Geeft U op als Abosmé. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 29 JUNI 1927. 3 Bloemkool le s. ƒ18,80 tot ƒ23,60 per 100 st. 2e a14,60 tot J 18,90 per 100 st. 3e s. 6,50 tot 11,90 p. lOOst. Uitschot f 4,40 tot 5,60 per 100 st. Komkommers 8,tot 16,40 p. 100 stuks. Spitskool 7,80 per 100 stuks. Snljboonen 1,10 per 100 stuks. Perziken 4,90 tor 12,— per 100 stuks. Peen J 5,50 tot 8,60 per 100 bos. Salie 0,60 per bos. Kropsla 0,90 tot f 3,10 per 100 krop. Peulen ƒ38,- tot ƒ41,— per 100 k.g. Doperwten 24,— tot - per 100 k.g. Postelein 24,— per 100 k.g. Spinazie 19,— tot per 100 k.g. Tuinboonen 10,— per 100 Kg. Tomaten ƒ32,- per 100 Kg. Eigenheimers 4,70 per 100 k g. Aardapp. (nieuw) 13, tot ƒ14,— p. 100 k.g. Druiven 0 87 per pond Aardbeien ƒ17,20 tot 20,— per 100 pond. Komijnekaas 0,2S tot 0,31 per pond. Boter J 0,94 tot ƒ1,— per pond. SOMMELSDIJK. Beroepen naar de Ned. Herv. kerk alhier ds. Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. MELISSANT. Zaterdag moest P. Mierop naar het ziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd, teneinde een operatie te ondergaaD. Uitspraak inzake vrijstelling van den dienstplicht, lichting 1928, wegens broeder- dienst, aan de volgende personen. Voorgoed vrijgesteld: Adrianus v. d. Hoek en Abraham Tieleman. Voorloopig vrijgesteld: Jacob Molenaar, Cornelis Mijnders, Andries Schans en Baltem Stolk. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk doops- bediening worden gehouden. Aangifte Vrij dagavond tusschen 7 8 uur (oude tijd) in de consistorie. L. v Oudenaren is opgeroepen tegen 4 Juli om ingelijfd te worden bij het Reg. Huzaren te 's-Gravenhage; J. Tieleman tegen 19 Juli om ingelijfd te worden bij het Reg. Jagers te 's-Gravenhage. GOEDEREEDE. Uitslag verkooping van 33 perceelen tuin- en bouwland, ten verzoeke van de familie Koeijers. er Jz. riaat Juli deel- Akte J. H. hooi. eren elde, door ziek- ang- uit- ndb. dyk. r de men, chte inde- men er in erst- atst* 5.70. 4,50, 5,25, tuks. 0 st. st. 0 st. 0 st, Koop R.V.M 1 2 gem. 904 ingez. d. M. Hoek 910 2 57 A. v. Wijk 230 3 43* „Joh. Lodder 210 4 434 J. Hollaar 180 5 41 n „Joh.Lodder210 6 45} C. v. Erkelen„ 140 7 40} A. v. Wyk 130 8 40} P. Renaud 150 9 40} P. Troost 150 10 46 dezelfde 120 11 46 dezelfde 120 12 46 P. Renaud 180 13 46 P, Troost „110 14 43} „Joh. Lodder 210 15 43} A. v. Wyk .200 16 43} C. Markus 180 17 43} „A.v.d Wende,, 220 18 42% P. Renaud 210 19 42 A. v. Wijk 200 20 42% H. de Vries 210 21 - 35% A.v. Waarde,, 140 22 35% M.v.Asperen„ 120 23 85 dezelfde 110 24 SO'/s A, v. Wijk,, 110 25 54 „A.d.Eerzamen 270 26 44} A.v.Waarde 200 27 44} P. Rameys 270 28 44} „L.Komtebedde 180 29 44} M.v.Asperen„ 280 30 531/4 63>/4 T.TanisWz 240 81 Jb. Struik „210 32 53'/, A. v. Wijk 190 33 53-/4 M.v.Asperen„ 220 k.g. 0 kg. ond. ,55. ks. Door het bestuur der cichoreidrogerij is dezer dagen een partij gedroogde wortelen verkocht tegen 9,75 per 100 Kg. - A.s. Vrijdagavond zal de brandspuit worden beproefd om 8 uur. OUDDORP. De afgeloopen week hebben de garnalenvisschers van 50—300 kilo gar nalen gevangen bestemd voor de pellerij. In de weervisscherljen werden 15 zalmen gevangen. De cichoreidrogerij de Onverwacht heeft een scheepslading gedroogde wortelen ver kocht. - A.s. Vrijdagavond zal er gelegenheid i tot aangifte van de H. Doop voor de Ned. Herv. Kerk. - Deze week zullen voor de Ned. Herv. Gem. geen catechisatiën worden gehouden. NIEUWE TONGË. De rekening van het Ponds van Sutherland ligt in de consistorie kamer der Ned. Herv. kerk alhier ter inzage op Woensdag des vm. van 10.30-11.30. - Tot opzichter bij den bouw van het nieuwe Raadhuis is benoemd de heer I. J. van den Broek, timmerman alhier. - Vrydag 24 Juni 1.1. werd de laatste les gegeven van de bier gehouden cursus in