Ingezonden Stukken. BINNENLAND Geeft U op als Abonné. 7. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1 927. 3 vlucht is alleen ting des morgens eneen koppel den nachtwaker is aan de motor- angesteld dhr. P. inist J. Taaie Mz. het arrestanten- t een rondreizend toestand op den oor onderwijzeres l alhier zijn ge uit Briellejno. 2 me; no. 3 mej. ft het fanfarecorps r leiding van den rdagavond 8 uur op het Burgem. q marsch L. Langlois. 'ormaBelline. eligieux W. A. Mozart, ture G. Parès. jmarsch V. Francotte. hEd. Godart. R. Planquette. Kéler-Béla. C. Feike. n die, waarmede cours te Pernis op Uitmuntendheid et artikel in de "delharnis, betref- rumoer maken et-nakoming kan aal worden opge- iddelharnis stus 1927. 6,35 tot 6,70. 5,- tot 5,25. ,g. ƒ6,60—6,75. 5,35 tot ƒ5,50. - per 100 stuks, per 100 stuks. per 100 st. per 100 stuks, per 100 stuks. per 100 stuks. 7,80 per 100 st. 100 bos. er 100 krop. P- ƒ17,- p. 100 kg. per 100 k.g. 20,— p. 100 kg. 35,— p. 100 k.g. 7,- p. 100 k.g. '24,- p. 100 k.g. 1,70 tot 14,10 per 100 k.g. ƒ10,10 p. lOOk.g. 7,70 p. 100 k.g, 0 k.g. per 100 k.g. er pond. 0,19 per pond. r pond. 0 per pond. 0,32 per pond. ugustus 1927. 6,30 tot ƒ6,25. 5,20. G. 6,70. 0 per 100 stuks, per 100 stuks. 60 per 100 stuks. 7,60 p. 100 st. per 100 stuk. per 100 stuks, krop. er 100 krop. 100 bos. 100 bos. 0 tot 26,-. tot 17,80. 6,— per lOOk.g. 2,60per lOOk.g, per lOOk.g. per 100 k.g. per 100 k.g. k.g. 19,80 p. 100 k.g. 100 k.g. ,90 tot 11,10. 00 k.g. 15,20 p. 100 k.g. er pond. pond. d. er pond. r 0,32 per pond, d. pond. maand Juli j.l. arie 11 vergun- eld in artikel 9 eedt men ƒ3,25 voor een H.L. aardappelen. Het beschot is goed te noemen. Op Zondag 14 Augustus v.m. 10 uur hoopt voor de Vrijz. Hervormden op te treden ds. J. Kars van Termunten, in de zaal van den heer Verheij aan den Langenweg alhier. DIRKSLAND. Door de politie werden j 1. Zaterdag 3 personen bekeurd wegens de slechte werking der remmen van hun motor rijwiel, terwijl bovendien één geen rij- of nummerbewijs had. De heeren A. Hagens en J. de Bonte slaagde te Utrecht voor de acte Fransch L. O. Terwijl de landbouwer S. P. j 1. Maan dag met een Cormick Zelfbinder aan het Haver maaien was, sloegen de paarden, 3 in getal, op hol. In woeste vaart renden zij de z.g.n. Hondsgat in, de machine, die in haar werk stond, achter zich aan sleepend. Op de brug over de gooy ging de machine in de kant, waardoor de paarden niet verder kon den. Hoewel veel houtwerk van de machine was vernield kon zij toch weer 's avonds in gebruik worden genomen, dank zij de solidi teit van de Cormick. Het mag als een buiten gewoon wonder beschouwd worden dat alles zonder ongelukken is afgeloopen. De vorige week werd uit de Haven vervoerd i 2500 H.L. aardappels en 1200 balen koepeen, terwijl deze week de eerste zaai-uien verladen zullen worden k 3,—per 60K.G. HERRINGEN. Onder begunstiging van het mooie weer maakten j.l. Vrijdag de leer lingen der O. L. School een reisje naar het Ouddorpsche strand. Ter gelegenheid van het 40-jarig hu welijksfeest van J. M. van Eck-L. Dijkman, werden de armen dezer gemeente doör hen bedeeld. Volgens art. 101 der L. O. Wet 1920 moet het Gemeentebestuur over 1925 aan het Bestuur der Bijz. School ƒ654,84 betalen. De Rijksuitkeering, ingevolge de wet van 24 Mei 1897, Stbl. no. 156, nader gewijzigd, bedraagt over 1927 2581,28. Aan de op 11 dezer te houden loting, zullen uit deze gemeente moeten deelnemen: A. v. d. Velde, P. C. Kalle, J. de Jong, A. v. d. Sluijs en J. Loojj. GOEDEREEDE. Vrijdagavond werd in café de Gouden Leeuw bij inzet verkocht een woonhuis, schuurtje, erf en grond, aan de Kerkstraat, ten verzoeke van A. de Vos te Leeuwarden. Hoogste bieder was C. Zeedijk van Stellendam. De vleeschhouwer K. Zoeteman had het ongeluk een polsspier af te snyden en geneeskundige hulp noodig was. De Zangvereeniging Goereesch Ge mengd Koor behaalde Zaterdag op het con cours te Oudenhoorn de 2e prijs met 242 punten, afdeeling uitmuntendheid. De Mu ziekvereniging de 2e prijs met 297 punten in de 3e afdeeliDg. OUDDORP. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 100—300 K.G, garnalen per week en schuit gevangen. In de weervisscberijen werden 12 zalmen gevangen. Door den heer A. de Jager van Stel lendam is aangekocht de loods aan het strand, waarin de Reddingsboot geborgen was. Er wordt aan herinnerd dat de boekjes met de rentezegels er ingeplakt voor 16 Aug. ingeleverd moeten zijn by den Raad van Arbeid te Brielle. Van een werkman alhier viel een hor loge in de Haven. Vjjf uren daarna werd het gevischt en was nog aan den gang ge bleven. Uit betrouwbare bron vernemen wij dat Zaterdagavond reeds tal van processen- verbaal zjjn opgemaakt wegens het woeste ryden met de flets en het nalaten signalen te geven. Men zy gewaarschuwd. NIEUWE TONGE. Door de Gebrs. Heemes alhier is een perceel bouwland ondershands verkocht aan dhr. A. C. Heemes te Sommels? dflk. Een paard van den landbouwer J.C.N* schrok van de voorbijrijdende auto van H- Het dier sloeg daardoor een lantaarn van de auto en een spatbord in elkaar. OUDE TONGE. Onze vroegere dorpsgenoot Jan Gebraad Jz., thans te Mook- en Middelaar, _de dezer dagen voor het examen kom mies by 'sRyks belastingen le klasse. In het perceel Oostdyk 40 komt een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk voor. Zondagmiddag werd P. C. de Boet door een onbekend gebleven persoon op den Spui- dflk aangereden, waardoor hy eenigszins aan hoofd en handen bloedend werd verwond. Dhr. A. C. Buys die het geval had opgemerkt schepte wat water voor hem maar vergat het deksel op de waterput te leggen met het noodlottig gevolg dat de hond van Buijs in den put geraakte. Men is toen ruim een uur bezig geweest om het arme beest uit zijn benarde positie te bevrijden. B. Gootjes had het ongeluk zich zoo danig bij het graan snijden te bezeeren, dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Landarbeiderswet te Oude Tonge. Op Zaterdag 23 Juli j.l. had op het terrein aan den Langeweg de officieele opening plaats der 10 plaatjes in tegenwoordigheid van het Bestuur der Vereeniging, Burgemeester en Wethouders der gemeente en de uitvoerders van het werk. In overeenstemming met de bedoeling der Landarbeiderswet, die tot stand gekomen is ter bevordering van de belangen van land* •beiders, die in stage arbeid, taaie volhar- jag en grooten eenvoud willen trachten Jón positie in de maatschappij te verbeteren, ferd ook deze plechtigheid in alle soberheid rehouden. Door den Secretaris der vereeniging, dhr. I J. Meijer, werd gememoreerd dat de land- irbeiderswet, die onder de sociale wetten, ipeciaal het platteland bevoordeelt, dateert i.\n April 1918 en dat reeds in Januari 1919 joor belanghebbenden te Oude-Tonge het aiatief werd genomen tot de oprichting van jan „vereeniging ter bevordering van de ferkryging van onroerend goed door land- irbeiders". Na verloop van eenigen tijd werd de Ko- sinklyke goedkeuring op de statuten ver regen en daarna de „toelatiDg" van den linister, om als vereeniging tot bereiking ran het doel werkzaam te zijn. Na deze eerste activiteit trad een periode ran rust in. Niet zonder invloed waren hier ip de abnormale tijdsomstandigheden van e na-oorlogsche jaren. In 1926 kwam er reer nieuw leven in de brouwery en het asultaat hiervan was de aankoop van een tuk land aan de Langeweg, waar door de iverige bemoeiingen van het Bestuur, tien iinke woningen