SPROOKJESPUDDING ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 22 JUNI 1927. 3 t het ongeval, in goede con- egde deskun- 1 van de on- 3e juiste toe- t hy als een elharnis 1927. ',25-/ 5,35. 4,30 4,40. ,55 tot5,70. ,40-5,15. INGEZONDEN MEDEDEEUNG. J\JTjPs 6. De verordening op de Gaslevering wordt artikelsgewyze behandeld en nadat door Kooman enkele inlichtingen werden gevraagd., welke door de Voorz. worden beantwoord] wordt deze goedgekeurd. 7. B. en W. stellen den Raad voor om op het door afbraak van het gebouw aan de Trechter vrykomende terrein een toonkamer voor gasartikelen te bouwen. De Yoorz. zegt dat die toonkamer ten doel heeft alles te etailleeren wat voor de gas- verbruikers het voordeeligst uitkomt. De zelfde artikelen zullen echter ook by parti culieren gekocht kunnen worden. Op een vraag van Grevenstuk antwoordt de Voorz. dat door de gemeente geen concurrentie be oogt wordt tegenover particuliere verkoopers. Kooman vraagt ten wiens laste den bouw van die toonkamer zal geschieden, waarop de burgemeester zegt, dat dit geschiedt ten laste van de gasfabriek. 8. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Weeshuis over 1926. Goedgekeurd. 9. Idem van de gezondheidscommissie. 10. De belooning van den slachthuisbediende L. Dykgraaf wordt verhoogd tot f 276 per jaar. 11. Het salaris van de schoonhoudster der Openb. bewaarschool Mej. G. v. d.Hoek wordt verhoogt van f 50 op f 75 per jaar. 12. Het loon van den doodgraver A. Melis sant wordt vastgesteld op f 300 per jaar. 13. Meegedeeld wordt de uitslag der Ge- meenteraadsverk. Van de gekozenen hebben de heeren Buth, de Bonte, Gestel, v. d. Poel, Roodzand en Warnaer bericht gedaan dat zy hun benoeming aanvaarden. De heeren Zoeteman en Grevenstuk, die belast waren met het onderzoek der Geloofs brieven, deelen mede alles in orde te hebben bevonden en aldus tot toelating adviseeren, behalve de heer Buth, die door een buiten- landsche reis nog niet alles had kunnen in zenden. 14. Na eenige discussie over al of niet grooter gevaar wordt besloten de maximum snelheid voor motorrijtuigen in de kom der gemeente te verhoogen van 12 op 25 K.M. per uur. 15. Voorgelezen wordt een schry ven van den Gemeente-Ontvanger, den Heer J. Rooy, waarin deze ontslag vraagt uit die functie. Dat ontslag wordt hem, onder dankbetuiging door den Voorz., op de meest eervolle wy'ze verleend. 16. Voorstel tot vaststelling van het be drag der zekerheid voor de te benoemen Gem.-Ontvanger en van de regeling in acht te nemen bij het stellen der zakelijke zeker heid. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het bedrag der zekerheid te bepalen op 11000,— terwijl in de ontworpen regeling wordt vastgesteld dat in acht genomen moet worden het geval dat de benoemde een andere dan persoonlijke zekerheid wil stellen, n.l. de overwaard voor de te verpanden onroe- roerende goederen en van deinschry'vingop het Grootboek en de aanvulling der zekerheid bij daling van de waarde van het onroerend goed en van de Grootboekinschrijving. 17. Uit de voordracht voor de benoeming van Gemeente-ontvanger, bestaande uit de heeren M. Rooy No. 1 en H. M. Roodzand No. 2, wordt eerstgenoemde met algemeene stemmen gekozen. 18. Tot controleur over de Gasfabriek, wordt met algemeene stemmen benoemd de Gemeente-Secretaris, den Heer J. Rooy, op een jaarwedde van 250, 19 en 20. Wyziging in de Gemeente- begrooting 1926 en '27 en in verband met de begrooting 1927, wyziging in de begrooting van het Vleeschkeurings- en Gasbedrijf, wordt goedgekeurd. 