ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1 927. fantasierijk boosdoener is nu weer een groot koopman uit Boedapest. In een zaak der Hongaarsche hoofdstad ver scheen een jong, keurig-gekleed heer en ver langde den chef te spreken. Met den procu ratiehouder wenschte hij zich niet te onder houden hy was detective en mocht alleen met den patroon onderhandelen. Daar deze zich in een gewichtige conferentie bevond, verscheen zijn compagnon, een oud en ziekelijk man. Hem verklaarde de detective, dat in zijn zaak al maandenlang ernstig gestolen werd, het geen de politie te weten was gekomen. De chef moest beslist met hem meegaan om de gestolen goederen, zeker voor 20.000 gul den, in oogenschouw te nemen. Ofschoon de compagnon stokstijf volhield, dat er niet gestolen was, niet kon zijn, gelukte het den jongen man, hem tot meegaan over te halen. Beiden stapten in een voor de deur wach tenden auto, die de mannen naar den steeg in een voorstad bracht. Daar geleidde tie detective den ouden man in een kamer, waar van hij de deur op slot deed; vervolgens haal de hij een revolver te voorschijn en sprak: „Als ge me niet op staanden voet 6000 gulden geeft, schiet ik u neer". De aangesprokene verklaarde trillend, zooveel geld niet bij zich te hebben. De boef zou dan genoegen nemen met een chéque. Na lang gepraat werd men het eens, gezamenlijk naar de Hongaarsche Italiaansche bank te gaan en daar het geld te halen. Toen beiden aldaar uit den auto stapten, gaf de boef zijn slachtoffer een arm zoo gingen zij binnen. Voor de deur van den directeur-generaal gekomen, wist de oude man zich echter los te rukken en onder hulpgeschreeuw naar binnen te snellen. Op hetzelfde oogenblik was de jeugdige schurk verdwenen en tot dusver is 't de politie nog niet gelukt hem terug te vinden. HET„WARE"SPROOKJE VAN PH ARAO'S SCHATTEN. „Rozeroode stad, liaast zoo oud als de tijd.' Er gaat een geheimzinnig verhaal over Arabië, waarin de mysterieuze „verloren stad" Petra en weldra wellicht ook de legendarische Kolonel Lawrence een rol spelen. Petra, ligt in een der meest verlaten deelen van Arabië, weliswaar slechts negentig mij' len van de Golf van Akaba maar dez< inham van de Roode Zee behoort sedert eeuwen tot de minst bevaren wateren ter wereld. Tusschen de stad en de zee rijzen bergreeksen op en strekt zich de woestijn uit, zoodat een tocht naar Petra niet kan worden ondernomen zonder vertrouwde gid sen en... bewapend geleide. In deze stad nu heeft een zwervende Be- doeien een allermerkwaardigst avontuur beleefd. Terwijl hij rondslenterde tusschen de ruïnes van een der verlaten tempels, zakte plotseling een steen onder zijn voeten weg. De man viel in den afgrond, die zich onder hem had geopend entoen hij weer tot bewustzijn kwam was de opening boven zijn hoofd gesloten. Lang moet het geduurd heb ben, eer hij licht had gemaakt en in het gewelf, waar hij zich bevond een gang had ontdekt, die hem wellicht naar het daglicht zou terugbrengen. Op handen en voeten kroop hij voort door dezen tunnel, totdat de wanden plotseling schenen te wijken en hij zich ge plaatst zag in een grot van groote afmetingen. Om zich heen turend bij het flakkerende licht van zijn geïmproviseerde fakkel ontdek te hij overal in het rond schatten. Gouden sieraden en edelsteenen. De Bedoein wist niet beter te doen, dan enkele voorwerpen die hem aanstonden in zyn hoofddoek te ver bergen en zijn tocht naar de vrijheid voort te zetten. Langs een reeks van kronkelende gangen gelukte hem inderdaad uit de onder- aardsche gewelven te komen. Maar de voor werpen, welke hy by zich had gestoken, vonden hun weg naar de handelaars in de heilige stad Mekka. Oudheidkundigen, die ze onder de oogen kregen verklaren, dat deze sieraden dateeren van duizenden jaren ge leden, uit den tijd der pharao's. Bestaat Betral Dit verhaal, fantastisch als een verhaal