- Klpstat LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U Vacantie PUROL ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 23 JUL'I 192 7, 3 [r inbraak ge- ■sterhoff, hotel fzyn door den prongen. Door sleutel heeft :ast geopend, [borgen was. [et bankpapier Dr het grijpen [genomen dan raarin behalve [.entjes waren. v. B.eenige abroken trom- ^ruggevonden. a ontdekking LAR DE [De groothan- Lj3e Ged. Boter- |n vrouw naar daarna nog [•gebracht. Bij bemerkte hy Is, doch boven ongewenscbt achterkamer |n gehaald en uitgespreid. Jen bijouterie- |tolen. Verder loek gebracht Juurkast in de een blikken ^kapitaal van u, later in den gevonden. In Jerhoop, doch Qoedelijk zijn |eutel binnen- politiehonden êvenwel geen |uk gevonden. |isen. dersche gren- ber kort zijn gaarden naar [f vollen ga iierop wel be- |by" of er wor paarden in jldan later na tocht, waarbij [lagen. In de oben de kom- ■goed succes; |yd 57 stuks 1L BIJ een bus en Hedenavond i Aalsterweg een ernstig [yen personen [rond zijn. De „Felix", die I onderhoudt, fcogte van de I] toen plotse- iersonenauto vermijdeiyk. heer G. Bol geen letsel, tobus liepen I [ndingen aan Efolge van de 6-jarige Van bden aan het finhuis alhier en de meisjes pningen ver- de heer De RUIM. lannacht be- jhgenten, dat yan het lich tende in de den schipper prop een on- pt een partij Door vlug bmen. Waar doordat de een klein let ruim had geheel uit is omstreeks [traatweg ter aanrijding i een motor- Jvan den weg [van achteren beiden over motorrijder aan gelaat |orn binnen- met den EN DAG De 16-jarige [den grossier 1 moest litantie voor jl35. Na ont- en zich naar ■te daar een )cht hy een nieuw pak, hoed, schoenen en das en trok hierna met een vriend den Schiedamschedijk op. Het tweetal bezocht café na café en tegen den avond kwamen daarbij nog een paar meisjes. Om tien uur gelukte het de politie, den jeugdigen avonturier aan te houden. Hij was toen nog in het bezit van 37. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie yan vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. Gemengd Nieuws. AU BEN, GENTLEMAN-KOOVEB. Daar, waar tusschen het Doiran- en het Ochridameer, aan het snijpunt der drie lands grenzen van Griekenland, Joegoslavië en Al banië, de rivieren Tsjerma en Vistritza zich slingeren in de schaduw van den Godenberg Olympus, waar zich eindelooze pijnwouden uitstrekken en waar slechts weinige, duize lingwekkende bergpaden door het halfduister der bosschen leiden, daar is sinds jaren het koninkrijk van Ali Ben. In het Z. en N. wordt het begrensd door de straatwegen Saloniki- Verria Monastir en Skoplje-Gostivar-Dibra, en van degenen, die langs deze beide heerbanen in auto of rijtuig, te paard of ezel vreedzaam reizen, beft Ali Ben, een Mohammedaansch rooverhoofdman, zijn schatting, die hem en zijn getrouwen veroorlooft, een behagelijk leven te leiden. Een Atheensch medewerker van de „Hamb. Correspondent" vertelt over deze romantische figuur. Op den straatweg puft een volle autobus aan, het eenige snelle vervoermiddel in deze streken, snel althans zoover de vele gaten in den weg veroorloven. Vóór avondschemering moet men in Bitolje (Monastir) aankomen. Men passeert het ondoordringbaar pijnwoud. Plotseling ziet de chauffeur, op een scherpe bocht, een anderen auto voor zich, welker passagiers zijn uitgestapt en met eenige mannen in uniform onderhandelen. Op een gegeven teeken stopt de bus, een baardig, niet onsympathiek iemand komt naar voren, groet en zegt: „Ik ben Ben-Ali, de roover hoofdman en verzoek om den inhoud van uw portefeuilles." Een kameraad van den spreker treedt met de muts in de hand nader en begint met de collecte der onvrijwillige bijdragen. Een dame, die speciaal uit Athene hierheen is gekomen, om de schoonheid der oerwilder nis të genieten, stort den geheelen inhoud harer omvangTijke beurs in de