41/ 99%% lenbank PANDBRIEVEN J was van dit Isd te kijken, egenwoordig- •p den kant te :n. RECHTZAKEN. Predikbeurten. Veiling te Middelharnis Pluimyeeliouta, Land- en Tuinbouwers!! •Sommelsdijk Sommelsdijk erkooping tHOUT, EIEN. ANDER JL INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE -I-DAMES-I- +DE SALAMANDER.I. WOENSDAG 6 JULI 1927 9e jaargang. - n°. 68 feuilleton. DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. fej. H. verloor ïsde hals over den weg. Een reed en geen botste tegen n volgde toen die den knaap aval zoo ont doen dan ook dERHOUT, nstation op niddags8.— 10 uur (ri t.); ■ion op Dins- 6.80 uur k op Dinsdag uur (n. t.); op Woens- ■7 uur (n. t.). des namid- Vrijwillige Inboedel, blsdijk. Ten ■en heer J. fJUREN. 1927, ten H Pollemans fvillige Ver- s, ploe- Iroosnyder, en hetgeen ERMAN. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. UITSPRAKEN. De rechtbank heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken: A. v. d. H., 39 jaar, arbeider te Dirksland, die op 26 September '26 H. A. de Jong uit Schiedam, tegen het hoofd zou hebben ge slagen en gestompt, en tegen bet lichaam geschopt, werd vrijgesproken. Eveneens werden vrijgesproken: M. A., smidsknecht en J. G. Azn., koop man, terzake van mishandeling van De Jong, op 26 September te Dirksland. Zondag 3 Jolt 1927. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. iVliddelharnis, vm. leeskerk en 'sav. ds. Den Oudsten. Sommelsdijk, vm. en 'sav. ds. Rappard uit Barneveïd. Dirksland, vm. leeskerk en 's av. ds. Van der Zee. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Van leperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. ds Den Oudsten (Doop). Goedereede, nm. dhr. Van Veen uit Oude Pekela. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. Baarslag. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nm. dhr. Van Veen uit Oude Pekela. Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Japchen uit Koekange. Langstraat, vm. en nm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds.'Polhuijs. Hellevoetsluis, vm. dhr. Van Veen, hulpprediker te Dedemsvaart. Kieuw-Helvoet, vm. ds. Priester (Doop). LUTHERSCHE KERK. Hellevoetsluis, 's av. ds. Schmidt. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. VanVelzen. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Hoekstra uit Zwartsluis. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. De Lange. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. De Graaff. Hellevoetsluis, 'sav. ds. Westerbuijs. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Westerbuijs. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm.,nm. en'sav.leeskerk* GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. De Blois. Herkingen, vm. en av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds. Schopenhouwer. gen Veiling zooveel als In Uw vermogen is. Een goed functio- irengt welvaart in een streek en opent de gelegenheid tot het p. producten. IEREN niet voor veilingprijs aan de deur, doch laat ze albalen en door middel van onze Veiling verkoopen. Hoe grooter aan- eerender prijzen. |n wende men zich tot onzen Veilingmeester te zijnen kantore. HET BESTUUR. gelden aan leden jaars. Zij neemt j,75 °/o 's jaars, ook >rschotten kunnen igd worden bij een Bestuur. t inbrengen en elden eiken Maan- agavond van 68 den kassier IVF aan het tram ig 4 Ju» 1927, des mr (nieuwe tijd) aan de Kaai op 1927, des namicf- ■euwe tijd). ;an het tramstation ■li 1927, des na- ^ir (nieuwe tijd). Ji het tramstation ili 1927, des na- nieuwe tijd), iet tramstation op 1927, des namid- »ve tijd). jROENENDIJK. ENEZING te Aambeien en enkele weken. R'dam I eld terug. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bij ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke ml- beeldlngen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding ot teleurstelling. Koopt in. zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. WIJ zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Kipstraat 43, Rotterdam Vraagt gratis Inlichtingen of prijscourant. