EERSTE BLAD s li ''1% 58.- 64.- |.- 74.- 78- 84- heeren- hoeden Eerencostumes 32.- 39.- 56.- 68.- zaterdag 7 MEI 1927 DOKTER DANNZ EN ZIJN VROUW. DOOF? Gehoorapparaten Centrale H. C. SCHOONENBERG GELDERSCHEKADE 20 ROTTERDAM Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Lr"i fJ VOOR ELKEN PRIJS TE DUUR jarom dan een coupon stof ge- Iht om daarvan bij een particu lier» kleermaker een costume te maken. En als het dan niet moet U het toch behouden* t zoo bij ons. indien gij in onze it een COSTUME NAAR MAAT telt staan wij voor den pasvorm en zorgen ook dat gij dien pt, anders neemt gij het costume VOOR U GEEN RISICO, tagi onze stalen en vergelijkt. 50 OSO ^90 jCWALITElT en pasvorm GOEDE DINGEN" ij ons steeds samengaan. DAAROM til. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07' Ativertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 9E JAARGANG. - N°. 52 W eek-re vtae. Binnenland. Ook al waren de feesten ter gelegenheid van Juliana's achttienden verjaardag op de meeste plaatsen maar zeer bescheiden van opzet, toch is 30 April j.l. tot een werkelijk nationale herdenking geworden en waarde een golf van sympathie over het land voor de jeugdige prinses, van wie dezer dagen portretten zijn gepubliceerd, die ons doen zien tot welk een blijkbaar krachtige, gezonde jonge vrouw dit koningskind is uitgegroeid. Eerst in de laatste dagen vóór de feestvie ring is door spitsvondige publicisten het feit bestreden, dat de prinses nu meerder jarig worden zou. In feitelijken zin hebben zij gelijk, maar veel meer dan een spitsvon digheid is hun vinding toch niet. Een vor stentelg, die door de Grondwet aangewezen wordt om bij een eventueel verscheiden dei- Koningin deze direct op den troon op te volgen en een land te besturen; die door diezelfde Grondwet tot het lidmaatschap van den Baad van State is aangewezen, zulk eene kan men toch moeilijk als een onzelf standige rechtspersoon aanmerken en haar meerderjarigheid is practisch dan ook even wezenlijk, als haar recht op den titel van Kroonprinses. Deze laatste benaming is haar op haar 18en verjaardag spontaan in alle persartikelen toegekend. Toen de Koningin op denzelfden 18-jarigen leeftijd den troon besteeg, heeft Zij beloofd Haar best te zullen doen om het volk op voeren tot het volbrengen van alle daden, waarin een klein volk groot kan zijn. 't Is daarom zoo jammer, dat de organi satoren der feesten in den Haag zich deze koninklijke leuze niet tijdig herinnerd hebben en een protest van den heer Philips te Eind hoven hen er aan heeft moeten herinneren, hoe dwaas het is om op een nationalen feestdag door middel van een instrument van buitenlandsch fabrikaat de hulde te laten uitschallen, die de jarige prinses en haren ouders door de fanfares der muziekcorpsen werd gebracht. We doelen hier op den gewei digen luidspreker, die op het Buitenhof was opgesteld. En dat terwijl een eigen nationale radio-industrie juist dezer dagen de hoogste wetenschappelijke en technische triomfen viert door het totstandbrengen van een omroepstation, dat, voor het eerst in de schiedenis, alle deelen der wereld op hetzelfde moment met haar aether-trillingen beroert. Een herdenking van geheel anderen aard had den dag er na plaats; toen toch werd het socialistisch feest van den arbeid gevierd, hier en daar vrij massaal, maar nergens bij zonder bezielend. Zoo gaat het met alle ge regeld terugkeerende manifestaties. Een zeker aantal keeren laait het feu sacré, dat de meeste jonge bewegingen kenmerkt, hoog op, maar als de climax bereikt is, en de manifestatie tot een traditie verworden, dan worden de vieringen meer plichtmatig dan enthousiast. Daarbij komt, dat de democra tische groepen door de verwezenlijking van een deel van hun program de pakkende leu zen verloren hebben en deze vervangen moes ten door andere, van misschien niet minder groote waarde, maar wèl minder inwerkend FEUILLETON. W. HE1MBURG VERTALING VAN HERMINA. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 21) Mariene kwam achter hein aan. Dit kleine voor val bedierf eenige oogenblikken haar feestelijke stemming. Maar daarop vergat zij 't weer onder haar bestieringen bij Riekje Sietman en, naar huis gaande, vervulde haar enkel, blijde zalige ver wachting in het vooruitzicht op „zijn" komst. Thuis had ze rust noch duur, stond even bij tante Bertha, die in haar woonkamer zoo onver schillig de courant zat te lezen, alsof er niets bij zonders op til was, vroeg aan Mieke in de keuken °f ze haar niet kon helpen, liet zich hier weg sturen en belandde eindelijk bij joehem Tutebusch, d:e altoos tijd voor haar had. „Jochem, ga vooral kwart voor eenen naar den „Pruisischen Adelaar" en zie of daar een heer uit den omnibus stijgt „Ja, als ik de messen gepoetst heb, juffrouw Mariene. Hoe moet hij er uitzien? Jong of oud?" „Jong natuurlijk!" „O zool En hoe verder?" zil' vP> Jochernl knap!" en nu draaide haar l a^veer om en spoedde zich terug naar 'aar kamer, waar ze haar fraaie bruine vlechten nog eens Qvervlocht. op de volkspsyche. Dq jongere generatie voelt, naar we mee- nen op te merken, ook niet in dezelfde mate voor politieke actie, als de ouderen dat een 10 tot 20 jaar geleden deden, en heel wat jonge mannen interesseerden zich 5op den jongsten 1 Mei-dag méér voor de vraag, hoe de uitslag van den voetbalwedstrijd Neder land— Belgié zou zijn, dan voor de resoluties, die de manifesteerende roode gardes zouden aannemen. We willen daarmee niet zeggen, dat het jonge geslacht om zijn a-politieken zin er beter om is, maar constateeren slechts feiten. INGEZONDEN MEDEDEELING. tSVZE.EPFflSPlEl'- OcrUQ.V HfctP.DE De voetbal-enthousiasten hebben zich overi gens gelukkig kunnen maken met een 3 2 overwinning van hun favorieten, want met die cijfers versloegen „we" de Belgen in het Amsterdamsche stadion en gaven we voor den tweeden keer in dit jaar onzen Zuider buren te kennen, dat die kaaskoppen zich zoo maar niet de kaas van de boterham laten eten, de eerste maal waren het de kale hoofden van ons Binnenhof-team, die de nationale eer ophielden en thans waren het 11 stellen jonge beenen. Niet in alle zaken behoeft een klein land groot te zijn. De statistiek b.v. onzer vader- crimunaliteit mag gerust van kleine propor ties blijven, maar het heeft er den laatsten tijd veel van, dat ons land ook op bet gebied van misdaad en roof een reputatie gaat krij gen, die Wild-West-toestanden nabij komt. De reeks van ernstige moorden en moord aanslagen is deze week weer met eenige (Adv.) Hier boven in huis was alles doodstil. De groote klok op den overloop tikte zóó langzaam, alsof ze geen" flauw idee had, hoe moeilijk het wachten valt. Mariene zat in haar witte japon bij de kleine tafel met een boek vóór zich. 't Was, alsof 't een eeuwigheid duurde En in die eenzaamheid kwam zij plotseling tot besef, hoe gewichtig die dag eigenlijk voor haar was. Zij herinnerde zich eensklaps, hoe dikwijls ze hare moeder had zien schreien, en de geheim zinnige toespelingen kwamen haar weer in de ge dachte, die zij zoo menigmaal van juffrouw Caro line had gehoord: „Nooit kan een ongetrouwde vrouw zóó gelukkig worden als een getrouwde maar ook nooit zóó ongelukkig!" En dón hoorde zij juffrouw Kreisler weer zeggen: ..Alle moeite en bezwaren zijn voor de vrouwen: wij zijn er erger aan toe dan slavinnen. Goddank, Mariene, dat ik standvastig gebleven en niet getrouwd ben ja, ik heb aanvragen genoeg gehad, maar kon niet besluiten. Och, kindlief, alle mannen zijn valschde een zoo goed als de ander. En als ze bij ons aanlanden en ons tot vrouw ver langen, dan hebben ze al wel duizendmaal hun hart weggegeven, en dan vergen ze van ons, dat wij Maar, zoover gekomen, had juffrouw Kreis ler gewoonlijk den vinger op den mond gedrukt en gezegd: „Maar, och, kind, wat praat ik daar! Dat's niets voor jou! Vergeet 't, hoor Vergeet 't maar gauw!" Ze had 't dan ook wezenlijk vergeten, maar nu, op dit oogenblik, schoot haar dit alles weer te binnen en maakte een onverklaarbaar angstig gevoel zich van haar