Purol PUHÖL Gesmette en roode huid bij kleine kindensn leere Spenen Adverteert in ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 APRIL 192 7. SOMMELSDIJK. Geboren: Willemtje, d. v. L. van der Waal en G. Dubbeld. Ondertrouwd: Adrianus van Dongen 41 j. te Den Bommel en Johanna Catharina Schoones 40 j. alhier; Adrianus Joannes Akkermans 25 j. te Oude Tonge en Anto- nia Wilhelmina Schoones 23 j. alhier; Dirk Bastiaan van Erkel 25 j. en Dirkje Knape 27 j. beiden alhier. OverledenPetronella Springvloed 62 j. weduwe van Philippus Vijfhuize. DIRKSLAND. Geboren: Geertje, d. van J. L. Visser en C. Zorge. Ondertrouwd: Jan Verkerke, j.m. 27j.(te Schiebroek) en Cornelia Struijk, j.d. 28 j. Gemengd Nieuws. RIJK BEZOEK OP TRISTAN DA CUNHA De kluizenaars Oer oceanen met geschenken overladen. De passagiers van het te Sauthampton binnengeloopen Eügelsche stoomschip „Ae turias" hebben op hun langen zwerftocht over de oceanen da bijzondere buitenkans gehad, kennis te maken met de bewoners van tot eiland Tristan dn Cunha, gelegen midden in den Atlantischen Oceaan preees halverwege tusschen Zuid-Amenka en Zuid A'lnkai890, toen een Engelsche kruiser het eiland aandeed, bedroeg het aantal bewoners 82. Het eilandje heeft waarschijnlijk niet voor niets de reputatie, de ™e®3t.afg6J®??? bezitting te zijn van heel het Britsche wereld- rijk. En toen dan ook op 15 Februari j.l. de Asturias", profiteerend van een buitenge woon kalme zee, binnenliep, was het de eerste keer sinds twee volle jaren dat eenig schip, onverschillig van welke grootte of nationaliteit; Tristan da Cunba bezocht. De bewoners hadden nog nooit zulk een zee kasteel gezien. Na r«p beraad besloot den raad der oudsten, dat de bevolkmg zich ter begroeting naar de eenige behoorlijke aan legplaats van het eiland zou opmaken. Dade- liik kwamen de menschen aan boord. Men begrijpt de verrassing van de passa giers, louter Amerikanen en meerendeels schatrijk, toen z« de Tristanners en even later derzelver vrouwen in lompen g'buW zagen. Schoeisel is op Tristan du Cunba vol komen onbekend; lappen vervullen er de tai)e passagiers waren diep onder den "•«'ruk van deze armoede, en toen zij dan ook de onterfden aan boord hadden gerecipieerd ge lijk het betaamt, raapten zij al hun liefdadige gezindheid bfl elkaar en overstroomden de stumpers met cadeaux. De eilanden schrei den van aandoening overzooveel milddadig- hlGewend, alle schepen onverschillig langs den einder te zien voorbytrekken, wisten de bewoners aan wiel- hoofd een Ier staat, die in geen 85 jaar het eiland heeft verlaten, geen woorden te vinden om hun dankbaar heid uit te drukken. Wat men dezen kluizenaars van de wereld zeeën dan wel geschonken heeft Er waren bontmantels b« deze cadeaus en medicamem ten, „gewone" kleeren, een bruidsjapon en een doopjurk, beide zullen voortaan bij de desbetreffende plechtigheden °P f" Cunha, dienst doen), verder hoeden en ein delijk levensmiddelen Van deze laatste was hof roomiis, 3-3-Q boord toebereid, een vol slagen nieuwtje voor de eilanderszt] gingen er gretig te gast aanl DE HOOGSTE DIE HET DIEPSTE VIEL. Het is of in de levens der gedoemden de val dieper moet zijn, naarmate de zenith hoogte verhevener is geweest. Van do tienduizenden edelen van het vroe gere Russische regime, die in ballingschap leven, van de duizenden die:zich een tweede leven hebben ingericht te Parijs, is wellicht niemand ellendiger, ongelukkiger en erbar melijker terechtgekomen dan waaiscbijnlyl de grootste, roemrijkste hunner: 8ene'aal Kalitin, die in den wereldoorlog de organi sator was van de groote Russische overwin ning in den Kaukasus op de Turken, de held van de verovering van Erzeroem. Na een halve eeuw militaire eer, grootheid en aan zien, is thans deze 75-jange een zieke schip- hvpnkeliuff aam 6© oevers der Seme. Geo London van het „Journal" heeft dezen rampzalige gezocht en gevonden in devun- zigste, armeiykste kamer van een onzindelijk hotelletje aan den uitersten rand van Mont- rouse, een soort „no man's land Generaal Kalitin woont daar met een doch ter die sinds zes maanden de weduwe is van een ander Russisch oud-officier, welke jaren lang als taxi-chauffeur heeft gearbeid, en met haar zevenjarig zoontje. De vroegere leger commandant maakte, in al zijn 0"dter''°Tn zwakte, een fijnen voornamen indruk Er zijn kenteekenen, die nooit verdwenen. Zijn doch ter moge „chocolatere" zijn, eacaowerkster, zij ontvangt de bezoeker met de ingetogen voorkomendheid van een ware gronde darne^ Doze man klaagde niet. Hi) vert?ld® ZÜ° ongelukken, zijn levensramp aan het slot, als feiten. Alleen: „O, als ik nog maar kon wér ken Twee jaar geleden was ik nog auto reperateur. Maar nul Mijn hart is te zwak geworden, ziet ge, daarom wil men mü met "fantin bezit nog een schat, in z«narmoede Daar ztin kamer zhn weinig ruimte biedt, bewaart, hjj dien onder zijn bed Zijn dochter haalt er een kartonnen doos onder uitdan, terwlil het kleine ventje verwonderd toekijkt Ziehier, de Pransche „medaille mili taire"! Ik heb ze gekregen omdat ik opper bevelhebber was aan hetKaukasus-front.En hier zjjn mijn andere decoraties. En Fransche en Russische bladen.... Die bladen verkondigen 's grijsaards roem. „Generaal Kalitin" de overwinnaar van Erze roem I Kalitin, overwinnaar van den Kauka sus De tsaar wenscht Kalitin geluk 1 Groot vorst Nicolaas decoreert Kalitin 1" Dat is al wat mij rest, zegt de oude man smartelijk. Mijn leven van nu....kijk om u heen. Er werd geklopt, Twee Russische officie ren, elk met het legioen van eer getooid, kwamen binnen, arme lieden, salueerend voor den hoogere, dié nög dieper is weggezakt in den poel der menschelijke ellende. Op tafel stonden (het was Paschen) drie roodgeschilderde eieren; het Paaschmaal voor de familie van een heldl INGEZONDEN MEDEDEELING. WIJ LEVEREN U tegen uiterst berekende prijzen, voornamelijk, voor kwantums. H.H. Schilders VRAAGT PRIJZEN A. W5ELHOUWER RING 99-100 - SOMMELSDIJK GESTOLEN PATRONEN. Te Berlijn zijn Woensdag en Donderdag op twee verschillende plaatsen groote hoeveel heden munitie in beslag genomen, die uit de voorraden van den rijksw'eerbaarheid afkom stig schijnen te zijn. De politie had vernomen dat in een*kelder onder een schouwburg in de FriedrichsWasse een aantal kisten met munitie werden bewaard. Bij een huiszoeking zijn deze in beslag genomen. Zij bleken 500.000 patronen te bevatten. De rijksweerbaarheid die gewaar schuwd werd,zond een officier en deze herkende in de patronen eigendom van het Duitsche leger. De rijksweerbaarheid is thans weer in het bezit der patronen gesteld. De huurder van de kelder weigerde tot dusver te verklaren, hoe de munitie in zijn bezit was gekomen. Bij een expediteur zijn voorts 60 kisten met elk dtiizend lichte patronen in beslag genomen. Deze kisten bevonden zich sedert 29 Maart in de magazijnen van de firma, die beweerde niet te weten van wie ze waren. De firma verklaarde zelfs, dat de politie maar moest trachten te weten te komen, wie de eigenaar van de pa tronen is, en op welke wijze zij in haar bezit zijn gekomen. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat de patronen uit Hamburg af komstig zijn. Zij zijn voorloopig in de maga zijnen der firma gelaten, doch zullen niet mogen worden verwijderd. Men vermoedt dat zij eveneens uit het bezit van de rijksweer- baarheid afkomstig zijn. Zij die deze patronen ontvreemd of verduisterd hebben, willen ze' vermoedelijk naar het buitenland uitvoeren en daar verkoopen. De patronen zijn overigens onbruikbaar en kunnen bij den politieken strijd geen rol spelen, zoodat zij zeker niet voor de radicalen van rechts of links bestemd zullen zijn geweest. SPOORWEGONGEVAL. Bij Schueptotz is gisteravond de laatste wagon van een boemeltrein gederailleerd en omgevallen. Een vrouw werd gedood, 14 reizigers min of meer ernstig gewond. VAN DE BOULEVARDS. Men laat zich niet meer slachten. PARIJS, 25 April. Toen de frank gered was en van zijn laagste punt tot dubbele waarde steeg, had men algemeern/erwacht, dat