LAGEN BINNENLAND Bij Scheren 927. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 27 AUGUSTUS 192 7. 3 stuk enz. De chauffeur afgekomen, daar alleen en verwond. i, werkzaam aan een had het ongeluk een binder dwars door zijn Ineeskundige hulp was heeft een beroep ont- 41. Herv. gemeente te Irecteur der Gem. Zang- lior", het fanfarecorps lang „Jong Leven", had lm den verjaardag van bp meer feestelijke wijze ■vieren. Na volhardend Vukt met de drie boven- Igen, waarvan hij direc- Ivond te organiseeren. In we dus ook kunnen en zang. AA vorens op |Kaai zal worden opge ma's af te werken, zal door het dorp worden Vooruit", in het midden iteraan „Excelsior", afmarsch plaats heb- school, waar de stoet te volgen route is: Jtraat, Kerkstraat, Kerk taal. nogmaals beleefd ver bast den stoet te loopen Ln vier daarachter. Junnen we de program- aelden, doch we hopen l wel te kunnen doen. Ibelooft het een pracht- l)mt dus allen l Woensdagavond werd een J K. Kroon in de Zuidzij |en. Geneeskundige hulp Q. De toestand van |enkelijk en Donderdag vrachtauto van J. B. in leel uit. Daar het ongeval lie gemeente, viel aan Inken. d. B. werd Woensdag |i te Rotterdam vervoerd, pn een operatie. lARINGVLIET. Tegen is-verbaal opgemaakt tet de fiets zonder belas per aardappelen alhier tot f 3, MEDEDEEL1NG )EN en PETTEN V'-i KOUS lichtreclame hoek Pannekoekstraat. In vanaf I 0,75 houdend vanaf t 2,50 ?stè kleuren v.af 1 2,75 If 2,95 haf t 7,90 de vergadering van |Geineente Middelharnis Aug. des n.m. 3 uur. neester den Hollander de vergadering met (notulen der vorige ver- jrgelezen en onveranderd Ged. Staten over een Jeentebegrooting, de ver- Je uitgifte van grond in 3 laste van het gasbedrijf, ■van Zaaijer, den gemeen- verlaging van zijn woon- Ged. Staten waarbij zij jenden de begrooting van „3 opmerking, dat gezien van dit boekjaar reeds sn reden aanwezig achten ij keuren in verband met Piet tusschen beide ge- wisselplaats achter de fiaven van Sommelsdijk. i voor de begrooting voor de hoogte te stellen i daarna, bij de behande ling voor '28, eenbeslis- (gekeurd terug ontvangen gemeentebegrooting voor [berekening over '25 met i van meest administra- de jaarwedden van Bur- ;aressen en Gemeente lter zeide dat deze regeling nd in deze gemeeute en Isgeving kon worden aan- de Gezusters van Zuuren om terugbetaling van een gedeelte van de erfpachtkosten. Voorzitter zeide dat dit stuk ongezegeld was, en dei halve niet voor behandeling in aanmerking kwam. Een schrijven van den heer K. Blokhuis betreffende de verschenen brochure over den wantoestand op de R.H.B.S. Adressant erkende daarin dat hij met verschijnen wel wat vlug is geweest, ander zijds dat hij veel heeft bereikt met die brochure ten aanzien van de rechtspersoon lijkheid van de leeraren, dat intusschende toestand op de R. H. B. School is verbeterd, dus het doel is bereikt, verzocht verder de kosten te betalen van de 25 ex. ten behoeve van de raadsleden. Voorzitter zeide dat de kosten daarvan bedragen 4=08,75. Veel behoef ik er verder niet van te zeggen. De officieele stukken en gegevens die daarin zijn verwerkt neemt de commissie geheel voor haar rekening. Een rapport moesten wij leveren de kosten daarvan haddeD bedragen ongeveer ƒ200, thans zijn de officieele gegevens verschenen in aanvulling met verder geschrijf, zoodat het toch overbodig is nogmaals een gedrukt rapport te laten verschijnen. Alle voor- en tegenstanders hadden het hunne er toe bij te dragen doch ten slotte werd er gestemd om 200,— te betalen, hetgeen werd aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stem den de heeren Zaaijer, van der Meide, Krijgsman, Struik en Vogelaar. Vaststelling rooilijn Kerkgebouw aan de Chr. de Vrieslaan. B. en W. stelden voor de rooilijn te be palen op 10 M. uit den weg, waartoe werd besloten. Verzoeken om grond in erfpacht te mogen ontvangen. a. Van Boeter om 794 Ma gelegen aan