„Hotel-Restaurant SIMONS" LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U Land- en Tuinbouw. BINNENLAND 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1927. C den jare nul, die niet veranderd wordt, maar welke vrijelijk mag worden overtreden. De huwelijkswetten zijn gestrengelijk, maar een accoordje wordt oogluikend getolereerd. Een begrafeniswet bepaalt, dat we t.z.t. onder dé groene zode moeten, maar wie met een zij pasje naar Westerveld stapt, behoeft niet te vreezen, dat een diender hem bij de slippen van zijn laatste hemmetje pakt. Nauwelijks was het der regeering opgevallen, dat meer en meer motorrijtuigen bestuurd werden door menschen, die daartoe geestelijk of lichamelijk minder geschikt waren, of bij wet werd aan dien mistoestand een einde ge maakt. Weldra zal geen motor-vehikel meer bestuurd mogen worden zonder dat de chauf feur of berijder een „doktersbriefje" heeft, dat hem niet-ongeschikt verklaart. Daarmee wascht de regeering verder haar handen in onschuld. In de wet zijn geen eischen gesteld, waaraan de vandidaat-bestuurder moet voldoen, met het gevolg, dat iedere arts zonder bezwaren zoo'n briefje geeft. En meestal zonder onderzoek. Immerswat zou dat baten? Als een dokter zich te serieus toont, gaat de candidaat eenvoudig naar een mindei-serumpuleusarts. Sommigege- neesheeren wenschen zich heelemaal niet met dit gedoe in te laten, maar de meesten geven voor een guldentje een „brieffie", terwijl ze voor het onderzoek den aanvrager eens in de oogen kijken en dan... lachen. 't Is ook om te lachehn, als hier niet noode- loos weer zoo'n kostelijke hoop centen ver morst werden.zonder dat de veiligheid er iets bij gewonnen heeft. En daar ging het toch „Allemaal de lucht in!" decreteert de K. L. M. Deze looft nu al vliegtochten uit als prijzen in loterijen en de gelukkige winners worden in een Fokker gestopt en eerst weer vrij ge laten, als ze hun zweet-kuur heen en weer Parijs hebben volbracht. Zondag j.l. kwam een argelooze moeder met haar twee kinderen het Waalhaven-terrein opgestapt, toen ze ineens als 50.000ste vliegveldbezoekster werd inge rekend met haar kroost in een kajuit gestopt en als trophee door de Rotterdamsche wolken werd gedragen, 't Zal je gebeuren! Het nieuw toegestane millioenen-subsidie schijnt trou wens op de levens-activiteit der K.L.M. ge werkt te hebben als levertraan op de kromme beentjes van rachitis-lijdertjes. Er zijn vijf groote nieuwe vliegtuigen besteld en in een radio-rede van directeur Plesman werd ons verzekerd, dat we geen dag en geen nacht meer mochten wachten met een dienst Nederland Indië, waarvoor voorloopig „slechts" acht vlieg tuigen noodig zijn, hetgeen te samen dertien nieuwe machines beteekent. Maar, het bouwen van.., luchtkasteelen is den K.L.M. best toevertrouwd... Als ze nou maar niet boos op ons worden in Den Haag. We bedoelen het heusch zoo kwaad niet. We hebben een beetje last van de warmte en dat is misschien óók het geval met directeur Plesman. Als het warm is, lijkt alles zoo zonnig. Bui/en/and. Uit het buitenland wordt ons nog allerlei narigheid bericht. In een afgesloten landstreek van China zou volgens nog niet bevestigde berichten een aardbeving 100.000 dooden heb ben doen valllen. Alsof de Sjangen van Noord en Zuid het de ongelukkige bevolking al niet beroerd genoeg maakten. Hoe het er met den oorlog staat, daaruit is niet meer wijs te wor den en we hebben zoo'n idee, dat Tsang tso- lin en Sjang-kai-sjek en Teng-joe-sjang we beginnen al een aardig mondje Chineesch te babbelen het ook niet meer weten; de chaos dus in zijn meest volmaakte vormen. Een ont ploffing op een Japanschen mijnenlegger ver oorzaakte den dood van 50 mannen, maar dat beteekent niets bij duizenden menschen ver geleken, die bij overstroomingen in Engelsch- Indië verdronken heeten te zijn. Van de nor maal geworden wolkbreuken en cyclonen in verschillende werelddeelen nemen we niet eens meer notitie. Bij wijze van troost komt een wetenschap pelijke verklaring uit Duitschland, dat zulke catastrophale perioden vroeger in de geschie denis eveneens zijn voorgekomen, zoodat we ons