de prijzerf omlaag zouden gaarr. Helaasn-hoe fleuriger de frank tierde, hoe duurder het leven werd. De economen wisten dezen paradox wel te verklaren, maar voor de gewone luiden was het een droevige ontnuchtering. Maar het gevolg der hooge prijzen bleef niet uit; de menschen kochten niet meer, bonden zich in, hopend op beter tijden. Een lijdelijk verzet veel doelmatiger, dan een gewapend verzet Eindelijk moesten de magazijnen wel met hun opgestapelde voorraden voor den dag komen en de andere winkels volgden met sen- satie-letters „Baisse", „Hyper-baisse". „Super baisse", om de boudeerende verbruikers te trekken. Zij, die het voorbeeld gaven, trokken duizen den menschen. In sommige straten van de „cité" stond geadverteerd, dat voor millioenen aan artikelen tegen de kostprijs werd ge veild. De heele boulevard was zwart van de menschen, die dooragenten in eindelooze files moesten worden gekanaliseerd Doch de eerste levensbehoeften gingen maar weinig achteruit. Aan boter, melk, suiker, vleesch, viel letterlijk niet aan te komen. De politieprefect liet de prijzen der hallen affi- clieeren, bond eenige te inhalige „merciants" aan den schandpaal, dreigde sancties uit te oefenen. Helaas: hij faalde er in dén kleinhan del te disciplineeren. Ten einde raad stelde hjj de hallen open voor de huishoudsters. Jammer genoeg voelden weinigen er voor zoo vroeg op te staan en zich met het rauwe hallen-volk te meten; bovendien moest men heele stukken rund ineens nemen, wat veronderstelde, dat je het eerst met je vrienden en buren eens was geworden, hoe het koebeest te verkavelen. Eindelijk nam de gemeente een goed initia tief. In de gesloten en open markten organiseer de stad nu model-slagerijen, voorzien van eigen geslacht vleesch, waar de bfficieel-ge- sanctionneerde prijslijst wordt toegepast. Bo vendien dekt de prefectuur alle slagerijen, die deze prijzen aankondigen, met haar controle stempel en dadelijk reeds sloten zich een veer tigtal zaken bij de beweging aan.... De stad heeft niet alleen veel volk gelokt en flinke winsten gemaakt, maar wat belangrijker is, een algemeene prijsdaling uitgelokt. - Vroeger hielden de slagers, al of niet gesyn- diceerd, het bleesch angstig op prijs. Veel verkoopen met weinig winst" dit edel devies, maakte helaas plaats voor het gemakzuchtige! Weinig maar duur verkoopen De wet der concurrentie wéér 'n kinderlijk s'aS™"°r der gedistingeerde economisten! werkte zelfs in de groote steden maar weinig of niet Maar nu in eens heeft een paniek de mer ciants bevangen! Toen het stadskraampje alle huishoudsters draineerde, hebben de slagers schielijk de prijs-etiketten verhangen en overal leest men We verkoopen veel goedkooper dan de stad". Laat U niet door het regeeringsrund verleiden''''. En hoewel het ondoenlijk is zoo ineens de kwaliteit te beoordeelen, bleek het feit der daling volkomen waar De Franschen, niet als de Hollanders, voelen weinig voor staatsinmenging en ik weet niet ot de stad als slager steeds een even-goeden naam zal behouden, maar zij kan ten minste zoo nu en dan door haar voorbeeld een fhnken stoot in de goede richting geven Dc Pariizenaars zijn er langzamerhand beu van door de eindelooze tussenhandelaars half Frankrijk is „petit-boutiquier of petit- fonctionaire" - gevild of geslacht te worden Geslacht.... dit woordje is bij de laatste vleeschschandalen wel bijzonder van pas. DUITSCHE HUWELIJKSMARKT. Het woord huwelijksmarkt" is nu niet be paald een poëtisch woord, en idealisten plegen er aanstoot aan te nemen. Niettemin is het een feit dat niet alle huwelijken in den hemel worden gesloten en er wordt wel voor gezorgd, dat ook op dit gebeid de wet van vraag en aan bod zich doet gelden. Het sluiten van een hu welijk is trouwens sinds onheugelijke tijden ook een gebeurtenis van economischeJ1 hetgeen natuurlijk de poezie niet altijd behoeft "'Misschien komt er eens een tijdgat de kwes tie van bezit en inkomen bij MfenSa.a" Y*" echtverbintenis geheel buiten beSBhuw.ng