oterii flbomieBrt D op Onze Eilanden. t°/ ROTTERDAM V. EVEN Meisje •merkt 't.iwel goed. THEEKBANK JUNI. AAMBEIEN. J. DE SALAMANDER JL WOENSDAG 22 JUNI 1927 Officieele Mededeelingen. DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. Bewaar Uw goeden luim ook op waschdag vond zij voorraad ilustigen. KERK. ludsten. Oudsten. Bax. peren. arslag. v.d. Zee. Polhuijs. gs en nm. Nieuwe- hoorn. chiedani. Straaten. Vierpolders, vra. ds. Stolk. PROTESTANTENBOND. Sommelsdijk, (Langeweg) vm. 10 uur ds. J. W. K. Hoevers uit Den Haag. Brielle,(Kerkstraat) vm.Prof.Eerdman uit Leiden. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. VanVelzen. Stellendam, vm. en 's av. ds. Bouma uit R'burg. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaf. Hellevoetsluis, 'sav. ds. Westerhuijs. Nieuw-Helvoet, vra. ds. Westerhuijs. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm.,nm. en'sav.leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. (doop) ds. De Blois. Herkingen, vm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds. Schopenhouwer. natuur- Zonder mond en im rieken- kan men i-ettig met in. makkelijk en adem den. Een ruik van P.K. kost U rwijl elke ïten, drin- erdoor /O KZEE 2 /O md." Juni 1927 delrekking PRIJS: erriepaard op n op de num- 6008, 3750 de nummers: 4952 7133 8072 5837 1637 3520 2741 2486 4269 7287 3569 3673 1556 2142 5443 6363 6332 3060 5317 3464 4838 6358 5514 2014 1633 5755 4769 5601 4549 4816 2835 7958 4689 4950 Commissie, rzitter. 1, Secretaris. Alvorens U te voorzien van TAPIJTEN, LINOLEUMS, LOO- PERS, BEDDEN, LEDIKANTEN, ENZ. ga eerst eens kijken bij 2.50 0.90 0.39 0.19 8.90 Telefoon 115 JUNI onze Resfanten-maand. Restanten linoleum per el 1.40 Restanten graniet inlaid per el Restanten yloerzeil per el Restanten loopers per el Restanten allovernet per el Tapas beige karpetten 3x4 vanaf Tapis beige karpetten 3$x4£ vanaf 12.90 Axmlnster karpetten 3x4 vanaf 12.50 Axminster karpetten 3£x4£ vanaf 19.75 Tapis beige, zuiver wol 3x4 vanaf 18.90 Tapis beige, zuiver wol 3£x4A vanaf 25.— Axminster zuivèr wol 3x4 vanaf 19.75 Axminster zuiver wol 3£x4£ vanaf 29,50 1 p. wit laqué ledikant m. spiraal matras thans 7.90 Geschilderde ledikanten vanaf 5.50 Massief eiken ledikantvanaf 19.75 Wollen dekens dooretalee- ren weinig vuil gewor den, 2 persoons 5. Gestikte dekens thans 6.90 Complete bedstellen 3 d. met kapok kussen voor 19.50 Al deze prijzen gelden alléén voor de maand Bovendien geven we nog: CADEAU: Boven f 10, een mooi Voetkussen Bóven f 50, een Zijden Piano of Schoorsteenlooper Boven f 100, een pluche Plano of Schoorsteenlooper met goud en zilver brocaal gebatikt. Vraagt ons (gratis verkrijgb.) RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 43, R'dam i Niet goed, geld terug. Prijs per kwartaal. f i, Losse nummersf 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit üiaü verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven deer de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. int. No. 15 1 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 64 INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelharnis brengen ter kennis, dat op Donderdag den 23 Juni 1927, des na middags 4 ure gelegenheid zal worden ge geven tot KOSTELOOZE INENTING OF HERINENTING ten huize van Dr. C. F. Arends. Middelharnis, 17 Juni 1927. