NIGROIDS andarts J. H. BH IJS 'e koop een Boerderij oorstraat 209-SonMielsdijk Kunsttanden-Gebitten HET EENIG adres S. VAN DER PLAAT MIJNHARDT'S 7Rc Zenuwtabletten MIJNHARDT'S 7^ Maagtabletten /ju» MIJNHARDT'S fine W Hoofdpijntabletten w MIJNHARDT'S QAC Q Staaltabletten £9 MIJNHARDT'S fine 0 Laxeertabletten ZATERDAG 27 Augustus 1927 9e jaargang - n°. 83 feuilleton. DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM S 1 9 2 7. .-TOESTEL GEVALLEN. M, 22 Aug. Bij de K.L.M. angen, dat het Fokker-toestel type F. VIII. uitgerust met otoren, bij een noodlanding tien minuten van het vlieg- edenmorgen omstreeks kwart 'rongelukt. werktuigkundige, J. L. A. werd gedood. Van de negen twee ernstig gewond. Over de niets bekend. De piloot Van eerd. was op weg van Croydon naar chiphol. vermoedelijk toe te schrijven an slechten toestand van het heeft deze noodlanding onder omstandigheden moeten uit- hijnlijk ten gevolge van het moer, was het richtingsroer zoodat de piloot slechts de over het hoogte- en evenwicht- as spoedig ter plaatse met ver- t zieknauto's. D. U., de trots der K. L. M. e maanden dienst op de lijn nden v.v. heilstijding hier bekend was, "estel van Schiphol via Waal- naar Sevenoaks, om hulp te i gaan mee de chef van den st van Waalhaven> Guillo- Grassé van de Fokkerfabrie- r van den Rijksstudiedienst rt. enwoordiger van de K. L. M. zich naar de plaats van de r was ongehuwd. Nadere be- an.zeven gewonden. Nadere bijzonderheden. ndent te Londen meldt ons nadere bijzonderheden over te ongeveer acht uur was het vliegtuig voor de gewone passagiersvlucht naar Amsterdam opgestegen. De machine kwam ongeveer te 8.30 neer op een veld, circa drie K.M. van het kleine Sevenoaks gelegen, on ongeveer 15 K.M. afstand van het vliegveld I Croydon. Kort te voren had de staart los. gelaten en deze was neergestort. Terwijl de stuurinrichting dus niet meer luisterde, tracht te de bestuurder, Van Dijk, blijkbaar een zoo goed mogelijke landing uit te voeren. Het ge- lukte hem inderdaad een val van groote hoogte te voorkomen, doch hij kon niet verhinderen dat het vliegtuig met een slag tegen den grond kwam. De benzinetank barstte open, doch vatte ge- lukkig geen vlam. De mecanicien, die de volle kracht van den val opving, was onmiddellijk dood. De passagiers kwamen met betrekkelijk lichte verwondingen en kneuzingen vrij. Geen van hen is ernstig gewond. Allen waren in staat loopende de plaats van het ongeluk te verlaten. Acht of negen personen hebben ver wondingen of kneuzingen bekomen. In het Sevenoaks-hospitaal werd de eerste Üiulp verleend aan A. H. Obbink (Meppel) Karl E. J. Kaufmann, John de Lange, mej. Nora de Lange, mej. Martha Dijkstra, die als hun adres Londen of een voorstad opgaven, doch voor het meerendeel blijkens de namen Nederlanders zijn. Ook eenige Engelschen en' Schotten bevonden zich onder de gewonde passagiers. Spoedig waren verschillende auto riteiten van het veld van Crydon en van de K. L. M. op de plaats van het ongeluk aan wezig. In een grooten auto zijn de gewonden, na behandeld te zijn, van het Sevenoaks- hospitaal afgehaald. Een ernstig onderzoek naar de oorzaak van het ongeval, waaromtrent nog niets vaststaat, wordt ingesteld. Volgens eën andere lezing zou de landing tamelijk goed gelukt zijn, doch zou het vlieg tuig tegen een hindernis zijn gereden. Een en acher is echter op dit oogenblik niet nader te controleeren. Behalve de reeds vermelde namen van ge wonde passagiers meldt een Reuter-telegram nog, dat ook verwondingen bekwamen A. Broek te Zwolle, en Den Hertog te Amsterdam. •w v., .