muts en snikt daarby hartverscheurend. Geroerd zegt Alii „Maar huil toch niet, edele vrouw, er gebeurt u toch nietsl" „Kan ik anders dan huilen, als u al mijn reisgeld afneemt en ik niet eens naar Saloniki terug kan?" „Geef haar twee honderd drachmen", gelast de hoofdman, „zij zal weten, dat zij met heeren te doen heeft 1" Een geestelijke in ornaat komt naderbij, die een groote som gelds voor een in de nabijheid gelegen klooster bij zich heeft. Met zuurzoet gezicht grijpt hij in zijn borstzak, maar Ben Ali weerhoudt hem met de woor den s „Eerwaarde, u betaalt niets; met de geestelijkheid wil ik goed blijven, misschien heb ik in moeilijke uren nog eens uw troos tend woord noodig." En herademend steekt de dienaar der kerk het geld weer bij zich. Een Engelschman, wien het intusschen gelukt is, van zijn medereiziger te vernemen wat er aan het handje is, komt nu aan de beurt. Hij schijnt verbazend pleizier te heb ben, tast zielsvergenoegd in zijn zak en stort een stevig pak Engelsche ponden in de muts. Maar Ben Ali wordt onbescheiden, hy heeft bij vriend Tommy een uitpuilenden anderen borstzak ontdektéén flinke greep en hij haalt er een platina cigarettenkoker van enorme waarde uit. De zoon van Albion wordt bleek om den neus en smeekt sidde rend in zijn moedertaal om erbarming. De hoofdman, niets bevroedende van de waarde zijner vondst, is getroffen en geeft den vreemdeling zijn koker terug, waarop deze hem prompt een... kus geeft 1 „Good gra cious me!" komt het in verrukking over zijn lippen, „wat een keurige roovers hebben jullie hiergeeft mij zoomaar m'n kostbaren koker terug. En wat interessanti Hoever moet een Brit niet reizen om een echten rooverhoofdman te zien, en jullie hebt ze om zoo te zeggen voor de deur. Volgend jaar kom ik met een heel gezelschap van Cook terug; moeten allemaal den gentleman- rooverhoofdman zien!" Een reiziger probeert een pak bankbiljetten onder zijn zitplaats te verbergen. „Hoho!" klinkt het uit Ali's mond, „niet smokkelen daar! U geeft mij al uw geld en daarvoor schenk ik u uw kostbaar leven, gelijk over steken. Wat?" Weldra is nu het geheele gezelschap flnanciëel verlicht, zoodat niets zich meer verzet tegen een vervolgen der reis. Ali Ben stapt met eenige zijner ge; trouwen, die naar nu blijkt met bet geweer in den aanslag in de bosschen op de loer hebben gelegen, in den gereedstaanden auto en verzoekt den chauffeur, vol gas te geven in de richting van de Albaneesohe grens. In dolle vaart gaat het zoo een paar kilometer, mo dwingt Ali den chauffeur met dreigende revolver, den auto in het moeras testuren, en als de wagen absoluut vastgeloopen is, krijgt de chauffeur een flinke fooi en ver fijnen de roovers in het woud. Zes maanden geleden passeerde het vol gende in een Joegoslavische zagerij aan den weg Saloniki-Verria-Monastir, een onderne ming met zetel te Belgrado. Om tien uur 's morgens wordt aan de deur van de direc teurskamer geklopt. En binnen komen vier zwaar-bewapende mannen, aan hun hoofd de den directeur reeds bekende Ben Ali. De directeur snapt de zaak direct, inviteert de heeren om plaats te nemen. Zij bedanken, bedanken ook voor geoffreerde sigaren, maar dringen wel den directeur naar een zijvertrek, waar de brandkast staat. Het praatje, dat de kassier met de sleutels vandaag afwezig is, vindt doove ooren. „Doet er niet toe", zegt Ali Ben, „u hebt hier zeker wel sloten makers, die de kast in hoogstens een kwar tier openkrijgen; anders...." en de hoofd man speelt veelzeggend met een revolver. Eenige minuten later boren de beste sloten makers der onderneming onder leiding van een meesterknecht aan de brandkast, terwijl de bandieten zich bij een goed glas samos onledig houden. Het werk gaat langzaam, niaar na een half uur is de kast geopend. Den inhoud haalt Ben Ali tegen behoorlijke kwitantie naar zich toe; het