kan blijven - op het oogenblik is men nog.niet zoo ver. Ook in dit opzicht zou men aus i og steeds kunnen spreken van een huwehjks- inarkt welke zich natuurlijk het duidelijkst manifesteert in de bekende bemiddelingsbu- reaux, die trouwlustigen zoo naarstig en aan lokkelijk huil diensten aanbieden. De Vossische Zeitung" heeft eens een on derzoek ingesteld naar de toestanden, die thans na nu den oorlog alles „anders' is geworde". in dien hoek" der huwelijksmarkt heerschen. Het bïeek dat dé groote bruidsschatten van voor den oo'rlog in de verste verte niet meer gegeven worden. Was toen een half millioen mark geen zeldzaamheid, tegenwoordig houdt het op met twee ton. en honderdduizend mark, vroeger niet meer dan een „aardig centje .be stempelen de dame in kwestie nu als een „zeer ""offertes liomen vooral binnen van Duitsche gezinnen in Noord- en Zuid-Amerika, die voor hun dochter een ingezetene van het „rijk zoeken en zij plegen niet op een ton ineer of minder te ziem Boel. ook uit Nederland en Duitsch-Zwitserland schijnen er aanbiedin gen" met welvoorziene buidels aan de Duitsche m Val't er du^een achteruitgang te constatee- ren vergeleken met vroeger, den laatsten tijd weerspiegelt zich de opbloei van Duitschlands handel en industrie ook in de weer hooger XeltaaSnu met de schoonzoons? jon- gplui met een academischen graad waren vóór 1914 al in waarde gedaald, en daarin^is no" geen verandering gekomen. „Vraag De staat er alleen naar ingenieurs en andere be oefenaars der empirische wetenschappen, die °n staat zijn als bedrijfsleider op te treden Ten gevolge van het gebrek aan mannelijke Sgen ontstaan door den oorlog, is het m- trouwén in een zaak erg m zwang. Officie ren die vroeger vrij hoog genoteerd stonden, ziin thans vrijwel van de koersl.jst verdwenen. Zb"J vooral de hooggep aa ste ^n naam nog steeds zijn waarde heeft. De land bouw echter is gevoelig.S^aald. Huwelijken op gevorderden leeftijd hebben in grooter getale plaats dan vroeger. De w nlngnood spreekt hier een hartig woordje mee, terwijl het „botje bij botje leggen" er toe b J- draagt dat twee ietwat benepen existenties 11a het huwelijk het een beetje royaler kunnen aaBoKen is het leven niet zoo gezellig meer als vroeger en zoo komt het, dat vaaK door maatschappelijk v«reenzaamdf'1/.e[inE,anr0|^ de de bemiddelingsburcaux wordt gedaan. Eni de nractiik wiist uit, dat die huwelijken in den regel bijzonder gelukkig zijn. Het huwelijk- wordt trouwens weer veel ernstiger opgeva dan tijdens en na den oorlog. En het komt vrij wel niet meer voor, dat geld alleen den door slag geeft, hetgeen vroeger aan de orde van den dag was. De persoonlijkheid telt, meer dan ooit. Is onze tijd wel zoo materialistisch? POGING TOT CHANTAGE. De Delfsche recherche heeft in Den Haag gearresteerd C. J. A„ verdacht van poging tot chantage Hij trachtte een ingezetene van Delft ta dwtagen tot afgifte van geld onder bedrei ging, anders een geheim openbaar te zullen "verder is, ook in Den Haag, aangehouden en te Delft opgesloten de reiziger J. J- j?.-. denzelfden inwoner van DelfA leJlf?eoDcefiCht" leden voor een bedrag aan geld heeft opgelicht. t BEDREIGING. Op het Centraal Station te Amsterdam is gistermiddag een havenarbeider, secretaris van een syndicalistische bootwerkersorganisatie, aangehouden, wegens bedreiging van een politieagent met een geladen revolver. Met twee andere werklooze bootwerkers had hij den directeur van de havenarbeidsreserve, die zich als eiken dag onder politie-bescher- ming naar het station had begeven, gevolgd. Op het perron hadden de drie posters tegen den directeur een aanvallende houding aange nomen, waarop de agenten met den gummi stok hen op een afstand hebben gehouden. Bij deze gelegenheid zijn eerst twee hunner onder verzet opgebracht, de secretaris der organisatie poogde hen te ontzetten, en toen trok een der agenten den sabel. Hierop haalde de man een revolver te doorschijn en dreigde, slaan met schieten te zullen beantwoorden. Hij is daarop