21. Ingekomen was een verzoek der be woners van de Straatdyk, waarin verzocht werd het bestaande verbod van het ryden met fietsen en motorrijtuigen over die straat, op by Gem. verordening vastgestelde uren op te heffen. Dat verzoek was mede onder steund door de Ver. Flakkeesch belang. De Voorz. stelde namens B en W. voor dat verzoek in te willigen met dien verstande, dat motorrijtuigen alleen vanaf de kaai over de straat mogen ryden. Kooman zegt altijd een tegenstander van het verbod te zijn geweest en juicht daarom het voorstel toe. De Bonte vestigt de aandacht op de vele putten die in het plaveisel voorkomen. De Voorz. zal dat onderzoeken en, zoo noodig, verbetering aanbrengen. Bij de rondvraag verzoekt de Bonte, om bij de werkzaamheden by de afbraak van het gebouw in de Trechter, van ongeschoolde arbeidskrachten gebruik te maken waar dat mogeiyk is met het oog op werkverschaffing- De Voorz. zal met die vraag rekeüing houden, terwyi Warnaer meedeeld dat B. en W. de werkverschaffing zoo ruim mogelijk opvat en verwijst o.a. naar het uitdiepen der Gooij. Kooman vraagt nadere inlichtingen over het stratenplan aan den Trechter, waarover, echter de Voorz. nog niets kan meedeelen omdat eerst het pand afgebroken moet worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. HERRINGEN. Bij publicatie is bekend ge maakt, dat ter secretarie zyn te bekomen aanvraagformulieren voor een rybewys in gevolge de motor- en rijwielwet voor hen, aan wie een ry bewijs is verstrekt vóór 1 Mei 1924. MELISSANT. Zondag is de aardappel be waarplaats die gereed stond om Maandag onder dak te worden gebracht omgewaaid, wat voor den aannemer zeker een schade post is, hoewel het veel op eigen schuld te wyten is daar hy geheel op zich zelf stond. De gemeenteraadsvergadering is belegd tegen Woensdag 22 Juni n.m. 3§ u. N. T. B. v. d. Mast heeft zyn land groot 2 Gem. onderhands verkocht aan J. van Es voor de som van 1500 per Gemet. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 80K.G. bij de pelleryen aangebracht. Toen de vrachtrijder J. Wandemaker Vrydagmiddag bezig was uit een in de haven alhier liggend schip turf te lossen, schoof onverwachts de loopplank weg, waardoor W. met een zak turf op zijn rug in de haven terecht kwam. Door toegeschoten hulp werd de drenkeling op het droge gebracht. De landbouwer L. J. V. alhier had Woensdagavond het ongeluk van den steilen kant van den buitendijk te glijden, waarbij hij een zijner beenen zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodig was. Het 6-jarig dochtertje van W. v. Splunder alhier, liep Maandag ai spelende tegen een fiets op. Het kind viel en brak een been. Nadat de dokter het beentje had gezet, werd het kind per auto huiswaarts gebracht. GOEDEREEDE. A.s. Woensdagmorgen v.m. 11.30 zal in de Bewaarschool gelegen heid zijn tqt inenting. A.s. Zondag zal er gelegenheid zijn tot den H. Doop doopv aders kunnen zich a.s. Zaterdagavond 7 uur daarvoor aanmelden. Goereescb Gemengd Koor hoopt deel te nemen aan concours te Oudenhoorn. OUDDORP. Mej. L. v. d. Klooster had het geluk een Naaimachine te loten op de ver loting van Dirksland terwijl nog 4 kleine prijsjes hier zijn gevallen. Door het polderbestuur het Oudeland is besloten den Duinenweg te begrinten wat wel een goeden verbetering mag heeten. De vorige week werden door de garna- lenvisschers van 300-400 K.G. garnalen per week en Schuit gevangen. In de weervissche- ry'en werden 23 zalmen gevangen. De landbouwer T. v. d. Wende van Goedereede had het ongeluk toen hij met de Motor buiten dorp kwam aanryden een geit voor de Motor geraakte en er zoodanig af rolde dat hij zijn elleboog