NIGROIDS EERSTE BLAD BOEZEMSINGEL 196 ROTTERDAM meubelvervaardiging s& m ss. ss. s& smaakvolle meubileering MEUBELEN - TAPIJTEN - GORDIJNEN MIJNHARDT'S jxc Zen uwtable then MIJNHARDT'S nztz Maagtabletten M s, MUNHARDT'S &(\c W UJ Hoofdpijntabletten MIJNHARDT S OAc Q Staaltabletten MIJNHARDT'S 0 Laxeertabletten ZATERDAG 3 September 1927 feuilleton. w. HEIMBURG I0KTER DANNZ EN ZIJN VROUW. fed. C. KOLFF ZOON Voorstraat 5 MIDDELHARNIS. DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 30 ROTTERDAM Uw Haar 19 2 7. |d? Alles schijnt er op te jf reeds voor de thuiskomst 'asten, op de glazen galerij [men. Daar zou hij dan het hebben afgewacht om [uis tot aan het raam der [)uw Wolfs te klimmen. is vrijwel aannemelijk, liet op of brengt nog niet den dader of de daders, [heeft alleen inlichtingen fen over een persoon, die Dad en thans te Oostende die zich nogal opvallend Iran mevrouw Wolfs scheen Gerechtelijke inspecteurs 't werk gegaan en op de lan werd reeds onverwachts f 100—230 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 29 Aug. Aanvoer 40.000 eieren, f 7.50 S.50, middelmarkt f 8.10. Handel vlug. OUDEWATER, 29 Aug. Kaas. Aanvoer 104 partijen, te zamen 4680 stuk, wegende 23.400 kg. Eerste soort Gouda met R M. f 44-50, mindere qual. f 39 43, zonder R M. f 38 42. Handel vlug. TIEL. 29 Aug. Aangevoerd 114 kg. boter f 2.10-2.18, 58 000 eieren 7-8. GRANEN ENZ., MEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 29 Augustus. Binnenland- sche Granen en peulvruchten Tarwe met groot aanbod, van zeer uiteenloopende kwa- inen aangehouden, zonder I liteit. Puike soorten van f 14^ 15^ ezegd of de aanhoudingen tusschensoorten van f 12£ -13£. afwijkend geheimzinnige zaak ver-1 12Rogge^van^ f 11.50— 12J. Gerst Ilerzijds is mevrouw Wolfs okken, waar zij twee der heeft aangeworven. tbericliten. I:n paarden. 29 Aug. Ter veemarkt wa- voerd 502 vette runderen, en 850 varkens. Prijzen 134-36 c., 44-46 c, 50- ,44-46 c.,48- 51 c.; kal- 62^ 65 c, 73^ 78 c.; lammeren 22 26 per -33J c. waren ruim ter markt. De en de prijzen schenen over ter.Een enkel puik bestekoe nt boven noteering. Stieren kenend aangevoerd om één kunnen geven. Vette kalve- J gelijken aanvoer als vorige |as tamelijk en in de prijzen odering. Varkens met iets fiandel was williger en in de verandering. Het aantal jlichte soorten die tot i cent (ingen was grooter dan vori- en lammeren aanvoer goed, [j Prijzen alleen voor schapen 29 Aug. Ter veemarkt. 1 gevoerd 445 vette koeien, n waren: le kw. f 1.10— 70-1.10, 3e kw. f 0.70- 0.80—1.06 per kg. slacht- lk- en kalfkoeien f 280- p vette kalveren, le kwal. j 80-90 c. per kg. levend; [sren f 14—23, 148 schapen |k680 varkens, le kw, 79 80 c., vette varkens slachtgewicht43 paarden Cchevaliei f 12f 13|. Winter f 11.50 12.50. Haver f 11 12i/4. E"rwten. Kleine groene en schokkers iets meer ter markt van uiteen loopende kwaliteit en prijs. Alles per 100 K G. ROTTERDAM, 29 Aug. Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Hagen beek en Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge Western golf disp. 14 25, Western no. 2 12 25-12.10, 72£ k. Plata 12.60.,Zuid- Russische naar kwaliteit 13.50—12 50. Gerst 48 pd Malting aangek. 247/246, idem stoomend 240, 64/5 k. voorgereinigd Laplata disp. 258. 66/7 k. Bourgas disp. 260. Canada no. 3 aangekomen 258.—, Haver Canada no. 3 tough aangekomen 13.10, Chili Mixed disp. 12.75,51 /2 k. Laplata disp. 11.25, 38 pd. White Clipped disp. 11,60, 50/5 k. Noord Russische disp. 12.20. Mais per 2000 k.g. Laplata disp. 190/189, idem aangekomen 184/186, idem stoomend naar aankomst 187/130, Galfox disp. 200, Donau Galfox disp. 198, Bessarabische disp. 197. ROTTERDAM, 29 Aug. Fijne Zaden. (Boe- rennoteeiing.) Karwijzaad 31-32, maan zaad 39 40, koolzaad 19 21, geel mos terdzaad 46—48, voerlijnzaad 17-19, alles per 100 kg. