iELSDIJK ZATERDAG 11 JUNI 1927 i i. BLAD s, -f- DAMES jlDE SALAMANDER.!. AAMBEIEN. J. DE SALAMANDER Buitengewone magazijn van BEDDEN ÜKTER DANNZ ENZ1JN VROUW, 30 ets. per doosje DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM •onlangs een geregelden dienst naar het noor- 1 delijk gedeelte van het land en de bewoonde [jeilanden van de Noordelijke IJszee ingericht. De post voor de poolstreken van Canada Iwordt voortaan te Edmonton (Alberta) ver zameld en van hier met hondensleden naar het 1800 mijlen (2800 K.M.) verwijderde jAklavik aan de monding van den Mackenzie- stroom verzonden. Om dit geweldige traject Gaf te leggen, zijn vijf hondenspannen noodig, soodat op bepaalde afstanden vier honden stations opgericht moesten worden, waar de spannen verwisseld kunnen worden. De post bode njdt langs de rivieren Alhabasca, Slave en Mackenzie tot Aklavik, waar de inspec teur der Canadeesche bereden politie, die tot postmeester van het postgebied benoemd 's, de sledepost in ontvangst neemt, om voor iet laatste en moeilijkste van deze noorde lijkste postlijn, den 200 mijlen langen weg laar de Herschell-Eilanden in de IJszee, te zorgen. VERKOOPINGEN. Dp WOENSDAG 15 JUNI 1927, bij Inzet, en pp WOENSDAG 22 JUNI 1927, bij Afslag des nam. 4 uur (Zomertijd) in het Café Peekstok, verkooping van Woonhuis, Pak huis en Erf, aan den Stoofdijk te Stad aan 't Haringvliet. Ten verzoeke van den Heer J. A. Peekstok. Notaris VAN BUUREN. Bij den kapper. Klant (die mooi door zijn haar begint te fcroeien): Je mocht me wel half geld rekenen; ir valt haast niets meer te knippen, ij Chef: Integendeel, mijnheer! Wanneer we Inoeten beginnen naar de haren te zoeken, re- lenen wij dubbel. Prijs psr kwartaalf i Lasso nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 lij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen l,per plaatsing tot een maximum v»n 10 rogels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt ieder Woensdag- en v rd ï.-r Het wordt uitgegeven duor cie N.V. Uitgeversmaatschappij ..Oeze eilanden", Tel. Int. Na. 15 Voorstraat KHddelharnis. 9 JAARGANG. - N°. 61 onds bnge ferc. onds brm. aam, TCo ftche |it in jiken- oos lam 919. locht 56; Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bij ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding ol teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en snccesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op delange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste adi-ss. Let daar vooral op. I Kipstraat 43, Rotterdam Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant. RADICALE GENEZING dehardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken, Kipstraat 43, R'dam Niet goed, geld terug. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te 'Middelbands (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. - Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver' 'angd '■«o Leverancier AUPING MATRASSEN Natuur en techniek. 'lis inderdaad buitengewoon, zooals de •hniek in de jongste eeuw, maar in het ronder in de laatste tientallen jaren, votderd is. Menschelijk vernuft boekt ewinning op overwinning op de wetten r natuur; groote vrachtmonsters door- eren de lucht, die toch zooveel lichter dan de gevaarten, die het dragen moet; en onweer of storm vermag die mon- Érs legen te gaan. Wèl verzet de natuur jh hardnekkig en betwist ze den men- Bien de overwinning, doch voor een gerfblik slechts. Nóg zijn de lijken van n Nungesser en Coli niet ontbonden, of er het onbekende graf van deze pioniers 'ven andere luchtmonsters, door andere nscbenhand geleid en hün is de over ruling, luidruchtig gevierd door een in anning wachtende menschheid. Detech- ik, product van menschelijk vernuft, eiwint de natuur. Ook op ander gebied. Radio