stuk viel en naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd moest worden. Onder de verloren voorwerpen behoort een portemonnaie met eenig geld, een ry wiel- plaatje en een goud brosje, inlichtingen by' C. de Mooij. Familie ongelukken. De smid M. van Dam had het ongeluk met het repareeren van een maaimachine een zyner handen zoo danig met een mes te verwonden dat ge neeskundige hulp noodig was; zyn zwager M. Goedegebuur kreeg met het openhalen van een puistje bloedvergiftiging; zyn toe- komstigen zwager M. Pyi sprong van een stelling en verwonde zich zoodanig aan zijn been dat geneeskundige hulp noodig was. NIEUWE TONGE. Mej. J. Nelisse alhier slaagde voor de akte lager onderwys. Aan de Coöp. Broodbakkerij is vergun ning verleend ingevolge de Hinderwet, tot het plaatsen van een gasmotor. Het j aarlij ksch onderzoek van de verlof gangers zal voor deze gemeente plaats hebben op 22 Juni a.s., des v.m. 10 uur in het ver gaderlokaal, Schoolstraat 12 te Oude Tonge. Op Vrydag 24 dezer zal in de Nederl. Herv. kerk zitting worden gehouden tot de ontvangst van zitplaats-huren. OUDE TONGE. Den heer Bezemer had het ongeluk te vallen en een arm te breken. Geneeskundige hulij moest worden inge roepen. Van den heer Wesdorp zy'n deze week drie varkens gestorven. Onder politietoezicht z\)n ze begraven en vernietigd. De burgemeester maakt bekend dat een Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag a.s des v.m. 10 uur. Den heer L. Boom had het geluk den eersten prijs van de Dirkslandsche paarden markt te loten. Een dochtertje van den landbouwer A. Korteweg heeft een ballontje gevonden, waarop stond vermeld:No. 1876,F.E. Pevry 81, Belmont Road, Wealdstone, Middlesex Engeland. HELLEVOETSLUIS. Rykskweek3chool voor onderwyzers(essen). Geëxamineerd 5 cand., geslaagd de heeren M. Kalle, Herkin- gen; J. L. Struyk, Melissant; P. Verbiest, Jommelsdyk; A. P. Wondergem, Nieuw- Helvoet. Naar wy vernemen is het plan van het Mannenkoor „Wilhelmina" a.s. Donderdag 23 Juni een concert te geven in de tent, naar aanleiding van het succes behaald op het concours van Helvoets gemengd koor V.I.O.LA., waar zy een tweeden prysinde afd. Uitmuntendheid mocht verdienen. Ge zien de strenge opvatting der Juri, is dat werkeiyk een succes. Voor dien avond heeft „Wilhelmina" de medewerking van de Muziekv. O.N.A. uit Hekelingen onder de zelfde directie n.l. den heer C. Monster. Dezen dirigent behaalde op het concours Linker Maasoever met bovengenoemde Muziekv" het hoogst aantal punten van de 44 vereenigin- gen welk aan dat concours deelnamen. Een zilveren beker werd den dirigent daarvoor aangeboden. Een zeer mooien avond beloofd het te worden, daarom hoopen wy voor „Wilhel mina" en haar gasten op mooi weder en een massa luisterend publiek. Hellevoetsluis I speelde Zondag jl. een thuiswedstryd tegen Wit Rood Wit I van Brielle. Nadat Hellevoetsluis met 6 0 voor stond, werd deze wedstryd door den heer Roodenburg uit Rotterdam in verband met het optreden van enkele spelers van Wit Rood Wit gestaakt. De leerlingen van de Openbare Lagere School, Hoofd de Heer G. Gebraad, zullen Vrijdag 1 Juli a.s. hun jaariyks reisje maken naar Utrecht en omgeving en de leerlingen van de Openbare Lagere School, Hoofd de Heer J. v. d. Wal, zullen Vrydag a.s. hun jaarlijks reisje maken naar Rotterdam en Hilligersberg, met autobussen van Vermaat's Autobedrijf uit Nieuw-Helvoet. De Postduivenvereen. „D.O.S." hield Zondag j.l. een wedvlucht vanaf Chateauroux, afstand 600 K.M., met als uitslag W. Balyon 1 en 12; B. Konynendyk 2, 5, 7, 8 en 16; D. Looy 3 en 10; G. Spoon 