IK KEPEN OTA E S. M DER PLMÏ PUROL RAAT MIDDELBARNIS ■ftuicL .a&-pï. amandeltjes Predikbeurten. WOENSDAG 1 JUNI 1927 DE ZWAARSTE7 "e bestrijding van htora infestans ONGEN te DIRKSLAND L HUISKES APON Voorstraat 5, Middeltiarnis. DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. N.V. GEBR WIJF1ST&AA7 17 ROTTERDAM TELEFOON ÖDÖÖ, en, aan wier t en is daarna son, de voor- net welkom, al van diens e een dichte rnalisten te ndig klapten rykl riepen, e tirade van 'orzitter van htvaart, en kameraad, sche gezant it waren lof- schen beide vergezelde, chtige, echt treden van indruk. Zondag 28 Mei 1927. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK Middelbar™, vm. en 'sav. ds. Ren Ond.t.ê Sommelsdyk, 'sav. ds.v. d.Zee uit Den Rei Dirkslaad, vin. leeskerk en 'sav di Pnll Stad aan 't Haringvliet °'hU,|S uil Harkingen, vm. en 'sav. dhr. Van leocren Mehssant, vm. ds. IJ;.-. „spirea. Stellendam, vm. en Goedereede, am. ds. Baarslag uit Ifclfasant. uit MiddXarafc DI"' ds' de° 0uds>*«! en nm. dhr. v. lepe- Coli. en vlieger, langer dan heeft uit harteiyk om hem an-vlucht. eft zij ge- elukkigste d." erikaan- hem met den 'f honderd w|jzer de en in de wordt. 1 maat- at om in slechts kennis, rdijk. ht; het "reld te er hebt t. Wel ja dan len ver- lyle. av. dhr. Bouraan. hui. us. Baars* Ouddorp, vm. leeskerk en uit Middelbarnis. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk ren uit Herkingen. Oude Tonge, vm. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 's av. ds.Bax ui(j Oude Tonge. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan't Haringvliet, vm. ds. Polhuysen nn. I leeskerk. I Hellesoetsluis, vm. en 'sav. ds. Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm. ds. de Voogd v. d. Straten, RockaDje, vm. ds. Witkop. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Stolk. Heenvliet, vm. ds. Romjjn. PROTESTANTENBOND. Sommelsd\ik, (Langeweg) 's av. 7 uur, ds. A, Klaver, Rem. Pred. te Hoorn. GEREFORMEERDE KERK. Middelbarnis, vm.leeskerk en 'sav.ds. v. Velzen. Stellendam, vm. en 'sav. ds. BoumauitRjjsen- burg. Ouddorp, vm. eu nm. ds. Diemer. OoltgeDsplaat, vm. eD 'sav. leeskerk. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en's av.ds. de Graaf. HeTevoetsluis, vm ds. Westerhuijs. Nieuw Helvoet, 'sav. ds. Westerhuys. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm„nm. en 'sav. leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. De Blois- Herkingen, vm, en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds Schopenhouwer. prijs per kwartaal. f I,— Losse nummers.f 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanrragen f i per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgsgaven door da N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Mo. 15 Voorstraat SJitfdelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 59 LINDBERGH. Vrijdagochtend vroeg heeft Lindbergh uit lie wereldlijke verplichtingen weten uit te teken. Kwart voor zes steeg hij in een iieuport jachttoestel op. Nadere aanwijzin gen wees hjj af. Weldra was hy boven Parijs •erdwenen. Hij daalde o.a. tot 150 meter ioven de Amerikaanscbe ambassade en tot '00 meter boven de Are de Triomphe, waarna fej boven het veld van Le Bourget allerlei lalsbrekende toeren uithaalde. Zaterdag wil ijj zijn vlucht boven Parijs herhalen. Blériot ral hem op zijn vliegtuig een eindweegs in 5e richting-Brusssl vergezellen. Mijn