ËiMMiHm Wijn fewer iKDaar Quick Quaker j VERSLAGEN f 7,75 •petten ING Kunsttanden-Gebitten NUTSSPAARBANi w. HEUWBURG OKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. Tandarts J. IJl IJ Voorstraat 209 - Sommelsdijl BINNENLAND beeft hij toen, in het ie aanwijzingen die pleitteD, bekend het gelogen. |overtuigend aan den men in Den Haag zich niet verder be? drechtsche politie is ant weer huiswaarts m bovendien uitge dij het met een ver hieven had geschre- z\jn spoor brachten, iren moet bij een of |n gekomen, politie heeft den bovendien ook nog Rotterdam op zijn welke mededeeling (gebleken, en die toch n ernstige psycho- gehouden in ver- in de brandstichting. ïouten, wiens vrouw icht van de Lunetten st huis van bewaring en daar in verzeker- i ontkent nog steeds C;pel is, hoewel ver den het tegendeel t vau de justitie is ken vrouw aan een yn Hendrik. |afdeeling der staats heeft Donderdag- ts gehad. De zoon laannemer, de heer wegvliegend stuk In en op slag gedood, ongehuwd. MIDDELHARNIS. De verkoop van hA Julianabloempje ten bate van het Drentschl kind heeft opgebracht 50,904. S03IMELSDIJK. De verkoop van hel Julianabloempje ten bate van het Drentschl kind heeft opgebracht 42,69. Prijs per kwartaal osse nummers ,dvertentiën v. 1—6 regels 'Elke regel meer f I- f 0,07' f 1,20 f 0,20 Predikbeurten. Zondag 8 Mei 1927. NEDEKLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Den Oudsten. I Sommelsdijk, 'sav. ds. Bax. Dirksland, vm. leeskerk en 'sav. ds. Baarsla Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Van Ieperen. Melissant, vm. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nm. ds. Van der Zee. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. Den Out sten (Doop). Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nm. ds. Polhuiji Oude Tonge, vm. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 's av. ds.Polhuiji Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van der Zee. Stad aan'1 Haringvliet, vm. ds. Polhuys en nm. leeskerk. PROTESTANTENBOND. Brielle (Kerkstraat), vm. ds. Poortman. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Melissant, vm. en nm. leeskerk. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. en 'sav. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. De Lange. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Slad a 't Haringvliet, vm. en 'sav.ds. De Graal GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. De Blois. Herkingen, vm. en 's av. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm.,nm. en'sav. leeskerl DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds. Schopenhouer. contract aanzienlijk korting. Jienstuanbiedinge» en Dienstannrragen f f- per plaats tot, een ™ïIn,u» van 10 regels elke regel meer 15 cent. WOENSDAG 11 MEI 1927 Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het werdt uitgegeven deor de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. ,BLAt> IIS ■oomj 9E JAARGANG. - N°. 53 fordt er aangeboden dat zuiver, belegen, en van Witte Port, Bordeaux wijn, onderstaande adressen IEIJER, Den BommelJ. KEU- ereedeA. W. KOR VINK en 'estdijk 387 en A. A. ZOON, TF, Melissant; J. C. HOLLE - P. PULLEMAN G.zn., Oude 2RS, Stellendam JAC. VAN pfli rerse dessins ,90—13,90 roote keuze f 18,50 noderne des- 33,50 ïlig f 16,90 ne dessins f 29,00 iets bijzon- f 57,50 raelsdajk voor afbraak onsweg tegenover het vervoerd zijn vóór 5 zonder de dak- I 1027 des middags INENDIJK te Som- „Mikado" Closetrollei 200 gram. Alleen verkoe G. MOOIWELR - MIDDELHARN1! Prijs per stuk 0,10, per 36 st. a 0,08 SPECIAAL ADRES IN: Winkelzakken, Ansichtkaarten, Pa' papieren, Vetvrij, Zijdepapier, eni Kastranden f 3.00 per doos. voor le en 2e hypotheek, Cre- dieten vanaf f 3000. Brieven m. postz. v. antw. aan j. L. OZINGA, Ass.