n.v. Mint Westelijk Brabant. -ROTTERDAM Predikbeurten. ouwschool WOENSDAG 29 JUNI 1927 DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. Land- en Tuinbouw. WijlisTRAAT 17 TELEFOOM Ö5ÖO/ Tegen de Braber Bzn. ;se om ver- itsen van 2 wordt ver- an, Koppe- )rd verlangt gesloten en J deuren. eil ver een pot rogisten. D. :terdam is rd. In pand gescheiden v. S. Del uitgespro- het huis ltsten tijd op bezoek den boedel eens twist termiddag, eensklaps lkaar twee ioor beide De vrouw verandah in elkaar De man is >lgd. Daar ichzelf ge- d gejaagd, ecteur van ingesteld, enhuis aan hij gister- de vrouw n de hand Zondag 26 dunt 1927. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. (doop)ds. DenOudsten Sommelsdyk, 'sav. ds. v. d. Zee. Dirkslaad, vin. leeskerk en 'sav. ds. Polhuiis. Herkingen, vin. dhr. Van Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nm. ds Den Oudsten. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. Baarslag. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nm. dhr. Van Ieperen. Oude Tonge, vm. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 'sav. ds. Bax. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuiis en 's av. leeskerk. Hellevoetsluis, vm. en 'sav. ds. Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm. ds. De Voogd v.d.Straaten. Rockauje, vm. ds. Witkop. Oostvoorne, vm. ds. Brinkeriuk. Vierpolders, vm. ds. Stolk. PROTESTANTENBOND. Sommelsdyk, (Langeweg) vm. 11 uurds.L.S.P* van der Chijs, Lth. pred. uit Rotterdam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. VanVelzen. Stellendam, vm. en 's av. ds. Bouma uit R'bürg. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. leeskerk. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 'sav. leeskerk. Hellevoetsluis, vm. ds. Westerhuijs. Nieuw-Helvoet, 'sav. ds. Westerhuijs. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm.,nm. en 'sav.leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. De Blois. Herkingen, vm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds. Schopenhouwer. voogden welke pupillen de les- elsdijk, volgenworden aangifte te doen iftijd en genoten an die leerlingen even zijn, wordt n onderwijs ver vóór 1 Augus- Secretaris te Herkingen. osetrollen Heen verkoop IDDELHARN1S. per 36 st. /0,08£. DRES IN: chtkaarten, Pak- Zijdepapier, enz. 00 per doos. Juni 1926. gsten Juni 1927 rndrik Driessen, \rrondissements- cantoorhoudende daar wonende ke van echtgenoote van lieuwendijk, wo- ter deze do den procureur te Dirksland ter e Voorstraat no. aan diens aldaar en kantore van eur Mr. W. A. C. rhaven no. 36 rante tot procu- en als zoodanig zal occupeeren; ieuwendijk, vis- ïd hebbende te hans afwezig en on- of verblijf- exploit doende in een afschrift melden stukken an de vergader- >sements-Recht- terwijl tevens van na te mei- worden aange- er Gemeente te gelijke afschrif- arder zijn over- achtbaren Heer bij gemelde parkette te met den Edel- C. F. J. Gom- :ier van Justitie k exploit met 'ekend; terwijl zal worden ge- ndsche Staats- ddelharnis ver- nze Eilanden"; dientieblad der Ie Arrondisse- otterdam, hou- 1927 tusschen mijne requirante als eischeres en den gerequireerde als gedaagde bij ver stek gewezen, waarbij aan eischeres verlof werd verleend tot het doen eener tweede openbare dagvaarding; Voorts heb ik deurwaarder mijn exploit doende als boven den gere quireerde Voor de tweede mail gedagvaard om op Maandag den derden October 1927 des voormiddags te tien uur te verschijnen ter openbare terecht zitting van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam Eerste Kamer gehouden wordende in het Paleis van Justitie aan den Noordr singel aldaar; Ten einde alsdan namens mijne requirante als eischeresse te hooren concludeeren*' aangezien gedaagde op 15 Januari, 1910 met de vischsloep „Luctor èt Emergo" M. D. 1 van IJmuiden