de Gel. Cornelissestraat. b. Van Van der Welle en Spee om 876,50 M3 aan de Gel. Cornelissestraat. c. Van C. van der Meijde om 718 M8. ge legen aan de Secr. Nijghstraat. d. Van Van Rixoort om 988 Ha. gelegen aan de Wilbelminastraat. e. Van Dame om een strookje van 2 M2. naast zijn woning. Van C. en P. Boeter om een stukje ge legen aan de Chr. de Vrieslaan. Al deze ver zoeken worden ingewilligd. Koote vroeg of de kwestie met Pape al tot een oplossing was gebracht. Voorzitter zeide dat Pape een kaart van het Kadaster had waarop het stukje grond voor hem stond, terwijl aan de gemeente een kaart vanwege het Kadaster is verstrekt waarop het van de gemeente zou zyn. Zoodat te dien opzichte nog geen overeenstemming kan verkregen worden. Vaststelling rekening over 1926 van het Weeshuis. Bij monde van den heer Struik bracht de commissie van onderzoek rapport uit. De commissie meende dat het niet aan gaat dat de regenten zooveel auto tochtjes maken, als ze wel hebben gedeclareerd, ook wist de commissie niet dat de regenten tegenwoordig werden bezoldigd, zij meende eerder, dat zulks een eerebaantje was. O. a. trekt elke regent die de poldervergadering bijwoont f6,- presentiegeld, ook was een post van een auto-tochtje naar Ooltgensplaat van 2 regenten, wat niet minder dan f 18,30 heeft gekost, terwijl er eveneens een voor komt van 4 regenten dat f 7,70 kost, hoe is dat mogelijk? In een jaar zijn er niet min der dan 7 of 9 auto tochten gemaakt, de commissie meende dat daarop wel bezuinigd kon worden door per tram te gaan. Ook bleek uit de rekening, dat er voor f 400,— luxe aan de verbouwing van de boerderij is besteed, dit keurde de commissie af. Verder was de begrooting voor die verbouwing met f 760,— gulden overschreden. Van der Slik zeide, dat hem nimmer eenig presentiegeld is uitbetaald, en dat de com missie daarvan ook wel geen bescheiden zal hebben gevonden. Verder heeft de commissie zeker over het hoofd gezien, dat de huurder een deel van de verbouwingskosten zelf heeft De commissie vond een post van f 136, voor een dam en oprit tegen een dijk ook te hoog, dit had door den huurder betaald moeten worden, dat staat ook in het pacht- zegel, eveneens was een post voor een ge plaatst hek te hoog. De commissie stelt derhalve voor deze rekening niet goed te keuren en eerst een en ander te onderzoeken. Van der Slik raade aan, eerst eens over leg te plegen met de betrokken regenten. De goedkeuring werd daarna aangehouden. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbe stuur. Struik rapporteerde dat een gezin waar van drie personen werken f 500,- onder steuning heeft gehad, terwijl oude lieden van 70 of 80 jaar f 1,- of f 1,25 per week ontvangen. De commissie protesteert tegen dei gelijke onevenredige verdeeling. Besloten werd in gesloten zitting hierover nadere mededeeling te doen. Aangeboden werd de gemeenterekening in gewonen dienst met een nadeelig saldo van f 3911,48 en in kapitaaldienst met een batig saldo van f 819,75. De Voorzitter stelde voor de commissie van onderzoek voor de rekening en begroo ting der gemeente in een volgende verga* dering te benoemen. Daarna ging de vergadering in gesloten zitting over. Na heropening werd besloten de rekening van het Weeshuis goed te keuren. Benoeming onderwijzeres aan de Meisje» school. Op de voordracht stonden: X. E. Sieffers te Brielle; 2. J. Colpaart te Oostvoorne; 3, J. J. Hampe te Hoorn. Bij gehouden stemming bleek mej. Colpaart benoemd te zijn met 9 stemmen tegen 2 op jufir. Sieffers. Rondvraag. Krijgsman zeide kennis genomen te heb ben van de plannen tot het houden van een Koninginnefeest. Spreker meende dat de tij den noch in de gemeente noch in den lande -domme, gezien de vele stormen en andere oatuurelementen, waardoor de menschheid buis eu have verliest, van dien aard zijn dat er geen ware feeststemming kan heerschen. Verzocht derhale de vergunningen