:fs van LE en NIGROIDS )oo.~ EERSTE BLAD zeep. igoed zeep. onder wame adium orgen ïld is. doel, laakt /asch- pijn. Is lat de )orgd ZATERDAG 4 JUNI 1927 30 ets. per doosje DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM Overzeesche Onderdanen luisteren. DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. i r Am artfllWïfc Prijs per kwartaal. f i, Losse nummersf 0,07' Aëvertsntiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9' JAARGANG - N°. 60 Wegens invallende Pinkster dagen verschijnt ons blad a.s. Woensdag NIET. Sioo-D Pinksteren. 't Is een traditie, dat de krant op de hooge christelijke feestdagen een speciaal artikel wijdt aan de gebeurtenis, die dan herdacht wordt. Die traditie, zoo verklaarde onlangs een bekend satyricus, is een holle phrase geworden; vergeljjk, zoo zei by, het eene artikel met dat van een jaar, twee of meer dere iaren terug, en 't komt, zooals ge zult zien, allemaal op hetzelfde neer. Natuurlyk, zoo zouden we willen antwoor den, want 't is tenslotte toch ook hetzelfde feit, dat we telken jare opnieuw herdenken en ook de leeringen van het feit verande ren niet. Als de gebeurtenis een zeer bij zondere was en groote lessen inhoudt voor het leven, is het dan niet goed om ten minste één dag in het jaar zoo iets te her denken Als we den sterfdag van een vader of moeder memoreeren, worden we dan weer niet herinnerd aan de liefde, die zij ons be toonden en de offers, die ze ons brachten? Zal de gedachte daaraan ons niet sterken in ons pogen om het goede te blijven be trachten en ons hun zorgen waardig te too- nen? Zoo zjjn de groote christelijke feestdagen ook geschikt en bestemd om onze godsdien stige gevoelens levendig te houden, opdat in dankbare herinnering aan hetgeen Christus voor de menschheid gedaan heeft, sterken mogen in den levensstrijd en nader komen tot het doel van ons bestaan. Is het misschien, omdat ze niet graag aan hun geestelijke plichten herinnerd wor den, dat de materialisten onzer dagen het liefst maar niet gesproken hooren of geschre- ven zien over de bedoelde herdenkingsfees ten? Toch, aan die herinnering is niet te ontkomen. Alles, heel de Schepping werkt mee, om de beteekenis van Kerstmis, Paschen en Pinksteren tot de menschheid te doen doordringen. Als het barre winter is om ons en don kerte de dagen drukt, moeten we dan niet denken aan den dood, den geestelijken dood vooral, die onze ziel gevangen houdt en als "t ware geen hoop meer laat? En blikken we dan niet onwillekeurig terug naar het tijdstip in de geschiedenis, waarin de mensch heid gevangen zat in het kwade, maar een lichtende ster de somberte doorstraalde om de plaats te wijzen, waar de Hoop der wereld geboren was? Dat is Kerstmis! Eq in het voorjaar, als een steeds krach tiger' wordende zon de grijze winternevelen verdrijft en nieuw leven aan den aardbodem Bchenkt, gaan onze gedachten dan niet uit naar het geopende graf in Jerusalem, waar engelen verkonden, dat Hij herrezen was, die door Zijn offer ons vrijmaakte, herrezen om daarmee te triomfeeren over de duistere machten, die ons in ketens geklonken had den Dat is Paschen. En thans vieren we Pinksteren, herdenken we den dag, dat God Zijne volgelingen met zijn'Geest bezielde, opdat zij de kracht zou den hebben om hun bevrijde zielen ook vrij te houden en door het brengen van de waar heid aan hunne medemenschen, dezen aan de verlossing deelachtig te doen worden. Roept niet de stem des Heeren heel de natuur ons weer niet op voor de taak, die Christus op de schouders Zijner apostelen legde? Alles leeft alles werkt in de natuur; wat nietswaardig leek ontwikkelt zich en maakt zich op tot den schoonen bloei, als de bekroning van een werkzaam leven. „Gaat en verkondigt het woord des Heeren" was op Pinksteren de last, dien God aan de Apostelen gaf nadat Hij ze met den Geest bezield had. Ook ons wordt den Geest Gods niet onthouden, want dagelijks worden we met Goddelijke genade begiftigd Ook wij worden tot werken aangemaand. Wel kunnen we niet allen apostelen zyn, in den zin, als de eerste discipelen van