•wrUfcW' elegen te TEXEL in Eierland- che polder. Bestaande uit ruim 30 .A. WEILAND en 10 H.A.BOUW- AND. Land en woning verkeeren in eer goeden staat. Inlichtingen wor- en verstrekt bij P. S. KONING, osterend TEXEL, en M. VERMEER, aagweg 147 Rijswijk Z.H. preekuren Dagelijks an 81/, tot 10 uur voorm. en van tot 21/, n.m. en volgens afspraak. Telefoon No. 236. slist verkrijgbaar bijc P. Wielhouwer, iddclharnls; N. J. Boer, SommelsdijK; aijer-Teepe, Dirksland; C. de Moolj, uddorp; v. d. Maden. Oude Tonge, Bout. Brielie; A. v. d. Heuvel, Helle- etsluis. Geheel pijnlooze speciaal Medische behandeling. Betaling desgewenscht in 12 maands termijnen ook voor Zieken fondsleden. Inlichtingen kosteloos BUREAU voor Tandheelkundige Middenstands-verzekering Adm. G. DE WAARD, Van Heusdestraat 13b, Rotterdam aan lijn 5 en 15. Telefoon No. 30013, Geopend van 94 en 79 uur. Agentschappen Mej. J. KREUKNIET, Wolphaertsbocht 181a, Chariots. G. KREUKNIET, Strijenschestraat 56; C. BRUSSAARD, Nassaulaan 20 beiden te Schiedam. A. C. RIETHOF, Dorpsstr. 39, Rhoota, op het eilahd voor een goed portret is sinds 30 jaar het Hobbemastraat - Middelharnis IgTTul 2e atelier van- IjMBBia i wl i af het station bnra Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten Alles voorzien van den naam C A.MIJNHARDT Pharm.Fabriek. ZEIST Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07' Advsrtentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Rond een executie. Nog springt hier en daar een bom, rin kelen glasruiten, knalt een schot; slacht offers der protestacties worden weggedra gen, 'tzijn geen staatshoofden, gouverneurs of rechters, maar arbeiders, vrouwen en kinderen, die voor den dood van Sacco en Vanzetti boeten moeten. En daarmee zal een heftige actie ineenzakken, uitster ven, gelijk heftige knallen de begeestering verbreken, door het slotstuk van een vuur werk een oogenblik gewekt. •s Zeldzaam sterk suggestief is de actie tot redding van Sacco en Vanzetti ge voerd; een ieder wasten slottegeinteres- seerd, 'tzij door politieke overwegingen, door gevoelens van menschelijkheid en sommigen zelfs door sportieve gedachten. Wie zal 'twinnen? was een vraag, die menigeen gespannen hield. Geen wonder, bij zóóveel belangstelling, dat een rilling van afgrijzen over de wereld ging, toen het einde van Sacco en Vanzetti bekend werd. We hadden allen zoozeer met de veroordeelde Italianen meegeleefd, dat ze als 't ware kennissen waren geworden, wier laatste oogenblikken we ons poog den voor te stellen en ons ontroerden. Nogmaals wenschen we ons leedwezen en onze afkeuring uit te spreken, niet over het vonnis als zoodanig, dat we niet vermogen te beoordeelen, maar over het voltrekken er van na een zeven jarigen strijd van de veroordeelden met den dood. Zelfs het jongste uitstel werd maar enkele uren vóór de bepaalde executie verleend en heeft de physieke marteling slechts verlengd. De onvermurwbaarheid der over heid na zóóveel geestelijk lijden is met onze West-Europeesche rechtsbegrippen volkomen in strijd. Maar veel van de opwinding, die in de groote steden tot uiting komt is kunst matig en heeft met rechtsbegrippen weinig uit te staan. Gemeend misschien is het protest en de woede van de directe vrien den van de gevonnisten, maar in hoofd zaak wordt dezer einde uitgebuit, voor agitatie en verzet, door communisten, voor wie een politiek doodvonnis toch niets vreemds heeft. Vrienden en partijgenooten van Sacco en Vanzetti mogen van dezer onschuld al overtuigd zijn geweest, vrienden plegen een zaak nu juist niet bijzonder alzijdig te bezien. Het is niet doenlijk van hieruit een proces te beoordeelen, waarin meer dan 150 getuigen