BINNE 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1 9 2 7. slag als onderwijzer toegekend. Hierna brachten de twee commissies ver slag uit over de herbenoeming der raadsleden. Met algemeene stemmen besloot de raad tot toelating. Voorgelezen werd een schrijven van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan den raad over het oprichten van een huis- houdcursus voor meisjes. Indien zich 15 lief hebsters aanmelden, is de raad bereid eeD lokaal vau de openbare school gratis beschik baar te stellen en voor vuur en licht te zorgen. De heer KI. Westhoeve wenscht nadere inlichtingen, waarop de voorzitter mededeelt dat, behalve gewone landbouwzaken ook onderricht gegeven zal worden in het be reiden van boter en kaas. De raad was er voor. Nog werd voorgelezen een schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent de brandblusch- middelen. Was het de gewoonte, eens per jaar de spuiten te probeeren, Gedeputeerden achten het noodig, dit minstens 2 keer per jaar te doen. Met aandrang werd in over weging gegeven een motorbrandspuit aan te schaffen. De heer KI. Voogd lichtte den raad in. De kosten van een motorbrandspuit zouden bedragen 8400 k 8500 gld. zonder auto met auto ongeveer 1000 gulden meer. De voorzitter merkte op dat een motorspuit zeer in het voordeel der gemeente zou zijn Men zou kunnen volstaan met 10 man, 5 man vast en 5 voor reserve. Hij had gesproken met meer dan één burgemeester en deze hebben verklaard, dat de kosten veel gerin ger waren en een dergelijke spuit veel meer water gaf, ongeveer 500 L. per minuut. Een der leden vroeg, wat er met de oude spuiten zou gebeuren, of ze verkocht zouden worden en wat ze zouden kunnen opbrengen. Op voorstel van den heer KI. Voogd werd besloten de laatst gekochte spuit niet van de hand te doen, maar als reserve te be houden, de motorspuit mocht eens weigeren. Er werd over geklaagd, dat de norton- pompen niet genoegzaam water gaven. Be sloten werd, den vervaardiger der pompen over te laten komen tot onderzoek en herstel. De heer J. Westhoeve is van oordeel, dat een motorspuit meer zal kosten, dan een gewone spuit. De heer KI. Westhoeve vond de motor spuit, die een paar weken geleden hier is geprobeerd, zeer goed. Alleen de hoogte, waarop het water gebracht werd, viel hem zeer tegen. De heer KI. Voogd deelde mede, dat het zelfde met de laatstgekochte spuit, ook het geval is geweest, maar door nauwer trom pen te nemen, is dit gebrek spoedig ver beterd. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van een motorspuit werd aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren J. Westhoeve en T. Tanis. Een schriftelijk ingediende klacht van J. Komtebedde Sr., over het woeste rijden met fietsen, stoomfietsen en auto's over den weg naar het tramstation had ten gevolge, dat de voorzitter beloofde de agenten er naar te zullen laten kfiken, en in de eerstvolgende vergadering een verordening omtrent het snelle rijden te zullen indienen. Nu richt de voorzitter een hartelijk woord tot den heer J. Tanis, die bij de laatste ver kiezing voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen. In de laatste vergadering van den raad werd besloten, het wegengeld van den weg tusschen Sommelsdfik en Ouddorp niet meer te betalen, omdat de weg van het westelijk deel van het eiland, zoo slecht onderhouden wordt. De overeenkomst dateert reeds van 1851. Een commissie van 3 leden werd benoemd om Gedeputeerden in te lichten omtrent het slechte beheer van de wegen. De heer KI. Westhoeve bracht hierover verslag uit en deed dit op keurige wijze. Niets meer te behandelen zfinde, sloot de voorzitter de vergadering. Verslag van het behandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge, op Maandag 8 Augustus 1927, des n.m. 3 uur (n. t.). Aanwezig met den Voorzitter alle leden. Na opening der vergadering