kraamvrouwenverzorging en zuigelingen- bescherming. Tegen 'teind hiervan kwam als Voorzitter van 't Groene Kruis, Dr. Van Gelder, om tegenwoordig te zijn bij een soort examen. Er zou nl. op zijn verzoek een aantal vragen gesteld worden aan de deelneemsters, om bewijs te geven, dat zij met goed gevolg deze lessen hadden bijge woond, waarbij door hem 10 prijzen waren uitgeloofd, in den vorm van een „Handlei ding by de verzorging van den Zuigeling" aan de deelneemsters, die de beste ant woorden gaven, 't Bleek, dat het onderwy's met veel vrucht gevolgd was, zoodat de prysverdeeling niet gemakkeiyk was. Som mige prtjswinsters waren zoo edelmoedig dit te vergemakkelijken door hun prijsje aan jpinder fortuiniyke moeders of a.s. moeders te schenken. Hierna hield de Voorzitter de volgende toespraak: Geachte Dames Zoo is dan deze cursus weer ten einde an evenals ik hem verleden week met en kele woorden geopend heb, zoo wil ik hem thans daarmee ook sluiten. 'tls zeker een eigenaardige leergang ge weest; niet alleen door 'tovergroot aantal deelneemsters voor zoo'n kleine gemeente als Nieuwe Tonge, maar ook door de deel name daaraan door verpleegsters en bakers, terwijl zelfs 't gilde der vroedvrouwen ver tegenwoordigd was. Vogels van diverse pluimage dps. De belangstelling was dus wel buitenge woon en deze uitte zich ook in een zeer aandachtig gehoor. Als woordvoerdster bezit Juffrouw HattiDk dan ook wel byzonder talent en ze behoeft dan ook heelemaal niet weer, wat 't volk noemt, „van den tongriem gesneden te worden," zoodat 't haar wel toe vertrouwd is, zoo'n cursus te geven. We kunnen dus wel zeggen, dat de cursus goed In 't begin dacht ik: hoe zal het gaan? Zal men uit instinktmatige vrees voor zoo iets nieuws hier er wel aan willen? Deze vrees al spoedig weggenomen, toen bleek, dat bijna allen, die uitgenoodigd waren, gaarne er deel aan zouden nemen. Over die persoonlijke uitnoodiging 't volgende: Het Hoofdbestuur der Zuid-Hollandsche Vereeniging heeft liefst leergangen van op zijn minst 20 en op zijn meest 50 deel neemsters. Daarom heb ik maar een lystje van namen opgemaakt, tot we bij de 50 en nog wat daarboven waren, omdat sommigen allicht bedanken zouden of verhinderd zijn Toen maar een streep er onder gezet. Dit was voor anderen, die ook wel graag er dee[ aan genomen zouden hebben wellicht een teleurstelling, maar daar was niets aan te doen. Reeds was 't aantal eigenlijk wat te groot, toen 't bleek, dat bijna alle opgeschre- venen, gaarne de uitnoodiging aannamen, maar die moesten toen allen wel toegelaten worden. Waren alle jonge moeders en meisjes boven de 18 jaren uitgenoodigd, dan was 't aantal zóó groot geworden, dat men stellig een deel er van zou moeten afwijzen en dat gaat moeilijk, als ze eerst gevraagd zijn, om te komen. Daarom is bovengenoemde weg Mocht 't volgende jaar weer een leergang gegeven worden, dan komen die anderen natuurlijk 't eerst aan 't bod. Men heeft gevraagd, waarom ook zooveel jonge meisjes uitgenoodigd Wel men moet bij 't jonge geslacht beginnen, als men nieuwe denk beelden op dit gebied wil verbreiden. By de gemengde samenstelling van het gehoor was 't wel te begrijpen, dat sommige ge deelten van den leergang meer van belang waren voor 't eene gedeelte en andere weer voor een ander gedeelte der toehoorsters De meening, dat sommige gedeelten echter ongeschikt zouden zyn, om met volwassen meisjes te behandelen, kan voor zoover dit de meening is van achtenswaardige, maar op dit gebied meer ouderwetsch aanvoelende menschen, geëerbiedigd worden, maar daar mee is ze dan ook voldoende gewaardeerd Want deze meening, dat men hierover niet op gepaste manier zou mogen spreken, wordt door opvoedkundigen van gezag en allerlei richtingen als verouderd en onjuist, ja zelfs als