zijn opgetreden en dat tal van instanties doorloopen heeft. In ieder geval is het voor een verstandig, èn onpartijdig èn nuchter denkend buiten staander onaannemelijk, dat alle juryleden, de rechter, de gouverneur, de commissies van onderzoek, schurken zijn of uit schur ken bestonden, die er slechts op uit waren om twee arme menschen om te brengen. Zij allen moeten van de rechtvaardigheid van het vonnis overtuigd zijn geweest, al W. HEIMBURG VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 52) „Ze wil anders niet gaan slapen, hij moet bij haar zitten," zeide mevrouw Zehmen zacht, „en vandaag schijnt hij er zelf bij ingeslapen hij heeft zooveel moeten loopen en zich al de narigheid zoo aangetrokken." Mariene boog zich over het bedje de kleine Erica was tot aan de punt van haar neusje onder de dekens gestopt. Jochem meende blijkbaar dat dit zoo behoorde. Het hoofdje gloeide van de warmte. Mariene keek onwillekeurig naar het venster en dekte het kind wat luchtiger toe. ..'t Speet mij, Mariene," hernam de oude dame, dit ziende, „maar ik had geen gelegenheid de kin deren ergens anders en beter onder te brengen. Die langdurige ziekte en onze arme Katie kon P'et het minste rumoer verdragen. En je kleine jongen is zoo druk en woelig bij zijn spelen." Maar Mariene luisterde niet. Ze was naar het hed van haar jongen gewaggeld en had het sla- Pende kind op het voorhoofd gekust, zijn vuistjes >n haar handen geklemd. En nu lag ze weer bij net zieke meisje geknield, en drukte haar wang jegen het kleine gezichtje, en, wat ze daarbij fluis terde, klonk als een vurig gebed, ais een bede om blijven we hun mentaliteit veroordeelen, die te rechter tijd geen gevoelens van clementie wist te ontwikkelen. Ook sluit hun overtuiging een rechter lijke dwaling niet uit, waarvan we in de geschiedenis aller landen, ook het onze, voorbeelden hebben gekend. En dat zoo veel menschen, misschien meer uit ge- voels- dan verstandsoverwegingen, aan de schuld der veroordeelden twijfelden, had een reden te meer voor bedachtzaamheid kunnen zijn, omdat het niet goed is, het rechtsgevoel der massa "zoo bruusk te trotseeren. Natuurlijk is de verwekte agitatie een belemmering geweest om clemente gevoe lens te ontwikkelen. De overheid kan noch mag zich laten tarten, waar het haar zelf standigheid en prestige betreften wel dub bel moest ze hier voor haar gezag waken, waar de stemmen, die haar wilden dwin gen, voor een groot deel uit het buiten land kwamen. Deze overwegingen hebben den gouverneur Fuller, die het recht tot gratie had, ongetwijfeld tot zijn onver zettelijkheid bewogen, want persoonlijk moet het hem toch heel wat aangenamer, dankbaarder en voor zijn eigen welzijn ook veiliger hebben toegeschenen een grootmoedig gebaar te maken. De twijfelaars aan de schuld van Sacco en Vanzetti mogen zich wel eens herin neren, dat de door hen zoo gesmade rak kers in den betrokken staat een zeer onder geschikte rol spelen. Men heeft er de juryrechtspraak, hetgeen wil zeggen, dat een 14-tal burgers, samengesteld uit ver schillende klassen, in dit geval het schuldig over de verdachten hebben uitgesproken. Hadde de jury ze onschuldig geacht, dan had de rechter ze moeten vrijspreken, even goed als hij in dit geval het vonnis moest vellen, dat de wet hem oplegt uitte spre ken, als de jury tot een schuldigverklaring aan moord besluit. Een geval om na te denken voor degenen die onze rechtspraak door onpartijdige voor het leven benoemde vakkundigen} vervangen willen zien door jury, dus leeken-rechtspraak, als een eisch n.b.van goede democratieI (Adv.) Week-revue. Binnenland. De reeks