ter vischvangst op de Noordzee is uitge zeild en niet teruggekeerd; aangezien gemelde vischsloep op 22 Januari 1910 ter hoogte van Dog- gersbank werd gepraaid door de vischsloep M. D. 2 schipper Jacobus van den Hoek; aangezien sedert niets meer van haar of hare bemanning werd ver-: nomen; aangezien gemelde vischsloep naar alle waarschijnlijkheid in-de sneeuw- 'stormen, die tusschen 24 en 26 Januari 1910 op de Noordzee hebben gewoed, met de geheele bemanning is vergaan aangezien alzoo meer dan één jaar is verloopen en er dus termen bestaan om ten aanzien vart gedaagde rechts vermoeden van overlijden te doen uitspreken; aangezien eischeres met het oog op het aangaan van een ander huwelijk bij deze uitspraak van rechtsvermoe den van overlijden belang heeft en zij verlof tot deze dagvaarding bekomen heeft bij het hierbij beteekende von nis van 2 Mei 1927; Mitsdien ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnent wege van zijn aanwezen te doen blij ken, bij gebreke waarvan door de eischeres na het vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten zal worden geconcludeerd dat bij vonnis worde verklaard dat er ten aanzien van den gedaagde sedert 22 Januari 1910 rechtsvermoeden van overlijden bestaat en haar vergunning worde verleend tot het aangaan van een nieuw huwelijk en dat gedaagde zal worden veroordeeld in de kosten van het geding. (get.) W. H. Driessen. Deurw. „Gezien" De Officier van Justitie te Rotterdam. (get.) Gombault. Voor Afschrift; A. Zaaijer. Proc. i ADVERTEERT IN I lONZE EILANDEN m, Prijs per kwartaal. f i, Losse nummersf 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 eent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het werdt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Mo. 15 Voorstraat Middelharnis. 9® JAARGANG. - N°. 66 De verbinding van Onderstaande circulaire zal gezonden wor den, met. de adhaesiebetuigingen van de ge meenten aan den Minister: Aan zijne Excellentie den Minister van Waterstaat s-GRAVENHAGE Ondergeteekenden hebben de eer het na volgende onder de aandacht van Uwe Excel lentie te brengen: De bewoners van het eiland Goeree en Over- flakkee betreuren ten zeerste het gemis van een behoorlijke verbinding voor rij- en voer tuigen met den vasten wal van Noord-Brabant. Het gemis werkt remmend op handel en land bouw, door beide wordt daarvan groote schade ondervonden. Het vervoer van paarden en vee, waarvan een niet onbelangrijk deel naar het Zuiden des lands en naar België gaat, geschiedt thans via Hellevoetsluis—Rotterdam—Numansdorp of Moerdijk. Om per auto of ander rijtuig Noord-Brabant te bereiken, moet dezelfde route genomen worden en heeft men, afgezien van een tijdsverlies ad 8 uren, aan veergelden heen en terug te betalen, minstens 24, (De veren MiddelharnisHellevoetsluis, Nieuw-Beijerland, 's-Gravendeel en Moerdijk.) Het zal geen nader betoog behoeven, dat het verkeer tusschen ons eiland met ruim 30.000 inwoners en overig Nederland uiter mate zal worden bevorderd door een goede directe verbinding met de belangrijke spoor weg-knooppunten van West-Noord-Brabant, ten gerief en tot heil van Handel en Landbouw en Industrie (Noord-Brabant's Suiker- en Vlasfabrieken betrekken een niet onbelangrijk deel van hun grondstoffen van Flakkee.) Ondergeteekenden, A. A. Mijs te Sommels- dijk, J. L. den Hollander, Burgemeester van Middelharnis; C. Warnaer, lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, te Dirksland; l. Jacobs Jzn., Wethouder van Ooltgensplaat; i van Schouwen, Burgemeester van Oude Tonge, voorzitter van den Flakkeeschen Boe renbond; D. Vogelaar te Stad a/h Haring vliet; D. Lodder te Goedereede en J. Breen te Ouddorp hebben zich dan ook geconstitu eerd tot een commissie, die zich ten doel stelt, om in samenwerking met een Commissie uit Noord-Brabant, waarin o.m. zitting