-Hypotheek- en Credlet- kantoor voor Nederland, Euse- blusplein 10 te ARNHEM. Geheel pijnlooze speciaal MedischL behandeling. Betaling desgewenscht ifisteden, inplaats van een Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente SOHMELSDIJK, op Vrijdag 6 Mei, des num. 3.30 uur. Voorzitter: Burgemeester Den Hollander, 'wezig de heeren Gideon en Mijs. iDe Voorzitter opende de vergadering met bed, waarna een woord van welkom werd iproken tot wethouder Joppe, die na langen van ziekte voor het eerst weer de ver- lering kon bijwonen. )e heer G. Joppe dankte voor de woorden hem gesproken en hoopte weer evenals prheen zijn krachten, mede aan de gemeen- telangen te kunnen wijden. )e notulen der vorige vergadering werden irgelezen en onyeranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: 'rocesverbaal van de kasopname by den meente-ontvanger. )e goedkeuring van Ged. Staten over ge ien raadsbesluiten. ie goedkeiuring van Ged. Staten over de ïeente-begrooting dienst 1927. len schrijven van den Minister van Water- at, waarin deze mededeelt, dat er alsnog d officieele beslissing is gevallen inzake behoud of verdwenen van het hulppost- atoor. I Je Voorzitter deelde mede dat hij met een ir raadsléden by den Directeur-Generaal audiëntie is geweest en deze heeft ver aard deze maand persoonlijk nog naar het and te komen, teneinde met eigen oogen toestand te kunnen beoordeelen. e begrooting van de Gezondheidscommis- over 1927. ^en verzoek van de Regenten van het jrgerlijk Weeshuis om hun besluit goed le luren, waarbij zij H. van der Meide en htgenoote tot huisbewaarders hebben be- iemd en b(j wien zy tevens het kind van kn 't Hof hebben uitbesteed. [Le Comte zeide, dat volgens de geruchten e loopen, het kind het by de vorige huis- jwaarders niet goed heeft gehad. Hierover prdt veel gesproken en vraagt of het niet weinig verkeerd is de kinderen uit te dat hy datzelfde brood een anderen middag weer voor zich kreeg. Dit is toch geenszins een ideale toestand. M. Joppe meende dat zooiets ineen gezin ook wel eens zal voorkomen en vond dat feit op zich zelf nu niet zoo erg. G. Joppe: Pleegouders biyven altijd een object om te schimpen en daarvan zal hier ook iets aankleven. Daarna werd het besluit van deregenten goedgekeurd Een verzoek was nog ingekomen van den werkman Kranse, die vroeg een gratificatie voor het reinigen van den ïykwagen buiten zyn gewone uren. Voorzitter meende dat dit niet noodig is geweest. Wanüeer die wagen 's Zaterdags wordt gebruikt is het niet absoluut noodig dat die 's middags nog schoongemaakt wordt. Dit had evengoed 's Maandags kunnen ge beuren. Blok, meende, dat indien hy dit wei k bui ten de uren gedaan heeft en in den waan verkeerde dit te doen in overeenstemming met het verlangen van den Voorzitter, dezen zyn uurloon toch niet mag worden onthou den. Deze kwestie werd aan B. en W. overge laten ter afdoening. INGEZONDEN MEDEDEELING. 