zegeberichten der K. L. M. over de duizenden bezoekers harer vliegvelden, de ontelbare gegadigden voor korte rond vluchten, de gelukkige houders van loten vergiffenis, als een plechtige belofte. Mevrouw Bertha wendde zich af. Toen Mariene opstond, gaf ze haar tante de hand. „Ga slapen, tante! U zult wel erg moe zijn van alles, wat deze dag heeft opgeleverd. Jochem zal mij wel helpen, dat ik van nacht mijn hoofd ergens kan neerleggen." Maar mevrouw Zehmen kwam hiertegen op. „Kindlief, dat's niet noodig." Zij ging naar de deur links en ontsloot een schuinsche dakkamer, waar een groot ledikant stond. „Voor één nacht moet ge hiermee maar ge noegen nemen," zeide zij. „Ge zult er alles vinden wat ge noodig hebt. Morgen kunnen we verder zien. Jochem zal je eten bezorgen en het kamer meisje je bed opmaken. En dan zal er rust komen, hoop ik, die wij allen hoog noodig hebben." Zij pakte Jochem bij den schouder en riep hem wakker. „Komaan, oudje, help een handje! 't Is het laatste, wat ik vandaag van je verg, en 't is voor je Mariene 1" De oude man sprong slaapdronken op. Met stijve beenen stond hij voor Mariene en zag haar knip- oogend aan. „O mijn hemel O, hcmelsche goedheid me vrouw Dannz! Is u daar? Is u daar wezenlijk? En vandaag al? Dan hebt u zeker mijn brief ge kregen?" „Ja, mijn goede oude Jochem! Toen ben ik da delijk op reis gegaan." „Nu, dèt doet mij plezier!" hecnam hij met innige voldoening „hécl veel plezier! En dat kleine ding wèt zal 't wel zeggen als 't wakker wordt 1" En daarop strompelde hij zoo snel hij voor een gratis vliegtocht]*e naar Parijs, die hooggestemde jubel tij dingen zijn een oogen blik onderbroken door de droeve mare van het derde ongeval met doodelijken afloop in de geschiedenis van het burgerlijk luchtver keer der bovengenoemde maatschappij. De ramp had plaats met het grootste en best toegeruste vliegtuig der K. L. M., even vóór het van Londen uit, voor Amsterdam was opgestegen. Gelukkig heeft het geboomte den val der machine gebroken, anders hadden ongetwijfeld de elf inzittenden allen het leven gelaten, terwijl thans de dood te betreuren is van den wakkeren mecanicien, die, na de breuk van het stuur, door zijn handige mani pulaties nog het meest heeft bijgedragen om het voorover gevallen vliegtuig weer in nor malen toestand terug te brengen en aldus de levens der medeinzittenden te redden. Het gebeurde moge er toe bijdragen om het enthousiasme in zake het luchtverkeer wat te temperen. Dat luchtverkeer heeft ongetwijfeld een toekomst, maar nu is het gevaren-risico nog tè groot dan dat de menigte een volstrekte betrouwbaarheid gesuggereerd mag worden. Met de militaire vliegtuigen wordt ten onzent niet slechts voorzichtig, maar zelfs roekeloos omgegaan, getuige de vele nood landingen. Van de vijf machines die nu weer aan de wedstrijden in Zwitserland hebben deelgenomen, is er aan drie een ongeluk overkomen met zware beschadiging als In alle takken van luchtvaart is trouwens veel waaghalzerij, zoowel in het burgerlijke, als militaire en sportieve verkeer. Tegen de Oceanen-tochten begint nu ook verzet te komen. Ze doen allen, alsof ze volstrekt zeker van hun zaak zjjn, maar tenslotte is alleen Lindbergh voor slechts 100 in zijn gekozen doel geslaagd. Chamberlin maakte twee nood landingen vóór hij Berlijn bereikte, Byrt viel met zijn machine aan de Fransche kust in zee, de golven dekken voorts het graf van Nungesser en Coli, van Bertrand en zfio makker en vermoedelijk eveneens van vier mannen en een vrouw, die op weg naar Honolulu omkwamen. Een vlieger, die uit ging om laatstbedoelden te redden, keerde evenmin terug. Waren