Tandarts KROS Stoomwasscherij Boerenleenbank 1.104 roeien V.l.) (LAND |R en ERWTEN WINKELHUIS en ERWTEN eiken Donderdag Tan 9 to! 2... „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommeisdijk WOENSDAG 20 JULI 1927 w. HEIMBURG DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. 41) Fietstochten Ingezonden Stukken. kavel 22 van 4 perceelen en p27 te aanvaar- tej. Wed. J. van 11927, des voor- I) te Stellendam, lerceelen Tarwe, Tie onder Stellen- rachts- en Hals- fcn heer D. Goed- by veiling en 927, bij afslag, |ht uur (z. t.) te herberge van n- en Winkel- Ten veizoeke 127, des avonds Island ten her- [Tarwe, Have]1 van diverse ER SLUYS. avonds 7 uur i het café van hre verkooping Achthuizen. heer C. van galathee onder ceel Gerst van Iraadt, in den [lemeente Den hen dreef. jCKERMAN. .927 by Inzet ^7, by Afslag ur (Zomertyd) Prnis-. I' van een Huis [lisschersstraat I van den heer BUUREN. US 1927, ten Jis Pollemans pj willige Ver sagens, ploe- |stroosnijder, en hetgeen glen aangebo- xERMAN. J des avonds lel Meyer te l7an Tarwe, In Eigenhei- |ke van den der deOost- [erzoeke van BUUREN. EIGEN jeen wereld- 1 moet heb- gringen van- ~i in de fuik zyn naam is Joseph Gueule. Op het politie bureau was hy by zonder openhartig. Hy zei: De laatste negen jaar heb ik voortdu- rend stukken van een halven, één en twee franc gemaakt en die bij 200 francs per dag in omloop gebracht. My'n werkwyze is heel eenvoudig. Ik verzamel het lood van flesch- capsules, pers het samen, maak er munten van, en geef den stukken een bronskleur. Dit proces is van mijn eigen vinding. En fier haalde hy eenige 'dergeiyke mun ten uit zyn vestzak. Kijk maar eens, zien ze er niet prachtig uit? Toen de politie Gueule's „munt" bezocht, vond ze daar 7000 valsche geldstukken. Uit zijn zakken kwamen 17.000 francs in (echte) bankbiljetten. U ziet, sprak Gueule eenvoudig, het is een winstgevende zaak. EEN NIEUW MOTIEF TOT SCHEIDING IN AMERIKA. Eenige dagen geleden heeft rechter Graham van het hof van San Francisco, uitgemaakt dat een echtgenoot die in onzen tijd zyn vrouw verplicht, lange rokken en zwarkatoe- nen kousen te dragen, niet den naam van echtgenoot verdiend. En daarom heeft hy de echtscheiding toegestaan, welke geëischt was door mrs. Mabel Walls, de vrouw van een handelsreiziger, die aan zyn arme wederhelft „een code van onmenschelijke kleedwijze" opdrong. Het bericht uit New York, dat de vermel ding van dit vonnis bevat, zegt nog dat de rechter in zijn samenvatting van de zaak heeft verklaard: Een man die zijn vrouw dwingt om te lange rokken en dikke kousen te dragen, ter wijl al haar zusters in luchtige en korte kleedy rondloopen en doorzichtige kousen dragen, verdient geen vrouw te hebben." ELK VOOR ALLEN. Wanneer we zitten in de rustige intieme beslotenheid van ons gezin, van onzen fa miliekring, waar we ons kunnen geven zon der misverstaan, zonder veroordeeld te wor den dan komen zoo dikwyls allerlei strijd vragen ons bestormenkomt de wensch bij ons op, den kring om ons heen te sluiten en neerdrukkende gedachten, pijnlijke in drukken te - weren met alle kracht. Zeer zeker moeten wy soms een tooverkring trekken om onze intimiteit, teneinde daar binnen in evenwicht te komen, rust en be zonkenheid te herwinnen, en gelegenheid te hebben, ons te verstaan met wat anderen aan schoons en edels hebben neergelegd in hun werken, hetzy in woord, in beeld, in klank. Zoo worden wij rijk aan innerlijk bezit maar dan komt ook tevens de plicht om nu en dan voor een wijle den cirkel onzer be slotenheid te verbreken en zélf te geven. Te geven met milde hand van onze wysheid, onze goedheid, ons schoonheidsbesef, onze ervaring, ons meerder weten, ons beter in zicht. Want er schuilt een groot egoïsme in de gedachte] de wereld is toch zoo slecht, zoo verworden, wat kunnen wy persoonlijk eigenlijk doen? Zou niet, indien wij allen deden wat in ons vermogen was, de wereld er weldra anders uitzien Dus niet elk voor zich, maar elk voor allen? >PINGEN. 