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. L. J. DEN HOLLANDER. De ouders worden verzocht htm trouwboekje mede te brengen. De Zwarte Bessen-oogst. Waar het oogsten van de zwarte bessen binnen niet al te langen tijd weer kan wor den tegemoet gezien en de op ons eiland groeiende bessen vrijwel allemaal via onze veiling worden verkocht, gevoel ik me ge noodzaakt, het een en ander onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen. Niettegenstaande ik er voortdurend in onze advertenties tot aankondiging van de bessen- veilingen op heb gewezen, dat de bessen vooral niet overrijp moeten worden geplukt en vrij moeten zijn van blad, moet ik ieder jaar weer opnieuw constateeren, dat er bessen worden aangevoerd, waarvan het sap dooi de mand druipt en rijkelijk vermengd zijn met blad. Dergelijke bessen zijn absoluut ongeschikt voor den handel en dientenge volge bijna waardeloos. Waar publicatie per advertentie blijkbaar onvoldoende is en alle kweekers niet per circulaire zijn te bereiken, wil ik trachten, door middel van dit schrijven, de algeheele aandacht op onze voorschriften, inzake het veilen van zwarte bessen, te vestigen. Deze luiden als volgt: le. De bessen moeten zorgvuldig worden geplukt, vrij van blad en niet te rijp. Over rijpe bessen gaan direct tot schimmel over en zijn niet vervoerbaar. Wanneer men met de vingers door een met bessen gevulde mand roert, moeten ze droog aanvoelen. Voelen ze nat aan, dan zyn ze te rijp geplukt. 2e. Het is usance, dat de bushels, welke 10 K.G. bessen kunnen bevatten, worden gesteld op 1$ K.G. Een met bessen gevulde mand moet dus worden afgewogen op ll£ K.G. (inclusief mand). Wanneer chips worden gebezigd, wege men ze af op 2£ K.G. (inclusief chip). De verkoop van de chips geschiedt bruto voor netto. 3e. Iedere mand of chip moet voorzien zijn van een kaartje, waarop vermeld, naam en adres van den afzender. Van eventueel niet volle manden of chip moet het gewicht eveneens worden vermeld. 4e. De bessen, welke per R.T.M. worden aangevoerd, worden bevracht, franco station Middelharnis. Het aantal bushels of chips moet op den vrachtbrief der R.T.M. worden vermeld. Le dig fust, wordt, mits het weer gevuld per tram wordt verzonden, gratis toegezonden. Het zal me hoogst aangenaam zijn van de kweekers te mogen vernemen, wanneer met FEUILLETON. W. HEIMBURG VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) den pluk wordt begonnen. Zoodra my dit bekend is, zullen de bessenveilingen in de plaatselijke bladen, „Maas en Scheldebode" en „Onze Eilanden" bekend gemaakt worden. Het is mij telken jare gebleken, dat alle kweekers niet rechtstreeks zelf hun bessen ter veiling zenden. Dit geschiedt nog maar al te veel dotfr tusschenkomst van Diverse handelaars. Deze trachten hun voordeel te doen door de bessen aan de deur op te koopen en dan weer op de veiling te verkoopen. Of dit nu te wijten is aan gemakzucht van de kweekers of wel aan onbekendheid met het veilen, weet ik niet, maar mij lijkt een dergelijke tusschenkomst totaal overbodig. De veiling staat U immers altijd ten dienste. U vraagt het benoodigde fust aan, hetzij per briefkaart, telefoon of formulier van de R.T.M. en U wordt op Uw wenken bediend. De prijs, die dan Uw bessen opbrengen, komt U dan ook geheel ten goede. Ik hoop, dat dit schrijven er toe zal mogen bijdragen, dat niet alleen onze bessentelers, maar ook de telers van uien, koepeen, enz., het nut van onze veiling zullen leeren in zien en deze instelling zullen helpen opvoeren tot een floreerende, bloeiende verkoopplaats. Hiermede dient men uitsluitend zijn eigen Hoogachtend, H. VAN HEEST. Veilingmeester. STRENGE DISCIPLINE EN HARD WERKEN. De Indische Gevangenis voor Europeanen. AMSTERDAM, 18 Juni. Van de gelegen heid, dat de heer H. Ph. R. O ver du in, directeur van de Centrale Gevangenis voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden, te Semarang, met verlof in ons land vertoeft, hebben wij gebruik gemaakt om hem te vragen, ons wat te vertellen over de inrich ting van en het dagelijksch leven in