de Duitsche machines, die onder fanfares naar New-York vertrokken, niet tijdig gekeerd, dan zou de vliegers een zelfde lot beschoren zijn geweest. Waarmee we maar zeggen willen, dat alle luchtvaart-pioniers lijdende blqken aan eene overschatting der huidige aviatische mogelijk heden èn... dat vliegen een sportief genoe gen kan wezen, soms een zakelijk voordeel, maar dat het hoogste percentage veiligheid voorloopig nog op den beganen grond te vinden is. Deze week wordt het 25-jarige bestaan herdacht van de Nederlandsche midden standsbeweging, een merkwaardig jubileum, omdat 25 jaar geleden slechts weinigen ver trouwen hadden, dat den middenstand nog eenige toekomst beschoren was. „De „be weging" was ontstaan als reactie op de arbeidersbeweging, die snel in beteekenis toenam. Marx had het precies verteld, hoe het met den middenstand gaan zou, en al zgh volgelingen vertelden het hem na: de groote strijd zou gaan tusschen kapitaal en arbeid en al wat daartusschen stond, zou worden dood gedrukt; de middenstand zou zich weldra kon mevrouw Zehmen achterna. Binnen een half uur was het groote ledikant van linnen voorzien. Mariene had iets gegeten en met Jochem's hulp Erica's bedje naast het hare geschoven. Het kindermeisje kreeg bevel een scherm voor de vensters te plaatsen en deze daar achter een weinig te openen. Nu legde Mariene zich te rusten. Zij lag lang wakker, luisterend naar het adem halen van het kind naast haar, en toen de kleine wakker werd en begon te schreien, boog zij zich over haar heen. „Wil mijn kleine peuzel bij mama komen?" Toen klonk zacht kreunend het enkele woord. „Mama!" uit de witte kussens haar in de ooren. Met een half gesmoorden juichkreet hief Mar iene het teere lichaampje op en drukte 't aan haar borst. Zóó lag ze stil. doordrongen van dank baarheid en geluk. De verkwikkende zomerlucht stroomde de ven sters in. Eens klonk dof van beneden het schreien van het kind, welks moeder dien dag was begra ven. En toen een oude vrouwenstem, die een wiege liedje zong. Mariene klemde haar dochtertje nog vaster in de armen en heete tranen vloeiden haar uit de oogen. Den volgenden dag ging Mariene haar vader bezoeken. Ze liep niet den tuin door, omdat zij vermoedde, dat haar stiefmoeder met dat mooie weer allicht in de tuinzaal zou zitten, en zij er op gesteld was haar vader eerst alleen te spreken. Op het voorplein komende, zag zij dan ook de omtrekken van zijn hoofd achter het blauwe, door schijnende horretje van het venster in zijn eigen Ingezonden Mededeeling. in de arbeidersklasse en voor een kleiner deel in de kapitalistische klasse hebben op gelost. En inderdaad begonnen de midden standers te vreezen dat het zoo zou gaan; de arbeiderscoöperaties verrezen overal uit den grond en ook de christelijke arbeiders beweging wierp zich op de coöperatie gedachto. Toen staken de middenstanders de koppen bij elkaar en ze begonnen een actie, minder, gelooven we, om hun bestaan als klasse te reddendan wel te rekken.'&n ziet na 25 jaar staat de opgegeven patient springlevend en in echte fuifstemming voor ons. Coöperaties zyn veelal opgeheven, vaker ingekrompen, maar de nijvere stand van winkeliers en klein-industrieelen is gebleven, heeft in oorlogsche, vóór- en nAoorlogsche tijden de noodzakelijkheid van zijn bestaan aangetoond en geen stem wordt meer ver nomen, die den nijveren, hard werkenden middenstand voor overbodig houdt in ons maatschappelijk bestel. Mocht het ook zoo goed gaan met de over heidsbedrijven! Daarover echter wordt nog al eens bitter geklaagd. Het schandaal in de gasbedrijven grijpt steeds meer om zich heen en de eene