maar kan zijn, wordt door menigeen direct naar het rijk der fabelen verwezen, vooral als een niet al te lichtgeloovige er een mo derne atlas op naslaat en constateert, dat Petraniet te vinden is. Dit laatste mag men echter Petra, noch een atlas kwalijk nemen. Want in een atlas behoorende by de oude geschiedenis komt Petra wel voor, pre cies als op ons kaartje. En naar het schijnt heeft het Britsche museum plannen een expeditie uit te rusten om ter plaatse onderzoekingen te doen. Als leider zou optreden die uit den oorlog ver maarde „kolonel Lawrence". Wie is dat? zal men vragen. Lawrence studeerde in 1914, toen de oorlog uitbrak archaeologie. Hy meldde zich aan als soldaat en werd naar Egypte gezonden. Daar ontpopte hy zich als een zeldzaam tacticus. Hij wist de Arabieren te organiseeren in den strijd tegen de centrale mogendheden en met een kleine bende voortreffelijk geschoolde manschappen den tegenstander de zwaarste verliezen toe te brengen. Hij deed, als een maal generaal De Wet in den Boerenloorlog. Treinen werden opgeblazen, convooien over rompeld en waar ook de Turksche strijd krachten zich verzamelden, daar wasLawren- ce bij de hand om den vijand af breuk te doen. Een van zijn moeiiykste gevechten leverde hy in de doode stad Petra, waar hij Bedoeienen vrouwen wapende, omdat hij te weinig man schappen onder zijn bevelen had en er in slaagde een veel sterkere Turksche leger schare gevangen te nemen, na haar groote verliezen te hebben toegebracht. Deze Lawrence nu, die in vier jaren oorlog, toen hy dag in dag uit tusschen de inheem- sche bevolking verkeerde, Arabië leerde ken nen als geen ander, is het, die als leider van de expeditie naar Petra wordt genoemd. Een merkwaardige stad. Petra is, of nu het verhaal over den Bedoeïen waarheid bevat of niet, echter een stad zoo vol merkwaardigheden, dat het voor een expeditie altyd loonend zal blijken, er eens een nader onderzoek in te stellen. De stad ligt in een diepe inzinking van het land, verborgen achter hooge rotsen. Door een kloof van enkele meters breedte krygt men er toegang. Een andere verbinding met de stad is niet bekend. Staat men in die kloof, dan is het eerste wat men van Petra ziet een tempel in Grieksch-Romeinschen stijl, zooals die eenige duizenden jaren geleden uit de rotsen werd uitgehakt. De Arabieren noemen dit bouwwerk „el Kazneh", „de schatkamer" omdat boven op de reusachtige zuilen zich een enorme urn bevindt, waarvan het heet, dat deze de schatten der oude pharao's bevat. En zoolang deze legende bestaat hebben de Ara bieren getracht de urn te verbrijzelen. Het gevaarte is duizende malen getroffen door geweerkogels, maar tot heden toe niet noe menswaard beschadigd. Alle tempels, beelden en graftomben in Petra zijn gehouwen uit de rotsen en ver- toonen uiterlijk weinig sporen van verval. De kleur van het gesteente is van een prach tig zacht rose, dooraderd van oranje, geel, wit en saffraan. Tot de groote merkwaardigheden behoort de „berg van het offer", een rotspiek, die het geheele dal beheerscht en waar zich nog een tweetal altaren bevindt. Achter deze rots staat op een lageren top de ruïne van een kasteel, dat gebouwd is in den tijd dei- kruisvaarders. Verder weg rijst een donkere rots omhoog, waarop een wit grafmonument staat. De Ara bieren beweren, dat dit de berg Hor is, waar Aaron, de hoogepriester der Israëlieten, is gestorven. Geslaagde beschavingen. Overal treft men in deze omgeving over blijfselen aan uit zeer oude perioden en van verschillende beschavingen. Maar wie de eerste bouwers waren aan de tempels weet men niet. Onder den naam Sela was de stad reeds bekend ten tijde van den uittocht der Israëlieten uit Egypte. Sporen van de Egyp tische cultuur zijn er in menigte. De Romein- sche legioenen onder Hadrianus hebben er vertoefd en nadien bouwden de kruisvaarders er meer dan een kasteel