„Hotel-Restaurant SIMONS" ROTTERDAM - - boek Pannekoehstraat. LOGEEREN BOERENVISCHMARKT12. bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voorü! VERKOOPINGEN. Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 JULI 192 7. 3 iet geweest tus- smokkelaars. Er smokkelaars ge in het hoofd is Weeze is de man ijn vrouw dood. erstraat te Am- 63 was en de nd oneenigheid. 'jiden zich in een ze weer woorden an een mes en trof haar recht t de vrouw dood et Wilhelmina- eden. halfzes fietste den aannemer Wassenaar, na het ziekenhuis in de richting den rijweg op door een haar gegrepen en op e auto met zeer "assenaar reed. remde toen hij links uitweek aanrijding niet werd over den scheidt, op dit den indruk en er te besturen, Jen wagen naar ar hij door de werd genomen, n, maar na ver- m is proces- is naar haar slagen. ke ongelukken. N,V. Reuvers briek te Oss in middag plotse- i.m. 3000 K.G. kken door het ijzeren balken en verbogen, rechts. Een der Bijkersma; het lder en kwam n wieg, waarin boven wonder ander stuk van eer 300 M. af- g, dat deze af- Dakpannen en derden meters stookhuis terug chinekamer ge- Tde. inekamer aan- adigd. it elkaar slaan met zekerheid e mijnwerker- lerkrade, Am- gehouden met at, dat moest erwegen tijdig een alarm ven, ter waar- orkoming, zoo ken. utman met de en door toe- te 'Kerkrade en beproeving leend door het en de levering met het appa- 0 c.M., en dat zware cyclonen, welke den Achterhoek teis terden. Nu is het gebeurde in deze gemeente niet te vergelijken met hetgeen zich onlangs in het Oosten van ons land afspeelde. De geruchten, die over de natuurverschijnselen nabij het Merwedekanaal liepen, waren wild genoeg, doch achteraf is gebleken, dat het zóó erg niet geweest is, van een teistering van Weesperkarspel is geen sprake en een bijzonder geluk is, dat niemand werd gewond. Toch is de schade erg genoeg. Verschillende boerderijen zijn, zooals men dat pleegt te noemen „deerlijk gehavend" en de groote ammoniakfabriek is er niet al te best afge komen. Alle getuigen, die wij gesproken hebben, gaven dezelfde lezing over het gebeurde. En deze kwam hier op neer, dat om vijf minuten over vijf de lucht plotseling zeer donker werd. Het had even te voren licht geonweerd en licht geregend. Plotseling werd onder aan de donker kere lucht een trechtervormige zak merkbaar. Naar mate de windhoos vorderde werd de lucht grijzer. Boven het Gijn te Weesper karspel gekomen begon de lucht, zooals de getuigen zulks uitdrukken, te warrelen en te- koken. Dit ging gepaard met een heftig gefluit en geloei. Het scheen alsof het trechtervormige aan hangsel nu en dan van de aarde opsprong. De warrelwind nam boomtakken, hooi, stukken hout en boombladeren mede en waar hij den grond raakte, richtte hij schade aan. Wat over het Oosten van ons land geschreven werd was door de bewoners van Weesperkarspel niet vergeten, zoodat dit natuurverschijnsel, zoo als vanzelf spreekt, angst en vreeze teweeg bracht. Bij het Gijn begonnen. Welke aanleiding er voor de hoos was om pas bij het Gijn in te grijpen is niet bekend. Om even over vijf streek zij loeiend over een boerderij heen en rukte er de pannen af. Dit was, den schrik voor de inwonenden daar ge laten, niet zoo heel erg. Doch minder goed verging het de boerderij van J. Th. Wouters, eveneens aan het Gijn gelegen. Hier-brak de wind in het voorhof een paar taaie groote notenboomen ongeveer vijf meter boven den grond af om vervolgens over de gebouwen te stormen. Het stroodak vertoont op verschil lende plaatsen gapingen en het is alsof een reus er in toomelooze woede de vuist in geslagen heeft. Merkwaardig is, dat de zijde van het dak, welke van den wind afgekeerd is, het nog veel erger te verduren heeft gehad. Over vrij wel de geheele lengte is