danig te beperken, heerschte er vroeger een getier en geschreeuw op de kermis, thans hebben we dat op festival, flamité enz. tot diep in den nacht. Wel bezit ik eerbied voor onze Konin gin, maar nochtans kan ik me met die feesten niet vereenigen. Voorzitter zeide dat hij ook ditmaal den wensch had gekoesterd, gezien de uitkom- i voor den landbouw, het feest te doen vervallen, doch gezien de kosten en verdere voorbereidingen die daarvoor reeds waren getroffen kon het niet worden afgewend. Verder behoort het beslissen hierover niet tot de competentie van den Raad, ik kan derhalve ook geen toezegging doen omtrent het al of niet verleenen van goedkeuringen te dien opzichte. Men vergete niet in een gemengde gemeente te zijn. Echter hoort men meer van die meeningen, wel zou het daarom beter zijn, indien zij die tegen de feesten zjjn, daaraan ook niet deelnamen met hunne huisgenooten, want vele malen heb ik gezien, dat zij die 't hardst roepen „geen feest", juist het eerst op de been waren en van 't beste mee deden. Laten zij dan zich afzijdig houden, dan eerst kan men voor zijn principe respect hebben. Struik vroeg de lantaarn in de 2e Weistraat beter en regelmatiger te ontsteken. Voor zitter zeide dit toe. Van der Meide vroeg om den rommel op 't Spui op te ruimen. Voorzitter zeide den opzichter hiertoe op dracht te zullen geven. Daarna dankte de Voorzitter de scheidende leden van den Raad voor de samenwerking en hoopte dat zij toch de belangen der ge meente bij zullen blijven. Krijgsman dankte voor de woorden tot hem gesproken en daarna werd de vergade ring gesloten. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente OUDE TONGE op Donderdag 25 Augustus des voormiddags Huur. Voorzitter Wethouder Prince. Afwezig de heeren Kievit en Stoop. De voorzitter opende de vergadering, waar na de notulen der twee laatste vergaderingen werden voorgelezen en onveranderd goed- Ingekomen stukken. De Goedkeuring van Ged. Staten over het aangaan van een geldleening. Idem over de wijziging der gemeentebe- grooting dienst '26 en '27. Idem over het besluit tot het verhuren van een gedeelte van de petroleum-berg- Een schrijven van den Minister van Arbeid waarin mededeeling werd gedaan dat over het jaar '26 - '27 wederom een subsidie wordt verstrekt tot dekking van een exploitatie tekort. Een dankbetuiging van den heer Vermeu len voor zijn benoeming tot onderwijzer aan de 0. L. School. Een verzoek van Mej. Post om eervol ont slag als Hoofd der Bewaarschool tegen 1 Augustus '27. B. en W. stelden voor dit verzoek op de meest eervolle wijze te verleenen onder dankbetuiging voor de diensten aan de ge meente bewezen. Een verzoek van de Districts arbeidsbeurs om een subsidie. B. en W. stelden voor evenals vorig jaar een subsidie te geven van ƒ10, Hiertoe werd besloten. Aangeboden werd de gemeenterekening over '26 met een ontvangst van 115.224,49^ en uitgaaf van 111.155,09J alzoo meteen batig saldo van 4069,40, in gewonen dienst en in Kapitaaldienst met een ontvangst en uitgaaf van 62.679,33 en 62.476,28 alzoo een batig slot van 103,05. Idem de rekening van het Armbestuur in ontvang 21488,01, uitgaaf 14066,82, alzoo een batig slot van 7421,10. Idem die van het Burgerlijk Weeshuis in ontvang 381,81, uitgaaf 281,50J, alzoo een batig saldo van f 100,30|. Idem van den Boedel Dabbe in ontvang op 4683,551, uitgaaf 4268,29, alzoo een batig saldo van 420,26. B. en W. stelden voor thans nog geen commissie van onderzoek te benoemen, om- tot een paar leden het college gaan verlaten. Biertoe werd besloten. Op verzoek van P. Bezemer werd besloten oog een strook grond in erfpacht te geven voor loods langs de haven. Op voorstel van B. en W. werd verder besloten de jaarwedde van het Hoofd der bewaarschool vast te stellen op 1100,— plus drie jaar lij ksche verhoogingen van ƒ100. Benoeming Hoofd der Bewaarschool. De Voorzitter, zeide dat vier sollicitaties ^aren ingekomen, n.l. van Mej. M. Muller Uit Utrecht, J. J. Jansen uit Leiden, R. Nici- linie uit Enschede en Higentlicht uit Assen. In deze volgorde was de voordracht door B. en W. opgemaakt. In stemming werd No. l Mej. Muller uit Utrecht benoemd met tegen 2 stemmen. Besloten werd nog een kasgoldleening aan te gaan groot ƒ3000, De Gemeentebegrooting dienst '27 werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. B. en W. stelden voor om aan de le en 2e helpster in de bewaarschool een gratifi catie toe te kennen van resp. 30,— en 20,— voor gedaan extra werk tijdens de ziekte van Mej. Post. Hiertoe werd mot algemeeue stem men besloten. Nog was ingekomen de drie jaarlijksche afrekening van het R K. Bijz. Schoolbestuur. Hieruit bleek dat de gemeente 4315,— had uitbetaald aan voorschotten, dat de werkelijke kosten door de gemeente te ver goeden hadden bedragen 4284,73, zóodat te veel was betaald 30,27. Daar verder niemand meer het woord ver langde sloot de Voorzitter de vergadering om in comité over te gaan. WINKELRUITEN INGEGOOID. AMSTERDAM, 23 Aug. Op den Dam trokken Dinsdagavond telkenmale troepen joelende opgeschoten jongens langs den Nieuwendyk en de verschillende toegangs wegen tot die straat, voortdurend nagezet door de politie. Omstreeks halfeen en natuurlijk op een punt, waar juist geen politie aanwezig was, klonk een daverend gerinkel. De bewoners schrokken en allerwegen werden de ramen opgeschoven. Zij konden nog zien, hoe de politie met de sabel in de hand de straat schoon veegde. Het bleek, dat de vijf groot e spiegelruiten van het beddenmagazijn van Nieveler door steenworpen waren verbrijzeld. Eerst later werden twee opgeschoten jongens naar het bureau Warmoesstraat overgebracht, waarvan een verdacht wordt, deze vernieling te hebben teweeg gebracht. Omstreeks kwart voor een was het weer even rustig. De politie bewaakte het maga zijn, waarvan de ruiten stuk gegooid waren, doch om één uur werden opnieuw wanorde lijkheden gerapporteerd, ditmaal op den Kor ten Nieuwendijk en in de Haarlemmerstraat. Ook op deze plaatsen werd telkenmale met kracht van de wapens gebruik gemaakt. Met het oog op het feit, dat de lawaai makers bij de charges telkenmale huizen en cafétjes op den Nieuwendyk en de zijstraten binnenliepen om zich daar te verschuilen, had de politie om twaalf uur de sluiting van alle cafés in de buurt aldaar gelast. Om één uur werd de geheele Nieuwendyk voor het publiek afgesloten. Op den Dam en de Martelaars gracht stonden sterke posten opgesteld. Het zelfde was het geval voor de vele dwars straten, die op den Nieuwendijk uitkomen. Om half twee had de politie het nog te kwaad met een troep van 50 A 60 personen, die steeds opnieuw uiteenstoof wanneer de agenten in aantocht waren. Een groote politiemacht is den geheelen nacht op de been gebleven. Ook ongeregeldheden in Den Bosch. DEN BOSCH, 23 Aug. Na afloop van een Dinsdagavond alhier vanwege den Ef.B.B. en de federatie der S.D. A.P. in verband met de af- aire-Sacco en Vanzetti gehouden meeting ont stonden botsingen met de politie. Deze moest van de blanke sabel gebruik maken. Zij slaagde er na herbaalde charges in de menigte te verspreiden. Na geruimen tijd eerst was de rust weergekeerd. Vijf koffers met bijouterieën zoek. 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Iemand uit Zaltbommel heeft aangifte gedaan bij de poli tie, dat vijf koffers, gevuld met bijouterieën en lederwaren, welke werden gegeven aan een kruier, om van het Hollandsche Spoorstation alhier naar de Prinsestraat te vervoeren, niet aan het opgegeven adres zijn afgeleverd. SCHILDERMAATJE SCHAAKT EEN MEISJE. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. Zoo nu en dan doet zich zelfs in een groote stad nog wel eens een vleugje romantiek voor. Meestal natuurlijk zijn hier dan jeugdige personen bij bétrokkenzoo ook dit keer. Een vader en moeder dienden bij de politie een aanklacht in, dat hun jeugdige dochter Alida door haar minnaar, den 21-jarigen schilder E. van E. uit Veur was geschaakt. De ouders hadden zich ernstig tegen de ver houding verzet en verboden, dat hun min derjarige dochter Ali is 19 jaar langer met Van E. omgang had. Dit was echter niet naar den zin van den schilder en het meisje. Ten einde raad besloten zij toen, dat hij haar zou schaken, zoodat zij in volle vrijheid naar Amor's stemmetje zouden kun nen fluisteren, zonder dat mopperde ouders het liefdegodje konden verjagen. Nu is de politie echter wreed tusschenbeide gekomen. Zij heeft den jongen man gevanke lijk uit Veur naar de residentie overgebracht, waar hy in het arrestantenlokaal van het hoofdbureau zijn overmoedige daad kan over peinzen. Het meisje in kwestie is echter nog altijd spoorloos verdwenen. Zy wacht mis schien vol geduld op hem, die nu zit te brommen. De goedaardige hospita. Men schrüft uit Zwolle: Maandagavond kwam by een juffrouw hier ter stede een keurig net jongmensch, vra gend of hij bjj haar in pension kon komen. Hij zag er zoo tip-top uit en had zoo'n aardig praatje over zich, dat hy in minder dan geen tijd in de huiskamer zat. Zyn naam was Gerrit van den Berg en hij was beambte by de posterijen, overgeplaatst van Amersfoort naar Zwolle. Zijn vader had een groote bloe misterij te Amersfoort. By de posterijen ging alles met stoom; hy had Maandag zijn over plaatsing gekregen en moest reeds den vol genden dag in de nieuwe standplaats van 11 tot 3 uur dienst doen. Op zeker oogenblik begon de juffrouw een bericht uit de courant van dien avond voor te lezen, dat haar, omdat zij zelf heeren op kamers had, bizonder belang inboezemde. Een bewoner van de Pluimstraat te Enschede had per advertentie om kostgangers gevraagd waarop zich Vrijdagavond een persoon aan meldde, die zeide dat hy als ambtenaar ten postkantore werkzaam gesteld zou worden en een kosthuis zocht. Men werd het eens over de condities en overeengekomen werd, dat de nieuwe kostganger Zaterdag zijn kof fers zou laten bezorgen. Plotseling herinnerde de a.s. ambtenaar zich, dat hy zyn porte- monnaie in een koffer had laten zitten. Hij vroeg toen aan de vrouw des huizes, of het niet mogelyk was, hem uit den nood te hel pen. Hij zou het geleende den volgenden dag direct terugbetalen. De vrouw gaf hem toen een rijksdaalder. De man was daarop ver dwenen en had sindsdien niets meer van zich laten hooren. Men had hier vermoedelijk met den persoon te doen, die zich ook in andere plaatsen aan dergelijke practijken had schuldig gemaakt. Hy had zich o.m. voor leerling-machinist uitgegeven. De rest van den avond werd gesproken over de slechtheid van den man, die een hospita zóó kon bedriegen. Des morgens om half negen zeide meneer Van den Berg tot zijn kostjuffrouw dat hy noodzakelijk zijn koffer moest halen, omdat zy'n uniform er in zat. Behalve de uniform zat er ook in zijn Zondagsche pak en zijn por- temonnaie met geld. Er ontspon zich het volgende gesprek: MeneerJuffrouw, heeft u ook even een rijksdaalder voor mij ter leen? Juffrouw: Zeker meneer, maar heeft u aan een rijksdaalder genoeg? Meneer: Och, geeft u my iets meer, dat is gemakkelyker. Maakt u er drie gulden van, Juffrouw Ik zal u vier gulden geven, dan kunt u zich redden. MeneerMaak u er dan vijf gulden van, dat is een gemakkelijke rekening. Meneer af met de 2 achterwielen. Ver- moedelyk heeft hij het station wel bereikt, maar teruggekeerd is hy niet. Om 11 uur kwam de juffrouw op het politiebureau, waar men haar duidelijk maakte, dat de geschiedenis uit Enschede, die haar zoo troffen had, zich in haar eigen woning her haald had. Een gevaarlijke kwajongensstreek. De machinist van de stoomtram Dene kamp-Oldenzaal, welke te 15 uur 20 min. te Oldenzaal aankomt, bemerkte Maandag middag aldus meldt de „Tyd", ter hoogte van het viaduct naby Oldenzaal, dat er