directeur naar den anderen wordt aan de kaak gesteld door den oud collega Yan der Stel, die nu zelfs heeft aangekon digd, zijn vernietiging en massa te zullen voortzetten, waar ter gelegenheid van een aanstaande rechtsprocedure de namen van 120 fraudeerende gasdirecteuren te noemen. Een frissche boel. Zou het geen aanbeveling verdienen om heel de wondeplek maar ineens open te leggen en... te heelen?We houden het er voor, dat vele directeuren het onjuiste en corrupte niet hebben ingezien van een gewoonte-geworden misbruik. Hut ware misschien wel goed om een generaal pardon te geven aan allen, die dadelijk voor hun schuld aan het misbruik van aannemen of bedriegen van provisie van gedane leve ranties kenbaar maakten met het voor nemen om niet meer te zondigen! en dat zeer streng werd opgetreden tegen wien de gelegenheid tot schulderkenning onge bruikt gelaten bleek te hebben of in corrupte handelingen herviel. Nu wordt wondje na wondje voorzichtig opengelegd en dat maakt, dat het onaangename luchtje lang hangen blijft. Heel wat landen leven nog in beroering door de agitatie, verwekt door het dood vonnis, aan Sacco en Vanzetti voltrokken. Het zal veel menschen niet duidelijk zijn, waarom in Europa bloed moet vloeien en de ruiten van Parijsche, Berlijnsche ofAm- sterdamsche winkeliers het ontgelden moe ten, omdat een Amerikaansche gouverneur van zijn recht tot gratie geen gebruik wilde maken, maar de massa is niet altijd redelijk en de meeste demonstranten werden mis schien meer gedreven uit lust tot verwek- werkkamer. Hij keek echter niet op; alleen de oude procuratiehouder in het kantoor en de tweede boekhouder, die tegenover hem zat, werden haar gewaar en praatten met elkaar over hun lessenaar. Toen zij de groote, koele gang binnentrad, opende de procuratiehouder vriendelijk en beleefd de deur van het kantoor voor haar. Zij volgde het dikke heertje, dat reeds meer dan dertig jaar bij de firma Eisenhut in dienst was geweest, eerbiedig begroet door de andere hecren van het kantoor, dat zij moest passeeren. Met de woorden. „Goedendag, lieve vader, stoor ik u niet?" trad zij bij Eisenhut binnen. Leopold Eisenhut liet nooit eenige verrassing blijken. Ook thans bleef hij uiterlijk bedaard, hoewel hij het eerste moment zijn oogen nauwelijks kon gelooven. „Zoo!" zeide hij, de jonge vrouw de hand toe stekend. „Zijt ge daar eindelijk weer? Wanneer zijt ge thuisgekomen?" „Gisterenavond, vader, 't Was al Iaat, en toen wilde ik u niet meer storen." „Ge kwaamt zeker om de begrafenis bij te wonen?" „Neen! Ik wist niet dat die Arme Katie dood was. Ik kwam de kinderen afhalen." „Zoo? Nu, 't was ook hoog tijd, dat ge verstan dig werdt. Gaat ge dus nu naar Antonsbad terug?" „Ja vader." „Ga zitten, alsjeblieftI Ik heb je nog het een en ander te zeggen." Mariene nam op den haar aangeboden stoel plaats en wachtte niet zonder angst en beving op wat er nu zou volgen. „Weet ge, dat je man een verre reis met een wetenschappelijk doel heeft ondernomen?" ken van relletjes, dan uit bezorgdheid voor of deernis mèt het lot van Sacco en Vanzetti. Dat die menschen trouwens voor politieke reclame misbruikt zijn, blijkt wel uit het voorgenomen onwaardig geval met hun asch, die in de groote Europeesche steden vertoond zal worden. Vermoedelijk is er heel wat meer oprechte deernis met de veroordeelde en gevonniste Italianen onder de rustige burgerij, dan onder de schreeuwers van de straat. De dood van Zagboel Pagia is een groote slag voor de Egyptische nationalisten. De man van vrijheid en onafhankelijkheid, die het land bezit, heeft het hem te danken; hij heeft ze Engeland