het dak hier „geplukt". In wilde warreling werd het stroo meegenomen en het nestelde zich in de boomen, welke in de buurt staan. Het dak boven den stal verdween zoodoende over een aanzienlijke lengte en ver schillende voorwerpen in het aldus geteisterde achterhuis werden dooréén gekegeld. De pan nen sprongen met luid geraas in gruizels. Evenals in den achterhoek werd, zij het dan ook in het klein, de grilligheid van de hoos gedemonstreerd. Want vlak bij de woning en tusschen de vernielde boomen stond een hooi berg, die er.nog staat en niet het minst geleden heeft. Er vlak naast werd een boom gekraakt en verder op kwam een aangrenzend boerderijtje er ook minder goed af. Er werd hier een slachting onder de pannen aangericht. Een verschrikkelijk geloei. We hoorden een verschrikkelijk geloei en gegil, zoo vertelden de dochters van Wou ters. We hebben moeder toen gewaarschuwd omdat deze thuis was en zijn toen het land in- geloopen. De windhoos trok ons voorbij in de richting van Weesp." Dat klopt, want na zijn reis over een vlak veld, rukte de wind even aan het huisje van den bruggewachter bij het Merwedekanaal, het lood van de bekapping en een rechte rij dak? pannen medesleurende. Vervolgens stak het noodweer het water over en belandde bij de groote ammoniak fabriek, die danig werd gehavend. De directeur, de heer Doyer, zeide ons het volgende: Het was over vijven en alle werk lieden hadden gelukkig de fabriek verlaten. Nog twee waren achtergebleven. Ik wilde mij juist gaan verkleeden, toen ik uit het raam kijkende de hoos, in den vorm van een donke ren zak zag aankomen. Het luchtverschijnsel rolde zich geheel op, zoodat ik dacht, dat reeds proeven j wij zouden vrijloopen. Doch op hetzelfde oogen ne ervaringen blik hoorde ik een donderend lawaai. Ik kreeg olgende proef- één minuut den indruk, dat alles in elkaar a den middag stortte. Ik begaf mij ijlings naar beneden om ewaakte over- de twee man, die waren achtergebleven te uth-staatsmijn waarschuwen. De hoos kwam over de brug wachterswoning en over de villa van mijn belangstelling.mede-directeur de heer M. Boissevain, die op estel niet al te het oogenblik buitenslands vertoeft, Later t later aan de j bleek mij, dat de villa er buitengewoon goed verwachtingen, was afgekomen. De schade is hier beperkt rein reden over tot eenige dakpannen, a het contact Het donderend geweld moet afkomstig ge- otïef, een hef-1 weest zijn van het loeien der hoos en van de itsteekt, wordt instorting van eenige onderdeden van dit ge- genblik wordt bouwencomplex. Zoo werd een groot gedeelte beweging ge-1 van de houten bekapping van het oude fabrieks he lamp, rood 1 gebouw medegenomen terwijl ook een gedeelte loeien. Zoodravan het nieuwe magazijn deerlijk gehavend t contact ver-1 werd." Op het fabrieksterrein SlatgHenNHaa-l Een kijkje op het fabrieksterrein bewees. ook de neder- ^at heer [)0yer njef overdreven had. Over verreden nem een groote iengte en breedte was de houten bekapping boven de fabrieksketels in het oude gedeelte weggeslagen. De restanten van he^ hout waren over het geheele terrein te vin den. Van het nieuwe gebouw, dat van cement uli. De ge-1 is opgetrokken, werd de bedekking weggeslin? 