een dwarsligger in de lengte over een der rails was geplaatst (de lijn ligt daar ongeveer 4 meter hooger dan de begane grond). De trein kon nog tijdig tot stilstand worden gebracht. Toen zag men een drietal jongens achter de struiken de vlucht nemen. Zij werden nagezet door het treinpersoneel dat er in slaagde de jongens te pakken en in den bagagewagen op te sluiten. Het bleken te zyn twee jongens van 10 en een van 7 jaar, wonende nabij Oldenzaal. De boefjes werden aan de marechaussee overgeleverd. By het verhoor verklaarden zij dat het in hun bedoeling lag de ontsporing van een tram te willen zien. Een sigaretten-automaat. ROTTERDAM, 23 Aug. Sedert eenigen tijd heeft een handig sigarenwinkelier in zijn winkelpui een automaat aangebracht, welke bij inwerping van een bepaald geldstukje sigaretten levert. Ook na sluitingstijd biyft deze automaat in werking. Het spreekt wel van zelf, dat sommigen hierin onmiddellijk een overtreding van de verordening van winkelsluiting hebben ge zien. Juridisch is de zaak niet zoo eenvoudig. De verordening spreekt er immers van, dat na 9 uur (binnenkort na 8 uur), geen publiek of winkelbedienden in een winkel aanwezig mogen zyn. Het automatisch verkoopen is echter nergens verboden. Waarschijniyk zal deze sigarenwinkel wel school maken en zullen er toestellen worden uitgevonden, met behulp waarvan men na sluitingstijd, een pond suiker of een ons thee zal kunnen krygen. ERNSTIG ONGELUK TE ZEIST. ZEIST, 24 Aug. Op de Slotlaan alhier is Dinsdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 22 jarige Koetsdijk over reden en op slag gedood werd. Op het kruispunt van den Eersten en Tweeden Hoogeweg met de Slotlaan en Don- kerelaan naby de Nieuwe Sociëteit kwam K. met groote vaart op zyn fiets aanrijden, toen juist een bus op den hoofdweg passeerde, De chauffeur daarvan zag een ongeluk aan komen. Hij remde uit alle macht, tegelijk naar links uilhalende om een botsing nog te vermijden. Hy kreeg den wielryder, die zijn vaart blijkbaar niet heeft kunnen in houden toch voor zich. Deze geraakte onder den auto en werd zeer verminkt opgenomen Dr. Scheffelaar Klots constateerde den dood. Byna had dit ongeluk nog een tweede slacht offer geëischt. Door het uithalen naar den kant van den weg werd namelijk ook de twintigjarige mej. M. v. 't H. aangereden. Echter nog op het laatste nippertje sprong zij van haar rijwiel. Haar fiets werd vernield. De thans overledene woonde te Utrecht. Als kok was hij werkzaam bij de firma Sissingh te Zeist. Met een politie-auto is het ïyk naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens oog getuigen heeft de bus-chauffeur geen schuld HOOG WATER IN Z.-O. DRENTE. DALEN (Dr.), 24 Aug. Het water is thans ten Zuiden van de Hoogeveensche Vaart zóó hoog, dat er eigenlijk wel van watersnood kan worden gesproken. Vele lan derijen staan blank. De landbouwers hebben hun vee uit de weiden moeten halen. Zij hebben uiteraard moeite om de dieren van voedsel te voorzien, want het gaat bezwaar- lyk den wintervoorraad nu al duchtig aan te spreken. In weerwil van de pogingen, welke de gemeentebesturen, in samenwer king met de directies der kanaalmaatschap- pyen en den Provincialen Waterstaat in Drente en Overysel doen, om het water zoo spoedig mogelyk af te voeren, blijft het toch hoog. Vele landbouwers hebben reeds voor honderden guldens schade, welke nog by den dag toeneemt. De toevoer van water uit de veenstreken is zóó groot, dat de Hoogeveensche Vaart ook water moet laten loozen inj de stroom pjes, welke in de omgeving van Coevorden uitmonden in het afwateringskanaal Coevor den Annen. Dit kauaal loost het water bij Annen in de Overijselsche Vecht. De directie van de Hoogeveensche Kanaalmaatschappij is wel genoodzaakt het water in deze stroom pjes te voeren, omdat zy het anders niet binnen de kanaaldijken kan houden en het dan over den weg zou gaan vloeien. Verleden