is 800.000 drachmen. Daarna bezoekt hij het kleeding en levensmiddelenmagazijn, om zich en de zijnen nieuw te equipeeren. Vriendelijke dank, en de firma houdt zich aanbevolen 1 Eer de gendarmerie komt zyn de roovers allang op Griekschen bodem. En een nieuw proces-verbaal verrijkt de stapels, die verrezen zijn boven de euveldaden van Ali Ben en zyn Geen wonder, dat alleen aan Grieksche zijde een bedrag gelijk aan 50.000 gulden is uitgeloofd voor dengeen, die Ali Ben dood of levend aan de politie uitlevert. DE ROMAN VAN EEN ARM ACTRICE-KIND. Millionnaire en gravin. Eenige maanden geleden wasWeenenvol van de geschiedenis van een fortuinlijk jong meisje, dat door een merkwaardige wending van het lot van diepste armoede tot glans en rjjkdom was gekomen. De heldin van dezen levensroman speelt thans als eischeres de hoofdrol in een proces voor de rechters der Oostenrijksche hoofdstad. Minna Heil is de dochter van de actrice aan het Hof burg-theater A dele Hell, die indertijd een verpletterende nederlaag leed tegen haar rivale, de hoogbegaafde Charlotte Wolter, en toen besloot, het tooneel voorgoed vaarwel te zeggen. In de society-kringen fluisterde men toen, dat niet alleen gekrenkte actrice-trots, maar ook een liefdesgeschiedenis Adele Heil tot haar stap had bewogen. Eensentimenteele verwikkeling met een Portugeeschen diplo maat, wien zy een viertal kinderen schonk, speelde door dit leven heen. In 1923 stierf Adele Helle en liet haar kinderen, onder wie de jonge Minna, in de armoedigste omstan digheden aGhter. Op zekeren dag kwam toen opeen3 een bericht binnen, dat een alge- heelen ommekeer in Minna's situatie teweeg bracht. Haar vader, de diplomaat, was met nalating van een reusachtig vermogen te Lissabon overleden en daar hij ongehuwd was, kwam heel zijn fortuin aan zijn na tuurlijke kinderen. Minna reisde onmiddel lijk naar Lissabon, wa^r haar een nieuwe verrassing wachtte. Zoowel zy als haar broe der waren vóór den dood van hun vader geadopteerd, zoodat zij ook diens adellijken titel, dien van graaf en gravin, verwierven. Beiden wonen thans te Lissabon. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. (Adv.) immensen afstand langs een der drukst be reden routes van Frankrijk moederziel-alleen lieten afleggen? Het is onverantwoordelijk 1 Drama uit jaloezie. Te Par(js woonde een jong echtpaar de man was een Zwitser samen met de moeder van de vrouw. Het huwelijk was ongelukkig door de jaloerschheid van den man, waarvoor geen aanleiding scheen te bestaan. Langen tijd hebben de man en de vrouw gescheiden geleefd, maar de man was van zijn vrouw blijven houden en Zondag hebben de echtgenooten zich verzoend, de man zou ook weer by zyn schoonmoeder komen inwonen. Gisteren was echter de goede verhouding reeds weer verstoord, de man werd opnieuw door ziekelijke jaloersch heid gefolterd. Na het noenmaal verzocht hy zijn schoonmoeder even een boodschap voor hem te willen doen. Toen de vrouw na tien minuten terug kwam vond zij haar dochter en haar schoon zoon dood. Uit een briefje bleek dat de man zijn vrouw had doodgeschoten en daarna zich zelf van het leven had beroofd. Uit jaloerschheid. Een aardige keukenmeid. Een meneer en een mevrouw te Parijs hadden een nieuw keukenmeisje gekregen: een juweel. Ze kookte uitstekend en was ook zeer genegen eenig huiswerk te verrichten. Eergisterenavond was echter het diner min der smakelijk uitgevallen; de saus, waarin de kreeft was toebereid smaakte erg bitter. Na tafel drong het keukenmeisje bijzonder sterk er op aan, dat meneer en mevrouw koffie zouden drinken. Waarvoor beiden be dankten en naar bed gingen, 's Nachts werd mevrouw dood ziek wakker; meneer snurkte als een os, bepaald heel veel erger dan in gewone nachten en tevens hoorde mevrouw een ongewoon geluid in de voorkamer. Ziek als zij was ging zij toch kijken en zij