gevaarlijk beschouwd. Door gepaste, maar toch vrye en franke bespreking komt men tegenover deze dingen-veel natuurlijker te staan en juist die verheimelijking werkt ongunstig, omdat de mensch over 't algemeen juist geneigd is, tot wat als verboden en geheimzinning wordt voorgesteld. Alles, wat hier dus op bescheiden wijze besproken is, kan ook uit zuiver opvoedkundig oogpunt beschouwd, niet anders dan heilzaam werken. Maar genoeg hiervan, 'k Geloof wel, juffr Hattink, dat u reden tot tevredenheid kunt hebben over de hier gehouden leergang Ge hebt een groot en belangstellend gehoor ge had op den cursus en een gezellig en aan genaam onderdak in onze keurig ingerichte en fraai gelegen Diaconale Stichting, waar van ik u een eigen opname als herinnerings beeld hierbij aanbied. Als leerares, die hart voor haar werk heeft, zult u er echter ook groot belang in stellen, of uw arbeid hier de gewenschte vruchten zal dragen, waar 't tenslotte toch te doen is; dat 't geleerde onthouden en in praktijk ge bracht zal worden. Nu daartoe zullen ik en onze Zuster onze krachten inspannen. Boven dien is deze cursus ook een mooie voorberei ding voor 'n binnenkort hier op te richten Consultatiebureau voor Zuigelingen, waarvan 't nut ook door u voldoende besproken is Zoodra de goedkeuring en erkenning hiervan verkregen is van Gedeputeerde Staten, zooals deze reeds verkregen is van het Hoofdbestuur der Zuid-Hoïl. Vereenig. „Het Groene Kruis" en haar Inspecteur voor de Zuigelingen bescherming, kan dit in werking gesteld worden. Van dit alles mag men goede ge volgen verwachten voor moeder en kind Ruim een halve eeuw geleden stierven nog zeer vele moeders als slachtoffers der ge vreesde kraamvrouwenkoorts. Gelukkig is dit thans zeldzaam geworden, maar toch is het nog niet zoo zeldzaam geworden, dat kraamvrouwen min of meer ernstig ziek werden Tot de middelen, die daartegen aan gewend worden, behoort ook deze leergang, daar ze de toekomstige moeders leeren, hoe ze zich in dezen gedragen moetenwat nuttig of schadeiyk is voor hen zelf en hun kind. Den groei en de gezondheid dwingen kunnen wy niet. Maar evenals de landbouwer zegen op zijn werk mag verwachten, als hij alles doet aan zyn land en gewassen, wat nuttig daarvoor is, daarbij dankbaar gebruik makend van 't geen de landbouwwetenschap hem leert, zoo mogen ook wij hopen op goeden uitslag op dit gebied, waar 't gaat om de gezondheid van de a.s. moeder en't jeugdige kind. Door deze uitslag zou dan de daaraan bestede moeite rijkelyk beloond zijn Ten slotte wil ik juffr. Hattink bedanken uit naam van het bestuur van onze Groene Kruis-afdeeling en zeker ook uit Uw aller naam voor de moeite, die zij zich gegeven heeft, om deze cursus zoo goed te doen slagen, 'k Wensch U ook op andere plaatsen evenveel belangstelling en een even aange name werkzaamheid toe en roep U uit ons aller naam een hartelyk vaarwel en tot weerziens toe. Nadat juffrouw Hattink nog haar dank had uitgesproken voor een en ander en daarbij o.a. zeide, dat de blijvende waarde van haar werk voor haar meer waarde had, dan een geschenk der deelneemsters, werd deze cur sus gesloten en behoorde daarmee weer tot het verledene. Verslag van het behandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge, op Vrydag 24 Juni 1927, namiddag 4 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Edel Achtb. heer R. Sterk. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Spreker zegt dat de notulen der vorige vergadering niet kunnen worden gelezen. Ze staan wel in 't klad, maar om ze in het boek in te schrijven was geen gelegenheid. Een der raadsleden vraagt of het zoo druk was. De Voorzitter: Ja met het verhuizen we gens de a.s. verbouwing is het zeer verward. De notulen worden aangehouden tot een volgende vergadering. Ingekomen stukken. a. Bericht van de heeren G. van der Kroon, L.NelisseLz., J.C Nieuwenhuijzen, K.Prince, A. Visbeen, T. Holleman Cz. en J. van Vliet, dat zij hun benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente aannemen. b. Bericht van den Inspect, der Dir. Bel., dat de opbrengst der Gemeentelijke Inkom stenbelasting vermoedelijk 7700 zal bedra gen, en de opcenten op de Ryks Inkomsten belasting 5500. c. De Rekening van het Vleeschkeuriogs- bedryf. De ontvangsten zijn in totaal ƒ4404,50 Aan keurloon is in deze gemeente ontvangen 807,50. In totaal is een winst gemaakt van 798.45, waarvan de gemeente ontvangt 146,38. Deze rekening benevens eenige wijzigingen worden goedgekeurd. (1. Raadsbesluit tot huurbepaling van de woning van den geneesheer hetwelk door Ged. Staten is goedgekeurd. e. Bericht dat F. Sterk de benoeming tot pl.verv. lid van het 2e stembureau aanneemt. f. Het door Gëd. Staten met eeüige op merkingen terug gezonden raadsbesluit tot het openen van een Rek courant bij de Bank van Nederl. Gemeenten. Een concept raads besluit was daarby gevoegd. Zonder hoofdelijke stemming wordt, beslo ten aan de opmerkingen tegemoet te komen en werd -het concept-raadsbesluit goedge- g. Bedrijfsoverzicht der gasfabriek, waar uit blijkt dat een winst is gemaakt van 48,—. h. De goedgekeurde rekening dezer ge meente, dienst 1925. Financieele regelingen. Met algemeene stemmen wordt besloten tot af- en overschrijving en toevoeging van enkele posten aan de begrooting dienst 1927. Aanbesteding bouw nieuw raadhuis. Voor de bespreking over de aanbesteding van den bouw van het nieuwe raadhuis, wordt in geheime zitting overgegaan. Na heropening verlangt niemand meer het woord en wordt de vergadering gesloten. P. M. VERKOOPINGEN leeggekomen perken worden licht omge- *crx^vvr,,'va1-1 spit, zoo noodig iets gemest en weer beplant Op DONDERDAG 30 JUNI 1927, des voor- j met planten van de wachtbedden, mogen middags 10 uur (oude tijd), openbare ver-we eens ouderwetsche en daarom gesmade, kooping en verhuring van Hooigras te maar toch zoo mooie Fuchsia's aanbevelen? Ooltgensplaat, in Hotel Moelker, van on-\yje daarmee een perkje dicht bij huis of een geveer 80 Gemeten Hooiland om eenmaal strookje langs een pad beplant, zal zich daar- te hooien in het nieuw bekade Noordpol- 'over niet beklagen. Den geheelen nazomer, tot dersche Gors en het Hooigras van den dyk begint te vriezen, zijn de planten overladen van den Weipolder in vier perceelen; de - met gracieus neerhangende „belletjes", kade van den Weipolder in 4 perceelen, J >t ls nu een geschikte tijd om van heesters waarvan drie met buiten veld; en de schen-1 stekken, ook rozen en de bovengenoemde keikade ten verzoeke van de Adm. van Fuchsia's. Een eenvoudige wijze van rozen- het Weipoldersche Gors, en Vrouwe D. stekken is, circa 20 c.M. lange stekken te nemen C. Goedkoop te Den Haag. jVan scheuten, welke gebloeid hebben en die Op WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1927, ten vlak ondereen knoop worden afgesneden. Deze verzoeke van den heer Johannis Pollemans stekken zetten we in een fleschje met water, te Oude Tonge. Openbare Vrijwillige Ver kooping van Twee Paarden, wagens, ploe gen, eggen, sleep, rolblokken, stroosny der, mestladders, hooituig, peetuig en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangebo- boden. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 29 Juni a.s's nam. 6J uur te Den Bommel; op Donderdag 30 Juni a.s., 's nam. 6| uur te Sommelsdijk; op Donderdag 30 Juni 1927, 's nam. 8 uur te Middelharnis en op Vrjjdag 1 Juli a.s. 's nam. 6£ uur te Herkingen openbare ver kooping van TIMMERHOUT. Deurwaarder GROENENDIJK. Gemengd nieuws. OUDE TONGE. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis dat een openbare raads vergadering is belegd tegen Woensdag 29 Juni a.s. des vm. 10| uur. - De nieuwbenoemde raadsleden hebben allen hun benoeming aangenomen. S EILINGSBERICHT van Yrydag 24 Juni 1927 der Coöp.Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,20 tot 2,40 per 100 krop. Postelein 0,08 tot 0,14 per k.g. Spinazie 0,17 per k.g. Aardappelen 8,10 tot 14,— per 100 k.g. Poters ƒ6,— tot 10,— per 100 k g. Kruisbessen (onr.) ƒ6,- tot 12,—p. 100k.g. Blauwe druiven 1,28 tot 1,46 per k.g. Boonen (groote) J 6,— tot 10,— p. 100 k.g Boonen dubb. stam f 70,- tot 78,— per 100 k.g. Boonen stamsnlj 43,— tot 65,— p. 100 k.g. Boonen stoksnij 58,— tot ƒ74,—p. 100 k g. Tomaten A f 0,42 tot 0,51 per k.g. AA 0,46 per k.g. B 0,34 tot f 0,46 per k g. C f 0,31 tot 0,42 per k.g. CG 0,22 tot 0,26 per k.g. bonken 0,29 tot 0,33 per k g. Komkommers (w.) t 8,- tot 13,- per 100 k.g. Peen 6,— tot f 17,— per 100 bos. Kroten 2,30 tot 2,40 per 100 bos. Bloemkool I f 8,- tot ƒ15,- per 100. st. Bloemkool II ƒ4,- tot 7,— per 100 st. Sjalotten 1,70 tot 2,20 per 100 bos. Rhabarber f 3,70 tot 5,- per 100 bos. Doperwten 0,19 tót 0,22 per k.g. Peulen 0,26 tot 0,35 per k.g. Ripeieréii (netto) ƒ5,10 tot 5,40 per lOOst. Eendeieren 8,50 per 100 st; Aanvoer 82 350 stuks. Een aap. Onlangs ontvluchtte tijdens het verblijf van het circus Amar te Haarlem een aap uit deze inrichting. Zondagmorgen werd deze aap door een agent gevonden op het grasveld aan de Zaanenlaan in Noord-Haarlem. De aap had gedurende zijn verblijf in de vrye natuur zoo weinig de circusgewoonten ver leerd, dat hij voor den man in uniform het saluut maakte. Hij ging gewillig mee en werd voorloopig in het dierenasyl Fauna onder dak gebracht. noodlottige dambreuk in saksen. Twee dorpen onder de modder. Bij de staatsbruinkolenmijn Böhlen heeft een dambreuk plaats gehad, welke tot cata- strophale gevolgen heeft geleid. In ongeveer twintig minuten tijds werd over een uitge strektheid van verscheidene K.M. de geheele streek door een modderlaag van een tot drie meter dikte bedekt. In de plaatsjes Lippendorf en Spahndorf staan de huizen met de daken boven een zwarte modderbrij. De moddervloed heeft van de meeste woningen de huisdeuren ingedrukt en het meubilair vernield. De be woners moesten zoo overhaast vluchten, dat zij nog slechts tijd hadden om het kostbaarste hunner bezittingen mee te nemen naar den zolder. Behalve de politie is ook de brandweer van het geheele district gealarmeerd. Hon derden vrachtauto's met balken en planken zijn naar het gebied van de overstrooming onderweg. Helaas valt er ook een menschenleven te betreuren. Te Lippendorf is een tweejarig meisje, dat door de moeder in de armen werd gedragen, plotseling door den moddervloed overstelpt en gestikt. Het gelukte slechts de levensgeesten der moeder weer op te wekken. miLlionnair door zijn vroe- geren vijand. De 31-jarige typograaf Manthe te Berlijn is plotseling millionnair geworden. Manthe heeft een bewogen leven achter zich. Als jongen van 17 jaar nam hij dienst als oorlogsvrijwilliger; hij werd toen tot vlieger opgeleid. In 1916 werd hij neergeschoten, waar door hij in Fransche krijgsgevangenschap ge raakte. Te Marseille kreeg hij in hevigen graad malaria; zijn verpleger was een Ameri kaan, Norton genaamd, onder wiens bevelen Manthe tijdens het transport der gevangenen had gestaan. Kort daarop sloten de beide jongelieden vriendschap met elkaar. Na het einde van den oorlog keerde elk naar zijn land terug. Norton, die onlangs is gestor ven, bezat in Argentinië twee groote farms. Hij heeft deze aan zijn bevrienden vijand,," nagelaten, benevens een bedrag van een half millioen dollar. Voor huis en hof. In den bloementuin. De langste dag is al weer voorbij en nog hebben we niet veel van den zomer