in de twaalfde eeuw, Na de overwinningen van Saladin raakte de stad evenwel in vergetelheid, totdat hon derd jaar geleden een Zwitser, Johann Burck- hardt, die de verhalen der Arabieren over een „rozeroode stad, bijna zoo oud als de Tijd" had vernomen, een onderzoek instelde en haar weer ontdekte. Enkele westerlingen zyn er geweest. Het langst van allen de Engelschman Lawrence, maar deze geheimzinnige en geheimzinnig doende Engelschman heeft zijn boek over den oorlog, zooals hij dien meemaakte slechts geschreven voor enkele vrienden en de scherpste maatregelen genomen om het niet in den handel te laten komen. Wie kan zeggen hoeveel schatten hier nog onder den last van eeuwen liggen verborgen OCEAANVLUCHT DESSAU - NE W-YORK. De Duitschers zyn vertrokken. DESSAU, 14 Aug. De beide Junkers- vliegtuigen „Bremen''en „Europa"zyn heden middag resp. om 6.22 en 6 25 voor de Oceaan- vlucht Dessau—New-York opgestegen. Zy namen de Noordelijke route: via Bremen- Noord-Schotland. Hot vertrek. Als eerstte startte de „Bremen" met de piloten Loose en Köhl en den passagier Frei- herr von Hönefeld van de „Norddeutscher Lloyd". Vier minuten later startte de „Euro pa" met de piloten Risticz en Edzard, als mede den Amerikaanschen journalist Knic kerbocker. Beide machines verlieten gemak kelijk de betonnen startplaats en verhieven zich direct in de lucht. Zooals door de tech nische leiding was bepaald, lieten de lan dingsgestellen, welke na de start verwyderö zouden worden, direct los. Bij den start waren o.m. aanwezig eeD vertegenwoordiger van deryksregeeringMi- nisterialrat Brandenburg, die per vliegtuig uit Beriyn was aangekomen, het voltallige staatsministerie van Anhalt en de Ameri- kaansche consul te Leipzig. Rondom het terrein stonden ongeveer tienduizend men schen, die de vertrekkenden geestdriftig toe juichten. Toebereidselen te New-York. Uit New-York wordt gemeld, dat op het Mitchell-vliegveld uitgebreide maatregelen worden genomen ter voorbereiding van de aankomst der Duitsche vliegers. Meer dan duizend soldaten en politie-agenten zullen de orde handhaven onder de enorme men schenmenigte welke verwacht wordt. Indien de aankomst des nachts geschiedt, zullen de krachtige schijnwerpers het vlieg veld verlichten. De verlichting is voor dit geval nog uitgebreid met zes schijnwerpers van een nabij gelegen fort. Volgens de jongste weerberichten uit New York zal de „Bremen" door gebieden van onbestendig weer vliegen, met matigen tot krachtigen wind, regenbuien eneenigen mist. De „Bremen" boven den Oceaan. LONDEN, 15 Aug. De „Bremen" is om 1.40 v.m. Engelsche tijd boven Wakefield (Engeland) gezien. Om 2.45 passeerde de machine Fleetwood (Lancashire) en om 5.15 werd de machine waargenomen boven Du blin (Ierland). De „Bremen" bereikte om 7.05 de Iersche westkust en bevindt zich dus boven den Atlantischen Oceaan. De „Europa" teruggekeerd wegens een motordefect. BERLIJN, 14 Aug. De „Europa" is hedenavond naar Bremen teruggekeerd en om 11.01 daar geland. De terugkeer moest geschieden ten gevolge van een motordefect, dat merkbaar werd, toen de „Europa" een half uur boven de Noordzee had gevlogen. De propeller is beschadigd. De inzittenden zijn allen ongedeerd. Ook Künnecke gereed voor liet vertrek. KEULEN, 14 Aug. Könnecke heeft met de „Germania" vandaag een proefvlucht ge daan met een belasting van 3500 K.G., het geen overeenkomt met ongeveer de belas ting der machine voor de Oceaanvlucht. De vlucht verliep goed en slechts een kleinig heid moet aan de veering worden veranderd. Morgenochtend zal nog een proefvlucht wor den gedaan, waaraan graaf Solms zal deel nemen, die als passagier meegaat. Van mor gen af zal het tijdstip van den start slechts door de weerberichten worden bepaald. Aan alle andere voorwaarden is, naar Kön necke en graaf Solms mededeelden, voldaan. DE OCEAANVLIEGERS UIT DESSAU. De