zijn verrezen ieder met on- eveer 200 roeden grond. Dit eerste praktische resultaat is tot stand ekomen door samenwerking van het Bestuur er Vereeniging met Burgemeester en Wet- •ouders. Onnoodig te vermelden dat er heel ttt gedachten wisseling moest plaats vinden. )e wet was nieuw, de praktische toepassing niet bekend, geen wonder dan ook, dat de vele conferenties wel eens een beetje 'rij ving ontstond, waardoor de scherpe kant- s werden weggewerkt, zoodat het gelukkig inddoel bereikt werd, wat heden ter bezich- iging werd aangeboden. Gelukwenschen werden gericht aan de öspectieve eigenaars, die door middel van ie vereeniging in het bezit zjjn gekomen in een confortable woning met land, dat :e na een dertigtal jaren als hun onbelast igendom hopen te bezitten. Ook het Gemeentebestuur ontving zijn ;elukwenschen, daar de gemeente is verrijkt bet een aantal flinke huizen, die haar bij le nog steeds heerschende woningschaarschte :eer goed te pas komt. Dank werd gebracht aan den architect en uitvoerders van het werk, voor hetgeen :e in deze gepresteerd hebben. Hierna nam de Ed Achtb. heer r P. van Schouwen het woord om in de ierste plaats het Bestuur der Vereeniging feliciteeren met het behaalde succes en de tweede plaats de nieuwe bewoners, net hun werkelijk geriefelijke woning, die weldra hun eigendom kunnen noemen, ïj spreekt de hoop uit dat de vereeniging i den ingeslagen weg moge voortgaan om samenwerking met het dagelyksch Bestuur Ier gemeente nog veel goeds voor de gemeen- tot stand te brengen. Daarna werd overgegaan tot bezichtiging ier woningen. Allen waren vol lof over het geleverde werk, zoowel het soliede materieel üs de degelijke afwerking; bijzonder het •cbilderwerk werd geroemd. Nadat nog een woord van dank was ge- iracht aan B. en W. voor de betoonde belang stelling was de plechtigheid afgeloopen en ?erden de woningen voor de respectieve Hgenaars disponibel gesteld. DEN BOMMEL. De heer C. Legierse heeft stjn benoeming tot raadslid niet aangenomen, iet volgende nummer op de lijst is de heer van der Made Hz. - De vorige week werden van hier 1473 3.L. aardappelen vervoerd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. - Uitslag aanbesteding van een Chr. School met drie lokalen, privaten, water plaatsen, bestuurskamer, gang en vestibule, Stad aan 't Haringvliet, architect dhr. G. ran Varik te Middelharnis. TIMMERWERK. J. v. d. Broek, Nieuwe Tonge A. van den Doel, Sommelsdijk 5. Kroos, Middelharnis Langbroek v. Hulst, M'harnis Boeter, Middelharnis 0. Korvink, Stad a/h Haringvliet ï.v. d. Plaat, Spee, Sommelsdijk Osseweijer, Oude Tonge. METSELWERK. S. v. Nieuwaal, Den Bommel Mackloet, Stad a/h Haringvliet W.v.d. Welle, Boeter, Sommelsdijk 1. C. Worrell, Oude Tonge 1 le Comte, Sommelsdijk SCHILDERWERK. H. v. Asperen, Stad a/h Haringvl. J. Dorsman, J. Bruggeman I. van Strien, Middelharnis SMIDS-, LOOD-, ZINK- EN GAS LEIDIN GS W ERK J. Nipius, Stad a/h Haringvliet '•v. Strien, Middelharnis A. v. d. Sluijs, Den Bommel U. Hendrikse, Stad a/h Haringvl. MASSA. J. v. d. Broek, Nieuwe Tonge van den Doel, Sommelsdyk ^Qgbroek van Hulst, M'harnis Korvink, Goudswaard /Osseweyer, Oude Tonge. c' C. Worrell, Timmer- en Metselwerk. Sommelsdyk 9650 Schilder- en Metselwerk. S. van Nieuwaal, Den Bommel 5429 gegund. VEILINGSBERICHT van Vrydag 5 Augustus 1927 der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Kropsla 4,10 tot 5,80 per 100 krop. Postelein 0,14 tot 0,17 per k.g. Aardappelen 4,50 tot 7,80 per 100 k.g. Poters 2,40 tot 4,30 per 100 k g. Frambozen 0,46 tot 0,81 per k.g. Bessen (roode) 0,16 tot 0,41 per k.g. (witte) 0,21 tot 0,27 per k.g. (zwarte) 0,31 tot 0,34 per k.g. Kruisbessen (rijp) 0,13 tot 0,18 per k.g. Blauwe