met gebed zijn de notulen van de voorlaatste en van de vorige vergadering gelezen, welke beiden werden goed gekeurd. I. Ingekomen stukken en mededeelingen: a. Proces-verbaal van de opneming van de kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. b. Missive van H.H. Ged. Staten, gelei dende het goedgekeurde raadsbesluit tot het openen van een rekening-courant bij den Bond voor Nederl. Gemeenten. c. Missive van H.H. Ged. Staten, gelei dende het goedgekeurde raadsbesluit tot wij ziging van de Gemeente-begrooting. d. Missive van den Voorz. van het Coll. van G. S., houdende mededeeling dat blijkens het laatst ingezonden proces-verbaal van kas- opneming de borgtocht van den Gem.-ont vanger met 700 is overschreden, terwijl in datzelfde schrijven opgenomen is een over weging om een nieuwe instructie voor den Gemeente-Ontvanger vast te stellen omdat de thans geldende reeds van 1902 dateert en dus verouderd is. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor een nieuwe instructie vast te stellen. Spr. zegt, een model voor een instructie aan Ged. Staten te hebben gevraagd, doch dezelve nog niet ontvangen te hebben. De heer Dorst vraagt of de Gemeente-ont vanger thans een zakelijke borgtocht heeft, wat door den Voorzitter bevestigend wordt' beantwoord. e. Circulaire van H.H. Ged. Staten, be treffende de brandweer. In die circulaire wordt o.m. in overweging gegeven een motorspuit aan te schaffen. Ook wordt erin verklaard dat de beproeving der brandbluschmiddelen, zoo als die hier 1 maal per jaar geschiedt, te weinig plaats heeft en minstens 2 maal per jaar moet geschieden. Naar aanleiding van deze circulaire zegt de Voorz. dat deze is geweest in handen van B. en W. en dat dit college besloot dezelve aan te houden tot een raadsvergadering. Spreker herinnert aan de demonstratie met de motor spuit. Deze motorspuit zegt spr. kost 3600. Met bijkomende kosten pl.m. 4500. Dat is een belangrijk bedrag. G. St. geven in hun circulaire aan, dat een motorspuit kan ge kocht worden voor 2000 (De heer Dorst: „Geven G. S. die?") Die heeren zijn beter op de hoogte dan wij. Spr. vindt de kosten van 4500 te hoog. Ook het waterverplaatsings- vermogen (pl.m. 800 L.) per minuut is voor Nieuwe Tonge niet geschikt in verband met het weinige water dat men heeft. Echter zijn er ook spuiten met een waterverplaatsings- vermogen van 500 L. per minuut. Deze achtte spr. meer geschikt. Daarom stelt hij namens B. en W. voor deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering, opdat onderzoek kan worden gedaan. Spr. zegt dat vorige jaren bij het beproeven der brandspuit ongeveer ƒ40 aan personeel enz. werd uitbetaald. Indien dat tweemaal moest gebeuren zou dat 80 zijn per jaar. Een motorspuit zou ook te dien opzichte voordeeliger uitkomen. (Wij merken op, dat het personeel dat bij beproeving der spuit wordt betaald, alleen de pompers zijn, althans was dit, naar men ons zegt, vroeger de gewoonte. Er zijn hoogstens 40 pompers en iedere pomper kreeg meestal 0,50. Dus waar schijnlijk met inbegrip der jaarwedde van den opz. over de brandbl. middelen zou dit 40 kunnen bedragen). De heer Dorst vindt het een groot bezwaar dat er een groot gedeelte des jaars geen of al thans weinig water in de slooten is, aangezien de poldergemalen het water schoon weghalen. Spr. moet toegeven dat de brandbluschmidde len hier zeer primitief zijn. Een brandspuit zooals hier is gedemonstreerd vindt spr. niet te groot van waterverplaatsings- vermogen. Hij zou eer zeggen een brandspuit is nooit te groot. De voorz. zeide wel dat bij tweemaal beproeving der oude spuit 80 zou moeten worden betaald, maar ik vraag, heeft de Voorzitter wel eens geïnformeerd naar den kosten die voor onderhoud enz. eener motor spuit noodig zijn. Naar spr. meent zou dat wel eens kunnen tegenvallen. De heer D. Breesnee zegt dat èn de