99%% WLETSI bereis volgens ONZE NIEUWSTE METHODE A. WIELHOUWER, RING 99-100 'ANDBRIEVEN KunsttandenGebitten WOENSDAG 24 Augustus 1927 9e jaargang. - n°. 82 ÜROÜIT. SORTEERINöl KOPERWERKEN BEDDEN- EN TAPIJTMAGAZIJN TELEFOON 243, SOMMELSDIJH H-DAMES jJE SALAMANDER J. V0/ /2 /O iNSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERiKZEE Nedsrlandsche ,andbouw-HypotlieekbanK ïilanden-Bank am, kauwbonbons^a feuilleton. AAMBEIEN- JL DE SALAMANDER tt Kipstraat 43, R'dan» Niet goed, geid ter" DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. BINNENLAND @i) Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,075 Aiivertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 1$ cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Wie zijn leven verzekert en dan bij de Levensverz.- Mij jjAttrora", handelt verstandig en plichtmatig. Omdat „Aurora" bekend is als te behooren tot de soliede maatschappijen, wier reserve volgens de netto methode, dus streng, wordt berekend. Gevestigd Amsterdam, Heerengracht 62. Directeur J. G. GÖTZE. I Vraagt onze pillen en druppels ter rege- 'ling v. d. bloedsomloop, door H.H.Doc- toren aanbevolen, beslist onschadelijk ■voor de gezondheid. Alleen bij ons Ss succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af- ibeeldlngen met duidelijke en vol- iledlge inlichtingen in blanco ge- j sloten Convert met 25 cents insluiten [jaan postzegels. Vacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt tn zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol [geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op delange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste [adres. Let daar vooral op. Kipstraat 43, Rotterdam /raagt gratis inlichtingen of prijscourant. Geheel pijnlooze speciaal Medische behandeling. Betaling desgewenscht ln 12 maands termijnen ook voor Zieken fonds leden. Inlichtingen kosteloos EUMEAU voor Tandheelkundige Middenstands-verzekering Adm. G. DE WAARD, Van Heusdestraat I3b,Rotterd^n aan lijn 5 en 15. Telefoon No. 30 ^1 Geopend van 94 en 79 uur Agentschappen Mej. J. KREUKNIET, Wolphaertsbc i 181a, Cbarlois. G. KREUKNIET, Strijenschestraat 5 C. BRUSSAARD. Nassaulaan 20 beiden te Schiedam. A. C. RIETHOF, Dorpsstr. 39, Rtooo Jnze 4o/0 Pandbrieven even U de meest zekere en rus- ge geldbelegging. Zij zijn in lukken van 1000,ƒ500, n f 100,— tegen 99 ver- rijgbaar bij de Jjelden beschikbaar voor eerste ■ypotheek op billijke voorwaarden De Directeur, P. VAN OUDGAARDEN 'JSy Sport on Spel zijnWRIGLEY's P.K.-Kauwbon- bons de aange naamste versna pering. Bij voetbal en tennis, op fiets- en wandel tochten, bij motorsport en athletiek, zullen zij U heerlijk verfrisschen en elk gevoel van ver moeidheid verdrijven, P.K.-Kauwbonbons stalen de zenuwen, stil len den dorst, houden den mond gezond en bevorderen de spijs vertering. HH*: Radio op het Platteland. „Hoe genoegelü'k rolt het leven eens gerusten landmans heen". Deze bekende versregelen van den dichter Poot stammen uit een tijd, die reeds ver achter ons ligt. Niet dat het leven van den landman de oude genoeglijkheid geheel ontnomen is; verre van dat. De rust, die de jacht naar vermaak en verstrooiing uit de groote stad heeft verjaagd, z stelt nog op het vriendelijke' dorp, de kleine provincieplaats, maar vooral op de hoeve, waar de onmisbare regelmaat, die de verzorging van de dieren en huis en hof opeischt, de gemoedrust bewaart en even wichtigheid bevordert. Maar de aanraking met „hetgeen er in de wereld gebeurt" kan de landman van heden niet meer even zoo gemakkelijk ontberen, als de landman van den braven dichter Poot dat kon. Ef zyn te veel zaken, die met het landbouwbedrijf samenhangen, die in de stad bedisseld wordeö. Het landbouwbedrijf