12 maands termijnen ook voor Zieker! fondsleden. Inlichtingen kosteloos) BUREAU voor Tandheelkundige Middenstands-verzekering Adm. G. DE WAARD, Van Heusdestraat 13b, Rotterdanl aan lijn 5 en 15. Telefoon No. 30013| Geopend van 94 en 79 uur. Agentschappen Mej. J. KREUKNIET, Wolphaertsbocbl 181a, Charlols. W. KLEIN BLOESEM, Heyplaatstraat, F. RIETHOFF, pastoriedijk, Pernis. J. C. BORWELING, Voorstraat 34, Spljkenlsse. MIDDELHflRNIS—SOHELSDIJI KANTOOR: Voorstraat 5 - MIDDELHARNII KANTOORUREN: Dagelijks van 9—12 v.m., 2—4 uur n.m| Donderdag en Maandag van 6—7 n.m| Rentevergoeding 3.6 De Bank geeft nog steeds dagelijks de door kinderen zoo zeer begeerdi SPAARBUSJES af. Alle gewenschti inlichtingen worden gaarne ten kan! tore verstrekt. Wil men wat kapitaal vergaren Dan dient men in zijn jeugd te sparenl INGEZONDEN MEDEDEELING. weesvader en eesmoeder te benoemen, die voor het wel van de weezen te zorgen hebben. P Wethouder G. Joppe zeide, dat door Bur- «meester De Graaff de z.g.n. gezinsverple- [Dg by wyze van proef is ingesteld voor de leezen en dat dit steeds zoo is biy ven door- terwyi er bovendien geen klachten zyn gekomen. .Le Comte meende dat dit het idee gaf, fit een wees dan een kostganger is. Blok zeide, dat nu er toch over gesproken [ordt, hy er ook meermalen van heeft ge pord. Doch wie moet er nu onder deze pstandigheden een officieele klacht indie- pn. Dat kind dat klaagt niet officieel, want apijKemsse. Jit is natuuriyk ook op zyn beurt weer bang A. C. RIETHOF. Dorpsstr. 39. Rhoonlpor de gevolgen daarvan, 'k Meen echter dat ^dien zoo iets ter oore komt, het Burgeriyk Irmbestuur zelf moest onderzoeken. M. Joppe zeide, dat het kind er wel eens ?ar gevraagd is, doch dat het daaromtrent iets heeft uitgelaten, wat kan het bestuur (in verder doen. Slis: Ja, die jongen was verschrikkeiyk ng voor Damen zijn vrouw. Ook het eten Qg bij hem niet altyd even vlot. 't Is ge- urd dat hy zyn gegeven eten niet opat en FEUILLETON. VERTALING VAN HERMINA. IGeautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) |2> 3. De Gemeentebegrooting dienst 1927 werd met enkele af- en overschrijvingen ge- wyzigd. 4. Verhuur woning Voorstraat A 210. B. en W. stellen voor deze gemeentewoning te verhuren aan de Vereeniging voor lager Landbouw Onderwijs voor den tyd van 1 jaar f 5,— per week. Dit voorstel werd zonder hoofdeiyke stem ming aangenomen. 5. Winstuitkeering door de Gasfabriek aan de Gemeenten. B en W. stellen voor het voorstel van de Gascommissie om de winst over 1925 ad f 8043,07 te verdoelen over de beide gemeen ten, mede omdat anders mogeiy'k, wegens de mindere belastinginkomsten het percen tage verhoogd zal moeten worden. Blok meende dat in April 1926 besloten is om de geheele winst in het bedryf te laten en kan niet begrypen dat B. en W. nu met een voorstel komen ïy'nrecht tegen een vorig raadsbesluit in. Spreker zag de winst liever dalen in den vorm van een gasprysverlaging, want door het terugstorten van de winst in de gemeentekas moeten de armen evenveel betalen aan het tekort voor gemeentehuis houding als de beter gesitueerden. Komen we in de gemeentekas tekort, dan moeten de belastingen maar omhoog, doch ik ben er niet voor die winst uit de fabriek te nemen. 2 jaar geleden hebben wy, de commissie van onderzoek, den directeur ook naar gasprys verlaging gevraagd, toen kreeg men de mede deeling, wacht nog twee jaar, dan is het kapitaal van de fabriek voldoende om het goed te kunnen beheeren. Terwille van de fabriek zy*n wy toen niet verder met onze plannen gegaan. Nu thans de gascommissie zelf voorstelt tot winstverdeeling over te gaan, meen ik dat dan nu thans het moment gekomen is waarop de fabriek kapitaalkrach tig genoeg is en zag dan ook nu gaarne gas prysverlaging, inplaats van flinke winsten, die aan de gemeenten worden uitgekeerd. Voorzitter meende, dat het toch vreemd was dat de gemeente een winst van een harer bedryven nam. Ook dit geschiedt in meerdere groote