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Mlddelkarnls (Langeweg) is od eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Deagewenacht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden vW' Itagd Prijs per kwartaal. f i. Losse nummersf 0,07" Advertentiën v, 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt lederen Woensdag-, en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door se H.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Ho. 15 Voorstraat Middelharnis. BYRD IN HET KANAAL GEVALLEN, Dicht l>jj de kust van Normandië. PARIJS, 1 Juli. Hedenmorgen om halfdrie is het vliegtuig van Byrd in het Kanaal gevallen op 200 M. van de Norman- dische kust, bij Ver-sur-mer, 16 K.M. ten Noord-Oosten van Bayeux, in het departe ment Calvados. Qe bemanning voer naar de kust en wist deze ongedeerd te bereiken. Het bericht werd door de gendarmerie van het plaatsje naar Cherbourg geseind. Het blijkt, dat Byrd hedennacht nog boven de omgeving van Parijs heeft gekoerst. Hij schynt evenwel den weg kwijt te zijn ge raakt en naar de kuststreek te zijn terug- Toen Byrd's vliegtuig in zee was gevallen, hebben Byrd en zijn metgezellen met behulp van hun rubber bootje het strand bereikt. Onmiddellyk wist Byrd de aandacht van een vuurtorenwachter te trekken, die terstond eenige visschers uit de buurt te hulp riep. Het vliegtuig kon toen gered worden. De vuurtorenwachter verschafte den vlie gers onderdak, eten en bedden, waarvan terstond gebruik werd gemaakt, want alle vier waren nauwelijks binnen of zij gingen slapen. Het vliegtuig was blijven drijven op de ledige benzineblikken en werd veilig aan wal getrokken. UIT HET LOGBOEK VAN DE „AMERIKA". „Nog benzine voor drie uur." De „New York Herald" bevat een belang wekkend' uittreksel uit het logboek van de „America," Byrd's vliegtuig, dat zyn tocht zoo ongelukkig beëindigde. De eerste berichten, tot Cape Cod, melden voortdurend tegenwind. Maar later wordt dat beter: „Onze snelheid neemt voortdurend toe". Na vijf uur vliegens een radiogram, dat duidelijk doet uitkomen, hoe zeer deze vlucht ook om de wetenschappelijke betee- kenis is ondernomen: „Wy stygen ten be hoeve van wetenschappelijke waarnemin gen". Later komen dan een paar berichten, die stellig tot de merkwaardigste behooren, ooit verseind: 1 26. Bericht ontvangen van de succesvolle vlucht van de luitenants Maitland en Hegen- bei^er naar Hawai. Wjj hebben naar New York geseind met het verzoek, onze geluk- wenschen door te seinen naar Maitland en Hegenberger te Honoloeloe. 1.45. Bericht ontvangen, dat onze geluk- wenschen Maitland en Hegenberger bereik ten een half uur na aankomst. 5.46. Wij kijken uit of wij soms een spoor zien van Nungesser en Coli Donderdagmiddag 4 45 seinde ByrJi Ben in de buurt van Kaap Lizard. Zal de Fran- sche kust passeeren b(j Cherbourg. Later werd de „America" gerapporteerd boven de Pointe du Ranz (Bretagne) Te Havre werd hedenochtend 1 uur een radiogram van Byrd opgevangen, dat als volgt luidde: Z(jn den weg kwijt. Hebben nog benzine voor drie uur. Waar kunnen wij landen? Vermoedelijk zullen wij buiten Parijs moeten landen". Toen dit te Parijs bekend werd, hoorde men juist hoog boven L^ Bourget het ge zoem van een motor. Maar het toestel landde niet. Het laatst werd de „America1 nomen bij Corbeil, ten Z.O. van Parijs, en het gerucht liep, dat Byrd de hoofdstad tot op 18 K.M. was genaderd, Maar hij zou er niet nederdalen. Het vliegtuig vry ernstig beschadigd. CAEN, 1 Juli. Om elf uur hedenmor gen werd het vliegtuig van Byrd vastge sjord aan eenige booten. Het kan nl. niet aan land worden gebracht, zoolang het vloed bleef. Het vliegtuig is vrij ernstig bescha digd. (B. T. A Byrd heeft aan zijn echtgenoote het vol gende geseind: „Geland te Ver-sur-Mer. Alles in orde". Het bericht werd per telefoon overgebracht aan mevrouw Byrd, die zich te Washington bevond. President Coolidge heeft tot Byrd een