4, 11 en 15 G. Koster 6 en 14 en H. v. Essen 9 en 13. Maandag a.s. zal Helvoets Veteranen elftal te Brielle een wedstrijd spelen de Brielsche Veteranen. BRIELE. Op de 1.1. Vrijdag gehouden eierenveiling waren aangevoerd: 38841 kippeneieren (wit) 5,48 per 100 12271 idem (bruin) 5,65 1518 eendeneieren 6,05 56 ganzeneieren 10,— 15 kalkoeneieren 10,— Tijdens de laatste processie heeft alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Toen den een der bedevaartgangsters uit Roozendaal (17 jaar) zich naar de boot zou begeven werd zij plotseling onwel en zakte ineen. De in middels ontboden dokter kon niet anders dan de dood constateeren. Het lijk is ver voerd naar het Ziekenhuis alhier. De Graven der Gorcumsche Martelaren worden bezocht a.s. Woensdag door een pro cessie uit Moerdyk en Donderdag door een uit Feijenoord. Naar wij vernemen worden plannen gemaakt om tot oprichting te komen van een volksbadhuis. Wy hopen hierop nader terug te komen. VEILINGSBERICHT van Vrydag 17 Juni 1927 der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Kropsla 0,50 tot 2,60 per 100 krop. Postelein 12,— tot 18,— per 100 k.g. Spinazie 15,50 per 100 k.g. Aardappelen 9,90 tot 14,80 per 100 k.g. Poters f 5,10 tot 8,30 per 100 kg. Aardbeien 0,35 tot 0,36 per k.g. Kruisbessen (onr.) 0,09—ƒ0,13 per k.g. Blauwe Druiven 1,60 per k.g. Boonen (groote) 16 tot 17 per 100 Kg. Boonendubb.stam ƒ70,00—ƒ80,00 p. 100 k.g. Boonen stamsny ƒ57,001. ƒ65,— per 100 k.g. Boonen stoksnij 81,00—82,00 p. 100 k.g. Komkommers (w.) 6 tot 11 p. 100 k.g. Komkommers (gr.) 8 per 100 k.g. Peen 6,— tot 12,— per 100 bos. Bloemkool 1,20 tot 16,per 100 stuks. Sjalotten"/ 2,— per 100 bos. Rhabarber 3,90 tot 4,70 per 100 bos. Doperwten 0,29 tot 0,31 per Kg. Peulen 0,46 tot 0,56 per k.g. Witte Asperges 0,49 tot 0,56 per bos. Blauwe 0,24 tot 0,38 per bos. Tomaten 0,32 tot 0,50 per k.g. Eieren 5,30®tot 5,60 per 100 stuks. V EILINGSBERICHT van Vrydag 17 Juni 1927 der Coöp. Tuinbouw-en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,20 tot 3,10 per 100 krop. Postelein f 0,12 tot f 0,18 per Kg. Spinazie f 0,11 tot 0,14 per Kg. Aardappelen 9,— tot 16,— per 100 k.g. Poters J 7,— tot 11,— per 100 k g. Aardbeien 0,35 tot 0,68 per kg. Blauwe druiven 1,32 tot 1,74 per k.g. Perziken ƒ0,11 tot ƒ0,16 per stuk. Boonen (groote) 14,00-/ 18,00 p. lOuk.g. Boonen dubb. stam f li,- tot ƒ82,- per 100 k.g. Boonen stamsnij ƒ44,— tot 52,— p. 100 k.g. Boonen stoksny 81,00 - 84,00 p. 100 k.g. Tomaten A. 0,54 tot 0,57 per k.g. n B. 0,48 tot 0,52 per k.g. n C. f 0,49 tot 0,54 per k.g.' CC. 0,32 tot f 0,33 per k.g. bonken 0,36 tot 0,39 per k.g. Komkommers <w.) 10,- tot ƒ17,- per 100 k.g. Peen ƒ8,- tot 21,- per 100 bos. Bloemkool I ƒ9,- tot 18,- per 100 st. Bloemkool II ƒ6,- tot 10,- per lOOst. Sjalotten 0,10 tot 2,40 per 100 bos. Rhabarber 1,60 tot 4,40 per 100 bos. Doperwten J 0,26 tot 0,28 per k.g. Peulen 0,33 tot 0,41 per Kg. Witte Asperges 0,42 tot 0,52 per bos. Blauwe 0,28 tot 0,37 per bos. Kipeieren (netto) ƒ5,20 tot ƒ5,30 p. lOOstuks. Eendeieren 4,50 per 100 stuks. Aanvoer 36960 stuks. Gemengd JNieuws. WEER EEN TORNADO IN BELGIE. BRUSSEL, 17 Juni. Vrijdagmiddag heeft opnieuw boven de Belgische provincie Bra bant een tornado gewoed. In de Brusselsche voorstad Koekelberg werden verscheiden daken afgerukt. Een aan de Leopoldslaan staande draaimolen werd omvergeworpen en de eigenaar zwaar gewond. Verscheidene arbeiders werden door afgerukte dakpannen getroffen en gewond. In de omgeving van Schepdael werden door de tornado talryke boomen als lucifershoutjes afgeknakt. De ge weldige