Op Reis BINNENLAND Landbouw. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 JULI 1927. nieuwe verhoudingen zullen tot geleidelijke ontwikkeling geraken en welke zullen als on houdbaar zijnde, moeten verdwijnen? De wereld is voortdurende wording. Alles is vergankelijk, volkomen waar maar het gaat ons nu toch wel wat al te snel. Vandaar bij velen onzer die levensangst, die bezorgdheid voor de toekomst, welke zich dikwerf uit in de vraag van ouders; „Hoe zal het wezen, wanneer onze kinderen groot zijn, beter of slechter?" Ook nu nog, evenals vóór den oorlog, is het ouder-ideaalwerken voor het kind, nu nog, evenals vroeger, willen vader en moeder hun kind op de maatschappelijke ladder een sport hooger, dan die waarop zijn hun leven begon nen, stellen. Maar er een zoo sterk element van onzekerheid in ons leven geslopen, dat menig ouderpaar van de toekomst meer vreeest, dan hoopt. Wij moeten die vrees bestrijden en het besef versterken, dat wat ook worden zal, onze wil mede beslist over het leven van hen, die onder onze leiding opgroeien en eenmaal volwassen zullen zijn. Niet passief, maar actief hebben wij ons te gedragen tegenover de dingen om ons heen. Is niet juist de macht te kunnen wij zigen en vervormen het milieti, waarin wij leven, wat de mensch doet verschillen van het dier? Er zal veel van onze krachten geëischt wor den, nu de zekerheid biedende geleidelijke ontwikkelingsgang verstoord werd en veeljop- nieuw geordend en geregeld moet worden voor er weer sprake kan zijn van een hoopvol leven voor de toekomst. Actief in het maatschappe lijk leven, actief in ons eigen leven, met het kind, vooral met het „groote kind", dat op het punt staat de band met zijn ouders losser te maken om op eigen beenen te kunnen staan en den strijd om het bestaan aan te vangen, uit gerust met de wapens hem door zijn ouders geschonken. Actief zijn in ons leven met de rijpere jeugd. Niet in den zin, dat wij het kind beletten zijn eigen ik uit te leven en het onze opvattingen opdringen om van de jongeren copieën te ma ken van de ouderen, maar voorbeeld zijn. In den oudere moet het opgroeiende kind het voorbeeld zien van wat, met simpele middelen zelfs, gemaakt kan worden van het leven. Voorbeeld zijn in doen en in niet-doen; in uiting en in onderdrukking van onze levens driften. Dan, maar ook alleen dan, kweeken wij een sterk geslacht, dat den zwaarder wor denden last van het leven torsen kan. Er wordt in onze dagen veel geschreven en gesproken over maatschaplijke vraagstukken, die om een oplossing vragen. De arbeid van ettelijke commissies is aan de verwijdering van wantoestanden uit onze volkssamenleving ge wijd, maar ook de opvoeding van het „groote kind" moet gerekend worden tot maatschap pelijke vraagstukken, die oplossing behoeven. Aan die opvoeding hapert gemis aan besef dat hij zijn leven verdienen moet door daden, dat de schatten eener hooge beschaving hem niet in den schoot worden geworpen. Het groote kind moet leeren actief te zijn. Wij ouderen moeten hem ten voorbeeld zijn! zware hooiopbrengst werd verkregen. Per ceel a werd het eerst gehooid en kreeg verder niets, perceel b volgde en kreeg direct na het hooien per H.A. 100 K.G. Ureum BASF (met 46 stikstof) dus 46 K G. stik stof. Het zou te ver voeren het geheele ver slag hier weer te geven, wy volstaan daar om met de einduitslagen. perceel a geen Ureum 132£ weidedag met 1834£ liter melk; perceel b 100 K.G. 219£ weidedag met 2637£ lieter melk. Dus meer opbrengst door 100 K.G. Ureum 57 weidedagen en 803 liter melk alleen op de naweide. Dit voorbeeld verdient zeker navolging, waarby een zeer belangrijk voordeel is de meerdere weidedagen, die men op een met Ureum bemeste weide kan verkrijgen of een veel hoogere opbrengst een prima hooi als het gras ook voor de tweede maal gemaaid wordt. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30,60, tube 80 ct. PUROL (Adv.) STIKSTOFBEMESTING VAN NAGRAS EN -WEIDE. Als de eerste snede gras als hooi naar de schuur of bergplaats is gebracht dient men om een flinke tweede snede of naweide te verkrijgen opnieuw te bemesten. Vooral zal men er aan moeten denken opnieuw wat stikstof te geven. Immers, met kali-enfos- forzuurmeststoffen is men meestal in het voorjaar nogal roijaal maar stikstof wordt in den regel voor het geheele seizoen te wei nig gegeven. Als het gras nu rykelijk gegroeid is, is de stikstof, zoo niet geheel dan toch voor het grootste gedeelte uit den grond verdwe nen, althans niet direct weer in zoo groote hoeveelheden en in zoo'n gunstigen vorm aanwezig is als wenschelijk is met het oog op de nog voorradige kali en fosforzuur. Het is daarom voordeelig na het hooien wat stikstof te geven. Dit kan men in ver schillende vormen doen. Een zeer goede stikstofmeststof hebben wij tegenwoordig in Ureum BASF. Deze meststof bevat niet min der dan 46 stikstof welke snel voor de planten ter beschikking komt. Ureum is als stikstofmeststof voor hooi en weiland ten zeerste aan te bevelen. Het kan worden uitgestrooid terwyi het vee graast. Het is volkomen onschadelijk voor het vee, dus al blijft er wat Ureum liggen, dat door het vee zou worden opgegeten, zoo hindert dit in het geheel niet voor de spijs vertering van het beest, wat in-de practtjk dan ook reeds bewezen is. Het door sommige zoo lastig genoemde „verweiden" van het vee wordt dus bij gebruik van deze mest stof minder noodzakelijk. Ziet U dus aan komen, dat er een tekort aan gras zal dreigen te ontstaan, zaai dan voor een tweede snede hooi 100 K.g. per H.A. of voor de naweide 75 K.G. Dit kan men, wat de naweide be treft, gedurende den weidetyd twee of drie maal herhalen. Door deze bemesting be vordert U een snellen grasgroei en krijgt U tevens gras van prima kwaliteit, d.w.z. gras met een hoog en licht verteerbaar eiwitge halte. Met medewerking van den heer C. Maas te Breukelen werd een proef genomen om na te gaan of een bemesting met Ureum op de naweide geldelijke voordeelen zou kunnen geven. Door den Rijkslandbouwconsulent Ir. G. K. van Daalen werden daarvoor twee gelijke perceelen uitgezocht. Deze perceelen werden gewoon met kali fosforzuur en stik stof bemest, zoodat in het voorjaar een Overreden. In de Paleisstraat te Amsterdam is Dins dagochtend een jonge vrouw of meisje door een vrachtauto van de gemeentetelefoon van haar flets geworpen en onder de wielen van de auto geraakt, die haar over het hoofd gingen. Het slachtoffer was onherkenbaar verminkt. De dood moet onmiddellijk zjjn ingetreden. Het lijk is per ambulance auto naar een der gasthuizen overgebracht. In den voormiddag was het de politie nog niet gelukt de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Bij het onderzoek door de politie hebben i verschillende ooggetuigen verklaard, dat de chauffeur van den vrachtauto de bocht te groot genomen heeft, zoodat hij op de linker helft van den rijweg is gekomen. Dit klopt hiermee dat het lichaam van het slachtoffer vlak bij het linkertrottoir lag. De politie heeft den vrachtauto in beslag genomen; bij onderzoek is de handrem wel, de voetrem niet in orde bevonden. Verdronken. B(j het baden in zee aan het stille strand waagde zich de 13-jarige Johanna P uit de van Ostadestraat te 's-Gravenhage, Maandag middag te ver in zee. Plotseling hoorde men haar hulpgeroep. Zij was door den stroom meegesleurd en kon het strand niet meer bereiken. Hierop heeft de 21-jarige J.S uit de Snelliusstraat alle pogingen in het werk gesteld om de drenkelinge aan het strand te brengen, hetgeen echter niet gelukte, zoodat het meisje verdronken is. Haar lijk is nog niet aangespoeld. Poging tot doodslag. De politie heeft Maandagavond in de Anna Paulownastraat te 'sGravenhage aangehou den den 23-jarigen fabrieksarbeider I. R. wonende te Delft. Deze heeft verkeering met de 23-jarige J. C. T., een Oostenrijksch meisje, dat in dienst is bij een familie in de Anna Paulownastraat. De twee geliefden hadden nogal eens ruzie en toen Zondagavond R bij haar op bezoek was, ontstond opnieuw on genoegen, dat in een vechtpartij eindigde. R. heeft zich daarbij zoo opgewonden, dat hy een scheermes trok en zijn meisje een tamelijk ernstigen wond in den hals toe bracht. De jongeling