Bremen wegens de Oceaanstormen te Dessau teruggekeerd. Het vliegtuig Bremen is te 16 uur 40 op het vliegveld alhier teruggekeerd. Alles is wel. De machine is onbeschadigd. De vliegers hadden wegens de Oceaanstormen besloten terug te keeren. De wederwaardigheden van de Bremen. Het vliegtuig Bremen heeft eveneens zijn po ging gestaakt en is hedenmiddag te Dessau teruggekeerd, waar het om 4.24 's namiddags zonder moeilijkheden is geland. Het vliegtuig was eerst om 6 uur 's ochtends nabij de Ier sche kust gezien, daarop te 8 uur onverwacht bij Pulham en om 9 uur te Sheffield. Het vloog toen in Oost-Zuid-Oostelijke richting. Daarna hoorde men langen tijd niets meer. In den na middag verkeerde men in volledige onzekerheid over het lot van het vliegtuig, toen dit geheel onverwacht te Dessau - verscheen. De vliegers vertelden, dat de motor tijdens de 22 uur van den tocht uitstekend had ge werkt. De vliegers en hun passagiers hadden een vreeselijken nacht achter zich. Onmiddel lijk bij het verlaten van de Duitsche kust werd de Bremen overvallen door een zwaar onweder dat twee uur duurde. Het regende bijna den ganschen nacht en de nevel was zoo dicht, dat men geen hand voor oogen kon zien. Het was zelfs onmogelijk vast te stellen of men over land of over water vloog. Tegen den morgen werd het weder iets helderder en slaagde men er in land te herkennen. Men vloog toen over Engeland. Het bleek, dat de vliegers ondanks het slechte weder met behulp van hun kom pas steeds de juiste richting hadden gevolgd. De wolken hingen zoo laag, dat de Bremen vlak boven de boomen moest vliegen. Ook op de Iersche Zee en boven Ierland hingen de wolken zoo laag, dat het vliegtuig niet hooger kon stijgen. Hoe meer de Bremen de kust van den Oceaan naderde, hoe sterker de tegenwind werd. Nadat men de open zee had bereikt, ont wikkelde de Westenwind zich tot een storm Met ongeloofelijk geweld beukte de wind tegen de kabine en tegen de vlakken van het vlieg tuig. De snelheid van het vliegtuig werd intusschen met de minuut geringer. De vliegers kwamen tot de conclusie, dat de kans op verbetering van het weder al te gering was en daarom besloten zij om te keeren en hun poging te staken. Zij namen onmiddellijk koers naar Duitschland. Daar zij thans den wind in den rug hadden, hadden zij met geen verdere moeilijkheden te kampen, zoodat ze gemakke- lijk Dessau konden bereiken. De vliegers en hun passagier waren uitgeput, daar ze van het derde uur van hun vlucht af onafgebroken hadden moeten strijden tegen storm,' nevel en regen. In een persgesprek hebben de vliegers van de Bremen nog verklaard, dat zij reeds kort na het vertrek uit Dessau hadden ingezien, dat zij met geheel ander weer dienden te rekenen dan voor hun tocht voorspeld was. De Bremen, die iets Zuidelijker vloog dan de Europa, verliet het Duitsche vasteland ongeveer ter hoogte van Norderney en zette onmiddellijk koers naar het Noorden van Engeland en wel naar New castle. Daar kwam het vliegtuig, dat eerst het geluk had gehad aan het onweder dat over Duitschland en een deel van de Noordzee woedde, te ontsnappen, in een nevel terecht, die zoo dik was, dat het onmogelijk bleek de reis in Noordelijke richting voort te zetten Het vliegtuig zwenkte toen Zuidwest af en Wel in de richting van Liverpool en Birkenhead. Door dezen omweg verloor het ruim een uur. Bij Birkenhead bereikte men de Iersche zee en vandaar vloog men zuidelijk van het Eiland Man in de richting Dublin verder. In Ierland was het weder niet beter. Het noorden van Ierland werd geheel bedekt met een dichten nevel. Men moest ook hier naar het zuiden uitwijken. Vaak vloog men op den tocht over Ierland op een hoogte van 5 tot 10 meter. De vliegers trachtten nu langs de zuidkust van Ierland den Atlantischen Oceaan te bereiken. De tegenwind was hier echter zoo sterk, dat een poging om over den Oceaan