Tandarts KROS ROTTERDAM Tandarts J. H. BIIIJS Lat vaoral op dit adres. Friesch Eigenheimer Pootgoed HOOGSTRAAT 244 OIIDE BINNENWEG 66 Voorstraat 209 - Sommeisdijk MIMOSA-DROPPELS, Let op het adres: DE SALAMANDER van 9 tOt 2 Dm ST00MB00TDIENST Dienstregeling ALGEMEENE VERGADERING „Coöperatieve Beetwortelsoikerlabriek ROOSENDAAL" C.A. Fa. W. C. POSTMA, Harlingen. Tel. 220 EXTRA AANBIEDING le soort V? Dames-, Heeren- en Kinderschoeisel Kunsttanden-Gebittêfl ZATERDAG 13 Augustus 1927 HET II EENIG adres S. VAN DER PLAAT w. heimburg OKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG* 10 AUGUSTUS 1 9 2 7.1 werd nog levend bevrijd; het linkerbeen was echter afgekneld terwijl het rechter verbrijzeld was. In het ziekehuis gaf het meisje den geest. Het jongetje, dat hevig gilde, werd temidden van een chaos van houtwerk gevonden. Een hoofdagent, die met een verbandkist ter plaat se was het geheele politiepersoneel ver dient een woord van lof voor zijn flink optre den bond het verbrijzelde been af, waarna Botsing van twee trams nabij Laren. VIER DOODEN EN VIJF ZWAAR GEWONDEN. Hoe het ongeluk geschiedde. Omtrent de noodlottige botsing dienen aller eerst de volgende feiten Omstreeks kwart voor een in den middag de knaap bevrijd kon worden, naderden in tegenovergestelde richtingen te Een Duitsch dienstmeisje Anna Hybeek, Laren, of om juister te zijn op de helling van dat te Amsterdam dient, behoort eveneens tot den z.g. Larenschen berg, ter hoogte van de de zwaargewonden. villa Groenendael" twee tramtreinen der' De treurige lijst, zooals die hedenavond in Gooische stoomtram. Hier ligt enkel spoor, het bezit was der politie te Laren ziet er als zoodat het duidelijk is, dat een der trams zich. volgt uit: voortbewoog op een traject, dat zij niet be- Gedood. rijden mocht,. Het is reeds bekend, door welke Een dertigjarig persoon Schreuder geheeten omstandigheden zulks kon gebeuren. De chef en wonende Valeriusstraat 203; welke jonge- van Laren had order gegeven, dat de tram, man in het ziekenhuis overleed; bestemd voor Amsterdam, kon vertrekken met - - - de toelichting, dat verderop bij de „Gooische Boer" gewisseld moest worden. Doch ook de chef te Muiderberg had een tram laten ver trekken en deze had order gegeven, dat met den tegenkoiner te Laren moest worden ge wisseld. Deze tegenstrijdigheid in de orders maakte het mogelijk, dat op de zooeven genoemde hel ling en wat véé 1 erger is juist in de bocht van den rijksstraatweg de trams elkaar naderden. De tram uit Naarden was samen gesteld uit de locomotief en vier personenwa gens, namelijk een groot open rijtuig, een dicht rijtuig en vervolgens twee dichte wagens van zwaarder model. Daarentegen had de tram, welke uit Laren vertrokken was, met het oog op de helling, twee machines; verder vijf per sonenrijtuigen, welke laatste van het bekende kleine, ranke type op draaibare onderstellen waren. In laatstbedoelde tram zaten slechts een paar reizigers, omdat het verkeer in de richting van de hoofdstad op dat uur nooit zoo druk is; eenigszins anders was het echter ge steld met de tram, welke de helling afkwam. De groote open wagen achter de machine telde naar schatting omstreeks zeventien a twintig personen, terwijl ook in de gesloten rijtuigen zich vrij veel passagiers bevonden. Vader, moeder en dochter gedood. Toen wij gisteravond ten tweede male het terrein van de ramp bezochten, bleek de ver- lizeenlijst