steden. Niet zouden B en W, er voor zyn dit elk jaar te doen doch voor een jaar zien B. en W. daarin geen bezwaar. Van Nimwegen zeide dat voorheen altyd over de gasfabriek werd geklaagd. Die fa briek bloeit niet zeide men alom, maar hoe kon dat ook, wanneer die winsten steeds maar weer worden ingepikt zoodat geen kapitaal in de zaak biyft, hoe kan dan een dergeiyke zaak ook rendeeren. En gezien het standpunt dat de fabriek haar winst moet biyven behouden, kan ik er niet voor stem men, thans die winst op de gemeente over te boeken. Voorzitter zeide te moeten protesteeren dat de gemeenten de gasfabriek hebben ge plukt. Gezien in de jaren '17 tot en met '25 een totaal winst gemaakt is van ruim ƒ66.000 en dat daarvan slechts 12.000 is uitge keerd dan ik nietvinden dat het bedrijf daardoor schade heeft ondervonden. M. Joppe meende dat in Juli '26isbesl0' ten de winst over '25 te reserveeren. Dit besluit staat vast, dus rest ons thans niets dan aan dit besluit gevolg te geven. Voorzitter zeide dat die winst niet by de reserve is 'gevoegd, doch dat dit ter voor koming van groote schommeling in den gas- prys is gereserveerd voor een eventueel verlies. M. Joppe meende dat het bedrijf boven dien dat geld niet kon missen. Thans is er 18.000,— in kas, daarvan moeten binnen 14 dagen 14 000,— betaald worden aan kolen, zoodat dan slechts 4 000,— over- biyft waarvan natuuriyk geen ƒ8.000,—kan De Centrale ,,Qe hier vre*md 'n de stad- Ik zal u den VK. veuiruie rroeitnin iaasten weg naar Burgwitten wijzen." voor Hij vergezelde den jongen dokter door den tuin tvoeree en Overflakkecl0* aan het brugje. „Oa ginds dat lommerrijke »- Ipadop 't komt uit op het plein voor het heeren- lu's. Gegroet!" De dokter boog nog eens, statig en zwijgend, [n daarop scheidden de heeren. Erik Dannz hui- te Mfiddelkarnis (Langewegl is op^ eiken werkdag voor belangstel! lenden GRATIS TOEGANKELIJK. -L-- Desgewenscbt geeft de tuinman allwerde van dien ijskouden, berekenenden man, inlichtingen, die mochten worden verP1"" Hphhpn onder «no-ft 1 Spreekuren Dagelijkj van 8'/a 'ot uur worm. en val 1 tot 272 nm en volgens afspraak] Telefoon No. 236. poe zou zijn dochtertje geleden hebben onder fie oogen en in die schaduw! 1 Mariene! Hij zou haar in den zonneschijn bren- ïen, van liefde en warmte laten genieten. En toen 'ij met vlugge schreden het brugje overgestapt was n de kleine hoogte besteeg, fladderde hem onder iet groene looverdak plotseling iets wits tegemoet voelde hij Marlene's armen om zich heen. ..Ik wist 't wel, ik wist 't wel!" juichte zij. „Ik wel, als vader zijn toestemming geeft, dan pnt hij het bruggetje over! Erik! O, Erik!" Haar juichkreten verstomden onder zijn kussen. "Rn huize van de Zehmens was eensklaps al ,et benoodigde tot een verlovingsfeest, zooals dansen, een sierlijk gedekte tafel en wat al niet meer als uit den grond opgerezen. Leopold Eisen hut werd door het jonge paar afgehaald en kwam met zijn eigenaardigen zuurzoeten glimlach in zwarten rok, witte handschoenen en blinkend overhemd. De eerste kuipersbaas volgde hem met drie flesschen prima Grand Vin Chateau la Rose uit zijn kelder, en al bij het derde gerecht stond hij op om een plechtigen en zeer drogen toost te houden. Vervolgens werd er geklonken en ging men voort met eten. Vroolijk was 't niet in den kleinen kring. Tante Bertha had hoofdpijn en zeide, dat er onweer aan de lucht was; ze voelde dit altijd vooruit. Mijnheer Eisenhut sprak weinig en stelde zich tevreden met heimelijk rond te zien of niemand dien bijzonder fijnen wijn