„Hotel-Restaurant SIMONS" IÉ8 HiSSi g;jS.!a~"=5 1 vE?S°4SF5Soo^Vnn Wens STSsS SSK&MMS lSSS|S=;E gsufWis Srgjig." Landbouw. &;?r LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U BINNENLAND Gemengd Meuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 3 SEPTEMBER 192 7. behoefte voorziet. De minister antwoordde, dat deze vraag een „punt van voortdurend overleg" bij de Regeering uitmaakt. Weinig beter bleek het te staan met de leer- looiersschool in Wageningen, waarvan^de j oordeel van alle paedagogen, dan was het UIT DE JEUGD VAN ROALD AMUNDSEN. Als ooit een jongen, met wien z'n ouders het allerbeste voor hadden, mislukte volgens het Rekenkamer, de kosten per Nederlandschen leerling op 8000 becijferde. Ten slotte worde nog melding gemaakt van een lak- en inktstempel, besteld door den Di recteur eener Rijksinstelling. Hiermede was een som van ƒ285 gemoeid. De betrokken mi nister bleek, ondanks een daartoe strekkend verzoek der Rekenkamer, niet van zinsom deze vordering op den opdrachtgever te ver halen. EEN ONRIJPE VRUCUT. Zooals men weet is thans bij de Eerste Kamer aanhangig een wetsontwerp, waarin nadere regelen worden gesteld betreffende de collectieve arbeidsovereenkomst. De be doeling van dit wetsontwerp is o a. om vast te stellen, wat men onder een collectieve arbeidsovereenkomst moet verstaanhoe zij tot stand komt en kan worden opgezegd, welke de verplichtingen zijn van de leden der vereenigingen, welke de overeenkomst hebben aangegaan. De Tweede Kamer heeft het ontwerp met groote meerderheid aan genomen; van groote practische beteekenis lijkt het ons niet. De rechtszekerheid wordt er door vergroot; of het afsluiten van collec tieve contracten er door wordt bevorderd, is twijfelachtig. Van gansch anderen aard en van over- groote beteekenis voor landbouw, handelen nijverheid is een voorontwerp van wet, dat nog niet bij de Kamer is ingediend, doch door Minister Aalberse, den voorganger van Minister Slotemaker de Bruine, den tegen- woordigen Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies is toegezonden. Daarbij zou aan den Minister de bevoegdheid worden ver leend om voor een bepaald bedrijf en in een bepaald gebied, de bepalingen van een col lectief arbeidscontract algemeen verbindend te maken. Wanneer dus ergens een groot aantal werkgevers en werknemeis een col lectief arbeidscontract zouden hebben afge sloten, dan zou de Minister kunnen zeggen, dat al de werkgevers en al de werknemers uit dat gebied, ook al hadden zij dat contract niet willen afsluiten, zich aan de bepalingen ervan moeten onderwerpen. Dat eene dergelijke bevoegdheid de be- drijfsvrijheid, zoowel van den werkgever als van den werknemer, in erge mate zal kun nen aantasten, behoeft geen betoog en het is moeilijk te overzien waartoe een eerste stap in die richting zal kunnen leiden. De tegenwoordige Minister van Arbeid acht den tijd voor de indiening en behandeling van dit ontwerp door de Tweede Kamer nog niet gekomen; het staat echter vrywel vast,dat voor eene soortgelijke regeling in de Tweede Kamer eene meerderheid is te vinden Wie weet dus hoe spoedig de indiening kan plaats hebben 1 Het is daarom een verblijdend feit, dat het Koninklyk Nederlandsch Landbouw-Comité deze zaak in studie heeft genomen, teneinde na te gaan welke de gevolgen van eene bovenbedoelde wettelijke regeling voor land en tuinbouw zouden kunnen zijn. Zooals was te verwachten, is het Comité