week was dit op enkele plaatsen reeds het geval. Men loost thans overal waar dit mo gelijk is, maar de geweldige massa's zijn niet afdoende vlug kwyt te raken* Vandaag drong men in de vergadering van den Dalenschen Raad er krachtig op aan minder te schutten in de kanalen; de burgemeester sprak er zijn leedwezen over uit dat de directie der Hoogeveensche Ka naalmaatschappij, toen zij kon zien aan komen, dat het water hoog zou worden, niet dadelijk is begonnen met het water in de riviertjes te laten stroomen. Deze hadden dan thans minder water behoeven te ver werken en de schade zou minder groot ge weest zijn. Spr. deelde mede, dat er bespre kingen worden gevoerd tusschen betrokken personen om den door de normalisatie van de riviertjes wel veel verbeterden wateraf voer nog zoodanig te verbeteren, dat ook bij veel regenval al te groote wateroverlast voorkomen kan worden. Gemengd Nieuws. SACCO EN VANZETTI TERECHT GESTELD. BOSTON, 28 Aug. Madeiros, Sacco en Vanzetti zijn terechtgesteld. Te 12.02 werd Madeiros de doodenkamer binnengeleid. Te 12.09 verklaarde de arts, dat hij was overleden. Hierop volgde de executie van Sacco, die om 12.19 overleden was en tenslotte die van Vanzetti, wiens dood om 12 26 werd geconstateerd. Madeiros ging uiterst onverschillig naar den electrischen stoel. Hij had bijna tot twaalf uur geslapen. Zijn gelaat vertoonde niet de minste uitdrukking, toen hy de doodenkamer binnentrad. Zonder dat hem eenige aanwijzing was gegeven, nam hy plaats op den stoel. Zijn gelaatsuitdrukking veranderde niet, toen de bewakers zyn rie men bevestigden. Sacco was doodelyk bleek, maar kalm. Hy sprak geen woord, tot men hem beval op den stoel plaats te nemen. Toen riep hij uit: „Langleve de anarchie! Vaarwel, vrouw, kinderen en vrienden Toen de riemen hem werden aangelegd, zeide Sacco kalm: „Goeden avond, heeren". Zy'n laatste woorden waren: „Vaarwel, moeder". Vanzetti was rustig en beheerscht. Hy liep met vasten tred, een uitdrukking van verwijt in de oogen. Hij schudde de be wakers de hand en zeide, toen hy in den stoel zat: „Ik wensch U te zeggen, dat ik onschuldig ben. Ik heb nimmer een misdaad begaan, maar wel soms een zonde. Ik dank U voor al wat gy hebt gedaan. Ik ben on schuldig". Toen hij werd geblindoekt zeide Vanzetti: „Ik wensch enkelen te vergeven wat zij mij aandoen". Zeer kort voor de terechtstelling legden Sacco en Vanzetti nog korte verklaringen af, waarin zij hun onschuld betuigden. De executie. De getuigen kwamen 11.40 het doodenhuis binnen. Telkens als een veroordeelde op den stoel was gebonden en de werktuigen in orde waren, gaf de directeur een sein met de hand, waarna de beul achter het scherm den stroom inschakelde. De linkerpijp van Sacco's broek had men tot de knie gescheurd, ten einde de werking van den stroom in hetlichaam te bespoedigen. Toen de lijken van den stoel verwijderd waren, werden zij onderzocht door vier artsen, twee officieele en twee belangstellenden. Sacco was overleden acht minuten, nadat hij de doodenkamer binnenging; Vanzetti zes minuten na het verlaten van zyn cel. Na het constateeren van den dood werden de lijken gereed gemaakt voor overbrenging naar het stadslykenhuis» "waar de schouwing werd ver richt door den gerechtelijken arts. Hierna kunnen de lijken worden opgeëischt door de familie-betrekkingen. Tijdens de terechtstelling waren de meeste gevangenen wakker, maar het kwam niet tot betoogingen. Om één uur tien werden de lijken op baren over de donkere gevangenisplaats vervoerd en in den ambulance-wagen geplaatst. Om één uur vijftien gaf de politie order, dat de wachten rond de gevangenis mochten worden verminderd. Slechts een kleine politie-macht bleef op haar post. Berustend in het onvermijdelijke. Sacco, Vanzetti en Madeiros hadden zich geschikt in hun lot, toen de gevangenisdirec teur Hendry hen had bezocht om hun mede te deelen, dat zy kort