bovendien heeft zich de voorlichting der wetenschap men denke aan landbouwwerktuigen en kunstmeststof fen ten nutte gemaakt. De landman be- "hoort om zijn bestwil zich op de hoogte te houden van hetgeen buiten zijn hoeve voor valt. Een middel daartoe is de radio. Radio is vöör alles aangewezen om toege past te worden op het platteland. Maar de landman is voorzichtig bij de aanschaffing van nieuwe dingen, dus vraagt hij zich af: wat heb ik aan een radio-ontvanger? Die vraag is gemakkelijk te beantwoorden. In de eerste plaats behoeft 'de landman, •zoo hij kweeker is en voor het glas van zijn broeikassen het gevaar van hagelslag ducht, niet het weer te beoordeelen op de primi tieve wijze van den buitenman in de „Camera Obscura" van Hildebrand. De weerkundige dienst van De Bilt vertelt hem per radio tweemaal daags de weersverwachting voor het komende halve etmaal. In de tweede plaats behoeft hij zich niet meer af te vra gen, hoe de prijsbeweging is van de produc ten, die hij kweekt. De radio markt- en oogst- berichten houden hem tot het laatste oogen- blik op de hoogte. In de derde plaats is de radio een machtig middel ter bevordering van de intellectueele ontwikkeling en de vak kennis van den landbouwer. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité zorgt b.v. voor een wekelijksch praatje over een land- bouw-onderwerp. Ook de godsdienst wordt niet verwaarloosd. Zoowel des Zondagsmor gens als des middags worden kerkdiensten per radio verbreid; kerkdiensten, die het mogelijk maken, dat, zoo de weersomstan digheden of andere redenen den landman aan hoeve of woning binden, hij de stichting van de godsdienstoefening voor dien dag niet behoeft te derven. Inderdaad, de radio brengt den mensch, blijkens bovenstaande uiteenzetting van de N. S.F., veel goeds. Toch is er een schaduw zijde: de politiek, die zich van de radio heeft meester gemaakt. Wel zeer duidelijk blijkt dit uit de mededeeling uit Indië, dat aldaar een in vloeiend Maleisch uitgesproken op ruiende redevoering van een Sovjet-station werd opgevangen. In deze redevoering riep men uit Rusland de bewoners van ons Indi sche platteland woordelijk toei „Gijzijtmet -esllst verkrijgbaar bijt P. Wielhouwet, Iddelharnls; N. J. BoeT, SommelsdljK; jaijer-Teepe, Dlrksland; C. de Mooij, uddorp; v. d. Maden, Oude Tonge, L Bout. Brlelle; A. v. d. Heuvel, Helle- petsluls. „Mikado" Closelrolle 200 grom- Alleen verhol G. MOOIWEER - MIDDELHARN Prijs per stuk 0,10, per 36st.a/0,W| SPECIAAL ADRES IN: Winkelzakken, Ansichtkaarten, n papieren, Vetvrij, Zijdepapier, en Kastranden f 3.00 per doos. RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambei kunt U genezen binnen enkele v/ek< W. HEIMBURG VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 51) Dan zou ze dadelijk teruggaan en een andere reisroute nemen. Maar dan zou ze pas veel later te Witten komen, en ze verlangde zoo vurig bij haar kleine, zieke, bleeke lieveling te zijn, die alleen onder de hoede van den ouden Jochem was achtergelaten, en naar haar wilden, vroolijken jongen, wiens ondeugendheden niet eens door haar anders zoo harden vader bestraft werden. Hoe had ze in haar verdriet, beleedigd als ze zich voelde in haar vrouwelijke waardigheid, maanden achter een haar moederlijke plichten kunnen verzuimen? Dat haar vader gezegd had: „Arm kind!" zooals Jochem haar schreef, dit was voor haar het over tuigendst bewijs, hoe verlaten 'de kinderen waren. Hij, die elke ondeugendheid zoo streng bestrate Zij beet zich op de lippen om niet in tranen uit te barsten. Goede God, bad zij in stilte, mocht ik niet te laat komen! Buiten verkondigde nu eensklaps de eerste pur peren zonnestraal het aanbreken van den dag. Zij wierp de balkondeur open, maar