te vliegen geheel nutteloos bleek. Het vliegtuig zwenkte nu weer af en probeerde in meer noor delijke richting te vliegen, maar ook deze poging mislukte en daarop werd besloten rechts omkeert te maken. Zij kwamen nabij Barrow aan de Westkust van Engeland weder boven land en vlogen nu met de grootste snelheid over de Pennine chain. Ook hier was het weer echter zeer slecht en moesten ze zoo laag mogelijk boven hot land vliegen. Aan de Oost kust van Engeland, ongeveer ter hoogte van Huil, veranderden zij van koers en vlogen naar het Zuiden, Zij zetten daarna de reis over Dover en Calais voort om ten slotte over den Harz naar Dessau terug te keeren. De motor, die onmiddellijk na de landing onderzocht werd, bleek geheel in orde te zijn. Kort na de landing van de Bremen kwam ook jte Dessau een vliegtuig aan dat de vliegers Risticz en Edzard van Breinen terugbracht DE VOORBEREIDING DER FRANSCHEN. Beschadiging aan de „Miss Columbia". PARIJS, 14 Aug. Eenige opwinding heerschte gisteren op Le Bourget door het gerucht van kwaadwillige vernieling aan de „Miss Columbia". De kwestie is echter, dat Drouhin ontdekte, dat een blad van de me talen schroef aan het einde was omgebogen. Dit kan gemakkeiyk gebeurd zijn bij het overbrengen van de machine van de eene hangar naar de andere; aan kwaadwillig heid mag echter niet gedacht worden. Levine antwoordde op een vraag, of hij in verband met het vertrek van de Duitsche vliegers naar Amerika de overeenkomst met Drouhin als geëindigd beschouwde, dat dit niet het geval is. De „Miss Columbia" zal na eenige kleine reparaties, welke nog moe ten plaats hebben, spoedig voor vertrek ge reed zijn. De voorbereidende werkzaamheden aan „L'Oiseau Bleu'-' zijn thans beëindigd en de machine is gereed om te starten. Costes' machine bevindt zich nog steeds te Yillacoublay. „L'Oiseau Tango" wordt van een nieuwen motor voorzien. Een Westerstorm. Naar Wolff uit Berlijn meldt woedt, blij kens te Berlijn ingekomen weerberichten uit Amerika een Westerstorm op den Oceaan. De windkracht is tusschen 11 en 12. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Door de bouwonderne mers J. en P. Boeter is aan den Raad een stuk grond aangevraagd aan de Gleijn Cor- nelissestraat voor den bouw van 4 arbeiders woningen. De verbetering van den weg langs den Oost havendijk is thans zoo ver gevorderd, dat het voorste gedeelte weer voor het ver keer open is. Nabij het eind kan nog niet onderlangs gereden worden, doch kan het verkeer langs het tramemplacement geschie den. Naar we vernemen zal de weg in zijn geheel binnen een paar weken gereed zyn. Postduivensport. Uitslag wedvlucht uit Mons (België), afstand 146.012 K.M., gehou den op Zondag 7 Augustus. le, Be, 4e, 9e en 11e prijs F. Redauer. 2e, 5e, en 7e pry's A. Schuurman. 6e, 8e en 12e prijs P. Hommel. 10e prijs Joh. Nipius. Yoor de veldgewassen wordt besteed: Tarwe 12,— 12,80; Haver 10,— a 11,25; Erwten 23,- a 25,-; alles per 100 kilo. Gevonden voorwerpen: een rijwielbe- lastingplaatje, af te halen bij T. v. d. Valk, Spuistraateen ring met 5 sleutels, af te halen bij L. Wesdijk, Westdyk. De heer C. A. Tiemens slaagde te 's-Gra- venhage voor de acte N e van het Nyver heidsonder wijs. Centrale Veiling te Middelharnis van Vrydag 12 Augustus 1927. Kippeneieren 58—61 k.g. 6,35 tot 6,65. Idem 50-61 k.g. 5,30 tot 6^45. Idem bruine 60—61 k.g. ƒ6,65 /6,70. Eendeneieren 7074 K.G. ƒ5,85 tot ƒ6,15. Poelepetaateieren 4, Alles per 100 stuks. Bloemkool 5,60 tot 19,50 per lOOstuks. Roode kool 7,60 tot 10,— per 100 stuks. Komkommers 2,90 tot 7,80 per 100 st. Witte kool ƒ7,— per 100 st. Perziken 3,90 tot 11,80 per 100 stuks. Meloenen 62,— tot 67,—per 100 stuks. Peen 7,70 tot 8,20 per 100 bos. Kroten 4,10 per 100 bos. Rhabarber j 0,40 tot 1,70 per 100 bos. Sla 0,90 tot 1,30 per 100 krop. Andijvie 0,40 tot 1,80 per 100 krop. Stoksnlj boonen 14,50 