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, [29 Aug. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 2,80--4, Zeeuwsche blauwe ƒ4 5,25, dito eigenheimers 2-3, dito bonte 4-5,25, Overmaasche blauwpitten 4,50-5,50, blauwe eigenheimers 3,25- 4,25, Westl. Schoolmeesters, zand 10—12 c. per kin. Aanvoer en vraag matig. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTEBDAM, 29 Aug. Aanvoer van vlas. (Opgaaf van den marktmeester). 260 kg. blauw, schoon 1,26, 4000 kg. Groningsch 1,20-1,40, 4000 kg. Holl. geel 1,25-1,40. NAAML. VENN. H.W.TOLENAARs WONINGINRICHTINGEN BESTEL DAAR EN U ZIJT TEVREDEN. Verkrijgbaarbij Apoth.en Drogisten Alles voorzien van den naam A.MIJNHARDT Pharm.fabriek. ZEIST Prijs per kwartaal. f i, Losse nummersf 0,07" Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f l,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 85 Week-revue. Binnenland. Het traditioneele Oranje-zonnetje heeft lezen keer niet ontbroken bij de herdenking V3n den verjaardag van de Koningin, waar door deze op de meeste plaatsen met opge wektheid is gevierd. En meer dan opgewekt- mag men van het Nederlandsche volk [niet verwachten; tot een laaiend enthousi- |asme laten we onze gevoelens zelden of nooit toeren. Degenen eehter, die meenen mochten, [dat we „dus" ook niet waarachtig veel voelen over hebben voor onze overtuiging, zou (rich ter dege vergissen. Zoo ontbreekt ten onzent een onredelijke monarchistische adoratie, maar niettegen- itaande dkt, wordt de gehechtheid van het tolk aan het Huis van Oranje wel het best gedemonstreerd door de volkomen afwezig heid van elke anti-monarchale actie. Enkele partgen zijn republikeinsch uit principe, maar dat punt van haar program roeren ze nimmer aan. Zelfs toen een deel van het volk in 1918 |:ich door buitenlandsche voorbeelden tot het verwekken van een revolutie geroepen achtte, werd volstrekt geen agitatie tegen [het vorstenhuis gevoerd en een rijtoer van [de koninklijke familie door de dicht bevolkte latraten van Den Haag was voldoende om jaene volkomen reactie te verwekken. Toen we de vorige week in Rotterdam waren, bezochten we, zooals een journalist hetaamt, des avonds het communistische slagveld op den Goudschen Singel, waar Burink c.s. hun boosheid tegen de... imerikaansche rechtspraak meenden te moe ten demonstreeren door het gooien van stee- aen naar de politie en het inwerpen Yan luiten. Het ging er lang niet malschtoeen ïooral in de donkere zijstraten mokten en morden heel wat ongure elementen tezamen. Typisch echter was, dat in een drietal dier zijstraten arbeiders bezig waren om de straat- fersiering in orde te brengen voor Konin- ginne-dag, onder de oogen dier opstandige dementen, die aan die bezigheid nochthans aanstoot bleken te nemen en door geen -oord zelfs van ontstemming daarover deden ópen. Kalm in het algemeen dragen we onze sympathieën en onze overtuiging uit, maar ie zijn er niet te minder vast om. De leden fan ons vorstenhuis maken geen historie meer door schokkende heldendaden, maar wordt tegenwoordig ook niet meer van verlangd. Rustig kabbelt ons Schip van [Staat over de internationale baren en de (leste lof, die aan de opperste bestuurster pracht kan worden is die van de zwijg zaamheid van alle critiek. Er mogen geen [iaden zfin om er op te roemen, er zijn ook leen vrienden, noch vijanden, die iets op let gevoerde beleid weten af te dingen. En lat is de beste waarborg voor een rustige Het zal den lezers en lezeressen wel