druiven 0,92 tot 1,10 per k.g. Morellen 0,13 tot 0,23 per k.g. Pruimen (blauwe) 0,46 tot 52,- per k.g. Victoria f 0,08 per stuk. Krozen 0,13 tot 0,28 per k.g. Perziken 0,08 tot 0,13 per stuk. Boonen dubb. stam f 21,— tot 27,— per 100 k.g. Boonen enk. stam 24 tot 83 per 100 k.g. Boonen stoksuiker 28,— per 100 k.g. Boonen stamsny ƒ16,— tot 28,— p. lOOk.g. Perfect 30,— tot 33,— per 100 k.g. Boonen stoksny 28,— tot ƒ46,—p. lOOk.g. Tomaten A f 0,20 tot 0,23 per k.g. AA f 0,19 tot 0,21 per k.g. B 0,18 tot f 0,21 per k.g. C f 0,16 tot 0,21 per k.g. CC 0,10 tot 0,14 per k.g. bonken 0,08 tot 0,12 per k.g. Komkommers (w.) 2,10totƒ5,10p.lOOk.g. Augurken 0,20 tot 0,65 per kistje. Peen ƒ4,— tot f 10,— per 100 bos. Kroten 3,30 tot 4,10 per 100 bos. Kool (savoye) 4, tot 10, per 100 stuks. Bloemkool I 16,— tot 22,— p. lOOstuk. Bloemkool II ƒ6,— tot 15,— p. lOOstuk. Andy vie 2,10 tot 4,20 per 100 krop. Tafelperen 0,15 tot 0,35 per k.g. Tafelappelen 0,10 tot 0,33 per k.g, Keukenappelen 0,05 tot 0,15 per k.g. Keukenperen 0,06 tot 0,16 per k.g. Rhabarber 3,70 tot f 5,20 per bos. Meloenen 0,26 tot 0,49 per stuk. Kipeieren (netto) 6,10 tot 6,30 per 100. Eendeieren 4,70 per 100. Aanvoer 22483 stuks. 3230* n 3685 3700 3700 3836 3840 3840 3865 4100 4740* 5650 n 5689 jt 5925 6470 n 6615 410* 580 n 689 748 647* 648 705 769 9630 10899 10900 10965 11000 11300 IN EN OM HET ZWEMBASSIN. Op het Hoofd te Middelharnis Gaat het heel gezellig toe Met die heete zomerdagen Wordt men het daar nimmer moe. Heel wat zwemstertjes en zwemmers Plonsen in het zilte nat; Ieder zoekt er z'n genoegen In het frisch, gemengde bad. Dametjes met bobbed-kopjes Duiken als een waterrat. And'ren liggen op het droge, Nemen dan een zonnebad. Heertjes, op de straat heel deftig, Stijf en strak van lijf en leen, Zwemmen lachend en heel liefjes Om de waterlelies heen. Zelfs de ouwe heertjes vinden Zwemmen wel de mooiste sport. In de vier en twintig uren Komen ze nog tijd tekort. Met hun dikke zwabberbuikjes' Loopen ze maar af en aan; Wachtend... tot het laatste nymfje Uit het water is gegaan! S. M. J. N. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van alterate beknoptheid voldoen, worden terxljde gelegd.Kopie wordt niet terug gezonden Een leven. In de centrale gevangenis te Gent heeft zich Woensdagnacht een gedetineerde door ophanging van het leven beroofd. De man had reeds vijf-en-dertig jaar in de gevangenis doorgebracht. Hij was tot levenslange op- sluiting veroordeeld, omdat hy zyn moeder had vermoord. Het O. M. by de rechtbank te Assen heeft vandaag levenslange gevangenisstraf geëischt tegen R. R., uit Schottershuizen, die zijn buurman Wit heeft vermoord en bestolen en het ïyk van Wit had begraven. (Rechtzaken.) Bovenstaand twee uitknipsels uitdeN.R. Crt. van 5 Aug. j.l. Biykens het opschrift van het eerste berichtje voelt ook de redactie bet onmenschelijke van zoo'n leven. Toch neemt het zonder commentaar het tweede berichtje op. Geen woord van protest als het O. M., liever de ambtenaar van het O. M., dus een mensch, een ander leven even onmen- schelljk wil maken. En toch is dat het eigen lijk onmenscheiyke, het menschonteerende, dat menschen elkaar zoo iets aan doen. J. H. M. Gestoorde tentoonstelling. Op de tentoonstelling van gastoestellen, die deze week vanwege de Axelsche gas fabriek te Ter Neuzen is gehouden, heeft zich een eigenaardig incident voorgedaan Er bestaat n.l. een contract tusscheu de gemeenten Axel en Ter Neuzen, waarby de levering van gas aan derden verboden Op grond hiervan stonden B. en W. van Terneuzen niet toe, dat gaslicht gebruikt werd tijdens de demonstraties. Van een electrische geleiding wenschte de directeur der Axelsche gasfabriek geen gebruik te