het strafinstituut, aan welks hoofd hij sedert zeven jaren staat. En in de landelijke pension kamer vonden wij hem gaarne hiertoe be reid. Een jeugdig-krachtige verschijning; iemand, die zijn medemenschen, allereerst dengenen, wier vrijwel oppermachtig beer- scher hy voor langeren of kortoren tijd is, een goed hart toedraagt, maar die weet, wat hij wilmet oogen, welke niet met zich laten spotten. „De straf mag geen wraakneming zijn, ving de heer Overduin aan, maar wel is in een gevangenis de uiterste discipline noodig; dat leert den man denkeD, zich voegen naar anderen en naar de omstandigheden, en ten slotte zich gedragen, zooals het behoort." „Steeds moet hij het gevoel hebben, dat het nog wel de moeite waard is, van z'n verdere leven wat te maken. Ieder moet een zeker verantwoordelijkheidsgevoel hebben; daarom wordt iedere gevangene ook bij ons met z'n achternaam aangesproken. Ze hebben wel een nummer, maar dit zit aan de binnen zijde der kleeding. Wy zijn streng, uiterst streng zelfs, discipline vóór alles, omdat we moeten uitgaan van de slechtste elementen, maar de gevangene wordt steeds netjes be handeld. U begrijpt, wat ik bedoel. Hij moet zich ook onder de ruige kiel mensch blij ven voelen." „Vriendelijkheid is uit den booze, ledigheid 33) „Beneden kunt ge beter instijgen," zeide hij, met de teugels in de hand naast haar voortstap pend. En toen hij op den straatweg stilhield, hernam hij goedaardig: „Ziezoo, laat mij je warm instoppen! Op den terugrit zal 't koud zijn, we hebben den wind tegen." Terwijl hij nu zoo goed en teeder voor haar zorgde, kon zij zich niet langer bedwingen, maar begon wanhopig te snikken. „Mijn hemel, kind, wat is er?" vroeg hij ver schrikt. „Niets! Niets!" bracht zij uit. „Och, ik heb zoo n angst uitgestaan, toen ik zoo alleen was." „Maar, Mariene kind, hoe krijgt ge 't nu zoo te kwaad met je zenuwen?" Zij drukte zijn arm en snikte: „Heb maar ge duld heb maar een beetje geduld 't zal en moet wel beter worden." „Och, Mariene," zeide hij zacht, „ben ik ooit ^geduldig geweest?" En bij zijn vriendelijke woor den ontwaakte het berouw met alle kracht in haar binnenste. En nu schaamde zij zich weer en vouwde de handen in haar kleinen mof en nam zich heilig voor, hem en hem alleen te gëlooven. Den volgenden dag voelde Mariene zich geweldig neergedrukt, maar begon haar plan aanstonds te volvoeren. Tegen den middag besloot zij me vrouw van Leidnitz en juffrouw Krcisler een contra-visite te brengen. Eerst ging zij nog even naar de kinderkamer en vervolgens naar de keuken, en op beide plaatsen zeide zij met opzet: „Ik ga een bezoek brengen aan mevrouw van Leidnitz als mijnheer soms naar mij vragen mocht." 't Was opnieuw prachtig winterweer. De jonge badgasten, heeren en dames, amuseerden zich met op kleine sleden den rijweg naar Antonsbad -af te zeulen. Ze jubelden als kinderen, toen Mar iene hen in haar met bont omzet, laken wandel kostuum passeerde en aller groet met een vriende lijk knikje beantwoordde. In het badhotel gekomen, wendde zij haar schre den naar nommer zestien, waar mevrouw van Leid nitz logeerde, maar hoorde dat de dames uit wandelen waren. Met een zucht van verlichting overhandigde zij haar kaartjes en ging den weg af naar de woning van hare schoonmoeder. Hier "trad zij schielijk binnen, na even, zooals ze ge woonlijk deed, aan de deur te hebben getikt, maar bleef toen verrast staan. Tegenover hare schoonmoeder, blijkbaar gezellig met haar pra tende, zat mevrouw van Leidnitz. Niet zonder eenige verlegenheid stak mevrouw Dannz hare schoondochter de hand toe, en was verbaasd deze- haar spijt te hooren betuigen, dat zij mevrouw van Leidnitz niet thuis had getroffen. kan de