net iegaan zijn als ons, wat betreft hun inzicht ia zake de doodstraf, nog nooit hebben daarvan zóó'n afschuw gehad als na het amber uiteinde van Sacco en Vanzetti. laar hoe gauw doet de dageiyksche lectuur VERTALING VAN HERMINA. {Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) OPGERICHT ANNO 1768. |ffecteti, Coupons, Hypotheken. ns, nypuuicncu. Handels- en Landbouwcredie*®» Mariene bleef dien namiddag bij hare tante en 'ar diep bedroefden neef, pakte 's avonds de óffers en vertrok den volgenden morgen om negen !jr met haar kleine reisgenooten en het kinder- Wsje. Tante Bertha had aan het portier van het "Ituig vóór het huis afscheid van haar genomen 1,1 haar nog een etui overhandigd, die een zilveren !,mband bevatte. Robert stuurt je dien. 't lx een souvenir aan Katie." Zij had 't met vochtige oogen aangenomen en im laten groeten en bedanken. Aan het station was de knecht van haar vader F een doos bonbons om op reis mee te nemen, "inheer Eisenhut had plan gehad om zelf te J>men, zeide hij, maar was opgehouden. Hij en iyróuw, die tot haar spijt ook verhinderd was, "fin haar en de kinderen goede reis wenschen. /oo stond dus alleen de oude Jochem naast F'ene om haar tot het laatst toe gezelschap te pen. Toen de trein al in het gezicht kwam, keer- J'i zich nog eens naar hem om en stak hem hand toe. dus, Jochem, onthoud wat Ik je gisteren der bladen ons weer wankelen in onze nieuwe overtuiging. Daar wordt een rustig renteniertje ge worgd door een 19-jarigen onverlaat, die zgn slachtoffer voor 10 gulden besteelt, daarna rustig op een zanguitvoering gaat zingen, vervolgens naar de moordplaats terugkeert, het lijk ontkleedt, op zijn rug laadt en in de rivier werpt. Daar is een jonge man in Roermond, die er zeer ernstig van wordt verdacht z\jn even jonge vrouw te hebben vermoord. Het slachtoffer is plots geheel vergrijsd in haar doodsangst. De moordenaar steekt het huis in brand en tracht aldus aan zijn gruwel daad een schijn van een ongeluk te geven. Hoe ter wereld, moet de maatschappij tegen zulke schavuiten beschermd worden? Ons idealisme, waardoor we zelfs zulke men- schen voor de straf des doods willensparen, is mooi, maar als eenige jaren gevangenis straf de ellendigen on der ons niet kan afhou den van hun gruweldaden, maken ze ons door ons in-gepoteerd idealisme eigenlijk niet minder schuldig aan den dood van de arme slachtoffers dier schavuiten? Neen, voor de doodstraf pleiten, durven we toch nog niet, maar 'tis wèl noodig, dat harder recht gedaan wordt aan moordenaars, die er ten onzent nog tè vaak met enkele jaren gevangenisstraf afkomen, terwijl sentimen- teele dames en heeren dan, nog kweelen, dat men die stakkers een bloemetje, een kanariepietje en liefst ook een radiotoestel in hun cel moet geven, om het ze wat ge zelliger te maken. Let welwe spreken hier over moordenaars en niet over degenen, die voor kleine vergrijpen in de cel zitten. Voor dezulken moet de gevangenis ook een op voedkundig instituut kunnen zijn en daartoe leent het huidige stelsel zich al bijzonder weinig. Buitenland. Er is weer een Oceaanvlucht volbracht, maar 't wordt zóó gewoon, dat niemand er meer notitie van neemt. Eveneens is een nieuwe poging gedaan om in omgekeerde route te vliegen, dus Europa-Amerika, wat tot heden nog niemand is gelukt. Hoe deze jongste poging verloopen is, kunnen we op het oogenblik, dat we dit overzicht schrijven, nog niet zeggen. Levine, de Amerikaansche millionair-amateur-vliegenier staat ook ge reed, maar nu in Londen. Nadat hij in Parijs met iedereen, die met hem te maken kreeg, ruzie had gemaakt, is hy naar Londen ge vlucht, in zjjn eigen machine, door hem