hebben de Heeren van Kampen, Burgemeester van Fijnaart en Dinteloord; Koenraad, dijkgraaf van het Waterschap Mark en Dintel; P. M. Sneep, voorzitter van de Noord-Brabantsche M'ij van Landbouw; Chr. van de Riet, voor zitter Noord-Brabantschen Boerenbond, land bouwer te Dinteloord en met de Vereeniging „Goeree en Overflakkee Vooruit", gevestigd te Middelharnis, een goede verbinding tusschen het eiland en Noord-Brabant te bevorderen. De Commissie stelt zich voor te geraken tot oprichting van een Maatschappij, die voor het beoogde doel gelden zal bijeen brengen, de •totstandkoming van nieuwe of verbeterde aanlegplaatsen zal bevorderen en hetzij zelf een motorveerpont in de vaart brengen, hetzij met een eigenaar of exploitant van een motor veerpont, geschikt voor het overzetten van auto's, andere rij- en voertuigen, paarden en vee, een overeenkomst aangaan zal. De commissie denkt zich die verbinding FEUILLETON. W. HE1MBURG VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 35) Zwijgend wees hij op de twee kinderen. „Had ik die dan niet kunnen meenemen?" Hij schudde ontkennend het hoofd. „Als er geen andere hulp was geweest, had 't wel moeten gaan, ofschoon 't zou een te zware taak voor één niensch zijn geweest en dan het gevaar voor jou en de kleinen 1" Zij beet zich op de lippen. „Zouden wij moeder niet hierheen kunnen transporteeren?" vroeg zij aarzelend. Hij zag haar verbaasd aan. „Dat zou haar dood kunnen zijn," mompelde hij. „En waarom ook? Mevrouw van Leidnitz is geen vreemde voor haar, *n die doet 'tmet plezier 1" Mariene zweeg. Hij kwam op haar toe en streelde haar met de hand over het haar. „Adieu, Mariene, ik ga aan het werk. De vrouw van den kamerheer La Rollee is zoo even aan gekomen Ze wil haar man volstrekt zelf op passen nu moet ik ook nog voor haar zorgen *n wie weet, hoeveel familieleden er nog komen Opdagen! De logees, die nog van de influenza tovrijd zijn gebleven en niet weggereisd zijn, tot stand te brengen tusschen Ooltgensplaat) en Dintel-Sas en beoogt daarbij onder meer gebruik te kunnen maken van de Rijksaanleg plaats aan het Volkerak te Ooltgensplaat. j De daar aanwezige steiger zou geschikt ge- maakt moeten worden voor het aan en afrijden van voertuigen, enz., terwijl een nieuwe aan-j legsteiger zou moeten worden gemaakt in het i buitengeul van de Dintel op korten afstand] van Dintel-Sas, met een toegangsweg vanaf den bestaanden verharden weg op den dijk van Dintelpolder. Alvorens de plannen voor de noodige werken nader te doen uitwerken, zouden ondergetee kenden het op hoogen prijs stellen van Uwe Excellentie te mogen vernemen, in hoeverre Uwe Excellentie bereid zou zijn, de noodige wijzigingen aan den aanlegsteiger te Ooltgens plaat te doen aanbrengen en de totstandkoming van een steiger aan Dintel-Sas te helpen be vorderen. Dit alles in het vertrouwen dat bij Uwe Excellentie geen bezwaar zal bestaan, het gebruik van den steiger aan onze op te richten Maatschappij onderjiader te stellen voorwaar den toe te staan. Wij veroorloven ons voorts op te merken, dat het onderhoud der wegen op ons thans zoo geïsoleerde eiland rust op haar bewoners, dat van den ruim 70 K.M. verkeersweg, tus schen de dertien gemeenten onderling en het steiger te Ooltgensplaat slechts ongeveer 1 K.M. door het Rijk en 8 K.M. door de Pro vincie wordt onderhouden, dat er reeds nu aan wegen- en rijwielbelasting een bedrag wordt opgebracht van ongeveer 30.000, en dat de kosten van wegenonderhoud, als mede de belasting minder zwaar te dragen zal vallen en meer gemotiveerd zal voorkomen, indien op vooromschreven wijze het gebruik der wegen buiten ons eiland zou worden ver gemakkelijkt. Sommelsdijk, Juni 1927. 