meester. Wat wist zij eigenlijk van Dr. Erik Dannz? Immers zoo goed als niets 1 Wist zij of 't wezen afschuwelijke misdaden verlengd: een lust moord in het Limburgsche Stein, een weer zinwekkende doodeljjke mishandeling in de buurt van Emmen, een vermoedelijken dood slag op een vrouw te Utrecht door haar echtgenoot en een herhaalden moordaanslag door een jongen man op zijne echtgenoote te Barneveld. Die laatste daad is vooral mogelijk gemaakt door onze te zachtzinnige justitie, die den dader na zijn eersten aanslag in vrijheid stelde zelfs al vóór het vonnis geveld was zonder zich te overtuigen, dat de man tot bezinning en andere gedach ten was gekomen. Aanslagen tegen het leven worden in ons land over het algemeen veel te zachtmoedig gestraft; met een of twee jaar brommen komen de daders meestal vrij. We verliezen ons te veel in klein gedoe. Menschen, die elkaar eens in opgewonden toestand een scheldwoord toevoegen, worden Voor»-den rechter gesleept en mannen, die hun vrouw wilden vermoorden en zé zwaar lichamelijk letsel toebrachten, kwamen er soms met een voorwaardelijke veroordee ling af. Deze week een rubriek „Rechtzaken" na lezende, namen we kennis van de veroor deeling van een man, die door middel van een smoesje iemand voor 5 gulden had af gezet, tot 8 maanden gevangenisstraf; de volgende zaak betrof iemand, die in dienst betrekking 14000 gulden verduisterd had en ook tegen hèm luidde de eisch 8 maanden, nadat de officier zich verontschuldigd had, dat hij in dit geval heusch niet tot een voor waardelijke veroordeeling kon requlreeren, omdat het bedrag te hoog was. We weten het wel: rechtspreken is moei lijk; er moet zooveel met omstandigheden rekening worden gehouden; men ontkomt vaak echter niet aan den indruk, dat de rechters zich bij de beoordeeling van groote zaken wat al te veel in de „omstandigheden" verdiepen en onbewust natuurlijk de kleinere zaakjes zonder zwaarwichtige psy- INGEZONDEN MEDEDEELING. chologische beschouwingen afhandelen. We gelooven graag, dat vele moordenaars slechts half- of kwart toerekenbaar zijn, maar door een zéér gevoelige straf moesten we het maar eens tot hun stompzinnige hersens doen doordringen, dat het leven eens men schen geen speelgoed is voor verdwaasde revolver- en messenhelden. De lentezon heeft waarachtig de oude Tante Pos tot een hupschen levenssprong geprik keld. Al haar lieve Hollandsche neefjes en nichtjes heeft ze verblijd met de mededeeling, dat ze van 1 Juli af slechts een postzegeltje van 7| cent op hun brieven behoeven te plakken. Tante Pos ziet er ineens uit als het oudje, dat zich een Voronoff-sche klier heeft laten inplanten. lijke, ware liefde was, wat zij voor hem gevoelde? Ze wist wèl, dat ze zich aan zijn borst na langen tijd weer even rustig en geborgen had gevoeld, als toen ze vroeger het hoofd in moeder's schoot had gelegd. Maar was dit voldoende? Was dit liefde? Als zij Erik Dannz niet had leeren kennen, zou zij dan dien jongen dominé in Zwitserland het ja woord gestuurd hebben en hem misschien op dit zelfde uur met smachtend verlangen hebben zitten wachten? Zij schrikte letterlijk. Neen O foei, neen! Een harde tik aan de deur deed haar opzien en Jochem riep: „Hij is meegekomen, juffer Mariene, als hij 't tenminste is klein cn dik, met een kalen knikker en een rossigen baardI" „Jochem l?" riep zij lachend. „En dan was er nog een groot en blond en een knevel en blauwe oogen, die erg ongeduldig scheen Hij sprong ten minste de stoep van het hotel op drie trappen tegelijk!" „Dankje! 