maken, doch hij bezigde aanvan kelijk petroleumlampen voor de verlichting. Toen ten slotte toch nog een paar gas branders werden ontstoken, verscheen plot seling de heer v. d. L administrateur van de electrische centrale te Terneuzen in het tentoonstellingsgebouw, die eischte dat de gaslichten gedoofd werden. Hierover ontstond een woordentwist tusschen den heer v. d. L. en den heer W., directeur der Axelsche gas fabriek. De administrateur greep daarna een hamer en sloeg de gasbranders stuk. De politie werd hierna gewaarschuwd, die den heer v. d. L. uit de zaal verwijderde en van het voorgevallene proces-verbaal op maakte, terwyi de tentoonstelling gesloten werd. Laffe roofoverval onder Weert. WEERT, 6 Aug. Hedennacht heeft onder deze gemeente, in het gehucht Vrak- ker, een inbraak met geweldpleging plaats gehad. Omstreeks halfeen verschaften twee perso nen zich door een raam toegang tot de woning van den alleenwonenden ongeveer 30-jarigen H. Nies. De man, die geheel ge brekkig is en zich nauwelijks te voet kan voortbewegen, voorziet in zijn levensonder houd door in een wagentje gezeten in de omliggende gehuchten met kruidenierswaren te venten. Verder houdt hij er een 15 k 20 varkens op na en is bezitter van enkele perceelen bosch. Bekend is dat de man een vyf a zesduizend gulden bezit. De dieven, welke met de situatie op de hoogte schynen te zyn geweest, hebben blijkbaar gedacht hier een goeden slag te slaan. Toen zij gemaskerd en met een zaklantaarn voorzien het bed genaderd waren, pakten zij hun slachtoffer aan en sleurden hem er uit. Hierop bonden zij hem aan beide handen, er bij voegend i ontloopen doet ge ons toch nietl Onder bedreiging met een revolver werd N. nu gedwongen te zeggen, waar zich zijn geld bevond. Hy wees daarop een achter het bed staande kist aan, waarin een zakje met 40 geborgen was. Nadat de dieven zich hiervan meester hadden gemaakt, namen zy in allerijl de vlucht. Toen N. zich na eenige uren had weten te bevryden, begaf hij zich op weg naar de politie en deed aangifte van het geval. Het was tegen zes uur in den morgen toen hij op 't bureau aankwam. Dadeiyk werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, doch tot nu toe werd geen spoor van de daders gevonden. Den avond van het gebeuren, voordat N. zich te ruste begaf was zyn jas, waarin zich een portefeuille met 420 aan bankpapier bevond, bij zfln bed op den grond gevallen. Daar hy, zooals gezegd, zeer gebrekkig is, gunde hij zich de moeite niet deze op te rapen. Doordat de dieven de dekens van het bed op den grond wierpen, onttrokken zy op deze wijze zelf den grootsten buit aan het oog. EEN BASECHT INBREKER DOET ZOOIETS NIET. Zooveel wijn gedronken, dat hij in slaap viel. DELFT, 6 Aug. Toen vanmorgen de dienstbode van den heer v. L.M. in de huis kamer kwam, trof zy daar tot haar ontstel tenis een man aan, die in een clubfauteuil, in diepen slaap verzonken was. Naast den stoel stond een leege wynflesch, terwyi de man nog een volle flesch in een zyner armen had. Op een tafeltje naast den stoel lag een ledige portefeuille, toebehoo- rende aan mevr. v. L. M. De dienstbode waarschuwde de politie, die den man kwam arresteeren. Hij bleek te zijn de 60-jarige logementsklant M., een berucht inbreker die den vorigen avond nog op het bureau van politie in bewaring was gesteld terzake van openbare dronkenschap. De man had zich tot de woning van den heer v. L. M. toegang verschaft door ver breking van een ruit en van een hor. Hij is toen naar den kelder gegaan en heeft daar eenige flesschen wijn meegenomen. Daarna begaf hy zich naar boven in de huiskamer, waar hy een schryfbureau open brak en dit zoo goed als geheel vernielde, om ten slotte een portefeuille