niet ongerust behoeven te maken, 't Is inderdaad bij al die narigheden wel prettig te weten, dat onze Bataven-vóórpapa's het ook niet lékker hadden op deze aarde. Boven dien misten zij de radio, die ze de schuld van alles konden geven. Op de conferentie te. Genève van Engeland, de Ver. Staten en Japan, kunnen de heeren het niet eens worden over de vraag, hoe ze elkaar op de goedkoopste wijze kunnen blijven bedreigen. Met de ontwapentngs-gedachte heeft deze bijeenkomst niets te maken, zooals wel eens verondersteld werd. In Roemenië heerscht nog orde en rust, ón danks ex-kroonprins Karei, die ook de laatste bede van zijn vader weigert te verhooren en de kroon verklaart te begeeren van het hoofd zijns zoons. Deze jonge man heeft trouwens méér kronen van anderer hoofd gehaald. WIJ NEDERLANDERS OP VACANTIE-REIS IN HET BUITENLAND. (Vervolg). Naar het Zuiden» Vol van het genotene in het Berner Ober land gaan we nu naar het Zuiden met de be roemde Lötschbergbaan. We genieten telkens mee sleepend schoone uitzichten; het heerlijke land neemt ons op alsof het ons niet meer wil loslaten. Gansch in de diepte zien we de Blau- see, dat aar.dige miatuurmeertje; de koren velden in de dalen lijken als even zoovele lappen op een veelvuldig verstelde pantalon. Het gaat de hoogte in met een vaart, die alleen een electrische locomotief zich op zoo'n helling kan veroorloven. Waarde reisgenooten, even attentie voor dit heerschap, met z'n levens draad vlak boven z'n metalen body; hij staat voor niets, en rustig als een rentenier trekt hij ons over dien wonderbaarlijken ijzeren weg, dit knappe stuk ingenieurskunst; trekt hij ons door den tunnel in het hart van de Alpen wereld; voert hij ons over verheven land schappen, die nooit uit onze heugenis zullen gaan. Te Brig stappen wij over in het kleine treintje, dat ons naar Zermatt voert door breede valleien, die allengs overgaan in enge kloven. Dat sterk bruisende riviertje, dat tel kens kreten van bewondering uitlokt, is de Visp. Het is zoo nu en dan een zwaar stukje werk voor ons locomotiefje, welks witte stoomwolken bij wijze van herinnering eenigen tijd blijven hangen langs de bergwanden met hun tallooze afdruipende watervallen. In Zermatt maken wij gedurende eenige dagen eerst kleine uitstapjes, teneinde ons voor te bereiden op den belangrijksten tocht: naar den Gornergrat, waar wij in het Kulm-, hotel zullen overnachten. Het is eerst stil in het steil klimmende bergtreintje, maar spoedig komen de uitroepen van verrukking over de gigantische bergwereld aan beide zijden. Steeds duizelingwekkender wordt de diepte; de forsche wouden van pijnboomen, di zich aan de rotsen vastklemmen, beginnen nu geheel op te houden, sneeuwtoppen in onver- welkbare majesteit domineeren thans. Einde lijk zijn we op het punt waar „geen land meer boven is." Het is moeilijk onze verrukking meester te blijven in dien wingerd van berg kammen en ijsplateaux. Die zondvloed van vragen, hoe die tachtig sneeuwtoppen wel heeten, is heviger dan de sneeuwlawines, die nu en dan worden verneomen. Onze foto grafen hebben hier een passenden achter grond; onze pose tegenover die besneeuwde berggevaarten en gapende afgronden krijgt een vleugje van heroïsme. Den volgenden dag, die ons eerst den prach- tigen zonsopgang brengt, besteden wij voor den terugtocht te voet. Wij dalen af met het gevoel van hemelbestormers, langs een pad met gletschers als randversiering, en met een onvolprezen uitzicht over het dal. „Geen al te elastische tred bij het afdalen, waarde lezer, anders bekomt de lange bergwandeling U wel licht minder goed in deze ijle lucht." Op den terugtocht worden waarlijk plannen gesmeed om, niettegenstaande onze late thuiskomst, aan den avond nog een verlengstukje te zetten in den vorm van een gezellig samenzijn, waarin de gedachten nog eens zullen gaan over dezen gedenkwaardigen dag. Naar Italië. Wij verlaten nu Zermatt en door den Simp- lon-tunnel bereiken wij Italiaansch grond gebied; wij bemerken dit terstond aan kleinig heden, b.v. aan het groote kleurige regen scherm, dat de landman aan een bandelier over de schouders