is hierop naar Delft ver trokken en vertoonde zich Maandagavond weer in de Anna Paulownastraat, waar hij aangehouden werd. Hij zeide daar te komen om te weten hoe zijn slachtoffer het maakte. Hij had in drift gehandeld, naar hy zeide en had het mes in den vyvervanhetHaagsche Bosch geworpen. Het mes is nog niet terug gevonden. Mej. T. was, hoewel zy veel bloedverlies had, gewoon naar bed gegaan. Den volgenden ochtend kwam de daad echter aan het licht en werd geneeskundige hulp verleend. De jongeman zal aan de justitie worden overgeleverd. De kleeren maken den man niet. Een avontuurlijke Haagsche, Men schrijft aan de N. R. Crt. De hedendaagsche mode in de haardracht maakt het den dienaren der wet in de uit oefening van hun ambt niet gemakkeiyker. Dit ondervonden Dinsdag j.l. politiemannen aan de grens te Nispen onder Roosendaal. By het nazien van de papieren van een als handwerker in blauw pak gekleed persoon kwam door een kleine slordigheid aan den hals een fijn bewerkt kantwerkje te voor- schyn. De handhavers van de wet bekeken den vreemdeling wat scherper en kregen wan trouwen. Marechausseee geleiden „hem" naar Roosendaal, waar men bleek te doen te heb ben met een 18-jarig meisje uit Den Haag, dat, in linnen werkmanspak gestoken, het ouderiyke huis was ontloopen en een avon- tuuriyke reis naar Parys dacht te maken. Zy is naar den Haag terug geleid. ONWEDER. Woensdagmiddag omstreeks half vier ont lastte zich boven Veenendaal een kort doch hevig onweer, waarby de bliksem in een grooten hooiberg sloeg. Door snel toeschie tende hulp kon de brand spoedig gebluscht worden. Een der zware roeden van den berg werd van boven tot onder finaal in tweeën gespleten. Verzekering dekt de schade. Men meldt uit Doetinchem: Tijdens een hevig onweer sloeg Woensdag middag de bliksem in de boerderij van S. De woning brandde totaal af, vyf varkens kwa in de vlammen om. Te Eexta, gemeente Scheemda, is Woens dag de boerderij van H. Reinders door den bliksem getroffen en afgebrand. Het voor gebouw is gedeelteiyk behouden. De moord in de De Riemerstraat in Den Haag. De aanhouding van S. Toen Dinsdagmiddag het stoomschip Volen- dam uit Amerika aan de Wilhelminakade te Rotterdam meerde, stond onder de menigte menschen, die vrienden en kennissen opwacht ten, ook de inspecteur der Haagsche politie M. J. v. d. Heuvel, met eenige rechercheurs. Nauwelijks lag de loopplank vast, of zij be gaven zich aan boord en arresteerden daar L. H. S., die verdacht wordt de dader te zijn van den moord op den ouden heer v. d. Stijl, op 24 Juli 1924 in diens woning aan de De Riemerstraat gepleegd. S. was eenige dagen na den moord reeds door de recherche aangehouden. Door een geval van overlijden was de familie S. een erfenis ten deel gevallen, waarin stak een post van een hypotheek, welke de overledene op het huis van den heer v. d. Stijl gegeven had. Toen de erfeniszaak uitgezocht werd, bleek evenwel dat de heer v. d. Stijl de hypotheek reeds ge heel afgelost had. De post was door een ver zuim open blijven staan. De notaris bevestigde deze verklaring. Het thans gearresteerde lid der familie S. bleef echter aan de juistheid van deze opgave twijfelen. Hij had daar geen enkele reden voor, maar het feit dat hij bij de Marine in Indië afgekeurd was wegens geestelijke afwijkingen, I verklaart niet alleen dit onbegrijpelijke feit. I Bij het onderzoek in 1924 werd bekend datj S. den heer v. d. Stijl over deze kwestie nogal eens lastig viel. Er was toen dus voldoende aanleiding om hem te verhooren. Temeer daar een in de kamer van den verslagene gevonden tramkaartje een kleine aanwijzing tegen hem was. Het kaartje was n.l. den avond van den vorigen dag afgegeven op een wagen van lijn 8 naar Scheveningen. S. werkte destijds als bordenwasscher in een groot hotel op Scheve ningen. Het lag voor de hand dat men den chef van S. ging vragen of de verdachte den dag van den moord op zijn werk geweest was. De chef verklaarde pertinent dat S. op tijd te werk gekomen was en den geheelen morgen het hotel niet verlaten had. Hij had hem meer malen aan het werk