vond er het voortreffelijke keukenmeisje, dat ge makkelijk een uitvlucht vond om haar onge wone aanwezigheid op dat uur in dit ver trek te verklaren. Toen meneer en mevrouw den volgenden ochtend opstonden, heel katterig allebei, waren zij wel verbaasd, dat het j uweel zich niet vertoonde en gekker was, dat ook de slaapkamer der dienstbode leeg was. Alras bleek, dat meneer en mevrouw bestolen waren en niet met zoo'n heel klein beetje ook, want er bleek voor meer dan twintig duizend frank aan zilver en linnen te zijn verdwenen. En de saus van de kreeft, die wat bitter was geweest, bleek een flinke dosis van een niet ongevaarlijk verdoovings- middel te bevatten. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het juweel van een dienstmeisje vrijwel den geheelen dag van het kreeften-diner met een taxi bezig was geweest te verhuizen, d.w.z. de bezittingen van meneer en mevrouw in herhaalde taxi-ritjes naar een totdus ver nog onbekend adres over te brengen. DE KROKODIL ALS BIOSCOOP BEZOEKER. Boeaja's te Medan. Over het algemeen heeft Medan niet te klagen over te veel last van wilde dieren, die voor mensch en dier gevaarlijk kunnen worden. Een enkele platgereden slang op het asfalt maakt niemand meer ongerust. We schijnen nu echter bezoek te krijgen van krokodillen, schreef de „Deli Crt." on langs. Dezer dagen werden er drie op het achtererf van den hoofd-administrateur van de Deli-Maatschappij gesignaleerd. Eén flinke groote en twee kleinere, van een meter lengte ongeveer, die neiging schenen te ver- toonen om wat, in het kippenhok te gaan stoeien. Toen er liefhebbers arriveerden, die dat door eenige goedgerichte schoten wilden voorkomen, waren de gasten verdwenen. Later kwam er een terug en een politie - opziener had het geluk, het beest neer te Vóór het evenement van 1923 had Minna een vrij huwelijk aangegaan met een Weensch koopman. Deze verhouding was in September 1926 ontbonden, en plotseling hoort de Ween- sche openbaarheid nu opnieuw van de fantas tische figuur van Minna Heil door een proces, dat de jonge vrouw tegen haar voormaligen levensgezel is begonnen wegens huisvrede breuk en diefstal. Hjj had n.l. met behulp van eeu slotenmaker Minna's woning te Weenen laten openen en er een aantal voorwerpen uit hun beider echtelijken tyd uit meegenomen. De bekl. begrijpt, naar zeggen van zijn advo caat niets van de betichting, omdat hij in dertijd, instede van in onmin, in groote in nigheid afscheid van Minna heeft genomen, die beloofde spoedig naar Weenen terug te keer en en dan ook wettelijk en kerkelijk Diet hem te huwen. De echtelijke woning was slechts voorloopig ontruimd en hy had ln volkomen goede trouw gemeend, ze weer te kunnen betrekken en over zyn eigendom men aldaar te kunnen beschikken. Society-Weenen volgt deze affaire met de grootste belangstelling. Eon zesjarig jongetje fiets alleen van Diepe naar Parys. Een Fransch jongetje van zes jaar, René Dalboz, heeft het stoute stukje bestaan, van Dieppe naar Parijs te fietsen, en wei in nog zestien uur. wirfü? haaie Prestatie, die de oogen der sport- reid op het ventje zal vestigen. Maar wat zoggen van ouders, die hun zoontje dezen Een dag daarna werd de politie gewaar schuwd, dat er weer zoo'n beestje op de helling achter de Deli-bioscoop zat, hoewel het bureau voor de plaatsbespreking nog niet geopend was. De jacht, op het dier gemaakt, leverde niets op. Het verdween in de diepte en kwam niet meer te voorschyn. MENSCH OF AAP? Ontmoeting in het oerwoud. De heer A. H. W. Cramer, Cult. My. „Ko- rintji", Moearalaboe, S. W. K., schreef aan het „Soer. Hbld." dd. 19 Mei; Gisteren met een myner boschkappers door het oerbosch gaande langs een oud voetpad van rottanzoekers, zag ik op een gegeven moment op ongeveer 10 meters voor ons uit een menscheiyke gedaante op springen, welke met ongelooflijke vlugheid er