't Welk doende, enz. De Commissie voornoemd. Als toelichting tot het adres aan Zijn Excel lentie den Minister van Waterstaat i.z. veer- verbinding OoltgensplaatDintel-Sas, moge het volgende dienen: De communicatie tusschen Brabant en Flakkee werd vroeger met roeibooten, thans met twee flinke motor-booten, één van Oolt gensplaat en één van Dintel-Sas, onderhouden. Het verkeer is druk, doch bepaalt zich tot voetgangers en wielrijders, daar het onmogelijk is rijtuigen, vee of paarden met die bootjes te vervoeren. Dringende behoefte is er dan ook aan een flinken veerdienst, geschikt tot het vervoeren van auto's, vee, paarden en vrachtgoed. Han del en verkeer zouden toenemen, landbouw belangen in sterke mate worden bevorderd. De aard van het landbouwbedrijf op ons eiland heeft veel gemeen met dien van Zeeland en West-Noord-Brabant. In vele opzichten hebben wij dezelfde belangen. Belgische, Bra- bantsche en Zeeuwsche paarden- en veehande laren koopen ons vet en drachtig vee en onze jonge paarden. Aardappelen, uien, koepeen gaan in belang rijke hoeveelheden naar België. Het is echter een groot ongerief voor den Handel, dat per soonlijk contact door de slechte verbinding met ons eiland zoo lastig is, zooveel tijd en geld vergen. omdat de epidemie zich aan gene zijde van de bergen al even erg uitbreidt als hier, willen van avond, om zich wat te verzetten, al een soort van oudejaarsfeest vieren. Juffrouw Kreisler heeft zich aangeboden uit het gesmolten lood waar te zeggen, en ik heb haar op het hart gedrukt, uit sluitend goeds te profeteeren." Hij glimlachte even en streek haar nog eens goedaardig over het hoofd. „Wacht mij maar niet, kind, en ga bij tijds sla pen! Gij moet je krachten sparen, en ik weet, niet hoelang ik bij moeder zal moeten blijven." Zij zat nog altijd voor zich uit te staren, toen hij al lang weg was. Ze zag een stille, donkere ziekenkamer vóór zich, en naast het bed van de koortsige oude vrouw zaten twee menschen hij en zij. Goede hemel! Als ze tóch nog maar in hem kon gelooven! Als Erik haar toch maar nooit verteld had, dat die vrouw vroeger zoo hartstochtelijk van hem had gehouden! En als 't niets meer was geweest, als de genegenheid maar van één kant was gekomen, waarom had hij alles dan zoo angst vallig voor haar verzwegen?' Zij stond op, nam den kleinen jongen, die van vermoeidheid"^ op den grond zittende was inge slapen, op den arm, en duwde met de andere hand den kinderwagen vóór zich de kamer uit. Werk tuiglijk bracht zij de melk voor de kinderen aan de kook en legde hen te rusten. Boven op de vliering, waar Trui en de twee meiden sliepen, hoorde zij iemand op en neer loopen. Dat was zeker de dochter van Trui, die gekomen was om hare moeder te verplegen. Anders was 't doodstil in huis. Mariene hui verde. Zy ging van de eene kamer naar de andere Het gevolg is, dat tot schade van onzen landbouw en handel, Flakkee voor laatst wordt gehouden, ons vee en onze paarden voor België bestemd, een groote en kostbare omweg moeten maken, om de bestemming te bereiken. De paardenfokkerij staat op ons eiland vrij hoog, doch om vooruit te komen, is dringend noodzakelijk, dat onze fokkers met hun paar den naar West-Brabant kunnen gaan ter dekking bij de daar gestationneerde eerste klasse dekhengsten. Thans is dat uitgesloten. Bovenstaand slechts enkele voorbeelden ter illustratie van het groote belang bij een goede veerverbinding tusschen Ooltgensplaat en Dintel-Sas voor ons eiland. Wij vertrouwen, dat Uwe Excellentie van het groote belang der bedoelde veerverbinding overtuigd zult zijn en aan onze redelijke wen- schen gehoor zult willen schenken, door. het doen instellen van een onderzoek ter zake, het doen ontwerpen van een plan tot wijziging van den bestaanden steiger te Ooltgensplaat en de noodige gelden daarvoor beschikbaar te stellen. Onze Commissie is bereid, gezien het groote belang bij deze zaak betrokken,ïgelden bijeen te brengen van particulieren en belanghebben den uit