onnadenkend door zijn keel liet glijden. Van neef Robert meende hij dit op te merken, en deze kreeg dan ook te hooren, toen hij zijn oom het leege glas voorhield, dat dit een wijntje was, dat wel verdiende met oordeel en verstand gedronken te worden. Tegen vier uur bracht Jochem de koffie, tegelijk met de tijding dat de oude dokter Anschutz ,,'t had afgelegd", en terstond bracht Eisenhut het gesprek weer op zijn vroeger voorstel: „Deze geheele streek is een goudmijn voor dokters." Tante Bertha's gelaat helderde min of meer op bij de gedachte, haar nichtje misschien te Witten te behouden, hoewel de dood van haar ouden vriend en raadsman haar zeer ter harte ging. De zaak werd ijverig over en weer besproken; alleen Mariene zweeg. „En wat zegt gij daarvan?" fluisterde Dannz haar toe, de kleine hand drukkende. „Zooals gij wilt gij moet 't beslissen, Erik." worden uitgekeerd aan de beide gemeenten. Le Comte vindt dat het wel frappant is dat de vaststelling van het hefflogspercen- tage vlak achter dit punt staat en dat B. eD W. ook reeds direct met een dreigement van belastingverhooging by dit punt ter sprake brengen. M.i.z. behoeven deze twee punten geen verband met elkaar te hebben Spreker was er ook niet voor dat de winst werd ge accepteerd. Voorzitter vroeg het dan ook niet te in- grypend thans vast te stellen nimmer winst op te nemen van de gasfabriek. Daarna werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 1 stem die van Van den Doel. Blok stelde daarna voor een verzoek tot de gascommissie te richten om den gasprys met 2 cent te verlagen. Voorzitter meende dat dit thans wat te voorbarig is daar eerst in Augustus de gas prys wordt vastgesteld. G. Joppe stelde voor een eventueel adres aan de gascommissie zoo in te richten, dat verzocht werd den gasprys zooveel mogeiyk te verlagen. Blok wijzigde alzoo zijn voorstel. Met algemeene stemmen werd daarna het voorstel van Blok aangenomen. 6 Bepaling percentage der PI. Inkomsten belasting. B. en W. stelden voor het heffingspercen tage vast te stellen op 3 evenals vorig jaar. Blok vroeg voortaan de toelichting op de flnantieele positie der gemeente wat uitvoe riger te doen, daar men van het ontvangen rapport weinig of geen inzicht verkrygen kan. Voorzitter zeide dat dit om de 5 jaar in het gemeenteverslag geschiedt Kiviet merkte op dat als men dan vier zittingen heeft, men juist de kans loopt dit nimmer te weten te komen. Het voorstel van B. en W. werd met al gemeene stemmen aangenomen. 7. Finantieele steun aan de beide lagere scholen voor een Talen-cursus. B. en W. stelden voor aan elke school 50 toe te staan. Blok vroeg of dit niet weinig was. Spr. vroeg of het geen aanbeveling verdiende geen bedrag te noemen, daar indien deze som op is er geen onvermogenden verder zullen wor den toegelaten. Voorzitter meende dat dit wel niet zoover zal loopen en bracht daarna het voorstel van B. en W. in stemmingen werd aangenomen. 8. Aanwyzing stemlokalen. B. en W. stelden voor de bewaarschool in te richten voor stemlokalen, waartoe werd besloten. 