min of meer gecompleteerd te zijn. En bij het samenstellen bleek het treurige feit, dat de ouders, waarom het jongetje, wiens been geamputeerd werd, zoo riep, de beide slachtoffers waren, die door de locomotief ver morzeld werden en die op slag dood waren. Ook zijn achtjarig zusje, dat naast de ouders en haar broertje zat vond den dood. Het kind de 33-jarige Emanuel Lisser, wonende Laingsnekstraat 9 te Amsterdam; zijn echtgenoote Jeannette Lisser-Visch- schraper; hun 5-jarig dochtertje Margaretha Lisser. Zwaar gewond. Nico Lisser, oud 9 jaar; Annie Hybeek, Duitsche van geboorte; Mevrouw Wevers, wonende te Amsterdam; Juffrouw Wevers, wonende te Amsterdam; P. N. v. d. Berg, wonende aan de overzijde van het IJ te Amsterdam; De toestand der vijf patiënten is zeer ern- stig. Lichtgewonden. het parket uit Amsterdam. Dit waren: de sub stituut-officieren mr. Versteegh en inr. Massink alsmede de rechter-commissaris mr. Swager- man. Een griffier was niet medegekomen, wes halve de gemeente-secretaris van Laren, de heer J. C. Peters, beëedigd werd en als zoo danig optrad. Tal van getuigen werden gehoord. Hierbij waren in de eerste plaats de machinisten en conducteurs der trams. Voorloopig werd een der chefs, die de orders hadden gegeven, ge hoord. Het onderzoek heeft, naar wij vernemen uitgewezen, dat de chefs der verschillende sta tions telefonisch van gedachten wisselen om trent de plekken op de lijn, waar de tram treinen elkaar kunnen passeeren. Vaste rege len bestaan niet en men begroot over en weer langs de telefoonlijn wat de beste plaats zal zijn. Is eenmaal zoo'n plan vastgesteld, dan wil zulks nog niet zeggen, dat het aldus wordt uitgevoerd. Want de tramleider, dat is de con ducteur, althans een der conducteurs, kan tele fonisch over de speciale telefoonlijn der stoom tram vragen of hij op de plaats, waar hij stop pen moet, weer door mag rijden. Indien meer dan een order gegeven is, heeft de treinleider zich slechts aan de laatstgege- ven order te houden. Het gebeurt soms wel dat de chefs niet weten, dat hun order is ver anderd, daar er een ander bevel kan zijn, dat het zijne heeft achterhaald of nietig heeft ge maakt. Maandag zijn de bij dit ongeval betrokken chefs te Laren en Muiderberg verder gehoord. Onderhoud met den directeur. Verder hebben wij een onderhoud gehad Onder de vele lichtgewonden, wier aantal met den heer Augustijn, directeur der Gooische nog niet vast te stellen is, bevonden zich M. stoomtram. Deze deelde ons mede, dat het van Noort, conducteur der tram, wonende te ongeval juist gebeurde, toen hij thuis was om Naarden, wien een vinger en een duim wer- koffie te drinken. Zeker is, dat twee verschil den geamputeerd. lende chefs twee verschillende orders hebben D. J. van den Berg, machinist, die thuis ge- gegeven omtrent het laten passeeren van trams komen, zich plotseling onwel gevoelde. Er op de wissels en dat hierdoor het ongeluk werd werd een dokter geroepen, die inwendige kneu- veroorzaakt. Tusschen beide stations bestaat zingen constateerde. Het vervoer naar een telefonische communicatie waarvan gebruik ziekenhuis werd verboden, terwijl den getrof- gemaakt is. Ook is zeker, aldus onze zegsman, fene geen verhoor door de politie mocht wor- dat met matige snelheid werd gereden. De den afgenomen. bocht is oorzaak, dat hoewel het personeel met Jacob Mulder, machinist wonende te Hilver- snelheid en met zekerheid