ernstigste gevolgen hebben. Als een gevangene tijd heeft voor luiwammesen, gaat hij moreel hard achteruit; hij gaat op kwade dingen zitten broeden en als hij moet werken, krijgt hij 't gevoel, dat hij maar wat wordt :ig gehouden. Daarom is 't onschuldig schijnende erwtenlezen zoo gevaarlijk. Dat is geen werk voor volwassenen 1" „De opvoeding in de gevangenis, plus de reclasseering die al gedurende den straftijd moet beginnen ziedaar het sterkste wapen tegen de recidive. Ik verzeker U, een groot aantal zou zich schamen, bij ons terug te komen; tenzy dan als bezoeker op kantoor om te vertellen, hoe het hun gegaan is. Hier, een portefeuille vol brieven van oud-gevan genen, allemaal dankbaar voor den nieuwen ruggesteun, dien ze bij ons gekregen hebben." We keken de collectie even door, vele merk waardige getuigenissen, en men kan zich voorstellen, dat de heer Overduin er trotsch op is. Oud maar „modeV'. „De Strafgevangenis en het Huis van Be waring voor Europeanen te Semarang zijn een uitgestrekt complex gebouwen, voor een deel van vrij ouden datum, zoodat zij nöch in vorm, nöch in inrichting aan alle eischen eener moderne strafinrichting voldoen. Doch door doelmatige veranderingen is men lang zamerhand gekomen tot een modern systeem, zoodat men het, ik geloof niet ten onrechte, töch vaak een modelinrichtinghoortnoemen." ,In principe hebben wij het Auburnsche stelsel, maar dan niet zoo ver doorgevoerd, en voor Indiö toepasselijk gemaakt. De klassenindeeling is progressief. In de eerste komen de tot levenslang veroordeelden en verder degenen, die onhandelbaar zijn of gevaar opleveren voor de veiligheid van het personeel of van hun medegevangenen. Zij worden van alle anderen afgezonderd ge houden." „Tot de tweede klasse behooren alle gevan genen, die meer dan één jaar hebben gekregen, tot de derde de tweede-klassers, die zich ge durende twaalf maanden-aan-één voorbeeldig hebben gedragen. Terugplaatsing blijft alt'ijd mogelijk. Een derde klasser kan, wanneer hij 3li, tevens minstens 3 jaar van zijn straf heeft uitgezeten, worden voorgedragen voor voor waardelijke invrijheidstelling. Tot de vierde klasse ten slotte, behooren alle gedetineerden, die één jaar of korter blijven." Set dagelij ksch werk. „Het voornaamste werk, dat de gevangenen te doen krijgen, is kleermaken, voornamelijk uniformen voor leger en politie. Dat heb ik altijd jammer gevonden. Wat heeft een man er aan, als hij een jaar lang niets als broeken heeft zitten maken, alsmaar hetzelfde model Mr. Hymans, het Hoofd van het gevangenis wezen, heeft dit ook ingezien en in de nieuwe gevangenis, op het oude vliegveld bij Ban doeng, die waarschijnlijk over twee jaar ge reed is, en die inderdaad in alle opzichten „model" wordt, zal, naar thans in de bedoe ling ligt, eeu moderne drukkerij worden ge ïnstalleerd. Dan leert de gevangene tenminste een vak, en voor de intellectueelen heb ik ook meer passend werk. Wij krijgen immers ook nog al eens advocaten, officieren, be stuursambtenaren en dergelyken: een pracht- bezet'ting voor de correctiekamer!" „Wat ik kan, doe ik nu, in Semarang, óók al. Vertaalwerk voeren wy uit, onlangs nog Een vluchtig blosje verscheen op Selma's gelaat en haar mooie, vermoeid starende oogen begonnen even te tintelen. Daarop betuigde zij weerkeerig haar spijt dat bezoek gemist te hebben. En sprak nog een korte poos over het een en ander, doch nu stond mevrouw van Leidnitz op om heen te gaan. Mariene volgde 'haar voorbeeld. „Ik ga met u mee, mevrouw. Wij gaan denzelfden weg. Goedendag, moedertje!" 