draagt. In Domodossola stappen wij over op de nieuwe Centovalli-lijn, die ons voert langs „den weg der honderd valleien". Wanneer wij weer op Zwitsersch gebied komen, zijn wij spoedig in Locarnó, het vredesoord, waar nog zoo kort geleden Europa's eerste ministers zich zoowel in de internationale politiek als op het Lago Mag- giore vermeiden. Locarno valt over het alge meen zeer in den Hollandschen smaak, en wij gevoelen ook, dat wij er gaarne geziene gasten zijn. Natuurlijk gaan wij hier in het meer baden, waarbij ook merkwaardig veel dames de rol van de bekende Susanna willen vervullen De autotocht over de Monte Céneri en de vaart over het meer van Lugano zijn imposant, en vooral ook de nadering van Lugano, een stad van Italiaansch karakter, vol zonlicht en schoonheid, met een betooverend schoone ligging aan een watervlakte van ongewoon blauwe kleur, die omzoomd is met palmen- gazons, en waarop schuitjes met kleine pavil- joentjes zich wiegelen. Hier is de Zuidelijke sfeer, in een vriendelijk meer met bergen omkranst, werkelijkheid geworden. Er worden hier interessante studies gemaakt, en voor wien de oogen niet in de zak heeft, is het duidelijk, dat de schoonheid hier zich niet tot de natuur alléén bepaalt. Want de licht voor indrukken vatbaren, die zich 's avonds over het meer naar de wijnkelders van Caprino laten brengen Caprino, waar de schuimende Asti zoo uitstekend smaakt en waar het „Santa Lucia" zoo diep ontroerend klinkt schenken diepe aandacht aan die donkere kopjes, met vurige groote oogen, ringen als oorbellen en een rooden hoofddoek. Het avon tuurlijke zit nu eenmaal in den toerist zelfs op een gezelschapsreis. Door den Gotthard terug. Van Lugano gaat het voor het eerst weer naar het Noorden, met de Gotthard-baan. We passeeren onzen derden grooten tunnel, dien door den St. Gotthard. Hoewel een tunnel niet als waschgoed krimpt, heeft de elctrische beweegkracht in de practische toepassing dit resultaat bereikt: de Gotthard-tunnel is kor ter geworden. En dan komt het wonderlijk reisavontuur van de Gotthard-baan met' het kerkje Wassen. Eerst zien we het diep in het dal weggezonken, maar naarmate de trein in geweldige spiralen naar beneden rent, ver schijnt het kerkje steeds hooger, dan rechts en dan weer links totdat het tenslotte triomfantelijk met ons op gelijke hoogte is gekomen. In Flüelen bereiken wij het Vierwoud- stedenmeer, het Eden van de pleizierreizigers. Wij gaan nu een stevigen wandeltocht onder nemen, langs de beroemde Axénstrasse, die de meest verrassende uitzichten over het meer biedt. Deze bizarre natuurschoonheid maakt het ons begrijpelijk, hoe de Teil-sage ontstond, die ons in de herinnering wordt gebracht als wij naar de Tellskapelle afdalen. Wij marchee- ren achter een troepje Zwitsers, stoere figuren met zware bepakking op den rug, die hun marschtempo door hun liederen aangeven. En wanneer een onzer zegt: „Even uitblazen, dan drinken wij den landwijn in een eenvoudig herbergje, waar de Zwitsers, van nature terug getrokken en bescheiden, 's avonds hun eigen genoegens beleven, en waar dan het klaaglied van de klarinet het tegen eenige andere, even misnoegde blaasinstrumenten, moet uithouden. We steken een bouquetje Edelweiss in het knoopsgat, en waniTeer we een adelaar lang zaam zien rondcirkelen, behoeven we dien ditmaal niet voor een sperwer te houden! In Brunnen stappen we op een boot en behoeven tijdens den vaartocht slechts telkens het hoofd te wenden om van de steeds afwisselende ge zichten aan beide zijden van de watervlakte te genieten. Nieuwe bergen komen ons hier in machtige grootheid tegemoet; de Rigi en de Pilatus geven ons overweldigende indrukken. Een bootreis over het Vierwoudstedenmeer blijft altijd een van de aardigste tochtjes die men kan ondernemen; merkwaardig blijft altijd het passeeren van twee booten, als de passagiers elkander door het wuiven van zak doeken teekenen van onderlinge hoogachting aanbieden. Huistoe. Cadeautjes. Wij komen nu te Luzern, waar we kuieren langs de promenade met het cosmopolitische publiek. Nu de thuisreis in het zicht is, begint een kleine dwaaltocht