Voorz. èn Dorst beiden iets hebben vergeten en dat is de stratenligging om de gemeente, b.v. de Bm. Overdorp- en Wentinkstraat. Een lichte spuit zal bijgeval van brand in die straten er het water onmogelijk kunnen krijgen. En dan, wat de kosten van een monteur enz., zooals Dorst bedoelde, betreft, er zijn er hier genoeg die met een Ford kunnen rijden. De heer Dorst merkt op, dat de kosten van een monteur enz. toch wel 2 per week zullen bedragen. De spuit moet eenmaal per week worden nagezien enz. De Voorz. zegt dat zulks niet noodig is, waar op de heer Dorst zegt dat het vroeger te Som- melsdijk wel gebeurde. De heer Visbeen vraagt of de pomp die men tegenwoordig bezit niet meer deugt. De Voorz. Er zijn gedeelten van het dorp die met deze spuit niet zijn te bereiken. De heer Visbeen: Maar de vierduizend gul den? De Voorzitter: Het is thans nog maar een bespreking. De heer Visbeen zou liever eerst de aandacht schenken aan de aanwezigheid van water. Van deze spuit is ook wel een motorspuit te maken als men haar b.v. op een auto plaatst. Wethouder Van der Kroon spreekt over de demonstratie van de motorspuit en vraagt: Wie heeft deze gekeurd? Hij heeft vernomen dat deze boven haar kracht heeft staan wer ken. Dat is wel een oogenblik vol te houden, maar bij een brand duurt het somS lang. De heer Visbeen heeft de motor hooren wer ken en hij kreeg de indruk dat daarvan Wel te veel werd gevergd. De heer Holleman zou ten eerste willen vragen of de raad het wenschelijk acht dat een motorspuit wordt aangeschaft. Ged. St. stellen het wel voor, maar als men nu ziet dat 2 jaren geleden ditzelfde college op bezuini ging aandrong, en eenigen tijd geleden het zoo instelde dat de gemeente de gelden tegen onge veer 2 rente moet beleggen en nu voorstelt tot aankoop van een motorspuit, dan vindt hij, dat de bemoeiing van Ged. Staten zich te ver uitstrekt. Indien dat zoo door blijft gaan zullen de gemeenteraden weldra overbodig zijn en zal alleen kunnen worden volstaan met een comité van uitvoering hetwelk door B. en W. gevormd zou kunnen worden. De heer Breesnee: Wist je dat nog niet, Holleman? De heer Visbeen: Holleman wil het maar even zeggen. De heer D. Breesnee: Wanneer er hier een huis in brand staat zou men met de oude spuit nog wel kunnen volstaan maar dan zou die brand niet in de herfst met vele stormen moe ten plaats hebben, want dan ware het wel mogelijk dat het niet bij één huis beperkt bleef. De Voorz. stelt voor hetgeen hierover be sproken is in een volgende vergadering nader te bespreken wat zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Mededeeling dat verschillende straten in Oude Tonge met goudalite betondekking wor den aangelegd. De stukken a, bc, en worden voor kennis geving aangenomen. II. Onderzoek geloofsbrieven, nieuw geko zen raadsleden. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren A. Dorst en A. C. Breesnee, rappor teert, nadat een oogenblik de vergadering was geschorst, in heropende zitting tot de toelating der nieuwgekozen raadsleden geen bezwaar te hebben, waarna met algemeene stemmen tot hun toelating werd besloten. III. Financieele regelingen. Wordt met algemeene stemmen besloten tot af- en overschrijving en toevoeging van enkele posten aan de begrooting. De Voorz. zegt dat van J. Nagtegaal een verzoek zal inkomen tot plaatsing van een benzinewagentje. De heer Dorst: „Nagtegaal heeft heel de straat. Spr. heeft wel gezien dat er zooveel auto's op de straat stonden dat wagens er niet heen konden. Ook bij Tieleman liggen aan den overkant dikwijls benzinevaten. De heer A. C. Breesnee zegt dat ook voor het pakhuis van de Witte veel vaten van olie en teer liggen. Van der Ham heeft daarover al eens gereclameerd. De Voorz. zegt dat het wagentje waarvoor Nagtegaal plaatsing vraagt, klein is en niet veel gevaar oplevert. De heer Dorst vindt