g*en om trotsch op te zijn. EVROLET EERSTE BLAD :n. Geeft U op als Abonné. MARION, BRIELLE of MPFENS, MIDDELHARNIS anapicio. ZATERDAG 25 JUNI 1927 9e jaargang. - n°. 65 Officieele Mededeelingen. w. heimburg DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. Doorzitten PUROL DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM 169. Bessara- fox laden/ge- omen 250. lisp. 13.40. tmd 12,20, tfoord-Ameri- Dee. 12.50, 11.70, Sept./ inenlandsche e ƒ1515£, t ƒ134-144, fUl-lbl, 19 en blauw- iling Culem- 45 c. per kg. ijn. Aanvoer •0/5.50, idem 6.00/5.40 de Betaling vóór of op 1 Nov. 1927. Nadere inlichtingen zyn te bekomen bij voornoem den Ontvanger en bij den Opzichter der Staatsgronden in den Kroningspolder, A. Vroege, onder Stellendam. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Sommelsdyk. Op WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1927, ten verzoeke van den heer Johannis Pollemans te Oude Tonge. Openbare VrijwilligeVer- kooping van Twee Paarden, wagens, ploe gen, eggen, sleep, rolblokken, stroosnijder, mestladders, hooituig, peetuig en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangebo- boden. Notaris AKKERMAN. bij Afslag in het Café onhuis, Pak- i te Stad aan 'an den Heer BUUREN. 7, des nam. rge van A. iet openbaar •en: 19 per- de kavels n Kronings- 'oorts bij af- van 1 Aug. 'oormelde 9 borgtocht. NOODWEER IN VINKEVEEN. De schade op 7 a 8000 gulden geschat. 5000 broeikasrainen vernield. VINKEVEEN, 18 Juni. De burgemees ter alhier deelt mede, dat by het zware weder van gisteren in zijn gemeente onge veer 5000 ramen van broeikassen zijn ver nield, waarvan zoo goed als geen enkele was verzekerd Als gevolg hiervan is de in de kassen aanwezige teelt dan ook hoofdzakelijk vernield. De schade wordt ongeveer geschat op zeven acht duizend gulden, hetgeen eveneens het geval is in de gemeenten Wilnis en Mijdrecht, terwijl ook schade is toegebracht in de ge meente Vreeland. Reeds is er een commissie ingesteld, om de juiste schade op te nemen. Voorts heeft men zich in verbinding ge steld met het comité voor stormrampen, ten einde voor de getroffenen steun te verkrijgen. IK ben trotsch op mijn Chevrolet trotsch op haar sierlijke haar rijke kleuren. Ik ben trotsch op de schitterende iher-carrosserie, met haar soliede constructie en buitenge- 'on comfort; dezelfde Fisher-carrosserie, die denduursten gens tot sieraad strekt. Ik ben er trotsch op, mijn vrienden kunnen wijzen op het kleine plaatje, terzijde aan de car- rserie, dat als de naamteekentng op een schilderij de echt- id van haar herkomst bewijst. Dat kleine plaatje vertegen- ordigt alleen reeds een groote waaide. Het geeit mijn :omobiel een verhoogde distinctie, doet haar in kwaliteit waarde stijgen en plaats haar op één lijn met de zware dure wagens, tusschen welke zij zich voortdurend beweegt. Haar vooral ben ik trotsch op mijn wagen op grond van 1 vele andere kwaliteiten zijn soepelheid, snelheid en ïoudings- en weerstandsvermogen. Haar bedrijfszuinigheid, t het verbruik van benzine en onderhoud betreft, en haar erst gemakkelijke behandeling zijn niet de minst belang- e redenen, waarom ik trotsch op mijn Chevrolet ben, - zou ook niet trotsch zijn op zoo'n wagen? PRIJZEN Coach fl. 2.300 Sedan 2.475 Cabriolet. 2.S50 reserveband Inbegrepen VRAAGT UW DEALER SUB DEALER laritiede haar bezit U vervult, is het verschil, waardoor de CHEVROLET zich re wagens van lagen prijs onderscheidt. If J |J J 3Je Centrale Proeftuin Goeree en Overflakkee te Middelbands (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver- lancrd Dagelijks voorm. en van olgens afspraak. No. 236. ontstaan door rJ ievatte Koude, Rheumatiek, Pijnee Gewrichten en Spieren, Influenza, xriep, Koorts, Hoofd- en Kiespijn idt men op doeltreffende wijze door het I ik van de genezende en pijnstillende enezende en pijnstillende werking der I >irin-tabletten wordt