windstooten gingen met een ware wolkbreuk gepaard. Mishandeling van een onnoozele dienstbode. Voor de Old Baily te Londen staan de heer en mevrouw Beecroft terecht wegens mis handeling van hun 37-jarige dienstbode Smith. Volgens de uitkomsten van het onder zoek, is het meisje van de kruin van haar hoofd tot byna aan de voetzolen bedekt met sneden en kneuzingen tengevolge van de mishandelingen. Zij is zwakhoofdig, zonder idioot te zijn en schijnt zich vroeger schul dig gemaakt te hebben aan diefstal van een ring. Zij heeft een onwettig kind en haar vader is in den oorlog gesneuveld. Toen zij by de Beecroft's in dienst kwam, zou zij 30 loon in het jaar krygen, maar na de eerste maanden kreeg zij niets meer. Haar eten bestond uit pap en brood, zy moest in de kou zitten en kreeg slaag met allerlei voorwerpen die maar voor de hand lagen een pook, een stok of een kleerenhanger. De buren hebben haar dikwyis hooren schreeu wen. Na de mishandelingen lieten mynheer en mevrouw haar brieven schry ven, waarin zij nedrig om vergiffenis vroeg, b.v. omdat zij haar mevrouw in het gezicht gesla§ had enz. Het meisje verklaarde ook dat zij dikwyis in twee, drie dagen geen eten kreeg, als men vond dat zij haar werk niet goed gedaan had. Mevrouw bewerkte haar gewooniy'k met de pook of een stok, mijnheer gaf haar oorvijgen en wierp haar door de keuken. Toen de familie eens met Kerstmis van huis ging, lieten zij haar eenige dagen alleen thuis. Zij had geen geld, het gas was afgedraaid en de kraan met een hangslot verzekerd. Men liet twee of drie pond lamsvleesch, vier brooden, margarine en havermeel achter, maar geen thee, die zij trouwens niet bij gebrek aan vuur had kunnen zetten, en geen suiker. Zij is sedert 1922 bij de Beecroft's geweest. Het meisje moest bij haar verschijning in de rechtzaal door een politie-agent en een deurwaarder ondersteund worden, zoo zwak en ellendig was zij. HELP UZELF BIJ HET VINDEN VAN EEN WONING. Hoe men in Parys gratus en goed ge borgen kan zyn. Een van de grootste vereenigingen van Parys is de „Bond van Woningzoekenden". Deze bond heeft al meer dan een half jaar geleden zijn leden geïnstrueerd, het woning- zoeken zóó op te vatten, dat zy alle leeg staande woningen eenvoudig in beslag nemen en zich daar huiselijk inrichten. Uiteraard wagen niet alle leden het, dit gedurfde advies op te volgen. Een jonge ge huwde arbeider, Lautard, had echter minder scrupules. Kort na Kerstmis passeerde hy een elegante woning in de Avenue Daumesnil, die pas door den vorigen huurder verlaten was. Gezwind haalde Lautard vrouw en baby, een paar kameraden hielpen een handje, en een paar uur later was Lautard geïnstalleerd, zonder dat de huiseigenaar een flauw ver moeden had. Pas den volgenden dag kon de portiersvrouw hem plichtgetrouw op de hoogte stellen. Zyn gramschap was uiter aard groot, en hy belde dus de politie op. De commissaris verscheen met drie man netjes, maar zijn animo bleek niet bijzonder. Hoewel de eigenaar als een razende tekeer ging, zag hij af van alle geweld en bepaalde zich tot een platonische sommatie aan het adres van Lautard: over 14 dagen moest het perceel ontruimd zyn. Er waren juist 'n 50 leden van den Bond in de omstreken appar tementen en de politie ver wy derde zich „om bloedvergieten te vermyden". Hetzelfde tooneel speelde zich nog eenige malen af, tot de eigenaar inzag, dat hy net zoo hard gefopt werd door de woningzoe kenden als door de politie. Hij richtte zich dus tot een hoogere instan tie, die den commissaris vroeg, zich te ver antwoorden; de politieman gaf als excuus op, dat ook hy