bemerkt. Door regen en koude, maar vooral door stor men heeft de cultuur zeer geleden en is het aanzien van den tuin sterk geschaad. Toch kunnen we, als het weer nu een beetje gaat meewerken, nog een paar maanden van een schoone bloemenweelde genieten, doch dan is het zaak om nu een beetje te gaan opruimen. Neergeslagen planten worden wat aangeaard en hoog groeiende soorten van steunstokken voorzien. Door regen en wind hebben we weinig gehakt en geschoffeld, waarom het thans hoog tijd wordt om het onkruid, dat welig is opgeschoten te gaan wieden, daar dit anders de overhand krijgt en alle voedings stoffen aan het cultuurgewas onttrekt. We moeten nu zelfs al aan het volgend jaar gaan denken. De vroegstbloeiende zomer bloemen, welke zoo goed als uitgebloeid zijn, worden verwijderd, nadat we vooraf van elke soort voldoende rijp zaad hebben gewonnen, dat in doosjes of zakjes op een droge, luchtige plaats wordt bewaard. We vergeten vooral niet direct den naam bij elke soort te voegen, wat ons later veel gezoek en verwarring be spaart. van Juno, het symbool der reinheid en waar digheid. Uit den Bijbel weten we, dat niet alleen Christus zich van de Lelie als zinnebeeld bediende, maar ook uit de oud-testamentische geschiedenis van het Joodsche volk blijkt telkens, dat de Lelie tot sieraad der altaren diende en deze bloem als model genomen werd voor de kapiteelen der zuilen van den tempel te Jeruzalem. Wel heeft de vereering van deze plant later een ander karakter aangenomen, maar nog steeds wordt ze beschouwd als het zinnebeeld voor reinheid, kuischheid en maagdelijk schoon Met juistheid is het niet te bepalen, wanneer de cultuur dezer plant in Europa is begonnen, maar zeker is het, dat ze in de achtste eeuw in waarna ze spoedig worteltjes krijgen, waarmee 1 ons werelddeel gekweekt werd. Later schijnt we ze in stekpotjes uitplanten en in het najaar J ze weer voor een tijd verdwenen te zijn, wat binnenhalen om ze voosrtvrij te laten over-1 bij cultuurplanten dikwijls voorkomt of dat winteren. men haar alleen binnen de kloostermuren Rozen en vele heesters laten zich ook ver-kon zien. Het waren toch de monniken, die menigvuldigen door „afleggen". Een tak wordtzich in Europa allereerst met het kweeken van daartoe naar beneden gebogen, zoo, dat hij planten bezig hielden, 't zij voor voedsel, met een onder den top gelegen gedeelte dengeneeskundig gebruik of voor 't genot, dat ze grond raakt. Op deze plaats maakt men in den i schonken. tak een insnijding, welke door een knoop moet j Van de bekende witte Lelie weet men, dat loopen, en stekken daarin een plat steentje om zij in het midden der 16e eeuw is ingevoerd in te beletten, dat het gleufje zich weer zal slui- Duitschland en van daar spoedig verspreid ten. De bewuste knoop wordt nu met zandige werd. Dat deze Lelie de eeuwen door gehand- aarde bedekt, nadat de tak met een haak- j haafd werd, heeft ze in hoofdzaak te danken vormig stokje, een z.g. „mikje", is vastge- aan haar vele goede eigenschappén, als gehard- stoken. De grond worpt nietig vochtig gehoude. heid tegen ons klimaat, het voortbrengen van den. Den volgenden herfst worden deze af- mooie bloemen, terwijl bloemen en bladeren leggers, welke"inmiddels flink beworteld zijn, 'als zeer geneeskrachtig werden beschouwd, met een scherpe spade afgestoken en als Op Kamschatka moeten de bollen van som- afzonderlijke planten op de bestemde plaats mige Leliesoorten het hoofdvoedsel der eilan- uitgeplant. Het verdient aanbeveling om voor ders uitmakengekookt of in de asch gebraden dit „afleggen" krachtig groeiende, éénjarige moeten ze niet onaangenaam smaken, scheuten te nemen. 