'e laatste jaren gerd en het interieur vertoont een schouwspel zachtzinnig te van kris-kras door elkaar liggend houtwerk, ra aan de beide Er braken verschillende ruiten, en een balk, KARSPEL, vend. tferd door de kracht van den storm op het dak ,-an een hoog ammoniakreservoir geslingerd, focli is het bedrijf er goed afgekomen. De nieuwe fabriek werkt ongehinderd door, ter wijl de oude Maandag a.s. weer geheel in be drijf kan worden genomen. Vitale deelen zijn niet beschadigd; o.I. brak een geestleiding, welke de nieuwe fabriek voedt. De schade bedraagt, naar de heer Doyer schatte, ongeveer 25.000. In dit gedeelte gelegen aan den Stammer- dijk vertoonde de hoos haar hevige kracht ook bij andere gebouwen. De boerderij van Rozen- boom is er niet heelhuids afgekomen. De pan nen stoven in het rond, een boom werd afge broken en een hooiberg ontwricht. De sparren en zwaarden van den hooiberg braken en een gedeelte van het dakschild (de bovenbedek king) werd opgenomen en-vijf en twintig meter verder in den boomgaard geslingerd. De vrouw van Rozenboom, die op het binnenplaatsje aan het werk was, vluchtte het huis in. Nauwe lijks was zij er, of de wind sloeg een gedeelte van de deur achter haar stuk. Het hooi dwar relde hoog door de lucht en het kwam o.a. neer op het fabrieksterrein van de cacaofabriek van Van Houten, dat is ongeveer op 600 meters afstand. De aangrenzende boerderij van Portengen maakte voor den tweeden keer in dit seizoen kennis met de kracht der elementen. Onlangs sloeg er de bliksem in en wat men bezig was op te bouwen, werd in enkele seconden tijds door de hoos gesloopt. Hiernaast is gelegen de kweekerij „De Lelie" van de gebroeders Ger ritsen. Deze bevindt zich in de gemeente Weesp en had tijdens het laatste groote onweer van hagelslag te lijden. Ook nu zijn ditmaal echter door de windzuiging tal van ramen der broeikassen gebroken. Zoo zijn er nog verschillende kleinere be schadigingen aan te wijzen, alle veroorzaakt door de uit het Zuid-Westen aanstormende hoos. Deze is achter Weesp om 'geweken; of zij verderop schade heeft veroorzaakt, was hier hedenavond niet bekend. De belangstelling uit den omtrek en ook later uit Amsterdam was vrij groot. Zelfs met mo torbootjes kwam men den toestand opnemen. Ten einde zich voor deze belangstelling te vrijwaren, heeft de directie der Ainmoniak- fabriekj een hek voor den fabrieksingang laten timmeren. Wat een ooggetuige verhaalt. De werkmeester J. Gemmeke van de Am moniakfabriek deelde ons nog mede, dat hij met den timmerman Zwankhuizen juist de fabriek verlaten had en op den Stammerdijk liep, toen hij een auto meende te hooren aan komen. De mannen vernamen een luid gesnor, doch toen zij achter zich keken, ontwaarden zij de krinkelende wolkzuil in de lucht, waarop Zwankhuizen uitriep: „Gauw, berg je, daar komt een windhoos!" Hijzelf kon zich nog onder een boom in veiligheid brengen. Gem meke echter wilde nog even doorloopen, doch werd op hetzelfde oogenblik tegen den grond geslagen, waarbij hij niet anders dan een pijn lijken arm opliep. Doch in datzelfde oogenblik zag hij ook, hoe de hoos de houten daken van de fabrieksgebouwen meenam, maar zich daar mede niet tevreden stelde, doch in den hooi berg der nabijgelegen boerderij van Th. Roze- boom danig huishield. De hoos krinkelde om v de kap van den berg; bossen hooi werden er)vonJjen uitgezogen en een eind verder in den boom gaard geslingerd. Trouwens, een poos later werd over de geheele omgeving een fijne hooi- regen waargenomen. Op hetzelfde oogenblik dat de hoos over de Ammoniakfabriek trok, werd het water in de slooten in de omgeving opgezogen en op som mige punten sloeg het tegen den spoordijk op. Verder trok de hoos over de weilanden en scheen geen verdere schade te zullen aanrich ten, doch de broeiramen van de kweekerij der heeren Gebr. Gerritsen, achter villa „Caspa- rus" van den heer D. J. van Houten Sr., wer- dengals veertjes opgenomen en in de lucht ge slingerd. Tal van ruiten kwamen in de boomen terecht. In Weesp is niets van de hoos bemerkt. Wel zag men de krinkelende wolkzuil aan de lucht en velen maakten zich bezorgd, vooral toen een deel van het uitspansel roetzwart werd, dat het stadje een „Borculo-ramp" te wachten stond, doch gelukkig werd daar in het geheel geen schade aangericht. moeder en zuster werden