Christus dat waren, maar wèl kunnen we door onzen handel en wandel toonen, dat we kinderen God's willen zijn en door ons voorbeeld bewijzen, dat deugd en oprechtheid ons gelukkig bewaren in de genade der Verlossing, waardoor ons leven zich ontwikkelt tot den bloei van latere hemelsche zaligheid. Werkt, zoo lang het dag is. Dat behoeft geen zwoegen te zijn, maar wel een voort durende vervulling van al onze plichten van staat, die vele zyn en velerlei. Het is niet moeilijk om apostel te wezen en het leven behoeft geen doode letter te zijn voor degenen, die er waarlijk naar stre ven hun christelijke plichten te vervullen. Hoogste christenplicht immers blijft het nakomen van de plichten van staat. De taak, die we op ons genomen hebben, moeten we goed en gerechtvaardigd volbrengen, ook onze maatschappelijke taak. Onze dagelijksche arbeid kan een gebed op zich zelve zijn, als we er in dien arbeid naar streven ons nuttig te maken voor onze naasten. Arbeidt met vlijt en vertrouwen, want al zijn onze krachten zwak, dan zal God ons, indien we het goede willen, sterken met Zy'ne genade, gelijk Hij eens de arme en onwetende visschers vervuld heeft met de kracht om de wereld te veroveren voor hun goddelijken meester. er zyn, zoo ging vriend Nurks verder, is de lucht zwaar bewolkt, en zoo lang je schoon moeder over den vloer is, is het gewoonlijk ook zéér betrokken aan den huwelijkshemel. In ieder geval, mochten we in de boosheid op de schoonmoeders al weinig redelijks zien, het bezwaar tegen het lang vertoeven der IJsheiligen is zeer zeker gegrond. Tot op het einde van Mei was de kachel ons welkom en op Hemelvaartsdag zetten we de kraag hóóg öp op onze winterjassen. Nu Juni haar intrede deed hebben de IJsheiligen zich blijkbaar door Regenheiligen laten ver vangen en worden we dagelijks op stortbuien getracteerd. Besluiten we dit weerpraatje met onzen lezers nog het beste toe te wenschen, wat den zomer betreft en.een paar zonnige Pinksterdagen. Even mieserig als het weer, is vaak de politiek. Hoewel de verkiezingen thans achter den rug zijn, heeft de electorale strijd hier en daar nog ongure naweeën gebracht; in sommige processen door het betwisten der juistheid van den uitslag, in andere doordat gekozen candidaten hun woord niet nakwa men. Bijzonder opmerkelijk is het geval in Amsterdam, waar door de candidaten van het „neutraal blok aller middenstanders' mondeling en schriftelijk was verklaard, dat een eventueele verkiezing hun plaats zouden inruimen voor degene, die méér voor keurstemmen hadden verkregen. Op grond daarvan had een zittend lid, de heer Solkesz moeten bedanken zyn zetel aan den heer Bruinsma afstaan. De heer Solkesz echter verkoos te blijven zitten, zelfs ten koste van het verlies van zijn goeden naam; by brak het gegeven woord. Elk weldenkende moet zulke trouweloos heid scherp laken en de afgevaardigden van andere partyen moesten zulken collega met een volstrekte negatie treffen. In verkiezingsdagen doen alle candidaten alsof ze door hun beschikbaarstelling een offer brengen aan de gemeenschap, en wat Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. voorzangers en redenaars (Adv.) Week-revue. Binnenland. Schoonmoeders zijn heusch zoo kwaad niet, als de spraakmakende gemeente ge woonlijk beweert en daarom vonden we de opmerking, die we laatst hoorden, als zou er veel overeenkomst zjjn tusschen IJsheili gen en schoonmoeders, zeer ongepast. Let er maar eens op, zoo werd ons gezegd, ze op visite komen hier werden zoowel IJsheiligen als schoonmoeders bedoeld dan hoop je altyd, dat ze den volgenden dag ver dwenen zijn, maar telkens opnieuw wordt men teleurgesteld. Zoo lang de IJsheiligen INGEZONDEN MEDEDEELING. Grooter winst door bijvoeging 1-2 ons B.V.M. p. dag. p. varken bij Vj gerst'/i maïs Officieele Mestproef ondet leiding van hel Veevoederbureau Geld. Overijl. Mij. van Landbouw De winst verkregen met 200 Kilo' B. V. M. wa. f. 49.12 mtti dan met 200 Kilo Vischmeel en f. 81.