tele- grafischen gelukwensch gericht, waarin hij o.m. zegt: „Het staat vast, dat uw tocht onze kennis omtrent de omstandigheden, waaronder een transatlantischen vliegtocht gemaakt kan worden, aanmerkelijk heeft uitgebreid en ertoe zal bijdragen, het trans atlantisch luchtverkeer commercieel uitvoer baar en veilig te maken." Een vlucht over de Zuidpool? NEW YORK, 1 Juli. Men overweegt het plan van een expeditie naar de Zuidelijke Poolzee onder leiding van Byrd. Deze zou dan tevens een poging doen om over de Zuidpool te vliegen. (Reuter). hem in 1867 met de Engelsche legers naar Abessynië. In 1869 woont hij de inwijding van het Suezkanaal bij. W. HEIMBURG VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 37) Selma van Leidnitz kon nu ongestoord haar opmerkingen voortzetten. Héél duidelijk was de zaak haar nog niet. Maar Mariene scheen haar toch onverschillig en torotsch tegenover haar man toe. Selma voelde, hoe het bloed haar naar het hoofd steeg, als zij bedacht dat die vrouw haar man eens op een goeden dag zou kunnen verlaten, dien man, dien zijzelve niet kan vergeten en wiens bezit haar het hoogste geluk toescheen; of als zij zich voorstelde, dat die vrouw eens als een ver- stootelinge buiten de deur stond en schreiend smeekte om binnengelaten te worden of dat ze daar iag, koud, stijf en dood Deze en dergelijke ziekelijke Visioenen zweefden haar voor den geest, ze drongen zich aan haar op met onweerstaanbaar geweld zij doorleefde alles als 't ware en wond zich op en liep rusteloos rond en trachtte beider verhouding vruchteloos uit te vorschen. Had juffrouw Kreisler haar niet verteld, dat Mariene hem enkel en alleen had genomen, omdat ze in haars vaders huis niet met een stiefmoeder samen wilde wonen? Ja, zóó was 'tgegaan! Ze zag 't immers zelf. Liefde liefde openbaart zich STANLEY EN ZIJN WERK HERDACHT. Afó scheepsjongen naar Amerika. Krui deniersbediende. In aanraking met Gordon Bennett. De groote tocht. Yijftig jaar iö het geleden, dat Stanley den £ongo geheel door trok en mede er toe bijdroeg, dat België in het bezit kwam van een groot koloniaal rijk, welks ontwikkeling vooral door koning Leopold II krachtig be vorderd werd. De Brusselsche „Soir" wydt een uitvoerig artikel aan Stanley en z(jn werk, waaraan wy het volgende ontleenen: Henry Morton Stanley werd 28 Januari 1841 te Denbigh in Wales geboren, doch droeg toen den naam van James Rouwland. Na opgevoed te zyn in het armenhuis van St. Asaph, ging hij op zeventienjarigen leef tijd als scheepsjongen naar Amerika. Hij was daar eerst als havenarbeider werkzaam en trok later met een schip naar New-Orieans, waar hij in dienst kwam bij een kruidenier, Stanley genaamd, die zijn bediende zoozeer apprecieerde, dat hij hem als zoon adopteerde, waaruit de naamsverandering verklaard wordt. Stanley was er echter de jongen niet naar, om zyn leven als eerzaam kruidenier te slijten. De onrust had hem te pakken, het avontuur lokte en bij den strijd tusschen noord en zuid nam hij dienst in de gecon federeerde legers, werd gevangen genomen, wist weer te ontsnappen, nam dienst bij de marine en bracht het tot secretaris van den admiraal. Stanley maakte promotie, werd na den oorlog eervol ontslagen en reisde vervolgens als journalist naar Constantinopel en Klein-Azië. Zijn artikelen in de „Levant Herald" en de „Missouri Herald" trekken de aandacht, Gordon Bennett, die na vele moeilijkheden de „New-York Herald" op dreef heeft ge bracht, speurt met zijn fijnen neus den ras journalist in den jongen avonturier en zendt op een andere manier! De oude waanzin, de vroegere rampzalige passie maakten zich weer van haar meester. Ze sliep niet, ze kende geen vermoeienissen, ze wijdde zich dag en nacht aan de verpleging van de oude vrouw, wier leven voor haar van het grootste belang was, omdat 't haar i.n staat stelde in zijn nabijheid te blijven. Zoo waakte zij ook nu weer in angstige zorg bij de zieke. Den ganscheh nacht had ze geen oog geloken en in hare herinneringen als 