beiden bewusteloos geslagen. Te Zuidlaren sloeg de bliksem in den tuin van Hotel Entingen Een boom werd vanonder tot boven gespleten. In den tuin speelden 450 schoolkinderen, die daar vertoefden voor een uitstapje. Gelukkig werd geen der kleinen ge kwetst. WINSCHOTEN, 27 Juli. Boven Oostelijk Groningen woedde hedenmiddag een hevig on- weder. Te Eexta, gemeente Scheemda, sloeg de bliksem in de boerderij van H. Reinders. Al leen een deel van het voorgebouw werd be houden. Het Persbureau V. D. meldt, dat te Olde- boorn tijdens een hevig onweer, dat boven deze streek woedde, de bliksem ingeslagen is in de boerderij van Sikkema onder Oudeschoot. De bewoners konden zich redden doch de in boedel ging totaal verloren. De boerderij brand de tot den grond toe af. Alles is verzekerd. Ook in de omgeving van Oldeboorn, bij Wartena, Boornbergum, De Dillen onder Deer- suin staan verschillende boerderijen in brand. Een groote roggemolen in St. Jacobi-Parochie is totaal afgebrand. Onze correspondent te Lemmer meldt nog, dat ook boven Joure hedenmiddag een zwaar onweer gewoed heeft. De boerderijen van K. Linnema te Teroele en van Koopmans te Joure werden door den bliksem getroffen en brandden geheel af. Niets kon gered worden. GROOTE SLEEPORDER VOOR ROTTERDAM ROTTERDAM, 27 Juli. Naar wij ver nemen, heeft L. Smit en Co's Int. Sleepdienst met de Britsche Admiraliteit gecontracteerd, voor het versieepen van een groot dok, dat thans aan een werf aan de Tyne in aanbouw en naar Singapore gebracht moet worden. Dit dok wordt in twee deelen versleept. In totaal heeft men daarvoor acht sterke zee sleepbooten noodig. Ten einde deze belangrijke sleeporder te kunnen uitvoeren, heeft L. Smit en Co's Int. Sleepdienst een deel der vloot van het bureau- Wijsmuller overgenomen, en wel de vier groot ste zeesleepbooten dezer onderneming, n.l. de Jacob van Heemskerck", de „Willem Ba- rendsz", de „Brabant" en de „Gelderland". Deze booten werden alle gebouwd in 1920 en 1921. De plannen der vaartuigen waren des tijds ontworpen door wijlen den heer Jan Wijsmuller. Waar het bur&au Wijsmuller aan zijn groot sten concurrent de beste zeesleepers overdoet, daar heeft men in deze transactie niets anders te zien, dan het begin der liquidatie dezer onderneming. Want voor groot sleepwerk heeft het bureau Wijsmuller na verkoop der genoem de schepen geen materiaal meer beschikbaar. De moordaanslag in de Anna Paulownastraat te 's-Gravenhage. De 23-jarige fabrieksarbeider J. R. uit Delft, die Maandagavond in de Anna Paulownastraat is aangehouden, verdacht van poging tot dood slag op zijn meisje, is ter beschikking van de justitie gesteld. Het scheermes, waarmede hij zijn d< pleegde en dat hij zeide weggeworpen te heb ben in den vijver van het Haagsche Bosch, is niet teruggevonden. Wel is gevonden het étui, waarin het mes zich moet hebben be- Een redder gehuldigd. De heer H. M, A. de Wijs, lid van de Haar- lemsche Reddingsbrigade heeft uit handen van den burgemeester van Haarlem het diploma van het Carnegie Heldenfonds ontvangen, wegens een goed geslaagde redding van een schippersknecht uit het Spaarne te Haarlem. Ontstaan en Verbreiding van Esperanto. Dezer dagen (26 Juli 1927) is het 40 jaar geleden, dat in den boekhandel te Warschau een werkje verscheen getiteld: „De internati onale Taal". Dr. Zamenhof, de schrijver, noemde zich aanvankelijk Dr. Esparanto, en dit pseudoniem is later de naam der int. taal geworden. Dat kleine, schijnbaar onbedui dende werkje, bevatte de grondslagen der taal: grammatica, woordenlijst, en wat tekst in Esperanto. En hiermede deed, door slechts weinigen met geestdrift begroet, de int. taal Esperanto haar intrede in de wereld. De ont wikkelde lezer, die den omvang der huidige Esp. beweging kent, zal