tot de conclusie gekomen, dat het zich tegen die regeling ten zeerste moet verzetten. Het eerste motief, waardoor het Comité tot deze conclusie komt, is, dat de Collec tieve Arbeidsovereenkomsten in het land- bouwbedryf, behalve in enkele deelen des lands, nog weinig ingang hebben gevonden, en dat het dus niet de taak der Overbeici kan zyn hier in te grijpen, waar de natuur lijke ontwikkeling van het bedrijf nog weinig in de richting van het totstandkomen van bedoelde regelingen is gegaan. Er waren op 1 Mei 1926 in de landbouwbedrijven in totaa' 77 collectieve contracten van kracht, hierbij waren aangesloten 3851 ondernemingen en 15503 werknemers; vergeleken met de vorige jaren toonen de cijfers weinig vooruitgang Het hoofdargument van het Comité is echter dat de producten der bedrijven, welke geen buitenlandsche concurrentie hebben, de z.g. beschutte bedrijven, waartoe o.a. behoc- ren het bouwvak en ook de overheidsbe drijven, spoedig duurder zullen worden, om dat in die bedrijven de loonen spoedig zullen worden verhoogd. De werknemers zullen daar spoedig op aansturen, de patroons heb-, ben weinig bezwaar, omdat zij de loonen op de consumentonjrunnen verhalen en geen bui tenlandsche concurrentie hebben te vreezen Tot deze consumenten behooren allen, die- in het land- of tuinbouwbedrijf werkzaam zijn zij zouden van de toenemende duurte de gevolgen ondervinden. Het Comité meent, dat dit voor den landbouw veel erger zal zijn dan de directe werking der bindendverkla ring; daarbij zal toch aan de eisohen dei- arbeiders spoedig een grens worden gesteld door den prijs van de landbouwproducten op de wereldmarkt. Het Comité dringt er daarom bij den Mi nister met kracht op aan de bindendverkla- i-ing der Collectieve Arbeidsovereenkomsten niet wetteiyk te regelen. Onverschillig of men het geheel eens is met de waarde dei argumenten van het Comité, staat het toch wel vast, dat men hier met eene ingrijpende regeling heeft te doen. De toestand in den landbouw is niet zeer gunstig en de toekomst lijkt verre van rooskleurig. Het iykt daarom allerminst, dat de tijd voor het nemen van ingrijpende maatregelen is gekomen. E, M. T. zeker Roald Amundsen, die voor medicus moest studeeren en op zijn twee en twintigste jaar monsterde als matroos bij de groote vaart. Maar Roald Amundsen heeft nooit betreurd dat hij zijn studies heeft laten loopen. Hij was geen oogenblik van plan de voor hem uitge kozen loopbaan te kiezen, want van zijn vijf tiende jaar kende deze onverschrokken Noor slechts één ideaal: poolreiziger worden. De reisverhalen van Sir John Franklin, die herhaalde malen probeerde benoorden van Europa naar Japan te varen, op het voorbeeld van beroemde Hollandsche zeevaarders, en de avonturen, welke deze daarbij beleefde, maak ten op den knaap een onvergetelijken indruk. Als hij groot was, zou hij soortgelijke daden verrichten, beloofde hij zichzelf op zijn vijf tiendejaar. En meteen begon hij zich te trainen voor zijn toekomstig beroep. Zooveel als mo gelijk was wijdde hij zich aan sport. Voetbal en skiën werden zijn lievelingsbezigheden. En om zich te harden tegen de koude sliep hij, alle moederlijke protesten ten spijt, steeds in een kamer, waar de ramen wijd open stonden; een liefhebberij, die in die dagen niemand aan durfde. Op zijn achttiende jaar werd Amundsen in geschreven als student, maar van de studie I kwam niet veel terecht. Hij ontwikkelde zijn