van door ging langs een vrjj zware hel ling van een ravyn. Eerst denkende met een onzer eigen koelies, dan wel met een ver dwaalden rottanzoeker te doen te hebben, bedacht ik toch direct weer, dat er voor een dergelijk persoon geen aanleiding bestond om zich zoo snel uit de voeten te maken, en ik ging daarom met my'n geleider on- middeliyk de gestalte achterna langs een reeds vroeger door ons gemaakt voetpad. Myn geleider, die me spoedig een eind vóór was, zag toen zéér duidelijk een betrekkelijk klein manspersoon met zeer lange haren, bijna zwarte huidskleur en poedelnaakt, doch zonder eenig wapen of wel gereedschap in zyn handen. Ook ik zelf zag positief,, dat het een mensch was, zij het dan ook, dat hy in no time uit het gezicht verdwenen was. Nog geruimen tyd hebben we de voet sporen (betrekkelijk klein, doch beslist van een mensch) gevolgd, doch uit vrees van in het bosch te zullen verdwalen, en het vergeefsche van een verdere vervoiging in ziende, keerde ik terug. Mijn boschkappers, wien ik mijne ont moeting mededeelde waren echter niet by- zonder verrast en beweerden, dat deze zoo genaamde „orang item" (zwartmenschen") van de andere zijde van de Korintji komen, waar zij geheel als dieren in het bosch leven. Of wij hier nu echter met een z.g. „orang pendek" („kortmensch") hebben te maken gehad, zal wel onopgehelderd blijven; doch opvallend klein was de door ons geziene persoon niet. Het „Soer. Hbld." teekent hierby aan: Het is natuurlijk duideiyk, dat men een aap heeft geziendat mén zich zou vergissen met een Koeboe die overigens niet zoo donker zyn moet uitgesloten worden ge acht, gesteld dat Koeboes zich in die con treien zouden vertoonen. INGEZONDEN MEDEDEELING Speciaal HOEDEN en PETTEN VOOR BLK Z'N KOUS hoek Pannekoekstraat. ROTTERDAM - Sport- en Reispetten vanaf I 0,75 Lakenpetten, kleurhoudend vanaf f 2,50 Gleufhoeden, nieuwste kleuren v.af f 2,75 Stijve Hoeden vanaf 1 I 2,95 Hooge Hoeden vanaf t 7,90 De vliegtocht van Van Lear Black. De Koninklijke Luchtvaartmaatschappij heeft het volgende telegram d.d. 20 Juli uit Aleppo ontvangen! I Wij verlieten Basra om 4 uur's ochtends en kwamen om 8 uur in Bagdad aan, waar wij uwe aan ons gerichte telegrammen in ontvangst namen. Wij vertrokken om 10 uur uit Bagdad en arriveerden om 4 uur te Aleppo. Indien wij geen verder oponthoud onder vinden, komen wij Zaterdag om 4 uur in Amsterdam aan. Alles wel aan boord, De heer Van Lear Black heeft het volgende aan de K. L, M. geseind: Uw telegram heb ik' ontvangen by ons korte oponthoud in Bagdad hedenmorgen. Het zal mij zeer aangenaam zijn naar Am sterdam te komen. De vliegtuigbestuurders deelden my mede, dat zij rekenen dat de aankomst op Zaterdag zal geschieden. %y zullen probeeren zooveel mogeiyk op den gestelden tyd van 4 uur aan te komen. Zij zullen u nog tevoren het uur van aankomst seinen. Ik heb een prachtige vlucht gehad. Wij genieten allen een uitstekende gezondheid en verheugen ons, de ménschender K.L. M. terug te zien. EEN NIEUW TREILER-TVPE. Voorzien van een koelinrichting. Men schrijft ons: De Duitsche Reichstag heeft kortelings de middelen gevoteerd, benoodigd voor den bouw van een nieuw type treiler met een complete koelinrichting. Het schip wordt door de Deut sche Werke gebouwd en zal na oplevering door deze werf geëxploiteerd worden door één der grootste Duitsche „Hochsee-Fischereien" Tot dusver had het Duitsche trawlerbedrijf ernstig te lijden onder de concurrentie der Engelsche en Scandinavische treilers, wier basis zooveel dichter gelegen is bij de visch- gronden in de Witte Zée en nabij IJsland. Maar al te vaak waren de Duitsche treilers door ongunstig weder overvallen, verplicht de vangst te staken voor zij den last hadden, daar zij met het oog op den beperkten tijd, gedu rende welken de op gewone wijze- door ijs ge koelde visch kan worden