gezien. Op deze verklaring liep het spoor dood. Maand na maand is voorbijgegaan zonder dat men eenig houvast aan de zaak vond. Daar kwam in Januari van dit jaar een recher cheur uit Scheveningen terug met de bood schap, dat de chef, die destijds verhoord was, ontslagen werd, omdat... hij zijn personeel nooit controleerde. Onmiddellijk werd de man aangehouden. En nu hij toch ontslagen was bekende hij maar, dat hij destijds gelogen had. Hij had geen idee of S. op zijn werk geweest was. Hij had hem dien morgen niet gezien. De argwaan steeg. „Waar zit S. nu, was de volgende vraag. „In Amerika", rapporteerde al spoedig een rechercheur. De argwaan steeg nog meer. Men zocht en zocht.en vond hoe langer hoe meer aanwijzingen. De verslagene was gevonden met een koord om den hals. Vischkoord, werd aanvankelijk gezegd. Deskundigen hadden evenwel vast gesteld dat het behangerskoord was van een soort, die zeer zeldzaam geworden was. Het bleek dat S., nadat hij, afgekeurd, uit Indië terug kwam, een beetje behanger gespeeld heeft. In het touw lag een zeemansknoop. S. had gevaren Men vond in Februari twee koffers, die S. achtergelaten had toen hij naar Amerika ging. En in die koffers vond men: een kluwen touw van precies dezelfde soort als aan het lijk ge vonden was. Verder den sleutelring van v. d. Stijl en eenige sleutels. Toen in 1924 kwam vast te staan dat de sleutelbos van v. d. Stijl verdwenen was, heeft commissaris Kramer, rustig weg, het eene slot na het andere uit v. d. Stijl's huis op ver scheiden manieren mee naar het politiebureau genomen. In de koffers vond men sleutels, welke op deze sloten passen. Al informeerend vernam men verder dat S. voor zijn vertrek naar Amerika een gouden horloge te koop had aangeboden, dat volgens de beschrijving het horloge van v. d. Stijl moet zijn geweest. S. was na zijn eerste reis al in Amerika gedeserteerd. Hoe moest men in Amerika S. vinden? Het geluk diende. Hij werd ontdekt als hotelportier in New-York. De eerste ge dachte was: uitleveren. Maar deze omslachtige manier bleek gelukkig niet noodig: want S. monsterde al spoedig op de Voldendam. Hij zal niet weinig verrast zijn geweest toen hem in Rotterdam de boeien werden aangelegd. Hij is vandaag nog in politiehanden, maar zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de justitie worden gesteld. Omtrent zijn houding hebben wij niets kunnen vernemen. De politie verstrekte op verzoek der justitie alleen een sobere vermelding dat S. gearresteerd was. Conflict met smokkelaars. Een smokkelaar doodgeschoten. Uit Gennep wordt gemeld: In den afgeloopen nacht is er op de Duitsch- Limburgsche grens een conflict geweest tus- schen Duitsche commiezen en smokkelaars. Er is door de commiezen op de smokkelaars schoten, waardoor zekere H. in het hoofdis getroffen. In het hospitaal te Weeze is de man overleden. Doodslag. Een man steekt zijn vrouw dood. Een echtpaar uit de Westerstraat te Am sterdam, waarvan de vrouw 63 was en de man 48 jaar, had voortdurend oneenigheid. Maandagmiddag bevonden beiden zich in een café in genoemde straat, waar ze weer woorden kregen. Plotseling trok de man een mes en stak er zijn vrouw mee. Hij trof haar recht in het hart, met het gevolg dat de vrouw dood neerviel. Het lijk is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. De man is gearresteerd. Door een auto overreden. Maandagmiddag omstreeks halfzes fietste de 38-jarige echtgenoote van den aannemer van Aken uit de Kerkstraat in Wassenaar, na een bezoek aan haar zoon in het ziekenhuis te Leiden, nabij Zuidwijck in de richting Wassenaar. Zij wilde zich van den rijweg op het fietspad begeven, toen zij door een haar achterop komenden auto werd gegrepen en op slag gedood. Nader meldt men ons, dat de auto met zeer groote snelheid in de richting Wassenaar reed. hoewel de chauffeur krachtig remde toen hij bemerkte dat mevrouw van A. links uitweek naar het rijwielpad, kon hij de aanrijding niet voorkomen. Mevrouw van'A. werd over den berm, die rijweg en rijwielpad scheidt, op dit pad geworpen. De chauffeur was zeer onder den indruk en niet in