13 en 20 Juli 1927 jj>nds 7 uur (z. t.) §sp. in hotel Kaas- velling en afslag in kavel 22 van [ijlder in 4 perceelen lootschoof 1927 te [verzoeke van Mej. pRS te Stellendam. I Julf 1927 voor st )te Stellendam 69 perc. TELLENDAM, in [jdrachts- en Hals- jeke van den heer [Goedereede. en 26 Juli 1927 ps half acht uur 't Haringvliet, ter japteijn, veiling en \RING VLIET aan [idelijk te aanvaar- 1 van den heer J. 11927's avonds- te Dirksland, |n den Doel van iverae personen. DER SLUYS. isetrollen leen verkoop DDELHARNIS. er 36 st. 0,08$. •res in: htkaarten, Pak- ijdepapler, enz. 0 per doos. ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, NIEUW-HELVOET. De bank leent gelden aan leden tegen 4.68 °/0 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3,75 °/0 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Mlddelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel* ledden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. 1 Prijs per kwartaal. f I, Lossb nummersf 0,07® Aiivertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeyen doer de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Te!. Int. Na. 15 Voorstraat Slddelhsrnis. 9E JAARGANG - N°. 72 Officieele Mededeelingen. Loting voor den Dienstplicht» De BURGEMEESTER van MIDDELHAR NIS maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1928 voor deze gemeente zal plaats hebben te Middelharnis in de Raadzaal van het Gemeentehuis, op Woensdag, den 10 Augustus 1927, des namiddags te 2 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lich ting ingeschreven personen, met uitzondering van hen, omtrent wie vóór den dag van aan vang der loting blijkt, dat zij: a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgesloten zijn: b. zijn overleden; c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn; d. als niet-Nederlander hebben opgehouden ingezetene te zijn e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onder worpen of waar ten aanzien van den dienst plicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zyn ingeschreven. De ingeschrevenendie aan de loting moeten deelnemenworden uitgenoodigd om tijdig op de aangegeven plaats aanwezig te zijn, Wyze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den lotingscommissaris. De ingeschrevenen wor den in de volgorde van het alphabetisch register opgeroepen, om zelf een nummer te trekken. Biy'kt niet, dat de opgeroepen in geschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegenwoordiger op geroepen. Blykt niet, dat de ingeschrevene of de wettige vertegenwoordiger aanwezig is of zijn zij, voor zoover aanwezig, buiten staat of onwillig een nummer te trekken, of acht de lotingscommissaris het niet aan nemelijk, dat de verschijnende persoon de opgeroepene is, dan geschiedt het trekken door den burgemeester, het lid van den ge meenteraad of den ambtenaar der gemeen te, bij de loting tegenwoordig. Het lotings biljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen af halen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht. Het bezwaar schrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, het moet met redenen omkleed zijn en binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den burgemeester. Deze zendt het_ ter beslissing aan den commissaris der koningin. Van de uitspraak van den commissaris der koningin zal een afschrift ter gemeentesecretarie ge durende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschie den. Het ter inzage leggen van dat afschrift FEUILLETON. vertaling van hermina. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) Maar Erik schudde moedeloos het hoofd. Alles moest maar gaan zooals 't wilde! Hij kon aan niets anders denken dat dan Marlene's leven op het spel stond. Op zekeren dag, 't was een warme dag in Maart, zeide de geneesheer ,die haar behandelde. „Ziezoo, collega, nu zijn we het gevaar tc boven, en terwijl ze beter wordt, kunnen we u niet ge bruiken. Ge zult 't met mij eens zijn. uwe vrouw moet nu alleen weer tot nadenken komen." En zoo vertrok hij. Maar Mariene kwam niet tot nadenken, of wilde niet tot nadenken komen. De kleur keerde op haar wangen terug, ze ge bruikte allerlei lichte spijzen, neef Robert droeg haar al op zijn armen de trap af naar beneden, en Jochem Tutebusch mocht haar in den rolstoel rijden, als de zon scheen. Zij bedankte hem met een mat glimlachje en zat stil in de kussens ge doken. Ze wilde echter hardnekkig niemand anders zien dan hare tante, haar neef en den ouden Jochem. Trachtte de jonge vrouw des huizes een gesprek met haar aan te knoopen, dan begon zij te beven en werd bleek, evenals wanneer er sprake zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekendgemaakt aan hen, die de be zwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hébben. Middelharnis, 18 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL (Adv.) ARBEIDSBEMIDDELING IN NEDERLAND. Voor de bestrijding van de werkloosheid is de arbeidsbemiddeling, dit is het naar elkaar toebrengen van vraag en aanbod van arbeidskrachten op de arbeidsmarkt, dus van den werkgever, die een arbeider in dienst wenscht te nemen en van den arbeider, die een patroon zoekt, van groot belang. Vroe ger kwamen daarbij echter herhaaldelyk misbruiken voor, omdat toen in het alge meen deze arbeidsbemiddeling met winst oogmerk geschiedde, waarbij dus hoofdzaak werd, dat de bemiddelaar zich een bestaan verschafte. Een en ander heeft er toe geleid, dat van Overheidswege organen werden opgericht voor openbare arbeidsbemiddeling, waarbij als eerste principe gold, dat de bemiddeling kosteloos zou geschieden. In de meeste ge meenten werden arbeidsbeurzen opgericht, in de kleinere z.g. correspondentschappen der arbeidsbemiddeling. Zij stelden zich ten doel werkgevers en arbeiders bij het zoeken van arbeidskrachten of arbeidsgelegenheid behulpzaam te zijn. Voor de onderlinge uit wisseling van aanvragen en aanbiedingen is verder het land in een aantal districten ver deeld, elk met een districts-arbeidsbeurs, terwijl aan het hoofd van de geheele arbeids bemiddeling de Centrale Rijks Arbeidsbeurs te 's-Gravenhage staat. Geregeld worden eiken dag de aanvragen en aanbiedingen, die binnen komen, uitgewisseld, zoodat men voortdurend, zoowel plaatselijk als voor het ïeele land, een beeld van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt krijgt. Deze geheele materie is echter nog niet wettelijk geregeld. De gemeentelijke instel lingen zijn meestal gebasseerd op een raads besluit of een verordening, doch een wette lijke verplichting bestaat niet. Reeds een geruimen tyd was een zoodanige wettelyke regeling in voorbereiding en thans heeft de Minister van Arbeid een voorontwerp van een zoodanige regeling aan den Hoogen Raad van Arbeid gezonden met het verzoek daar over advies te willen uitbrengen. De Minister acht om een zestal redenen de wettelijke regeling gewenscht, n.l. om de verplichting tot het instellen van een arbeidsbeurs te regelen, om de moeilijkheden in de samen werking tusschen verschillende organen te voorkomen, om de verhouding tusschen plaatselyke- en districtsorganen en de cen trale leiding te regelen, om de financieele verhouding tusschen gemeenten en het Rijk te bepalen, om eenige hoofdbeginselen, die bij de uitoefening in acht moeten worden genomen, vast te leggen en ten slotte om ter wille van het internationale verkeer