golven orkruisen in een nauw gevlochten, on- rhtbaar net, den aardbodem en verbinden menschen met eikaar, die door diepe een, hooge gebergten of woeste vlakten scheiden zijn. Neen, we laten ons niet :er scheiden; alie machten zullen wijken or ons vernuft; aan ons is de over ruling Zou hetw&ar zijn? In ieder geval is onze overwinning nog en definitieve, want op sombere wijze it de natuur zich op de meest onver- ichte oogenblikken nog gelden. Terwijl kreten van vreugde over Lindbergh's :ces door de lucht daverden, joeg een es vernietigende storm over ons land, ;er een groote uitgestrektheid èlles ver woestende, wat door menschenhand was gebouwd, dood en verderf zaaiende zulke momenten verzucht de mensch: en, we zijn er nog niet. Al is onze est vernuftig, we kunnen nóch tegen- tuden, nóch leiden de Hand, die geeft tuchtigt, die het goede bestiert of het iade gedoogt. Wal meenen we in onze verwatenheid? )l we overwinningen behalen op de tuur. En blijken moet 't toch nog, of vorderingen der techniek wel inderdaad in voordeel voor de menschheid zijn. Elke natuurkracht is geweldig en op :h zelve in staat de menschheid te ver- etigen. Dat deze niettemin aan zulk lot itsnapt, vindt haar verklaring ten slotte echts in het feit, dat de schepping een menstel van allerlei natuurkrachten is, e tegen elkander ingaan, elkanders wer- ng ten deele opheffen en te samen de eer vormen, die aan onze levensvoor- aarden voldoet. Grijpen we nu met onze technische actijken niet te eigenwijs in, in dat fijne raderwerk? We weten het niet, slechts de uitkomst kan het ons leeren. Wat wij „vinden" ot „uitvinden" is ten slotte niets nieuws; de natuur kende het 1 lang. Hoe wonderbaarlijk leek ons de vinding der electriciteit Toch leerden latere onderzoekingen, dat heel de lucht als 't ware met electriciteit geladen was, ja, dat electriciteit voorkomt in al wat leeft. Nu zijn we met deze natuurkracht aan het „spelen"gegaan. Met machtige machi nes verwekken we zelve die kracht en t is ook met electriciteit, dat we de lucht golvingen versterken en voortstuwen, die .25 Jen (.75 2-pers. kapokbedstel 46.50 1.90 (Bed, peluw en 2 kussens, gevuld J .25 met prima Java-kapok (75 2-pers. kapokgarnituur 54.50 Bestaande uit matras, peluw en kussens, alles van prima kwaliteit voor onze bekende lage prjjzen. GORDIJNSTOFFEN 1.75 LandhuisstofFen per el 0.36 1.50 Ribstof per el 0.45 ,65 Pluchette per el 0.9o i.50 Dubbele pluchette per el 2.10, 2.70 iras Imt. eiken reclame garnituren P®r ij.50 stel 1 FEUILLETON. W. HEIMBURG VERTALING VAN HERM1NA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) I) Mariene sloot den brief, schreef het adres, ging rvolgens naar de keuken en eindelijk naar de nderkamer, waar de kleinen ontwaakt waren en "gekleed werden om uit te gaan. Het pijnlijk en onrustig gevoel verliet haar hier rstond. Mania meegaan!" zeide de kleine jongen. Een kwartier later liep zij naast het wagentje, aarin haar jongste lag, met den kleinen jongen lnt de hand op een stillen weg door het bosch. -.'t Ruikt al najaarsachtig, mevrouw," merkte rui aan. Mariene ademde de eigenaardig vochtige, met !d reuk van paddenstoelen en verwelkte bladeren •tmeugde atmosfeer met volle teugen in. .Jammer dat de zomer voorbij is, maar 't is b'jd en overal mooi, als ons overigens niets ndert." En Mariene knikte toestemmend en drukte de van haar zoontje nog vaster in de hare, ,!ui1w Badhotel was Réunie, bij welke gelegen- an v, ,e anders niet ongaarne aan de zijde naar echtgenoot de honneurs had waarge voor de keel (Adv.) het gesproken woord, muziek enz. over de aarde ronddragen. Onze proeven „luk ken" schitterend en voort gaan we op den weg, dien we ingenieurs gevonden achten. Denken we echter wel eens aan het gevaar, dat ons ingrijpen in de wetten en ordeningen