staat, den auto verder te besturen, zoodat de inzittende mej. R. den wagen naar de garage den Deyl reed, waar hij door de Wassenaarsche politie in beslag werd genomen. De chauffeur werd aangehouden, maar na ver hoor heengezonden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Het lijk van mevrouw van A. is naar haar woning vervoerd. Vliegwiel uit elkaar geslagen. Geen persoonlijke ongelukken. Terwijl het bedrijf van de N.V. Reuvers houtzagerij, kuiperij en kistenfabriek te Oss in vollen gang was, sloeg Maandagmiddag plotse ling met donderend geraas het pl.m. 3000 K.G. zware vliegwiel in ettelijke stukken door het dak der machinekamer. Zware ijzeren balken werden uit den muur gerukt en verbogen. Zware stukken vlogen links en rechts. Een der stukken trof de woning van A. Bijkersma; het sloeg door het dak en den zolder en kwam terecht in de kamer, vlak bij een wieg, waarin een kind lag te slapen. Wonder boven wonder bleef het kind ongedeerd. Een ander stuk van het vliegwiél trof de op ongeveer 300 M. af stand gelegen tramrail zoodanig, dat deze af brak en totaal verbogen werd. Dakpannen en stukken hout liggen over honderden meters verspreid. De machinist keerde van het stookhuis terug en had den toegang tot de machinekamer ge sloten, toen het ongeluk gebeurde. Van de overige in de machinekamer aan wezige machines is niets beschadigd. Omtrent de oorzaak van het uit elkaar slaan van het vliegwiel is nog niets met zekerheid te zeggen. Onbewaakte overwegen. Men schrijft: Sinds een paar jaren heeft de mijnwerker bankwerker Joh. Putman te Kerkrade, Arn hemmer van geboorte, zich beziggehouden met de constructie van een apparaat, dat moest dienen om bij onbewaakte overwegen tijdig vóór het naderen van een trein, een alarm- (schel) en een lichtsignaal te geven, ter waar schuwing van het publiek en voorkoming, zoo veel als doenlijk is, van ongelukken. Enkele maanden geleden is Putman met de vervaardiging gereed gekomen, en door toe doen van den heer Ringelberg te 'Kerkrade hebben de Staatsmijnen voor een beproeving hun medewerking en steun verleend door het aanleggen van electrische kabels en de levering van benoodigde voorwerpen. Enkele weken geleden werden met het appa raat, dat niet grooter is dan 60 c.M., en dat aan de rails wordt bevestigd, reeds proeven genomen. Met de toen opgedane ervaringen werd rekening gehouden bij de volgende proef-1 één minuut den indruk, dat alles in elkaar nemingen, die Vrijdag voor en na den middag stortte. Ik begaf mij ijlings naar beneden om gehouden zijn op een der onbewaakte over- de twee man, die waren achtergebleven te wegen van den mijnspoorweg Nuth-staatsmijn waarschuwen. De hoos kwam over de brug- Emma. wachterswoning en over de villa van mijn Voor deze proef was nog al belangstelling.1 -- r>_.--<• Ofschoon in den beginne het toestel niet al te nauwkeurig werkte, voldeed het later aan de door den uitvinder gestelde verwachtingen. Een locomotief en een beladen trein reden over het apparaat, waarvan zoodra het contact krijgt met een wiel der locomotief, een hef- zware cyclonen, welke den Achterhoek teis terden. Nu is het gebeurde in deze gemeente niet te vergelijken met hetgeen zich onlangs in het Oosten van ons land afspeelde. De geruchten, die over de natuurverschijnselen nabij het Merwedekanaal liepen, waren wild genoeg, doch achteraf is gebleken, dat het zóó erg niet geweest is, van een teistering van Weesperkarspel is geen sprake en een bijzonder geluk is, dat niemand werd gewond. Toch is de schade erg genoeg. Verschillende boerderijen zijn, zooals men dat pleegt te noemen „deerlijk gehavend" en de groote ammoniakfabriek is er niet al te best afge komen. Alle getuigen, die wij gesproken hebben, gaven dezelfde lezing over het gebeurde. En deze kwam hier op neer, dat om vijf minuten over vijf de lucht plotseling zeer donker werd. Het had even te voren licht geonweerd en licht geregend. Plotseling werd onder aan de donker kere lucht een trechtervormige zak merkbaar. Naar mate de windhoos vorderde werd de lucht grijzer. Boven het Gijn te Weesper karspel gekomen begon de