al vijf jaar een woning zocht. De hoogere instantie greep toen zelf maar in. Dezer dagen verschenen twaalf inspec teurs, zorgzaam uitgezocht onder de gelukki gen, die met hun woning tevreden zyn; zij drongen ondanks krachtigen tegenstand het huis binnen, zetten de meubels op straat en brachten dertien jongelieden wegens verzet tegen de autoriteiten naar het bureau. De „Bond van Woningzoekenden" volhardt niettemin in zijn advies; immers in het ergste geval wonen zyn leden zes maanden gratis en goed. Twee huwelijksvoltrekkingen in Engeland en Amerika op hetzelfde moment. Twee zusters, Elsie en Olive Reeves-Smith zyn Vrydag op hetzelfde oogenblik in het huweiyk getreden. Op zich-zelf niets byzon- ders, maar de vermelding waard, omdat Eleie in Londen en Olive in New York trouwde. De zusters hebben het betsaande tijdsverschil tusschen Londen en New York nauwkeurig berekend en terwyi Olive 's morgens om halftien naar de kerk stapte in New York, vergezeld van haar moeder, ging Elsie in Londen 's middags om halfdrie in gezelschap van haar vader naar de kerk. „Mijn twee dochters hebban altijd verlangd tegelyk te trouwen, vertelde mr. Reeves- Smith. We hebben het niet anders kunnen regelen dan zoo, dat de twee kerkdiensten precies tegelijk beginnen. Misschien is nu Olive toch nog wat eerder getrouwd, omdat de kerkdienst in Engeland wat langer duurt." CYCLOON IN BEIEREN. 5000 boomen vernield. GRaFENWARTH (Thüringen), 18 Juni. In den afgeloopen nacht tegen twaalf uur heeft een cycloon aan de grens van het Beiersch-Thüringsche staatswoud groote ver woestingen in de bosschen aangericht. Binnen een minuut werden 4—6000 boomen, meest van een hal ven meter dikte, tegen den grond geworpen. De rand van het bosch is als af geschoren. (Wolff). DROEVE RAMP IN COLUMBIA. BOGOTA, 19 Juni. Zestig meisjes, werk zaam in een katoenfabriek te Rosellon by Medellia, zyn Zaterdag jl. zeer waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een aardver schuiving, waardoor de fabriek onder hon derdduizend kubieke meter aarde werd be dolven. Tot heden heeft men nog slechts tien lijken te voorschijn kunnen brengen. De aardver schuiving moet aan de hevige regens geweten worden. Het reddingswerk is intusschen krachtig door politie, militairen zoowel als burgers aangevat. Ongemeene inbrekers te Segovia. In Segovia heeft'de politie eenige dagen geleden een inbrekersbende opgespoord, die alleen uit studenten bleek te bestaan. Leider was een 19-jarig student, Ropello, die 21 medestudenten om zich heen had verzameld. De bende had een groot aantal particuliere huizen en eenige kerken beroofd, en zelfs graven van rijke personen niet ongemoeid gelaten. Langen tijd gelukte het de politie niet, de daders der inbraken op te sporen. Tot een der dieven zyn vader verried, dat de bende voornemens was een inbraak by hem te ple gen en ook het filiaal van de bank van Spanje, waarbij zoo noodig de bedienden zouden wor den gedood. De ontdekking heeft in Segovia groote ontsteltenis veroorzaakt, omdat de dieven allen tot aanzienlijke families be- hooren. Escapade van twee filmsterren in Japan. Japan heeft eenigen tijd geleden ook zijn film schandaal gekregen. Een Japansche film maatschappij is namelijk bezig met de ver filming van La Traviata, waarvoor hy twee Japansche sterren Josjiko Okada en Ryosji Takeusji had geëngageerd. Maar al spoedig nadat deze twee sterren met elkaar hadden kennis gemaakt, ontbrandde de mannelijke ster Takeusji in liefde voor de vrouwelijke dito, Josjiko. Samen vertrokken zij en lieten de film voor wat zij was. Dat gaf groote opschudding