der natuur, het evenwicht daarin verstoren kan? En zal onze tech niek de gevolgen daarvan kunnen voor komen of herstellen? Er zijn vele dingen, die ons doen af vragen, of er in de wereld niet veel aan het veranderen is. Een tijd geleden werden in onzen rustigen Nederlandschen bodem aardschokken waargenomen. Een cycloon was eertijds voor ons iets ongehoords; we kenden dat natuurverschijnsel slechts uit de boeken en wisten, dat het zich in tropische gewesten soms voordeed. Nu echter heeft een cycloon al twee maal ons land geteisterd. Wat winter is, weten wjz niet meer en zomers schijnen al evenzeer uit den tijd. Hagel en kou teisteren ons in een tijd, waarin we vroeger zelfs geen strooien hoed op ons hoofd konden velen en in z.g. wintermaanden botten de boomen. Er zijn geleerden, die er om lachen, als er gewaarschuwd wordt, dat we met onze nieuwigheden de natuur trotseeren, maar er zijn ook zeer verdienstelijke man nen, die het wel erkennen willen, dat de wetenschap ten slotte nog te onwetend is om te kunnen uitmaken, in hoeverre we met onze techniek de. natuurlijke orde verstoren. Dat alles kan geen reden nog zijn om niet mede de menschelijke wetenschap te dienen. Maar nimmer mogen we hoog- vaarden worden op ons kunnen en als we juichen over een nieuwe triomf, dan zullen we goed doen onze vreugdekreet te doen vergezeld gaan van de stille beê, dat hetgeen menschenhand gewrocht heeft, passen moge in het bestel van Hem, Die de machtige elementen leidt, terughoudt of voortstuwt, naar Hij ter wille der menschheid ontwierp en regelde. Een overmatig zelfvertrouwen zou wel eens kunnen voeren naar het tijdstip, waarop we tot de erkenning komen, dat we terug moeten met onze wetenschap en techniek, omdat we te diep hebben ingegrepen in de wetten van het natuur lijk en goddelijk bestel. W eek-revue. Binnenland. Neen, het zijn geen mooie of zelfs maar blijde Pinksterdagen geweest. Daar was de druk van het sombere en gure weer, daai was ook de ellende, gezaaid op sommige plaatse ten tweede male door een cycloon, die een nijvere en welvarende streek vei- woestend en vernielend doortrokken had. Er 'gebeuren bijna dagelijks rampen op de wereld, maar de mensch voelt eigen leed altijd het hevigst en daarom was de deernis met den kommer van een deel van ons eigen volk, algemeen. Niet steeds uit die deernis zich op even gelukkige wijze; wat in wezen slechts nieuwsgierigheid is, zien we b.v. gaarne voor medelijden aan. Zoo hadden de bezitters van auto's en andere middelen van vervoer zicb al opgemaakt om de tallooze liefhebbers gedurende de Pinksterdagen naar het rampgebied te vervoeren, maar niet ongelukkig heeft het gure weer de uit voering der plannen voor een groot deel verijdeld, 't Is dwaas om voor vijftig gulden te gaan vertoeren om onze nieuwsgierigheid te bevredigen en dan met een half on willig gebaar een gulden op een schaal te leggen. Er is weer veel, héél veel noodig, om het geslagen leed eenigszins te herstellen. Welnu, als we allen eens 50 afzonderen voor hei cycloon-gebied, van het geld, dat we met Pinksteren verteerd zouden hebben, als de dagen mooi geweest waren, dan zal daardoor een andeie zon, van troost en geluk, schijnen in de gezinnen, die zoo zwaar getroffen werden. Hoe vaak hebben we geen geld over voor dingen, die wel heel goed misschien, maar toch minder noodzakelijk zijn. Voor de Olym pische spelen b.v. brachten we enthousiast Ingezonden Mededeeling. nomen. Onder degenen, wie 't door de genees- heeren was toegestaan aan die avondfeestjes deel te nemen, waren onderhoudende menschen genoeg, menschen van allerlei stand en beroep. Professoren en artsen, die zich hadden overwerkt, door teleur stellingen en tegenspoed ziek geworden kunstenaars stellingen en tegenspoed ziek geworden kunste