met behulp van andere politie-mannen naar het bureau gebracht, waar ook een dolk op hem is gevonden. MOORD. In een bosch te Steinbeck, een dorp tusschen Wriezen en Leuenberg, is gister de 42-jarige vrouw van een arbeider, genaamd Kempa, door de vrouw van een anderen arbeider met een keukenmes vermoord. De moordenares was de minnares van Kempa. Het lijk van vrouw Kempa werd in een bosch gevonden. Hals- en polsaders waren doorgesneden. De moorde nares had bovendien nog een flesch lysol over het gelaat van vrouw Kempa geledigd, zoodat dit geheel misvormd was. Daar te Steingeck ieder op de hoogte was van de verhouding tusschen Kempa en de andere vrouw, werden beiden gearresteerd. Kempa zelf blijkt op de hoogte van de misdaad te zijn geweest. De verslagene was moeder van drie minder jarige kinderen. MOORDENAAR VRIJGESPROKEN. De jury te Meiningen heeft den 51-jarigen koetsier Julius Koch vrijgesproken van moord op den beeldhouwer Sohn uit Hildburgliausen omdat eenerzijds het misdrijf als verjaard werd beschouwd en de feiten ondanks de be kentenis van den beklaagde niet voldoende vast waren komen te staan. De moord is 23 jaar geleden gepleegd, en Koch, die in Novem ber 1926 wegens een licht vergrijp gearresteerd werd, bekende in een vertrouwelijke bui ook den moord. De officier had de doodstraf geëischt. EEN JEUGDIG MOORDENAAR. Een jongen te Jefferson in Ohio (V. St.), van 16 jaar Floyd Rewilt, die een kind van vijf jaar had vermoord, is des wegen door de jury schuldig verklaard, zonder in achtneming van verzachtende omstandigheden. De kans be staat dus, dat hij zal worden ter dood veroor deeld en terechtgesteld. DE WRAAK DER DORPELINGEN. In het dorp Vigneaux, nabij Gap in de Hooge Alpen brak dezer dagen een brand uit bij den landbouwer Etieme Roux, welke zoo snel om zich heen greep, dat acht huizen in den asch werden gelegd. Daar men Roux verdacht zelf den brand gesticht te hebben, trokken de overige dorpelingen met schoppen en houwee-1 len tegen hem op en sloegen hem dood. Del politie te Gap heeft de zaak in handen. DE OVERSTROOMING. Het nieuws uit Memphis, het centrum van de overstroomingsgebied der Missisippi, houdt in dat in Zuid-oostelijk Arkansas in de Mis- sissippidelta de toestanden thans angstwek kend zijn geworden. Wel worden geen nieuwe dijkdoorbraken gemeld, maar de reeds be staande bressen zijn door het geweld des waters nog aanzienlijk verwijd. Er staan reeds veertig steden onder water, en de toestand wordt voor de duizenden vluchtelingen met het uur hachelijker. Hoover, de minister van koophandel, schat het aantal dooden op 200, het aantal dakloozen op 150.000. De geteisterde streken weer aan huizen te helpen en er den landbouw en de veeteelt weer op gang te brengen zal zeer moeilijk zijn. NEW YORKSCHE WOLKENKRABBER IN BRAND. NEW YORK, 14 April. Er bestaan twee soorten catastrofen, waarvoor wij, New Yor kers, een heidenschen angst koesteren, n.l. aardbevingen en branden in wolken-krabbers. Tot heden toe zijn ons gelukkig aardbevingen bespaard gebleven, maar branden vreeselijke' branden in oude huurkazernes komen dagelijks voor, dikwijls gepaard gaand met verlies van menschenlevens, trots de onversaagdheid onzer voortreffelijke brandweer. Ongeveer een jaar geleden werd het oude hotel Netheriand op den hoek van de 59ste Straat en Fifth Avenue afgebroken. De tegen woordige wolkenkrabber van 38 verdiepingen heeft zijn plaats ingenomen. Men was van plan dit „duurste en modernste" belachtelijk-rijk in gerichte hotel in October van dit jaar feestelijk te openen. Het geheel kostte tien millioen dol lar. De O. W. van New York moet er een onder dak vinden. De deurknoppen van dit paleis zijn „goldplated", de badkamers van Cararisch marmer, de kranen van zilver, de kasten van het kostbaarste cederhout. De hall moet een nabootsing zijn van een Florentijnsch paleis. De eetzaal krijgt een zuiver Italiaansch re naissance architectuur. Schitterende gobelins prachtige origineele marmeren busten ver sieren gangen en