wellicht niet ver moeden, met welk een volhardenden ijver, de eerste discipelen dezer idee hebben moeten strijden, tegen onverschilligheid der massa, tegen chauvinisme en zelfgenoegzaamheid der volken. Thans is veel overwonnen. Vooral den laatsten tijd treedt Esperanto als een belang rijk cultuurverschijnsel meer en meer naar voren, 't Is alsof de huidige samenleving inder daad het niet langer zonder één gemeenschap pelijke tweede taal voor allen, stellen kan. Door de voortreffelijke eigenschappen, d.w.z. door de juiste grondslagen waarop een wereldtaal gebaseerd moet zijn, en door de geestdriftige toewijding der pioniers, is Esperanto thans verbreid over heel de wereld. (In tegenstelling met tientallen andere stelsels, die vóór en na Esperanto, schipbreuk leden). In de geschie denis der int. taal is thans een keerpunt be reikt. Men leert Esperanto nu niet meer enkel uit liefhebberij, maar vooral om er profijt van te hebben. In heel de wereld vindt de Espe rantist geestverwanten, die hem gaarne zoo veel mogelijk in alles helpen. Esperanto wordt nu practische gebruikt bij handel, verkeer, telegraaf, reclamedoeleinden, enz. Alle jaar beurzen bedienen zich ervan. In Esperanto is het mogelijk tijdschriften te lezen uit alle werelddeelen. Groote uitgevers, als Rudolf Mosse, leggen zich toe op de uitgifte van Esp. bibliotheken. Reeds zijn meer dan 10000 werken in Espe ranto verschenen. In verschillende landen wor den Esp. staatsexamens ingevoerd. Op vele scholen, vooral in Centraal Europa, wordt Esp. reeds onderwezen. (In Nederland is Nijmegen de eerste gemeente waar officieel voor de Lagere School Esp. onderricht is ingevoerd). Vele ontwikkelden willen thans Esperanto leeren. Duizenden nemen deel aan schrifte lijke cursussen Bij de laatste halfjaarlijksche Esperanto examens, gehouden in Juni j.l, te den Haag, Groningen, Tilburg en Nijmegen, waren een 300 tal deelnemers, enz. enz. Dit alles hebben de Esperantisten bereikt door eigen moreele kracht, zonder machtsmiddelen zonder geld, zonder groote leuzen, ja zelfs zon der pers. Thans komt ook de wetenschappe lijke wereld verklaren, dat het probleem der Int. taal is opgelost. Vele geleerden als prof. Dr. v. Embden, Prof. Casimir, Dr. Gerl. Roijen, enz. enz. be toogden den laatsten tijd, in zeer gedocumen teerde redevoeringen, nut en noodzaak van Esperanto. Indien men bij dit alles in aan merking neemt, dat (volgens uitspraak van den Volkenbond) Esperanto 8 k 10 maal ge makkelijker te leeren is dan welke taal ook, dan is het duidelijk, dat bij den huidigen stand van zaken, kennis van Esperanto een gewaar deerd bezit wordt. Ieder, die met zijn tijd wenscht mee te leven, raden wij aan, eens nader met Esperanto ken nis te maken. Namens de Centr. Esp. Prop. Commissie, A. H. JANSEN, Secretaris. Hugo de Grootstraat 35, NIJMEGEN. INGEZONDEN MEDEDEELING Twee locomotieven op elkaar gereden. De pers niet toegelaten. Uit Leiden meldt men: Dinsdagnacht om half twee zijn op het spoor wegemplacement bij de Ontvanglaan te Leiden twee locomotieven op elkaar gereden, waar door deze dwars over den weg kwamen te staan en het opgaand verkeer HaagLeiden Amsterdam geheel versperd werd. Het ver keer ondervond den geheelen morgen groote vertraging. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. In afwijking met het tot heden door den stationschef te Leiden, den heer van den Born, ingenomen standpunt werd in dit geval aan de pers de gelegenheid onthouden zich ter plaatse te begeven. Desgewenscht deelde de chef ons mede geen bijzondere instructies over de al of niet toelating van de pers uit Utrecht te hebben ontvangen, maar de door de pers gelanceerde berichten over de Vink en de Haarlemmervaart hadden hem aanleiding ge geven te besluiten bij eventueele ongelukken geen toegang meer aan de pers te verstrekken. Over de oorzaak van het ongeluk in den afgeloopen nacht vernamen wij nog van andere zijde, dat dit geweten moet worden aan een verkeerde manoeuvre bij het rangeeren. De eene locomotief trok een montagewagen van de electrische geleiding, terwijl de andere locomotief een goederentrein achter zich had Tegen de smokkelarij. Men meldt ons, dat met het oog op het sterk toenemen van de smokkelarij in Oostelijk- Speciaal HOEDEN en PETTEN Ook boven Gelderland. BARNEVELD, 27 Juli. Hedenmiddag is de bliksem geslagen in een met 10.000 K.G. hooi gevulden berg van den landbouwer H. Boon, wonende op de hofstede „Het Espeet". Berg en inhoud zijn grootendeels in vlammen ^gegaan. Alles was verzekerd. Een jongen doodgeslagen. S1TTARD, 27 Juli. Te Bom werd heden middag ongeveer 1 uur bij een hevig onweer de 14-jarige A. Mekels, die op het land met een paard werkte door den bliksem getroffen en gedood. Ook het paard werd gedood. Een oom van den jongen, die in de nabijheid werkte werd bewusteloos geslagen. Men meldt uit Hoogezand: Over het naburige Westerbroek is heden middag een windhoos getrokken. Verscheidene boomen werden ontworteld en een geweldige Groningen het aantal rijksambtenaren zeer hagelbui bracht groote schade toe aan de land- wordt versterkt. In de gemeente Finsterwolde en tuinbouwgewassen. Koeien werden in de weide doodgeslagen. ZWAAR WEER IN HET NOORDEN. Te Klaziertaveen werd de 16-iarige bakkers knecht B. Kamping in de ouderlijke woning door den bliksem getroffen en gedood. Zijn zijn met 1 Augustus 12 kommiezen gestat! onneerd; verder wordt het aantal te Beerta uitgebreid tot 4 (thans 1), te Drieborg tot 7 (3) enz. Let op deze lichtreclame Sport- en Reispctten vanaf t 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf I 2,95 Hooge Hoeden vanaf I 7,90 Gemengd Nieuws. WELDOENER DER POOLSCHE MENSCHHEID. Een man die zijn land goede tabak wilde geven. Een nicotine-ryke Legerstede. In Polen bestaat een tabaksmonopolie, waaraan wegens de groote inkomsten voor den fiscus buitengewoon streng de hand wordt gehouden. Slechts de staat mag dit geurige kruid doen verwerken en slechts de staat mag het in zijn verschillende eindvor- jnen, sigaren, sigaretten, enz. doen verkoo- pen. Voor een gewieksten kerel reden te over dus, een eigen zoet slaatje uit de ge schiedenis te slaan. Waarvoor zyn immers wetten anders gemaakt, dan om ze te ont duiken Zoo dacht ook de kellner Blowitski te Lemberg erover, die er echter niet slechts op uit was den Poolschen fiscus een rad voor oogen te draaien, doch daaraan een [hooger ideaal vastknoopte. Polen is namelijk krachtens de bepalingen eener indertijd op? genomen leening genoodzaakt, slechte kwa liteiten Italiaansche tabak te verwerken, en Blowitski wilde zijn klanten iets goeds aan bieden. Dus nam hy in grooten styi de fa bricage van prima kwaliteit sigaren en siga retten ter hand en bracht deze clandestien aan den man. In een minimum van tyd behoorden alle groote café's, restaurants en hotels tot zijn afnemers en Blowitski maak te reuzenwinsten. Totdat op een kwaden avond de machtige fiscus, bijgestaan door politiebeambten, Blo- witski's huis binnendrong, om het zaakje eens te onderzoeken. Doch van tabak was geen spoor te ontdekken. Blowitski's vrouw, die reeds te bed lag, beklaagde zich bitter over het binnendringen harer woning, maar men verzocht haar beleefd, doch daarom niet min der dringend, eens te willen opstaan. Haar matras werd aan een nauwgezet onderzoek onderworpen en wat bleek daarbij Mevrouw Blowitski rustte allerminst op rozen, noch op voeren of dons. Neen de vulling harer leger stede bestond uit de heerlijkste soorten tabak, zooals men deze in Polen nauwelijks ergens anders