bij de film maatschappij. Want deze wil van de film iets buitengewoons maken, een van de beste films, die Japan heeft voortgebracht en daar voor had zij dan ook moeite noch kosten gespaard. En juist toen op een morgen een der scènes, die de schitterendste had moeten worden, zou worden opgenomen, ontbraken de twee sterren op het appèl. Zy waren spoorloos verdwenen. Na eenige dagen, waarin de maatschappy eigenlyk nog niet goed wist wat te cioen, kwam er een brief van mejuffrouw Josjiko Okada, waarin zij mededeelde spoedig met haar mede-ster te zullen terugkeeren. Het schrijven bindigde met de nu niet bepaald gloednieuwe mededeeling: Als de liefde komt, wijkt het verstand. De film-maatschappy had nu evenwel geen lust meer op de twee verliefden te wachten en engageerde twee andere sterren. Voor Takeusji heeft het avontuur nog een onaangenaam gevolg. Hij is namelyk van voorname familie en in aristocratische kringen heeft men er ernstig aanstoot aan genomen dat Takeusji er met Josjiko van door is geweest, op wier levenswandel w^t aan te merken schijnt te zyn. Er zouden dan ook plannen bestaan Takeusji het recht te ontnemen op den titel van zijn vader baron Takeusji. ALS DE HERDER TEGEN DEN ZIN DER GEMEENTE TROUWT. Een zonderlinge manifestatie in een Engelsoli dorp. In het dorp Manuden in Essex was Maan dagavond een eigenaardige vertooning gaan de. Voorop zij gesteld de oorzaak van wat er gebeurde. De Anglicaansche herder dei- gemeente Manuden had zes weken geleden zijn levensgezellin verloren. De zestigjarige, snel getroost, had nu reeda weer de geboden laten afkondigen voor zijn volgenden echt, ditmaal met de verpleegster van zyn eerste vrouw. De dorpelingen, die de vorige echt- genoote van den „vicar" zeer graag mochten, waren over deze uiting van „disrespect" zoo noemen zij dat verbolgen en besloten den trouwgragen geesteiy'ke een lesje te geven. En zoo kon men genoemden dag beleven, dat een oude rammelkast van een „cab" of huurbakje, met een man er in die harmonica speelde, en een man op den bok die een claxon deed loeien, een half uur lang voor de vicarage op en neer reed, onder het welwillend oog der gemeentepolitie. En om dit rijtuigje rukte een ware heksensabbat mee op: vijftig man nen en jongens, die op theeketels, water ketels en kannen sloegen, en rammelden met olieb likken, gevuld met kiezelsteenen. Zes man agenten bewaakten midderwijl de de vicarage en 200 dorpelingen hielden zich den buik vast van plezier. Van de pastorie zelf waren op advies der politie alle luiken en blinden stijf gesloten en niemand ver toonde zich buiten. Precies na een halfuur tumult en geraas kwam echter de politiesergeant van het na burige dorp naar voren en sprak de manifes tanten aldus aan» „Jongens, nu heb je toch wel je zin gehad, wat? Dus ga nu dan maar weer rustigjes huistoe." Even kort overleg, daarop klonk het bevel van den leider: „Het was welletjes, makkers! Naar huis!" En de vertooning was afgeloopen. Voor hef oogenblik. Want de dorpelingen hebben een oud dorpsarchief doorgesnuffeld, waarin zij meenen te lezen, dat in het onder havig geval een manifestatie volkomen ge oorloofd is, mits men vóór tien uur 's avonds begint en niet langer dan een halfuur er mee voortgaat. En zoo voorziet men herhalingen, net zoolang tot de „vicar" met zijn tweede vrouw de gemeente verlaat 1 DE NIEUWE FORD. Henry Ford is er tenslotte noodgedwongen toe over moeten gaan, in de constructie van zyn auto's een radiGale wyziging aan te brengen. Geen kleinigheid voorwaar, want zoodra een fabriek zich eenmaal heeft inge steld op de