ontvangstzalen. Het eigenlijke gebouw is 23 verdiepingen hoog. Sinds we de „Babelsche hoovaardij" ge kregen hebben, bouwen we steeds maar meer torens. In die torens worden natuurlijk weer verzacht en geneest men met nieuwe appartementen gebouwd. Hoe hooger men woont, om een stukje blauwen hemel te kunnen aanschouwen, des te duurder is het appartementen. En aldus zijn de architecten met de grondspeculanten op de schrandere idee gekomen, om telkens hoogere étage-torens te construeeren. Zal er ooit een'eind aan dezen dwazen toestand komen, of willen de heeren wachten tot de multi-millionnairs, die 40 tot 90.000 dollar huur per jaar voor z'oon duiven nest betalen, bij een brand omkomen? Gewoonlijk is Fifth Avenue na acht uur 's avonds stil en rustig. Woensdagavond tegen tien uur leek het, alsof de hel losgebroken was. De geheele brandweer van het zesde 'district, reed in krankzinnige vaart uit alle zij en hoofdstraten naar het Plaza plein bij de 59ste en 60ste straat. De sirenes loeiden, de electri- sche bellen der ambulancewagens rinkelden zoo luid en dringend, dat tienduizenden men schen den weg opliepen, die de vervaarlijke machines kozen. Central park ligt vlak tegen over het Plaza, het Netheriand en Savoy Hotel. Daar zag het zwart van de menschen. Het was een ijzingwekkend schouwspel, dien hoogen toren in lichterlaaie te zien staan. Nooit tevoren hebben wij deze sensatie beleefd. Een leger van politieagenten te voet en te paard, hield de menschenzee buiten de gevaar lijke zone. Boven alle omliggende hooge monumentale gebouwen uit, steekt de wel sierlijke campanila van bet Netheriand Hotel, nu als een ontzag lijke toorts, aangestoken, om de bijna bolle maan te begroeten, die in een fluweel blauwen hemel vlak boven de torenspits, haar zilverige licht straalt. Zwarte rookwolken worden vuur rood belicht door den flakkerenden vuurgloed van de brandende stelling. Aan de overzijde van het mooie Plaza plein, waar in een park van tulpen en hyacinthen, het standbeeld van generaal Sherman troont, ligt het Plaza Hotel. De bewoners, die kamers hebben met uitzicht op het plein, inviteerden de gasten op een gratis skyscraper-vuurwerk „nooit alhier vertoond". Cinema-opnemers huurden vlug suites om te filmen wat er te filmen Viel. Misschien ziet gij dit interessante trilbeeld in Nederland. De toren van Babel werd hier, wat hoogte betreft, al honderden malen met succes gesla gen. Onze torens vallen ook niet in elkaar. Ze schijnen zelfs bestand te zijn tegen een fat soenlijken aardschok, die niet al te hard aan komt. Maar tegen een brand van een houten stelling op een hoogte van 375 voet, schijnt niets opgewassen te zijn. De brandweerlieden mopperden dan ook: dat het een ellendige streek van het noodlot was. Op 10 kilometer afstand, in Long Island City, kon men den brahd observeeren. Aan blusschen viel niet te denken. De brandweer probeerde slangen te leggen van omringende gebouwen. Doch de druk was niet hooger dan 30 etages. De krachtige Zuid-Westen wind wakkerde de vlammen telkens hooger en hooger. Tegen halfelf begon het ongelooflijk prachtige vuur werk. Balken en planken, soms zoo groot als een flink vlot, vielen uit den hoogte van 400 en 500 voet omlaag. Kwamen terecht op den uitbouw van de 23ste etage, slingerden holder debolder door den hemel, als dol geworden brandende molens en sloegen dan donderend neer op de omliggende daken, of midden op straat, in een knallend losbarstenden sterren regen van gloeiende stukken hout. Soms zag men in de lucht planken, rood gloeiend, zwe ven, xeconden lang en dan als een vallende ster neerschieten in blauwe, licht groene, vuurroode en sneeuwwitte vlammen. Laat ons hopen, dat de bouwpolitie er einde lijk toe overgaat de hoogte der gebouwen voor goed te regelen. Het publiek begint in te zien dat gebouwen van meer dan twintig etages niet alleen gevaarlijk-kunnen zijn doch het gere gelde verkeer in de millioenen-city tot een ab surditeit hebben gemaakt. OM NEW ORLEANS TE REDDEN. NEW