lucht, zooals de getuigen zulks uitdrukken, te warrelen en te- koken. Dit ging gepaard met een heftig gefluit en geloei. Het scheen alsof het trechtervormige aan hangsel nu en dan van de aarde opsprong. De warrelwind nam boomtakken, hooi, stukken hout en boombladeren mede en waar hij den grond raakte, richtte hij schade aan. Wat over het Oosten van ons land geschreven werd was door de bewoners van Weesperkarspel niet vergeten, zoodat dit natuurverschijnsel, zoo als vanzelf spreekt, angst en vreeze teweeg bracht. Bij het Gijn begonnen. Welke aanleiding er voor de hoos was om pas bij het Gijn in te grijpen is niet bekend. Om even over vijf streek zij loeiend over een boerderij heen en rukte er de pannen af. Dit was, den schrik voor de inwonenden daar ge laten, niet zoo heel erg. Doch minder goed verging het de boerderij van J. Th. Wouters, eveneens aan het Gijn gelegen. Hier-brak de wind in het voorhof een paar taaie groote notenboomen ongeveer vijf meter boven den grond af om vervolgens over de gebouwen te stormen. Het stroodak vertoont op verschil lende plaatsen gapingen en het is alsof een reus er in toomelooze woede de vuist in geslagen heeft. Merkwaardig is, dat de zijde van het dak, welke van den wind afgekeerd is, het nog veel erger te verduren heeft gehad. Over vrij wel de geheele lengte is het dak hier „geplukt". In wilde warreling werd het stroo meegenomen en het nestelde zich in de boomen, welke in de buurt staan. Het dak boven den stal verdween zoodoende over een aanzienlijke lengte en ver schillende voorwerpen in het aldus geteisterde achterhuis werden dooréén gekegeld. De pan nen sprongen met luid geraas in gruizels. Evenals in den achterhoek werd, zij het dan ook in het klein, de grilligheid van de hoos gedemonstreerd. Want vlak bij de woning en tusschen de vernielde boomen stond een hooi berg, die er.nog staat en niet het minst geleden heeft. Er vlak naast werd een boom gekraakt en verder op kwam een aangrenzend boerderijtje er ook minder goed af. Er werd hier een slachting onder de pannen aangericht. Een verschrikkelijk geloei. We hoorden een verschrikkelijk geloei en gegil, zoo vertelden de dochters van Wou ters. We hebben moeder toen gewaarschuwd omdat deze thuis was en zijn toen het land in- geloopen. De windhoos trok ons voorbij in de richting van Weesp." Dat klopt, want na zijn reis over een vlak veld, rukte de wind even aan het huisje van den bruggewachter bij het Merwedekanaal, het lood van de bekapping en een rechte rij dak pannen medesleurende. Vervolgens stak het noodweer het water over en belandde bij de groote ammoniak fabriek, die danig werd gehavend. De directeur, de heer Doyer, zeide ons het volgende: Het was over vijven en alle werk lieden hadden gelukkig de fabriek verlaten. Nog twee waren achtergebleven. Ik wilde mij juist gaan verkleeden, toen ik uit het raam kijkende de hoos, in den vorm van een donke ren zak zag aankomen. Het luchtverschijnsel rolde zich geheel op, zoodat ik dacht, dat wij zouden vrijloopen. Doch op hetzelfde oogen blik hoorde ik een donderend lawaai. Ik kreeg mede-directeur de heer M. Boissevain, die op het oogenblik buitenslands vertoeft, Later bleek mij, dat de villa er buitengewoon goed was afgekomen. De schade is hier beperkt tot eenige dakpannen. Het donderend geweld moet afkomstig ge- weest zijn van het loeien der hoos en van de boom, die even boven de rails uitsteekt, wordt instorting van eenige onderdeelen van dit ge- neergedrukt; op hetzelfde oogenblik wordt bouwencomplex. Zoo werd een groot gedeelte aan den overweg een schel in beweging ge-1 van de houten bekapping van het oude fabrieks bracht en begint een electrische lamp, rood gebouw medegenomen terwijl ook een gedeelte of groen licht uitstralend, te gloeien. Zoodra van het nieuwe magazijn deerlijk gehavend de trein is gepasseerd, wordt het contact ver- J werd." broken. Zooals gezegd: de proeven slaagden naar wensch en de uitvinder hoopt nu ook de Neder- landsche Staatsspoorwegen te overreden hem proeven te laten nemen. WINDHOOS OVER WEESPERKARSPEL. Ammoniakfabriek gehavend. Op