naars, geblaseerde jongelui, die nog niets anders waren geweest dan de zonen van hun rijke vaders, de arme treincondactier, wiens zenuwen in het oogenblik des gevaars zwaar geleden hadden, de bleeke vrouw, die onder den last harer moederlijk plichten haar wilskracht had verloren, de zwakke onderwijzeres, wier energie was ondergegaan in den treemolen van haar dagelijksch werk. Ook elegante dames uit de groote wereld, die hier wilden ver geten, dat ze in hare eigen omgeving niet begrepen en gewaardeerd werden. A! deze verschillende persoonlijkheden verzamelden zich éénmaal per; week in de groote zaal van liet Badhotel orn ee concert bij te wonen, door rondreizende artisten gegeven, oi een tooneelstuk te zien opvoeren, waarin slechts badgasten optraden. Onder deze trof men altijd een paar knappe koppen aan, die dit dan omwerkten met toespelingen op het een en ander, dat in de inrichting was voorgevallen. Mariene was altijd het middelpunt van deze gezellige samenkomsten. De mooie, gezonde en van geluk stralende vrouw werd door ieder oprecht bewonderd. De heeren maakten haar het hof, de vrouwen vonden haar lief en vriendelijk. Ze- had voor ieder een hartelijk woord; hoe zieker iemand zich gevoelde, des te deelnemender sprak ze hem toe. Voor zulke avonden placht zij bijzonder elegant toilet te maken; Erik was daarop gesteld en voor Ingezonden Mededeeling. een paar millioen bijeen en 't ziet er naar uit, dat het... weggeworpen geld is. We wezen er reeds eerder op, dat die Olympische Spelen, die in ons land gehouden moesten en zouden worden, omdat daarmee onze nationale... eer gemoeid heette te zijn,een fiasco dreigen te worden, omdat het Olym pisch Voetbaltournooi in gevaar is, het eenige ondeel van het program, dat geld in het laatje brengt. Dat gevaar is nog meer nader bij gekomen. Een bericht uit Helsingfors, van den Tweeden Pinksterdag, verluidde, dat het congres van de F. S F. A d.i. de internationale voetbalorganisatie, besloten had, géén toestemming te geven tot het deelnemen aan het tournooi, als de ama teursdefinitie van het congres te Rome niet werd aanvaard d.w z. wanneer niet aZZespe- zijn plezier had ze 't gaarne gedaan. Heden was zij echter volslagen lusteloos. Ze zat voor haar toilettafel met slap neerhangende armen en had niet den minsten zin om uit te gaan. Ze wist zelve niet waarom. Dien voormiddag was mevrouw van Leidnitz met juffrouw Kreisler bij haar geweest, heel mooi, heel bleek en heel ingetogen. Maar juffrouw Kreis ler des te drukker en levendiger. Deze drong er op aan, dat mevrouw van Leidnitz het bekoorlijk boudoir van mevrouw Dannz en haar allerliefste kindertjes zou zien. Mariene had zich kras gehouden en gedaan alsof ze 't niet hoorde; beleefd, maar stijf, was ze met haar be zoeksters in het salon gebleven. Zelfs met haar oponhoudelijk gebabbel was 't juffrouw Kreisler niet gelukt de beide dames ge zellig aan het praten te brengen, en zoo had de nog in diepen rouw gekleede jonge weduwe haar bezoek niet al te lang gerekt. Mariene liet haar gaan zonder haar te vragen nog eens terug te komen. Sedert haar vertrek verkeerde mevrouw Dannz in een gedrukte stemming. Ze had zich „dat mensch"" niet duidelijk meer kunnen voorstellen. Maqr ze was toch eigenlijk wél mooi zoo'n zuidelijk type. En Erik had haar eens het leven gered, haar tijdens een erge ziekte behandeld, haar bij zijne moeder een onderkomen bezorgd en toen jaren langm et haar samen gewoond, zonder ooit te merken, dat zij verliefd op hem was zóó doodelijk verliefd, dat ze voor de tweede maal de hand aan zichzelf sloeg, toen ze zijn verloving vernam! Dat mensch was nu hier! Dr. Rosenkranz vond haar een „interessant geval", en Dr. Ringler, die haar behandelde, was al één en al vuur en vlam Iers mede werden uitgesloten, die nk