YORK, 28 April. De woningen der boeren bij Poydras zijn thans verlaten en de bewoners bevinden zich nu op de wegen, die naar New Orleans leiden. Zij drijven hun vee voor zich uit, torsen op de vermoeide schou ders het weinige, dat zij van hun bezittingen hebben kunnen meenemen. Sommigen hebben wat huisraad op muilezels geladen. Eer 24 uur voorbij zijn zullen hun huizen met wat achter bleef, verdwenen zijn in de woeste golven van de Mississippi, die op de boerenerven worden losgelaten, door het doorsteken van den dam bij Poydras. Zoo hoopt men New Orleans te redden. Tienduizend menschen offeren op deze wij ze, ter wille van de stad en haar bewoners, al hun aardsche goederen op. De staat Louisiana en de stad van dien naam hebben den vluchtelingen onderdak en voedsel beloofd voor de weken, die zij in verbanning moeten doorbrengen. Ook zullen er schade loosstellingen worden uitgekeerd voor alle verlies aan 'eigendommen. Maar al zijn er vele getroffenen, die weinig vertrouwen stellen in deze beloften, toch hebben zij het onvermij delijke van den toestand ingezien. De lust tot verzet is bij hen verdwenen. De geweren, die men had willen richten op de menschen, die de doorbraak van den dain moesten bewer- 'stelligen, zijn weggeworpen en allen trekken gelaten weg van huis en haard. Intusschen is het geenszins zeker, dat het doorsteken van den dam bij Poydras voldoen de zal zijn on New Orleams te redden. Het hoogste deel der overstrooming bevindt zich thans in Arkansas City en het duurt nog een week voordat zij de delta zal bereiken, Wat er dan zal gebeuren kan niemand voor- f spellen. In Noord-Luoisiana staat de Missis- sippi voor een nieuwe crisis, doordat het wa ter uit de zijrivieren niet in de hoofdrivier ge loosd kan worden, waardoor een nieuw gebied onder water komt te staan. Arkansis Caty staat reeds onder water en honderden inwo- ners hebben zich op eenige heuvels verzameld en wachten op redding. In den staat Mississippi bevinden zich thans drie plaatsen, waarin duizenden vluchtelingen M zich veilig waanden, ook reeds in groot gevaar. Uit vele plaatsen komen nog steeds dringende W" verzoeken om hulp. Bij St. Louis valt het water p' snel. Uit de veertien vluchtelingenkampen in Arkansas komen berichten over vele ziekte gevallen en de gezondheidsambtenaren uit de \d zeven Mississippi-staten komen vandaag te L'J Memphis bijeen om middelen te beramen voor 9 een betere sanitaire controle. ERNSTIG GEVECHT IN MAROKKO. PARIJS, 28 April. Een ernstig gevecht fj, heeft plaats gehad tusschen Fransche troepen Ia en opstandelingen in de nabijheid van Keboueh L aan de grens van de Fransche zone in Marokko. Een bataljon van het Fransche vreemden- legioen heeft tien manschappen verloren, der tig, waaronder een officier, werden gewond. De opstandelingen zijn op de vlucht gejaagd en zochten een toevlucht in de Spaansche zone. Er zijn versterkingen gezonden om de streek te zuiveren. i Gemeld wordt, dat verscheidene stammen in de Spaansche zone, die vluchten voor de na- derende Spanjaarden,,een schuilplaats zoeken op Fransch gebied. INDISCHE ZONDERLINGE BENOEMINGEN. Gelijk bekend, wordt een deel der leden van den indischen Volksraad door den Gouverneur- Generaal benoemd. Wederom zijn thans drie zoodanige leden benoemd, doch helaas moeten deze benoemingen voor de Indische Regeering even zoovele misslagen en vernederingen wor den genoemd. Een der benoemden voerde nog kort geleden een actieve anti-nationale propaganda en be dreef deze daadwerkelijk door uit den gemeen teraad van Soerabaya weg te Ioopen en drie onder zijn invloed staande medeleden-inlan ders tot dezelfde daad over te halen. In open bare vergaderingen bespotte en hoonde hij den burgemeester van Soerabaya, in persoon aan wezig. Hijzelf scheen in den laatsten tijd tot betere inzichten te komen, doch de pressie, na zijn benoeming op hem uitgeoefend, is hem blijkbaar te machtig geweest, zoodat hij voor de' benoeming heeft bedankt. Dit betèekent een klap in het gezicht der