't Kostte haar blijkbaar moeite, maar ze wilde haar rol trouw blijven en aan alle menschen too- nen, dat de aanwezigheid van die vrouw haar volstrekt niet verontrustte. In alle eensgezindheid en druk in gesprek gingen de twee jonge vrouwen dan ook samen haars weegs. Marlene's gelaat had daarbij wel is waar de uitdrukking van een marte lares. Bij het Badhotel gekomen, bleef zij even staan en kon 't tot haar eigen groote verwondering over haar hart verkrijgen mevrouw van Leidnitz en juffrouw Kreisler op een kopje thee te ver zoeken. „Liefst maar terstond vandaag als ge kunt en wilt. Ja? Dafs best! Ik wacht u dan tegen vijf uur. O, zijt gij daar, Erik?" riep ze haar man toe, die juist de vestibule uitkwam, maar verbaasd boven op de stoep bleef staan en op de dames neerkeek. Mariene schudde mevrouw van Leidnitz de hand en deze ging Erik vervolgens met een lichten groet voorbij. Een oogenblik later wandelde Mariene met haar man naar hun villa. „Ik ben bij mama geweest," begon zij, „en ont moette daar die die mevrouw van Leidnitz „Zoo?" Daar hij verder niets zeide, zweeg zij ook, min INGEZONDEN MEDEDEELING. Dank zij Rinso, het moderne zeeppoeder, zijn waschdag en een goede luim thans zeer goed ver- eenigbaar. Het krachtige en toch zoo zachte Rinso sopje maakt al het vuil los a!s U het waschgoed een paar uur erin laat weeken. Dan een half uurtje koken en terdege spoelen. Zonder moeite is de wasch dan klaar. Koop nog heden een pak. EEN PRODUCT DER SUNUOHT ZEEP FABRIEKEN een Engelschen catalogus van een automo- bielmaatschappijverder copieeren en ver menigvuldigen van stukken. We hebben ook al eens 50 muziekpartituren geleverd aan een zangvereeniging. Maar we gaan niet onder de markt, en 't is een extra verdienste voor het Gouvernement; de gevangene krijgt hoogstens 0,30 per dag. Maquettes hebben we ook al gemaakt, ze zijn nu voor de Java Motor Club met een bezig, voor de Jaarbeurs te Bandoeng. Die levert 1000,— op. Trou wens, op ieder gebied haast, heb ik altijd wel een halven of heelen vakman onder m'n gasten. Wanneer ze in Semarang ergens heelemaal geen raad meer mee weten, bellen ze ons op. Verleden jaar was de oliedruk inrichting, waardoor de operatietafel in het ziekenhuis versteld wordt, defect. Niemand wist er weg mee; tot ze mij opbelden en ja, een gedetineerde machinist had het zaakje in een paar uur voor elkaar. Ik ben over tuigd, dat die achtermiddag, toen de man merkte, dat hij nog tot nuttig werk in staat was, van grooten invloed voor z'n verdere leven is geweest." „Er is altijd werk genoeg. Electrisch licht is in de heele inrichting, een paar jaar ge leden, door eenige gevangenen aangelegd. Moet er iets geverfd, gewit, hersteld worden, mannetjes genoeg. En keurig, dat ze werken Schoonmaken, eten koken, door gevangenen. We werken veel met corveeërs, dat hoort bij het systeem van dwangopvoeding en. spaart veel personeel Indeeling in blokken. „De gevangenis bestaat uit een aantal vrij staande gebouwen, z g. blokken. Een blok is een verzameling kamers, met waschgelegen- heden, privaten, om een tuin gebouwd en om of meer boos. Zij stonden nu in d^e gang van hun huis en de dokter hielp zijn vrouw met haar jacket uit te doen. Haar wangen gloeiden en zenuwachtig trok ze met de handen aan haar voile. „Ik kan begrijpen, dat ge haar gezelschap niet goed kondt afslaan," zeide hij eindelijk,, terwijl hij zijn overjas aan den kleerenstandaard hing. „Daarvan was geen kwestie," hernam zij. „Ik had haar gevraagd of we samen naar huis zouden gaan." „Dat verwondert mij, Mariene, 't Is anders je gewoonte niet, dadelijk zoo intiem te worden. En in dit geval zou ik wenschen, dat ge daarvan niet afweekt," Mariene hing haar bonten muts niet zonder eenig vertoon aan den metalen pin. Met inspanning van alle krachten had ze in zijn en haar eigen belang hare antipathie