spieren en las alles wat maar eenigermate verband hield met poolreizen. Slechts één resultaat bereikte hij met dit alles. Toen hij gekeurd werd voor den militairen dienst riep de dokter, die hem moest onderzoeken, col lega's en officieren omdat die, evenmin als de dokter zelf, nooit een jongmensch zouden hebben gezien, wiens body zoo prachtig was ontwikkeld. wilden begeven, ontdekten zij in hun onmid dellijke nabijheid een bewoonde boerderij. Ze troffen er dezelfde menschen aan, die hen, voor zij het avontuur begonnen, hadden gewaar schuwd. En niet veel weken later vernamen zij, dat aan de overzijde van liet plateau een boer ski sporen had ontdekt, vlak bij zijn hut, die uit wezen, dat menschen in zijn onmiddellijke om geving den gevaarlijken terugtocht over het plateau waren begonnen... Dit was Amundsen's eerste kennismaking met de verschrikkingen van ijs en sneeuw. Maar van zijn doel liet hij zich niet afhouden Nauwelijks was zijn diensttijd achter den rug of hij monsterde als matroos op een zeilschip. Twee jaar duurde het, maar hij haalde zijn diploma's als stuurman bij de groote vaart. En in 1897 was hij eerste stuurman van de „Belgica" waarop een Belgische expeditie zich had ingescheept om de magnetische Zuidpool te ontdekken. Toen hij twee jaar later terugkeerde in Europa begon hij onmiddellijk toebereidselen te treffen voor een nieuwe expeditie, die dit maal onder zijn leiding zou staan. De knaap, die mislukte voor dokter, is, naar men weet, als ontdekker van de Zuidpool en als eerste luchtvaarder naar de Noordpool opperbest geslaagd. INGEZONDEN MEDEDEELING. ZÜiesié ÜXeé in/ is en ii (Jatvvmgt 'iy/>rcnal/ujniZ/ 4*1 de cidveriênflc r: u/rrie/i erm. fel vo/gchd -rtummer lezenèius -dan. aeed cfigeleiA -vVOROT VERVOLGD. 1 INGEZONDEN MEDEDEELING. In dezen tijd beleefde Amundsen zijn eerste groote avontuur. Ook al om zich te trainen wilde hij probeeren midden in den winter een tocht te maken over een rotsplateau, dat zich vlak bij Oslo tot zesduizend voet hoogte verheft. Het is zoo steil en ontoegankelijk, dat de Lappen, die er gedurende den zomer hun kudden laten grazen, altijd gebruik maken van een tweetal paden. Andere toegangswegen leidden er niet heen en nog nooit had iemand 's winters een poging gewaagd er te komen. Met een kameraad ondernam Amundsen den tocht. Als uitgangspunt van hun onderneming kozen zij een kleine, afgelegen boerderij, waar de bewoners hen dringend waarschuwden zich niet aan zulk een waaghalzerij te bezondigen. Dat plateau was omstreeks Kerstmis levens gevaarlijk, vertelden zij. Toch zetten de jongelui door. Zij namen alleen een rugzak mede om wat levensmidde len in te bergen en een kleine lamp. Zelfs hun tent lieten zij achter. Met behulp van een zakkompasje en een nageteekend kaartje zou den zij den weg van iets meer dan honderd kilometer wel vinden. Den eersten dag wilden zij een kleine her dershut bereiken. Ze kwamen er inderdaad, maar uitgeput van vermoeidheid en met be vroren vingers. Den volgenden morgen bleek al direct, dat de moeilijkheden pas begonnen en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. DIRK VAN DER TOORN'S AVONTUREN. AMSTERDAM, 29 Aug. Wij ontvingen een brief van een landgenoot, werkzaam bij het lichten van een baggermolen te Huelva .in Spanje, geschreven namens vijftien Neder landers, die daar den bekenden wereldwan delaar, den Scheveninger Dirk van der Toorn, ontmoet hebben. Deze