had geen oogen meer voor de schoonheden van dat aardsch para as» Aan haar kamerdeur werd getikt. Toen zij die uw vijftig millioenen sterk genoeg om U niet te laten onderdrukken door slechts twee honderdduizend Hollanders, slaat de Hollan ders dood". Voorts wordt bericht, dat in den laatsten tijd veel ontvangtoestellen aan In landers tegen lagen prijs zijn verkocht of zelfs geschonken. Dit is de keerzijde van de schoone medaille, ons door MarGoni geschon ken, en het is een krachtig bewijs, dat poli tiek bij de radio uit den booze moet worden geacht. In ieder geval zal het Indische Gou vernement ten zeerste op zijn hoede moeten zijn en ons Indische platteland moeten be schermen tegen de misdadige propaganda van Moscou, dat ook in onze koloniën eigen doeleinden najaagt onder voorwendsel van het op te nemen voor z.g. verdrukten! NIEUW LEVEN IN EN OM DE DOODE ZEE. Drie billioen in het water opgelost. Het bekende meer in Palestina, volgens de overlevering ontstaan op de plaats waar een maal Sodom en Gomorrha stonden en dat lan gen tijd gold als de meest doodsche plaats op aarde, omdat in zijn sterke zoutoplossing vrij wel geen enkel levend wezen zich kon hand haven of vestigen, Zal vermoedelijk wel spoe dig geëxploiteerd worden en een bron kunnen worden van welvaart yoor het omliggende land. De oppervlakte van dit meer ligt bijna 400 meter beneden den zeespiegel en ongeveer twaalfhonderd meter beneden het niveau van Jeruzalem. Het is de Jordaan die in dit meer uitmondt en zorgt, dat het niveau om en nabij op gelijke hoogte blijft, ondanks de felle ver damping en tegelijk regelmatig allerlei zouten aan voert, zoodat de reusachtige voorraad ongeveer 21 van het water bestaat uit diverse zouten van natrium, kalium, mag nesium en calcium steeds vergroot wordt. Terwijl vroeger vrijwel niemand eenige aan dacht heeft gewijd aan de enorme voorraden in de Doode Zee opgehoopt, is er in de laatste jaren speciale aandacht aan geschonken en zijn enkele onderzoekers tot het besluit gekomen, dat het zeer wel de moeite zou loonen om aan zienlijke kapitalen te besteden voor de ex ploitatie van deze zout- en kalibron. Volgens onderzoekingen bevat dit meer on geveer: 12.000 millioen ton keukenzout, 22.000 millioen ton magnesiumchloride, 6.000 mil lioen ton calciumchloride, 1300 millioen ton kalizouten (berekend als chloorkali), 850 mil lioen ton magnesiumbromide en 80 millioen ton gips. Een Amerikaan rekent ons voor, dat de totale waarde dier zouten ongeveer 3.000.000.000.000 guldens zal bedragen, wan neer de tegenwoordige marktprijs als bais der berekening wordt aangenomen. Een dergelijke berekening is echter misleidend, omdat de enorme voorraden magnesium- en calcium chloride niet berekend mogen worden naar den prijs, die voor kleine partijtjes dier bijna nooit bruikbare zouten gevraagd wordt. Juist wegens de enorme voorraden (ook op andere plaatsen) zijn die zouten als waardeloos aan te nemen. Alleen keukenzout en de kalizouten mogen als waarde volaangenomen worden, omdat er kans is, dat deze direct met voordeel verkocht kunnen worden en betrekkelijk dichtbij afzet zullen vinden. De raming van de totale waarde dezer twee groepen, zijnde ongeveer 100.000 millioen dollar mag echter evenmin een basis zijn voor eenige berekening. opende, lag er een geheele berg donkerroode rozen op den drempel en daarnaast stond signora Carino, het hoofd schuddende. „Die artisten!" zuchtte zij; „een wereld van poëzie en zóó ondoordacht kinderen zijn 't let terlijk kinderen Maar die rozen kunnen 't, toch niet helpen, mevrouw Dannzl" Zij raapte de fraaie bloemen op en schikte ze in den kleinen mar meren schotel van de altijd borrelende fontein'aan het eind van de gang. „Ik zal mij