het fabrieksterrein. Een kijkje op het fabrieksterrein bewees, dat de heer Doyer niet overdreven had. Over een groote lengte en breedte was de houten bekapping boven de fabrieksketels in het oude gedeelte weggeslagen. De restanten van het hout waren over het geheele terrein te vin den. Van het nieuwe gebouw, dat van cement WEESPERKARSPEL, 27 Juli. De ge-' is opgetrokken, werd de bedekking weggeslin-. dragingen van den wind zijn in de laatste jaren gerd en het interieur vertoont een schouwspel ten opzichte van ons land niet zachtzinnig te van kris-kras door elkaar liggend houtwerk, noemen. Men zij maar herinnerd aan de beide Er braken verschillende ruiten, en een balk, werd door de kracht van den storm op het dak van een hoog ainmoniakreservoir geslingerd, poch is het bedrijf er goed afgekomen. De nieuwe fabriek werkt ongehinderd door, ter wijl de oude Maandag a.s. weer geheel in be drijf kan worden genomen. Vitale deelen zijn niet beschadigd; o.l. brak een geestleiding, welke de nieuwe fabriek voedt. De schade bedraagt, naar de heer Doyer schatte, ongeveer 25.000. In dit gedeelte gelegen aan den Stammer- dijk vertoonde de hoos haar hevige kracht ook bij andere gebouwen. De boerderij van Rozen- I boom is er niet heelhuids afgekomen. De pan nen stoven in het rond, een boom werd afge broken en een hooiberg ontwricht. De sparren en zwaarden van den hooiberg braken en een gedeelte van het dakschild (de bovenbedek king) werd opgenomen en-vijf en twintig meter verder in den boomgaard geslingerd. De vrouw van Rozenboom, die op het binnenplaatsje aan het werk was, vluchtte het huis in. Nauwe lijks was zij er, of de wind sloeg een gedeelte van de deur achter haar stuk. Het hooi dwar relde hoog door de lucht en het kwam o.a. neer op het fabrieksterrein van de cacaofabriek van Van Houten, dat is ongeveer op 600 meters afstand. De aangrenzende boerderij van Portengen maakte voor den tweeden keer in dit seizoen kennis met de kracht der elementen. Onlangs sloeg er de bliksem in en wat men bezig was op te bouwen, werd in enkele seconden tijds door de hoos gesloopt. Hiernaast is gelegen de kweekerij „De Lelie" van de gebroeders Ger ritsen. Deze bevindt zich in de gemeente Weesp en had tijdens het laatste groote onweer van hagelslag te lijden. Ook nu zijn «S ditmaal echter door de windzuiging tal van ramen der broeikassen gebroken. Zoo zijn er nog verschillende kleinere be schadigingen aan te wijzen, alle veroorzaakt door de uit het Zuid-Westen aanstormende hoos. Deze is achter Weesp om "geweken; of zij verderop schade heeft veroorzaakt, was hier hedenavond niet bekend. De belangstelling uit den omtrek en ook later uit Amsterdam was vrij groot. Zelfs met mo torbootjes kwam men den toestand opnemen. Ten einde zich voor deze belangstelling te vrijwaren, heeft de directie der Ammoniak- fabriekj een hek voor den fabrieksingang laten timmeren. Wat een ooggetuige verhaalt. De werkmeester J. Geinmeke van de Am moniakfabriek deelde ons nog mede, dat hij met den timmerman Zwankhuizen juist de fabriek verlaten had en op den Stammerdijk liep, toen hij een auto meende te hooren aan komen. De mannen vernamen een luid gesnor, doch toen zij achter zich keken, ontwaarden zij de krinkelende wolkzuil in de lucht, waarop Zwankhuizen uitriep: „Gauw, berg je, daar komt een windhoos!" Hijzelf kon zich nog onder een boom in veiligheid brengen. Gem- meke echter wilde nog even doorloopen, doch werd op hetzelfde oogenblik tegen den grond geslagen, waarbij hij niet anders dan een pijn lijken arm opliep. Doch in datzelfde oogenblik zag hij ook, hoe de hoos de houten daken van de fabrieksgebouwen meenam, maar zich daar mede niet tevreden stelde, doch in den hooi berg der nabijgelegen boerderij van Th. Roze- boorn danig huishield. De hoos krinkelde om de kap van den berg; bossen hooi werden er uitgezogen en een eind verder in den boom gaard geslingerd. Trouwens, een poos later werd over de geheele omgeving een fijne hooi- regen waargenomen. Op hetzelfde oogenblik dat de hoos over de Ammoniakfabriek trok, werd het water in de slooten in de