niet overtroffen, niet door de duurste geneesmiddelen. apothekers en Drogisten in glazen s; van 50 tabletten 75 ct., syg - ïletten 40 ct. en 12 tabletten Ct. 1 Prijs per kwartaal. f i, Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. NUMMER- EN RIJBEWIJZEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. De gewijzigde motor- en rijwielwet en de ter uitvoering daarvan te geven voorschriften bevatten gewijzigde bepalingen omtrent de aanvraag en de afgifte van nummer- en rij bewijzen. Deze nieuwe regelingen zullen op een nader te bepalen tijdstip in werking treden. Zij, die bij de inwerkingtreding in het bezit zijn van een Nummerbewijs, afgegeven onder de oude wet, behoeven geen nieuw bewijs nummer aan te vragen. Voor verloren gegane, versleten of tenietgegane nummerbewijzen kunnen door den Commissaris der Koningin duplicaten worden uitgereikt. Rijbewijzen worden voortaan afgegeven: rijbewijs A voor het besturen van motor rijtuigen op meer dan twee wielen, rijbewijs B voor het besturen van motorrijtuigen op twee wielen, rijbewijs C voor het besturen van die motorrijwielen op twee wielen, waarmede geen grooter snelheid kan worden bereikt dan 30 K.M. per uur. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bezit van een rijbewijs A uitsluitend vergunning geeft voor het rijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, terwijl voor het rijden met motor rijtuigen op twee wielen bovendien het bezit van rijbewijs B of C wordt vereischt. Alle houders van rijbewijzen moeten aan den Commissaris der Koningin een nieuw rijbewijs aanvragen. Het ligt in de bedoeling van den Commissaris der Koningin om de houders van rijbewijzen, uitgereikt vóór 1 Mei 1924, in de gelegenheid te stellen thans reeds een nieuw rijbewijs aan te vragen. Bij de aanvrage moeten door de houders van vóór 1 Mei 1924 uitgereikte rijbewijzen de volgende stukken worden overgelegd: 1°. Twee welgelijkende fotografische por tretten van ongeveer 4 c.M. hoogte en ongeveer 3 c.M. breedte. Op de achterzijde van één daarvan moet de naam van den aanvrager worden vermeld, terwijl het andere vastgehecht moet worden aan het aanvraagformulier. 2°. Een verklaring van een arts, dat bij den aanvrager geen lichaams- of zielsgebreken zijn waargenomen, welke dezen zouden beletten een motorrijtuig naar behooren te besturen. Indien het rijbewijs vóór 1 Mei 1922 werd uitgereikt door een andere autoriteit, dan die tot welke thans de aanvrage wordt gericht, moet bij de aanvrage bovendien worden over gelegd een verklaring van eerstgenoemde autoriteit, waarin dit wordt bevestigd, tenzij het bedoelde bewijs wordt bijgevoegd. Het komt herhaaldelijk voor, dat de schrif telijke aanvragen tot het verkrijgen van nummer- en rijbewijzen niet volledig zijn en derhalve aanleiding geven tot een corres pondentie met de aanvragers. Daarom worden aanvraagformulieren, alsmede formulieren voor daarbij te voegen geneeskundige verklaringen, ter gemeentesecretarie verkrijgbaar gesteld, alwaar desgewenscht nadere inlichtingen wor den verstrekt. Middelharnis, 21 Juni 1927. De Burgemeester van Middelharnis L. J. DEN HOLLANDER. FEUILLETON. VERTALING VAN HERM1NA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 34) „Misschien wel vroolijk stemt 't ten minste niet." „Laat 't dan liggen, Mariene!" „Neen!" En nu begon zij inderdaad te lezen, terwijl hij schielijk zijn koffie uitdronk en de kamer verliet. De deur viel wat harder achter hem dicht dan anders. Mariene kreeg een schok en beet zich op de lippen. Toen las zij door een geruime poos Ze las zooveel droevigs. De geschiedenis van een vrouw, die niet begrepen was geworden. Na vier weken was de vriendschap van Mariene en Selma van Leidnitz al het praatje van den dag. De booze tongen hadden zich door dein omgang niet het stilzwijgen laten opleggenze bebabbelden de zaak nu van een anderen kant. Mariene werd uitgelachen. Die