op de arbeidsmarkt de organisatie een stabiel karakter te geven. Het voorontwerp zelf baseert zich in hoofd zaak op den bestaanden toestand in Neder land. De punten, waar wel het meest over gesproken zal worden bij de behandeling, is artikel 6, waarbij bepaald is, dat geen be middeling zal worden verleend ten behoeve van ondernemingen, waar werkstaking of uitsluiting heerscht en artikel 7, dat betrek king heeft op het bemiddelen tegen loonen, die afwijken van de ter plaatse in het betref fende vak gebruikelijke arbeids-voorwaarden. Verschillende arbeidsbeurzen mogen krach tens hun reglement geen bemiddeling ver- leenen wanneer de aangeboden loonen lager zijn dan de ter plaatse in het algemeen gel dende loonstandaard. Hiertegen is echter herhaaldelijk oppositie gekomen, zoodat een aantal arbeidsbeurzen deze bepaling niet hebben opgenomen in hun reglement en andere ze weer hebben geschrapt. De Minister kiest nu den middenweg en heeft voorgesteld, dat, wanneer de aangeboden loonen afwijken van de ter plaatse in het betreffende vak gebruikelyke arbeidsvoorwaarden, door de arbeidsbeurs aan den betrokken werkzoeken de mededeeling moet worden gedaan van deze gebruikelijke arbeidsvoorwaarden. Hij moet dan zelf weten of hij verder op het werk wil reflecteeren. In dat geval verleent de arbeidsbeurs wel hare bemiddeling. Met belangstelling mag het advies van den Hoogen Raad van Arbeid worden verwacht was van haar vader en stiefmoeder. Met ontzetting merkte mevrouw Zehmen dit een en ander, daar 't haar zoo herinnerde aan de ongesteldheid, waar aan Marlene's moeder was bezweken. „Mijn hemel, kinderen, hoe moet 't toch gaan? Men kan niets ter wereld van haar gedaan krijgen!" klaagde de bezorgde vrouw. „Ga met haar op reis, mevrouw Zehmen!" riep de huisdokter. „Ga eens met haar naar het zuiden, niet al te ver, bijvoorbeeld naar de Italiaansche meren. En neem Jochem Tutebusch mee, want hij is de eenige, die ronduit met haar durft spreken, zooals ik gemerkt heb." „Och, lieve hemel, ik wil alles doen, maar eerst probeer ik 't nog eens en praat met haar over de kinderen." „Misschien is 't daarvoor nog te vroeg, mevrouw Zehmen," waarschuwde de geneesheer. „Wees voorzichtig!" „Laat Jochem 't dan maar eens doen." Jochem werd binnengeroepen. Hij krabde zich verlegen achter het oor. „Dat gaat nogniet, mevrouw. Ze begon al zoo erg te beven, toen ze ginds in den tuin iets van haar klein broertje te hooren kreeg." En met zijn oud, knokig lichaam deed hij het beven en sidderen van de jonge vrouw na. Mevrouw Zehmen zuchtte. „Nu, dan zullen we nog wat wachten, Jochem." „Dat dunkt mij ook, mevrouw." Hiermede ging hij heen. Toen men Mariene het reisplan voorstelde, zweeg zij een geruime poos. Daarop zeide zij. „Ja, ik voel 'twel, ik zit u allen hier in den weg en 't kan mij niet schelen, waar „Gij hindert ons volstrekt niet. Wij willen alleen EEN WANBEGRIP. Met het oog op de groote sommen, welke de bestrijding van het communistische euvel in Indië vordert, zullen de plannen voorde belastingverlaging in 1927, die reeds in ver gevorderden staat van voorbereiding waren, niet kunnen doorgaan. Ongetwijfeld zal de loyale burgerij, de goedwillende Indische gemeenschap, dit offer gewillig dragen en niet door protesten of uitingen van ontevre denheid de Regeering trachten af te brengen van maatregelen tot afdoende gezagsbeveili- ging. Echter mag de gemeenschap dan ook eischen, dat de maatregelen ter waarborging van rust, orde en veiligheid ook tot de volle honderd procent zullen worden benut. Intusschen dient gewaarschuwd tegen het wanbegrip, dat men door de communistische woelingen zou zijn gedwongen, tot uitbrei ding van het leger over te gaan. Een derge lijke voorstelling van zaken zou maar al te zeer door bepaalde kringen kunnen