tegen dat mensch tot zwijgen gebracht en nu kreeg ze nog knorren toe. ,,'t Spijt mij, Erik," zeide zij haastig, „maar ik moet eerlijk zeggen, die vrouw interesseert mij. Ik heb haar zelfs van middag op thee verzocht juffrouw Kreisler moest ik uit oude betrekking toch ook eens vragen en toen kon ik haar mevrouw toch niet goed thuis laten. Gaat ge nu mee naar de kinderkamer?" In ééne verbazing volgde hij haar. Wat beteekende dit nu weer? Hij had zijn goede redenen, waarom hij die vrouw niet bij zich aan huis wilde zien. Mariene moest dit begrijpen, moest dit gevoelen en hield zich nu alsof ze niets van het voorgevallene wist. Hij begreep haar niet en was te eenvoudig van aard, om tot besef te komen, dat zijn vrouw door jaloezie werd gedreven en deze zich op zóó'n manier kon open baren. het geheel een muur, zoodat men, na sluiting der blokdeuren, er omheen afgesloten wegen krijgt. Alle blokken samen zijn omringd door een hoogen muur. Tussclïen de blokmuren en den ringmuur bevindt zich de militaire wacht. Voor het algemeen onderhoud is in ieder blok aangewezen een „voorman"-gevangene, dien de blokgenooten, (ongeveer 40 man tel kens), onder mijn nadere goedkeuring, uit hun midden kiezen. De voormannen, die per dag twee uur minder werken, komen iederen morgen „op het rapport", waarbij zij gelegen heid hebben, klachten over te brengen. Als ik verder b.v. merk, dat in een bepaald blok de stemming niet 18 karaats is, laat ik den voor man komen... vaak helpt het. De voorman wijdt den nieuwen gevangene in de gewoon ten van het huis in, vertelt hem, wat hij moet doen en wat hij tot eiken prjjs heeft té laten, enz. De menschen wyzen zelf hun voorman aan; ze kunnen dus nooit zeggen, dat hij een verrader is; integendeel, als regel wordt hij de vertrouwensmanAls er wat te rapportee ren valt, doet de opzichter dit. In de keuken, ziekenzaal, bibliotheek,(bijna 4000 deelen in vier talen) overal, waar het wenscbelijkt. blijkt, is een voorman met het toezicht belast. Dan is er een voorman-scha ker, een voorman-dammer, zelfs een muziek- voorman. Ja, we hebben een eigen orkest en een zangkoor. Op gezette tijden worden in het kelklokaal avonden georganiseerd, mu ziek, zang, voordracht, lichtbeelden, e. d. Hier hebt u een programma: UITVOERING OP 28 JUNI 1924. 1. Potpourri Carmen Bizet Orkest 2. De wereldstad Parijs Hoofdschuddend trad hij achter haar de kinder kamer binnen, waar de kleintjes juist voor hun middagwandeling werden aangekleed. Mariene had het jongste al op den arm en smoorde 't bijna onder haar kussen. Na tafel, toen Erik, in Marlenes boudoir zijn koffie dronk en hij haar afgemat op de chaise- longue zag liggen, ging hij naast haar zitten en vroeg teer: „Muis, zeg toch eens, wat scheelt je? Hindert je iets? Heb ik je in het een of ander opzicht gekrenkt? Och, soms doet men zoo iets, zonder 't zelf te weten. Men heeft dikwijls zooveel aan het hoofd en schiet dan wel eens te kort „Och, Erik, hoe komt ge daaraan!" antwoordde zij, een oud in kalfsleer gebonden boek opnemend, waarin ze had gelezen. „Ik weet niet ge zijt zoo veranderd Of ge zijt ziek of ge hebt iets dat je bezwaart. Zeg, hebt ge soms heimwee? Zoudt ge eens naar Witten willen gaan?" „Als gij dat noodig vindt," zeide zij na een korte pauze op gesmoorden toon en voor zich uitziende. „Ik vindt 't alleen noodig, als gij 't verlangt." „Dat doe ik niet voorloopig." „Wees dan ook niet zoo wonderlijk!" merkte hij wrevelig aan. „Ik zal mijn best doen," antwoordde zij koel, terwijl zij haar boek opnam en deed alsof ze ging lezen. „Wat leest ge daar?" „Moeder's dagboek." „Dan zal 't dat zijn wat je zoo gemelijk stemt/" Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1