jonge vrouw moest wel heel on- ergdenkend zijn, werd er gezegd. „Zou 'tsoms een bijzondere tactiek van haar zijn?" onderstelden anderen. „Iets is er gaande! Anders zou de arme vrouw niet zoo bleek en neergedrukt zijn." „Soms is ze al te opgeruimd!" „Ja, dat's gemaaktheid!" Op deze manier werd er door de WOEKER? In vele persartikelen wordt op het oogenblik de aandacht gevestigd op het groote verschil tusschen de in- en ver koopsprijzen van verschillende voedings artikelen en uit den aard der zaak hebben die beschouwingen de levendige instem ming van bijna alle lezers en lezeressen. Reeder Pronk uit Scheveningen onthulde, dat de beste haring te Scheveningen 2 cent inkoop kost, terwijl het publiek een dub beltje voor een schoongemaakt harinkje betalen moet. Reeder Pronk meent, dat er veel meer having zou worden gegeten en er voor hem dus veel meer te verdienen zou zijn, als de verkoopers het publiek niet zulke schandelijke woekerwinsten be rekenden. 't Is dan ook wel om er van te rillen, als men hoort, dat men op den kost prijs van een haring 500 en meer winst moet betalen! Reeder Pronk heeft nu eigen venters in dienst genomen, die hun waar tegen 6 cent moeten afzetten. Naar aanleiding van die haring-affaire wijzen andere bladen op de winsten, die met den verkoop van mosselen gemaakt worden; de uitventers van die waar maken eveneens woekerwinsten van 300500 mosselen kosten bij inkoop n.l. slechts 14 cl 2 cent en worden tot 7 a 8 cent per Kilo verkocht. En dan die groentenkooplieden. Tuin- producten, die op de veiling wegens over productie onverkoopbaar zijn, moeten, als ze in handen der uitventers komen, nog meerdere centen per kilo of per stuk opbrengen. Denkt men over een en ander goed na, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat men per haring-, mossel- of groenten- (Adv.) kar het spoedigst millionair kan worden. En toch.van groote weelde getuigt het milieu der genoemde kooplieden over het algemeen toch niet. O.i. worden de win sten dier menschen dan ook niet juist beoordeeld. Of een zeke^e'winst de grenzen van het redelijk geoorloofde overtreft, kan niet uit het percentage alléén worden af geleid. Iemand, die een automobiel voor 10 mille verkoopt, kan zich heel groot moedig met een winst van slechts 20 tevreden stellen; hij steekt dan toch nog 2000,in zijn zak. Als echter een haring venter een stuiver op een vischje wint, dan moge dat al 400 of 500 beteekenen, de winst blijft toch maar een stuiver en hij moet héél wat afschreeuwen en erg dikwijls vuile handen maken om die stui vertjes winst tot een daggeld te laten groeien. 't Is minder de hebzucht der kleine neringdoenden, die de détailprijzen ten ongunste beïnvloedt, dan wel de econo mische malaise, die zich nog allerwegen voelen laat. Er is voor tienduizenden ar beiders geen werk en noodgedwongen hebben die menschen zich op den handel geworpen en daarbij die artikelen gekozen, die geen speciale vakkennis vereischen. Vandaar het veel te groote leger van haring mossel- en groentenventers en kleine win keliers in genoemde en andere makkelijk verhandelbare waren. Al die menschen moeten een daggeld halen, doch waar het debiet van elk afzonderlijk door het te veel aan verkoopers slechts klein kan zijn, moet het winstpercentage abnormaal wor den opgevoerd. Als een haringkoopman geen kans ziet om per dag meer dan hon derd vischjes te slijten, dan is hij wel verplicht om er 4 a 5 cent per stuk aan te verdienen, daarnaar althans te streven. We meenden in bet belang dier kleine kooplieden en voor het vormen van een objectief oordeel, deze opmerkingen te moeten maken. Zij zijn slachtoffers der economische malaise, nog meer dan de klanten, aan wie ze verkoopen. INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. bij Wielrijden, en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. (Adv.) Ingezonden Mededeeling. badgasten over gesproken. Inderdaad verduurde Mariene allerlei folterin gen. 