bewaard, niet lang van huis konden blijven. Zulks was mede oorzaak dat vaak groote hoeveelheden visch niet ter markt konden worden gebracht, daar de visch niet in voldoend verschen toestand kon worden geleverd. Ten einde deze bezwaren op afdoende wijze te ondervangen zal de visch aan boord van het thans geprojecteerde treiler-type volgens het Ottesen-procédé onmiddellijk na de vangst worden bevroren. Na langdurige proeven is het namelijk gelukt een Ottesen-vriesmachine te construeeren, die alle voordeelen bezit van de bestaande Ottesen-installatie voor vries huizen en die tevens geschikt is om dienst te doen aan boord van trawlerschepen. Na de vangst wordt de visch onmiddellijk volgens soort en grootte gesorteerd en verpakt in met zout water gevuld fust. Dit laatste wordt in de vrieskamer bewaard totdat de visch bevro ren is, terwijl het zoute water in vloeibaren toestand blijft. Het zoutgehalte van het water en de temperatuur in de vrieskamer worden op zoodanige wijze geregeld dat de visch geen zoutdeelen kan opnemen, zoodat geur noch smaak worden aangetast. Vervolgens wordt de visch uit het fust verwijderd, gewasschen en geborgen in de koelruimten van den treiler. Deze koelruimten zijn behoorlijk geïsoleerd en de temperatuur wordt voortdurend op enkele graden beneden het vriespunt gehouden. In deze koelruimten blijft de visch onbepaalden tijd goed en kan zij derhalve na lossing direct op de veiling worden gebracht of wel aan vrieshuizen worden afgeleverd. De op deze wijze geconstrueerde trawler is grooter dan het tot dusver begruikelijke type en wordt van een Dieselmotor voorzien, ter wijl de tanks berekend zijn op een kwantum dieselolie, dat voldoende is voor een reisduur van 45 dagen. Ofschoon de aanschaffingswaarde uit den aard der zaak belangrijk hooger is dan die van het bestaande type, is men in bevoegde krin gen van meening, dat de voordeelen ruim schoots tegen het nadeel der hoogere bouw prijzen opwegen. Allereerst zal het thans mogelijk zijn de ruimen geheel te vullen voor aleer de thuisreis aanvaard wordt, zoodat uit dezen hoofde hoogere besommingen gemaakt kunnen worden. Bovendien zullen dank zij de goede hoedanigheid der visch betere prijzen kunnen worden bedongen, terwijl ten slotte bij geringen aanvoer de bevroren visch bij opbod kan worden verkocht. Ook voor het Nederlandsche visscherijbe- drijf is deze ontwikkelingsphase in den treiler- bouw van belang. Blijkt het thans geprojec teerde type aan de verwachtingen te voldoen, dan zal men met dezen nieuwen vorm van concurrentie rekening dienen te houden en zal het voor onze treiler-reederijen zaak zijn na te gaan of ons nationale bedrijf door toe passing dezer jongste technische vinding wel licht in nieuwe banen kan worden geleid. EEN HUWELIJK UIT VERLEGENHEID. Helen Wainwright, een Amerikaansche be roepszwemster, heeft de ontbinding aange vraagd van haar huwelijk met den organist van een bioscooptheater te Oklahama. De oor sprong van dit huwelijk was niet bepaald gewóón te noemen. Miss Wainwright maakte een tijdje geleden een tournée met de vermaarde Kanaalzwem ster Gertrud Ederle door de V. S. Op een avond plaagde Gertrud haar met den jongen organist George Leonard Holland, met wien zij verscheidene malen gezien was. Óm Gertrud te troeven, kocht Helen Wainwright toen in een kwartjesbazar een trouwring, dien zij op en achter het tooneel droeg. De directeur van het theater zag dat en, in de veronderstelling dat miss Wainwright ge trouwd was, vertelde hij het groote nieuws aan het geheele gezelschap, dat bij de volgende voorstelling, naar landsgebruik, voor de ge- improviseerde actrice rijst strooide! De bladen te Oklahama drukten nu roman tische histories af van het „huwelijk" en zelfs van de kennismaking tusschen de jongelui, en om nu aan den kletspraat een eind te maken, nam de veelgeplaagde