aantreft. Derhalve werd mevrouw Blowitski's bed door de politie in beslag genomen en haar man zal zich binnenkort voor de rechtbank te Lemberg moeten verantwoorden. EEN MAAG GEVULD MET NAALDEN EN SPELDEN. Pas tegen de 300 stuks begonnen hinder te geven. Dezer dagen zijn in de maag van een New Yorsche 283 naalden en spelden ontdekt. De dame in kwestie klaagde over maagpijnen, een euvel waarvan zij vroeger nooit last had ge had, naar zij zei. In het ziekenhuis werd een Rönt gen-opna me genomen, die het verbazingwekkende beeld opleverde van een soort egel in de maag da' patiënte, een egel, waarvan de pennen door metalen voorwerpen, blijkbaar spelden, werden gevormd. De onmiddellijk verrichte operatie bewees, dat de zieke niet minder dan 283 naalden en spelden in haar maag had zitten, die zij onbewust had in geslikt. Hoe dat mogelijk is? De patiënte was 18 jaar lang als naaister werkzaam geweest in verschillende kinderbewaarplaatsen en asyls in diverse Europeescbe staten;zij verdiende nooit bijster veel en zoo moest zij zitten naaien tot diep in den naGht. Vaak had zij haar schamele maaltijden naast zich op de naaimachine gelegd en zoo zal 't wel gebeurd zijn, dat zij nu en dan met een stuk brood een naald of speld mee inslikte. Ook had zij de gewoonte, als zij naar iets greep, haar naald tusschen de tanden te nemen, en ook zoodoende zullen er wel eenige mee naar binnen zijn gegaan. Daar zij onder haar werk steeds at, bemerkte z(j nauwelijks.aen prik je; zij had ook nooit den minsten last ge had, eD pas in den aller-laatsten tijd voelde zij wat zwaars op haar maag. In ieder gevalde operatie is goed verloopen en alle naalden en spelden, die te zamen eenige flinke pakjes vormden, konden ge ëxtraheerd worden. NOODWEER BIJ COBLENZ. COBLENZ, 27 Juli. Hedenmiddag woed de boven den Midden-Rijn en voornamelijk boven de monding van de Lahn een zwaar onweer, dat met storm en wolkbreuken ge paard ging. De aangerichte schade is zeer groot. Van het passagiersschip Kaiser Frie- drich" werd het bovendek door den storm losgerukt. Tal van ruiten werden verbrijzeld. De bemanning kon slechts met de grootste moeite een paniek onder de passagiers voor komen. Wolff) Ook boven Hamburg. HAMBURG, 27 Juli. Hedenmiddag woedde boven Hamburg en omgeving een buitengewoon hevig onweer met ontzettend zwaren regenval. Tallooze straten liepen on der water; de brandweer werd van alle zijden te hulp geroepen. (Wolff Hevig onweer boven Brussel. BRUSSEL, 27 Juli. Tegen één uur heden middag is boven de buitenwijken van Brus sel een hevig onweer losgebroken. Een 47- jarig Parfizenaar en een jongen van vijftien jaar uit Elsene, die ónder een boom schuil den, zijn beiden door den bliksem getroffen en op slag gedood. TYPHOON NABIJ CANTON. Vermoedelijk 150 menschen verdronken. HONGKONG, 26 Juli. - Tijdens een ty phoon is tusschen Canton en Kongmoen een groote Chineesche passagiersjonk omgesla gen, terwijl twee barkassen zijn gezonken. Men vreest, dat hierbij 150 menschen zijn verdronken. een gekscherenden vorm zoodat het financieel vacuum althans met goed humor wordt aanvaard. In den Argentynschen staat Jujuy liet de door de bondsinterventie af gezette gobernador eens 56 centavos, d.i. evenzooveel centen, in de provinciale kas achter, benevens heele pakken reclame prentjes van den ex-president Irigoyen, die als activa konden dienst doen in het be stuurlijk bankroet. Nog zinrijker was de nalatenschap van een gobernador der pro vincie Santa Fe, die jaren geleden zijnen op volger in de regeeringskas liet vinden.... de geraamten van twee ratten. OVER5TROOMINGSRAMP IN DE BOMBAY-PROVINCIE. Er zouden honderden dooden zijn. Spoordijken door het water weggeslagen. BOMBAY, 27 Juli. Volgens nog onbe vestigde berichten uit Ahmedabad zijn