daarover ontfermen Of maakt gij er soms aanspraak op?" „Ik? Op geen enkele!" antwoordde Mariene. „Kom dan maar mee! Mijnheer Römer „Ik ga niet mee, als hij soms „Neen. Hij gaat nog niet met deze boot." Mariene haalde verruimd adem. Toen zij een poosje later na een kalm afscheid op de boot stond en de schepraderen zich bruisend in het blauwe water begonnen te bewegen, dook naast de signora, die met haar zakdoek stond te wuiven, een lange mannelijke gedaante op en tuurde haar onbeweeglijk na. Zijn anders zoo op geruimd gelaat stond nu ernstig en somber. Mariene staakte haar groetendie blik joeg haar angst en schrik aan. Zij keerde zich om en begaf zich tusschen al de vreemde menschen door naar het achterste gedeelte van de boot. Hier leunde zij tegen de balustrade en staarde in de schuimende golven. Heb ik schuld aan de liefde van dien man? Heb ik mij iets te verwijten? Nog een heele poos daarna, toen de golven al tegen den voet van Castello Cannero braken, zag zij naar de bergen en den blauwen hemel op, Een daarvoor uitgezonden commissie heeft berekend, dat vrij gemakkelijk jaarlijks 100.000 ton kalizouten en tegelijk daarmee ongeveer 900.000 ton keukenzout te winnen is en alleen dergelijke meer bescheiden cijfers zullen mogen dienen om gebruikt te worden om de mogelijkheid van het bouwen van een kost bare inrichting na te gaan. De kostbaarheid dier inrichting hangt niet Zoozeer af van de moeilijkheid om de zouten uit te doen kristalliseeren, als wel van de transportbezwaren. Immers is de dichtstbij liggende spoorweg, die van Jeruzalem; deze ligt er bijna 50 kilometers vandaan, maar bovendien op 1200 meter hoogte, zoodat het aanleggen van een baan van behoorlijke capa citeit en het exploiteeren van zoo'n weg moeilijk en duur moet zijn. Dit nadeel wordt weer voor een deel ver goed door het klimaat en de topologische om standigheden die mogelijk maken, om op vrij eenvoudige manier de ruwe zouten te winnen. Het is n.l. mogelijk gebruik te maken van in hammen van de Doode Zee, die voor een groot deel reeds bedekt zijn met leem en overigens geheel ermee afgedekt kunnen wor den. Als de sterke zoutoplossing uit het meer gepompt wordt in die bassins, zorgt de ver zengende zon wel voor het snel verdampen van het water, zoodat men, geheel op de wijze der alom bekende zoutparken, oplossingen van diverse sterkte kan krijgen, benevens ruwe uitgekristalliseerde zouten. Speciaal keukenzout van behoorlijke zuiverheid is er Zeer goedkoop te maken, terwijl het zuiveren van andere zouten, zoodra men gebruik kan maken van de stralende warmte van de zon, ook vrij laag in kosten kan blijven, al zal waarschijnlijk de apparatuur tamelijk in gewikkeld en kostbaar moeten zijn. De moge lijkheid van het maken van magnesium bromide, ten behoeve der broomindustrie en ook van magnesiumchloride, mits in de kleine hoeveelheden, die op de wereldmarkt ver bruikt kunnen worden, blijft ook open. De regeering in Londen eri die van Palestina hebben in de laatste twee jaren de ingekomen aanbiedingen tot exploitatie van den zoutrijk- dom van de Doodé Zee ernstig laten onder zoeken en ten slotte heeft de Palestij nsche regeering besloten een concessie te verleenen aan de heeren Nowomeski en Tulloch onder zulke voorwaarden, dat de hoofdwinsten ten goede zullen komen aan Palestina zelf, terwijl toch voor de ondernemers voldoende over kan blijven om hun ondernemingsgeest te be- loonen. De boeren van Palestina en Trans-Jordanië zullen den benoodigden kalimest tegen in koopprijzen kunnen betrekken; de geheele in stallatie wordt na afloop der concessie het eigendom van den staat; gedurende de exploitatie zullen de ondernemers zorgen voor scholen en voor allerlei welvaarts-instituten ten