de lokaliteit, benoodigd voor een nieuwen steiger te Dinteloord en de bijbe- hoorende werken aldaar. Wij hebben gegronde hoop, daarin te zullen slagen, terwijl wij reeds een der veerlieden van het thans bestaande veer bereid hebben ge vonden, in samenwerking met zijn collega's aan de overzijde een voor het doel geschikte motorveerboot te doen bouwen en exploi- teeren. Teel^ening van die boot is reeds gereed en ter beschikking van den dienst van Uw Departement. Ten slotte zullen wij het op hoogen prijs stellen, een persoonlijk onderhoud ter zake met Uwe Excellentie te mogen hebben, om onze plannen voor zoover noodig nader toe te lichten. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Hoofdpijn, Kiespijn Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's gKiespijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. EEN AALTJESZIEKTE VAN DE AARDAPPELPLANT. Symptomen,aantastingswijze en her komst van haar oorzaak. Tylenchus di psaci. De bestrijding. Prof. dr. H. M. Quanjer maakt in de Juni- aflevering van het Tijdschrift over Planten ziekten melding van een aaltjesziekte van de aardappelplant, die de praktijk niet kent. De aantasting bestaat in een gelocaliseerde opzwelling, die meestal van een oksel of ver takking uitgaat, maar die zich, bij uitzonde ring, ook zijdelings aan een internodium of aan de onderzijde van een bladnerf kan bevinden. Het is een echte gal, die aan wortels niet wordt gevonden en tot de vorming, waarvan reeds uitgegroeide stengels of bladeren niet meer in staat zijn. De veroorzaker is het aaltje Tylenchus dipsaci Kühn. Onderzoekingen omtrent het binnendringen in de aardappelplanten leerden dat de infectie en draaide overal een vlam van het electrische licht op. Maar dat angstig gevoel wilde niet wijken. Eindelijk zette zij zich ineen hoek van haar kamer neer en keek naar buiten. Het huis van hare schoonmoeder doemde in de duisternis voor haar op 't Speet haar van de oude vrouw. Ze hield veel van haar en had 't altijd goed met haar kunnen vinden. Eerst in den laatsten tijd hadden ze elkaar een paar malen niet begrepen. „Sommige menschen kunnen 't niet afwachten, dat de verdrietelijkheden van het leven zich van zelf opdoen, maar lokken ze uit," had zij onlangs nog gezegd, toen Mariene haar vertelde dat zij koffiebezoek kreeg van mevrouw van Leidnitz. Wat zou ze nu wel zeggen, dat zij weer, evenals van ouds, door „die Selma" en haar zoon werd opgepast? Uur op uur verliep. Erik kwam niet thuis. Op de klok van het Sanatorium sloeg 't negen uur, Een paar minuten later werd er zacht aan de huisdeur gescheld. Mariene stond op en vroeg wie er was. „Ik, mon angel" klonk de neusstem van juffrouw Kreisler. Mariene maakte schielijk open. Deze haar anders zoo onsympathieke persoon-beschouwde ze thans als een'uitkomst. „Stoor ik je niet, Mariene? Ik wilde je vragen of ik je soms helpen kan? Daar ginds kan ik wel gemist worden. „O neen, dank u. Maar ga even zittenI" De kleine dikke dame volgde blijkbaar zeer voldaan Mariene naar de eetkamer, waar deze schielijk een paar beukeblokken, op het kwijnende haardvuur wierp. „Ga zitten!" zeide zij nog eens. „Mag ik even INGEZONDEN MEDEDEELING. dooi de huidmondjes plaats vindt. Of de aaltjes ook buiten de huidmondjes om infectie kunnen teweegbrengen, kan niet met zekerheid vast gesteld worden. De aaltjes dringen de knollen door de Ienti- cellen binnen. Verschillende generaties van aaltjes ontwikkelen zich in de knol. De bulten, die als gevolg van de aantasting ontstaan, breiden zich geleidelijk uit, zoowel wanneer de aardappels aan de plant blijven als wan neer zij jong worden geoogst. Wanneer geïnfecteerde knollen uitgeplant worden, gaan de aaltjes die zich daarin be vinden, in den grond en infecteeren van den grond uit de aardappelspruit. Aardappelwor tels worden niet door de aaltjes