laatste vraag. Reist u ver? vroeg de spraakzame man in den trein aan zijn mede-passagier. Neen, niet verder dan Haarlem, ant woordde de ander, die een hekel aan trein-* gesprekken had. Ik ben handelsreiziger, 40 jaren oud, getrouwd. Mijn naam is Jan Jansen, ik heb een zoon van negentien die in Amsterdam op kantoor is. Ik heb eene nicht met rood haar, onze dienstbode heet Martha en onze kachel is ook van ijzer. Is er nog iets» dat u wilt weten? Nog één ding, antwoordde de spraak zame. Welke olie gebruikt u om uw tong te smeren? roog uit te strooien eft vorig jaar uitstekend voldaan en is alleen-vertegenwoordiger voor Flakkee: leurstelling bij aflevering te voorkomen rdt. 2—2 ER VANAF HET STATION P FOTOGRAFISCH GEBIED ORDT, PRIMA WERK het Viaduct - Tel. 9238 - ROTTERDAM akersfournituren Manchester er Biljart- en Bestuurstafellaken Gevestigd J8S2 ing, Inbraakverzekering. 3 zekering. Levensverzekering en beroovlng. - Transportverzekering* Wettelijke Aansprakelijkheid, enz. ene. angenomen tegen concurreerende premiën. m aanbieding van een biscoop-magnaat. Carl Laemmle, de president van de Univer sal Picture Corp, of America heeft aan Lindbergh 700,000 geboden voor mede werking in te maken films. Het zou een contract zijn voor een jaar. De vlieger die nog niet geantwoord heeft zou de hoofdpersoon zijn in ülms waar met een Vliegtuig z.g. „stunie" worden uitgevoerd. Het ljjkt een mooie aanbieding en Lindbergh heeft voorloopig zijn financieelen raadsman, parry H. Knight te St. Louis om advies •evraagd. Het gesprek van Lindbergh met zyn moeder. Hoewel Frankrijk en de Vereenigde Staten can Amerika nog niet met elkander in draad loze telefonische gemeenschap zyn gesteld, [■is het toch, door samenwerking van telegraaf- ingenieurs van Frankrijk, Engeland en de iVereenigde Staten mogelijk geweest Lind bergh met zijn moeder te Detroit te doen spreken. Het gesprek kwam als volgt tot stand: het ging over den telefoonkabel van Parjjs naar Londen en Rugby naar Houlton (Vereenigde Staten) door draadlooze telefonie en van Houlton naar Detroit over den tele foonkabel. In omgekeerde richting nam het gesprek den kabelweg van Detroit naar New-York en Long Island (uitzendstation der draadlooze telefonie in de Vereenigde Staten), vandaar naar Wroughton (Engeland)1 de draadlooze telefonie en van Wroughton' inaar Londen en Barjjs den kabelweg, LINDBERGH EN ST. LOUIS. Plannen tot huldiging. Naar uit St. Louis de stad waar Lind bergh woont gemeld wordt, heeft de burgemeester van St. Louis, Miller, een com missie van 250 personen uit de burgerij aan gesteld om te zorgen voor een passende ontvangst en feestviering, wanneer Lindbergh terugkomt. Lindberg te Londen. Gisteren is er een dejeuner op het Ameri- kaansche gezantschap gegeven, ter eere van Lindberg, Chamberlain zat mede aan. Lindbergh woonde den dienst in de Ameri- kaansche kerk by, ter gelegenheid van den Memorial Day, en ging daarna naar het graf van den onbekenden soldaat in de abdy van Westminster, 's Avonds werd hem een feestmaal aangeboden door de Amerikaan- sche journalisten-vereeniging. Lindbergh wordt vanochtend op bet Buckingham Palace door den Koning ont vangen, waarna een officieele lunch op de Aerox Club plaats heeft, waaraan sir Samuel Hoare, Chamberlain, sir Seften Brancker, de FEUILLETON. W. HEIMBURG VERTALING VAN HERM1NA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 