- méér dan van 'l gebruikelijke meelmengael. dierlijk zuiver eiwit is i B.V.M. 62.6°/0 en A.B.D. X. Vitaminen Verteerbaar in Vischmeel 43.6% (beval geen vitaminen) B.V.M. is bovendien goedkooper. Levering door Handelaar of Coöperatie. Gehalte gegarandeerd onder A.H.V. sommige bekwame mannen betreft is dat ook inderdaad zoo, maar een groot deel hun ner is tenslotte toch slechts er op uit om door een verkiezing eigen y delheid te strelen. Jaren geleden maakten we eens 'n vei- kiezingsstryd mee in een Limburgsch dorpje. Daar kwam op een avond een der candidaten buurten bij den boer, waar we in pension waren. Hy hing gemoedelijk over het ge opende venster en vroeg den boer in zyn sappig dialect, dat we helaas niet kunnen naschrijven, zijn gunst bij de aanstaande stemming, tegelijkertyd hem uitnoodigende den avond in de staminet by X te komen doorbrengen, waar een vat bier van hem lag. Zulke toestanden kunnen natuurlijk alleen in het „donkere zuiden" bestaan, zal hier en daar worden opgemerkt. "Welnu, wy keu ren die dingen ook niet goed, maar stellen die Limburgsche openhartigheid dan toch nog verre boven de huichelachtigheid van hoofdstedelijke politiek! 'tls wel een heeriyke gedachte, dat het niet alleen ons staatshoofd is, dat voor het eerst door de radio haar stem tot haar onder danen aan de tegenovergestelde zijde van de aarde kon doen hooren, maar eveneens dat zulks mogeiyk geworden is, dank zij de energie en ondernemingsgeest van onze eigen vaderlandsche industrie. Het moet een ont roerend moment geweest zijn voor velen in Iridië, toen daar voor het eerst in de geschie denis de stem der leden van ons Koninkiyk Huis vernomen werd. En onwillekeurig moet bij hem de vraag zijn opgekomen, waarom de trouwe onder danen in dat groote Insulinde hun vorstinne niet eens op Indischen bodem mogen ont vangen en toejuichen. Misschien.... dat prinses Juliana eens aan dat verlangen zal voldoen Eigen bodem, daar gaat toch niets boven. Dat geldt zoowel den vaderlandschen, als den ge westelijken en den gemeenteiy'ken bodem. Vandaar dan ook de groote vreugde der Voorburgers en Rijswijkers, toen ze officieel vernamen, dat ze voorloopig van het annexatie-spook verlost worden. Annexatie heeft nog maar weinig gemeenten heil ge bracht; belastingverhooging was een der meest merkbare resultaten tot heden. Begint men dat in te zien? Het lijkt zelfs, of men thans op decentralisatie de aandacht gaat vestigen. De gemeente Emmen, waar het al lang financieel slecht gaat, wil men zelfs gaanvierendeelen 1 Koningin en H K.H. Prinses Juliana naar Eindhoven zouden komen, is aldaar, hoewel dit bezoek geen officieel karakter zou dragen, met groot enthousiasme ontvangen. Reeds in den loop van den middag zag men hier en daar de vlag uitsteken. Des avonds pryk- ten de Philips' fabrieken en kantoorgebou wen met een rijken vlaggentooi. Op den 60 meter hoogen betontoren van de Gloeilam penfabriek wapperde het dundoek, door schynwerpers verlicht, hetgeen by het in treden van de duisternis een zeldzaam mooi effect maakte. De extra-trein, die het vorstelijk gezelschap naar Eindhoven bracht, kwam hedenavond te 21.28 uur aan. In verband met den wensch van H.M. om in den trein te overnachten, werden de hofrijtuigen op een rustig zijspoor gereden. Het gevolg van H.M. de Koningin bestond uit de hofdame freule Bentinck, den kamer heer en particulier-secretaris van de Koningin, F. L. M. baron van Geen, den opperkamer heer mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg en den ordonnans-officier jhr. C. E. J. M. Verheyen. pjjpDlfföj smaakt als room (Adv.) Als de Landsvrouwe spreekt. AMSTERDAM, 31 Mei. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Het onverwachte bericht, dat H.M. de W. HE1MBURG VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 29) Mariene zou dien brief den vorigen dag met andere oogen hebben gelezen; nu drukte zij hem tegen den mond en hield hem een poosje in de saamgeklemde handen, terwijl zij uit het raam keek naar het fraaie herfstachtige landschap vol kleuren cn tinten, waarover zich een fijne witte nevel uitbreidde. Nu las ze nog eens een gedeelte over: „Bij je vader aan huis zijn allen gezond, zooals je stief moeder, die gisterenavond met je kleine broertje bier was, mij vertelde. Ze gaan eerstdaags naar Bordeaux en tante van Horsten zal in dien tijd voor de huishouding zorgen, 't Stemt mij altijd opnieuw treurig, Mariene, ais ik bedenk, hoe je lieve moeder altoos verlangd heeft eens zoo'n reis te doen en hoe die wensch nooit vervuld is geworden. Onlangs kreeg ik haar dagboek in handen, cat ik nu eigenlijk aan jou moest geven, omdat ge nu toch ook getrouwd zijt. Wilt ge 't nebben? Maar ik vrees, dat 't je ook somber zal vvhl5?-' ze was 200 verbitterd geworden! ppnc h r nog wat met te ,ezen- SchrÜf miJ hu i r gaat Ik zou °P je trouwdag graag °'J Je zijn geweest, maar kan mijn schoondochter nu niet veriaten; al behoeft de wieg nog niet juist opgemaakt te worden, kan ik haar in velerlei i opzichten raden en helpen. Ik verheug mij dagelijks 1 in het geluk van mijn kinderen. Katie kan zich zoo best schikken in ons ouderwetsch leventje. Allen ziin doodelijk van haar. Ik vrees, dat Jochem Tutebusch je ontrouw wordt, Mariene." De jonge vrouw kinkte toestemmend. De oude Jochem ja, die had ook geholpen met alles geheim te houden. Ze hadden allemaal geholpen. En waarom? Ais alles waar was wat Erik vertelde en natuurlijk was 't zóó! waarom hadden allen die geschiedenis dan zoo zorgvuldig voor haar verborgen? Ze begreep nu veel: tante's hoofdpijn op dien dag, Erik's gedruktheid, Jochem's agitatie alles kwam haar weer in de gedachte. En die wonderlijke manier, waarop Erik den vorigen avond had ge sproken! 't Was een heele roman, dien hij beleefd had. en die hem ook nu nog né aan het hart scheen te gaan. De mannen zijn toch wel erg gevoelig voor vrouwelijke belangstelling en liefde dit denk beeld drong zich nu weer aan haar op. Maar ze maakte zich niet angstig: Erik's liefde voor haar was groot en sterk! Ze vertrouwde hem. Zulk een twijfel mocht voor haar niet bestaan! Neen, nooit! Den vorigen avond, toen hij bij haar kwam, had zij gedaan alsof ze sliep; ze had toen onmogelijk meer met hem kunnen praten. Maar van morgen had hij haar wakker gekust en haar ernstig en lang in de oogen gezien. En toen had ze tegen hem gelachen. „Ik ben niets op haar gesteld, schatje," had hij gezegd, „ik zal haar maar expediëeren. Vindt ge ook niet?" „Zijt ge bang voor haar?" had zij op haar beurt vroolijk gevraagd. En toen had hij haar gezoend. Neen, neen, ze kon gerust zijn, geen wolkje stond er aan den hemel van haar echtelijk geluk I Een tikje aan de deur deed haar uit hare over peinzingen opschrikken. Het kamermeisje diende juffrouw Kreisler aan. „Zeg, dat ik verhinderd ben om die dame af te wachten," antwoordde Mariene. Dat ontbrak er nog aan! dacht zij, toen de meid weg was. Ze schoof een stoei voor de schrijf tafel om den brief aan .mevrouw Zehmen af te maken, dien ze den vorigen dag was begonnen. Een paar'minuten later trad het kamermeisje opnieuw binnen. Juffrouw Kreisler had maar even willen vragen of 't mevrouw Dannz gelegen kwam, dat mevrouw van Leidnitz haar een bezoek bracht. Mariene legde de pen neer en keerde het hoofd om. Ai het bloed was haar naar het aangezicht gestegen. Het meisje, dat hare meesteres nooit zóó gezien had, vreesde haar in een gewichtige bezigheid gestoord te hebben. „Zal ik die dame zeggen, dat ik wel antwoord zal brengen?" vroeg zij als om zich te veront schuldigen. Mariene dwong zich reeds tot kalmte. „Com pliment aan de dames en dat haar bezoek mij wélkom zal zijn, wanneer ze maar willen, maar dat ik vandaag verhinderd ben haar af te wachten Vandaag niet!" Toen het meisje het vertrek had verlaten, bleef Mariene een poos onbeweeglijk zitten. Maar daarop schudde zij het hoofd en nam de pen weer ter hand „En stuur mij moeder's dagboek maar," schreef Om halftwaalf 's avonds maakte de heer A. F. Philips, directeur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, zijn opwachting by H.M. de Koningin. Hierna begaven de hooge bezoekers zich per auto naar het Philips' laboratorium, waar de Philips' kortegolfzen- der is opgesteld. Te vyf