behoeve van de arbeiders, employés en hunne kinderen. Gelukt het werkelijk de kalizouten goed koop uit de Doode Zee te produceeren, dan heeft de onderneming, behalve voor Palestina, ook nog een sterk internationale beteekenis, omdat ze dan ertoe bijdraagt om de beide groote kaliproducenten Duitschland en Frankrijk die het voor een groot deel eens zijn, in toom te houden wat betreft de prijzen. Vooral nu een onder Engelschen invloed staand land groote zeggingskracht heeft in de nieuwe onderneming, is alle kans dat ge streefd zal worden naar een belangrijke pro- „Neen!" mompelde zij, terwijl ze zich in haar volle lengte oprichtte. „Neen!" De lantarens waren al in den omtrek van het station aangestokeri en de witte bloesems van de appelboomen nauwelijks meer in den in schemering gehulden tuin te onderscheiden, 'toen Mariene na haar lange reis te Witten aankwam. Ze had haar komst niet genield en ging alleen en te voet de kleine stad in. Een lange rij boerenkarren, met gespierde paarden bespannen, reed hortend en stootend naast haar op de straatsteenen. Dit waren de spannen van Burgwitten, die van het veld thuiskwamen. Op het trottoir joelden en speelden de kinderen, de vrouwen zaten voor haar huisdeuren te breien en keken haar met uitgerekte halzen na, een paar jonge meisjes slenterden ge armd over het kerkplein. Over eenige minuten zou ze nu haar kinderen weerzien hoe zou ze haar lief ziek meisje terugvinden?! Ze liep alsof haar voeten bevleugeld waren, snelde het huis van haar vader voorbij, waar de poort van het voorplein nog wijd openstond, stak bij de oude baksteenen poort van Witten den straatweg over en trok de volgende seconde aan de schel bij het ijzeren hek van Burgwitten. Daar lag het oude huis vóór haar, waarop ze nog zooveel meer zwak had dan op dat van haar vader. Maar 't zag er wonderlijk vreemd en somber uit. Schie lijk liep ze den kleinen tuin door en de stoep op naar de voordeur. Eensklaps bukte zij zich en beurde iets op, dat als een zwarte schaduw op de stoep lag een cipressetak! En daar en dóèr óók zulke takken wat beteekende dat?! De ontzettende gedachte rees bij haar op hier was iemand begraven 1 ductie, die moederland en dominions even tueel sterk maken, als de hoofdproducenten van kali om een of andere reden de prijzen omhoog willen drijven. Terwijl de Sultans van Turkije, tot wier domein de Doode Zee behoorde, steeds ge weigerd hebben exploratie en exploitatie toe te staan, heeft het nieuwe regime direct reeds onder generaal Allenby, die Palestina veroverde de zaak aangepakt en een vol ledig gelukken der nieuwe onderneming zal zonder twijfel sterk ertoe bijdragen om ook in die streek het inzicht te doen postvatten, dat alleen een regeering, die sterk meehelpt tot ontwikkeling van alle rijkdommen van het land, den steun der bevolking verdient te ge nieten. Om poreuze steenen waterdicht te maken. Het is bekend, dat het materiaal, waaruit onze muren opgetrokken zijn, nl. steen en specie, op zichzelf ondoordringbaar voor water zijn, doch dat vochtige muren een ge volg zijn van de poreusheid der bouw materialen, d.w.z. de grootte der poriën is zoo, dat het water er capillair in opgezogen wordt. Het ligt dan ook voor de hand, dat men, ten einde de muren droog te houden, deze dus ondoorlaatbaar .voor vocht te maken, trachten moet die poriën op te vullen en dat wel door middel van een in water onoplosbaar product. Het bespuiten met asfalt e.d, is wel afdoende, doch daar ontmoet men het nadeel dat het bespoten oppervlak door de zwart bruine kleur een tamelijk onoogelijk aanzien verkrijgt. Tot de producten, die evenals asfalt of mastiek, de muren droog houden, behoort o.a. het Vitrum, dat door de Maatschappij „Vi- trum", gevestigd