handelde, de bot- sum. Deze werd aan het hoofd gewond en sing niet meer te voorkomen was. De remmen kreeg lichte kneuzingen aan armen en rug. waren in orde: zij zaten vast tegen de wiel- Huib v. d. Berg, machinist, woonachtig te flenzen geklemd, wat een bewijs is, dat zij Laren, werd aan den schouder gekwetst. Juffr. Nijbraken te Amsterdam, Heeren gracht 133 werd licht inwendig gekwetst. P. Dufour, Groote Kattenburgerstraat 86 te Amsterdam, inwendig gekneusd. Verder werd nog een aantal patiënten be handeld, wier namen niet bekend zijn. aangeslagen werden. Er wordt soms gezegd, dat de remmen der Gooische stoomtram niet behoorlijk functionneeren, doch deze bewering is ongemotiveerd. Het zijn vacuumremmen, die zoowel de wielen der machines als die der wa gens kunnen blokkeeren en die als zij met krach worden aangeslagen den tramtrein binnen Omstreeks vier uur arriveerde ten slotte korten afstand tot stilstand kunnen brengen. Het personeel was uitstekend voor zijn taak Boter, Kaas en Eieren, berekend. Machinisten en conducteurs waren APELDOORN, 8 Augustus. Eieren. Aan- personen, die in den gewonen dienst rijden en Voer 70.000 stuks. Prijs van 6,25—7,25 er waren bijna geen reserve-krachten. middelmarkt ƒ7 per 100 stuks. Handel gewoon De heer Augustijn was onder den indruk van j OUDEWATER, 8 Aug. Kaas. Aanvoer het gebeurde, hetwelk hij in hooge mate be- 116 partijen, tezamen 5220 stuks, wegende treurde. 26.100 kg. Eerste soort Gouda 4245, min- Wjj achten het van groot belang, zulks met dere dito 37—40; zonder rijksmerk 35—40 het oog op het uitzicht van het personeel na Handel vlug. te gaan, aan welke zijde de machinisten heb ben gestaan. Het bleek ons, dat alle drie ma chinisten ter rechterzijde hebben gestaan. De machinisten van de naar Naarden rijdende tram stonden dus aan de zijde van den straat weg, die van de andere tram aan den kant der tuinen, dat is tevens de binnenkant van de boog, die de tram moest doorloopen. Het had eenigen tijd tevoren licht geregend, doch uit de verklaringen kwam vast te staan, dat de rails droog waren. M arktberichten Vee en Paarden. AMSTERDAM, 8 Aug. Veemarkt. Aanvoer 450 vette koeien, eerste kwal. 1,101,18, 2e kwal. ƒ0,961,10, 3e kwal. 96 c., 140 melk en kalfkoeien 300380, 75 vette kalveren 8090; prijzen per kilo 7080 en 6070 c. 93 nuchtere kalveren 315; 95 schapen 26 31600 varkens le kwal. 7880 c., 2e kwal. 78—79 c., vette 74—78 c., 34 paarden ƒ110— 200. ROOTERDAM, 8 Aug. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 352 vette runderen, 177 vette kalveren, 928 schapen of lammeren, 775 varkens. Prijzen per K.G.: Koeien 34 a 37 c.; 45 Al\ c.; 51 a 55 c.; Ossen 39 c.; 43 a 46 c.; 50 52 c.Kalveren 47£ h 50 c.57£ a 70 c. Schapen 20 32 pers tuk. Lammeren 22 26 per stuk. Varkens 31 c.; 32 c.32£ c. Koeien en ossen waren minder ruim ter markt. De handel was gewoon en de prijzen bleven ongeveer op dezelfde hoogte. Een enke le puik beste koe ging nog tot 1£ cent boven noteering. Stieren waren onbeteekenend aangevoerd en derhalve geen noteering. Vette kalveren waren veel minder aange voerd. De handel was redelijk en in de prijzen was weinig verandering. Een enkel puik best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren waren veel minder ter markt. De handel was stroef en de prijzen waren gedrukt. Varkens met gewonen aanvoer, iets meer dan vorige week. De handel was stroef en de prijzen waren gedrukt. Een enkel puik best exemplaar ging nog tot i cent boven notee ring. Zouters gingen tot 33£ cent. TIEL, 8 Aug. Aanvoer 82 kg. boter 1,902,10; 48.000 eieren 5-|6A c., particu- lierenprijs 7 ets. Granen, Meel en Oliën, enz. ROTTERDAM, 8 Aug. Binnenlandsche granen niet genoteerd. ROTTERDAM, 8 Aug. Fijne zaden. (Boe- rennoteering): karwijzaad 3334, maan- zaad 38—40, koolzaad 1820,50, voerlijn- zaad 1819, kanariezaad 1213, mosterdzaad 2628, bruin mosterdzaad 4648, alles per 100 kg. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 8 Aug. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Geldersche blauwpitten 67 ct., Geldersche schoolmees ters 67£, Eigenheimers 56£ ct.,Blauwe Eigenheimers 67 ct., Westlandsche school meesters, zand 1416 ct., Eerstelingen 57 ct. Overinaassche blauwpitten 79 ct., alles per kg. Met matigen aanvoer en redelijke vraag. Granen enz. Meel en Oliën. ROTTERDAM, 8 Aug. Buitenlandsclie Granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek en van der Schalk). Rogge, Galf. disp. 14,30 Aug./Sept., Sept. Oct. afl. 11,60. Amerik. No. 2 disp. 11,10, Lapalta disp. s. kwal. 12,20 11,90. Zuid- Russische disp. n. kwal. 13,50 12,20. Gerst 48 pond Malting disp. 255, dito ladend/geladen 241. Vanada 3 ladend 255, Canada 3 ladend 255, 65 kg. Laplata aangek. 259, 61/62 kg. Donau st. 238. Haver 38 pd. White Clipped aangek, 9,90. La Plata disp. 10,10. Petersburger disp. n. kwal. 11 A 11,25. Mais, per 2.000 kg. Laplata disp. 181/182, aangek, 177/179, Donau Galfox disp. 182, dito aangek, 178. AMSTERDAM, 8 Aug. Binnenl. granen (Boerennoteering). Tarwe 14| a 15, rogge 12 13, chevalier-gerst 12"a 13, haver 11| \2\, duiveboonen 14 k 15, alles per 100 K.g. Karwijzaad 16 k 17 per 50 K.G.J AMSTERDAM, 8 Aug. Buitenl. granen. V. A. G.-condities. Mais Laplata disp. 180, st. 177, Sept./Dec.-levering 180, Jan./Aprih levering 184. Spreekuren Dagelijks van 8Vj tot 10 uur voorm. en van 1 tot 27, n.m. en volgens afspraak. Telefoon No. 236. I BREUKBANDEN I I alle soorten met en zonder veer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f lf— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. AI onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 43, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtplllen, een Gulden per flacon van 80 pillen. ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS. MIDMLHARMS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 15 MEI 1927 [van Middelbands op Maandag en Dinsdag V. Middelharnls 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V.Middelharnis 6.30 vm.A. Vlaard. 9.00 vm.** A. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V.Rotterdam2.16nm. V.Vlaard.3.05nm. t A. Middelharnls 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15 nm. V. Vlaard. 4.05 nm. ff V. Brielle 2.40 nm.§ A. Middelharnls 6.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.28 vm. en 7.20 vm. van Vlaardtngen. In aansluiting op den trein van 9.09 vm. van Vlaardingen. f In aansluiting op den trein van 2.51 nm. (14.51) en 2.57 nm. (14.57) te Vlaardingen. ft In aansluiting op den trein van 3.30 nm. (15.30) en 3.48 nm. (15.48) te Vlaardingen. Te Vlaardingen overstappen. aji Feestdagen zijn te beichouwen: Nieuwjaarsdag, 2e Piasctadag, Hemelvaartadag 2e Plnkaterdag en de beide Kerstdagen. (Art. 34 der Statuten) VAN DE VEREENIGING te ROOSENDAAL N. Br. Woensdag 17 Augustus a.s. des voorm. 