't ware ge- zvvelgd. Op de teenen liep zij door de kamer en streelde de photographieën en dagucrotypportret- ten aan den muur, die Erik Dannz in verschillende levensjaren voorstelden. Van tijd tot tijd bleef zij even bij de zieke staan en sprak haar toe, zacht en vriendelijk. Te vijf uur 's morgens ongeveer, toen de oude vrouw steeds pijnlijker kreunde, ging zij naar de gang en begon te telcphoneeren „Hier mevrouw Dannz Wie daar?" klonk 't haar tegen. „Selma!" was het antwoord. „De oude mevrouw heeft veel pijn. Kan de dokter even komen?" „Mijn man is juist een kwartier geleden uit heth Sanatorium van een ergen patiënt thuisgekomen en slaapt nu wat. fs 't hoog noodig om hem wakker te maken?" Het antwoord liet zich even wachten. „Ik zal mijn best doen om de zieke te kalmeeren. Laat de dokter maar slapen." Het belletje ging over; de telephoon was gesloten. Mariene keerde zacht naar de slaapkamer terug. Haar man lag in die lichte sluimering, die ver pleegsters en dokters als onder een dunne deken laat rusten, gereed om bij het minste geristel op Gordon Bennett bevindt zich eenige jaren later te Parijs, zint op knallend nieuws voor zijn blad, telegrafeert naar Madrid, waar Stanley als correspondent werkzaam is, en ontbiedt hem naar Parijs. Zes en dertig uur later, midden in den nacht, wordt Gordon Bennett uit zijn bed gehaald. Stanley meldt zich aan en wordt ontvangen met de geheel onverwachte vraag: „Waar denkt u, dat Livingstone zich bevindt?" Het antwoord luidt, dat Stanley aan den vermisten ont dekkingsreiziger in het geheel niet gedacht heeft .en dan krijgt hij de verbluffende op dracht hem te zoeken „ergens in de binnen landen van Afrika". De heer Gordon Bennett wenschte Stanley veel geluk, stapte in zyn bed, ging slapen; en Stanley ging zoeken. Van Zanzibar trekt Stanley met bijna, tweehonderd man het binnenland in, stuit te Tabora op een internen negeroorlog, neemt het commando van de opstandelingen tegen den hoofdman Mirambo op zich, wordt ver slagen en lijdende aan hevige koortsen wij zigt hij de richting zijner expeditie en trekt naar Oedsjidsji, waar hij zeer toevallig het eigenlijke doel van zijn reis bereikt en Livingstone levend aantreft. De beide man nen trekken langa het Tangajikameer en Stanley keert, met achterlating van Livings tone, weer naar Europa. Zijn reputatie na deze reis, die zijn blad 120 duizend gulden heeft gekost, was thans ook als ontdekkings reiziger gevestigd en Stanley was geenszins van plan op zijn lauweren te rusten. Wat hem naast de avonturen en de ge heimzinnigheid de onbetreden oerwouden voor alles aantrok, dat was de uitvoering van de plannen van Livingstone, die inmid dels gestorven was en gesproken had over het bestaan van een grooten stroom, dwars door Africa naar den Atlantischen Oceaan. In 1874 vertrekt Stanley weer, met drie Europeanen en ruim vijfhonderd inboorlin gen. In Februari 1875 bereikt hij- het Victoria Nyaozameer, maakt een tocht naar het Al- bert Edwardmeer en bereikt in Maart 1876 weer Oedsjidsji aan het Tangajika-meer, dat hij in een draagbare boot in 51 dagen rond vaart. Toen werd de tocht naar het Westen voortgezet en na ontzettende gevaren werd het ook door Livingstone bereikte punt aan den bovenloop van den Loealaba-Kongo be reikt. Op 5 November 1876 begint Stanley dan eindelijk den beroemden tocht stroom afwaarts te maken. Al zijn trouwe makkers sterven of worden gedood, aan alle zijden is hij door verraad en gevaren omgeven. De eerste witman die daar met zijn steeds slinkend troepje door de wildernis trok, werd door de zwarten weinig gastvrij ontvangen, de sluipende moeraskoortsen maakte zich van den reiziger meester, maar hij dacht niet aan opgeven. Hier bestond geen terugtrekken dus vooruit, steeds meer naar-het westen, Elke fase van dezen wanhoopsstrijd te be schrijven is onmogelijk, daar elke stap voor uit een strijd beteekende tegen mensch en natuur. De onversaagdheid van Stanley over wint ten slotte alles. Bijna duizend dagen na