1 Behalve de witte Lelie, die de geschiedenis- I Lelie bij uitnemendheid is, is er nog de popu- In den moestuin. laire oranje-Lelie om van een zeer hoogen Het liep ons dezen zomer met de cultuur ouderdom te gewagen. Dat is de Lelie, die in van enkele groentengewassen niet erg mee door Groningen, Drenthe en Overijsel meer dan gebrek aan warmte en een overvloedigen eenmaal verwilderd is aangetroffen, regenval. Vooral de boonen toonden, dat het Men weet het' reeds, dat de Lelies behooren voor haar geen uitgezocht weer was; vele tot de bolgewassen en hoewel daaronder veel zaden waren verrot, vóór ze boven den grond stengellooze planten voorkomen, ontwikkelt kwamen en die er nog boven kwamen, waren zich bij deze plant een stengel van soms voor een deel „harteloos". Voor zoover noodig, 3 meter hoogte. Hij groeit statig en kaarsrecht moesten we opnieuw zaaien. Voor den laten op, blijft onvertakt, doch verdeelt zich aan den oogst kan ook nu nog een zaaisel van stok top veelal in zijdelingsche bloemstelen, zoowel als van stamboonen in den grond Behoudens een enkele uitzondering komen woeden gebracht. Doperwten en peulen hadden hun weertje; ze groeien, dat het een lust is, zoodat we moe ten zorgen tijdig in te grijpen, vóór nevenstaan de rijen in elkaar groeien. Met het uitplanten van kool en andijvie blijven we voortgaan, naar mate en plaats vrij komt. Is de grond vochtig, dan behoeft niet te worden aangegoten, maar bij droog, warm weer is een begieting na het planten noodzakelijk. Een flinke slok op een maal is voldoende en beter dan een herhaalde toe diening van een beetje water. Met het zaaien van kropsla voor opvol ging gaan we voort tot begin Augustus. Op arm land treedt het doorschieten in veel sterker mate op dan op land, dat voldoende voorzien is van plantenvoedsel; zoo noodig wordt kropslaland dus vooraf nog eens bemest. Prei-planten worden nu van het zaadbed genomen en uitgeplant op plaatsen, waar een voorgewas is geoogst. Er moet diep worden geplant, hetzij in geultjes of putjes, waardoor de planten gedwongen worden zich te rekken, teneinde niet alleen dikke, maar ook lange prei te kunnen oogsten. Bieten, witlof en schorseneer en moeten worden gedund. De laatste hebben een ruimen stand noodig en de planten, die teveel zijn, gaan naar den composthoop, daar overplanten voor dit gewas minder goed mogelijk is. Anders- is het met witlof en bieten, die zich wel voor overplanten leenen, mits we er naar streven om de lange penwortels zoo weinig mogelijk te beschadigen en er voor zorgen, dat ze recht standig in het plantgat komen. De Lelie. Da eerste Leliën hebben haar schoone kelken reeds ontplooid en met eerbied staren we naar deze wonderschoone bloemen, eerbied om de hoofsche statie, waarmee ze zich verheffen eerbied ook om de geheimzinnige geschiede nissen, die om deze bloem geweven zijn. Heet de Roos de Koningin der Bloemen, met niet minder recht is aan de Lelie den koningstitel gegeven. De Fransche dichter Boisjolin bezingt haar met de woorden: Noble, fils du Soleil, le Lis majestueux Vers l'astre paternel, dont il brave les feux, Elève avec orgeuil sa tete souveraine, II est roi des fleurs, dont la Rose est Ia reine. De oude Grieken waren vast overtuigd van haar goddelijke afkomst. Zoo decent als zulks voor een familieblad als het onze past, zullen we het verhaal der Grieken weergeven, een verhaal, dat aantoont, hoe precies die Grieken van de huiselijke verhoudingen van hun goden en godinnen op de hoogte waren. De godin Alkemene had het leven geschonken aan Herkules, waarom zij de jalouzie vreesde van Juno; ze verborg het kind in de struiken. Minerva echter, die met de afkomst van den knaap bekend was, bracht Juno dien weg uit en maakte haar op het krachtige, schoone kind opmerkzaam, haar biddende om als beschermvrouw der jonggeborene op te treden en den smachtenden zuigeling te laven. Juno deed dat op de