een kloek en natuurlijk verkeerd besluit, en trouwde den haar opge- praten jongeling, alleen om hem twee uur na ,de plechtigheid in den steek te laten: hij was ook zoo bar verliefd en vervelend! De bruidegom is allang weer aan zijn mu ziek en Helen Wainwright zwemt reeds weer. Maar ook van dezen formeelen huwelijksband heeft zij al meer dan genoeg. IS KUSSEN STRAFBAAR? Een Siciliaansche bagageklerk meende van niet. Te Ravenna is dezer dagen uitspraak gedaan in een proces, dat door personen van beider lei kunne in Italië met meer dan gewone aan dacht is gevolgd. Wat toch was het geval? Twee jaar geleden kwam een knappe jongevrouw aan het station tej Riccione haar achtergelaten bagage afhalen. De bagagebeambte, een vurige Siciliaan, was zóó onder den indruk harer schoonheid, dat hij haar omhelsde. Hij had echter blijkbaar niet opgemerkt, dat de dame vergezeld werd door haar echtgenoot, die zich geen oogenblik bedacht en de kus van den beambte met een welgerichten kaakslag beantwoordde. Daar mede niet tevreden, diende hij een aanklacht in en er ontstond een proces. De rechtbank sprak den kusgragen beambte echter vrijIn Italië, zoo overwoog het vonnis, is de kus een gebruikelijke vorm van begroe ting, zelfs waar het een lid van het andere geslacht betreft en derhalve niet strafbaar. Als gevolg van deze uitspraak vreesde men een kusepedemie onder de Italiaansche baga geklerken en er werd hooger beroep aange- teekend. Twee jaar lang bleef de zaak slepende, maar thans heeft het Hof van Ravenna eindelijk uitspraak gedaan. En het Hof gaf als zijn oordeel te kennen, dat de klerk zijn boekje te buiten ging, toen hij de dame zoendemaar de overtreder kreeg geen straf omdat het Hof hem niet wilde laten boeten voor een kus, die zoo lang geleden gegeven was. DE ZEGEN VAN HET LEENEN. Mellon, Amerikaansch minister van finan ciën, verdedigt de by na paradoxaal klinkende bewering, dat leenen een zegen is vooreen land; want door te leenen geniet het 't ver trouwen van het andere land, dat zijn geld schieter geworden is; door de leening ont staat er tusschen de beide landen een be langengemeenschap, welke aan het land, dat om de leening gevraagd heeft, ten goede kan komendaarom is het voor de Duitschers honderdmaal meer waard regelmatig de Dawes-annuïteiten te betalen dan de steun der buiten]andsche, geldschietende geldmark ten te verliezen. Dit doet ons denken aan de lofrede, welke Rabelais reeds vierhonderd jaar geleden zyn Pantagruel, koning der dorstiyders, die liever vlooi- dan praatstof op de lippen had, over den zegen van het leenen in den mond legde hij die aan U leent aldus de natte voorlooper van den drogen Amerikaan spreekt goed 1 van U, opdat het U welga en hij kans heeft zyn geld van U terug te krijgen; hy zalU helpen om zichzelf te helpen hij zal U 'pryzen om Uw crediet te verhoogen, zooals vroeger de slaven zorgden voor het lange leven van hun meester, omdat zy met zijn dood werden verbrand. Als de menschen niet leenden, zou het leven een hel zijn. Bovendien is niemand zoo rijk of hij is wel- eens iets schuldig, en niemand is zoo arm, of hij is wel in staat een ander een dienst te bewijzen. Over veertig jaar. Een medewerker van de Figaro heeft van zijn achterkleindochter dezen brief ontvan gen, die van 5 Juli 1967 is gedagteekend. Beste grootvader, Ik heb een heel prettige reis gehad en daar u mij vraagt hoe alles gegaan is, kom ik u dat in één woord vertellenuitstekend. Ik ben om acht uur 's ochtends uit New- York vertrokken met de Kolonel-Lindbergh, een 30,000 P.K. watervliegtuig, dat honderd en-twintig passagiers kan vervoeren. Het vliegtuig ligt heel vast, stoot heelemaal niet, ook niet wanneer het opstijgt van het water. Het gaat byna vertikaal naar boven. Er was een heel aardig gezelschap aan boord, een kleinzoon van Mussolini, de nieuwe gezant van