't Berouwde haar sinds lang, dat zij ter wille van de menschen mevrouw Leidnitz zoo voorko- komend had behandeld 1 Na dien tijd was deze geregeld, ja, bijna dagelijks bij haar aan huis gekomen. Vergeefs trachtte Dr. Dannz de vroegere gezel schapsjuffrouw van zijne moeder te overtuigen, dat een langer verblijf te Antonsbad geen invloed op haar gezondheid zou uitoefenen, vergeefs liet Mariene telkens niet thuis geven of begon zij de bezoekster koel te behandelen mevrouw van Leidnitz liet zich niet afschrikken en scheen van dit alles niets te bemerken. Tusschen Mariene en haar man was een soort van gespannen verhouding, van verkoeling blijven bestaan, die Erik soms geheel vergat en eerst weer gevoelde, als hij tegen den onzichtbaren muur stiet, dien Mariene rondom zich had opgebouwd met ontwijken, niet willen of niet kunnen ver) staan, met voorgewende onverschilligheid. Hij liep dan daarover te peinzen en vroeg zich vruchteloos af, wat de reden dier verandering kon zijn. Soms was hij niet ver van de waarheid. Maar dan schudde hij ongeloovig het hoofd. Een jaloersche vrouw verzocht het voorwerp daarvan niet bij zich aan huis "en bovendien, hij had immers zoo openhartig over die vrouw met Mar iene gesproken en die heele geschiedenis had haar zoo weinig belang ingeboezemd. Neen, dit kon de reden niet zijn: Ook stak hij zijn ontevredenheid over de dagelijksche bezoeken van de bewuste dame waarlijk niet onder stoelen of banken: Ma- lene zou toch wel merken, hoe ongaarne hij haar zag komen en hoe hij zich inwendig verkneuterde bij de korte, knorrige antwoorden, die Mariene haar nieuwe vriendin gaf, als zij op het gewone theeuurtje verscheen. Inderdaad werd Mariene wel gewaar, hoe knorrig h ijkeek en hoe schielijk hij opstond, als er aan de huisdeur gescheld werd en het meisje mevrouw van Leidnitz aandiende, en dan popelde haar hart van blijdschap. Maar telkens toch keerde het wan trouwend en bitter gevoel in haar binnenste terug en weerhield haar zich aan de borst van haar man te werpen en te smeeken: Laat 't licht worden tusschen ons. Zij zweeg en bleef zich ergeren en zag ieder, met wie zij in aanraking kwam, angstig en onder zoekend aan. Steeds stond de vraag in hare oogen te lezen: Weet ge, dat ik verraden ben? Zij bad letterlijk om de beslissing, om een bewijs, dat een .eind aan al haar twijfelingen zou maken. Juffrouw Kreisler, die op zekeren dag" op stel en sprong door haar meesteres was weggestuurd, had op haar wanhopig smeeken en op Marlene's voorspraak een betrekking in de inrichting ge kregen. Zij was nu een soort van onder-directrice, moest zich meestal in de leeszaal en de conver satiekamers ophouden en had al de linnenkasten onder haar bestuur. Haar salaris was er niet op verminderd en ze was vrijer dan ooit. Met haar koeterwaalsch boezemde zij de dienstboden ontzag in en kwaad kon zij verder niet aanrichten. Mariene had eigenlijk alleen uit antipathie tegen mevrouw van Leidnitz bij haar man een goed woordje voor haar gedaan, want in den grond van de zaak was zij nog evenmin als vroeger op Beata Kréisler gesteld. Maar juist omdat mevrouw van Leidnitz haar gezelschapsjuffrouw wegzond, wilde Week-revtte. Binnenland. 't Zijn waarlijk nog niet de vacantiegangers in de eerste plaats, die te beklagen zijn over den zéér ongunstigen zomer van dit jaar; veel meer medelijden nog verdienen de duizenden nijvere menschen, die zich als gewoonlijk hebben opgemaakt om den vacantiegasten het leven tot een genoegen te maken; die zich daartoe groote uitgaven hebben getroost, maar nu niet in de gelegenheid zijn om de verwachte en* ook verdiende vruchten te plukken, 't Is met geen millioenen guldens te benaderen, de schade, die den nijveren middenstand door het ongunstige zomerweer berokkend wordt. Indirect ondervinden hidustrieelen en arbei ders