daaruit weg te nemen. Vervolgens heeft hy het zich gemakkelijk gemaakt en eenige flesschen wyn aangespro ken. Blijkbaar niet bestand tegen den kop pigen rijnwijn is hy toen in den clubfauteuil in slaap gevallen. Een krankzinnige? Vrijdagmiddag werd de badman aan het Bloemendaalsche strand getroffen door zon derlinge woorden van een 25-jarige juffrouw. Hy achtte het raadzaam haar een beetje in het oog te houden. Een poosje later begaf zy zich geheel gekleed een eind in zee, zoo dat er gevaar voor haar leven begon te be staan. Toen trad de badman handelend op en met behulp van eenige omstanders wist hij de jonge vrouw niet zonder moeite op hét strand en verder in de politiepost te krjjgen. Dr. R., uit Den Haag, die van het geval getuige was geweest, diende de vrouw een morflne-injectie toe. Het werd hem dui delijk, te doen te hïbben met een krankzin nige of een zenuwlijdster. Op zyn advies is de patiënte per auto naar het provinciaal ziekenhuis te Santpoort overgebracht. Men tast volkomen in het onzekere omtrent haar indentiteit. Er was niets uit haar te kry gen. EEN KRACHTIG GEBAAR. De vriend, die niet kwam. Een meneer van den Schiedamschen singel zat in een café in de Weste "Wagenstraat te Rotterdam. De omstandigheid, dat de con tanten, welke hij by zich had, niet toereikend waren om de vele consumpties te betalen, verontrustte hem niet, omdat een vriend, die altijd goed by kas was, hem had beloofd, dien avond in het café te komen. Een kleine leening zou alle moeilijkheden uit den weg ruimen. Het uur, waarop de vriend zou komen, naderde, was er en verstreek, maar de vriend bleef uit. Een half uur verliep, een uur, vijf kwartier verstreken, maar de vriend kwam niet. Het werd den bezoeker nu toch wel wat bang te moede en hy keek van de klok naar de deur, van de deur naar de klok en dan weer in zijn portemonnaie. Maar hoe dikwijls hij ook telde, het bedrag bleef be slist te laag. In arrenmoede bestelde hij toen nog maar eens wat. Hij kwam toch geld te kort en of het nu veel of weinig was, dat kwam op hetzelfde neer. Het werd later en later en de eenzame bezoeker werd steeds somberder. De vriend zou nu zeker niet meer komen en het verteerde beirag was inmid dels bedenkelijk hoog geworden, 't Werd hoogste tyd" en de kellner kwam om af te rekenen. Toen volgde het verhaal van den vriend, die niet was gekomen, van het geld, dat er evenmin was en tenslotte bood de bezoeker aan, zyn hoed in pand te geven. De kellner hechtte geen geloof aan het verhaal en met volkomen minachting voor de waarde van het hoofddeksel sprak hij als zyn stellige meening uit, dat de meneer het er op had toegelegd, een beelen avond gratis te drinken. Met zulke klanten had men liever niet te doen. De kellner wilde zyn woorden van een krachtig gebaar vergezeld doen gaan. Het gebaar vond zyn einde even wel op het gezicht van den bezoeker en de kracht had den onderkaak gebroken. De be zoeker is in het ziekenhuis aan den Cool- singel verbonden. Tegen den kellner is proces verbaal opgemaakt. DE „JACHT". De varensgezel J. H. V. uit de Bokelstraat te Rotterdam, zat zich gistermiddag voor de woning van zyn ouders in de Bernardina- straat in het zonnetje te koesteren toen hy eensklaps een stekende py'n in zijn rechter wang voelde en even later ook in zyn linker been. Een ingesteld onderzoek wees uit dat de 35-jarige jager J. B. uit de Schoterbosch- straat, die met zijn buks in de Bernardina- straat aan het wandelen was, eensklaps lust gevoeld had, bij gebrek aan konynen of ander wild, zijn schuttersbekwaamheden op een paar glinsterende blikjes die in die straat lagen te beproeven. Het gevolg was dathy niet de blikjes raakte maar den zeeman in ruste, twee schoten hagel in het ilchaam zond. De buks van den knappen jager is in beslag genomen en tegen hem zelf is proces verbaal opgemaakt. De verwondingen van J. V. zyn niet ernstig. 