9. Vaststelling kohier voor de hondenbe lasting. Zonder wyzigingen werd het over eenkomstig het voorstel vastgesteld. Voorzitter deelde nog mede dat L. Kastelein niet genegen is volgens een daarover inge komen schryven de petroleumschuur geheel voor eigen rekening te verplaatsen. Van Nimwegen zeide dat hij het zoo vreemd vond dat destijds voor de Handelsmy. Van As die plaats niet kon worden ingeruimd en nu voor een ingezetene wel. Spreker drong aan voorzichtig te zijn met het weggeven van dien grond en drong op een onderzoek aan. Voorzitter stelde daarna voor die zaak als nog door B. en W. te laten afhandelen, waar toe besloten werd. Van Nimwegen vroeg uitbreiding van den INGEZONDEN MEDEDEELING. VLUGKOKEND HAVERMOUT gaar in 3 tot 5 minuten. handwerkcur8us. Voorzitter stelde voor, omdat de raad zoo weinig van dien cursus afweet, die kwestie eerst eens te bespreken met de onderwyze- ressen en de hoofden der school. Van Nim wegen kon zich hiermee vereenigen. Slis - vroeg om, wanneer de nieuwe of zomer- tyd weer is ingevoerd, de klok bf om 1 uur n.t. 6f in 't geheel niet te luiden om 12 uur, zooals dat gebruikeiyk is. Het luiden om 12 uur n.t. brengt velen in de wstr. Voorzitter meende bezwaar te moeten oppe ren tegen het luiden om 12 uur n.t. Daarna werd besloten om gewoon op 12 uur n.t. te biyven luiden. le Comte merkte op dat destyds beloofd is dat voor de gasfabriek uitsluitend kleine schepen met kolen zouden komen en nu ligt er weer een groot schip dat last veroorzaakt in het haven verkeer. Spreker vroeg ook hoe de zaak staat met de begrooting in verband met de weigering van goedkeuring. Voorzitter zeide dat de zaak nog by Ged. Staten aanhangig is, dus we moeten afwach ten wat die in deze beslissen. Daarna werd de vergadering gesloten. De slapende bruigom. In de Limb. Koer. vinden wy het volgende verhaal: „Het gebeurde deze week onder den rook van Venlo, op een der dorpen. Een jeugdige schoone maagd en een flinke boy hadden elkaar trouw gezworen. Nu in de Mei, nu alle vogeltjes een nest gaan bou wen, zou ook bet minnend tweetal het on bezonnen vrygezellenleven vaarwel zeggen om samen in een knus huisje te gaan wonen. Zy, Anna, en by Jan. Kort en goed: de trouwdag was aange broken. Op een mooien dag dezer week zou den ze voor eeuwig elkaar hun harten gaan verpanden, 's Morgens reeds vroeg stond de bruid in haar bruidskleed te wachten op den bruidegom. Ze wachtte een kwartier, een half uur, een uur, maar Jan, de bruidegom, liet niets van zich zien. Groote consternatie. Het bruidje eerst zenuwachtig, daarna tranen. Familieleden van haar gingen op zoek naar Jan, die een dorpje verder woonde Onderweg langs een voetpad in een boschrand lag iemand te slapen. Men ging er naar toe, maakte hem wakker het was... Jan. Laat me slapen, zeide hy schokschou derend. Maar de aandrang om mee te gaan, was te groot. Jan liet zich overhalen. Droogde de tranen, welke aan de oogen van zyn aan staand vrouwtje ontwelden. Schoorvoetend liet hij zich knellen in den band, die bindt. De kerkelyke plechtigheid was afgeloopen en zooals dat betaamt, ging de bruiloftstoet regelrecht naar buis om daar aan te zitten aan het ryke maal, dat gereed stond Nauwe- ïyks was Jan daar naast zyn vrouwtje ge- neen!" „Aha! BravoI" riep haar vader. „Dat's het rechte antwoord I Zie, dokter, dat's mijn opvoe ding." Robert stond plotseling op en trad aan het venster. „We krijgen wezenlijk onweer." mompelde hij terugkomende, verontschuldigde zich dat hij van tafel opstond en ging naar het gerechtshof, waar zitting werd gehouden. Mijnheer Eisenhut nam afscheid met de belofte, spoedig te zuilen schrijven als hij te Wiesbaden was aangekomen; vóór zijn vertrek had hij nu nog veel te doen. Mariene merkte, dat de hoofdpijn van hare tante toenam en dat zij alleen beneden bleef om het jonge paar niet alleen te laten. „Kom, tante, laten wij nu naar boven gaan," zeide het meisje met ware zelfverloochening. „Erik zal ons wel een uurtje vrijaf geven." En zij verdween met de dankbaar glimlachende vrouw des huizes. Hij wierp haar een kushand na, schoof de deuren van de eetzaal wijd open, die naar den tuin voerden, en begon tusschen de oranjeboomen voor het huis op en neer te wandelen. 