zelf bestuurd. En nimmer had de man opleiding in de vliegkunst genoten 1 'tWerd een dub beltje op z'n kant, maar een brutaal mensch heeft nu eenmaal de halve wereld. Voor Amerika is het intusschen maar te hopen, dat ze er in het algemeen een prettiger type millionairs hebben. Schreven we de vorige week, dat het grootste percentage veiligheid niet in de lucht maar op den beganen grond te vinden is, de sedert bekend geworden ernstige spoor wegrampen in Engeland en Frankrijk hebben er nu juist niet toe bijgedragen om onze stelling te bevestigen. De" rampen waren inderdaad van schrikkelljken omvang, maar men vergete niet, dat in Europa dagelijks eenige millioenen menschen per trein of tram rijden, tegen enkele honderden per vliegtuig. De natuurrampen bleven eveneens nog aan gezegd heb! Bedank jochem ook maar," zeide zij daarop tot den kleinen jongen. „En wat moet je hem nu geven?" Het kind overhandigde hem een pakje. „Om aan ons te blijven denken!" 't Was een pijp met zilveren beslag. Voor geen geld van de wereld had Mariene den ouden man een gewone fooi willen geven. „Vaarwel, Jochem! Tot weerziens!" Nu was Mariene al drie weken in haar eigen ge zellig, zoo prachtig in het lommerrijke dal gelegen huis. Ze had haar vroegere dienstboden terug gevonden, zelfs Trui, en deze zonder één verwijtend woord weer in genade aangenomen. Vervolgens was zij door Dr. Rosenkranz verwelkomd, hartelijk en ongedwongen, alsof ze inderdaad maar een uit stapje voor haar genoegen gedaan had. De kur- gasten hadden een fraaie mand met bloemen gestuurd. Het besluit was daartoe genomen, nadat de twee geneesheeren aan tafel herhaaldelijk over het herstel en den aanstaanden terugkeer van de jonge vrouw gesproken hadden. De stekelige op merkingen en onderstellingen van vroeger waren allengs doodgebloed; de opvatting, dat 't de daad van een ontoerekenbare, op Dr. Dannz dwaas verliefde persoon was geweest, had alle andere vermoedens op den achtergrond geschoven, leder vond 't zeer begrijpelijk, dat de jonge vrouw toen, doodelijk ontsteld, op reis was gegaan en dit nog te meer, daar Dr. Dannz zijn voorgenomen bezoek aan verschillende Sanatoriën in het buitenland in het belang van zijn eigen, steeds in bloei toe nemende inrichting bezwaarlijk langer kon uit stellen. Alleen juffrouw Kreisler, die bij Mariene's de orde van den dag. Cyclonen en stormen teisterden Japan weer en New Foundland, terwijl de berichten, die door missionarissen en zendelingen nu eerst uit midden-China bekend worden, in vollen omvang de ver schrikkingen weergeven door de aardbeving van een half jaar geleden in het Chineesche binnenland gewekt. Het getal van 100.000 slachtoffers schijnt niet overdreven te zijn. En wat doet de wereld voor China? In Rusland zou ook nog heel wat te ver helpen zijn, maar de bolsjewieken voelen zich daartoe best zelf in staat. Naar verluidt is een Russische expeditie onder Prof. Iwanof naar Centraal-Azië vertrokken om proeven te nemen met kruisingen tusschen menschen en apen. Er zijn lieden, die zich ergeren aan zulke proefnemingen, maar als het bolsje wieken-ras door een kruising met apen nu eens werkelijk te verbeteren zou zijn.... 