circa duizend personen verdronken ten gevolge van het doorbreken der dijken van het water reservoir ter grootte van ruim 30vierk.K.M. nabij Baroda. De matermassa's overstroom den de in den omtrek liggende dorpen. De verbindingen met Bombay zijn verbroken. (United Press). Reuter meldt nog, dat in het district Gujerat (een onderdeel der provincie Bombay) door geweldige stortregens, groote schade is aangericht; men vreest, dat de katoenoogst in het district Broach (een onderdeel van Gujerat) eveneens geleden heeft. De uit den Punjab komenden trein, die Maandag j.l. te Bombay had moeten arrivee- ren, is op 575 K.M. van Bombay gedurende en dertig uur opgehouden. Men heeft pogingen gedaan, om den reizigers hulp te verleenen, doch dit bleek zeer moeilijk, daar de verbindingen verbroken waren. Het regent nog steeds. VLIEGONGELUK IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 27 Juli. (Eigen tel.) Heden middag halfdrie moest het vliegtuig D.206 tusschen Cassel en Giessen een noodlanding uitvoeren. Een der passagiers en een mécani- cien werden daarbij op slag gedood, terwijl de piloot en de twee andere passagiers zwaar gewond werden weggedragen; de piloot en een der passagiers stierven nog tijdens het transport naar het ziekenhuis. Na de landing vloog het toestel in brand. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. LEEGE KASSEN EN HUMOR IN ZUID-AMERIKA. Rattengeraamten als schatkistvulling. Toen de nieuwe stadsprefect van Rio de Janeiro kort geleden zyn ambt aanvaardde, vond hy naar de Voss. Ztg. meldt - de gemeentekas in totaal 56 contos. Een grootere verrassing nog was de aanwezig heid van een geconsolideerde buitenlandsche schuld van 264.174 contos en een binnen- landsche schuld van 342.000 contos. Boven^ dien waren er salarissen achterstallig tot een beloop van 20.856 contos en voorts moest de gemeente nog andere betalingen doen, zoodat de schuldendienst 46 van alle inkomsten verslindt. Dat Zuid-Amerikaansche regeerders hun opvolgers leege kassen nalaten is overigens aan de orde van den dag. Soms gebeurt dak Op DONDERDAG 4 AUG. 1927, bij telkens des avonds zeven uur(Zomertyd) in Hotel Meijer te Middelharnis. Openbare Vryw. Yerkooping van een Huis met Erf aan de Verlengde Yisschersstraat te Middelharnis. Ten verzoeke van den heer M. Taaie te IJmuiden. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1927, ten verzoeke van den heer Johannis Pollemans te Oude Tonge. Openbare Vrijwillige Ver- kooping van Twee Paarden, wagens, ploe gen, eggen, sleep, rolblokken.stroosnjjder, mestladders, hooituig, peetuig en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangebo- boden. Notaris AKKERMAN. Op WOENSDAG 3 AUG. 1927 bij inzèt, en Op WOENSDAG 10 AUG. 1927 bij afslag, telkens des avonds ten zeven uur (Zomer tijd), in het Hotel Zaaijer nabij het Tram station te Middelharnis. De Notarissen Mr. A. MIJS en J.S.MIJS te Rotterdam, zijn voornemens in het openbaar te veilen en te verkoopen: Het Woonhuis en Erf aan de Oostzijde van de Voorstraat te Middelharnis plaatselijk ge merkt nr. 13 met Schuur uitkomende aan den Oostelyken Achterweg, aldaar, kadaster Sectie B nr. 179 groot 2 Aren 01 cA. Be taling en Aanvaarding 1 October 1927. Nadere informatiën ten kantore van Nota rissen Mr. A. Mijs en J. S. Mjjs, Leuve- haven 107 te Rotterdam. Op WOENSDAG 3 AUG. 1927 by Inzet in Café Witte, en Op WOENSDAG 10 AUG. 1927 by Afslag in Café Schippers, telkens des avonds 7 uur (oude tyd). Openbare Vry w. Verkooping van Een Burgerwoonhuis met Erf en Auto- garage aan den Ring te Nieuwe Tonge. Ten verzoeke van den heer S. Koppenaal aldaar Notaris VAN BUUREN. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllffllMlllllllllllllllllllllSi

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3