het al druk genoeg op de straat. De Voorz. stelt voor vergunning te verlee- nen tot wederopzegging. De heer D. Breesnee zou aan de vergunning de voorwaarde willen verbinden dat eventu- eele ongelukken voor rekening van Nagtegaal zijn; b.v. wanneer het wagentje omver ge reden wordt, Nagtagaal zelf de kosten van het benzineverlies of iets dergelijks lijdt. Besloten wordt aan Nagtegaal de vergun ning tot wederopzegging te verleenen. De heer Holleman vraagt bij de rondvraag of B. en W. zijn voorstel tot wijziging der Pol. verordening inzake straatschuren reeds hebben behandeld. De Voorz. deelt daarop mede dat hij de vori ge vergadering daarover eenige besprekingen heeft doen voeren en dat de Raad zeer van meening verschilde. Spr. zou gaarne gelegen heid geven dat 1 maal per week de straten konden worden geschuurd. Z.i. is het niet schadelijk. Laat er nu eenigszins zand van tusschen die steenen gaan maar als er een wagen overkomt dan zal de slijk die daarvan valt het verwijderde in de voegen weer wel aanvullen. Bovendien is de Ring het mooiste gedeelte van het dorp en spr. stelt er prijs op dat de straten aldaar eenmaal per week worden ge schuurd en wel des Zaterdagsmorgens. De heer D. Breesnee zou gaarne zien dat de straten eenmaal in de drie maanden werden geschuurd. De heer A. Visbeen vraagt of het straatvuil dat óf modder óf stof is niet meermalen ver wijderd kan worden. De heer Holleman stemt toe dat de Ring wel mooi is, maar is die door straatschuring mooi te houden. Als men Vrijdags schuurt op de eene plaats en op de andere niet, dan is Zaterdags waar men heeft geschuurd er niets meer van te zien. Hij zou het straatschuren willen beperken. De heer A. C. Breesnee vraagt of het niet mogelijk is dat eenigszins wordt uitgekeken naar het neergooien van zakken olienooten- overblijfsels. De Voorz. „Men kan toch de menschen niet weren omdat zij olienooten eten. Op de West- dijk te Middelharnis ziet men de vrouwen Zaterdagsavonds om 11 uur nog schuren. Holleman: Dat vinden ze wel gezellig elkan der nog eens weer te zien en een praatje te maken. De heer A. C. Breesnee is voor 't afschaffen van het straatschuren enz. De heer Holleman: „en van 't olienootjes eten I" Wethouder Prince oppert bezwaar over het schuren, omdat als er een troep beesten voor bijkomt, het wel eens niet gelaten kan worden de straat te schuren. Het voorstel van Breesnee wordt aange nomen, dus zullen B. en W. met een wijziging in de Pol. Verordening komen. De heer Visbeen heeft gezien dat de Bm. Overdorpstraat en Wentinkstraat geweldig vuil is. De menschen maaien soms het vuil. Nu leest hij wel eens in M. en S. b.v. dat er in deze gemeente geen werkloozen bij de ar beidsbemiddeling zijn ingeschreven. Hij weet zeker dat er evenwel werkloozen zijn geweest. Deze hadden die straten zeer goed kunnen op knappen. Dan ligt er op den hoek bij Timmer een hoop steen. Daarover heeft hij al meer ge praat. Hij zag gaarne dat dit werd opgeruimd. De heer D. Breesene zegt, dat toen hij wet houder was, hij de ploeg van klinkerland wel eens liet halen. Dan kan al het vuil gauw wor den verwijderd. De Voorz. zegt dat men B. en W. heeft aan geraden kalizout er op te gooien. Dan gaat het vuil dood. Dit wordt echter door D. Breesnee en Dorst ontkend. Verder niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Muggebeten Huidjeuk PUROL (Adv.) Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. In de afgeloopen week zijn vanuit de kaai alhier ruim 2000 H.L. aardappelen verscheept. Postduiven-sport, De eerstvolgende wedvlucht waaraan door de P.V. „de Sein post" zal worden deelgenomen is op Zondag 14 Augustus vanuit Noyon (Frankrijk), af stand 256.673 K.M. Deze vlucht is alleen voor jonge duiven. Loslating des morgens 7 uur. Gevonden voorwerpeneen koppel ketting, gedeponeerd bij den nachtwaker Korteweg. Door Burg. en Weth. is aan de motor spuit als le machinist aangesteld dhr. P. v. d. Stad en als 2e machinist J. Taaie Mz. Zaterdagmiddag is in het arrestanten lokaal alhier ondergebracht een rondreizend negociant, die in dronken toestand op den Westdijk lag te slapen. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O.L. Meisjesschool alhier zijn ge plaatst: no. 1 mej. Siefers uit Briellejno.2 mej. Colpert uit Oostvoorne; no. 8 mej. Hampe uit Hoorn. Bfi gunstig weer geeft het fanfarecorps „Sempre Crescendo", onder leiding van den heer G. Bergman, Donderdagavond 8 uur een concert in de tent op het Burgem. Boumanplein alhier. Programma: 1. Souvenir de Driebergen marsch L. Langlois. 2. Caprice sur l'opéra Norma. ..Belline. 3. Ave verum. Chant religieux W. A Mozart. 4. Pax et Labor. Ouverture... G.Parès. 5. Joueux anniversaire marsch V. Francotte. Pauze. 6. Le Vaillantmarsch Ed. Godart. 7. R. I. P. Opéra comiqueR. Planquette. 8. Ouverture Joyeuse Kéler-Béla. 9. Vieux Camarades C. Feike. De nummers 4 en 7 zijn die, waarmede de vereeniging op het concours te Pernis op 17 Augustus a s. in de afd. Uitmuntendheid zal uitkomen. Herinnerd wordt aan het artikel in de Politieverordening van Middelharnis, betref fende het loopen of eenig rumoer maken tijdens het spelen. Bij niet-nakoming kan door de politie proces-verbaal worden opge maakt. Centrale Veiling te Middelharnis van Vrijdag 6 Augustus 1927. Kippeneieren 50—61 k.g. 6,35 tot 6,70. Idem 50-51 k.g. ƒ5,- tot 5,25. Idem bruine 60—61 k.g. ƒ6,60—6,75. Eendeneieren 6871 K.G. 5,85 tot ƒ5,50. Poelepetaateieren 3,80. Alles per 100 stuks. Bloemkool ƒ1,70 tot ƒ19,— per lOOstuks. Perziken ƒ5,— tot J 12,— per 100 stuks. Geraniums ƒ6,— tot 10,— per 100 st. Meloenen 36,— tot ƒ54,— per 100 stuks. Roode kool 7,80 tot 12,— per 100 stuks. Savoyekool ƒ4,50 tot ƒ4,80 per lOOstuks. Komkommers 0,80 tot 7,80 per 100 st. Peen 4,50 tot 8,50 per 100 bos. Kroten ƒ3,— per 100 bos. Rhabarber J 3,70 per 100 bos. Kropsla 0,60 tot ƒ2,— per 100 krop. Andfivie 8,50 per 100 krop. Dubb. princessen ƒ15,— tot ƒ17,— p. 100 kg. Wagenaars 7,— tot 11,— per 100 k.g. Enkele princessen ƒ15,— tot 20,— p. 100 k g. Stoksnfiboonen 80,— tot 35,— p. 100 k.g. Stamsnijb, 18,— tot 27,— p. 100 k.g. Oomskinderperen ƒ15,80 t. 24,— p. 100 k.g. Noord Holl. SuikeTkp. J 11,70 tot 14,10 per 100 k.g. Postelein 2,60 tot 11,— per 100 k.g. Yellow Transparant 5,70—10,10 p. lOOk.g. (2e en 3e soort). Blauwputten 4,50 tot 7,70 p. 100 k.g, Kruisbessen 22,— per 100 k.g. Augurken ƒ8,— tot 27,— per lOOk.g. Druiven J 0,47 tot 0,56 per pond. Roode bessen 0,17 tot 0,19 per pond. Krozen 0,15 tot 0^21 per pond. Frambozen 0,19 tot 0,20 per pond. Boter 1,03 per pond. Kaas div. Kwal. 0,28 tot 0,32 per pond. Veiling van Maandag 8 Augustus 1927. Kippeneieren 58—60 K.G. 6,30 tot ƒ6,25. Idem 50 K.G. 5,20. Idem (bruine) 61 K.G. 6,70. Alles per 100 stuks. Bloemkool 3,40 tot 18,80 per 100 stuks. Roode kool 6,60 tot 6,70 per 100 stuks. Savoyekool ƒ2,— tot 5,60 per 100 stuks. Komkommers 0,80 tot 7,60 p. 100 st. Meloenen 48,— tot 63,— per 100 stuk. Perziken ƒ3,— tot 10,70 per 100 stuks. Sla 1,60 tot 2,30 per 100 krop. Andijvie 0,80 tot 2,60 per 100 krop. Peen 4,20 tot 8, - per 100 bos. Kroten f 2,50 tot ƒ3,— per 100 bos. Enkele Princ. boonen 19,50 tot 26, Dubbele 15,— tot 17,80. Stoksnijboonen ƒ27,10 tot 36,— per lOOk.g. Stamsnfiboonen ƒ9,tot 22,60 per 100 k.g. Wagenaars ƒ8,— tot 10,— per lOOk.g. Postelein ƒ8,— tot 10,70 per 100 k.g. Augurken ƒ8,- tot 81,- per lOOk.g. Paarsputten 8,10 per 100 k.g. Oomskinderperen 15,— tot 19,80 p. 100 k.g. Mooie Neeltjes 19,— per 100 k.g. Noord-Holl. Suikerperen 4,90 tot 11,10. Blanke jutten 21,— per 100 k.g. Yellowtransparant 14,- tot 15,20 p. 100 k.g. Tomaten 0,08 tot 0,09 per pond. Krozen 0,18 tot 0,26 per pond. Roode bessen 0,20 per pond. Druiven 0,48 tot 0,58 per pond. Kaas