100 jaar. Sedert menscbenheugenis heeft Maastricht geen honderdjarige meer onder haar bewo ners gehad. Dat maakt het begrijpelijk, dat, nu dit wel het geval is, er met echt Zuideiyk enthousiasme een heel feest van gemaakt is, Het begon Zaterdagavond al, toen de feeste- ïykheden met de z.g. „Kamers" werden in geschoten. Zondagmorgen om 6 uur was er reveille door de tamboers en hoornblazers in De Wijk, waar de honderdjarige, de wed. ie, woont. Al de omliggende straten, van den Mr. Ulrichweg, waar zij woont, tot aan de St. Lambertuskerk, waren versierd met eerebogen, masten met vlaggen, guir landes enz. en vlakbij was een muziektent opgeslagen, waar in den middag detallooze harmonieën kwamen concerteeren. Ook de beroemde zangvereeniging „Mastreechter Staar" bracht een serenade aan de 100-jarige. Om half negen werd de jubilaresse met de naaste familie per rytuig afgehaald voor de plechtige Hoogmis in de kerk, voorafge gaan door wel een 400 in het wit gekleede bruidjes, allen met bloemen getooid, het rijtuig getrokken door 12 leden van Kracht door Volharding, een muziekkorps aan het hoofd. De terugtocht ging net eender. Onder een schitterend baldakijn vóórhaar woning, werd zy door kinderen, achterklein kinderen door toepasselijke gedichtjes gehul digd, het feestcommité bood de fraaie ge schenken aan, waaronder een lederen club fauteuil, en inmiddels hoopten zich de tal- looze bloemstukken rondom haar op, zoodat ze in letterlyken zin door een berg van bloemen was omgeven. Brieven, kaartjes en telegrammen stroomden van alle zijden bin nen, daaronder was een brief van een 13- jarig meisje uit Holland, dat op denzelfden dag jarig was, en voornemens was ook honderd jaar te worden. En terwyl het kwartet Crescendo „Moeder zegen" zong, glunderden de oude oogjes van louter genoegen, al rolde ook nu en dan een traan langs de gerimpelde wangen. En achter haar stoel stond de ongetrouwde, reeds 77-jarige zoon Lambert, die nog altyd bij zijn moeder inwoont. Hij is en blyft voor zyn moeder nog altijd „de koejong". Als het 's avonds na 10 uur ia en Lambert is nog niet thuis, dan zegt moedertje in haar sappig Maastrichtsch dialect: „Ich begriep niet, boe dee koejong weer blijf, 't is al euver tien oor, is dat noe meneer van doon veur zoe'ne vlegel, um zoe laat thoes te kommel" Van 12 tot 1 uur werd receptie gehouden, en nadat de familie zich aan een flinken maaltijd had versterkt, trok een kinderop- tocht voorbij het huis van de „eeuwige", opgeluisterd door twee muziekkorpsen. De middag was bestemd voor de serenades en in den avond werd er geconcerteerd en de cramignon gedanst. Onweer, Uit Tiel: Maandagmiddag trok over IJzendoorn en Ochten een onweer met overvloedigen regen en hevige windstooten. Er liepen geruchten over groote verwoestingen te IJzendoorn, maar deze waren niet te controleeren, door dat de telefonische verbinding met dat dorp zoowel als met het nabygelegen Ochten ver broken was. Van den wind, die zich in noor- deiyke richting voortzette, werd te Kesteren niets bemerkt. Zooeven is de verbinding met Ochten her steld. Men deelde ons vandaar mee, dat een vruchtboomen langs den dyk tusschen Ochten en IJzendoorn zyn ontworteld en dat ook ten zuiden van de "Waal een aantal boomen verdwenen schijnen te zijn. Te IJzen doorn zyn twee zware kastanjeboomen mid dendoor gebroken, wat ruiten ingedrukt en eenige schuurtjes van hun daken beroofd. Uit Ny'megen: Boven Nijmegen en omgeving heeft Maan dagmiddag om half drie enkele minuten een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een