tot ƒ18,— p. 100 k.g. Stamsnijb. ƒ5,— tot 10,50 p. 100 k.g. Enkele princessen 8,80 tot ƒ10,20 p.100 k g. Dubb. princessen 5,60 tot 8,90 p. 100 kg. Wagenaars ƒ2,— tot 2,70 per 100 k.g. Perfect ƒ8,— tot 11,— per 100 kg. Augurken ƒ7,— tot 35,— per 100 k.g. Postelein 1,70 tot 12,40 per 100 k.g. Oomskinderperen 14,— t. ƒ21,60 p. 100 k.g. Noord-Holl. Suikerperen 9,50 tot 11,50 per 100 k.g. Mooie Neeltjes 12,10 tot 12,60 p. 100 k.g. Claps Favorite 17,— per 100 k.g. Zoete Appels ƒ8,— tot 13,— per 100 k.g. Zure Appels 3,30 tot 8,50 per 100 k.g. Yellow Transparant 17,50 p. 100 k.g. Blauwputten 6,70 tot 6,80 p. 100 k.g. Vroege bonte 4,50 tot 5,10 p. 100 k.g. Druiven 0,54 per pond. Reise Victoria 0,28 per pond. Krozen 0,19 tot 0,21 per pond. Roode bessen 0,18 tot 0,19 per pond. Kaas div. Kwal. ƒ0,24 tot 0,29 per pond. Kaas (volvet) 0,46 per pond. Boter 0,97 tot ƒ1,— per pond. Veiling van Maandag 15 Augustus 1927. Kippeneieren 58 60 K.G. 6,55 tot ƒ6,80. Idem 50 K.G. 5,50. Idem (bruine) 61 K.G. 6,80. Eendeneieren ƒ6, Alles per 100 stuks. Bloemkool J 2,50 tot 15,80 per 100 stuks. Roode kool 4,90 tot 7,60 per 100 stuks. Savoye kool 4,40 tot ƒ9,- per 100 stuks. Komkommers ƒ0,90 tot ƒ5,— p. 100 st. Meloenen 34,— tot ƒ68,— per lOOstuks. Sla 0,80 tot ƒ1,— per 100 krop. Andyvie 0,10 tot 1,— per 100 krop. Kroten 2,40 tot 2,80 per 100 bos. Rabarber 0,20 tot 1,80 per 100 bos. Spinazie 1,50 tot 2,70 per 100 kg. Postelein 2,— tot 7,80 per 100 k.g. Enkele Princ. boonen 10,10 tot 13,60, Dubbele 6,60 tot 9,40. per 100 k.g. Stamsnyboonen 5,20 tot ƒ7,40 per 100 k.g. Stoksnijboonen 16,40 tot 24,50 per 100 k.g. Blauwputten 6,80 tot 7,30 per 100 k.g. Augurken ƒ9,— tot 26,— per 100 k.g. Oomskinderperen 13,— to^22,— p. lOOk.g. Suikerperen 8,80 tot 18,— per 100 k.g. Dirkjesperen 3,70 tot 5,40 per 100 k g. Zure appels ƒ7,— tot 11,— p. lOOk.g. Krozen 0,16 per pond. Druiven 0,48 per pond. Kaas 0,30 tot 0,31 per pond. Boter 0,98 tot 1,02 per pond. SOMMELSDIJK. Bij het verrichten van werkzaamheden had K. G. het ongeluk zyn hand zoodanig te verwonden, dat genees kundige behandeling noodzakelyk bleek. DIRKSLAND. Ds. W. J. van Lokhorst te Delfshaven heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de motorbrandspuit, de handbrandspuit en de kleine spuit, op Vrijdag 19 Augustus a.s. des namiddags ten acht ure (Zomerty'd), zullen worden beproefd, waartoe belangheb benden, geaffecteerden en het brandpiket worden opgeroepen, om zich op genoemd uur voor het brandspuithuis te bevinden. Wegens het te laat komen, afwezig blijven of zich gedurende de werkzaamheden ver wijderen, zal proces-verbaal worden opge maakt. De huisvrouw van M. W. wilde Zaterdag avond nog even een fietstochtje maken maar zij zocht een te glibberige pad op. Toen zij n.l. uit de Julianaweg kwam rijden, vergat zij op het eind om haar stuur te wenden, waardoor zij hals over kop in een volle sloot reed. Den heer C. N. die daar juist passeerde, hielp haar en haar fiets op het droge. Zoo eindigde het pleizierritje wel op een onge- wenschte wijze. Uitslag aanbesteding pootaardappel- bewaarplaats. Metselwerk. J. G. Noordyk1223,— P. Le Comte1235,— D. Gestel Az1149, C. Boeter„1150,— L. Guldemeester1169,50 Jst. Boeter 1275,— Timmerwerk. Holleman Co2017,— Jst. Boeter1850,— Maasdam 2092,— H. M Roodzand2076,— J. van Eek, Middelharnis 1830, C. Spee1880,— P. Boeter1890,— Smidswerk. C. Vis, Sommelsdijk532, Wed. Breur, Sommelsdyk 618,68 Van Strien, Middelharnis 760,- Witvliet, Middelharnis 565,— A. Nieuwland585,40 W. Knöps716,85 A. de Lignie515,-* J. van Eek 720,- Verfwerk. Kareis, Herkingen1295,— J. van Eek, Middelharnis 1120,-* De begrooting was ƒ4735, gegund. Vergadering der gemeenteraad van Dirksland op Vrydag 12 Aug. 1927„ Aanwezig allen. De notulen werden gelezen en goedge keurd nadat de Burgemeester met voorlezing van het gebedsformulier had geopend. Bij de mededeelingen en ingek. stukken deelt de Voorz. mede dat het huis aan den Trechter voor afbraak gegund is aan de hoogste inschrLjver, de heer Mosselman uit N. Tonge, voor de som van 628, 21 onderwyzers hebben gesolliciteerd voor de opengevallen plaats door vertrek van den onderwyzer Pen, maar daar de wet voor schrijft dat z.gn. wachtgelders benoemd moeten worden kan men nog geen onder wijzer benoemen. 