avonturier, had zich op de Canarische eilanden verdekt weten in te schepen op een boot voor Zuid-Amerika, doch onderweg werd hij ontdekt, en toen is hy met een Spaansch schip teruggezonden. Zijn papieren waren goed in orde, een was zelfs onderteekend door een Spaanschen prins. Maar er was niets aan te doen, en nu gaat Dirk te voet naar Lissabon, om vandaar Indië of Amerika te bereiken. Zooals hij zeide, is het water voor een globetrotter een lastig ding, want hij kan met zijn briefkaarten ver koop niet zooveel verdienen, om de passage te betalen. De equipages zijn steeds compleet. Het deed hem genoegen by de Hollanders den heer M., die in een perceel in de Schoen makersstraat alhier een dames- en heeren kapperszaak drijft, een brandje in een dei- vertrekken. Het gezin, alsmede het perso neel, lagen nog in diepe rust. De heer M., die het eerst een sterke brandlucht bemerkte, maakte zijn vrouw wakker, snelde daarop in haast naar zjjn eenig kind, dat reeds be wusteloos was, bracht het naar buiten en ging er in allerijl mede naar het ziekenhuis. De vrouw van M., die vermoedelijk een en ander gezien had, had wellicht gemeend, dat haar kind dood was en is waarschijnlijk, toen zij zich eveneens uit bed zou begeven, door deze gedachte bewusteloos geraakt. Toen haar afwezigheid opviel, is men naar boven gesneld, waar mevrouw M., geheel buiten kennis en in knielende houding bij haar bed werd gevonden. Zij is vermoedelijk, toen zij reeds bewusteloos was, door den rook gestikt. Hoewel zij dadelijk naar een tegen over gelegen woning werd vervoerd, waar spoedig twee doktoren aanwezig waren, ge lukte het niet meer, het leven op te wekken. Het kind is na eenigen tijd wederom tot bewustzyn gekomen. Het brandje was spoe dig gebluscht. HET DOODELIJK ONGELUK BIJ BARNEVELD. Omtrent het ongeluk op den overweg te Barneveld, waarbij de 20-jarige G. van Uffelen om het leven is gekomen, meldt het U. D. nog: „Blijkbaar heeft v. U., die op dat moment een snelheid had van ongeveer 70 K.M., om den spoorwegovergang, dien hij, als Barne velder, toch uitstekend kende, of in het ge heel niet gedacht of zijn remmen zyn niet in orde geweest. Juist had hij het motor rijwiel bij een reparateur opgehaald, om er een proefritje mee te maken. Volgens ooggetuigen is de motor, na I botsing met den trein, die in de fiank is aan- als een steigerend paard met het voorwiel omhoog gevlogen, om daarna met den beryder, door den trein te worden mede- gesleurd. Vreeselyk moet de aanblik zyn geweest, dien het lijk vertoonde. Het hoofd moet als het ware verpletterd zijn geweest, terwijl de beenen van de romp waren ge scheurd. De machinist van den sneltrein, die het ongeluk had bemerkt, stopte zoo spoedig mogeiyk, zoodat de trein, die met een snel heid van tenminste 90 K.M. reed, 400 M. verder stilstond. Kort na het ongeluk pas seerde een broer van den verongelukte per rijwiel bedoelden overweg, waar hij een aan tal menschen in druk gesprek aantrof. Be de brandweer te Haarlem uit voor een brand in een hooiwagen van den stalhouder H. J. Fye op het Groot Heiligland. De automotor- spuit met magirusladder wilde van de Groote Markt de Groote Houtstraat inrijden. Dat was tegen de verkeersregeling, maar de brandweer mag daarvan afwyken. Uit de Groote Houtstraat evenwel naderde een tram der N. Z. H. T. M. met grooten volgwagen. De bestuurders hebben elkaar niet gehoord, waardoor een hevige botsing ontstond. De