langs de winkelramen. O, die cadeautjes! Hoevele verborgen en teedere overwegingen bepalen hier de keuze.' Hoe wordt er onder het vrouwelijk element gebloosd als er op wordt gezinspeeld, dat de gekochte cadeautjes blijkbaar voor een „hij" bestemd zijn! In den namiddag gaan we met de kabelbaan naar de Gütsch, een fraai terras hoog boven Luzern, waar een strijkje zoete melodieën speelt. De bergen ronden zich in mooie lijnen, en in den kleurentoon van het landschap komt dat verzadigd purper, met azuur vermengd, dat gaat domineeren in deze landouwen, op dit uur van afscheid, waarin zooals Dante zegt: in het hart heimwee opstuwt. En hier leggen wij de plechtige belofte in het hart af, dat wij zullen terugkomen naar deze in nemende omgeving, waarvan het niet ge makkelijk is zich los te maken. Het gaat nu gedecideerd huistoe, en ditmaal is Bazel het begin van het einde. Een pakje „Leckerli" vormt een der laatste inkoopen, voordat de reiskussentjes weer tot barstens toe worden opgeblazen en de kamergymnastiek begint om alle bagage in de daarvoor bestemde netten te persen. Snel gaat nu de terugreis, en opgetogen, volstrekt niet vermoeid, komen we als nieuwe wereldburgers in het vaderland terug. In Roosendaal vindt het eerste afscheid plaats - waarvan de weemoed tot een mini mum herleid wordt door de belofte van een spoedig weerzien. We zijn weer in Nederland terug, waarde lezers, onze gezellige reis is hiermede ten einde. Maar wanneer U later nog eens in Uw herinne ring terugroept die schitterende sneeuwalpen, die prachtige meren en bosschen, die heerlijke vaar- en wandeltochten dan zult U weer opnieuw onder den indruk komen van de groote romantiek van het bergland en uit jubelen: tot wederziens! Glück auf! INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHfllARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. Kali-voorwaarden. Zooals bekend, zyn door de N.V. Vereenig- de Kalimaatschappij te Amsterdam voor waarden vastgesteld voor den verkoop en levering van kalizouten door de vanwege genoemde Maatschappij aangestelde groot handelaren (vroeger importeurs genoemd) aan tusschenhandelaren, aankoopvereenigin- gen en andere afnemers. De bedoeling van deze voorwaarden is het bevorderen van een ordelijke en rustige distributie van de voor onzen land- en tuinbouw zoo belangrijke kalimeststoffen en het wederom in het leven roepen van een toestand zooals die tot het einde van den grooten wereldoorlog in ons land ook bestond. Hoe het vroeger was. Toen namelijk was het Duitsche Kalisyn dicaat de eenige producenten van Kalimest stoffen. De verkoop hier te lande geschiedde door een aantal importeurs, waaronderzoo- wel de handel als de coöperatie vertegen woordigd was. Op verzoek van deze impor teurs en in overleg met hen werden een aantal voorschriften vastgesteld betreffende verkoop en levering der zouten, met de be doeling unfaire concurrentie zooveel mogelijk tegen té gaan. Uit importeurs en met mede werking van het Syndicaat werd een controle commissie benoemd, welke er op toezag, dat aan de verschillende voorschriften de hand werd gehouden. Deze organisatie viel in duigen, toen ten gevolge van den wereldoorlog de Elzas aan Frankrijk overging en daarmede de kali- mijnen in handen kwamen van twee groepen, welke elk voor zich een zoo groot mogelijk aandeel van den wereldafzet naar zich toe poogde te trekken. De huidige toestand. Einde van het vorige jaar werd tusschen de Duitsche en Fransche kali-producenten een overeenkomst gesloten, waarbij elk van hen een bepaald percentage van de wereld afzet werd toegewezen. Voor Nederland is de levering van 70 van de behoefte aan de Duitsche en 30% aan de Fransche pro ducenten opgedragen. Hier te lande werd de vertegenwoordiging van beide kaliproducenten toevertrouwd aan de reeds genoemde N.V. Vereenigde Kali maatschappij te Amsterdam, welke op haar beurt de vroegere importeurs van beide pro ducenten aanstelde tot by haar aangesloten groothandelaren. Vennooten er van zijn niet de beide producenten, doch de Continentale Handelsbank, te Amsterdam, en het Crédit foncier d'Algérie et de Tunisie te