't Is goed!" zeide Mariene, de deur zoo haastig sluitende, dat zij den neus van Jochem bijna daartusschen had geklemd, die haar mees muilend aankeek, zooals ze daar stond in haar witte japon en met een blos van blijde ontroering op de wangen. In het salon van de Eisenhuts stond Erik Dannz tegenover den heer des huizes en kwam met zijn aanzoek voor den dag. Leopold Eisenhut hield ook bij deze gelegenheid niet van noodeiooze praatjes. Hij bood den jongen dokter een stoel en leunde zelf glimlachend achter over in zijn fauteuil, toen die vreemde man hem betuigde dat hij oprecht veel van Mariene hield. Ingezonden Mededeeling. We zijn er van overtuigd, dat ze nimmer spijt zal hebben van haar daad. Wat ze minder ontvangt voor haar zegeltjes, zal ze dubbel en dwars terug krygen door een verhoogden omzet. We hopen, dat Voronoff, een vaak terug keerende cliënte aan Tante Pos moge krijgen! Staten-G-eneraal. De heeren der Eerste Kamer zijn tot 10 Mei uiteengegaan, nadat ze den begrootings- arbeid hadden afgedaan en alle ontwerpen der verschillende departementen hadden goed gekeurd. Daarmee is een einde gekomen aan de begrootingsdiscussies voor dit'jaar, zoo wel aan de eene als aan de andere zijde van het Binnenhof. Buitenland. De Yer. Staten zijn door zeer ernstige rampen bezocht. Het zwellende water In de Missisipi heeft zich buiten de oevers ge< stort en onmetelijke vlakten overstroomd, dorpen en steden met ondergang bedreigen de. Het is de staat Louisania, die het gevoe ligst onder deze natuurramp lijdt. Machte loos staan wetenschap en techniek tegenover de natuurmacht, die zich hier zoo woest demonstreert. Aan de monding der rivier ligt New-Orleans, een stad van ruim een half millioen inwoners, en om deze plaats voor de gevolgen van overstrooming te be hoeden, hebben de autoriteiten elders dijken met dynamiet doen opblazen en een groote uitgestrektheid land laten onderloopen om daarmee New Orleans te sparen. De boeren waren eerst van plan om zich gewapend te verzetten tegen deze inundatie van hun grond, maar tenslotte hebben ze zich op belofte van schadeloosstelling bij het besluit neergele_ Het ergste is echter, dat het offer nutteloos schijnt, want ofschoon de ingenieurs nauw> keurig tot op centimeters berekend hadden, hoe ver de rivier door dit ingrijpen zou val len, is geen verlaging van het peil ingetre den en verbreekt de watermassa, zonder daartoe genoodigd of geholpen te zijn, steeds andere dammen en dijken. Het aantal dak- loozen bedraagt nu reeds een kwart millioen en de schade is op geen 10 tal millioen dol lars nauwkeurig te schatten. Spontaan biedt het Amerikaansche volk hulp en vele mil- lioenen zijn in enkele dagen bijeengegaard. Elders in de Ver. Staten, in den Staat Virginia, had een mijnramp plaats, die bijna 100 slachtoffers eischte. Het land is dezer dagen dus wèl ernstig bezocht. •- In Engeland is een heftige politieke strjjd ingeluid door de indiening van een anti- stakingswet door de conservatieve Britsche regeering. Daarin wordt de algemeene staking tot een misdaad bestempeld, óók de al gemeene uitsluiting. Tactiesch lijkt ons deze indiening niet. De arbeidersleiders zijn 't er allen roerend „Marlene's moederlijk versterf," hief hij daarop aan, „staat aanstonds in solide effecten ter harer beschikking. Van mij krijgt zij een fatsoenlijk uitzet, zoowel als jaarlijks een ruim speldegeld. Wat zij nog eens van mij zal erven, kan ik voor alsnog moeilijk bepalen. Haar eigen kapitaal is 220.000 Mark, jaar haarlijksche toelage 4000 Mark groot." Erik Dannz verroerde zich niet bij deze mede deeling. Hij voelde zijn hart allengs tot ijs stollen. Leopold sprak door, daar de ander bleef zwijgen. „Stelt ge u voor te Antonsbad te blijven?" „Ge zult in dat afgelegen badplaatsje beschim melen." .Misschien als baddokter, maar ik praktizeer ook in de omlegginde dorpen en ga orn mét het plan een Sanatorium op te richten." „Stelt ge u daarvan eenig succes voor?" vroeg Eisenhut. „Die dingen schieten als paddestoelen uit den grond op." „Ik heb mij altijd bijzonder voor zenuwkwalen geïnteresseerd en mijn studies daarnaar ingericht, zoodat 't mijn aangewezen werk zou zijn." „En het geld, waarop 't toch maar aankomt, als men met zoo iets slagen wil? Zulke inrichtingen verslinden doorgaans groote kapitalen en eindigen vroeg of Iaat met failliet te gaan. In elk geval zou ik wenschen, dat Marlene's geld daarbuiten werd gelaten." „Beschik naar uw goedvinden over Marlene's vermogen!" antwoordde