October 1925 vergoeding voor loonderving hebbeD ontvangen. Dat besluit kon slechts genomen worden door de overbeerschende positie der Engelschen in de organisatie, maar daar in de meeste landen andere amateursbepalin gen gelden, is het thans zoo goed als zeker, dat het voetbaltournooi een mislukking wordt en de Nederlanders, die het millioenen- fonds bijeenbrachten, naar hun geld kunnen fluiten, terwyl ook de ontzaglijke kosten van het in aanbouw zijnde nieuwe stadion te Amsterdam, een onproductieve uitgave zullen blijken. Is het nu nog geen tijd, dat de overheid zich met het geval bemoeien gaat Het geld is op het oogenblik te zeer benoodigd in ons land, dan dat toegelaten kan worden, dat het voor haar, zeide men. En zou Erik daarvoor nooit oogen hebben gehad 1 Neen, nooit! Mariene was daarvan stellig over tuigd. Ze wilde, ze moest 't gelooven, want als haar geloof aan Erik ophield, moest haar ellende beginnen! „Mariene, zijt ge klaar?" vroeg haar man, die al in zijn zwarten rok bij haar binnentrad. Zij schrikte. „Aanstonds!" zeide zij haastig. In allerijl wierp ze nu haar witzijden, met chinchilla bezette japon over de schouders. Het dunne, lichtgrijze bont stond haar uitstekend bij haar frissche teint. De la-France-rijzen, tusschen de kanten aan den uit gesneden hals, waren haar door Erik gestuurd en werden met een juvveelen broche bevestigd. Trui vond, dat mevrouw er net uitzag als een koningin. „Dat is ze ook!" zeide Erik, terwijl hij haar een kus op haar mooien schouder drukte. „Mijn koningin!" Buiten viel de eerste sneeuw. Een koude lucht stroom omgaf het paar gedurende het korte eind, dat moest worden afgelegd. Men zou dien avond met een concert beginnen. De muziekdirecteur Bienert, een van de badgasten, had een mede-patient ontdekt die viool speelde, de concertmeester •SchmoHn uit de stad zou een stuk op zijn violoncel ten beste geven, Bienert zelf de piano bespelen. En daarna werd een tooneel stuk opgevoerd. Dr. Dannz en zijn vrouw waren dien dag de laatsten. In plaats van de menschen te ontvangen, zooals anders, kwamen zij nu bijna te Iaat. Juffrouw Kreisler trok de wenkbrauwen op, terwijl zij Mariene begroette, alsof zij evenals in ouden tijd wilde zeggen„Dat's niet comme il faut, chcr enfantl" Mariene stoorde zich niet aan de kleine, cor pulente dame in haar zwartzijden japon met langen sleep. Zij ging niet zooals gewoonlijk op de voorste rij zitten, maar met opzet heel achteraan tusschen twee oude dames, wier bezorgde gelaats trekken ophelderden, toen de jonge vrouw zich bij haar voegde. Haar stoel op de Voorste rij bleef leeg. Juffrouw Kreisler had dien tevergeefsch tus schen mevrouw van Leidnitz en haarzelve open gehouden. Het muzikale programma werd afgespeeld. In de pauze zou men soupeeren. Een zekere graaf Zettau bood Mariene den arm om haar aan tafel te geleiden, een onbeteekenend man, die na een val van zijn paard periodieke aanvallen van ver suftheid had behouden. Zijn kennissen beweerden wel is waar, dat hij 't aan dien val te danken had, dat hij althans nu en dan van die kwaal bevrijd was, daar die versuftheid vroeger chronisch bij hem was geweest. Tegenover Mariene zat haar man en juist zette Dr. Ringler met mevrouw van Leidnitz zich naast hem aan tafel. Mariene zag, dat Erik's aangezicht één oogen blik betrok, maar dat hij zijn buurvrouw vervol gens beleefd groette. De nabijheid dier vrouw hinderde haar geducht. Altijd moest ze weer aan dat moment denken, toen "deze als half krank zinnig het pistool op zichzelve had gericht, omdat ja, omdat Èn nu zou er geen greintje meer van die liefde in haar hart aanwezig zijn? Waarom kwam zc dan Mariene voelde dat ze erg zenuwachtig werd. Kon ze dat wantrouwen maar van zich afzetten! Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1