't Pleit alleen niet, zouden we zeggen, voor het huidige communistendom. (Adv.) Hoe het Rijk verkwist wat Sijmen betaalt. Houdt er den moed maar in! AMSTERDAM, 30 Aug. Ten gerieve van den belastiDgbetalenden lezer geven wij hier onder, naar aanleiding van de verschijning van het jaarverslag der Algemeene Rekenka mer over 1926, een bloemlezing van eenige bijzonderheden, die licht verspreiden over de wijze, waarop in de twee laatste verslagjaren 's Lands gelden werden besteed. In 1923 huurde het rijk in de gemeente Heemstede een perceel voor postkantoor. Werd voor het oude, daartoe dienende gebouw, ruim zevenhonderd gulden huur 's jaars betaald, voor het nieuwe bewilligde het Rgk in een tienmaal hoogeren huurprijs (ƒ7620).Tegen de voorschriften in werd daarenboven een ameu blement voor het kantoor ontworpen door een architect, die voor dit ontwerp 200 in reke ning bracht. Desgevraagd deelde de minister aan de Rekenkamer mee, dat zulks „buiten zijn voorkennis" was geschied, maar dat het „uit een aesthetisch oogpunt aanbeveling ver diende". Boekhouding in de war? De gemeente Sittard had van het Rijk een bouwvoorschot te vorderen, dat per restant nog ƒ14.482 bedroeg. Het Ryk keerde bij ver gissing meer dan het dubbele uit en eerst toen de Rekenkamer hierop de aandacht vestigde, werd de terugvordering ter hand genomen. Daartegenover deed het Rijk krachtige pogin gen om een reeks bouw voorschotten, samen ruim drie en een halve ton bedragend, te innen .toen echter door de Rekenkamer werd ont dekt, dat deze bedragen alle reeds aan de schatkist waren terugbetaald. Een brievenbusplaat voor 1900. Bij den bouw van het postkantoor te Haar lem gaf het Rijk 1900 uit voor een natuur- steenen brievenbusplaat, en 1400 voor 8 thuiskomst aan het portier stond, mompelde iets van een verlaten huis; maar Mariene deed, alsof ze niets gehoord had. Toen zij twee of drie dagen te Antonsbad was geweest, kwam er een onderzeesch telegram van Dr. Erik Dannz uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waarin hij zijn vrouw zeer kort en zeer eenvoudig met haar terugkomst in hare eigen omgeving gelukwenschte. Mariene vouwde 't dicht en legde 't in haar aanteekenboekje. Uiterlijk was alles dus mooi en goed. De kinderen en zij wandelden weer met de oude Trui samen door het bosch. Dr. Rosen kranz schreef het kleine bleeke meisje een geschikt diëet voor, en na verloop van enkele dagen, vond Mariene al, dat 't er veel beter uitzag. Bij de eerste gezellige samenkomst in de zaal van het badhotel, zat Mariene allerbeminnelijkst aan het boveneind van de tafel en nam met Dr. Rosenkranz de honneurs waar. Men kon niet de minste verandering in haar houding bespeuren. Eerst toen het evenals gewoonlijk geïmproviseerde bal een aanvang nam, ging zij heen, omdat ze in den rouw was. Thuis lag ze toen wel is waar nog uren lang wakker en kon haar gedachten niet aan banden leggen en kampte met het oude wantrouwen, dat 'zich eerst bijna onmerkbaar, maar allengs al krachtiger opnieuw had geopenbaard. Toen in haar laatste gesprek met Jochem de oude man haar het beloop van die noodlottige geschiedenis zoo eenvoudig en onopgesmukt en daarom zoo geloof waardig en overtuigend had verteld, was haar een pak van het hart gevallen: het gruweMjk spooksel dat haar nu zoolang wakend en slapend onop houdelijk vervolgd, geluk en rust ontroofd, eiken Ingezonden Mededeeling. bordjes, waarop „Posterijen en Telegrafie", vervaardigd van „siersmeedwerk, waarvan de uitvoering in overeenstemming diende te zfin met het overige smeedwerk, om tot een har monisch geheel te raken". In de hal werden 8 lampen opgehangen ƒ229.50 per stuk, waar bij nog kwam 1500 voor glas in lood voor deze lampen en eenige buitenlantaarns. Des gevraagd meenden de betrokken ministers, „dat zooveel mogeiyk naar soberheid had moeten worden gestreefd". Voor het ontwerpen van een zegel voor den consulairen dienst werd door het Rijk aan den daartoe aangezochten sierkunstenaar 500 betaald. Op de vraag der Rekenkamer, of de hulp van een sierkunstenaar wel noodig was geweest, antwoordde de minister bevestigend, omdat op deze wijze ook in het buitenland