Dr. Dannz koel. „Zou 't niet beter zijn, als ge u ergens als gewoon geneesheer vestigdet?" hernam Eisenhut. „Hier, j bijvoorbeeld! Dokter Anschutz is oud en ziek zwaar ziek. Hij heeft een groote praktijk, 't is over eens, dat de jongste algemeene staking slechts ellende heeft gebracht voor de arbei ders, onder wie algemeen het gevoelen heerscht: dat nooit meer! Geen betere lessen dan die, uit de practijk des levens. Door het ontwerp echter wordt de lust weer geprikkeld om te grfo'pen naar het machts middel, dat, hoewel schadelyk, toch smakelijk wordt, omdat... het verboden is. De kwestie der troonopvolging in Spanje is een zeer delicate. De koning heeft een groot gezin maar met de gezondheid van enkele zijner kinderen is het slecht gesteld. De oudste zoon, dus de vermoedelijke troon opvolger, is een ernstig zieke, hy ljjdt aan hevige bloedingen en voor herstel is geen kans. Op hem volgt een jongen, die doof-stom is. Volgens een bericht uit Madrid hebben Primo de Rivera en de koning nu besloten om den derden zoon voor de troonsopvolging aan te wijzen. Het spreekt, dat zulks maar niet zonder wet of formaliteit gaat en het voornemen is dan ook aangekondigd om den nu 14-jarigen jongen opzijn 17en verjaardag officieel voor de opvolging aan te wijzen. Koning Alfons was in zijn jonge jaren ook zeer zwak; hij leed aan tuberculose, doch het schijnt, dat zijn levenslustig karak ter het gewonnen heeft van het dreigend noodlot. De Nijverheidsschool te Middelharnis. Dinsdag was het weer de groote dag voor de leerlingen van onze Ambachtsschool. Zoo als gewoonlijk was het Bestuur weer bijeen om de jongens den uitslag van hun streven in het afgeloopen jaar mede te deelen. De voorzitter, de heer Van As, sprak als volgt: Ik heet U mede namens het geheele be stuur hartelyk .welkom op dezen voor jullie gewichtigen dag. Het is ons bestuur altyd weer opnieuw aangenaam de leerlingen eens recht in de oogen te zien en een voldoening voor ons, zoowel als voor de leeraren, wan neer bljjkt, dat het jaar, hetwelk nu weer achter ons ligt, goed besteed is aan de op^ leiding van het volkskind, om hun een toe komst te verzekeren, waarop jullie recht hebben. Thans hebt ge hier het vruchtbare onderwas genoten, de eerste stappen gedaan naar een bestaan, en ik hoop dat het onder wijs, hier genoten, goed tot je doorgedrongen is; eerst dan mag je verwachten, dat ge er ook de vruchten van mag plukken. Ook de INGEZONDEN MEDEDEELING. hier een goudmijn voor een dokter, en als ge als mijn schoonzoon hier woondet voor de Zehmens zou ik u ook kunnen instpan dan Wel, ik verzeker u, die oude Anschutz is hier geducht rijk geworden." „Ik kan u hierop niet direct antwoorden, mijn heer Eisenhut, maar ik geloof niet, dat zulk een werkkring mij zou aanstaan. Doch natuurlijk zal ik in dit opzicht met Marlene's wenschen te rade gaan." V Een onbeschrijfelijk spottende glimlach ver spreidde zich over het aangezicht van den koopman „Ik raad u, dokter, Iaat u in zulke dingen niet de wet stellen door uw verloofde of uw vrouw, 't Loopt nooit goed af, als men zich te veel aan de wenschen van zijn vrouw stoort. Mariene is overigens niet gewoon in zulke zaken geraad-. pleegd te worden hm Het hij er op volgen. Nu volgde een pauze. „Ik zal u niet langer ophouden," hernam hij. „Ge zult wel verlangen je aanstaande te zien." Hiermee stak hij Erik Dannz de twee dunne, koude voorvingers van zijn rechterhand toe en besloot, alsof hij begreep dat hij een vriendelijk woord moest zeggen: „Ik verheug mij, dat Mariene mij u tot schoon zoon zal bezorgen. Mijne schoonzuster zal, zoolang je verloving duurt, de plaats van moeder bij Mariene vervullen maar ge zult zeker niet lang met trouwen willen wachten. Bespreek dit met Mariene en mevrouw Zehmen; na half September is mij elke dag om het even." Erik boog een paar malen en ging de trap af, door zijn aanstaanden schoonvader gevolgd. In de gang bleef Eisenhut aarzelend staan. [Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 1