motorspuit is aan den linkerkant ge ducht gehavend en de voorruit is gebroken, het voorbalcon van de tram werd ingedrukt, terwijl alle ruiten van dit voorbalcon in scher ven vielen en het tramrytuig ontspoorde. Op de motorspuit zat de brandweerman A. van W. om te bellen. Hy werd tusschen de motorspuit en de tram bekneld en door glasscherven ernstig in het gelaat verwond. Na verbonden te zijn is bjj per autozieken wagen naar het St. Elisabeths gasthuis ge bracht. De bestuurder van de tram bekwam een onbeduidend wondje aan de hand. Op dit drukke middaguur stonden na het ongeval honderden belangstellenden de ge volgen van de botsing gade te slaan. De commissaris van politie was spoedig ter se, zoo ook de wethouders mr. Heer- kens Thyssen, mr. Slingenberg enReinalda en de gemeentesecretaris mr. Westra. Het tramverkeer had meer dan een half uur vertraging. Er stond een geweldige sneeuwstorm, die hen weer een „Hollandsche pot" te krygen. Hij 1 doelde wielrijder, die op den terugtocht van jki::..nn 1»- i\i waren. Pas acht en heeft er lang zitten te vertellen van zyn, Amorofnnrt wns on dus niat wist wat er dwong te blijven waar zij veertig uur later konden zij den tocht voort-1 zetten. En aan den avond van dien dag slaag den zij er niet in de hut te vinden. Zij sliepen1 buiten, trachtten althans eenige rust te vin den, voorzoover de koude en de sneeuwstorm het toelieten. Dien dag bleef het ongeluk hen vervolgen. De sneeuwjacht werd zoo dicht, dat zij geen halven meter zicht meer hadden en onder deze omstandigheden besloten zij terug te .keeren. Enkele mijlen konden zij dien dag afleggen, voor de nacht hen weer overviel. Zij groeven zich in iri de sneeuw. Amundsen werd enkele uren later wakker van de koude en merkte, dat zijn kleeren waren vastgevroren in het ijs, dat zich onder zijn lichaam had gevormd. Het lukte hem niet zich te bevrijden. Zijn makker, evenals hij ingegraven in de sneeuw, hoorde het hulpgeroep niet. Amundsen kwam tot de overtuiging dat zijn vriend zich wel in gelijke omstandigheden zou bevinden. Tenzij de dooi spoedig inviel, achtte hij zich verloren. Na een urenlangen strijd om vrij te komen viel hij in slaap. Gelukkigerwijze was zijn kameraad er minder erg aan toe. Deze merkte de toenemende koude eerder dan Amundsen, zoodat hij niet vastvroor en toen hij na ver loop van tijd geen antwoord kreeg op al zijn roepen, begon hij zijn tochtgenoot te zoeken. Hij had drie uur. noodig om Amundsen te be vrijden uit het ijs. Nog waren de verschrikkingen van deze ge vaarvolle onderneming niet achter den rug. De jonge mannen zagen zich verplicht, zoodra1 beiden weer op de been waren, den marsch voort te zetten. Aan rusten viel niet meer te denken, nu zij bovendien al hun mondvoorraad hadden verbruikt. Maar nog niet lang waren zij in het donker voortgegaan, of Amundsen's vriend zakte door dc sneeuwlaag en maakte een tuimeling van bijna tien meter in de diepte. Hij bleef ongedeerd, maar dit nieuwe avon tuur deed hen de toekomst allerminst met meer vertrouwen tegemoet zien. Nog twee dagen duurde het, voor zij een kleine hut ontdekten, waar althans hout was om een vuur aan te leggen en wat hooi om op te liggen. Gedurende al dien tijd hadden zij een knagenden honger gestild door water te drin ken, telkens als zij een meertje passeerden. Maar hun lichaam verzwakte meer en meer. avonturieren in Marokko, waar hij ontberin-1 gen leed, maar hij blyft