't Was erg zoel en drukkend in de lucht. De wolken trokken samen, geen blaadje in den tuin bewoog zich, in de verte begon 't onheilspellend te rommelen. Erik Dannz liep al verder en verder" door tot in het park. Het pad, dat hij dien morgen had geloopen, waarop Mariene hem te gemoet was ge komen, trok hem onwillekeurig aan. Toen hij echter de kleine brug bereikte, bleef hij eensklaps onsteld staan. Een vrouwelijke gestalte boog zich over de Maar hare oogen smeekten: „Zeg neen zeg'leuning heen en staarde in het water van de wilde Witte. Onbeweeglijk stond zij daar. 't Was hier altijd eenigszins schemerachtig en nu door het naderende onweer bijna geheel donker, maar toch herkende hij Selma Brandt. Hoe was ze hierheen gereisd? Wat wilde ze? .Zijn eerste gedachte was om terug te gaan; zijn tweede: haar onmiddellijk rekenschap van haar overhaast vertrek te vragen en weer naar huis te sturen. Men vluggen stap trad hij op haar toe. „Wat komt gij hier doen?" Zij hief langzaam het hoofd op, liep de brug ten i eind en stond tegenover hem. „Ik wilde met mijn eigen oogen zien of 't waar is," zeide zij. „Wat waar?" „Dat gij u verloofd hebt." „Zeker is dat waar wat hebt gij daarmee te maken?" „O niets I" „Wat moet dan spionneeren dan beteekenen?" „Niets Op die vraag behoef ik ten minste niet te antwoorden. Laat mij maar, ik ga heen." Zij wilde hem voorbijgaan in de richting van het park. „Waarheen?" vroeg hij op strengen toon. „Dat kan u niets schelen ik sta niet meer bij u in dienst." „Een mooie dankbaarheid 1" klonk 't bitter uit zijn mond. Zij bleef staan en lachte. „Zou ik soms nog dankbaar moeten zijn? Waar voor? Omdat ge mij uit het water hebt gehaald? Ik gaf niets om het leven. Als 't mij iets waard was geweest, had ik 't niet willen verliezen. Waar om hebt gij mij niet laten begaan? Wat kan mij het leven schelen, dat ik door uw tusschenkomst heb behouden? Eerst dacht ik, dat ge mij hieldt voor een mensch met een ziel. Dat was in dien tijd, toen ik ziek lag. En nog lang heb ik dit gedacht en ben steeds blijven hopen dwaas schepsel dat ik was! totdat ik u eindelijk tegen uw moeder hoorde zeggen, dat ik maar een „in teressant geval" voor u geweest was en dat er toen ook nog een beetje medelijden bij was gekomen." Hier haalde zij minachtend de schou ders op. „Nu ja, ge zijt altijd edelmoedig geweest, het „interessante geval" mocht bij u aan huis blijven en zich nuttig maken. Ook daarmee was ik tevreden och, hemel, ik 1 En laat mij nu maar gaan, ik beloof u, dat ik u niet meer onder de oogen zal komen. Als ge maar niet vergt, dat ik u dankbaar zal zijnGe hebt mij ge leerd, dat mijn bestaan niets ter wereld waard is niet eens goed genoeg voor een vluchtige genegenheid laat staanEn toch is het hart mij bijna gebroken, zóó vol was 't zóó vol liefde voor u voor u 1" Zij sprak dit laatste bijna onhoorbaar. Haar eene hand viel slap aan hare zijde neer, de andere hield ze in den zak van haar japon, als tot een vuist gebald. Bij elk woord knikte ze zonderling met het hoofd, terwijl hare oogen in het verschiet afdwaalden. Onwillekeurig troffen die klachten hem in de ziel en wekten zijn diep medelijden. Hij opende den mond om haar een paar goedaardige woorden toe te voegen, toen hare oogen plotseling be gonnen te flikkeren en zich doorborend op de zijne vestigden. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1