massafabricage van een en het zelfde object, beteekent zelfs de kleinste ver andering aan eenig onderdeel een stagnatie in het heele bedrijf. Het bleek echter gaandeweg dat het publiek aan de concurreerende fabrikaten die volgens moderne conatructiebeginselen zijn gebouwd een geprononceerde voorliefde aan den dag legde en dat het met den verkoop van het Ford-product lang niet meer zoo boterde als voorheen. Er moest dus iets gebeuren. Dat er bij Ford groote veranderingen op til waren, was verleden jaar al bekend, en ofschoon de ge ruchten officieel herhaaldelijk werden tegen gesproken, geeft Ford's reclamedepartement thans toe, dat er iets nieuws in wording is, Te Londen werden de vorige week zelfs ettelijke persvertegenwoordigers op een door de Ford Co. georganiseerd banket genoodigd om daar het groote nieuws te vernemen. In welken mysterieuzen vorm dit mach tige nieuws was ingekleed blijkt het best wanneer we het in telegramstijl resumeeren. De nieuwe Ford-motor is er een waarvan het aantal cylinders gelegen is tusschen een en acht. De gangwissel heeft een binnen dezelfde limiet gelegen aantal versnellingen. Omtrent de ontsteking, de veering, het koets werk, de wielen en de kleur van het nieuw tje waren de inlichtingen al even nauwkeurig en wat den prys betreft moeten de gast- heeren hebben verklaard dat dit voorloopig een diep geheim was. Overigens moet het een heel aardig wa gentje zijn HEVIGE STORMEN IN WIT-RUSLAND. MOSKOU, 16 Juni. Aangaande de stor men in Wit-Rusland wordt nog gemeld, dat 39 districten door stormen en wolkbreu ken geteisterd zijn, waardoor enorme schade is veroorzaakt aan de gewassen. Volgens een voorloopig bericht zijn 33.000 H.A. bouwland volkomen verwoest, terwijl er 110 bruggen vernield zijn. In den nacht van 14 op 15 Juni ontlastte zich boven Minsk een wolkbreuk die daar eveneens groote schade aanrichtte] EEN HANDIGE OPLICHTER. De Duitsche bladen deelden eenigen tijd geleden mede, dat een 21-jarig student van de technische hoogeschool te Neurenberg, Eiffland genaamd, een machine had uitgevon den om geld te tellen, en dit niet alleen metaal, maar ook bankbiljetten. Voorts be weerde men, dat de rijksbank den uitvinder' voor dit toestel 1| millioen mark had aan geboden en dat Eiffland van een Ameri- kaansch consortium een aanbod van 6 mil lioen dollar had gekregen. Het is juist, dat een zekere Eiffland onlangs een dergeiyke machine te koop heeft aan geboden. De offerte was echter van dien aard, dat de directie vap de bank het raadzaam achtte, de politie te waarschuwen, omdat Eiffland niet eens in staat was, de machine te toonen. Hij had alleen bij zijn bezoek aan de rijksbank een reeks onbegrijpelijke tee- keningen overgelegd, waaruit niemand kon opmaken, dat men met een sensationeele uitvindingje maken had. Thans is- gebleken, dat Eiffland niets an ders dan een handige oplichter is. Een bank ln een kleine Beiersche stad had een door de ryksbank onderteekend telegram ontvan gen met het verzoek, Eiffland 25,000 mark uit te betalen. Toen Eiffland verscheen toon de hij ter legimitatie een brief van de rijks bank", waarin deze hem mededeelde, het toe stel voor het tellen van geld voor 1 millioen mark te koopen. De bank betaalde daarop de 25,000 mark aan Eiffland uit. Zoowel het telegram als de brief van de rijksbank waren De oplichter wordt door de politie gezocht. Later wordt gemeld, dat Eiffland gister middag te Neurenberg is gearresteerd. uimiiiiiiiutiiiiuiiiiiiiiijmuuuiuuiiiiuiiiiiiiuiiiuiiujiiLmaiiiiiiiiiimiininiiiniiHiiiiiiiniu i

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 3