minuten na mid dernacht arriveerden de auto's daar. De heeren dr. Holst, directeur der laboratoria, dr. Balth. van der Pol Jr., leider van het radio-onderzoek, J. J. Numans, constructeur van den zender en ir. Verff, de technische leider van de uitzendingen naar Indië, werden aan H.M. voorgesteld. Toen het gezelschap het laboratorium bin nentrad, speelde de Philips' Harmonie het .Wilhelmus", hetgeen, daar de zender reeds was ingesteld, voor de luisteraars in West- Indië de komst van de Koningin aankondigde. Rede van II. M. de Koningin. H. M. richtte zich vervolgens met de vol gende woorden tot Nederlandsch West-Indië: „Suriname en Curasao, Het is mij een groote vreugde, dat Neder landsch vernuft met het doorzettingsvermo gen, waarom ons volk van ouds bekend is, op zoo schitterende wy ze de laatste moeiiyk- heden heeft overwonnen en voor de mensche- zij. „Ze heeft dat alles toch voor mij opgeteekend en gewenscht, dat ik 't lezen zou. Misschien kan ik daaruit ook Ieeren, want ik geloof, lieve tante, dat ik een heel onverstandige vrouw ben. Soms heb ik allerlei angsten en inbeeldingen, terwijl alies toch zoo meevalt. Onze geneeskundige inrichting gaat goed vooruit Erik heeft ook weer nieuwe en doelmatige ver anderingen aangebracht. Sinds de jonge prins ver leden jaar hier was, is 't voor zenuwlijders mode geworden hier te Antonsbad een kuur te doen en door mijn man behandeld te worden. Pas eens op, tante 't zal niet lang duren of ik word profes sorsvrouw. Erik heeft daarvan al iets hooren ver luiden. Nu heb ik niet het echte hoogmoeds- knobbeltje? Mijn oude schoonmoeder, tot wie ik gisteren ook op deze zelfde manier praatte, zeide glimlachend! „Hoogmoed komt voor den val!" Maar maak u niet bezorgd tante, ik voel mij zoo klein en nietig, altijd angstig en bezorgd dat mijn geluk mij zal ontglippen! Gisteren arriveerde onze honderdste badgast in dit seizoen. En weet u, tante, wie die honderdste is? Ge kent haar ook, hoewel eigenlijk niet meer dan ik. Herinnert ge u nog den dag, toen ik Erik voor de eerste maal bij den molen in het dal heb gezien? Toen heette zij Seima Brandt en duwde den rolstoel van zijne moeder voort. Wij kwamen toen even samen iri gesprek. Nu heet zij mevrouw van Leidnitz en wil hier de kuur ko'men doen. Erik heeft mij verteld, dat die Seima eens vreeselijk verliefd op hem is geweest, zelfs zóó, dat zij Zeg toch eens, tante, waarom hebben alle men- schen voor mij verzwegen, wat er is voorgevallen op dien zelfden dag, toen onze verloving publiek werd? Ik had toch, dunkt mij, de eerste moeten zijn, die dat alles vernam. Nu kan ik wei begrijpen, dat ge mij wildet ontzien, dat ge mij nog te jong vondt om de schaduwzijden van het leven te leenen kennen maar Hoe wonderlijk worden de meisjes toch opge voed I Onze ziel komt mij de vergelijking gaat mank en is bovendien erg prozaïsch! als een maag voor, die altijd met enkel melk en zoete kostjes gevuld wordt, totdat ze op eens en geheel onverwachts zuurkool of erwtensoep met spek te verduwen krijgt. Natuurlijk heeft dit dan zijn g varen! Een vergelijking, een doktersvrouw waardig! zult ge wei zeggen. Zoo gauw we elkander eens spreken, moet ge mij dat heele voorval eens van a tot z vertellen als ik 't ten minste dan nog niet totaal vergeten ben. En nog een nieuwtje, tante val maar niet flauw van den schrik! Verbeeld u juffrouw Kreisler dook ais nommer honderd en één en ge zelschapsjuffrouw van die mevrouw van Leidnitz hier op! Een wonderlijke toevalligheid, net als in een roman, is niet? Ze is nog even geaffecteerd en bedient zich van allerlei vreemde woorden om de gewoonste dingen te zeggen. Adieu, lieve tante., groet de uwen! Erik heeft zijn spreekuur, de kinderen slapen. Steeds Uwe MARLENE. P. S. Is 't niet vreemd: toen ik van morgen in uw brief las, dat vader en zijn vrouw op reis zouden gaan, bekroop mij op eens een onuitspreke lijk verlangen dit ook te kunnen doen met Erik, ver weg van hier, eens een veertien dagen alleen met hem te zijn. Maar dat's onmogelijk." Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1