afgedwongen. Deze nationa list was door geen vervolging en verbanning te temmen, waarom Engeland hem ten slotte liever als vriend verkoos, dan als vijand. Vereeniging Zwemschool tooi Overflakkee en Goedereede aan den Oost Havendiik te Middelharnis. Het was geruimen tijd stil in het kamp van bovengenoemde vereeniging, toch is er hard gewerkt, maar diverse moeilijkheden moesten ernstig onderzocht bestudeerd en definitief tot oplossing gebracht worden al vorens we naar buiten wilden treden. Nu dit gebeurd en de uitvoering met de finantieele zfide van alle kanten bekeken is kunnen wij mededeelen dat voor een redelijk bedrag eene inrichting te stichten is, welke dank zij mede de adviezen van het Hoofd bestuur van den Nederlandschen Zwembond en daarvan in het bijzonder zijn Secretaris den heer Slop zoowel als het Bestuur van de Zwemschool te Ridderkerk met haar vol- tjverigen Voorzitter den heer Ingenieur van Gent tot de besten in Nederland zal behoo- ren en zooals de heer Slop zich uitdrukte eene zwemschool welke tientallen Gemeen ten ons zullen benijden. Wat er alzoo gewerkt is geworden? Nadat de bijzonderheden van den verkoop van het terrein met dan eigenaar den heer Struijk definitief geregeld en bfi contract vastgelegd was moest allereerst alvorens verder te kunnen gaan, toestemming ver kregen worden |om onder den nieuwen Pro vinciale weg door ten bate van ons doel, buizen te mogen leggen. Deze toestemming werd dank de steun van den Hoofd-Ingenieur van den Provin cialen Waterstaat en de medewerking van Burgemeester den Hollander verkregen, de buizen welwillend door den heer Esselink afgestaan en inmiddels door de uitvoerder van de Maatschappij voor wegenbouw den heer Schoonderman ten genoegen van den Provincialen Waterstaat gelegd. Vervolgens moest de idee Zwemschool met de oorspronkelijke groep van voorstan ders dus de vereeniging als zoodanig uitge bouwd en ^hieruit weer een Bestuur gefor- „Ja dat heeft hij mij geschreven." „Zijn hoofdbedoeling was echter, dat aanstoote- lijk ge.val voor het oog van de wereld te bemante len. Ge begrijpt, dat als de vrouw van een dokter wegloopt, omdat een andere vrouw haar om zijnent wil naar het leven stond, dit zijn positie dermate benadeelt, dat zijn geheele bestaan gevaar loopt. Wij hebben aan die zaak toen, zoo goed en kwaad als 't ging, een anderen schijn trachten te geven: je man reist dus voor zijn studies, en gij zijt, terwijl hij afwezig was, tot herstel van gezondheid een poos uit logeeren geweest. Nu ge weer beter zijt, komt ge natuurlijk weer thuis. En als Dannz ook terugkomt, dan moet dat zeg ik je, dan moet alles weer in orde zijn, zoodat het schandaal niet opnieuw het hoofd opsteekt." „Ik zal naar Erik's huis teruggaan en daar blijven, als hij thuiskomt ter wille van de kin deren," antwoordde Mariene zacht. „Wóèrom dat's jouw zaak, en dat ge bereid zijt een offer aan je kinderen te brengen, ook als 't je moeilijk valt, is niet meer dan je schuldige plicht. Vooreerst is 't nu voldoende, dat ge naar huis teruggaat en weer in het gemeenschappelijk bezit van alles treedt. Hadt ge een greintje na gedachte in je hoofd gehad, dan zoudt ge stellig nooit zijn weggegaan. Natuurlijk waart ge verschrikt en ontsteld van die vergiftigingshistorie maar ge scheent vergefen te hebben, dat ge in een inrichting voor zenuwlijders woondet en ook hier met een krankzinnige te doen hadt. Maar, 't is goed nu zult gij je uiterste best doen en je overijlde handeling weer uitwisschen. Ge hebt je man gekozen, zonder mij te raadplegen, anders had ik je dien afgeraden. Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1