11} uur (nieuwe tijd) in de Zaal van den Katholieken Kring te Roosendaal. HET BESTUUR. Goedgekeurd door het K. I. Z. met het cijfer 10. Nog te velde te zien. 2-1 t.o. de Ijsbeer EN in de allernieuwste modellen Ongelooflijk GOED en GOEDKOOP Let s.v.p. op juiste adres en Huisnummer. Geheel pijnlooze speciaal Medisch! ieid terug te voeren. Prijs per kwartaal. Losse nummers Advertentiën v. 1—6 regels Elke regel meer. Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. behandeling. Betaling desgewenscht 12 maands termijnen ook voor Zieken fondsleden. Inlichtingen kostelooi BUREAU voor Tandheelkundige Middenstands-verzekering Adm. G. DE WAARD, Thans heb ik leeren leven. Aan alles i^us weer *n de ge. oe itie, stl&en geest aan ali ijd en middelen toe heb, maar alles in *e laven> toen prefei ;epaste mate; ik heb belangstelling voor ^ng ket gewone 1 illes, wat anderen interesseert, maar bij )ij die kleine verzetjes en afleidingen ver- [eet ik niet mijn eerste levenstaak na te Van Heusdestraat 13b, Rotterdam treven, door mijn geestelijke en maat- aanjijn 5 en 15. Telefoon No. 30013 ichappelijke plichten te vervullen, te trach- tn een goed mensch te zijn, nuttig voor le maatschappij, door nuttig te zijn voor nijn directe omgeving. Het mooie in het even is niet het streven naar wat ver-af maar in de waardeering van wat in ins naaste bereik is. Geopend van 9—4 en 7- Agentschappen KREUKNIET. Wolp -9 uur. Wolphaertsboch MeJ. J. 181a, Charlols, G. KREUKNIET, Strijenschestraat 56 C. BRUSSAARD. Nassaulaan 20 beiden te Schiedam. A. C. RIETHOF, Dorpsstr. 39, Rhoon op het eiland voor een goed portret is sinds 30 jaar het atelier Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van af het station Beslist verkrijgbaar bij i P. Wielhouwei Middelharnls; N. J. Boer, SommelsdijK Zaaijer-Tecpe, Dlrksland; C. de Mooi) v Ouddorp; v. d. Maden, Oude Tong' W. Bout, Brielle; A. v. d. Heuvel, Helle voetsluis. De Centrale Proeftuin De hoogste kunst. Toen ik ruim 20 jaar was, zoo vertrouwde ons eens iemand in een soort levensbiecht loe, nam ik zeer actief deel aan het sociale levenik verrichtte allerlei organisatorisch propagandistisch werk, koesterde me »at in den lof en hulde van andere ver- enigings-maniakken, voelde me zeer ge- richtig en had meelij, eenige verachting selfs voor de Enkelen, van wie ik wist, iat ze noch mijn denkbeelden aanhingen, nóch mijn werk apprecieerden. Door omstandigheden geraakte ik „er- lit" en ik meende, dat; het niet slecht zou rijn, als ik nu maar dood ging. Wat had iet leven nog voor waarde? Al gauw echter ontdekte ik, dat de „enkelen", die mijn rerk vroeger niet te apprecieeren wisten, inderdaad velen waren, en dat mijn „we reld", waarin ik me bewogen had en die min of meer had helpen leiden, feitelijk slechts een klein kringetje was, terwijl ik nede de ontdekking deed, dat er waarlijk oog wel andere zaken waren, die het leven levenswaard konden maken. Door nieuwe vrienden kwam ik in de iport, een bepaalden tak er van. Ik ging :r weldra geheel in op, had een laatdun- ;ende meening over hndere takken van port, meende me eindelijk in „de" wereld n had innig meelij met degenen, die zich met andere beuzelarijen, die ze sport noem- len, bezig hielden. Een paar jaren onder- inding en veel critiek en spot van ver- landige vrienden, die onze hobby niet leelden, waren noodig om me weer te [enezen van mijn waan en tot de werkelijk- Zéér talrijk zijn te( maniakken