Regeering, en de Gouverneur-Generaal, die bij het Inlandsche I Een man met 6 millioe schellinkje om „vertrouwen" bedelde, is een- steenen in voudig uit wandelen gestuurd. Dat de tweede uitverkorene zijn benoeming zal aannemen, is evenmin waarschijnlijk, im mers als volksleider werd hij bij de onthullingen inzake de Sarekat Islam zoo hopeloos gecom promitteerd, dat hij als Volksraadslid toenter tijd niet kon worden herbenoemd. En ten slotte werd benoemd een vertegenwoordiger van een zlg. socialistische strooming, waarvan in de Indische maatschappij niemendal te be speuren is, omdat gelijk de benoemde zelf heeft moeten verklaren, in Indië elk economisch ge schil bijna terstond ontaardt in rassenstrijd. Het kan niet anders of de Indische Regeering ondermijnt door dergelijke benoemingen in ernstige mate haar prestige. De nieuwe Gou verneur-Generaal heeft op pijnlijke wijze er varen, dat een regeering, die tracht de tegen het gezag gerichte stroomingen in het gevlei te komen, eenvoudig zelf wordt teruggeduwd en vernederd. MUSSOLINI EN ZIJN BARBIER. Een Italiaansch journalist heeft den kapper van Mussolini geïnterviewd en gelijk, het ie mand van zijn beroep betaamt, is hij welbe spraakt en heeft uitvoerige verklaringen ge daan over zijn werkzaamheid als barbier van den Duce. De lezer verwacht dan met spanning de mededeelingeiq gen of confidenti? „Wanneer ik hem wens gedurende d. kapper en barbier] enkel woord tot n ik geloof, dat het want wat zou ik antwoorden?" MISDAD Te New York lij gemiddeld om de n val, een inbraak diefstal plaats ge veertig minuten, d. New Yorksche pol dier euveldaden. Ml 60.000 personen opl eigendommen ontla^n slaagde 12.000 grij® gen. Door vijftig werd in 1925 in 5000] totaal van 2.400.00» jaar 1926 betaalden drag uit, ditmaal <1 gevallen. Het aantal groo® merkbaar achteruit.® 100 dergelijke gevalH van 3.483.000 dollar.]® stallen trouwens ovefl daald. Hierdoor wonf] gebrachte schade totB ceerd. Buiten de postj. maatschappijen belaijj 2.500.000 dollar verll Terwijl de diefstalll zijnen sterk zijn geqj cuiiere woningen eves; Het deel van het g: komt, is sinds een al het toenemen. In 1<| schappijen 500.000 cjj waartegenover zij eenl dollar door tusschem teruggevonden voorwe waren deze cijfers re| 50.000 dollar. In verband met de, geving op het punt oude ^krachten" van l! geschrikt, terwijl daa ongeoefende dieven e waagden. Wellicht dat den toegeschreven, dd verschillende cijfers is vooral de groote instel tijd veel drastischer mai stal beschermd te zijn I Ganeshi Lall, alias Bil aangekomen en in het 1 Deze Indiër wordt de jl noemd, omdat hij voor® steenen bij zich draagt, ll halfhonderdjarige Tentl delphia, waar hij zijn ju J lang in het Indische paJ Waar hij gaat en staat i sterke Indiërs die met J Tot de steenen die hij bij eenige vrienden en kennel o.m. de vermaarde Shah een smaragden kleinood stuk alleen 93 karaat wq 720.000 gulden geschat vl 77.88 karaat, naar het 1 de wereld, ter waarde vaii halssnoer van 204 p ra eb® volgende smaragden van L geschat op ruim 1 millioe' Aan een journalist vert hij de steenen nu al 25.000f vervoerd had. Toen zij viljoen te Philadelphia 1® man, die zich eiken nachm borgen hielden, de steenenj ders laten hem nooit all® 1887—1927 I j Onze geliefde Ouders KRIJN VERHAGE f EN CORNELIA VOLWERK hopen D.V. op Vrijdag 6 Mei a.s. hunne 40-Jarige Echtvereeniging te herdenken. G. VERHAGE. 1 L. VERHAGE—Kortenveo en Kinderen. JÜ MIDDELHARN1S, 29 April 1927. bij melkvee, geneest men allerspoedigst met Purol. Doos 60 en 90 cent, Bij alle Drogisten. Op Donderdag 6 Mei a.s. hoopt a onze collega IZAK ROOIJ j den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de FJakk. Boek- en Handelsdruk- li kerij. Het gezamenlijk personeel. I MIDDELHARNIS, 29 April 1927. H.H. VEEHOUDER GEVE F. DITENBROEK, Veeyerloskuii ten huize van g. v. d. HEIJDEN, - Telef. I Ondergeteekende maakt U opm. worden geboeid, doch STAANDE Beleefd aanbevelend, F. UITEN

Onze Eilanden | 1927 | | pagina 6