div. kwal. 0,28 tot 0,32 per pond. Kaas (volvet) 0,47 per pond. Boter 0,91 tot 0,97 per pond. SOMMELSDIJK. In de maand Juli j.l. werden ter gemeente-secretarie 11 vergun ningen uitgereikt als bedoeld in artikel 9 der Vogelwet 1912. In deze gemeente besteedt men ƒ3,25 voor een H.L. aardappelen. Het beschot is goed te noemen. Op Zondag 14 Augustus v.m. 10 uur hoopt voor de Vrijz. Hervormden op te treden ds. J. Kars van Termunten, in de zaal van den heer Verheij aan den Langenweg alhier. DIRKSLAND. Door de politie werden j 1. Zaterdag 3 personen bekeurd wegens de slechte werking der remmen van hun motor rijwiel, terwfil bovendien één geen rfi- of nummerbewfi's had. De heeren A. Hagens en J. de Bonte slaagde te Utrecht voor de acte Fransch L. O. Terwijl de landbouwer S. P. j 1. Maan dag met een Cormick Zelfbinder aan het Haver maaien was, sloegen de paarden, 3 in getal, op hol. In woeste vaart renden zij de z.g.n. Hondsgal in, de machine, die in haar werk stond, achter zich aan sleepend. Op de brug over de gooy ging de machine in de kant, waardoor de paarden niet verder kon den. Hoewel veel houtwerk van de machine was vernield kon zfi toch weer 's avonds in gebruik worden genomen, dank zij de solidi teit van de Cormick. Het mag als een buiten gewoon wonder beschouwd worden dat alles zonder ongelukken is afgeloopen. De vorige week werd uit de Haven vervoerd» 2500 H.L. aardappels en 1200 balen koepeen, terwijl deze week de eerste zaai-uien verladen zullen worden a 3,—per 60K.G. HERRINGEN. Onder begunstiging van het mooie weer maakten j.l. Vrijdag de leer lingen der O. L. School een reisje naar het Ouddorpsche strand. Ter gelegenheid van het 40-jarig hu welijksfeest van J. M. van Eek—L. Dijkman, werden de armen dezer gemeente door hen bedeeld. Volgens art. 101 der L. O. Wet 1920 moet het Gemeentebestuur over 1925 aan het Bestuur der Bfiz. School 654,84 betalen. De Rijksuitkeering, ingevolge de wet van 24 Mei 1897, Stbl. no. 156, nader gewijzigd, bedraagt over 1927 2581,28. Aan de op 11 dezer te houden loting, zullen uit deze gemeente moeten deelnemen; A. v. d. Velde, P. C. Kalle, J. de Jong, A. v. d. Sluijs en J. Looij. GOEDEREEDE. Vrijdagavond werd in café de Gouden Leeuw bij inzet verkocht een woonhuis, schuurtje, erf en grond, aan de Kerkstraat, ten verzoeke van A. de Vos te Leeuwarden. Hoogste bieder was C. Zeedijk van Stellendam. De vleeschhouwer K. Zoeteman had het ongeluk een polsspier af te snijden en geneeskundige hulp noodig was. De Zangvereeniging Goereesch Ge mengd Koor behaalde Zaterdag op het con cours te Oudenhoorn de 2e prijs met 242 punten, afdeeling uitmuntendheid. De Mu ziekvereniging de 2e prfis met 297 punten in de 3e afdeeling. OUDDORP. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 100—300 K.G. garnalen per week en schuit gevangen. In de weervisscherijen werden 12 zalmen gevangen. Door den heer A. de Jager van Stel lendam is aangekocht de loods aan het strand, waarin de Reddingsboot geborgen was. Er wordt aan herinnerd dat de boekjes met de rentezegels er ingeplakt voor 16 Aug. ingeleverd moeten zijn bfi den Raad van Arbeid te Brielle. Van een werkman alhier viel een hor loge in de Haven. Vfif uren daarna werd het gevischt en was nog aan den gang ge bleven. Uit betrouwbare bron vernemen wij dat Zaterdagavond reeds tal van processen- verbaal zfin opgemaakt wegens het woeste rijden met de fiets en het nalaten signalen te geven. Men zfi gewaarschuwd. NIEUWE TONGE. Door de Gebrs. Heemes alhier is een perceel bouwland ondershands verkocht aan dhr. A. C. Heemes te Sommelsr dijk. Een paard van den landbouwer J. C.N- schrok van de voorbijrijdende auto van H- Het dier sloeg daardoor een lantaarn van de auto en een spatbord in elkaar. OUDE TONGE. Onze vroegere dorpsgenoot Jan Gebraad Jz., thans te Mook- en Middelaar, slaagde dezer dagen voor het