natuurlijke wijze van alle móeders, maar de knaap, weldra zijn vijandin herkennende, misbruikte op valsche wijze de tanden, die jonge Grieksche godjes al vroeg schenen te bezitten, met het gevolg, dat uit de veroorzaakte wonde rijkelijk het natuurlijke voedsel wegspoot en langs den hemel afvloeide. Zoo ontstond de Melkweg aan het uitspansel, dien we des avonds nog bewonderen kunnen. Maar enkele druppels vielen ook op de aarde en uit deze ontsproot de witte Lelie»-de roos de bladeren in vorm, zeer goed overeen; ze zijn eenige malen langer dan breed, loopen in een spitse punt uit en zijn veelal ongesteld. Ze staan in de meeste gevallen verspreid aan den stengel, soms, zooals bij de Krul-Lelie, vormen ze kransen, die dan zeer sierlijk staan. En hoe de bloem zelve is samengesteld? zeer eenvou dig; plukt men ze uit elkaar, dan zal men zien, dat alle kransen van bloeindeelen drie tallig zijn, kelk, kroon, 2x3 meeldraden en een stamper, die uit drie vruchtbladeren is opgebouwd. Het vruchtbeginsel is boven- standig, wat wil zeggen, dat de bloemdeelen onder dit belangrijke lichaam zijn ingeplant. Wanneer het vruchtbeginsel zich tot vrucht ontwikkelt, wat in den regel het geval is, dan groeit ze uit tot een driehokkige doosvrucht, die bij het rijp worden hok-verbrekend open springt. In elk hokje zijn keurig een aantal vliezige zaden opgestapeld. Ze worden er uitgeslingerd en kunnen aan nieuwe planten het aanzijn geven. Nog een koekoeksei. In deze dagen, nu de koekoek zich zoo luid laat hooren en zijn onheilbrengende eieren in de nesten van andere vogels deponeert, is het niet ongepast, van een ander „koekoeksei" te gewagen, dat niet -door een vogel, maar door een insect wordt gelegd. In zandige streken, bij ons vooral in de duinen, leeft een groote roofwesp, Bembex rostrata. Met haar krachtige voorpooten, waaraan zich tal van stijve bor stels bevinden, graaft zij in het zand een lang zaam dalende gang met een verwijding aan het einde. Is dit werk afgeloopen, dan komt ze naar buiten, sluit de opening met zand, vliegt er wat rondom heen, als om zich goed te orien- teeren en verdwijnt. Na korter of langer tijd keert ze terug, beladen met een vlieg. Nadat ze vrij spoedig den gesloten ingang van haar hol heeft gevonden, wordt deze opengemaakt. De wesp kruipt de gang in, brengt de vlieg, die zij door een angelsteek heeft bedwelmd in de eindkamer en legt er een ei op. Dan verlaat ze de gang weer, sluit die even zorgvuldig als de eerste maal, maar keert na eenigen tijd weer met buit terug. Dit spelletje wordt verschei dene malen herhaald. JJit het ei der wesp komt weldra een larve te voorschijn, die zich aan de rondom liggende vliegen te goed doet. Na ongeveer 14 dagen is ze volwassen, waarna ze in een pop verandert. Dan gaat müe'der Bembex een nieuwe gang voor een tweede larve graven. Zoo kalm en rustig, als hier beschreven is, gaat het echter in dit wespenleven lang niet altijd. Er zit een vijand op de loer, eveneens een roofwesp, de fraaie, vuurroode goudwesp uit de familie der Chrysiden. Zulk een Chrysis maakt den ingang van de Bembexwoning niet open, omdat zij de juiste plaats daarvan wel niet kent. Maar als de Bembex met buit naar binnen is gegaan, maakt de goudwesp van dit onbewaakt oogenblik gebruik om ook in de gang te sluipen en naast de Bembex-larve haar „koekoeksei" te leggen, waaruit spoedig een larve geboren wordt. Deze groeit sneller dan de rechtmatige bewoonster. En nu ontbrandt daar onder het zand een bittere strijd, waarin gewoonlijk de goud wesp-larve de overwinning- behaalt. De overwonnen Bembex-larven met haar voorraad worden nu door den parasiet smakelijk verorberd. Dit is dus een nog gruw zamer geschiedenis dan die van den koekoek.

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3