omgeving opgezogen en op som mige punten sloeg het tegen den spoordijk op. Verder trok de hoos over de weilanden en scheen geen verdere schade te zullen aanrich ten, doch de broeiramen van de kweekerij der heeren Gebr. Gerritsen, achter villa „Caspa- rus" van den heer D. J. van Houten Sr., wer- denjals veertjes opgenomen en in de lucht ge slingerd. Tal van ruiten kwamen in de boomen terecht. In Weesp is niets van de hoos bemerkt. Wel zag men de krinkelende wolkzuil aan de lucht en velen maakten zich bezorgd, vooral toen een deel van het uitspansel roetzwart werd, dat het stadje een „Borculo-ramp" te wachten stond, doch gelukkig werd daar in het geheel geen schade aangericht. Ook boven Gelderland. BARNÈVELD, 27 Juli. Hedenmiddag is de bliksem geslagen in een met 10.000 K.G. hooi gevulden berg van den landbouwer H. Boon, wonende op de hofstede „Het Espeet". Berg en inhoud zijn grootendeels in vlamirien opgegaan. Alles was verzekerd. Een jongen doodgeslagen. SITTARD, 27 Juli. Te Bom werd heden middag ongeveer 1 uur bij een hevig onweer de 14-jarige A. Mekels, die op het land met een paard werkte door den bliksem getroffen en gedood. Ook het paard werd gedood. Een oom van den jongen, die in de nabijheid werkte werd bewusteloos geslagen. Men meldt uit Hoogezand: Over het naburige Westerbroek is heden middag een windhoos getrokken. Verscheidene boomen werden ontworteld en een geweldige hagelbui bracht groote schade toe aan de land en tuinbouwgewassen. Koeien werden in de weide doodgeslagen. ZWAAR WEER IN HET NOORDEN. Te Klazieiiaveen werd de 16-jarige bakkers knecht B. Kamping in de ouderlijke woning door den bliksem getroffen en gedood. Zijn moeder en zuster w<l geslagen. Te Zuidlaren sloejl van Hotel Entinger. 9 tot boven gespleten. I schoolkinderen, die fl uitstapje. Gelukkig vl kwetst. WINSCHOTEN, 2I Groningen woedde hA weder. Te Eexta, genl bliksem in de boerdel leen een deel van hl houden. Het Persbureau vl boorn tijdens een hf deze streek woedde, in de boerderij van Si! De bewoners konden boedel ging totaal ver de tot den grond tc Ook in de omge\ Wartena, Boornbergi sum staan verschillet Een groote roggemof is totaal afgebrand. Onze corresponden dat ook boven Joure onweer gewoed heeft fl Linnema te Teroele Joure werden door d brandden geheel af. i GROOTE SLEEPORD ROTTERDAM, 27; nemen, heeft L. Smitj met de Britsche Adtj] voor het versieepen I thans aan een werf a is, en naar Singapore Dit dok wordt in fj totaal heeft men daM sleepbooten noodig. Ten einde deze b kunnen uitvoeren, he Sleepdienst een deel Wijsmuller overgenoi: ste zeesleepbooten de Jacob van Heem: rendsz", de „Brabar Deze booten werden 1921. De plannen de tijds ontworpen doo Wijsmuller. Waar het burêau V sten concurrent de b< daar heeft men in de te zien, dan het be onderneming. Want v het bureau Wijsmullei de schepen geen mat De moordaar Paulownastraat® De 23-jarige fabrielö die Maandagavond in is aangehouden, verda slag op zijn meisje, li justitie gesteld. Het scheermes, w pleegde en dat hij ze ben in den vijver v< is niet teruggevonde étui, waarin het me:| vonden. Een redd< De heer H. M. A. d lemsche Reddingsbrig den burgemeester va van het Carnegie fc wegens een goed ge» schippersknecht uit 1: Twee locomotievei De pers ni Uit Leiden meldt nl Dinsdagnacht om hl wegemplacement bij dj' twee locomotieven oi door deze dwars ov« staan en het opgaand Amsterdam geheel vj keer ondervond den j vertraging. Persoonli gebeurd. In afwijking met t stationschef te Leiden ingenomen standpunt de pers de gelegenh plaatse te begeven. chef ons mede geen bi de al of niet toelating te hebben ontvangen1 gelanceerde berichtei Haarlemmervaart hat' geven te besluiten bi: geen toegang meer aa Over de oorzaak afgeloopen nacht vern zijde, dat dit gewete verkeerde manoeuvrij eene locomotief trok de electrische geleid» i loconfotief een goeden Tegen de Men meldt ons, dat toenemen van de ,sJ Groningen het aanij wordt versterkt. In d; 1 zijn met 1 Augustus! onneerd; verder worl uitgebreid tot 4 (thfl 7 (3) enz.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 2