aangetast. De bodem blijft jarenlang besmet, daar waar zieke aardappelplanten hebben gestaan. aan de deur van de kinderkamer luisteren?" Weldra kwam zij echter terug en liet zich zwij gend in een grooten stoel neervallen, dien Erik doorgaans gebruikte, als hij met haar praatte en in de flikkerende vlammen staarde. „Hóe gaat 't van avond met de oude mevrouw?" vroeg de nieuwbenoemde onderdirectrice. „Dat weet ik niet. Mijn man is nog niet thuis." „Mon Dieu, we beleven treurige tijden!" steunde juffrouw Kreisler. „Alles is daar ginds uit den band. Straks had ik een gevoel, alsof ik ten tijde van wijlen Decameron de Tlorence was." Mariene lachte schamper. „Ik bewonder uw phantasie!" „Ja, lach maar! Ge kunt je geen voorstelling maken, hoe uitgelaten de menschen vandaag wa ren. En dan zoo kwaadsprekend! Ze ontzien nie mand en niets!" „Ons zeker ook niet?" Beata zweeg even min of meer onthutst. „O o, ik zal je ergernis maar niet opwekken Als ik maar wist Hebt ge wezenlijk geen aanleg om jaloersch te worden, Mariene?" Nu was 'ter uitl Mariene hief het hoofd op en wierp de spreekster een onbeschrijfelijk trot- schen blik toe. „Neen!" zeide zij kortaf. „O, tant mieux, dan ben ik gerust. Ge zijt zeker van je zaak en ge kent je man dan ook door en door. Maar, ziet ge, die mevrouw Leidnitz als je vriendin moet ik 't je wel zeggen 't is toch maar een feit kwalijk nemen kan men 't haar niet, maar ze heeft voor niemand ooren en oogen dan voor dokter Dannz. Hoor eens, Mariene, ik meen 't goed met je houd je wat meer op een afstand, behandel haar wat koeler, men vindt Sclir. geeft een groote lijst van planten, die hij door Tylenchus dipsaci Kühn aangetast "heeft gevonden in de buurt van zieke aard appels of in daarmee besmetten weidegrond. Zoowel de zich negatief voortplantende als de zaadvormende onkruiden spelen een rol bij de instandhouding en verspreiding van het sten gel-aaltje, o.a. cardamine pratensis, Renun- culus repens en Trifolium repens. Tegen vergrooting van het verspreidings gebied van het stengel-aaltje kan veel gedaan worden door meer aandacht te schenken aan deze ziekte bij het keuren te velde en op partij. Er dient gewaakt te worden tegen invoer uit het buitenland. Ook dient speciaal gelet te worden op pootaardappels, afkomstig van pas gescheurd grasland. Tot vermindering van door het stengel algemeen dat ge „Haar wat koeler behandelen?" viel Mariene hier in. „Waarom?" „Och, er wordt al zoovee'l gepraat van van Verbeeld je, Mariene, elk niensch weet hier, dat zij vroeger in betrekking was bij de oude mevrouw Dannz, en dat zij ,,'t Kan mij niets schelen wat de menschen zeggen, juffrouw Kreisler, laten we liever over iets anders praten." Mariene was opgestaan en had een bonbonnière opgenomen, waaruit zij de bezoekster presenteerde. „Die flikjes zijn afkomstig van uw vorige mees teres. Eet ze maar gerust. Ze zijn niet vergiftigd." Juffrouw Kreisler tastte toe en zag met een soort van schrik, hoe de oogen van haar vroegere pupil flikkerden. Ze kreeg een kleur, maar Mariene lachte haar in het aangezicht uit en begon over koetjes en kalfjes te praten. Niettemin luisterde ze omderwijl met onstuimig kloppend hart, of zijn stap op het kiezelzand buiten nog niet weerklonk. Dr. Dannz stond juist op het punt de zieken kamer van zijn moeder te verlaten. De oude vrouw had de koorts en last van benauwdheden. Bij helder bewustzijn was zij niet; slechts nu en dan had zij eenig besef van haar toestand en hield dan angstig zijn handen vast. Overigens verbeeldde zij zich, dat alles nog zooals vroeger was, en vond zij 't niets vreemd, dat Selma haar oppasstte. „Ga nu slapen, Erik! Ge weet wel, dat wij je zullen opkloppen als wij je noodig hebben," mur melde zij, denkende dat haar zoon nog beneden in huis woonde. {Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1