28) „Oho!" zeide hij min of meer verlegen, „en waarom?" „Omdat zij je zoolang heeft opgehouden. De keukenmeid zegt, dat de letters even verschrom peld zijn als Egyptische mummies en ten tweede Maar kom gauw," viel zij zichzelve in de rede, ..terwijl gij je de tanden stomp bijt, zal ik je ver tellen Weldra zaten zij tegenover elkaar in de met wtfn eikehout beschoten eetkamer aan de kleine, met bijzondere zorg gedekte en met bloemen ver sierde tafel. .Mariene vergat eten en drinken door het groote nieuws, dat zij hem had mee te deelen. „Erik," begon zij, „kunt gij die mevrouw van Leidnitz niet weer heensturen van waar ze ge- komen is?" Hij liet zijn vork uit de hand vallen en zag haar yerbaasd aan. Zij keek half verdrietig, half vroolijk '°t hem op. „Doe 't alsjeblieft!" ging zij voort, om die gezelschapsjuffrouw, weet ge! Die schijnt ge schapen om mij levenslang te vervolgen. Verbeeld 'tis die juffrouw Kreisler, van wie ik je de chef van de civiele, en sir Hugh Trenchard. de chef van de militaire luchtvaart, sir Alan Cobham, de bekende vlieger, en ongeveer 200 genoodigden zullen deelnemen. Nog een onderscheiding voor Lindbergh. WASHINGTOM, 28 Mei. - President Coo lidge heeft heden zijn goedkeuring gehecht aan de verleening aan Lindbergh van het eerekruis voor buitengewone verdiensten op vlieggebied. (Reuter). INGEZONDEN MEDEDEELING. Doos 30*60,Tube 80ct.Bij Apoth.en Drogisten. F. Z. C. In dezelfde gymnastiekzaal, waar hjj vroe ger zyn jong gespierd sterk en lenig lichaam had rond laten zwaaien en rekken door de moderne toestellen by een gymnastiekzaal behoorend sprak de heer Slop zyn toehoorders (de bijeenkomst was vrij goed bezet) over 't zwemmen en aanverwante artikelen. F. Z. C'sche voorzitter, de heer Wolfswin kel, had de voor-inleiding gesproken, had uitgelegd, wat F.Z.C. beoogd-en wil; dat F.Z.C.hierop vooral de nadruk, de organi satie wil beginnen voor goede zwemgelegen- heid voor de of den waterwellustige zwemster of zwemmer van onze streek. Dat F. Z C. zich tot taak stelt om de jongeren en ouderen die willen van welke kunne ook de, zwem- sport te leeren en wat al dies meer zij. Verder wees de voorzitter er ook op dat F. Z. C. zich heelemaal niet, zooals wel be weerd is zich stelt vyandig tegenover het zwembad-plan, nader geformuleerd, plan- Hossen; maar dat zij zich voorloopig afzij dig moet houden, daar noch de voorzitter noch een der anderen ook maar eenige hoe kleine levensvatbaarheid ziet in een plan dat geschat wordt op f 10.000 minstens. Daarom begint F.Z.C. dit jaar met op 't Havenhoofd van Middelharnis haar oefenin gen en instructie-uren in 't prima-'versche en reine water van ons Haringvliet. En na deze heldere duidelijke uiteenzet tingen van den heer Wolfswinkel, we zouden willen zeggen, na deze geloofsbrieven van de jonge club verkreeg de heer Slop het woord. In zijn voordracht, waaraan humor lang niet vreemd is, verhaalt hij eerst de orga nisatie van den zwemsport in Nederland. Het hoofd is de Nederlandsche zwembond, waaraan ruim 50 vereenigingen en vereeni- gingetjes zijn aangesloten. Maar zwemmers en -sters by den Bond aangesloten kunnen meedoen aan de nationale wedstryden. De Bond houdt er haar'onderafdeelingen op na, de medische commissie waar h.h. pro fessoren en doctoren zitting hebben die de zwemsport onder medische contróle houden (wedstrijd-zwemmers worden geregeld voor den start