te Amsterdam, in den handel gebracht is. Vitrum is een vloeistof, een op lossing van de vochtwerende stoffen in een organische vloeistof; het is kleurloos, wat zeker een voordeel is. Men bespuit er de muren mede en binnen de 12 uren is het oplosmiddel verdampt en zit de stof in de poriën, vormend met het bouwmateriaal a. h. w. een geheel, waarop de regen niet den minsten invloed heeft. Uit een verslag van proefnemingen met dit nieuwe vochtwerend middel in het daarvoor in aanmerking komend laboratorium der T. H. te Delft met 20 hardgrauw baksteenen en 20 kalkzandsteenen verricht, blijkt, dat de water opname dezer steenen na met Vitrum be handeld te zijn, belangrijk minder is dan bij die steenen in onbehandelden toestand. Het verslag eindigt met de conclusie, dat in een met „Vitrum" bespoten muur transport van regenwater van buiten naar binnen uit gesloten is en gezien de chemische samen stelling van dit product er geen reden is te twijfelen aan een duurzame werking. Nefelin inplaats van soda bij de glas- fa bricage. In het keramische instituut van de Tech nische Hoogeschool te Leningrad heeft men proeven genomen met een inlandsch mineraal nefelin ter vervanging van soda en alkali sulfaat, welke anders in de glasfabricage aan het kwartszand worden toegevoegd. Zoowel in het laboratorium, als in de proeven op groote schaal bleek, dat het refelin met zand en krijt (koolzure kalk) een uitstekende donkere soort flesschenglas gaf, terwijl de smelttijd bekort kon worden. Voor Rusland „Groote God! Dat niet dót niet!" kermde zij. „Mijn EricaI Mijn arm klein meisje!" Sidderend klemde zij zich aan den steenen deur post vast. Ze wist niet, hoe ze de kracht had, de ?ware ijzeren klink op te lichten, de deur open te duwen en het huis binnen te treden. Een nog sterker lucht van cypressen, karbol en bloemen drong hier tot haar door en toen nu een dienstmeisje, donker gekleed, met een zwarten voorschoot voor en een zwarten halsdoek om, de keukendeur naast de breede trap uitkwam om te zien wie de gang was binnengetreden, vond zij een half bewustelooze vrouw op den steenen vloer liggen. Luid schreeuwende, vloog het jonge kind naar de eetzaal. „Mevrouw Zehmen, kom toch! Daar is iemand flauw gevallen!" Mevrouw Bertha verscheen in haar lange zwarte rouwjapon, de oogen dik en rood van het schreien. „Wie dan? O, goede hemel, dat's Mariene! Maar, kinderen, helpt dan toch 't is mevrouw Dannz. Gauw, Mieke Zóó Zoo Zes of acht handen werden uitgestoken, droegen de wankelende vrouw naar binnen en lieten haar hier in den grooten fauteuil bij de open balkondeur neerzinken. Mevrouw Zehmen kreeg een glas wijn van het buffet en bracht dit de nog half bewustelooze aan de lippen. En daarbij sprak ze haar zacht en teer met een door tranen half verstikte stem toe: ,,'t Is de schrik, kind Dat ge ook juist vandaag moest komen! Als wij 't maar geweten hadden; zouden wij je zeker voorbereid hebben, maar zóó Drink eens, Mariene! Ge zijt geheel van streek, kindlief! Ja, 't is een zware slag voor ons allen onze lieve, lieve Katie Zoo jong nog en ze kan deze ontdekking van Prof. Borisoff van groot belang zijn, want nefelin wordt op de Kola-schiereilanden gevonden, terwijl soda en alkalisulfaat uit het buitenland moeten komen. VIER INBRAKEN IN AERDENHOUT. HAARLEM, 22 Aug. Vermoedelijk tus schen drie en vijf uur is hedennacht in het Boekenrodepark in Aerdenhout ingebroken bij de families P., v. W.,V. en I., terwijl alle be woners te bed lagen. De heer I was tot kwart over één opgebleven. De inbrekers zijn aan den achterkant van de villa's door het verbreken van een ruit bij twee families in de serre binnengekomen, bij de andere twee door verbreking van een ruit, waarna zij de spagnolet naar beneden drukten. Zij hebben zich bepaald tot de benedengedeel ten der huizen. Ontvreemd is een groote partij zilveren voorwerpen, die vakkundig zijn uitgezocht. .Zilver van minder waarde is big ven staan. Bij de familie V. werd uit een schrijfbureau een pakje met 16, ontvreemd, bij een andere een portemonnaie met ƒ5.