eveneens schade natuurlijk, want tal van producten blijven onverkocht. Waar land- en I tuinbouw al niet minder te lijden hebben, I kan men dezen guren zomer een nationale bezoeking noemen, waarvan de schade niet gauw te herstellen zal blijken. Een radicale wijziging der weersomstandig heden kèn nog veel goeds verrichten, want nóg zouden een paar zomermaanden te genieten 1 zijn. Als het waar is, dat we hier gewoonlijk nog een „staartje" krijgen van datgene, waar- mee het buitenland is bedeeld, dan is er veel kans zelfs op weersverandering. In sommige werelddeelen heerscht momenteel groote hitte zelfs en droogte, tengevolge waarvan b.v. in Queensland 3 a 4 millioen schapen bezweken' zijn. Daarnaar verlangen we hier echter weer niet; we zijn met minder tevreden. zij deze de hand boven het hoofd houden. De bijna 60 jarige vrouw, die geen ander onderkomen had, werd uit dankbaarheid voor deze bemoeiing een vurige aanhangster van Mariene en haar man, en even vurig als haar nieuw ontwaakte genegenheid voor haar vroegere pipul, was nu ook haar haat tegen „die Selma." Intusschen had de spanning en de zenuwachtige stemming, waarin Mariene verkeerde, zulk een hoogte bereikt, dat zij mevrouw van Leidnitz nauwelijks meer in haar nabijheid kon dulden en op het punt stond Erik om den hals te vallen en ootmoedig te smeeken: „Ik kan 't niet langer uit houden maak er een eind aan. Stuur dat mensch weg, dat ik, dwaas en lajoersch als ik was, toegang tot ons huis heb gegeven Of, als 't waar is, dat ge elkaar liefhebt, laat mij dan heengaan!" Toen gebeurde er echter iets, waardoor 't voor dit alles te laat was. De influenza vertoonde zich te Antonsbad en greep tallooze zwakken en zieken aan. 't Was tusschen kerstmis en nieuwjaar. Slecht weer buiten en binnenshuis hoesten en proesten ,koerts en allerlei ellenden. De dokters hadden 't geweldig druk met alle patiënten te kalmeeren en te troosten en voor nieuwe verplegers en verpleegsters te zorgen, daar ook een gedeelte van het personeel was aangetast. In de villa Dannz lagen Trui en de beide meiden onder de dekens. Mariene stond eensklaps alleen voor al het huishoudelijke werk en aan hulp van vreemden was er op het oogenblik natuurlijk niet te denken. Toen was opeens mevrouw van Leidnitz bij haar gekomen met een witten boezelaar voor, en was aan het boenen.en stof afnemen gegaan, alsof zij; niets anders ter wereld te doen had. Mariene kwam met kracht en macht hiertegen op „Dank je wel! Ik wil 't volstrekt niet hebben." „Waarom niet?" „Daarom niet!" Mevrouw van Leidnitz verwijderde zich, blijk baar beleedigd, en kwam niet terug. Het theeuurtje verliep zonder haar. Man en vrouw zaten alleen tegenover elkander. De kleine jongen speelde op den grond, de wagen met de slapende Erika stond bij de kachel. Ondanks alle verdrietelijkheden en bezwaren kwam er toch een gevoel van kalmte over Mariene. Zij streek het mooie, dikke haar naar achteren en wierp haar man een Iiefdevoll'en blik toe. Maar plotseling ze wist zelve niet hoe 't kwam sloeg ze weer een bitsen toon aan, zeggende: „We missen van daag ons dagelijksch brood!" „Wat meent ge? Ons dagelijksch brood?" vroeg hij, uit zijn overpeinzingen opschrikkend. „Wel mevrouw van Leidnitz!" „O! Die zal niet komen die past moeder op." „Wat zegt ge, Erik? Is moeder ook ziek?" vroeg zij, verschrikt zijn hand grijpende. Een trilling vertoonde zich om zijn mond. „Ja, longontsteking en erg ook! Ik wilde je niet ongerust maken. Gisteren is 't begonnen, en toen ik van middag bij haar kwam Hier bleef hij steken. „De juf ligt ook te bed," ging hij voort „en aan de meid kan men natuurlijk niets over- laten. Ze is jong en onervaren, van mijn sterk gedund personeel ginds kan ik niemand missen ik zat letterlijk radeloos aan moeders bed. En toen kwam in eens „En hebt ge niet aan mij gedacht?" (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1