het peil waarop de Nederlandsche sierkunst staat, bekend zou worden. Onverschuldigde betalingen. Het onderzoek der uitgaven ten behoeve van het Lager Onder wys wees uit, „dat het opmaken der daarvoor noodige betalingsstuk ken nog steeds niet met de vereischte zorg geschiedde. Zoo konden vier gemeenten 13.000 subsidie te veel ontvangen,terwijlaan andere ruim een ton te veel werd uitbetaald, omdat ten departemente by de vaststelling der bedragen verkeerde kolommen waren geraadpleegd. Werd door de tusachenkomst der Rekenka mer deze vergissing hersteld, minder gelukkig was het college by haar streven om een sinds jaren bepleite bezuiniging op de hooge kosten der onteigenings advertentiën bij den minister ingang te doen vinden. „De Kamer bracht daarbij in herinnering, dat de briefwisseling over deze zaak reeds in 1921 was aange vangen, en nog steeds tot geen bevredigend resultaat had geleid". Blijkens het bericht van den minister van Waterstaat, werd deze klacht opnieuw aan dien van Binnenland- sche Zaken doorgezonden. Ook bij dezen be windsman drong de Rekenkamer op spoed aan. „Dit schrijven bleef tot dusver onbe antwoord". 1560 rüwielbewaarloon. Het had de aandacht der Rekenkamer ge-i trokken, dat de kosten voor het bewaren van f rijwielen bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek niet minder dan ƒ1560 's jaars bedroe gen. Toen zij op bezuiniging aandrong, werden de loonen der bewaarders met 1 per week ver hoogd. De minister achtte het „hoogst moeilijk" om op deze kosten te besparen. „De Kamer h6eft na dit antwoord geen aanleiding gevonden tot voortzetten van de gedachten- wisseling". Eveneens berustte" zij in de toe kenning van jaarwedden ad 1400 aan twee Rijkszuivelvisiteurs, hoewel het aanvangs salaris uitdrukkelijk op 1300 was bepaald. Deze ambtenaren hadden een tij delyke aan stelling, doch krachtens besluit van den Ministerraad geldt de bezoldigingsschaal voor vasten dienst eveneens voor tgdelijken, De ademtocht benauwd en vergiftigd had, scheen geweken en zijn klauwen van haar te hebben afgetrokken. Och, als ze haar man hier had terug gevonden, zou 'twel voor goed zijn weggebleven! Maar zoo zonder hem begon 't zich allengs weer te vertoonen en vatte vooral in de lange, slapelooze nachten aan haar legerstede post om" haar te verschrikken en te pijnigen. Overdag was er in huis en hof en tuin van alles te doen en te bestieren om haar kwellende ge dachten van zich af te zetten. Ook moest zij de belangen van de inrichting weer ter harte nemen. Dr. Rosenkranz kwam haar reeds den eersten den besten dag als man van zaken bezoeken om haar inzage te geven van het finantieele maand bericht. De door haar vader aangestelde boek houder vergezelde hem. „Neem niet kwalijk," zeide Rosenkranz, „maar op verzoek van uw vader moet ik u hiermee lastig vallen." „Moet ik mijn naam soms daaronder zetten?" „Ja, hier, als 't u belieft in plaats van uw afwezigen echtgenoot." Mariene nam het papier vóór zich en vloog den inhoud door, zonder er iets van te begrijpen. Daar op onderteekende zij 't. De boekhouder verwijderde zich met het docu ment, en Rosenkranz zeide nogmaals, dat 't hem speet Mariene met zulke dingen te moeten plagen. „Maar 't is gelukkig," liet hij er op volgen, „dat Erik zijn reis kan bekorten, en dat moet hij dan ook doen." Zij zag verwonderd op. „Moet hij dat?" „Ja, mevrouw, we hebben hem hoog noodig. De inrichting neemt weer in bloei toe. Dagelijks komen er nieuwe patiënten bij. Hij mag niet minister wees er echter op, dat de beide ambtenaren „eenigszins" vakkundig waren. Was zoo vraagt de Rekenkamer in dezen voor een benoeming vanzelfspreken- den eisch een grond