examen kom mies bfi 'sRfiks belastingen le klasse. In het perceel Oostdijk 40 komt een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk voor. Zondagmiddag werd P. C. de Boet door een onbekend gebleven persoon op den Spui- dfik aangereden, waardoor hfi eenigszins aan hoofd en handen bloedend werd verwond. Dhr. A. C. Bufis die het geval had opgemerkt schepte wat water voor hem maar vergat het deksel op de waterput te leggen met het noodlottig gevolg dat de hond van Buijs in den put geraakte. Men is toen ruim een uur bezig geweest om het arme beest uit zfin benarde positie te bevrijden. B. Gootjes had het ongeluk zich zoo danig bfi het graan snijden te bezeer en, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Landarbeiderswet te Oude Tonge. Op Zaterdag 23 Juli j.l. had op het terrein aan den Langeweg de officieele opening plaats der 10 plaatjes in tegenwoordigheid van het Bestuur der Vereeniging, Burgemeester en Wethouders der gemeente en de uitvoerders van het werk. In overeenstemming met de bedoeling der Landarbeiderswet, die tot. stand gekomen is ter bevordering van de belangen van land* irbeiders, die in stage arbeid, taaie volhar- ing en grooten eenvoud willen trachten un positie in de maatschappij te verbeteren, iverd ook deze plechtigheid in alle soberheid :ehouden. Door den Secretaris der vereeniging, dhr. EL J. Meijer, werd gememoreerd dat de land- irbeiderswet, die onder de sociale wetten, ipeciaal het platteland bevoordeelt, dateert ?an April 1918 en dat reeds in Januari 1919 joor belanghebbenden te Oude-Tonge het niatief werd genomen tot de oprichting van :en „vereeniging ter bevordering van de ferkrfiging van onroerend goed door land arbeiders". Na verloop van eenigen tijd werd de Ko- jinklijke goedkeuring op de statuten ver kregen en daarna de „toelating" van den Minister, om als vereeniging tot bereiking fan het doel werkzaam te zijn. Na deze eerste activiteit trad een periode fan rust in. Niet zonder invloed waren hier Dp de abnormale tijdsomstandigheden van na-oorlogsche jaren. In 1926 kwam er iyeer nieuw leven in de brouwerij en het esultaat hiervan was de aankoop van een stuk land aan de Langeweg, waar door de ijverige bemoeiingen van het Bestuur, tien flinke woningen zijn verrezen ieder met on geveer 200 roeden grond. Dit eerste praktische resultaat is tot stand gekomen door samenwerking van het Bestuur der Vereeniging met Burgemeester en Wet- oouders. Onnoodig te vermelden dat er heel wat gedachtenwisseling moest plaats vinden wet was nieuw, de praktische toepassing oog niet bekend, geen wonder dan ook, dat Dij de vele conferenties wel eens een beetje wrijving ontstond, waardoor de scherpe kant- werden weggewerkt, zoodat het gelukkig einddoel bereikt werd, wat heden ter bezich tiging werd aangeboden. Gelukwenschen werden gericht aan de tespectieve eigenaars, die door middel van vereeniging in het bezit zfin gekomen van een confortable woning met land, dat na een dertigtal jaren als hun onbelast eigendom hopen te bezitten. Ook het Gemeentebestuur ontving zfin gelukwenschen, daar de gemeente is verrijkt met een aantal flinke huizen, die haar bfi de nog steeds heerschende woningschaarschte zeer goed te pas komt. Dank werd gebracht aan den architecten uitvoerders van het werk, voor hetgeen i in deze gepresteerd hebben. Hierna nam de Ed Achtb. heer Burgemees ter P. van Schouwen het woord om in de «erste plaats het Bestuur der Vereeniging le feliciteeren met het behaalde succes en n de tweede plaats de nieuwe bewoners, met hun werkelijk geriefelijke woning, die weldra hun eigendom kunnen noemen. Hfi spreekt de hoop uit dat de vereeniging op den ingeslagen weg moge voortgaan om in samenwerking met het dagelfiksch Bestuur der gemeente nog veel goeds voor de gemeen te tot stand te brengen. Daarna werd overgegaan tot bezichtiging der