I Ze smaak niet deelt, dat de theatres zóó genoegzaam pelijke levenswijz iijke kenmerken, kende gewoonte ordinarius trachte We hebben kunst, iniegendee het leven te verrr de kunst het leve Een onzer kuns mons is naar In warme land met 2 weergekeerd. Tot 1 naar we meenen haal in de Groen In dat groote In gelegenheid om a van anderer kunst mee! Ze schrijft: „En is het niet „maniakken, te bel „zelf, het leven V „onze harten booi „afleiding van arti En toen ze in Door maniakkerij, van welken aard ook, Jaatsen we ons ver van het werkelijke even. Maniakken zijn sommige militairen, Se met dédain neerzien op al wat burger i. Maniakken zijn de overdreven sport- uthousiasten, die over niets anders den- sn, noch spreken, dan over voetbal, bok- en e. d. Maniakken zijn de politieke tin engieters, die in een mensch met andere enkbeelden dan de hunne geen eerlijkheid linnen veronderstellen, öf geen verstand. FEUILLETON. „Ik weet niet „daar in den vreen „zult vinden, als ill „land teruggekeerd „komen bevredigd „weerzien van fan „weerzien van mijr „ven en proeven en „heid onzer vereen „te talen naar een „houwwerk, eensch „fijnzinnigen kunsti „over te kennen „teruggekomen w: „tooneelspel van de „ongetwijfeld min „hebben aangestaar „dacht je nu heuse „zulke vertooninger „nu ik de kinderen „wei met de boterb Het leven te nen te leven, zooals het VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) Hij schudde het hoofd en peinsde voort, ,,'t Is 'onderlijk!" dacht hij eindelijk, „een Melechsala flopte ik hier te vinden en een Ottilia ontmoet al op den eersten dag!" Mariene was met zichzelve te rade gegaan en besloten aan het verzoek van den schilder 'voldoen en eens voor hem te poseeren, 't Speet ar, dat zij hem dien avond zoo onbeleefd had Niandeld .De man vermoedde immers niets en kon niets van haar ondervindingen 'sten, „Zoo had ze hem dus beloofd eens voor hem te 'ten en hem daarmee recht gelukkig gemaakt, rVrot i r scheen. Ze moest lachen over den ijver van Ixoeree CD Ovcrllfl»»*' *n artist, die haar onder het schilderen nu dit en tC Middelharnls (Langewef dat toeriep en haar elk kwartier vroeg of ze v - •i»*^moe werd en rusten wilde. lyiermaal had zij nu al voor hem gezeten, toen er '""Weer inviel en het afmaken van de schets tot is op eiken werkdag voor be!angs'£ ledden GRATIS TOEGANKELIJK lnHffl'gïnfdifmichtal wK «te^rdrS ran' "£'n «Wlto "uhgësWd"moïït 'an8d' Mariene zat thans beneden in het salon en Albert RÖmer hield haar trouw gezegd, dat 't goed zou lijks kon blijven zien, nieuwe karakteristieke ui trekken opmerkte nu ook B. zeggen Ook droed verveelde, praatte veel, het artistenleven te Mui reizen te vertellen en kJ het een en ander zoo har® des huizes die soms ook ifl genoeg kon verbazen dat daarbij zoo effen kon blijfl onder een groot verdriet; ze nooit daarover sprakl was tusschen man en vroj van ondervinding wei sc van het Waar en Hoe vroeg nooit iets. 't Trof nooit iets voor Mariene t Des te drukker corresp kwamen geregeld kleine t wonderlijk ineengeslinger begin was de knappe en avond naar Pallanza gelc; ven op de post te bezorgel Na acht dagen ongeveel evenwel te verflauwen. Hi Hij schilderde weer aan haar voor, vergezelde ha, en boodschappen te Pal; een bootje naar Isola Madt op de Bella im Delfino en als er dan nog een paa spelers bij kwamen, ontb geluk, zooals hij betuigd

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 4