te vinden voor toeken? ning van een hooger traktement? "Voorts kreeg de Kamer uit de nieuwsbladen kennis van de onregelmatigheden ontdekt bij het militair kleedingmagazijn te Woerden. „Het college dat reeds in 1919 en ook nog in 1924 de aandacht van den minister van Oorlog had gevestigd op eigenaardigheden in het be heer van den magazijnmeester, zond aan de betrokken rechterlijke autoriteiten afschrift van de destijds gevoerde briefwisseling". Knoeiery by 's Rykspaspoortenkantoor. „Bjj een accountantsonderzoek in opdracht van de Justitie ingesteld naar het beheer van het Rijkspaspoortenkantoor, werd een kaste kort vastgesteld van circa 37.000 per 23 Juli 1925". De Rekenkamer stelde zich op het stand punt, dat de administrateurs voor dit tekort aansprakelijk gesteld moesten worden. Zij kreeg voorts den indruk, dat noch door, noch vanwege den secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken eenig toezicht werd uitgeoefend, „ofschoon deze ambtenaar krachtens artikel 5 van het K. B. van 22 Nov. 1890 tot toezicht houden verplicht was". „Zelfs waren kasopnemingen een eerste vereischte toch voor een goed toezicht achterwege gebleven". Bij het sluiten van haar jaarverslag was de Reken kamer tot de conclusie gekomen, dat 't boven bedoelde te kort door oneerlijkheid moet zijn ontstaan. Ook ten aanzien van een bedrag aan col legegelden der Leidsche Universiteit de Kamer taxeert het „eerder te laag dan te hoog" op 7500 kon niet worden vastge steld, dat het in de schatkist is terechtge komen, De inschryvingsgelden werden door de pedellen, die ze ontvingen, op geenerlei wjjze geboekt en by hun stortingen ontbrak elke specificatie. Een stempeltje van 285. Het Rijksbureau voor onderzoek van han delswaren boekte over 1924 een bedrag van ruim 3000 aan ontvangsten tegenover 30.000 aan uitgaven. Waar het in 1924 slechts 662 monsters keurde (waarvan 373 tegen betaling) stelt de Rekenkamer de vraag of dit bureau wel in een algemeene wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgéns inwrijft met een weinig Purol 't voldoet iedereen (Adv.) langer dan tot den eersten November uitblijven." Mariene antwoordde niet en hij begon over an dere dingen te praten, zonder dat 't hem echter gelukte cfe belangstelling van de jonge vrouw daar voor op te wekken. Eindelijk nam hij afscheid met een kwinkslag op de lippen, zooals 't zijn gewoonte was. En de dagen kwamen en gingen. De maand Juli bracht evenals altijd veel zomergasten in de hotels van het benedendorp mede, en in haar tweede helft voerde zij een reeks regenachtige en koude dagen aan. Augustus en September kwamen en gingen, en eer men er aan dacht, begon het bosch al na- jaarstinten te krijgen. Mariene had er nauwelijks op gelet, hoe schielijk de tijd omvloog. Zij wijdde zich geheel aan de opvoeding van haar kinderen, zoowel geestelijk als lichamelijk. Het kleine meisje was weer blozend en mollig geworden en begon verstaanbaar te praten. De jongen gedroeg zich wat ordentelijker en leerde al spelende lezen. Op zekeren dag was hun grootvader op bezoek gekomen, de eerste maal sinds Mariene getrouwd was. Hij logeerde in het vroegere Kurhaus in het benedendorp, maar had een boodschap gestuurd, dat hij bij zijn dochter wilde komen eten. Mariene noodigde ook Dr. Rosenkranz, onderstellend dat hij dezen gaarne wat meer van nabij wilde leeren kennen en omdat zij hiermee alle kritieke wen dingen in het gesprek hoopte te voorkomen. Leopold Eisenhut was goed gemutst. Hij had zich door de geheele inrichting laten rondleiden, de boeken ingezien, en betuigde daarop zijn inge nomenheid met alles. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1