zijn vertrek uit Zanzibar bereikt hij de eerste Europeesche factoryen aan Afrika's Westkust, Op 8 Augustus 1877 arriveert hy te Boma aan de monding van de Kongo- INGEZONDEN MEDEDEELING. De ouderwetsche u/aschdag be hoort thans gelukkig tot het ver teden, met al het moeilijke zware werk aan de waschkuip! Laat Rinso, het moderne zeep poeder U helpen. Het heerlijk vette sop weekt al het vuil los. Koop nog heden een pak! De Lever's Zeep Mij., Vlaardingen. Een produel der Sunlight 2eep Fabrieken R309-2J te vliegen en hulp te verleenen. Hoe zacht zij dan ook liep, hoorde hij haar toch en mompelde, half wakker. „Is er iets?" En daarop, geheel ontwakende, zette hij zich overeind. „Is er iets met moeder?" „Ja, Erik, maar ik heb gezegd, dat ge juist wat sliept, en toen antwoordde mevrouw van Leid nitz, dat ik je maar niet moest wekken en dat zij moederwel zou kalmeeren." Hij sprong op om zich aan te kleeden en viel voor den eersten keer van zijn leven driftig tegen Mariene uit. „Hoe kunt ge aat voor mij willen verzwijgen? Mijn goede oude moeder! Mijn God Mariene, hebt ge dan in 't geheel geen gevoel?" Zij stond in haar lange witte nachtjapon bij een der spijlen van het Jedikant. „Erik!" riep zij, diep gekwetst. Hij zag haar onthutst en knorrig aan. „Nu, neem 't maar niet terstond zoo tragisch op, Mariene, ik maak mij angstig, dat weet ge immers Mijn moeder, mijn goede oude zieke moeder!" Zij wendde het hoofd naar hem om, zonder den knop van het meubelstuk los te laten, met witte lippen en verschrikte oogen. „Kruip maar gauw weer in bed, ge hebt niet eens pantoffels aanl" zeide hij haastig. „En er is ai genoeg ziekte en ellende. Ik kom zoo schielijk mogelijk terug." Mariene bleef nog een poosje staan, maar volgde toen zijn raad op. Ze sliep echter niet, doch staarde naar de deur, die hij was uitgegaan. Mevrouw Bertha Zehmen zat in haar kleine huiskamer bij het raam te breien. rivier. Livingstone's vermoeden was juist gebleken. Stanley had het bewijs geleverd, dat men bet Kongogebied langs een water wegvan vierduizend K.M. kon binnendringen, hetgeen voor de komende exploratie van dit geweldige rijk van de grootste beteeke- nis zou blyken te zijn. Ondertusschen zat men in België evenmin stil. Stanley's lot was nog onbekend, doch hij had voorgoed de aandacht gevestigd op de mogelijkheden, die Kongo den Europeaan bood. Op 12 September 1876 riep Leopold II een eerste bijeenkomst samen, en in 1S78, toen bekend was geworden, dat Stanley be houden zijn tocht had gemaakt, kwam men tot de oprichting der studie commissie voor den Boven-Kongo. Een oogenblik scheen er wrijving te ont staan over den status van het nieuwe rijk. Veertien mogendheden vereenigde zich in 1884 te Berlijn en een nieuwe staat werd gesticht. De openbare meening had reeds den souverein voor dezen staat aangewezen den krachtigen promotor voor de ontwikke ling van. Kongo: Leopold II. Op de vergadering van den oudheidkundi gen Bond werd onderstaand schrijven voor gelezen, door den heer v. Dalen uit Dordrecht, en wordt hieronder opgenomen ten einde te bevorderen het in stand houden, van wat wij op ons eiland aan oudheden en monu menten nog hebben. Den Heere president ende syne mede broederen, alhier teghenwoordich. Ick en can niet naerlaten, UEd eenige letteren te schryven, ziende, hoe ons ge- meene Vaderlandt sedert de dagen van ons aertsche verblyf op veelderley wysen staet te worden verwoest, vernielt ende verdorven. Ick hebbe waergenomen, dat de zoo loffe- lyke Regeeringe van Uwen tydt niets en schynt naer te laten, om de schoone ende lieflycke lusthoven, plaisirplaetsen ende boomgaerden te laten verkavelen ende uyt- roeyen, van wege de exorbitante imposi tion; hoe seer Uwe vernuftelingen, gelyck mijn vrundt Hooft zeide, door haere nyt- denckselen, het Hollandsche landtschap seg- gen te verfraeyen met bruggens, sluysen, watertorens, gemalen, etc, die evenwel alle sorgvuldicblyck gespeent syn van schoón- ende lieflyckheythoedat Uwe bouwmeeste- ren, hare