medisch onderzocht). Een andere commissie is de propaganda-commissie, die het doel heeft de zwemsport niet alleen te „incroyabelste choses", zooals zij 't zelve zou noe-" men, verteld heb." Zij brauwde hierbij uitstekend den toon en de stem van juffrouw Kreisler na. „Ge schertst! zeide hij, onaangenaam getroffen. „Neen, met zulke vreeselijke dingen scherts ik niet, Erik! En nu zal ze eiken dag hier komen om de kinderen te „adoreeren" en mij lievigheden te zeggen, mijn kosteüjken tijd te stelen en, wat nog het ergste is, allerlei nare herinneringen op te wekken. Maar daaraan wil ik niet meer denken vandaag in geen geval, want deze avond behoort ons beiden, en wij hebben niet anders dan prettige herinneringen samen. Schat, denkt ge nog wel eens aan den dag, toen ons engagement publiek werd?" Hij had haar hand gekust. „Ja, Mariene, ik herinner mij nog elke bijzonder heid, alsof 't gisteren was geweest." „Ik ook. Dat ontzettende onweer! En hoe vader ons wilde overhalen om te Witten te blijven wonen en je niet kon vergeven, dat ge niet van zijn rooden wijn hieldt. 't Was gelukkig, dat hij al „ja" had gezegd, anders zoudt ge nooit zijn schoon zoon zijn geworden." Zij lachte luid en vroolijk. „Ik weet nog alles," herhaalde hij verscheidene malen achtereen. En toen de kamermeid schoone borden kwam geven,,vroeg hij, om het gesprek op een ander onderwerp te brengen: „En de kinderen? Waren ze nog op?" Dit onderwerp deed Mariene voorloopig al het andere vergeten, en weldra zaten zij in haar boudoirtje op de kleine sofa, de armen om elkaar heengeslagen. Achterin het kleine vertrek, naast Marlene's schrijftafel, hing een brandende lamp met een roode kap en wierp een zacht, onzeker licht op de propagandeeren maar ook daadwerkeiyk helpt by ,,'t uitbroeien" van zwemvereeni- gingsplannen en zwembaden. En bovenal propagandeert de Bond het beginsel om reeds op school met zwemmen te beginnen door zwemoefeningen als ver plicht leervak te stellen, wat reeds in enkele landen is geschied. Hoe noodig dit is blijkt als men hoort dat de statistiek aanwijst, dat jaarlijks 1200 menschen in ons landje ver drinken. Aan de hand van een talrijk serie lantaarn plaatjes, die dank zij de schitterende projectie lantaarn van de R.H.B.S., waarin een projec- tielamp van 2000 kaars-sterkte stond, uit stekend tot haar recht kwam, wordt eerst den toeschouwers verduidelijkt met hoe wei nig hulpmiddelen al niet een dragelijk zwem* basin te vervaardigen. Hokjes om zich te ver* kleeden op den wal, het primitieve begin voor 't zwembad. Maar of men van een zwembad, een echt zwembad, wel te verstaan met douche's, springplank of een ersatz, zooals hier komt, doet voor 't zwemmen zelf geen verschil maken. En na de zwembad- en zonnebadserie, de zwemslagen-serie. De schoolslag in verschil lende fases van teGhniek; (op Flakkee vindt men betrekkelijk weinig zuivere schoolslag zwemmers), de trodgeonop Flakkee schieten genaamd, de Spaansche slag en de moderne crawl-slagen, de geraffineerde snelle slagen voor snelzwemmers waar de wereldrecords mee gemaakt worden voor zwemsnelheid. Maar hiermee was de lezing nog lang niet afgeloopen. De heer Slop, zelf een van de beste Nederlandsche waterpolo-spelers, en daarom al reeds herhaaldelijk uitverkoren voor 't nationaal zevental vertelt over deze tak van de zwemsport, die bovenal stevige en sterke menschen vraagt Een sport, zoo