worden misbruikt. Er wordt niets uitgebreid. Wel heeft men in een tijdsverloop van luttele jaren tientallen millioenen op de legeruit- gaven bezuinigd, hetgeen tegen het advies van de legerleiding in op last van de Regee ring geschiedde. Nog on verantwoordelij ker dan de legerbezuinigingen op zichzelf zijn de methoden van bezuiniging. Uitgaande van de gedachte, dat een militair met 30 dienst jaren meer kost dan een met 4 of 5, liet men de afvloeïng van boven af verloopen en stuurde men naar huis oud-gedienden met veel tropische ervaring en groote kennis van de Inlandsche strydmethoden, mannen, die soldaat waren in hart en nieren. Men heeft op deze wijze het leger feitelijk van zyn kern ontdaande verzwakte weermacht werd zoodanig afgetakeld, dat behoorlijk militair optreden niet meer was gewaarborgd. Het spreekt vanzelf, dat de legerrestaura tio een werk zal zijn van langen duur. Jaren lang heeft men afgebroken en eerst nu begint men op te bouwen, hetgeen natuurlijk heel wat meer tijd en arbeid vordert. Men moet er dan ook niet aan denken, hoe de onder nemingen die de communisten tot dus verre nog ongemoeid hebben gelaten, doch waarop zy bij voortschrijdende perfectionee ring van hun systeem stellig niet zullen na laten hun verwoestende kracht te richten zich tegenover onverhoopte toekomstige communistische aanvallen te weer zouden moeten stellen! GELD BIJ DE VISCH. Dezer dagen lazen we in de courant het volgende: De uitvoering van de wet betreffen de den aanleg van het Twen te-Rijnkanaal wordt ernstig vertraagd, omdat men de ren tabiliteit van het kanaal eerst bewezen wil zien. Als men dit bewijs der rentabiliteit ook vroeger bij den aanleg van sporen en wegen gevraagd had, zou volgens den burgemeëster van Enschedé, Nederland een dood land zyn een land zonder sporen en wegen. Alweer de oude kwestie, dachten we toen we dit lazen, of een gemeente geld mag uitgeven of leeningen aangaan voor werk- verruimingsarbeid Ja, zegt de een, o.a. de heer van Doorninck, thesaurier-generaal, als de geldelijke baten, die het werk oplevert, evenredig zijn aan de kosten er aan besteed, m a w. als het werk onmiddellijk rendabel is, dadelijk zyn geld opbrengt of in gewoon Hollandsch; als 't geld bij de visch geeft. Neen, zeggen anderen met den burge meester van Enschedé, dit krenterige stand punt is niet noodig; een dergeiyke uitgave is ook gemotiveerd, wanneer vaststaat dat dergelijk werk de economische volkskracht verhoogt en aan hst productie-vermogen van bet geheele land ten goede komt, zooals met den aanleg van nieuwe wegen, kanalen, enz. Tusschen deze twee standpunten van ren tabiliteit en productiviteit zyn ook wy op de hand van den Twentschen burgemeester. Genève redevoert dag-in dag-uit dat pro ductie, en nog eens productie één van de middelen is om Europa weer op de been te helpen. Welnu, de aanleg van een kanaal bevordert het verkeer, vergemakkelijking van het verkeer bevordert de bewoonbaarheid van een land, en toeneming van bevolking bevordert vermeerdering van arbeid en ar beiders, en daardoor het productievermogen van een land. Zeker, we geven toezoolang men in Twente het kanaal graaft, is het werk niet rendabel... maar later zal het meer opbrengen dan geld bij de visch, en wel geld en visch tegelijk. We willen hopen, dat ook de Regeering het economisch nut boven het oogenblikke- lijke voordeel zal weten te stellen. DE KWESTIE KAPITEIN AAN DE R.H.B.S. TE MIDDELHARNIS. Overgedrukt uit het Weekblad voor het Gymncisionaal en Middelbaar Onde?'wijs. De ledenvergadering van de Utrechtsche Leerarenvereeniging op 22 Juni j.l. besloot van dat gedeelte van de bespreking, dat van dat verandering van lucht je weer gezond maakt en Zij schudde langzaam en ontkennend het hoofd, ,Och neen, dat weet ik wel beter." In