gebouwen niet stichten en willen nae de wyse corinthia, dorica of jonica, zoo als de onse deden, maer meenen geheel ende al vry te syn ende te moeten bouwen nae de wyse der aloude Aegyptenaren, ende der kinderen blokkedoozen; hoe Uwe stadts-ende dorpsbesturen voor het verkeer, dat sy wanen groot te syn haere halve steden verdestru- eeren ende amoveeren, gelyck als den Haghe, Rotterdam ende Dordrecht te sien geven; breede rywegen projecteeren dwars door de aengenaemste buyten plaetsen gaende. Ende dat alles wordt nog benoemt met den schoon- klinckenden name van vooruytgangh 'tKan seer goed wesen, edoch 't kan oock syn, dat ons dierbaere vaderlandt door soo vele der sake kundige mannen onbequaem wordt ge- maeckt tot bewooningh, van wege al de ver- schrikkelvcke verwoestinghen, die worden aengericht. Wat baten oudheydkundige bonden, ar cheologische commission, monumentenzor- glien,_als er toch niet naer gehandeld wordt. Uwe deftige vergaderinghen gelycken maer ai te seer op de weyt vermaerde vergade- Ze had 't nu goed. Haar kinderen wilden alles alleen' doen en enkel mocht zij soms op haar klein-1 zoontje .passen, als Robert met zijn jonge vrouw het een of ander feestje bijwoonde. Dat waren dan gelflkkige uren. Dit rustig en gemakkelijk leventje verkwikte' haar; ze had altijd behoefte aan stilte gehad. I 't-VVas tusschen drie en vier uur op een winde- rigen dag omstreeks half Januari. Dooiweer, zoodat de dikke sneeuw binnen een paar uren in een sme rige massa veranderd was. De takken van de j boomen, door den wind her- en derwaarts bewogen, zagen er nat en zwart uit. De oude windvaan op den dikken toren draaide knarsend rond en I de regen sloeg tegen de met dubbele ruiten voor ziene vensters. Mevrouw Bertha hoorde en zag 't niet, ook niet i het glimmende turfvuur in de ouderwetsche kachel en het tikken van de pendule, daar haar gedachten I zich uitsluitend bezighielden met een brief, dien zij drie dagen geleden had ontvangen. Hij lag vóór haar op tafel en zij nam hem op om hem nog eens j over t. lezen. Lieve beste tante! Wel bedankt voor uw harte- en brief, dien u mij bij den dood van mijn schoonmoeder hebt geschreven. Neem mij niet i kwalijk, dat ik hem nu pas beantwoord. Het schrijven valt mij moeilijk en eigenlijk weet ik: ook niet wat ik schrijven zal. De kinderen zijn j wel. Erik ook. Hij treurt nog altijd vreeselijk over zijn moeder. Ik kan hem, naar 't schijnt, haar gemis niet vergoeden. Maar dat's ook natuur lijk. Het leven is niet altijd even gemakke lijk, tantelief, en ik zou alles zoo graag terecht willen brengen, maar mijn krachten schieten zoo menigmaal te kort, en bovendien er is zooveel waarover ik mij niet kan heenzetten. Mevrouw van Leidnitz heeft moeder opgepast, zooals u weet of heb ik u dit niet geschreven? Nu moeten wij haar daarvoor dankbaar betoonen en haar eenigszins schadeloos stellen voor de moeite en zorg, die zij zich getroost heeft. Dat zegt Erik ten minste. Ik verlang erg naar u, beste tante en als ik 't niet langer kan uithouden, pak ik mijn boeltje en kom een paar dagen bij u. Laat mijn kamer in elk geval maar in orde brengen; ik zou 't zoo rustig vinden, als ik dit wist. Zeker kom ik vroeger of later. En u zult mij toch immers niet de deur wijzen? Hartelijk gegroet, beste tante Bertha, van Uwe dankbare MARLENE." En dien zelfden ochtend, heel in de vroegte, was er een telegram uit Antonsbad van Mariene ge komen ze scheen dus op reis te zijn! Eigenlijk moest ze dan al hier wezen. Maar waarschijnlijk had zij zich te Halle of Leipzig opgehouden o'm het een of ander kleedingstuk voor haar voorjaars toilet te koopen, zooals ze vroeger dikwijls deed, en zou ze dus pas den volgenden dag komen. Mevrouw Bertha zuchtte en stond op. Zij begaf zich naar de naaste kamer, die zij voor Mariene in orde liet maken, dezelfde die zij als jong meisje bewoond had. Hoofdschuddend keek zij rond en mompelde. „Wat zou daarachter steken?" (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1