Parijs. Reeds spoedig daarna is men tot den ouden toestand teruggekeerd, en zijn voor den han del in kalizouten een reeks voorschriften opgemaakt. De knellende banden. Door de afnemers zijn deze voorschriften aangeduid als „kali-voorwaarden", welke er inderdaad barsch uitzien niet algemeen met instemming ontvangen. Niemand wordt nu eenmaal gaarne precies voorgeschreven, wat hij doen en laten moet Vrees dat misbruik zal worden gemaakt van het herstelde monopolie, behoeft er naar wij meenen niet te bestaan. Immers het Duitsche Kalisyndicaat heeft vroeger nooit misbruik gemaakt van zijn macht. Zelfs in de oorlogsjaren waren de prijzen der kalizouten in vergelijking met andere meststoffen zeer gematigd. Maar toch hoogere prijzen Opvallend is het evenwel, dat van alle kunstmeststoffen alleen de kalizouten sedert 1925 in prijs zijn gestegen, terwijl de fosfor- zure en stikstofmeststoffen een dalende iyn vertoonen. Vooral zeer sterk komt dit uit ia de noteeringen van Chilisalpeter, dat een ge weldigen strijd heeft te voeren tegen de Duitsche Iuchtstikstofmeststoffen en zwavel zure ammoniak levering 1828. Onwillekeurig zoekt men dan ook verband tusschen het herstel van het monopolie voor kalimeststoffen en de hoogere prijzen, ook omdat deze in Duitschland lager zijn dan in ons land. Terwyi tot voor kort besprekingen tusschen consument en producent mogelijk waren, zyn thans een paar lichamen daar tusschenin geschoveD. Het feit alleen al, dat men steeds via een vertegenwoordiger moet onderhan delen, wordt onaangenaam gevonden. Doch bovendien moeten deze tusschenstations geld kosten, zoodat daardoor de prijzen der kali zouten hooger worden. De directie van de N.V. Ver. Kalimij., met wie wij een onderhoud hadden over de ver schillende bezwaren, welke in landbouw- kringen naar voren zijn gebracht, noemt dit bezwaar overdreven. Het totale verbruik aan kalizouten is in ons land n.l. zoo groot, dat de prys per 100 K.GL door detusschenorga- nisatie slechts met enkele Genten wordt ver hoogd. Dat de pryzen der kalizouten in Duitschland lager zijn dan in Nederland, wordt door deze directie biliyk geacht, daar de Duitschers zeker wel mogen profiteeren van het feit, dat de mynen in hun land worden gevonden. Controle en ve?'koopvoonoaarden. In de „Kali-voorwaarden" is bepaald, dat de verkoop der zouten tegen vastgestelde pryzen moeten geschieden. Welke prijzen te allen tyde moeten worden gehandhaafd, wil men niet de kans Joopen een aanzienlijke boete te betalen. Bepalingen zijn gemaakt over verscheping der zouten; over te be rekenen overslagkostenemballage; gebruik van zakken, enz. Art. 18 van de voorwaarden zegt b.v.; Het is verboden direct of indirect aan verbruikers eenige korting uit te keeren of in uitzicht te stellen of op eenigerlei andere wgze van de vastgestelde minimum- pryzen en/of van de „Kali-Voor waarden" af te wyken, ook niet in den vorm van rente- looze credietverleening. Ook is het verboden, den verkoop of de levering van kalizouten op de een of andere wijze direct of indirect te verbinden met die(n) van andere goe deren. Om na te gaan of de hand wordt gehouden aan de gegeven voorschriften, is een controle commissie ingesteld. Deze heeft het recht, inzage van de boeken der afnemers van kalizouten te vragen, en kan by fraude, of ernstig vermoeden daarvan, boeten opleggen, en den afnemer zelfs voor een bepaalden tyd uitsluiten. De directie van de N.V. Ver. Kalimij. meent, dat de contröle zoodanig zal zyn, dat de mogeiykheid ontbreekt, om, door het toe passen van allerlei handigheidjes en ontdui kingen, van de vastgestelde kalipryzen af te wyken. In „den stok achter de deur" ziet zij het middel, dat eiken lust, om zijn klan ten een klein voordeeltje te bezorgen, in den kiem zal smoren. De georganiseerde landbouw echter meent, dat er in de praktijk wel middelen zullen worden gevonden, om toch de afnemers te „gerieven". En waar hij besloten is zich loyaal aan de kali-voorwaarden te houden, vreest hy, dat de coöperatieve vereenigingen van die concurrentie de dupe zullen worden. De tijd zal moeten leeren, wie hier gelijk heeft. Besteding