opgewekt, vroolijk, zingt en lacht. En wandelt. „Tel." IN DE KERK. Uit Harkema-Opeinde meldt men aan het N. v.h.N.: Onder de morgengodsdienstoefening in de Gereformeerde kerk alhier had Zondag een onverkwikkelijk incident plaats. Een tien jarig zoontje van L. L. werd door den koster vermaand zich behoorlijk te gedragen. De moeder van den jongen, waarschijnlijk in haar eer gekwetst door deze aanvulling op haar opvoeding, vloog op den koster toe, en gaf hem twee flinke klappen in 't gezicht. Een oudere broer van den oorsprong van al dit onheil voelde zich geroepen mede de familie-eer te verdedigen en kwam van de galerij naar beneden om zich op den koster te werpen. Hij werd echter tegengehouden door eenige andere kerkgangers, die ook ver der zorg droegen, dat de ruzie gestild werd. De vechtlustige familie verliet de kerk, waar na de gestoorde dienst kon worden voort gezet, TWEE JONGE KINDEREN VERDRONKEN. In een kolk op de Vugtsche heide, 'a-HERTOGENBOSCH, 31 Aug. - Op de Vugtsche heide vielen bij het omslaan van een hooikar twee kinderen van zekeren W. van Esch van den wagen. Zij geraakten in een zoogenaamd wiel en kregen de zware vracht hooi op het lichaam. Twee der stum- perds werden dood uit de kolk opgehaald, Het derde kind was bewusteloos. Het werd in zorgelijken toestand vervoerd. De toestand van ditkind was hedenmiddag zorgwekkend, PRINSES JULIANA'S EERSTE KON. ONDERSCHEIDING. Grootkruis in de Orde van den Ned. Leeuw. 'sGRAVENHAGE, 30 Aug. By Kon. Besluit van 26 Juli 1927 is benoemd tot grootkruis in de Orde van den Nederland schen Leeuw: Hare Koninkiyke Hoogheid Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina. NOODLOTTIGE BRAND TE ROERMOND. ROERMOND, 20 Aug. Een treurig on geval, waarby de echtgenoote van den heer G. M. om het leven is gekomen, is vanoch- Amersfoort was'en dus niet wist wat er was gebeurd, informeerde naar de oorzaak van dezen volksoploop, waarna burgemeester Westrik, die zich ook reeds ter plaatse be vond, hem in voorzichtige bewoordingen op de hoogte bracht van het vreeselijk lot, dat zijn ouderen broer zooeven getroffen had" FLESSCHENTREKKERIJ. Sedert een paar weken vertoefden te Heem stede drie personen, twee heeren en een dame, die tenslotte een woning huurden aan de Posthuisstraat 6, om deze tegen 1 September te betrekken. Zaterdag en Maandag brachten de heeren een bezoek aan een groot aantal winkeliers te Heemstede, waar ze van alles kochten: overhemden, dassen, maar ook stuk ken van grootere waarde, o.a. twee gasfor nuizen, schryfbureaux, een bad met geyser, electrische lampen, dranken en likeuren enz, Een kleinigheid werd betaald en meegeno men; het overige moest worden bezorgd, waarvoor dan een visitiekaartje met den naam van W. Schaar, Oude Posthuisstraat 6, villa Detty Home, werd afgegeven. Twee winkeliers vertrouwden de zaak niet en gin gen zelf het bestelde bezorgen. Men nam het weer mee toen er geen betaling volgde, om dat mevrouw er nog niet was. Zoodra er eenig wantrouwen by de winkeliers ontstond, trokken ze naar de woning. Daar was spoe dig een groote menigte belanghebbenden en belangstellenden byeen. Kwitanties werden zonder succes aangeboden. Dan ons goed terug, was de eisch, en deze werd ingewil ligd. Alles werd op een vrachtauto geladen en naar de winkeliers teruggebracht De Heem- steedsche winkeliersvereniging plaatste een post in de straat om eventueel Heemsteed- sche en Haarlemscbe winkeliers te waarschu