer ooit weerkomt, ben ik niet thuis en weet ge nooit, waar ik heen ben!" beval Mariene op nadrukkelijken toon. Johanna zette groote oogen op, maar durfde niets meer zeggen. GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM vau de kusten van Labrador en New Found land, zoodat thans zeker wel alle hoop ver loren schijnt. De vermiste vliegers op den Grooten Oceaan. De laatste straal van hoop, dat men nog iets zou vinden van de zeven opvarenden van de drie vliegtuigen, die in den Grooten Oceaan vergaan zijn, is thans vervlogen. Wij hebben destijds, toen de Amerikaansche vloot van haar onderzoekingstocht, die aan de Amerikaansche kust begonnen was, te Hono- loeloe was aangekomen, meegedeeld, dat de kruiser Omaha en een groep van 6 torpedo jagers ook op den terugweg nog naar de vermisten of althans naar aanwyzingen om trent hun lot zouden zoeken. Deze schepen zijn Dinsdag te San Diego binnengevallen na ongeveer 450,000 vierkante zeemijlen afgezocht te hebben, zonder ook maar iets gevonden te hebben. De duikbooten, die ook nog altijd rondkruisten over de route van de wedvlucht, hebben nu ook order gekregen naar San Diego terug te keeren. De zeven menschen, van wie men nu wel moet aannemen, dat zy allen in de golven zijn omgekomen, zijn de 22-jarige mej. Doran, een onderwijzeresje uit Michigan, Pedlar en Knope, die met haar de opvarenden vormden van de Miss Doran, Frost en Scott van de Golden Eagle en Irwin en Eichwardt, die met de Dallas Spirit uit waren gevlogen om de beide andere toestellen op te sporen. Alleen van beide laatstgenoemden heeft men een noodsein opgevangen, toen zy zich op 600 myl bewesten San Francisco bevonden, maar evenals nu in het geval van de Old Glory hebben de schepen, die zich naar de aangegeven plaats gespoed hadden, daar iets meer van de ongelukkigen of hun toestel gevonden. Levine weigert een passagier mee te nemen. Onlangs hebben wij verteld van mej. Mabel Boll, de 25-jarige Amerikaansche miljonnairs- dochter te Parijs, die zoo gaarne als passagier aan een van de vluchten uit Europa naar Amerika deel wilde nemen. Het scheen ten slotte of zy bij Levine zou slagen. Te Parys had hij haar afgewezen, doch nu in Engeland was hij het met haar over de voorwaarden al vrijwel eens geworden Thans echter heeft hy de jonge dame definitief laten weten, dat zij onder geen voorwaarde, tot geen prijs den tocht mag meemaken. Men vermoedt, dat de vermissing van de St. Raphael met prinses Loewenstein-Wert- heim als passagier, Levine tot dit besluit gebracht heeft. De Daily Express schryft het besluit van Levine vooral aan Hinchcliffe, zijn vlieger, toe en juicht het toe. Het nut van deze ondernemingen, zegt het blad, is niet aan te toonen, wat mannen en vrouwen wel durven te ondernemen wy weten nu wel, dat zij alles durven maar de geschiktheid van vliegtuigen voor vluchten over langen afstand te beproeven onder extra-moeilijke 't Was zes uur ongeveer, toen er gebeld werd en Dr. Rosenkranz zich liet aandienen. Mariene beval hem in het salon te laten en na een korte poos, nog steeds met zichzelf in strijd of zij den vriend van haar man in het vertrouwen zou nemen, begaf zij zich daarheen. „Maar waarom wilt ge ons vandaag in den steek laten?" vroeg Rosenkranz. „Juist vandaag, nu we eens een variatie zullen hebben. Prinses Irene heeft een schilder uitgenoodigd Römer heet de' man Albert Römer, die hier in de eenzaam heid haar portret zal maken. Van avond zal die „jonger van Raphael" op „hoog verlangen" het gezelschap amuseeren. De prinses zegt, dat de man alleronderhoudendst is. En dus, mevrouw, ge moet komen ge moet, hoor!" „Neen, Rosenkranz! ik kom niet!" barstte zij uit. „ik voel mij niet recht wel Excuseer mij maar bij de heeren en dames vooral bij de prinses!" „Zooals ge wilt!" antwoordde hij boos. Op dit zelfde oogenblik verscheen juffrouw Kreisler op den drempel, met een kleur van opge wondenheid en blijdschap. „Mijn lieve, beste Mariene," riep zij, terwijl zij als een biljartbal de kamer kwam binnenrollen, „één moment neem niet kwalijk, dokter! De prinses heeft mij zoo even de eer aangedaan, mij bij zich te ontbieden en mij opgedragen je te zeg gen, dat Hare Hoogheid, die van avond in de groote zaal aan een kleine tafel en petit comité met eenige uitverkoren heeren en dames wil soupeeren, jou ook de eer aandoet je daarbij te verzoeken. Hare Hoogheid schijnt zich vreeselijk voor je te inte resseeren, chèr enfantEn dus, maak geen groot, maar uitgezocht toilet 1 Ge moet komen in omstandigheden. Het is in ieder geval een ge waagd avontuur en het gewicht van een extra-passagier kan juist de balans van een redelijke kans op succes tot het tegendeel doen overslaan. Twee noodlottige luchttra- gedieèn hebben [onlangs den dood van een vrouw veroorzaakt en dat is genoeg. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. EEN MOEILIJK GEVAL. Terecht heeft gestaan de 32 jarige wissel- looper-timmerman M. v. d. M., uit Melissant, gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij in het eerste halfjaar van 1927, althans in den tijd van 1 Januari 1926 tot Juli 1927, een bedrag van j 190, althans van 150, althans van J 70, welk geld by voor H. Tieleman had geïnd, heeft verduisterd. Ten tweede werd verdachte ten laste gelegd ver duistering van ongeveer ƒ100, althans 50 h 60, ten nadeele van G. Mooiweer, welk geld hij voor bedoelden Mooiweer ook had geïnd. Verdachte bekende. Hy had ten nadeele van Tieleman, naar zijn meening, ongeveer 80 en ten nadeele van Mooiweer ongeveer 50 60 verduisterd. Dat geld had hy op Flakkee geïncasseerd. Dr. S. J. R. de Monchy gaf een uitvoerige toelichting, buiten tegenwoordigheid van verdachte, van zijn rapport naar aanleiding van een door hem ingesteld psychiatrisch onderzoek. Daaruit bleek, dat de man waar schijnlijk erfelijk belast is; zijn moeder heeft epileptische toevallen en ook meer familie leden van die zijde. Hy is zwaar psychopaath, is al meermalen in gestichten opgenomen en al meermalen is een onderzoek naar zijn geestvermogens ingesteld. Hoewel hy daar mede al een stap buiten zijn eigeniyk ter rein deed, wilde de deskundige wel verklaren, dat hij een voorwaardeiyke veroordeeling voor verdachte niet op zijn plaats acht. Een heelen tijd kon verdachte zich goed houden, werkte hy tot tevredenheid van zyn werkgever en plotseling valt hij dan weer. Bovendien is hij ijdel en bekent hy niet gaarne zyn armoede, in het laatste geval hebben de omstandigheden wel eenigszins weer aanleiding gegeven om hem tot zijn fraude te brengen. Het O.M. stelde de vraag of als de psychiater meent, dat verdachte niet voorwaardelijk moet worden veroordeeld, omdat daarin niet voldoende prikkel voor hem zit en waar het O.M. zelf van oordeel is, dat verdachte, die in een gesticht zich altyd uitstekend gedraagt, hy daaruit weer na een half jaar ontslagen zal worden, een gevangenisstraf niet de juiste straf zal zijn, die het verdachte duidelijk zal maken, dat het ernst is. Getuige G. Tieleman verklaarde op een vraag van den verdediger, mr. A. Blom, dat elk geval!" Dr. Rosenkranz, die deze op zegevierenden toon geuite mededeeling glimlachend had aangehoord, nam thans met een diepe buiging afscheid en liet 't aan Mariene over, 't met de opgewonden over brengster der vorstelijke uitnoodiging eens te worden. „Antwoord, als 't u blieft, hetzelfde aan Hare Hoogheid, wat ik aan Dr. Rosenkranz heb gezegd dat ik namelijk niet wel genoeg ben om in gezelschap te verschijnen." „Maar, Mariene, ge ziet er uit als het leven en de gezondheid zelf mooier dan ooit! En al was 't zoo met zulke ordinaire excuses kan men bij een prinses niet aankomen dat doet men zoo niet, weet ge! Geloof mij vrij, ik ken dat hof leven van nabij en „Best! Zeg dan maar de waarheid aan dat jonge prinsesje!" brak Mariene knorrig deze lessen en vermaningen in fatsoen en etiquette^t. „Ik wil niet Weet ge 't nu? Ik wil niet!" Met deze driftig uitgebrachte woorden stapte zij de van schrik half verstijfde dame voorbij om het salon te verlaten. Juffrouw Kreisler ging heen, vaalbleek en met twee roode, scherp afgeteekende vlekken op de wangen, die haar op een geblanket- ten clown deden gelijken. Statig daalde zij de trap pen af naar de spreekkamer en een oogenblik later hoorde men de huisdeur achter zich dichtslaan. Mariene bevond zich den eerstvolgenden tijd als in staat van beleg, niet bij machte zich buitens huis vrij te bewegen, altijd in angst haar onge- wenschten minnaar te ontmoeten. Had ze toch maar iemand, die in dezen akeligen tijd met haar op en neer kon gaan totdat Erik er wasl

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1