de advertenties en prospectussen van het Sa natorium Antonsbad ontbrak in dit voorjaar de naam van Dr. Dannz; tot plaatsvervangend eerste geneesheer was Dr. Rosenkranz benoemd. „Dat zal nu het laatste middel zijn," zeide Erik Dannz tot zijn collega; „op deze manier kan hier alles misschien nog blijven bestaan, beweert mijnheer Eisenhut. Nu blijft mij niets anders over dan mijn huis te sluiten, de twee wormen met Trui naar Witten te brengen en dan te gaan reizen." Hij zat in de spreekkamer van de inrichting aan de ronde mahoniehouten tafel en trommelde met de vingers op het blinkend gepolitoerde blad. Dr. Rosenkranz leunde tegen de schrijftafel en zag hem bedrukt aan. „Ge kunt er op aan, vriend; zelfs het allerge ringste zai in jouw geest worden verricht. Laat den moed maar niet zinken. Je geweten is immers zuiver ten opzichte van de zaak. En dus, houd je taai!" Erik knikte toestemmend. „Zooals ge weet, heb ik haar laten schrijven, dat ik een jaar lang van het tooneel verdwijn, maar dat ons huis ten allen tijde voor haar openstaat en gij voor al het noodige zult zorgen. En dus, mocht ze tot inzicht komen, mocht ze terugkeeren, doe dan, bid ik je, alles wat ge kunt voor haar! Maar ik geloof niet, dat ze komt! Ze zal in den waan blijven, dat er eenige betrekking tusschen mevrouw van Leidnitz en mij algemeen belang werd geacht, een kort ver slag in 't Weekblad te publiceeren. De Rechtspositie. De voorzitter (de heer Braak) zegt o.a. het volgende „Een gebeurtenis als het ontslag van collega Kappetein te Middelharnis doet de hulpeloos heid van onze positie wel zeer schril uit komen. Nu is de toestand in een gemeente niet zoo gevaarlijk als bij het rijk, maa f och lijkt het het bestuur, dat het kwaad dei- willekeurige behandeling van een plicht ge trouw ambtenaar, de geheime rapporten en de veroordeeling zonder dat de betrokkene is gehoord, met kracht moeten worden tegen gegaan. En waar ieder ander middel tot verweer had gefaald lijkt het ons een bui tengewone verdienste van de Commissie van Toezicht fte Middelharnis, dat zy voor dezen collega onvervaard in de bres is gesprongen en toen die activiteit op den hierarchieken wegf smoorde, de zaak wereldkundig heeft ge maakt. Hoe buiter gewoon zwak de autoritei ten tegenover Kappetein en tegenover de Commissie van Toezicht staan, blijkt wel hieruit, dat waar de Commissie van Toezicht niet schroomt om Zijne Excellentie, den Inspecteur, en den Directeur zwaar te be schuldigen zóó dat zelfs een aanklacht wegens laster of beleediging had kunnen worden verwacht, Z. Exc. door 'tH.B. der A.V.M.O. ernaar gevraagd, zelfs geen termen aanwezig achtte om naar de feiten een onderzoek in te stellen. De publicatie van de brochure „De R.H.B.S. te Middelharnis in 't schooljaar 1925 '26" wordt door 't bestuur geacht te zijn in't be lang van den geheelenleerarenstand jjWij zijn daarvoor aan de Commissie van Toezicht te Middelharnis tot dank verplicht". De vergadering draagt het bestuur op aan de Commissie van Toezicht de hulde en dank van de Utrechtsche Leerarenvereeniging over te brengen voor haar moedige daad. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknopt Leid voldoen, worden terzyde gelegd.Kopie wordt niet terug gezonden Mijnheer de Redacteur l Mag ik U beleefd eenige plaatsruimte ver zoeken voor onderstaande regelen. Daarvoor bij voorbaat mijn harteiyken dank. Waarschuwing. De examens voor onderwijzer en onder wijzeres zijn weldra weer afgeloopen en eenige honderden jongelui worden verblijd met de mededeeling van den Voorzitter der examencommissie, dat zij voldaan hebben aan de eischen en dat hun de acte kan wor den uitgereikt. Na eenige jaren van ijverige studie hebben zy dus hun doel in zooverre bereikt, dat ze kunnen gaan mededingen naar een