wen. Dit is echter niet lang noodig geweest, want later in den middag vertrok het zeischap, na wat nog in huis was op vrachtautotje te hebben geladen. TIEN MEISJES TE WATER. Door het omslaan van een bootje raakten Dinsdagavond te Noordscharwoude 10 meis jes van 11 tot 15 jaar te water. Het gebeurde tijdens de oefening van de plaatseiyke brand weer. Allen gingen kopje onder, doch zy waren allen spoedig ongedeerd op het droge, Raadselachtige verdwijning. Woensdagochtend is by de Haagsche po litie aangifte gedaan van de verdwijning van een 16-jarigen jongen. Tot nu toe is het niet mogelijk gebleken vast te stellen, hoe dit in zijn werk gegaan is. Ook weet men nog niet, of er een ongeluk gebeurd is, dat ernstige gevolgen heeft gehad. Het gebeurde komt hierop neer. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, tegen half twee, vertrok een groote verhuis- auto van Den Haag naar Meppel. De ver- huisauto behoort aan de expeditie firma v. d. V. in de Helmersstraat. Chauffeur was de 23-jarige J. H. uit de Cartesiusstraat. De chauffeur vertelde nu, dat hy dikwijls op zy'n tochten met den auto door het ge- heele land vergezeld werd door twee zoontjes van zijn patroon, den 17-jarige D.v. d. V. en den 16-jarigen W. v. d. V. Dezen hadden ook nu het voornemen te kennen gegeven, mee te rijden naar Meppel. Nog twee vriend jes, de 16 jarige Theo v. d. H. en Frans v, d. H. uit de Helmersstraat zouden meegaan, en op het laatste oogenblik besloot nog een 14-jarige kameraad, ook mee te rijden. Zy kwamen Woensdagochtend in Meppel aan en vertrokken gisteravond tegen 8 uur met bestemming naar Den Haag. Om half elf waren zy te Zwolle. De chauffeur ver klaarde dat hy zeker weet, dat toen alle jongens in den auto waren. Zy lagen rustig te slapen -en er was hem niets byzonders Toen"zijna ëindêlTjk een nacht te hebben tend alhier gebeurd. doorgebracht onder een dak, zich weer op weg Omstreeks halfvVJf ontstond ten huize van Botsing te Haarlem. Donderdagmiddag omstreeks vier uur reed Tegen half een arriveerde men te Utrecht De chauffeur vond het noodig de radiateur van den auto met water by te vullen. De jongste, die inmiddels wakker was gewor den, hielp hem daarby. Korten tyd later verliet men Utrecht om via Leiden naar| Den Haag te ryden. De jongen, die by het watervullen g pen had, weet zeker, dat er by het verlaten van Utrecht niemand ontbrak. De jong hadden rustig doorgeslapen in den auto. Te Leiden moest wederom water by gevuld worden. Toen de chauffeur by die gelegen heid in den auto keek, bemerkte hij tot zijn verbazing, dat er in plaats van vyf jongen! maar vier lagen te slapen. De 16-jarige Frans v. d. H. was nergens te vinden. De chauffeur wekte de andere jongens, doch dezen wisten ook geen oplossing geven voor de verdwyning van hun vriend Alleen wist een van het viertal zeker, dat Frans by het verlaten van Utrecht nog rustig lag te slapen. Oogenblikkelijk stelde de chaffeur de Leid sche politie van de geheimzinnige verdwij ning in kennis en by zyn aankomst in Dei Haag ook de politie aldaar. Niet het geringste spoor van den jongtf] is tot nu toe gevonden. De politie heeft den weg tusschen Leid en Utrecht per motor geheel afgezocht, geen enkele aanwyzing is er geconstateerd De broer van den verdwenene heeft ver klaard, dat hij meermalen gemerkt dat Frans in zyn slaap wandelde en aaj nachtmerrie leed. In dit verband is ooi opmerkenswaard, dathy zich herinnert