wolkbreuk. Boven Hatert heerschte een wervelstorm, die er zware boomen en vruchtboomen ont wortelde, de helft van het dak der boeren hofstede van J. Huisman afrukte, het achter huis van de hofstede van Facon vernielde, waar ook de bliksem insloeg, bij verschillende andere boerderyen schade aanrichtte en bovengrondsche telefoongeleidingen onbruik baar maakte. Uit Beilen: Te Elp is de bliksem geslagen in een boerenwoning, bewoond door de gezinnen Kuik en Kamping. In een oogenblik stond de geheele boerdery in lichte laaie. De vlam men sloegen over op het met riet bedekte perceel van den landbouwer Smeders. Ook deze boerderij werd in asch gelegd. Had niet een regenbui de daken doornat gemaakt, dan ware wellicht het bekende boerengehuchtje met oude boerenschuren in vlammen opge gaan. De oogst was binnen. Het vee kon worden gered. Alleen een hond is verbrand. Verzekering dekt de schade. De brandspuit uit Westerbork verleende assistentie. Aan de bui ging een windhoos vooraf, die overal het op de Veluwe staande koren om wierp, de kruinen van de boomen knapte en aan de daken veel schade toebracht. Het telefoonverkeer van Westerbork met Assen is verbroken. Uit Heerenveen By een hevig onweer is de boerderij van v. d. Zwaag te Terband door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. In het Oosten en Westen ziet men nog vier branden. Nader uit Heeren veen: Door den bliksem zijn nog getroffen de boerderyen van Mart en Koen te Langezwaag. Beide zijn afgebrand. In de boerdery van Van der Zwaag is ook het geld verbrand en is een stier in de vlammen omgekomen. In het spoorstation Heerenveen werd een balk door den bliksem versplinterd; brand werd niet veroorzaakt. Uit Enschedei De kapitale boerderij van L. Wissink onder Lonneker is vanmiddag tijdens het hevige onweder door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Het vee werd i Te Tonden, gem. Brummen, is een boerdery van H. Arends door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Uit Groenloi In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hier in de buurt een zwaar onweer gewoed. In de buurtschap Beltrum en Lind- velde sloeg de bliksem op verschillende plaatsen op de bovengrondsche leiding van het electrisch net, werden in de boerderijen lampen en stoppen vernield, de ruiten stuk geslagen, maar niettemin werd nergens noe menswaardig groote schade aangericht. Aan den grintweg Ruurlo—Borculo werd een groote schuur van den landbouwer Brinkman door het hemelvuur getroffen, waardoor zy afbrandde. EEN PIJNLIJK INCIDENT. Koningin Wilhelmlna door de politie te Oslo tegengehouden. BERLIJN, 6 Aug. Toen H. M. Koningin Wilhelmina gisjeren te Oslo arriveerde, kwam het tot een zeer pijnlijk incident. Daar de Koningin incognito reisde, waren geen auto riteiten ter begroeting aanwezig. Voor de goede orde bewaakte politie echter den uitgang, waar door H. M. verwacht werd. Zonder met dezen maatregel bekend te zijn, passeerde, de Konin gin met de overige reizigers den gewonen uit gang. Toen zij, buiten het station gekomen, het afgezette gedeelte wilde betreden, werd H. M. door den politie-chef op brute wijze terug gewezen. Lachend voldeed H. M. aan het bevel van den politie-ambtenaar. Toen deze be merkte, welk een blunder hij gemaakt had, was hij zoo uit het veld geslagen, dat hij geen orde meer onder de opdringende menigte kon houden. De Koningin was zelfs genoodzaakt in haar slaapwagen een goed heenkomen te zoeken. Doch ook daarheen volgde haar de menigte, die, met de neuzen tegen de ruiten gedrukt de bewegingen van H. M. volgde. Ten slotte mocht het een versterkte politie-: macht gelukken het publiek te verspreiden.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3