van de winst. Daar by de coöperatieve vereenigingen het er niet om te doen is, winst te maken, doch den leden zoo goedkoop mogeiyk meststoffen en voedermiddelen te leveren, moet er toch een weg zijn, om de winst, op denverkoop van kalizouten gemaakt, aan de afnemers ten goede te doen komen. De directie van de N.V. Ver. Kalimy., aan wie wij d questie voorlegden, meende, dat van groote winsten geen sprake zal zijn. Tegen jaar- ïy'ksche uitkeeringen van het Centraal Bureu aan de aangesloten vereenigingen bistaat natuurlijk geen bezwaar. Dat de locale ban ken uit de overschotten proefvelden, fokver- eenigingen en andere nuttige instellingen subsidieeren, wordt zelfs gaarne gezien. Korting voor het vervoer van kali per spoor. Ten slotte acht men het vreemd, dat Nederlandsche Spoorwegen aan het Duitsche Kali syndicaat by een vervoer van minstens 75.000 ton per jaar over de Nederlandsche Spoorwegen een reductie van 30 verleent op de geldende tarieven. De afnemer toch kan bepalen of hy de kalizouten per wagon of per schip wenscht te ontvangen, zoodat deze als de eigenlijke bevrachter moet wor den beschouwd. Het Kalisyndicaat kan gee nerlei invloed uitoefenen op de hoeveelheid per spoor te vervoeren zouten, en toch incas seert deze de revenuen, indien in een bepaald jaar minstens 75 000 ton kalizouten per spoor worden aangevoerd. Over deze bevoordeeling is men des te minder te spreken, omdat het Centraal Bureau tot heden tevergeefs heeft getracht eenige reductie te verkrijgen over het door hem geïmpoi'teerde slakkenmeel, fcerwyi ook dere land- en tuinbouw-organisaties erover klagen, dat het zoo moeilijk is, uitzonderings tarieven voor het vervoer van producten over de Nederlandsche Spoorwegen te be dingen. 1) Ook op andere manier bemerkt men, dat men niet meer volkomen vry is. Terwijl de kali-voor waarden het aan den afnemer overlaten of hy zyn voorraden per schip of per spoor wy aanvoeren, geeft de officieels prijslijst, door de N.V. Ver. Kalimy. vast gesteld, slechts een aantal pariteitshavens aan. Daaronder valt niet de haven van Has selt. De coöperatieve aankoopvereenigingen in Noord-O verysel. gesteund door het Cen traal Bureau, uit het Nederlandsch Land- bouw-Comité, nu hebben te vergeefs gepoogd Hasselt ook aangewezen te krijgen. LUCHTMAILDIENST OP INDIË? Stappen van de K. L. M. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. De directie van de Koninkiyke Luchtvaart Maatschappij heeft zich dezer dagen met voorstellen wend tot den minister van Waterstaat ten behoeve van een regelmatigen luchtmail- dienst tusschen Nederland en Indië. In het desbetreffend schryven aan den minister heeft de directie met betrekking tot den tocht naar en van Indië van de „F. VII" er op ge wezen, wat zonder organisatie is bereikten dat met organisatie zeker een snelle en regel matige overtocht pér vliegtuig voor het ver voer van poststukken kan worden gewaar borgd. Het ligt in de bedoeling een dergelijkeu dienst met ongeveer acht vliegtuigen in het leven te roepen en wekeiyks een vliegtuig In elke richting te doen vertrekken. Met ir. Damme, directeur-generaal van de Posterijen en Telegrafie zyn deze plannen in een ouder houd met de direGtie der K. L. M. bereids besproken. Door het hoofdbestuur van den P. T. T.-dienst wordt dan ook thans nagega wat in deze gedaan zou kunnen worden, deze plannen is nog geen sprake van het vervoer van passagiers, omdat, alvorens daar mede eventueel begonnen zou worden, mei verzekerd zou moeten zyn van goede Jan dingsterreinen en hotels langs de te volgei luchtroute. UITBREIDING DER K.L.M.-VLOOT. Onderhandelingen met de Nederl. Vliegtuigenfabriek. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. - De E sche vlieger, kapitein Mac Intish, heeft ziet in verbinding gesteld met de K. L. M. van haar aan te koopen de F 7a, om d mede over den Oceaan te vliegen. De directi der K.L.M. heeft nog geen besluit genomen hoewel zy in principe tot verkoop bereid is De K. L. M. heeft onderhandelingen knoopt met de Nederlandsche Vliegtuigei fabriek voor den aankoop van 5 vliegtuigei van het type F. 8. Het koopcontract is echte nog niet geteekend. AFSCHUWELIJK DRAME TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 2 Aug. Een bloedig dr ma, waarvan de aanleiding tot dusverre oi bekend is gebleven, heeft zich gisteravon om zeven uur in de voorkamer op de eerst verdieping van een perceel in de 2e Vs Swindenstraat afgespeeld, terwyi de eerst ontdekking er van eenige minuten later0 daan werd op het politieposthuis Dappf plein. Daar kwam de bewoner van het even aangeduide huis, een ongeveer 45-j^ man, binnenwaggelen. Hij hield de handaj de keel, welke sterk bloedde. Voordat hem ondersteunen kon en voordat de lukkige één woord had kunnen zeggen, hy ineen. Er werd getracht den zieltogende met een snelverband te verbinden en even later verscheen een auto-brancard van den G. G. D., welke hem naar het O.L. Vrouwe- Gasthuis vervoerde. Daar heeft hij, zonder een woord te hebben gezegd, omstreeks mid dernacht den geest gegeven. Het onderzoek, dat de politie instelde, wees aanvankelijk op zelfmoord. Bekend was, dat de opperman een sterk drinker was geweest en dat zich thuis dikwyls onaangename scènes hadden afgespeeld. Men vond naast het bed op den grond een scheermes en meende, dat de man, die dien avond weer sterk beschonken was geweest, de hand aan zichzelf geslagen had. En daar zelfmoord een dier onderwerpen is, welke een krant niet gaarne vermeldt, lieten wij deze ge beurtenis dan ook achterwege. Hedenmiddag echter zyn byzonderheden bekend geworden, die mogelijk in een andere richting wijzen. Dit vond zyn oorzaak in'een onderzoek, dat werd ingesteld door den com missaris van het bureau Stadhouderskade, den heer H:'J. de Jong (de sectie-chef, de heer J. J. Ploos van Amstel, is momenteel ongesteld) en inspecteur F. E. Bergsma, by welk onderzoek de substituut-officier van justitie, mr. O verbosch en de rechter-com- missaris aanwezig waren. Tal van getuigen werden gehoord en mo gelijk is het aan deze verklaringen te danken, dat de zaak in een ander licht verscheen! Men stelde namelyk vast, dat de opperman zijn huisgenooten herhaaldelijk in zyn dron ken buien had gekweld. Het gevolg hiervan is geweest, dat op Zondagmorgen 31 Juli de vrouw met drie kleine kinderen het huis ontvlucht is. De opperman, die, als hij werkte, een goede verdienste had, bleef met twee zoontjes thuis, namelyk een jongen van 16 en een van 14 jaar. Deze kinderen staan goed in de buurt bekend. De vader zette op dien Zondag en ook op den dag daaraan volgende, zyn geld in drank om. Vermoede lijk lag hy gisteravond om by zevenen be schonken op bed. De kinderen waren op dat moment thuis. "Wat er toen gebeurd is, valt niet met zekerheid vast te stellen. Aanwy- zingen echter deden het vermoeden ryzen, dat hier wel eens geen sprake van zelfmoord kon zijn. Het scheermes lag anders altijd in keuken, nu werd het bebloed naast het bed, aan de zijde van het hoofdeinde, aan getroffen. Het bed vertoont evenwel niet die sporen van bloed, die men mag verwachten, als iemand zich den hals afsnydt. In de kamer waren de sporen ernstiger. Daarentegen wijst niets op een vechtpartij of worsteling en zijn op beide zoons geen bloedsporen te bespeuren. De buren hebben niets gemerkt. En toch heeft de politie aan leiding gevonden tegen hedenmiddag den 16-jarigen zoon in arrest te stellen, op grond van vermoeden, de misdaad gepleegd te heb ben. Van veel belang wordt de richting der snede geacht, zulks in verband met de ligging van het mes. De jongen, die ten sterkste ontkent, is op het bureau Linnaeusgracht ingesloten. Ook wordt een onderzoek ingesteld door den deskundige den heer Van Ledden Hul sebosch. Het lijk zal geschouwd wordendoor den patholoog-anatoom dr. Hammer. DE MEID» Eén uur in betrekking geweest. Over de verrassend snelle opeenvolging van dienstmeisjes, die om de maand, soms elke week en een enkelen keer by na dage- lyks van betrekking plegen te veranderen, zijn al heel wat grappen gemaakt. Een pen sionhoudster van den Schiedamschensingel te Rotterdam heeft nu echter vermoedelijk het record op haar naam gevestigd. Daar is Dinsdag een dienstbode verschenen, om na een uur weer te verdwynen. Alles