ever wakker geweest te zyn doordat hy v3C iemand een trap kreeg. Hy was echter dadf ïyk weer ingeslapen. Men vreest een on&? luk. Het vermoeden bestaat, dat de joDgJ| in zijn slaap uit den auto gevallen is, ffl" het is onbegrLjpeiyk, dat men tot op oogenblik hem nog niet gevonden heeft Zooals te begrypen verkeeren de ouaej| in doodeiyke ongerustheid over hun Men meldt ons nader uit Den Haag: Omtrent de verdwijning van een 16-jarigen jongen op den weg tusschen Utrecht en Leiden wordt nog het volgende vernomen: Om kwart over twee werd de politie tele fonisch door den vader van den vermisten jongen in kennis gesteld, dat zyn zoon juist was gearriveerd. Volgens de jongen zou het geval zich als volgt hebben toegedragen. In Nijkerk heeft de auto gestopt om water in te nemen. Alle jongens stapten uit eu Frans maakte een korte wandeling. Toen hy terug kwam bemerkte hy tot zijn groote verbazing en schrik, dat de auto reeds ver trokken was. Hij heeft toen een tyd rondgeloopen en is later in den ochtend per trein naar Den Haag gegaan, waar hy tegen 1 uur aankwam. Waar deze lezing in strijd is met de mede- deelingen van den chauffeur van den auto, stelt de politie thans een nauwgezet onder zoek in naar de ware toedracht der geschie denis. De jongen was geheel ongedeerd. Ken luchtdienst Sevilla-Buenos Aires. Met drie Zeppelins. ™fnie?nrS=rdefeed?enastre6onprnd zal worden. Miss Londen beoordeelt Miss Amerika. xTnor indprt-iid eemeld, heeft de eigenaar het bekende Londensche warenhuis Harrode dertig der in zijn bedrijf werkzame harer studiereis geweest. pp. Het Amerikaansche meisje beeft, ioItati bii de Engelsche miss, mooier beenen In Soeten zeer vaak een beter figuur, nog kortere rokken, meer en beter passende cos- mums evenveel zelfvertrouwen en beslist- haar optreden op haar veertiende jaar Stat Engelsche meisje op haartw»igste Tl narentenen beschilderen de Amerikaan ache Tonge meisies haar gezichtjes naar het SeTor den Amerikaanschen gentleman is echter allerminst vleiend. Dit )Ui DeaheUe8ren in Amerika kleeden zich ellen- die en hun smaak is afzichtelijk, verklaarden zoo besloten zfj. De doodstraf wegens verduistering van 40.000 roebel. Aan de reeks van doodvonnissen, door de mB6p Solowjef was in Februari 1924 by de Staatsbank in dienst gekomen en was in Augustus 1925 als boekhouder bU.de 8raa°- een cassière, een zekere Selie'^i^aan w °PDez'aak diende onlang3TOo™deMoskousche gedeelte van het personeel van de Staatabank dooronnisTd'e veroordeeling tot de hoogste maat van sociale bescherming zooals de 6Zrets\aaianrrdnwegensmedeplichtigbeid tot drie jaar celstraf veroordeeld. Een oplichtersflrma. De eigenaren van een groot kantoorge bouw in de Wallstrasse, het centrum van Berllln hadden dezer dagen van de recht- bank machtiging gekregen tot ontrmmmg over te eaan van de door de „KauHinann GmbH levensmiddelen en chocolade en- gros' gehuurde ruimte, daar deze firma sedert iaren geen huur meer had betaald. Toen Zaterdag de deurwaarder in de maga zijnen der firma kwam, vond hf) in de Lel dors groote voorraden bedorven levensmid delen chocolade, tabak en conserven die een ondrageiykenstank verspreiden. Debedorven waren hadden wel een waa'?Vy° t° onts millioen mark vertegenwoordigd. Voorts ont dekte hy een geheime brandkast, die door vyf groote honden werd bewaakt. By bleek de brandkast geheime correspondentie

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2