Zwitserland bij den keizer van Rusland, e.a. Ik heb me geen oogenblik verveeld en eigenlyk heeft men daartoe ook niet den tijd. Ik kwam vier-en-twintig uur en tien minu ten na mijn vertrek uit New-York te Parys aan. U weet, dat er drie drijvende eilanden liggen aan de route, die het vliegtuig neemt: het eerste op 800 kilometer van het ver trekpunt; het tweede in het midden van den Atlantischen Oceaan en het derde op korten afstand van de Iersche kust. Het eerste is een soort mooie Amerikaansche villa. Men kan er gaan koffiedrinken en er is een orkest, dat zeker zoo goed is als dat van het Com modore te New-York, waar ik iedere week ga dansen met vrienden, die daarvoor expres uit Honoloeloe overkomen. Het vliegtuig neemt inmiddels benzine in direct uit het benzine-schip, dat sedert een week de vroe gere met reclames bedekte reservoirs ver vangt, die zoo leelyk waren en bepaald mis stonden in het zeelandschap. 's Avonds om zeven uur diner op het Mid delste Eiland en den volgenden ochtend, ter wijl men slaapt in de uitstekend ingerichte, kleine hutten, gewiegd door het geronk der motoren, neemt het vliegtuig voor het laatst benzine in. Vanochtend om zeven uur vlogen wy langs het monument voor Byrd, bij Ver- sur-Mer en om tien minuten over achten stapte ik uit voor het Trocadéro. Als ik be denk, lieve grootvader, dat u in een open rijtuig van Le Bourget kwam! Op deze manier is reizen heerlijk, al is de Kolonel-Lindberg niet het allerlaatste type. Het vliegtuig is ingericht volgens de mode van 1935, pm je slap te lachen en het heeft maar honderd en twintig plaatsen, terwijl de Overste Byrd er twee honderd heeft met een danszaal, waarvan de automatische sta biliteit gewaarborgd is. Den volgenden keer zal ik dan ook de Byrd nemen. Als mijn kleine tweedekker in de garage was geweest, was ik u al komen op zoeken, maar moeder heeft hem genomen om haar armen te bezoeken. Ik zal dus den métro Parys-Orleans maar nemen, omdat u te Orleans per slot maar op een half uur af- stands van Passy zit. Het schijnt, dat er in de Beauce dit laatste jaar óngeloofelijk veel gebouwd is, overal staan huizen van gewa pend beton. Tot spoedig dus, lieve grootvader; even een paar broek-rokken bestellen en wat pijpen inslaan en dan kom ik naar u toe. Geeft u zich geen moeite voor de cocktails; ik heb mijn eigen mengsel. Helen. VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Denk er aan, vooral nu het vacantie tijdperk is ingetreden om op uitstapjes, fietstochtjes enz. geen on gekookte melk te gebruiken. Menig reiziger is aangetast geworden door typhus door het drinken van zulke melk. GEZONDHEIDSRAAD. Opleiding van kraamverzorgsters en van bakers. De Gezondheidsraad deelt mede, dat zede- ïyke lichamen, welke zich bereid willen ver klaren, de opleiding van kraamverzorgsters of van bakers ter hand te nemens volgens het programma, door de Staatscommissie Inzake kraamhulp ontwikkeld en neergelegd in haar rapport, hetwelk voor f 0,20 bij den boekhandel v/h Gebr. BELINFANTE, te 's-Gravenhage verkrijgbaar is gesteld, ver zocht worden,'hiervan kennis te geven aan den secretaris van bovengenoemde Staats commissie, arts J. A. PUTTO, Inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. Kuyperstraat 8, 's-Gravenhage. ONTSPANNINGSHOEKJE. Crêpe de chine. In een manufacturenzaak verscheen dezer dagen een boertje, om voor z'n vrouw in- koopen te doen. Toen de vriendelijke ver koopster hem naar z'n wenschen vroeg, bleek hy echter helaas vergeten te zyn, welke stof hij hebben moest. „Moest het misschien satin zijn?" vroeg de yverige verkoopster, om hem op weg te helpen. „Nee", antwoordde het boertje. „Of voile misschien, gabardine of pope- line?" „Nee", zuchte het boertje, z'n zwakke her senen pijnigend, „'t was zoo iets as krepiert det swienl"

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3