als spreker in z'n enthousiasme gewaagd te zeggen, die het meest aantrekkelijk is van alle sporten en boven voetbal of tennissport lat. Tot het besluit kregen we nog een prach tige serie lantaarnplaatjes te zien van water sprongen, salto's, snoeksprongen, schroef- duiken enz. enz. Hartelyk applaus beloonde de spreker voor zijn moeite om ons nader in te lichten over de moderne vordering der zwemsport. De heer Wolfswinkel was in deze met hartelijke woorden de tolk die den heer Slop noch daarenboven groot succes toewenschte met zijn zwemmersloopbaan. Verder richtte hij nog 't woord tot eenige bestuursleden en den heer Bosma speciaal, die, na de vereeniging te hebben helpen grondvesten, ons eiland gaat verlaten door zyn benoeming naar Middel burg. Genoegljjk gingen de aanwezigen ruim 10 uur heen. gezellige meubels: de chaise-longue met het ijs- berenvel, den haard, waarin een vuurtje lag te smeulen, de schilderijen aan de wanden, waarop zij beiden zwak hadden. Hier bij het venster was 't bijna donker. Buiten werd 't nacht; nauwelijks kon men de omtrekken van den begroeiden berg daar tegenover tegen liet blauw-zwart van de lucht onderscheiden. Erik Dannz meende, dat nu het uur was aan gebroken, waarin hij spreken kon en moest. Hij sloeg den arm nog wat vaster om zijn vrouw en hief aan. Hij wist niet of hij den juisten toon aan sloeg, maar hij voelde dat hij niet anders kon spreken. Zij zat met het hoofd tegen zijn schouder geleund. Haar aangezicht kon hij niet zien. Terwijl zij luisterde, huiverde zij een paar malen, maar viel hem niet in de rede, ook niet, als hij even wachtte, in de hoop een woord, een vraag van haar te zullen hooren. Hij werd onzeker in zijn mededeelingen, datgene wat ongedwongen en za kelijk moest klinken, werd als iets gewichtigs en met veel omhaal van woorden beschreven, voor namelijk het tooneel, toen Selma zich wilde dood schieten, zijn verlangen om Mariene alles te ver tellen, tante Bertha's waarschuwing om dit liever niet te doen. Eindelijk brak hij plotseling af: „Om kort te gaan, Mariene, ik wilde je maar vertellen, die persoon is nu hier en verlangt als idgast te blijven en Een tikje aan de deur brak zijn woorden af. Trui trad binnen: „Mevrouw, zoudt u even in de kinderkamer kunnen komen?" Mariene was al opgesprongen. „Ik kom! Eén oogenblik, Erik!" Hij zag haar na, terwijl zij zich in haar licht- Ingezonden Mededeeling. LICHAMELIJK GEBREKKIGEN IN NEDERLAND. Het Bestuur der Centrale Vereeniging voor Lichamelijk Gebrekkigen in Nederland heeft een geïllustreerd geschriftje het licht doen zien, dat zij als een „oproep tot steun" op ruime schaal verspreidt. Daarin wordt aller eerst betoogd, hoezeer het gemis, dat de lichameiyk gebrekkige lydt, hem by anderen achterstelt. Op de vraag hoeveel lichamelijk gebrekkigen er in Nederland zijn, luidt het antwoord, dat de belangstelling in deze zaak ten onzent zoo gering is, dat men zich nooit de moeite getroost heeft, het aantal te be palen; naar gissing telt ons land ruim 38.000 misvormde kinderen onder het 15de jaar; by na de helft dier gevallen is te wijten aan verlammingen, ontstaan door aandoeningen blauwe sleepjapon, die haar slanke gestalte zoo goed kleedde, naar de deur wendde en onderwijl met Öeide handen haastig het haar van het voor hoofd streek. In dit gebaar lag iets, alsof zij, uit een zwaren droom ontwaakt, de werkelijkheid onder