betrekking. Doch wanneer men bedenkt, dat vóór den aanvang der laatste examens de sollicitanten zich bij dozijnen aanmeldden en dat er thans nog eenige hon derden jongelui rondloopen met de acte in den zak, die reeds 2, 8 en meer jaren mee- gedongen hebben en nog steeds niet geplaatst zijn, is het voor ieder duidelijk, dat de dit jaar geslaagden de kansen op succes nog zeer zullen verminderen. En wij durven hier gerust als onze meening kenbaar maken: „De markt is zoodanig overvoerd, dat met heeft bestaan, dat zij om den tuin is geleid en ge weet hoe de heele wereld haar in dat denkbeeld stijft! Nu, vaarwel, vriend misschien zien we' elkaar terug Zoo niet alles is notarieel geregeld en bepaald. Zoodra ge het bericht ont vangt, dat ik dood ben, zult ge ook weten wat er verder gebeuren moet." „Jawel! Jawel!" zeide Dr. Rosenkranz mees muilend. „Zóó tragisch zal 't Goddank wel niet afloopen, Erik! Schrijf mij maar trouw je adres, zoodat ik je desnoods over alle gewichtige zaken kan raadplegen." Erik Dannz stond nu op, stak zijn vriend de hand toe en wendde zich schielijk naar de deur. Hier bleef hij nog even staan. „Houd eens een oog op moeder's graf!" zeide hij, zonder Rosenkranz aan te zien en met weife lende stem. „Ja Gezondheid, Erik! Tot weerziens!" Dannz stapte de straat over naar zijn leege woning, die vroeger al zijn geluk bevatte. Innde gang stonden koffers en manden en de met bedde- goed opgepakte kinderwagen, terwijl de oude Trui bedrijvig heen en weer liep. Zij had de kleine Erica als een pakje kleeren op den arm zoo warm zat het kind er ingestopt. De kleine jongen volgde haar steeds, den mond vol koek en met behuilde wangen. De vader scheen niets van dit alles te zien. Ook juffrouw Kreisler niet, die aan de kinderen een zak met koekjes was komen brengen om op reis mee te nemen. Hij liep de gang door naar de slaapkamer. Hier lagen zijn reistasch en de dikke overjas, die hij op zee wilde dragen. Werktuigelijk zag hij op de pendule, hing de tasch om en keek de kamer rond. De twee bedden stonden naast elkaar. Op dat van Mariene ontbraken de blauwzijden deken en de met kant omzette kussens. Ze waren opgeborgen of door een linnen overtrek vervangen. De sierlijke toilettafel stond er echter nog met al de eleganties, waarop zij zoo gesteld was. Kristallen doozen en flacons met zilveren doppen, kammen, borstels alles bijna overzoo als zij 't gebruikt had, lag en stond daar nog, ook het bijouterie-schaaltje, waar-' op hij in den avond van dien vreeselijken dag haar trouwring had gevonden. Ailes wat er op dien rampzaligen dag was gebeurd stond hem weer levendig voor den geest. Hij was van de legerstede gekomen, waarop Selma Leidnitz de pijnen ver duurde, door het voor Mariene bestemde vergif haar bezorgd. Hij had de bekentenis van de on gelukkige gehoord, dat zij hem wilde verlossen van een vrouw, die zij niet in staat achtte hem gelukkig te maken. Het afgrijselijke spooksel van een zieken, benevelden geest! Hij was thuisge komen met zulk een groot verlangen naar Mariene, als hij 't zelden of nooit had gevoeld, met een liefde, die nooit vuriger was geweest dan in dit oogenblik, nu een schrikkelijke dood haar bijna van zijn zijde had gerukt. Hij ging naar haar boudoir en vond haar niet, hij liep naar de kinderkamer ze was er niet. De oude Trui kon hem evenwel vertellen, dat de koetsier hals over kop had moeten inspan nen en dat mevrouw was weggereden, nadat zij afscheid van de kinderen had genomen, alsof zij ze in lang niet zou weerzien. Haar, Trui, had mevrouw op het hart gedrukt, toch altijd goed bij de kinderen te blijven. En toen was hij ijlings naar de slaapkamer gegaan en was zijn blik op het bijouterieschaaltje gevallen En hierop lag i de ring (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1