—. Geen der families heeft iets be speurd. Iemand heeft wel om dien tijd eenig leven gehoord, doch meende dat dit door den wind werd veroorzaakt. DIERBARE ECHTGENOOTEN VERDWENEN Toen zekere De G. te Naarden 's avonds van zijn werk thuis kwam, trof hem de holle leeg te van zijn woning. Aanvankelijk meende hij een verkeerd huis te zijn binnengegaan, doch een blik buiten in de straat en op zijn huis nummer overtuigde hem niettemin, dat het wel degelijk zijn woning was. Van het huisraad was geen spoor meer te ontdekken. Nu ver langde De G. wel niet direct op rozen te sla pen, aldus „De Gooi en Eemlander", doch een eenvoudig bed om het moede hoofd neer te leggen had hij toch wel graag gehad. Ook een geurige kop thee en een stevig middag maal zouden den man, na een dag van hard werken niet onwelkom zijn geweest. Doch niets van dat al. Want met zijn huisraad was ook de dierbare echtgenoote verdwenen. De man ijlde naar de politie en vroeg opsporing van vrouw en goed. Een politieman had juist zijn pet opgezet om te trachten de weggeloopen eega op te sporen, toen een tweede mijnheer, G. D., ge naamd, zenuwachtig het bureau kwam binnen rennen en eveneens aangifte deed, dat zijn echtgenoote verdwenen was. Deze had een bed, een paar stoelen en een tafel laten staan, doch het dierbaarste wat de man op aarde bezat, n.l. de kinderen, waren daarentegen verdwenen. G. D. verlangde geen opsporing van zijn vrouw, doch zijn kinderen moest en zou hij terug hebben. Een tweede, niet minder ijverig, politieman zette ook zijn pet op en ieder ging een kant uit. De een op zoek naar een vrouw mits gaders een inboedel; de ander in de hoop de twee verdwenen kinderen te vinden. Bijna een film, en dat in Naarden! BLOEDIGE VECHTPARTIJ TE AMERSFOORT. AMERSFOORT, 21 Aug. Zaterdagavond om half 12, toen de gebroeders V. stonden te praten vóór het café van den heer v. S. op den Hof, kwamen de gebroeders B. uit het waren zoo gelukkig samen. Mijn arme jongen! Hij is letterlijk wanhopig!" Mariene greep de spreekster bij de hand. „Is Katie Is Katie dood?! Och, tante, tante stamelde zij en'barstte daarop in een krampachtig snikken uit. Robert Zehmen, die zijn schoonvader naar het station had gebracht, trad binnen. Mariene stond met moeite op en ging haar neef te gemoet. Nog altijd snikkende sloeg zij de armen om zijn hals en liet het hoofd op zijn schouder rusten. „Robert, Robert, dat wij elkaar zóó moeten weer zien!" bracht zij met moeite uit. Hij antwoordde niet. Stil onttrok hij zich aan hare omhelzing, keerde zich schielijk om en verliet het vertrek. „Kom mee, Mariene." verzocht mevrouw Zeh men. „Gij kunt naast je kinderen op de vliering kamer slapen. Kom, ge zult zeker wel naar hen verlangen." Zij sloeg haar den arm om het middel en voerde haar naar een groot vertrek op de derde verdieping, 't Was ondertusschen geheel donker geworden. Een warme, benauwde kamerlucht kwam haar tegen. Een flauw schijnend nachtlicht, twee kinderbedjes tegen den muur en een groot ledikant. Een ouderwetsche sofa, een ronde tafel, een latafel en een kleerkast, en in den hoogen leunstoel naast het kleinste bedje Jochem Tutebusch. De oude man had zijn magere, met slobkousen: bekleede beenen op den stoel getrokken en sliep met het hoofd achterover tegen den bekleeden rug. In de hand hield hij nog een half verscheurde pop van gekleurde woL Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1