woningen. Allen waren vol lof over het geleverde werk, zoowel het soliede materieel de degelijke afwerking; bfizonder het schilderwerk werd geroemd. Nadat nog een woord van dank was bracht aan B. en W. voor de betoonde belang stelling was de plechtigheid afgeloopen en rden de woningen voor de respectieve eigenaars disponibel gesteld. DEN BOMMEL. De heer C. Legierse heeft in benoeming tot raadslid niet aangenomen et volgende nummer op de lfistisdeheer P. van der Made Hz. De vorige week werden van hier 1473 H.L. aardappelen vervoerd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Uitslag aanbesteding van een Chr. School met drie lokalen, privaten, water plaatsen, bestuurskamer, gang en vestibule, te Stad aan 't Haringvliet, architect dhr. G, van Varik te Middelharnis. TIMMERWERK. I. J. v. d. Broek, Nieuwe Tonge 3230* A. van den Doel, Sommelsdijk 3685 K. Kroos, Middelharnis 3700 Langbroek v. Hulst, M'harnis 3700 P. Boeter, Middelharnis 3836 A. C. Korvink, Stad a/h Haringvliet 3840 v. d. Plaat, 3840 0. Spee, Sommelsdijk3865 P. Ossewefier, Oude Tonge4100 METSELWERK. S. v. Nieuwaal, Den Bommel4740* L Mackloet, Stad a/h Haringvliet 5650 W.v.d. Welle, 5689 C. Boeter, Sommelsdfik 5925 C. C. Worrell, Oude Tonge 6470 P. le Comte, Sommelsdijk 6615 SCHILDERWERK. LH. v. Asperen, Stad a/h Haringvl. 410* P. J. Dorsman, 580 P. J. Bruggeman 689 A. van Strien, Middelharnis 743 SMIDS-, LOOD-, ZINK- EN GAS- LEIDINGSWERK. J. Nipius, Stad a/h Haringvliet 647* v. Strien, Middelharnis 648 jf- A. v. d. Slufi's, Den Bommel705 J. Hendrikse, Stad a/h Haringvl. 769 MASSA. J. v. d. Broek, Nieuwe Tonge 9630 A. van den Doel, Sommelsdfik 10899 Langbroek van Hulst, M'harnis 10900 A« Korvink, Goudswaard 10965 J Ossewefier, Oude Tonge11000 L- 0. Worrell, 11300 Timmer- en Metselwerk. L- Boeter, Sommelsdfik 9650 Schilder-1 S. van Nieuwaal, i gegund. veilim van Vrfidag der Coöp.Tuinbouv „Ooz Kropsla 4,10 tot Postelein 0,14 to Aardappelen j 4,5C Poters 2,40 tot Frambozen 0,46 Bessen (roode) Oi (witte) 0, (zwarte) C Kruisbessen (rfip) j Blauwe druiven Morellen 0,13 tot Pruimen (blauwe) Victoria 0,08 per' Krozen 0,13 tot Perziken 0,08 tot Boonen dubb. stam 100 k.g. Boonen enk. stam Boonen stoksuiker Boonen stamsnfi ƒ1 Perfect 30,— tot Boonen stoksnfi 2 Tomaten A 0,20 AA 0,1 B ƒ0,18 C ƒ0,16 CC 0,1 bonken Komkommers (w.) Augurken 0,20 to Peen ƒ4,— tot 1 Kroten 3,30 tot Kool (savoye) ƒ4,— Bloemkool I 16, Bloemkool II ƒ6,- Andijvie 2,10 tot Tafelperen 0,15 tc Tafelappelen 0,10 Keukenappelen C Keukenperen 0,06 Rhabarber 3,70 tc Meloenen 0,26 tot, Kipeieren (netto) Eendeieren 4,70 d Aanvoer 22483 stuk; IN EN OM HE Op het Hoofd td Gaat het heel gel Met die heete zot Wordt men het j] Heel wat zwemsT Plonsen in het leder zoekt er z'l In het frisch, geri Dametjes met b Duiken als een And'ren liggen d Nemen dan een Heertjes, op de s Stijf en strak va Zwemmen lacher Om de waterleli Zelfs de ouwe he Zwemmen wel d In de vier en twi Komen ze nog ti Met hun dikke Loopen ze maar Wachtend... toi Uit het water is Ingezond (Buiten yerantwoordely. die volgens het oordeel eiech van uiterste bek tertyde gelegd. Kopie Een In de centrale ge' zich Woensdagnacht ophanging van het had reeds vfif-en-derl| doorgebracht. Hij w sluiting veroordeeld, had vermoord. Het O. M. bfi de n vandaag levenslange tegen R. R., uit Sc buurman Wit heeft v het lijk van Wit hadt t Bovenstaand twee Crt. van 5 Aug. j.l. van het eerste berichj bet onmenschelfike neemt het zonder co berichtje op. Geen w O. M.f liever de ambt< een mensch, een anc schelfik wil maken. lfik onmenschelfike, dat menschen elkaar Gestoorde tei Op de tentoonstell die deze week vanw fabriek te Tér Neuz| zich een eigenaardig Er bestaat n.l. ei gemeenten Axel en levering van gas aai Op grond hiervan st Terneuzen niet toe, a:

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2