3. Aan den heer A. van Oversteeg wordt ontslag verleend als lid van het plaatseiyk schooltoezicht. 4. Vastgesteld wordt het bedrag der uit gaven der Openbare school k f 9,08 per leerling. 5. Het voorstel tot oninbaar verklaring van een bedrag aan schoolgeld der Bijz. School wordt goedgekeurd. 6. Uitgeloot wordt Obligatie no. 1 k 400,— van de geldleening der Gemeente a 10.000,- voorts de No. 137,102,3,111, 98, 77, 18 en 47 k 100,—van een geld leening 14.000, 7. Het Suppletoir Kohier der hondenbe lasting over 1927 wordt vastgesteld. .8. en 9. Voorstel tot wijziging der be grooting van het algemeen Armbestuur over 1926 en tot goedkeuring der rekening over 1926 wordt goedgekeurd. 10. De voorloopige vaststelling der Ge meenterekening over 1926 werd goedgekeurd waarbij bleek dat het batig saldo over dat jaar bedraagt 21460, 11. Het voorstel om de Bouwvereeniging opdracht te geven tot het bouwen en exploi- toeren van 8 arbeiderswoningen wordt met algemeene stemmen aangenomen. 12. Bij het voorstel van B. en W. om den .:ond voor die woningen af te staan in ^uwigdurende erfpacht k 5 cent per Ma. telt de Bonte voor om ook de rest der grond ie nog overblijft vrij te houden voor ver- ^nigiugsbouw. Alle leden blijken het daar- ee eens te zyn en wordt alzoo besloten. 13. Aan het Rijk zal een bouwvoorschot ongevraagd worden ten behoeve van de ouwvereeniging. 14. Aan het Rijk zal, zoo noodig, toelaag gevraagd worden voor de huursom in ver band met de regeeringscirculaire van 17 Maart 1926, op welke grondslag de woningen zullen worden gebouwd. 15. De rooilijn van de nieuw aanteleg gen weg wordt bepaalt op 5 Meter uit den kaDt der weg. 16. Het voorstel tot wijziging gemeente- begrooting over 1927 wordt goedgekeurd. de rondvraag betwist Grevenstuk de verklaring van den Voorzitter, door deze in de vorige vergadering afgolegt, in zake het wegtimmeren der gasbuizen in nieuw ge jouwde woningen. De Voorzitter en de Bonte geven nadere inlichtingen, waarmee Grevenstuk zich te vreden stelt. Zoeteman klaagt over de stank die de pas gezette waterplaats op de kaai verspreid. De jewoners van de aangrenzende woning noe men den toestand onhoudbaar en ook het schoonmaken laat veel te wenscben over. De Voorz. antwoord dat de gemeenterei nigers opdracht hebben die waterplaats goed schoon te houden. Smit klaagt over de onaangename reuk die de varkens van Bakker H. verspreiden aan de Boschweg. De Voorz. meent dat daar weinig aan te doen zal zijn. Hierna bedankt de Voorz. de scheidende .aadsleden voor hetgeen zij voor de gemeente ïebben gedaan, waarop de heer Kooman in enkele woorden antwoord. Hierna sluiting. HERKINGEN. De dienstplichtigen L. v. Sluijs, K. de Jong en J. A. v. d. Velde sullen op Donderdag 8 Sept. a.s. onder de wapenen moeten komen voor Herhalings oefeningen. Jongelieden geboren in 1909 kunnen zich thans bij den Vrijw. Landstorm ver binden, om in het bezit te komen van een bewijs van voorgeoefendheid, dat recht geeft op verkorting van eerste oefening. Aan den heer A. W.Soeteman, alhier, is door het Gemeentebestuur vergunning ver leend tot het plaatsen van een motor met' kneedmachine in zijn bakkerij. GOEDEREEDE. Uitslag loting Nat. Mil. 1 C. Breen, 2 J. Struik, 3 M. Troost, 4 W. Tanis, 5 C. Groenendijk, 6 C. Krijger, 7 C. van Huizen, 8 P. 't Mannetje, 9 W. Neele. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers 50 kilo garnalen per dag gevangen. Door een 7-tal zeevisschers is een schade gemaakt van 30—75. Vrijdag werd hier bij afslag verkocht een woonhuis ten verzoeke van A. de Vos te Leeuwarden. Afgemynd door A. van As- peren voor 2030. OUDDORP. Maandagmiddag brande een loods met hooi van KI. Tanis bij de Haven geheei af er was niets verzekerd, zoodoende een groote schade. In deze gemeente is gearriveerd voor de Burg. Maatsch. Dorschmachine Ouddorp een nieuw model Dorschgarnituur met een ruw olie tractor van 22 28 P.K. De handel in Sjalotten loopt erg tegen de prys is gedaald tot IJ cent de kilo zoo dat het voor die kleine verbouwers een zeer groote schade is dat zeer vermoedelijke dui zenden kilo's waardeloos zullen zijn. De vorige week werden door de gar nalenvisschers van 70-150 kilo garnalen over heel de week gevangen. A.s. Woensdag hoopt de Goereesche Jazzband een concert op Strandlust te geven. NIEUWE TONGE. De heer G. Verweij Jacz. alhier heeft het woonhuis met erf van den heer S. Koppenaal te Rotterdam onder hands aangekocht. Zaterdagmiddag reed J. C. B. met zijn vrachtauto tegen de auto van J. A. B. aan, op den hoek van den z g.Breedenweg-Zuid- dijk. De carosserie van de auto van B. werd aan een kant ingedrukt, terwijl ook de vracht auto schade opliep. Beiden treffen naar men zegt geen schuld. Het moet ons evenwel verwonderen dat op dien hoek niet meer ongelukken gebeuren, daar het daar een zeer gevaariyke bocht is. Een bord met een waar schuwing daartoe zou hier zeer op zijn plaats zijn. A.s. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden de heer Vroeg- indeweij, theol. cand. te Middelharnis. OUDE TONGE. Dhr. C. Fris had by het tarwesnijden het ongeluk de top van zyn pink te snyden. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. -- Maandag j.l. zou dhr. P. van Schelven een glaasje portwijn drinken, doch had het ongeluk iDplaats van een flesch wijn, een flesch geest van zout te pakken. Nadat hy zich een glas vol van dit vergiftig drankje had ingeschonken en een teug hiervan had gedronken bemerkte hy natuurlijk het abuis. Onmidddliyk spuwde hy het vocht uit doch het was reeds te laat. Lippen, mond en keel Jjhi daarby gebrand, zoodat de manvreese- pyn ïydt. Geneeskundige hulp werd >en. Een docl^^ klemde een vi De vinger is t Het algei in deze gemee dezer dagen wfl van verbeterin is eigendom déjg Dhr. P. J met een mano] Onder het rijJ het gevolg dat te vallen, Erns wond moest behandeling st aan het rijwiel Rykstelefoondi Nieuwe aansl Telefoonnumi merman en Aa DEN BOMML de Nat. MilitiJ Floorijp (brd.); man (brd.); 5. der Swaluw; 7W van Es; 9. M. h (brd11. J. va'-; N. L. Wesdorp 14. C. de Jong BRIELLE. D R.V.B.-elftal eir. Deze wedstrijd R.W.-terrein erlfl Brielsche Muzie Op de 1.1. Vil waren aangevo©y 29319 kippeneili 9173 285 eendenet' De heer Pf- te Utrecht voor;*. YEIIB van Yrydi der Coöp.Tuinbcj Kropsla 1,30 Postelein 0,04 Aardappelen Poters ƒ4,—toi Frambozen 0,£ Bessen (roode) Blauwe druiven Pruimen (blauwt (witte) Victoria 4,30 1 Krozen 0,10 tfl Perziken 0,07 L Moerbeien 0,7' Boonen dubb. st 100 k. Boonen dubb. sta| per 100 k Boonen enk. Boonen stoksuik Boonen stamsnij Perfect 12, Boonen stoksnij Tomaten A Ol AA B O C ƒ0, CC bonken Komkommers (w Augurken 0,10i' Peen ƒ3,— tot Kroten 2,60 to,1 Kool (roode) l'J Andyvie 1,50 Sjalotten 1,70 Tafelperen 0,1 Tafelappelen 0 Keukenappelen Keukenperen ofl Selderij 2,20 pt Meloenen 0,08 Kipeieren (netto) Eendeieren 5,2(fl Aanvoer 22572 sl Bur gei I Dl GeborenJoha nendijk en Pieterr z. v. Dirk Bestmi* VERK Op WOENSDAG namiddags 7.30 't Haringvliet a der Bijz. School ping van: afbr: len, kozijnen, pi: pannen, enz. Deur Mark VEE ROTTERDAM, waren heden aangeL 171 vette kalveren,B 688 varkens. Pri« 3537i c., 45-481 4547|- c., 5052 60624 c., 70^71 Schapen 2032B stuk. Koeien en ossen handel was gewool geveer gelijk aan enkele puik beste 1 boven noteering.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2