na middernacht moesten sterven. Allen ontvingen de mededeeling op stoïcijnsche wijze. Vanzetti zeide: „Wy moe ten berusten in het onvermijdelyke". Sacco schreef nog een brief aan zyn vader in Italië en verzocht Hendry dezen brief voor hem te posten, hetgeen de directeur beloofde. De gevangenis-geestelyke deed nog een laatste poging om de veroordeelden er toe te brengen zyn geesteiyken bijstand te aanvaarden, maar zij volhaidien in hun weigering. Gouverneur Fuller had in den loop van den avond geweigerd gehoor te geven aan het beroep, dat de vrouw en zuster van Sacco op hem hadden gedaan. Hiermede had de laatste poging der verdediging gefaald. Bewakers met de bajonet op het geweer vormden een cordon om het gevangenis gebouw, toen de terechtstelling een aanvang nam. Bovendien stonden 800 politie-agenten te voet en 70 agenten te paard om het ge bouw opgesteld. Twee politie-vaartuigen patrouilleerden op de rivier achter de ge vangenis. Groote zoeklichten stonden in de omgeving van het gebouw. Een troepen macht, voorzien van 500 traangasbommen en 16.000 patronen, bezette de omgeving der gevangenis, terwyl twee munitie-wagens ge reed stonden met reserve-projectielen. Spuit gasten stonden op het gevangenisdak en in de aangrenzende straten. Per vliegtuig de wereld rond. De Pride of Detroit, met William Brook als vlieger en de heer Schlee als passagier, is Maandag van Dretroit naar New York vertrokken. Dit is de eerste étappe van een vlucht om de wereld, die Brook wil onder nemen. Zijn route loopt verder van New York naar New Foundland, vandaar naar Ierland en dan over Stuttgart, Belgrado, Britsch- Indië, China, Japan naar San Francisco en terug naar Detroit. EEN ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Elf dooden en 20 ernstig gewonden. By Seven Oaks op den Zuiderspoorweg is een passagierstrein door nog onopgehelderde oorzaak ontspoord. Verscheidene wagons vie len om. Er zijn negen passagiers gedood en zwaar gewond. Het personeel van den trein, machinist, stoker en conducteur, bleef ongedeerd. Slechts drie ry tuigen bleven onbe schadigd. Volgens een later bericht zLjn er elf dooden, zwaargewonden en 80 lichtgewonden. De locomotief en twee wagens vielen om. Een Pullmanrijtuig werd totaal versplinterd. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) Predikbeurten. Zondag 28 Augustas 1927. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en'sav.(doop)ds.Den Oudsten. Sommelsdijk, vra. en'sav. dhr L. Vroegindeweii cand. t/d H D. te Middelharnis. Dirksland, vm. leeskerk en 'sav.,ds. Bax. Herkingen, vm. dhr. v. Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nm. dhr. v. Ieperen uit Herkingen. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. Baarslag uit Melissant. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nam. ds. v. d. Zee uit Den Bommel. Oude Tonge, vm. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 's av.ds.Polhuys uit Stad aan 't Haringvliet. Langstraat, vm. en nm. dhr. Vetler. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds.Polhuys en nm. PROTESTANTENBOND. Brielle, (Kerkstraat) vm. ds. v. Royen uit Den Haag. GEREFORMEERDE KERK, Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Stellendam, vm. ds. Brinkman uit Harmeien. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Lange. Den Bommel, vm. leeskerk en 'sav. ds.Brink man uit Harmeien. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. De Graaff. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan'1 Haringvliet, vm.,nm. en 'sav. leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. De Blois. Herkingen, vm. en 's av. leeskerk^ DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, geen opgaaf. SOMMELSDIJK- Door onvoorziene omstandig heden gaat de spreekbeurt van Ds. A. Trouw in de zaal van den beer Verhey, voordeVryz, Hervormden Zondag niet door.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3