had zoo mooi geschenen: de inlichtingen, welke het meisje over zich zelf gaf, haar bescheiden wenschen omtrent loon en uitgaansavondjes, haar verschijning, knap, degelyk en schran der, kortom, men meende het ideaal naby te zijn. Maar, zooals gezegd, één uur is het pronkjuweel in betrekking geweest. Toen is zy verdwenen en met haar bleek een bedrag aan geld, dat aan het tweede meisje toebe hoorde, verdwenen te zijn. De politie, die met het geval op de hoogte werd gebracht, meent, dat de jongedame in kwestie al meer dergelyke streken heeft uitgehaald. Zy heeft opgegeven Sophia Estekamp te heeten en 22 jaar oud te zijn. Vermoedelijk heet zy anders en is zy 30 jaar oud. Zij heeft een bol gezicht, een blozende gelaatskleur, blond haar, zware, met een groote boog ineen- loopende wenkbrauwen, blauwe oogen, een kleinen mond en opvallend dunne beenen. Overigens is zij van een flink postuur. Zij is gekleed in een bruinen mantel en draagt een dito hoed met 2 afhangende linten. Zij heeft zalmkleurige kousen aan en zwarte lage schoentjes, met hooge hakken en een riempje over den wreef. Verder draagt zij een by zon der groote handtach, met zwaar koperen sluiting. De commissaris van politie in de 4de af- deeling, bureau Witte de Withstraat te Rot terdam, waarschuwt het publiek tegen deze dienstbode en verzoekt medewerking tot haar aanhouding. Spiritusdrinkers. Men schryft uit Tilburg: Tot nu toe huisvestte ook onze stad zoo genaamde spiritusmannen. Het zyn een stuk of twaalf werkloozen, °die gezamenlijk een hol bewoonden, in een houtmyt staande aan de Ley ter hoogte van de Snoek, tusschen Broekhoven en de Koningshoeve. Zy hadden hun naam gekregen wegens het misbruik, dat zy maken van spiritus, die zy goedkooper dan sterke drank, koopen voor het geld, dat misplaatste weldaó; roengd met wat ei drinken. Hun voe wordt hun door de door de Trappisten Welk een verwo dezen drank op J dezer lieden uitoef' Zij verkeeren in ee versuffing en dron j weerstandsvermog* Door de aandaclra den laatsten tijd a-A was de belangstell meer opgewekt. I trokken Leywaarts' j oogen te zien. Het1 jenereerden j Verkeerd begrepen^ tegen in de pers ern stelde deze manne nog meer bot te i De commissaris gezeld van een s soonlijk van een e steld. Tegen een proces-verbaal opgi op andermans gre wegens schennis d officieele belangstej de spiritusmannen geving van de Le bied getrokken. Het zijn meest i gezinnen hebben ojfl aan weerstandsver) in staat zyn. EEN VERJAARDE TON U Naar wij verneir bankier te Amste geboden, die bij oil te zijn van een in len diefstal. coupons aangebod eveneens van deze Het betreft hies leden bij de firma te Vlaardingen, ge- kantoor dezer firm! len, inhoudende c effecten. De diefstal had standigheden plaat! n 1. opgeborgen in deze brandkast niej moest in elk geval ben gehad en kans trommel uit de br ze geopend was. Een langdurig e had niet tot result kon(den) worden. J stal echter werd trommel gevonden® effecten. Effecten, a: plaatsen van ons 1 nomen, maar nim; den, van wie de e De zaak bleef te, groot gedeelte van het geheele vermo firma) terecht wa in beslag genomer Bij het thans ir dat de laatstelijk pandbrief en couj aangeboden door diende van de fii pandbrieven (vfif e 1000) indertijd tfl nu een van te het vyf pandbrieven z De diefstal is in VECHTPARTIJ Twee verda AMSTERDAM, a stoomschip, de S: schip gelegen is a de loods van de 1 is het hedenavond toegegaan. De oor een kok, Letlands eenigen tijd geled- sterdamsche havt Hedenavond kwaï weer aan boord eo bewusten ex-schee die nog aan boord aangezien deze dat hij het ontsla had gewerkt. De stoker werd c nekamer aangeva wijze mishandeld^ geen gebrek. Het Geneeskundige Dii schillende inwendi gen te hebben. Oc het hoofd. De man is naar gebracht. Zijn tO| politie van het bun den stoker en d<; zware lichamelyk ter zake medepli! Beiden zyn, na dc inspecteur Krenni zekerde bewaring Een IandbouwtJ ROTTERDAM, Scherpenisse op c in een kleine boe. een geheime dist geruimen tyd be in deze boerdery teren is door de ri eh St. Maartensd de politie te Poo|

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2