de oogen trachtte te zien. Hij bleef alleen en vroeg zich telkens en telkens weer opnieuw af: Was 't goed, nu over de- zaak te spreken? Had hij alles maar niet liever moeten verzwijgen? Welken indruk had 'top haar ge maakt? Geloofde zij hem vertrouwde zij hem? Hij trachtte zich in Marlene's toestand te ver plaatsen. Moest zij eigenlijk niet verbaasd daarvan opzien? zich afvrageii: „Waarom beeft hij 't mij niet dadelijk verteld, als 't niets anders was dan de onbedachte daad van een zieke? En waarom stuurt hij dat mensch niet weg of laat hij 't blijven, zonder mij iets daarvan te zeggen?" In deze overpeinzingen verdiept, merkte hij nauwelijks, dat de tijd omvloog. Een half uur was ze al weg. Zou er in de kinderkamer iets zijn voorgevallen? Hij stond schielijk op om 't te gaan onderzoeken, toen zij weer binnenkwam. Hij ging haar te gemoet en sloeg den arm om haar heen. „Ik kon 't niet helpen, dat ik zoolang wegbleef," zeide zij, terwijl hij haar kuste. „Trui had zooveel te vragen." „Mariene?" vroeg hij teeder. „Ja?" „Zeg, wat moet ik doen?" „Wat bedoelt ge?" vroeg zij. „Moet ik haar laten gaan of blijven?" „Wie? O zoo! 't Is waar ook! Is dat dan van zooveel belang?" van het zenuwstelsel. Maar in zeer vele van zulke gevallen zyn door geschikte behan deling merkwaardige resultaten te bereiken en ook meermalen bereikt. In Nederland nu wordt bitter weinig daartoe gedaanuit cijfers blijkt, dat hier is een beschamende nationale achterstand, te bedroevender, om dat het zoo vaak mogelijk is den lichameiyk gebrekkige, die op steun van anderen aan gewezen is een zelfstandig bestaan te doen winnen. Wat hier noodig is? Medische be handeling, orthopaedische hulp, onderwijs, steun bij het zoeken vai* arbeidsgelegenheid. Het geschriftje geeft treffende voorbeelden van gebrekkige kinderen, die langs dezen weg in hun eigen onderhoud hebben leeren voorzien. De Centrale Vereeniging, waarby de meeste „Ja. zeker is jouw oordeel daarover voor mij van véél belang," Zij zweeg even en zeide toen luid en met een onbezorgd lachje: ,,'t Kan mij wezenlijk niets schelen, Erik. Straks hebben wij immers onderweg al ons oordeel over zoo'n dergelijk geval gezegd. Laat haar maar hier blijven. Waarom niet?" Zij geeuwde smakelijk. „Tel de knoopen van je jas maar, ja of neen dan weet ge 't!" Zij zag hem daarbij aan met wonderlijk glinste rende oogen, waarin de tranen zich slechts met moeite lieten weerhouden. Hij merkte dit echter niet. Hij trok haar op nieuw naar zich toe. Een pak was hem van het hart gevallen, nu hij zag dat zij 't zoo luchtig en onschuldig opnam. „Ik ben moe," zeide zij, zijn omhelzing zacht afwerend. „We hebben ver gewandeld. Rook je sigaar van avond maar alleen, beste ik ga nog even naar de kinderen en zie of ze nu tot rust zijn gekomen." Zij nam haar sleutelmandje op, maar redderde eerst nog het een en ander op haar schrijftafel, trok de gordijnen voor het hoekvenster dicht en voelde met de vingertoppen, of de aarde, waarin de palm- struik stond, nog vochtig genoeg was. Onder dit alles neuriede zij zacht Hij had haar dit nog nooit hooren doen. Mariene zat bij het venster en las een brief van tante Bertha. Volgens den datum had ze dien al den vorigen dag moeten krijgen, maar de oude Jochem scheen hem een kwartier te laat op de post tc hebben gedaan. Zoo kreeg ze hem eerst nu. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1